ONS BLAD China vormt nieuwe troepen I s Het vertrek van den Paus naar Castel Gandolfo T imi im ST.WILLIBR0R0U5 Het nieuws van heden T uinbouwsteun ONAFHANKELIJK VAN HITLER'S BEZOEK DE BOHEEMSCHE LEEUW GROOTE ACTIVITEIT DER CHINEEZEN DE BAROMETER Zware aardbeving in Anatolië Franco bezet het Val d’Aran JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB BRULT NIET MEER" Wij gj Te Deum ging niet door Nieuwe studio’s over 4 Trieste erfenis uit den wereldoorlog ERNSTIG MIJNONGELUK Aanval op „neen”-stemmers Vorstschade in de Amerika en Japan Uitbarsting van de Asama Visch voor het Tsanameer A- R-K. Sigarenmakers Patroonsvoorstellen aanvaard ^vxxwwwum tin rn/z////z^ 2 MiUioenen steenen waardeloos geworden „De Kerk zal niet march Kard. Faulhaber’s bezoek „ad limina” Bloedige straatgevechten worden geleverd by de poorten van Lini Lingji door Japanners heroverd Het aantal slachtoffers reeds tot 250 gestegen Ts jecho-Slo waaksche legioenen in Italië Verzet der linkschen bij Andorra DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De rechtsche troepen treden in contact met de Fransche grenswacht BULGAARSCH-JOEGO- SLAVISCH GRENSVERDRAG OOK SPOORFONDS VEREENIGDE katholieke pers Zeven jongelieden gedood door een oude granaat Oprichting in een dagorder van Benesj herdacht steenindustrie a ren” De H. Vader zou zeker niet wei geren Hitler in audiëntie te ontvangen Het „Schwarze Korps” Tsjecho-Slowakye DONDERDAG 21 APRIL 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 169 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN badraagt et O- regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et. p. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarier voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaame door onze Administratie verstrekt Weder 215.000 voor een aantal producten Een aschregen over Tokio Met groote praal is Net Egyptische parlement geopend, verlaat de opentngszitttng van de N.I.R.O.M. Ut Vorsteehade in de steenindsstrie. d aanvaardt da Jabilewm der SL Lebeinas-vereeniging. O O ons MO 7 Koning Faroèk Het Val d’Aran door da trein— Freon beset, China werkt hard aan de vorming ran nieuw leger. De R.K. Tabaksbewer patroons voorstellen. hoofd. All «te klas Stand o* Donderdag 1« nor von.: TILS Vorige stand: 788.T LONDEN, 20 April. (D. N. B.) In een mijn te Craigbank (Zuld-West Schotland) Is vanmid dag bet verbindingstouw van zes transportwa- gentjes gebroken, waardoor deze in de diepte stortten en een aantal mijnwerkers troffen. Vier van hen waren op slag dood, terwijl twee-en- twintig gedeeltelijk zwaar gewond werden. Zooals men' weet bevindt Kardinaal Faal, haber zich op het oogenblik te Home. WO maakten reeds melding van het be richt, dat de Kardinaal doer den H. Vader In audiëntie ie ontvangen. De electriciteitscentrale van Andorra, die een groot gedeelte van Catalonië stroom voorziet. De nationalisten hebben de voedtngskabels afgesneden In den sector van Lini wordt, naar het Chineesche Persbureau meldt, reeds dagen lang verwoed gevochten. De Westelijke en Noordelijke poorten van Lini zijn gisteren Vanochtend is ook een felle strijd ontbrand om het bezit van Hantsjwang. hevig door de Japansche artillerie gebom bardeerd. De brug, die de republiek Andorra, waar vele Spanjaarden toevluchtsoord hebben gevonden, met Frankrijk verbindt. De laatste dagen zijn honderden Spanjaarden over desen toegang? weg Frankrijk btnnengekomen Product Blauwe druiven Pronkboonen Savoye kool Gele bewaarkool Witte bewaarkool