1 1 China vormt nieuwe troepe Het vertrek van den Paus naar Castel Gandolfo I ONS BLAD let nieuws van heden ST.WILLIBRORDUS Zware aardbeving in Anatolië Franco bezet het Val d’Aran 3 T uinbou wsteun ONAFHANKELIJK VAN HITLER'S BEZOEK BRULT NIET MEER" CHINEEZEN DE BAROMETER I „DE BOHEEMSCHE LEEUW JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB ziek^fonSvwiSer 00K SPOORFONDS GROOTE ACTIVITEIT DER fay. NEPER!-* YERZ. MM*1 alien fa Te Deum ging niet door Nieuwe studio’s van de N.l.R.O.M. .i Trieste erfenis uit den wereldoorlog ERNSTIG MIJNONGELUK Aanval óp ,^een’’~iterRmert Amerika en Japan T s jecho-Slo waaksche Visch voor het Tsanameer <A R.K. Sigarenmakers Patroonsvoorstellen aanvaard Met groote praal ie het Egyptische parlement geopend. Koning Faroek Bloedige straatgevechten worden geleverd by de poorten van Lini Lingji door Japanners heroverd De electriciteitscentrale van Andorra, die een groot gedeelte van Cataloniü stroom voorziet. De. nationalisten hebben de voedingskabels afgesneden Het aantal slachtoffers reeds tot 250 gestegen Oprichting in een dagorder van Benesj herdacht Millioenen steenen waardeloos geworden Verzet der linkschen bij Andorra DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De rechtsche troepen treden in contact met de Fransche grenswacht BULGAARSCH-JOEGO- SLAVISCH GRENSVERDRAG „De Kerk zal niet marchandeeren” -h a Zeven jongelieden gedood door een oade granaat Vorstschade in de steenindüstrie w* Kard. Faulhaber’» bezoek „ad limina” De brug, die de republiek Andorra, hebben gevonden, met Frankrijk Spanjaarden over dezen toegi Dg H. Vader zou zeker niet wei geren Hitler in audiëntie te ontvangen waar vele Spanjaarden een toevluchtsoord erbindt. De laatste dagen zijn honderden tops weg Frankrijk binnsngekomen Rosmalen MM), wedstrijd i officie», in hotel DONDERDAG 21 APRIL 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 169 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 Ct p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adveneoren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt Weder f 215.000 voor een aantal producten 3* Uitbarsting van de Asama Een aschregen over Tokio Het ,J5chwarze Korps** over T sjecho-Slowakye van verlaat de openingszitting NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Jez-Vier) man (8D de Boer Zaken •*1 (gzck uyp (Vo- Jabileam der St Lebafoaa-Tereeniftag. H. 3p«- O Pik (VD s ons van ■i 760. 48 - UTRECHT R K. Tzbeksbewerkersbond heeft te Het Val d’Aran door da troepen ran Franco beaat. China werkt hard aan de vorming van een nieuw leger. (fare te muziek baar het hoofdbestuur opdragend, te trachten te ver krijgen wat nog mogelijk is. Vanochtend is ook eefl felle strijd ontbrand om het bezit van Hantsjwang. (RKAV). lest (DH Het schrijven vond weinig instemming by de Dultsche geestelijken. Men vond het niet noo. dig zich te verontschuldigen vtx>r een daad, die men gesteld had volgens den wensch van Hitler. nJ. om volgens het geweten een uitspraak te doen. De plechtigheid met Te Deum is naar wij vernamen niet doorgegaan op een wenk van hoogerhand. LONDEN, 20 April. (D.N.B.) In een mijn te Craigbank (Zuid-West Schotland) is vanmid dag het verbindingstouw van zes transportwa- gentjes gebroken, waardoor déze in de diepte storten en een aantal mijnwerkers troffen. Vier van ben waren op slag dood, terwijl twee-en- twintlg gedeeltelijk zwaar gewond werden. Zooals men weet bevindt Kardinaal Faul. haber zich op het oogenblik te Rome. wy maakten reeds melding van het be