ONS BLAD Japans in Sjantoeng Italië bereid met Frankrijk te onderhandelen offensief Het nieuws van heden Fraude te Weesp? zee Franco’s opmarsch langs de GUNSTIG ANTWOORD AAN BLONDEL Kard. Faulhaber te Rome DE BAROMETER Een opstand 4n Honduras? Codreanoe krijgt zes maanden Werk in Frankrijk hervat o JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE katholieke pers i Een gelijk accoord als pact. met Londen Meer dan SO K.M. der Middel- Motorryder op slag gedood Trekt Moskou zich terug? Otto von Habsburg i Kazernes en regeeringsgebouwen zouden bezet zyn Z. H. DE PAUS ONTVANGT OUD-MIN1STER MARCHANT Nationale feestdag in rechtsch Spanje land »c he zeekust door de rechttchen bezet Manioe’s blad thans verboden Hevig bombardement van Kanton In allerijl zanden de Japanner» versterkingen naar het bedreigde gebied De Chineetche troepen in den aanval Huitzoeking door de justitie by de afdeeling steunverleening DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Geheele administratie in beslag genomen Tegen een vrachtauto gebotst Pauselyk Legaat op het Eucha ristisch Congres Maarschalk Jegorof en zes hooge officieren gearretteerd Complot tegen Stalin ontdekt Wegens latter jegens oud-premier Jorga Voor het vyfjaarlyksche bezoek „ad limina” Kard. Pacelli naar Boedapest Ken actie voor het Internationale Hof van Juetitie te Den Haag? Ken zou vóór de vergadering van den Volkenbond reed» per brief een regeling willen treffen Woehoe door de Japanner» neergeschoten en licht gewond uit de resten van zijn toestel te voorschijn gehaald WOENSDAG 20 APRIL 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 168 DE PRIJS DER ADVERTENTIÉN bwdraagt 20 et p. rwgwl; Ingezonden Mededeefingen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverieeren bij abon nement wordt op aanvrage gaame door onxe Administratie verstrekt ^Vt\\\\\\\\Ullllllhf//////z«4{ Bevel tot arrestatie „De a» geen tcheidsmuur” u-f hiboflrip van gratis ongovallenverzoke- in de nabijheid van F u k P04 Q den I Bwnt te Berlijn, zyn BURGOS, 19 April. (Havas). De afdee- llngen uit Navarra van het leger van Fran co hebben een aantal dorpen In de Val Aran bezet, o.a. Vlella. Stand op Woensdag W aar vj«.: ?«m Vorige stead: 7M4 Onze Romelnsche correspondent seint ons, dat Z. H. de Paus oud-minister mr. H. P. Marchant in particuliere audiëntie heeft ontvangen. Hy zet er voorts in uiteen, dat de organisatie van de Ijzeren Garde terroristische middelen moet gebruiken en krachtig haar antl-semletl- sche campagne moet voortzetten. Zooals men weet, aldus Havas, werd Stelescoe later door zijn vroegere vrienden doodgescho ten. Hij was beschuldigd van verraad. De Roemeensche autoriteiten hebben gelast dat het dagblad der nationale boerenpartij, de .Romania Nova”, dat te Cluj uitkomt en te be schouwen is als het orgaan van Manloe. niet meer mag verschijnen. Dit is het derde blad dei uiterste rechterzijde, dat in de laatste paar da gen is verboden. De bisschoppen van Matnz, Berlijn en Mün ster hebben dit voorgeschreven beaoek in den loop van het Jaar reeds gebracht. Het is de bedoeling, dat de bisschoppen by dit beaoek een rapport uitbrengen aan den H. Stoel over den toestand in hun diocees. In Zuid Sjansl zijn nog meer Chlneesche troepen de Gele Rivier overgestoken. Zij hebben Japansche stellingen aangevallen, die zijn opgericht langs den Noordelijken dbver der rivier. Een Japansche divisie is verleden week van Noord-Sjansl naar Zuld-Sjangtoeng terugge trokken. De Chineezen hebben gebruik gemaakt van deze verzwakking van het Japansche gar nizoen. Zy oefenen thans druk uit in de rich ting van Tatoeng, een stad van groote strate gische beteekenis in het noordelijkste deel van Sjansl. De opperarblter in het conflict in de metaal nijverheid, de directeur-generaal tui den arbeid Giraud, heeft hedenavond uitspraak gedaan en de loonelachen der arbeiders niet ontvankelijk verklaard, daar nog geen zes maanden verloo- pen zijn, sedert de