Prei Schorseneeren Sir Hubert Montgomery, de Engetocbe ge—nt by het Nederiandeche Hof. aal ever centre maanden om land verlaten. Om 1 uur vanmiddag verscheen een auto met de Spaansche nationalistische vlag op den Pont du Rot (de Koningsbrug) en bleef mid denin staan. Vijftien soldaten stapten uit en begaven zich onder leiding van een jongen hlIVniTlMi naftr Pranarhen gtgnspcsU ült Barcelona meldt Havasdat de repu blikeinen thans meer verzet bieden bij Tor- tosa, ten Zuiden van de Ebro, ten Noorden van Lerida bij Balaguer en in het Noorden bij de Pyreneeën. I NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD PRAAG, 20 April. (Ceteka.) Ter gelegen heid van den twlntlgsten verjaardag van de vorming van Tsjecho-Slowaaksche le gioenen in Italië heeft president Benesj een dagorder gepubliceerd, die in alle garnizoe nen aan de troepen zal warden voorgelezen. Het vertrek naar Cmtel Gandolfo zou inte gendeel het bezoek van Hitler zeer vergemak kelijken, daar het ceremonieel op Castel Gan dolfo veel eenvoudiger is. Er bestaat echter geen verband tusschen den vertrekdatum naar Castel Oandolfo en het bezoek van Hitler aan Rome, noch in den zin dat de H. Vader Hitler’s Men heeft gezegd dat de H. Vader zulks zou doen om te voorkomen, dat Hitler den H. Vader een bezoek brengt. Onze zeer gezaghebbende segsman zetde echter, dat. Indien Hitler een verzoek tot den H. Vader richtte om door Hem te worden ontvangen, de H. Vader dit leer zeker niet zou afwijzen. De Amerlkaansche ambassade te Tokio deelde gisteren mede, dat het bedrag van 10.730 dollar, dat in Japan is bijeengebracht voor de slacht offers van de „Panay", gebruikt zal worden om een vereenigtng op te richten ter bevordering van de Japansch-Amerikaansche vriendschap. Periode 15 Nov—31 Dec. 13 Sept 17 Oct, 23 Aug 31 Dec. 15 Nov.—31 Dec. 15 Nov—31 Dec. 30 Aug.31 Dec. 30 Aug 31 Deo, BERLIJN, 20 April. (Havas.) Het orgaan van de 8.S., het .Bchwarze Korps”, pu bliceert een kaart van Duitschland. waar bij Tsjecho-EHowakije is geteekend als de kop van een leeuw, waarvan de hals ge klemd ligt tusschen Oostenrijk en Silezlë. Hieronder staat het volgende opschrift: JDe Boheemsche Leeuw misschien heeft h|j keelpijn, want sedert 10 April brult hjj niet meer zoo kwaadaardig.” Karakteristiek voor den huldigen toestand is het volgende: Een klein Japansche detachement trok daarop de stad binnen, doch werd spoedig door de Chineezen Ingesloten. Bij de Westelijke poorten worden thans, bloedige straatgevechten gele verd. In den sector van Jihsien hebben de Japan sche troepen hedenochtend vroeg een aanval ondernomen, doch zij werden teruggeworpen. krachtige versterkingen en Noord-Honan om te „In naam der regeerlng-Franco nemen wjj bezit van den Spaanschen grenspost van Val d’Aran. Onze leider beeft drie bataljons van totaal duizend man gezonden cm Val d’Aran te veroveren. Wij hebben geen verzet ontmoet, nadat'wij den Col de la Bonalgue hadden be zet, maar met onze wapens hadden wy eiken verdediger kunnen terugdrijven”. Nadat de luitenant deze woorden had uitgesproken, had hü een kort onderhoud met de Fransche auto riteiten en werd de nationalistische vlag aan de grens geheschen. werd door de conventie tusschen de Italiaan- sche regeering en den natlonalen TZjecho-Slo- waakschen raad, die 21 April 1918 te Rome werd geteekend. Wij vergeten geen der politici $an toen, die in den geest van den Italiaanse hen .xisorgi- mento” tot den onzen hebben bijgedragen. De tegenwoordige minister-president van Italië