richt. dat de Kardinaal door den H. Vader in audiëntie Is ontvangen. De Amerikaansche ambassade te Tokio deelde gisteren mede, dat het bedrag van 10.730 doUar, dat in Japan is bijeengebracht voor de slacht offers van' de „Panay", gebruikt zal worden om een vereeniging op te richten ter bevordering van de Japansch-Amerikaansche vriendschap. Vandaag, zoo wordt In de dagorder gezevd herdenken wy de vorming van het Tsjecho- Slowaaksche leger in Italië, die werkelijkheid hevig door de Japansche artillerie barder rd. Product Blauwe druiven Pronkboonen Savoye kool Gele bewaarkool Witte bewaarkool Prei Schoraeneeren BERLIJN, 20 April. (Havas.) Het orgaan van de 8.8., het „Schwarze Kqrps", pu bliceert een kaart van Duitschland. waar bij Tsjecho-Slowakije is geteekend als de kop van een leeuw, waarvan de hals ge klemd ligt tusschen Oostenrijk en Silezië. Hieronder staat het volgende opschrift: Jie Boheemsche Leeuw misschien heeft hij keelpijn, want sedert 10 April brult hij niet meer zoo kwaadaardig.” Stand op Donderdag 16 uur rrt.8 Vorige stand: 788.7 (Altlor), <Qulck), Th. I samen- ser ster- dat de ker niet «-klasse Verder ners bet kerhou- het ook wedstrijd me. far. Ine, lï- oor rz- 103 SJANGHAI. 20 April (Reuter) China is bezig met het opleiden van duizenden nieuwe soldaten. Een bultenlandsch waar nemer verklaart, dat de geheele mannelijke bevolking van de provincies Hoenan. Kwangzt en Kweitajaa een militaire oplet--' ding schijnt te krijgen. PRAAG, 20 April. (Ceteka.) Ter gelegen heid van den twintigsten verjaardag van de vorming van TSjecho-Slowaaksche le gioenen in Italië heeft president Benesj een dagorder gepubliceerd, die in alle garnizoe nen aan de troepen zal worden voorgelezen. Men heeft gezegd dat de H. Vader zulks zou doen om te voorkomen, dat Hitler den H. Vader een bezoek brengt. Onze zeer gezaghebbende zegsman zeide echter, dat, indien Hitler een verzoek trit den H. Vader richtte om door Hem te worden ontvangen, de H. Vader dit zeer zeker niet zou afwijzen. - Het vertrek naar Castel Gandolfo zou inte gendeel het bezoek van Hitler zeer vergemak kelijken, daar het ceremonieel op Castel Gan dolfo veel eenvoudiger is. Er bestaat echter geen verband tusschen den vertrekdatum naar Castel Gandolfo en het bezoek van Hitler aan Rome, noch in den zin dat de H. Vader Hitler's Karakteristiek voor den huldigen toestand is het volgende: Uit Barcelona meldt Havas, dat de repu blikeinen thans meer verzet bieden oy Toc- tosa, ten Zuiden van' de Ebro, ten Noorden van Lerida bij Balaguer en in het Noorden bij de Pyreneeën. Om 1 uur vanmiddag verscheen een auto met de Spaansche nationalistische vlag op den Pont du Rol (de Koningsbrug) en bleef mid denin staan. Vijftien soldaten stapten uit en begaven zich onder leiding van een jongen luitenant naar den Franschen grenspost. Gooi- en Proefwed- «s volgt Van een zekere betrekking, die zou bestaan tusschen het bezoek van Kardinaal Faulhaber aan Rome en besprekingen, die onlangs te Berlijn met verschillende autoriteiten zouden gehouden zyn, te in Romeinsche, welingelichte kringen niets bekend. Tevens maant men tot de grootste voorzichtigheid omtrent eenlge be richtgeving over een te verwachten nieuwe godsdienstvervolging. Er schijnt een overvloed van munitie te zijn. Duizenden kisten geweren en andere wapens worden vervoerd naar afgelegen opslagplaatsen, die in heuvelen verborgen liggen. Overal wijzen teekenen op weloverwogen activiteit: vliegvel den worden aangelegd, wegen gebaand, stalen bruggen gebouwd, spoorwegen