loonen werden vastgesteld, ei. de index der koeten van levensonderhoud met niet meer dan 3.67 pCt. ie gestegen. Hst betreft hier bet voor alle Mesehep pen van Europa verplichte vijf-jaarlijksche bezoek „ad Uznina', welk bezoek in dit hu door de Duiteche en Oostenrijkacbe bto- seboppen moet worden afgelegd. De RUksmiddelen hebben over de maand Maart ruim 1M millioen meer opgebracht dan de raming was. i ver- bezet. Gistermorgen omstreeks tien uur is de 19-ja» ongehuwde Duitsche schippersknecht P. Koop mens. wonende te Burum (Fr.) op den Frie- schen straatweg onder Groningen, ter hoogte van de melkfabriek ..De Ommelanden", bij het inhalen van een G.AD.O -bus met groote snel heid tegen een vrachtauto van den houthandel Van Calcar en Penon uit Groningen gereden. De jongeman werdjmet een verbrijzelden sche del opgenomen. Hjj was op slag dood. Het mo torrijwiel werd vernield. j Na de botsing reed de vrachtauto tegen twew bootnen. waardoor hij vrij ernstig werd geha vend. De bestuurder van den auto kwam er goed af. Het HJk van den schippersknecht is naar het Academisch ziekenhuis te Groningen gebracht. BOEKAREST, 18 April. (Reuter). Co dreanoe is veroordeeld tot ses maanden gevangenisstraf en een boete van 2000 Lel. Hij was beschuldigd van laster jegens den oud-premier, prof. Jorga. Deze huiszoeking en Inbeslagneming van de geheele administratie en de daarby behoorende correspondentie is geschil op grond van het Mt dat men vermoedt, da* er ernstigs fraudes hebben plaats gehad bij de steunverleening. Er zyn nl. gegronde vermoedens, dat in vele geval len steun is verleend aan personen, die in den tijd, waarover steun werd verleend, regelmatig werk hadden. De rijksdlenst heeft thans de ge heele steunultkeerlng te Weesp In handen geno men. Administratie, boeken en kassen zijn over gebracht naar een ander perceel, waarover deae dienst de volledige beschikking heeft gekregen. Het onderzoek is nog in vollen gang, zoodat de omvang van de fraudes nog niet vaststaat. worden bestu- Daladier en aan Londen op 28 1 de Brltsche In allerijl zenden de Japanners versterkingen naar Zuld-SJantoeng, om de te Jlhsien bele gerde troepen te ontzetten. Een divisie is reeds uit Sjanghai te Tslngtau aangekomen. De Ja pansche versterkingen trekken van Tslngtau uit in twee richtingen Zuidwaarts. Ook uit Noord-Chlna zijn Japansche versterkingen naar Sjantoeng op wee Italië aanvaardt het voorstel van Frankrijk tot het aanknoopen van besprekingen tusschen bei de landen Franco houdt thans een gebied van meer dan 50 K.M. langs de Middellandsche Zee bcaet. De Japanners zenden in allerijl versterkingen naar hei bedreigde gebied van Zuid-Sjantoeng. De leider der Ijzeren Garde, Codreanoe, tot see maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ingediend te een wetsontwerp tot verhooging der defensie-uitgaven met totaal bijna ƒ3 mil lioen. Men wil pogen gelijke garanties te ver krijgen als Engeland. Frankrijk zal dan het IteUaansche keizerrijk erkennen onder ge lijke voorwaarden als Engeland. Het schijnt dat men voor 8 Mei, wanneer de Volkenbondsraad bijeen zal komen, de zaak tusschen de regeerlngen wil regelen door mid del van een briefwisseling. Havas meldt uit het Vatlcaan, dat Kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop van München, te Rome gearriveerd is en aanstonds een onder houd heeft gehad met den Kardinaal-Staats- secretarls. Kardinaal Faulhaber zal door z. H. den Paus ontvangen worden. Vijfduizend Japansche soldaten zijn reeds te Tsinan aangekomen. Zij kunnen echter niet langs den spoorweg TientsinPoekau oprukken, daar de Chineezen de spoorlijnen ten Zuiden van Tsinan vernield hebben. Intusschen hebben de Chineezen. die aan het hoofdfront in Zuid-Sjantoeng opereeren, gister ochtend vroeg voor de derde maal Hantsjwang 50 K.M. ten Noorden vu Haoetsjau, heroverd Hantsjwang is een ideale basis voor de Chi neezen. van waaruit zy bij hun opmarsch naar het Noorden Llntsjeng kunnen aanvallen. Daar door zouden de Japansche troepen te Tsautsj- wang en Jlhsien verder geïsoleerd worden. In het heden door het hoofdkwartier van het Japansche leger in Noord-Chlna uitgegeven communiqué over de gevechten der laatste da gen wordt niets medegedeeld omtrent den toe stand In Sjantoeng. 