Mussolini behoort tot hen. Wij zijn nog er kentelijk jegens Italië, voor de opoffering, waar mede het ons vervolgens geholpen heeft, naar onze haardsteden terug te keeren en ons in 1919 tegen de buitenlandsche aanvallen te ver dedigen. Ik spreek den wensch uit, dat de traditie van deze historische samenwerking der Italiaansche natie met TSJecho-Slowakije, en de traditie van onzen gemeenschappelijken strijd voor de vrij heid voor altijd een eereplaats in het TSjecho- Slowaaksche leger zullen Innemen. In Oost-Sjansi hebben de Chineezen ongeveer drie- tot vierduizend Japanners gedood en hon derd transportauto’s buitgemaakt. Acht dis tricten in West-Sjansi zijn thans van Japan sche troepen gezuiverd. In Chineesche berichten wordt toegegeven, dat Lingji in Japansche handen is gevallen. In de straten wordt nog gevochten en Chineesche afdeellngen, welke bulten de stad lagen, zijn naar de stad getrokken om te pogen de Japanners te verdrijven. PONT DU HOI, 28 April. Volgens een bericht van Havas van de Fransche grins, bevindt het Val d’Aran zich thans geheel in handen van de rechtschen. Reeds in den nacht bad een rechtsche verfcennings- patrouille den Portillon-pas beset. Omstreeks tien uur vanochtend traden de rechtsche treepen In contact met de Fransche grenswacht. Er schijnt een overvloed van munitie te zijn. Duizenden kisten geweren en andere wapens worden vervoerd naar afgelegen opslagplaatsen, die in heuvelen verborgen liggen. Overal wijzen teekenen op weloverwogen activiteit: vliegvel den worden aangelegd, wegen gebaand, stalen bruggen gebouwd, spoorwegen uitgebreid. In geen geval houdt de datum van ver trek echter verband met de komst van Hitler naar Rome. Berichten, die hierom trent gepubliceerd lijn, berusten geheel op fantasie. Er bestaat immers voor den H. Vader geen enkele reden om voor Hitler Rome te verlaten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de vorst van de laatste nachten groote schade aangericht in de steenindustrie langs Rijn en Waal. MiUioenen steenen, die in de maand April waren gevormd, zijn door de vorst zoo goed als waardeloos geworden, wat een groote schadepost beteekent. Op den avond van Paschen zou In de Anima alhier een Te Deum gezongen worden In ver band met den Anschluss. Mgr. Hudal had de Duitsche geestelijken hiervoor ultgenoodlgd met een schrijven, waarin de Stemming te Gaeta ter sprake komt, die naar gemeld Is, wei de slechtste uitslag is geweest van de geheele stem ming. Men heeft dit in Duitschland geweten aan agitatie, door emigranten gevoerd. Mgr. Hudal meende nu, dat de voorgenomen plech tigheid gelegenheid bood om den slechten in druk weg te nemen. BENGHAZI, 20 April. (Stefani). Met een vliegtuig zijn te Benghazi ongeveer 300.000 jonge snoeken aangekomen, die in Italië in het Vlcomeer zijn gekweekt en doorgeaonden zullen worden naar het Tsanameer. Het bezoek van Kardinaal Faulhaber Rome draagt geen bijzonder karakter. Het is, zooals wij reeds meldden, een gewoon bezoek „ad limina”, dat reeds in Februari zou ge bracht worden, ANKARA. 