uitgebreid. o In den sector van Uni wordt, naar het Chineesche Persbureau meldt, reeds dagen lang verwoed gevochten. De Westelijke én Noordelijke poorten van Lini zijn gisteren. Een klein Japansche detachement trok daarop de stad binnen, doch werd spoedig door de Chlneezen ingesloten. Bjj de Westelijke poorten worden thans bloedige straatgevechten gele verd. In den sector van Jlhslen hebben de Japan sche troepen hedenochtend vroeg een aanval ondernomen, doch zij werden teruggeworpen. In geen geval houdt de datum van ver trek echter verband met de komst van Hitler naar Rome. Berichten, die hierom trent gepubliceerd zijn, berusten geheel op fantasie. Er bestaat immers voor den H. Vader geen enkele reden om voor Hitler Rome te verlaten. PONT DU ROI, 28 April. Volgens een bericht van HzTas van de Fransche grsna bevindt het Val d’Aran zich thans gebed in handen van de rechtechen. Reeds te den nacht bad een rechtsche verkennings- patrouille den Portillon-paa bezet. Omstreeks tien uur vanochtend traden de rechtsche troepen In contact met de Fransche grenswacht. BOEDAPEST, 20 April. (Havas). Zijne Em. Kardinaal Seredi, primaat van Hongarije, heeft onder de Pontificale H. Mis, welke hij den eer sten Paaschdag in de kathedraal van Esztergom heeft opgedragen, een predikatie gehouden, waarin hjj oa. zeide: „De Kerk zal niet mar- chandeeren en heeft nooit gemarchandeerd, om schijnbaar gunstige resultaten te verkrijgen. Zy heeft geen oogenblik gemarchandeerd op het moment, dat geheele naties haar verlieten. En thans zal Zij evenmin marchandeeren met de valsche sociale en economische leerstellingen, welke zich meester maken van de menschen, de klassen en zelfs van de staten, om ze tegenover de Kerk te plaatsen.” In Chineesche berichten wordt toegegeven, dat Lingji in Japansche handen is gevallen. In de straten wordt nog gevochten en Chineesche afdeelingen, welke bulten de stad lagen, zijn naar de stad getrokken om te pogen de Japanners te verdrijven. werd door de conventie tusschen de Italiaan- sche regeering en den natlonalen TZjecho-Slo- waakschen raad, die 21 April 1918 te Rome werd geteekend. wy vergeten ggen der politici van toen, die in den geest van den Italiaanschen .risorgi- mento” tot den onzen hebben bygedragen. De tegenwoordige minister-president van Italië Mussolini behoort tot hen. Wy zyn nog er- kenteiyk jegens Italië, voor de opoffering, waar mede het ons vervolgens geholpen heeft, naar onze haardsteden terug te keeren en ons in 1919 tegen de bultenlandsche aanvallen te ver dedigen. Ik spreek den wensch uit, dat de traditie van deze historische samenwerkingder Italiaansche natie met Tsjecho-Slöwakye, en de traditie van onzen gemeenschappeiyken strijd voor de vrij heid voor altyd een eereplaats in het Tsjecho- Slowaaksche leger zullen innemen. In Oost-Sjansl hebben de Chlneezen ongeveer drie- tot vierduizend Japanners gedood en hon derd transportauto’s buitgemaakt. Acht dis tricten in West-Sjansi zyn thans van Japan sche troepen gezuiverd. Hoewel voortdurend aangedrongen wordt op het zenden van versterkingen uit Japan, zyn gisteren niettemin uit Tientsin 1500 man Ja pansche troepen per trein naar Mandsjoekwo gezonden. Dit wettigt het vermoeden, dat zich in Mandsjoekwo een incident heeft voorge daan. Het orgaan toont zich verder zeer ontevreden over groothertogin Feodora van Saxen Weimar, die geweigerd zou hebben 25.000 Mark beschik baar te stellen voor de verkiezingspropaganda. Verder verwyt het blad 358 priesters te Rome, dat zy aan boord ^an 