51 Japansche vliegtuigen hebben volgens be richten van Chlneesche zijde de burgerbevol king van Kanton gebombardeerd. De Japan sche toestellen vlogen op geringe hoogte. Er werd uit machinegeweren geschoten naar de gebouwen. In de drukke straten zijn achttien bommen tot ontploffing gekomen. Er zijn 36 nlet-strijders gedood en 123 ernstig gewond, ter- wyi verschillende gebouwen, om. schoolgebou wen aanzienlijke schade hebben opgeloopen. Gistermorgen hebben de Off. van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, de subetituut-offi- cler van justitie mr. J. W. Bosch, en de rechter commissaris mr. N. de Benedltty, een inval gedaan bij de getneente-admlni- stratle te Weesp, op de afdeeling steunver leenlng. die ondergebracht is in een admi nistratiegebouw aldaar. De geheele admini stratie Is door de justitie in beslag geno men en overgegeven aan de ambtenaren van den rijkscrisisdlenst, die indertijd ook een onderzoek hebben ingesteld bij de steun diensten te Zaandam en Diemen. PARIJS, U April. (Havas). Volgens van ochtend verkregen inlichtingen U ia 10 procent der metaalbedrijven in het ge bied van Parijs* het werk hervat ROME, 19 April. (Havas). Graaf Ciano heeft vanochtend den zaakgelastigde van Frankrijk |e Rome, Blondel, ontvangen. Dit onderhoud hield verband met het initia tief van de Fransche regeering, dat beoogt gnderhandelingen aan te vangen over de be noeming van een ambassadeur te Rome. Gelijk reeds werd gemeld, heeft Franco den negentienden April tot feestdag verklaard, aangezien het de verjaardag is van de onder- teekenlng van het decreet dat definitief de orienteering der politiek van het land vast legde door de vereeniglng der Spaansche falanx en der traditionalisten. De werkgevers zijn ult- genoodigd een dag vrij met behoud van loon aan alle arbeiders en bedienden te geven. De openbare Instellingen en handelshulzen waren vandaag gesloten. Om vijf uur 's middags heeft Franco voor Radio Nacional een rede uitgesproken Franco herinnerde aan de vereeniglng. die een jaar geleden voor God en de natie tot stand ge bracht werd." Voorts tornde hjj de militaire successen van dit jaar tot aan de verovering van de zeekust op en schetste de ten uitvoer gelegde taken op sociaal, economisch en cul tureel gebied. O.m. wees hij op de oprichting van het Spaansche instituut en op de opstel ling vap de arbeidscode, die een déE funda- menteele grondslagen vormt van den nieuwen staat. In zijn verklaringen betreffende het op nationaal en internationaal gebied nog uit te voeren program zeide Franco o.m.: „Wij moe ten ons prestige in de wereld heroveren." De generaal eindigde zijn rede met den kreet „Arriba Espanal Hoog Spanjol” Havas verneemt, dat de fascistische re- geering de Fransche voorstellen gunstig heeft opgevat en dat deze na bij de Fransch-Italiaansche besprekingen aan de orde zullen komen. Bevestigd wordt, dat Italië de voorstellen van Frankrijk tot het aanknoopen van be sprekingen teneinde de bestaande misver standen uH den weg te ruimen, heeft aan vaard. Blondel heeft Zaterdag de opvattingen van de Fransche regeering aan graaf Ciano uit eengezet. In het bijzonder heeft hjj gewezen op het verlangen van de Fransche regeering zich te Genève te kunnen vereenlgen met de Brltsche stappen. Na de zaak met Mussolini te hebben besproken, heeft graaf Ciano heden den Franschen zaakgelastigde medegedeeld, dat Italië bereid is op deze voorstellen in te gaan. Thans zal het contact tusschen belde regeerln- gen worden voortgezet. De Sovjet-Russische vlieger Michail Domnin werd Dezelfde vraagstukken zullen deerd bij de besprekingen, welke Bonnet by hun zs. bezoek r en 29 April