20 April (Havas). In bet Villajet Kirchler in Turkije heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan. ISTANBOEL, 20 April. (Reuter.) Naar tot nu toe vernomen werd rijn Mi de aard beving in Anatolië 250 personen om het leven gekomen. v Men vreest evenwel, dat bei aantal doo- den nog grooter la, aangesien men n ever volledige inlichtingen beschikt. In den sector van Sort, waar de nationalis ten langs den rechteroever van de Pallaresa waren opgeruzt, waren sU tot vlak bU Andorra gekomen, doch door tegenaanvallen kon het onlangs verloren terrein weer veroverd worden. Van Seo de Urgel zijn troepen naar het ge bergte ten Noorden daarvan gezonden en daar door kon voorkomen worden, dat de nationa listen ook daar de grens bereikten. BELGRADO, 20 April. (D. N. B.) De Joego slavische minister-president Stoyadlnowltsj en de Bulgaarsche gezant Popof hebben heden een op den negenden November 1935 te Sofia ge sloten verdrag onderteekend, dat de bewaking en het onderhoud van de toenmaals definitief vastgestelde 536.1 KM. lange Bulgaarzch-Joe- go-Slavische grens regelt. Onze Romelnsche correspondent seint td. 30 April: WJj dementeerden reeds het bericht, dat de H. Vader voornemens sou zijn, op 30 April uar Castel Gandolfo te vertrekken. Aanvan kelijk was het voornemen van den H. Vader, locals wij reeds eenigen tijd geleden bericht ten, aanstonds na Paschen naar Zijn so- merverblijf te vertrekken. Het weer is echter zeer guur. Het zal dan ook van de weersom standigheden afhangen, wanneer de H. Vader vertrekt. Het kan zijn, dat dit zeer binnen, kort is TOKIO 20 April. CPNB.) De vulkaan Asa- ten Noordwesten van Tokio, is heden in *®rking getreden. De uitbarsting is krachti- 2®r dan men de laatste rijf Jaar gekend heeft. Os aardschokken, welke de uitbarsting bege- “idden, duurden een half uur. Een dichte techregen daalde op de omgeving neer en stak een iroot bosch in brand. Het snliri—i vond weinig instemming bj) de Duitsche geestelijken. Men vond het niet noo. dig zich te verontschuldigen voor een daad, die men gesteld had volgens den wensch van Hitler, nl. om volgens het geweten een uitspraak te doen. De plechtigheid met Te Deum is naar wij vernamen niet doorgegaan op een wenk van hoogerhand. Vandaag, soo wordt in de dagorder gezevd. herdenken wjj de vorming van het Tsjecho- Slowaaksche leger in Italië, die werkelijkheid R- K. TUbaksbewerkersbond heeft te N1J- onder leiding van den beer Jac. Gemen an toont zich verder zeer ontevreden lertogln Feodora van Saxen Weimar, die geweigerd zou hebben 25.000 Mark beschik bar te stellen voor de verkiezingspropaganda. Verder verwijt het blad 358 priesters te Rome, dat zij aan boord van t Duitsche schip te Gaeta |**en den Fuehrer zouden hebben gestemd. Het ™“d noemt het Duitschers naar den vorm, doch bt beschouwt hen niet meer als zoodanig. De vlschjes worden vervoerd In vier meta len bakken en het zich daarin bevindende wa ter wordt voortdurend op de juiste tempera tuur gehouden. Het Tsanameer is weliswaar rijk aan visch, doch daaronder bevinden zich over bet algemeen weinig eetbare soorten. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroepor- rubriek 10 ct per regel BOEDAPEST, 90 April (Havas). Zijne Em. Kardinaal Seredl, primaat van Hongarije, heeft onder de Pontificale H. Mis, welke hij den eer sten Paaschdag in de kathedraal van Esztergom heeft opgedragen, een predikatie gehouden, waarin hij o.a zeide: ,De Kerk zal niet mar- chandeeren en heeft nooit gemarchandeerd, om schijnbaar gunstige resultaten te verkrijgen. Zij heeft geen oogenblik gemarchandeerd op het moment, dat geheele naties haar verlieten. En thans zal ZU evenmin marebandeeren met de valsche sociale en economische leerstellingen, welke zich meester maken van de menschen, de klassen en zelfs van de staten, om ze tegenover de Kerk te plaatbn." BATAVIA, 20 April. (Aneta). Gisteravond had onder zeer groote belangstelling de feeste lijke opening van de nieuwe