1 Dultsche schip te Gaeta tegen den Fuehrer zouden hebben gestemd. Het Wad noemt het Duitschers naar den vorm, doch ^.bet beschouwt hen niet meer als zoodanig. Het bezoek van Kardinaal Faulhaber aan Rome draagt geen byzonder karakter. Het is, zooalswy reeds meldden, een gewoon bezoek „ad limina", dat reeds in Februari bracht worden. ANKARA, 20 April (Havas). In bet Villajet Kirchier In Turkije heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan. BENGHAZI, 20 April. (Stefani). Met een vliegtuig zyn te Benghazi ongeveer 300.000 jonge snoeken aangekomen, die in Italië in het Vicomeer zyn gekweekt en doorgezonden sullen woeden naar het Tsanameer. I8TANBOEL, 20 April. (Reuter.) Naar tot nu toe vernomen werd zijn bjj de aard beving in Anatolië 250 personen om het leven gekomen. Men vreest evenwel, dat het aantal doo- den nog grooter is, aangezien men neg niet ever volledige inlichtingen beschikt Onze Romeinsche correspondent seint gd. 20 April: Wy dementeerden reeds het bericht, dat de H. Vader voornemens zou zyn, op 30 April naar Castel Gandolfo te vertrekken. Aanvan- keiyk was het voornemen van den H. Vader, zooals wy reeds eenlgen tyd geleden bericht ten, aanstonds na Paschen naar zyn zo- merverbiyf te vertrekken. Het weer is echter «eer guur. Het zal dan ook van de weersom standigheden afhangen, wanneer de H. Vader vertrekt. Het kan zijn, dat1 dit zeer binnen, kort is. e Het blad publiceert verder de foto’s van een aantal gearresteerde Oostenrykers, leden van het Vaderlandsche Front, zy zyn in gevange- nlskleedy met een baard van enkele dagen. Het zyn Ludwig, de chef van den regeeringspers- dienst, Traeger, chef van de staatspolitie te Graz, Franz Mayer, uitgever Van de Wiener Stadtstimmen, Eckert, secretaris van het Va derlandsche Front, Alexander, nnmm mirten t. van de stormtroepen Van het Vaderlandsche Front en Stepan, de eerste secretaris van het Vaderlandsche Front. Het blad ontkent, dat zy gedood zouden zyn. Het .jSchwarze Korps" werpt hun verschil^nde beleedigingen naar het hoofd. Alexander o. a. wordt een gangster eer ste klas genoemd „Al Capone waardig”.* In den sector van Sort, waar de nationalis ten langs den rechteroever van ,de Pallaresa waren opgerukt, waren zy tot vlak by Andorra gekomen, doch door tegenaanvallen kon hét onlangs verloren terrein weer veroverd worden. Van 8eo de Urgel zjjn troepen naar het ge bergte ten Noorden daarvan gezonden en daar door kon voorkomen worden, dat de nationa listen ook daar de grens bereikten. BELGRADO, 20 April. (D. N. B.) De Joego slavische minister-president Stoyadinowitsj en de Bulgaarsche gezant Popof hebben heden een op den negenden November 1935 te Sofia ge sloten verdrag onderteekend, dat de bewaking en het onderhoud van de toenmaals definitief vastgestelde 536.1 K.M. lange Bulgaarsch-Joe- go-Slavischë grens regelt. DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd «X Ase- geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct per regel blng (aD A vzn De Minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zyn aangesloten by de Stichting Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te ’s-Gravenhage, en op den dag der ultkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste 215.000. Steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke door de.telers over een erken de veiling of veilinghouder zyn verhandeld, tot de daarby vermelde bedragen per eenheid. Steun bedrag p. 100 kg. 5.55 „0.70 „0.40 »0B5 „0.15 «0.50 „0.30 Op den avond van Paschen zou In de Anima alhier