zullen hebben met staatslieden. Het is wel zoo goed als vanzelfsprekend, dat by de besprekingen van Kardinaal Faulhabet met den H. Vader en den Pauseiyken Staats secretaris Kardinaal Pacelli, de moeliykheden voor de H. Kerk in het Derde Ryk ter sprake zullen ’komen, mede in verband met de ge beurtenissen der laatste dagen. HELSINGFORS, 19 April (Reuter) Naar „Svenska Pressen” bericht, zyn op last van den Russ. volkscommissaris van Binnenl. Zaken en leider van de geheime politie, Jesjof, zeven op- per-officieren van het roode leger gearresteerd. zy worden beschuldigd een complot te hebben gesmeed om Stalin en Worosjllof te vermoor den. De aanslag zou worden gedaan op 1 Mei tijdens de parade op het Roode plein. De gearresteerden zouden hebben bekend, dat zy bommen zouden hebben willen werpen naar de tribune, waar de leiders van de regeering zouden staan om de parade gade te slaan, zy zouden hun opdracht uit het buitenland heb ben ontvangen. Het door den vroegeren minister-president en lid van den Kroonraad, prof. Jorga, tegen kapitein Codreanoe begonnen proces werd eenlge dagen geleden nog van niet veel belang geacht, doch thans acht men het een politieke gebeurtenis van den eersten rang. In Vaticaansche kringen gelooft men •telllg, dat Z.H. de Paus als Zyn Legaat op het Internationaal Eucharistisch Con- Pes te Boedapest zal aanwyzen Z. Em. Kardinaal Pacelli. Men verwacht, dat twee millioen personen rullen deelnemen aan het Eucharistisch Congres te Boedapest, dat 25 Mei as. zal beginnen. Ze ventien Kardinalen, waaronder Kardinaal In viteer, Tl Aartsbisschoppen en 237 Bisschoppen *nden verwacht. De opstandelingen zouden kazernes en «eheidene regeeringsgebouwen hebben I Men beschikt nochtans over geen enkele offi- deele Inlichting. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct per regel. Onze Romelnsche correspondent seint d.d. 19 April: meer De onderteekening te Rome van het BritschItaliaansche vriendschap op hechte basis herstelt Een majoor leidde de zitting. Codreanoe pro testeerde tegen het feit, dat zyn advocaten waren gearresteerd, zy hebben geen kennis kunnen nemen Van het dossier. Hy zeil heeft geen tyd gehad de dagvaarding te lezen. De rechtbank stond Codreanoe een half uur toe om kennis te nemen van het dossier. De rechtsche troepen houden thans dan vyftlg kilometer van de kust der Mlddel- landsche Zee bezet. Dank zij hun opmarsch. in het gebied van Amposta oontroleeren de rechtschen thans meer dan de helft van de rijstproductie van Spanje. BOEKAREST. 20 April. (Havas) Het Roe meensche telegraaf-agentschap Rador deelt mede, dat gisteren te Boekarest al het mate riaal is byeengebracht. dat by huiszoekingen by leiders van de Ijzeren Garde in de verschillen de deelen des lands was aangetroffen. Het materiaal zal door officieren worden onder zocht. Binnenkort zal de instructie geëindigd zyn. o De Roemeensche pers zal vandaag een document publlceeren, dat de openbare meening ernstig in beroering zal brengen. Het betreft een door Codreanoe aan Steles coe, een lid van de Ijzeren Garde, gezon den brief, die geschreven is vóór den moord op Duca. Codreanoe gaf in dit schryven te ver staan, dat hy op de hoogte was van de plannen der moordenaars. een .misdadiger” en een „vluchteling.* Het Schrijft, dat het bevel tegen hem is uitgevaar digd, omdat hy „gevlucht is en d* hulp van Parys heeft ingeroepen tegen Hitler voor het arme verdrukte Oostenryksche volk." Het or gaan gebruikt uiterst heftige termen tegen den aartshertog, evenals tegen keizer Karei en keizerin Zita. MANAGUA, 20 April (Havas). - Volgens Nicaraguaansche bladen sou in Honduras een militaire opstand zyn uitgebroken on der leiding van de generaals Feliberto, Diaz, Zelaya en Rufino Solis. Nadien zal dit dan worden gevolgd door eigeniyke besprekingen tot regeling van de technische vraagstukken, zooals de belangen van Frankrijk in Ethiopië, nJ. de spoorweg DjiboetlAddis Abeba, handelsbelangen, de