studio’s van de N. L R. O. M. te Batavia plaats. Hoewel voorixiurend aangedrongen wordt op het zenden van versterkingen uit Japan, zijn gisteren niettemin uit Tientsin 1500 man Ja pansche troepen per trein naar Mandsjoekwo gezonden. Dit wettigt het vermoeden, dat zich tn Mandsjoekwo een Incident heeft voorge daan. Het blad publiceert verder de foto’s van een aantal gearresteerde Oostenrijkers, leden van het Vaderlandsche Front. Zij zijn In gevange- niskleedjj met een baard van enkele dagen. Het «Dn Ludwig, de chef van den regeeringspers- dienst, TTaeger, chef van de staatspolitie te Graz, Franz Mayer, uitgever van de Wiener Stadtstimmen, Eckert,* secretaris van het Va- derlandsche Front, Alexander, commandant ran de stormtroepen van het Vaderlandsche Pront en Stepan, de eerste secretaris van het Vaderlandsche Front. Het Had ontkent, dat zij gedood zouden zijn. Het „Schwarze Korps” werpt hun verschillende beleedigingen naar het lexander o. a. wordt een gangster eer- génoemd „M Capone waardig”. SJANGHAI, 20 April (Beater) China is bezig met het opleiden van duizenden nieuwe soldaten. Een bultenlandsch waar nemer verklaart, dat de geheele mannelijke bevolking van de provincies Heenan, Kwangzi en Kweitsjau een militaire oplei ding schijnt te krijgen. De Minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landbouw-Crislsfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zijn aangesloten bij de Stichting Neder- landsche Groenten- en Frultcentrale, gevestigd te "s-Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 315.000. Steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke door de telers over een erken de veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid. Steun bedrag p. 100 kg. /5.55 „0.70 „0.00 „0.95 „0.15 „OAO „020 Gebruik makend van de verplaatsing van een groot aantal Japansche troepen uit Zuid- Sjansi en Noord-Honan naar Zuld-Sjantoeng, zenden de Chineezen naar Zuid-Sjanst trachten de Japanners In te sluiten. Van een zekere betrekking, die zou bestaan tusschen het bezoek van Kardinaal Faulhaber aan Rome en besprekingen, die onlangs te Berlijn met verschillende autoriteiten zouden gehouden zijn, is in Romelnsche, welingelichte leringen niets bekend. Tevens maant men tot de grootste voorzichtigheid omtrent eenige be richtgeving over een te verwachten nieuwe godsdienstvervolging. MILAAN, 30 April. (DNB) In de buurt van Nervesa Della Battaglia is een uit de oorlogsjaren afkomstig projectiel ontploft. Zeven Jongelieden werden gedood en twee ernstig gewond. bezoek zou ontwijken, noch in den zin dat de H. Vader een bespreking met Hitler soekt. Niettemin zou een bezoek van Hitler aan den H. Vader zeer verhelderend kunnen zijn voor den huldigen godsdlenstigen toestand in Duitschland. een buitengewone algemeene vergadering ge houden, ten einde een standpunt te bepalen ten opzichte van de Vrijdag 8 April door de werkgevers gedane uitelndeljjke voorstellen. Deze bondsvergadering werd vanwege het R. K. Werkliedenverbond bijgewoond door Job. Veld man en namens den Belgischen Christelijken Tabaksbewerkersbond door Louis Schrijvers. Ook pastoor Vpn Dtjk, die als bondsadvlseur met onverflauwde belangstelling de actie heeft gevolgd, was aanwezig. De vergadering hechtte, naar de Volkskrant meedeelt, zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan de patroonsvoorstellen, het hoofdbestuur opdragend, te trachten te ver krijgen wat nog mogelijk is. van I. II k

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1