een Te Deum gezongen worden in ver band met den Anschluss. Mgr. Hudal had de Dultsche geesteiyken hiervoor uit^enoodigd met een schryven, waarin de stemming te Gaeta ter sprake komt, die naar gemeld is, wei de slechtste uitslag is geweest van de geheele stem ming. Men heeft dit in Duitschland geweten aan agitatie, door emigranten gevoerd. Mgr. Hudal meende nu, dat de voorgenomen plech tigheid gelegenheid bood om den slechten in druk weg te nemen. De vlschjes worden vervoerd in vier meta len bakken, en het zich daarin bevindende wa ter wordt voortdurend op de Juiste tempera tuur gehouden. Het Tsanameer is weliswaar ryk aan visch, doch daaronder bevinden zich over het algemeen weinig eetbare soorten. BATAVIA, 20 April. (Aneta), Gisteravond had onder zeer groote belangstelling de feeste- lyke opening van de nieuwe studio’s van de N. I. R. O. M te Batavia plaats. TOKIO, 2T April. <pj4B.) De vulkaan Asa- ten Noordwesten van Tokio, is heden in working getreden. De uitbarsting is krachti- ttt dan men de laatste vyf jaar gekend heeft. P6 aardschokken,- welke de uitbarsting beger leidden, duurden een half uiy. Een dichte ^achregen daalde op de omgeving neer en stak grooUbosch in brand. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, heeft de vorst van de laatste nachten groote schade aangericht in de steenindustrie langs Ryn en Waal. Millioenen steenen, die in j|e maand April waren gevormd, zijn door de vorst zoo goed als waardeloos geworden, wat een groote schadepost beteekent. Sir Hebert Montgvmery, de Eagetoehe recant by het Nederlandsche Hof. zal over eenlge winden em land verlaten. MILAAN, 20 April. (DNB) In de buurt van Nervesa Della Battaglia is een uit de oorlogsjaren afkomstig projectiel ontploft. Zeven jongelieden werden gedood en twee ernstig gewond. Periode 15 Nov.—31 Dec. 13 Sept.—17 Oct 23 Aug.—31 Dec. IS Nov.31 Dec. 15 Nov.31 Dec. 30 Aug.31 Dec. 30 Aug.—31 Dec. Un naam der regeering-Franco nemen wU bezit van den Spaanschen grenspost van Vai d’Aran. Onze leider heeft drie bataljons van totaal duizend man gezonden om Val d’Aran te veroveren, wy hebben geen verzet ontmoet, nadat wy den Col de la Bonalgue hadden be zet, maar met onze wapens hadden wy eiken verdediger kunnen terugdriJven”, Nadat de luitenant deze woorden had uitgesproken, bad hy een kort onderhoud met (de Fransche auto riteiten en werd de nationalistische vlag aan de grens geheschen. een buitengewone algemeene vergadering ge houden, ten einde een standpunt te bepalen ten opzichte van de Vrijdag 8 April door de werkgevers gedane uiteindeiyke vborstellen. Deze bondsvergadering werd vanwege het R. K. Werkliedenverbond bygewoond door Job. Veld, man en namens den Belgischen Chrlsteiyken Tabaksbewerkersbond door Louis Schrijvers. Ook pastoor Van Dyk, die als bondsadviseur met onverflauwde belangstelling de actie heeft gevolgd, was aanwezig. De vergadering hechtte, naar de Volkskrant meedeelt, zonder hoofdeiyke stemming goedkeuring aan de patroonsvoorstellen, bezoek zou ontwyken, noch in den zin dat de H. Vader een bespreking met Hitler zoekt. Niettemin zou een bezoek van Hitler aan den H. Vader zeer verhelderend kunnen zyn voor den huldigen godsdienstlgen toestand in Duitschland. Gebruik makend van de verplaatsing een groot aantal Japansche troepen uit Zuld- SJansi en Noord-Honan naar Zuld-SJantoeng, zenden de Chineezen krachtige versterkingen naar Zuid-Sjanst en Noord-Honan om te trachten de Japanners in te sluiten. 0

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 11