grens tusschen Ethiopië qn Somaliland, enz. In politieke en diplomatieke kringen te Rome te men van oordeel, dat de Fransch-Itaüaan- sche besprekingen onder gunstige voorteeke- nen beginnen. Te Parys heeft men met voldoening kennis genomen van het Italiaansche besluit. D» komende besprekingen zullen gaarschyn- iyk worden gevoerd door Blondel, den zaak gelastigde. ^«Duitsche Angriff bevestigt thans in een op de eerste pagina, dat op 39 Maart •«bevel tot inhechtenisneming vin Otto van te uitgevaardigd wegens hoogverraad. spreekt over den aartshertog als over Volgens inlichtingen van uitgewekenen naar Toulouse hebben de troepen van kolonel Gar cia Cuaner hun laatste stellingen verlaten en ligt Val Aran thans geheel open voor de rechtschen. van be-« van Duitschland van spanningen in zyn bultenlandsche betrekkin gen bevryd is, Duitschland dit alleen al uit een oogpunt van ware vriendschap slechts kan toe juichen. Want het karakter van de Duitsch- Italiaansche betrekkingen te dat van een as, niet dat van een scheidsmuur. Het gaat by deze verhouding om de gemeenschappelijkheid van bepaalde fundamenteele beginselen, die het behoud van de cultuur, het recht en den vrede moeten dienen. Zooals het voor Italië een voordeel betee- kent, wanneer Duitschland zich in zyn buiten- landsch-polltleke betrekkingen en vraagstuk ken van factoren von spanning en onrust kan bevrijden, zoo strekt het omgekeerd ook Duitschland slechts tot voordeel, wanneer ItaUë thans in rechtstreeksch overleg met Engeland de tegenstellingen uit den weg ruimt, die met dit land in de Middellandsche Zee en in Afrika hebben bestaan. De „Deutsche diplomatlsch-politlsche Korres- pondenz” schryft dat, wanneer het gevolg het Britsch-Italiaansche accoord daarin staat, dat een vriend van Duitschland Gearresteerd zyn maarschalk Jegorof generaal Iktorof, generaal Alksnis, generaal Kasjinin, opperbevelhebber van den Kau- kasus, generaal Dybenko, bevelhebber van het militaire district Leningrad, generaal Blelof, bevelhebber van het militaire district Minsk, en generaal Garbasjof, die naar ver luidt in de gevangenis zelfmoord zou heb ben gepleegd. HANKAU. 19 April (Reader). Volgens telefonische berichten van ^et front is het Japansche offensief in Zuidoost-Sjan toeng in vollen gang. Het Japansche com mando heeft alle krachten aan menschen en materieel ingezet. De Japanners hopen Jlhsien te ontsetten en dan verder op ie rukken naar Soetsjau. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD voor Alkmaar ft— pat kwartaal ol «nti por Wtek, voor bulten Alkmaar kwartaal ol 20 cants par wook. Da Spaarnostad Haarlem. Zooals wy reeds gemeld hebben, zyn de na- «naal-soclalistteche autoriteiten van plan, den Otetenrykschen kroonpretendent. Aartshertog Otto von Habsburg te vervolgen, wegens hoog verraad. De correspondent van de Evening Standard Weenen seint thans aan zyn blad, dat de •egitleme raadgevers van den aartshertog druk ®P hem uitoefenen ten einde hem ar toe te ■Fengen, antwoord op deze beschuldiging te <*»or middel van een tegen-aanklacht en by het Internationale Hof van Justitie aetle te beginnen ter restitutie van de be- “‘“hgen. die hy ingevolge van erfenis in Oos- bezit en welke hem door de nazl-auto- ““iten, handelend op bevel van het gouverne- ™ent te Beriyn, zijn ontnomen. Hoewel Japan zich op velerlei gebied tot een grootmacht heeft opgewerkt., is toch in het private leven veel geble ven zooals het reeds eeuwen was. Ken dtrffeiyksch beeld uit Tokio: een moeder met haar kind op den rug met als schoeisel de oude houten sandalen Naar uit Helsingfors wordt gemeld, heeft het Russische emigrantenblad „Segodnla" ver klaard uit Kremlinkrlngen te hebben verno men. dat de Sovjetautorlteiten zich uit Spanje willen terugtrekken, aangezien zy den toestand voor de regeering hopeloos achten. In Moskou zou een commissie van drie gevormd rijn om den terugtocht te lelden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9