H H kl HOE LANG NOG? VRIJDAG 22 APRIL 1938 5 R.K. Buitengewoon L.O. il (Ingezonden MededeeUng) N azorg-organisatie Aanrander gepakt DOOR AUTO GEGREPEN D 2 Slotspel van een drama OUD-NOTAR1S AANGEREDEN PRINSES BEATRIXFONDS Giften uit West-Indië DE AANHOUDER WINT l Talen* in onze Oost Utto vertrok direct naar de „Veendam". Daar Katholieke Onder wijzers Godadienatig-zedelyke opvoeding volgent de methode-V ortelaar Tafelzilver van den K.H.L. ten prooi aan den meeat biedende Waarom dan geen Volend ammert naar de Noordzee? Ladelichter had eerst bij den zevenden winkelier succes Beidesbeenten gebroken en een hoofdwonde bekomen Vijfde Verbondavergadering te Utrecht Pe bloemen-bad plaat t in lentekleed Na herkenning door zijn alacht- offer heeft hij bekend Was niet in staat haar huishouden te doen Concurrentie van het Werk tuigenbureau HERDENKING WILLEM VAN ORANJE DOORLOOPEND GROOT TE KORT AAN ZEEVISCH PRINS BERNHARD OP WEG NAAR HUIS Tulpen feest te NoordwijU In het noviciaat der Paters van Lavigerie te ’rHeerenberg bij Doetinchem herdacht de hoogeerw. Pater Ant. Kersten, Provinciaal der Orde, zijn 40-jari{f priesterfeest. De jubilaris temidden van famüi^ en convent LANDBOUW EN MIDDEN STAND 10 JAAR LIJDEND AAN RHEUMATIEK DROEVE PLECHTIGHEID TE MOORDRECHT v va REDD1NGS-OEFENINGEN VAN DE V.O.S. r rt te KONINKLIJK BEZOEK AAN VLISS1NGEN n di n dt b< tv H. M. zal het boratbeeld van wylen Print Hendrik onthullen Burgerpersoneel bij garnizoenen Dame zeer ernstig gewond Sic transit gloria mundil Van 23 April naar 28 April verzet i de dat Prins Bemhard is Woensdagmiddag, naar het Hbld. meldt, te Parijs aangekomen en had Don derdag willen doorrelyn. HU moest daar echter liaanschen auto, dat per vliegtuig uit Milaan moet komen. Donderdag luncht de Prins bü onzen gezant, jhr. Loudon. Prins Aschwln is reeds naar Berlijn vertrokken. ll Ij I 1 V d SCJ Ui ■el 1 I S b I ben der ten da tev< «ev I drt dra 1 bai Sp brc sta lan aai 1 nai vei del twi wei Ut Sei fen te 1 WO! gro I me ■Ut ricl ach bot 2 Ha nai het tek I Vel «re Pal Mi V ia i den mei •oei «ea ove Toe bed wel de te I Na overleg met het hoofdkantoor te Apeldoorn leeft de Ned.-Indische schrüfwarenfabriek van de N.V. Talens en Zoon besloten tot stichting van een nieuwe, modem-lngerichte fabriek te Batavia, waarbü tevens de kantoren van direc tie en administratie en een laboratorium zullen worden ingericht. Onmiddellük werd van den diefstal aangifte gedaan op het bureau Sandelingplein. De po- Kven later moest de vrouw iets betalen en toen kwam zü tot de ontdekking, dat uit de eene toonbanklade een bedrag van ft en uit een tweede lade een bedrag van ƒ190 was verdwe teen. ingenomen met de kwaliteit en hü bepaalde, definitief zün keus. Alle gekochte artikelen moesten worden bezorgd aan het sa. „Veen dam". De bestelling geschiedde ten name van een der koks van dit schip, Daarop ging de klant zijns weegs. Het bestuur van het Prinses Beatrixfonds deelt mede, dat het'vanwege de Hollandsche Bank-Unie N.V. te Amsterdam regelmatig op de hoogte is gehouden van de giften, welke op de West-Indische Eilanden voor dit fonds zijn bijeengebracht. Het kantoor Willemstad van deze bank heeft een inzameling gehouden, welke tot dusverre ruim 1800 heeft opgeleverd. Dit voorbeeld moge velen in den lande op wekken alsnog een bijdrage aan dit fonds te ^schenken door storting op de girorekening nr. 75000. De VrUwillige Organisatie van Sportvliegers, kortweg de V.OJ3. genoemd, zal Zondag een oefenvlucht maken boven het noordelUk ge deelte van ons land. Het streven der V.O.S. is o.m. het dienstbaar maken van de sportvlieger!) aan het algemeen belang. De oefening van Zondag welke onder leiding staat van den groepscommandant, den heer D. H. Relnders, geschiedt in samenwerking met de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij en heeft ten doel een bij de Frlesche wadden afgedreven vlet op te sporen en de red dingboot „Insullnde” aanwijzingen te geven, hoe zü deze vlet kan bereiken. Aan deze oefening doen zes vliegtuigen mee. De bedoeling van de vlucht strekt nog ver der. De ongeveer twaalf vliegers, die haar mee maken, zullen zich tevens kunnen bekwamen in het escadrille-vllegen en navlgeeren. doordat <uto. - De oud-notaris liep een hoofdwonde op en brak beide beenen. In zorgwekkenden itoestand is hü naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. Den chauffeur van den auto treft geen schuld aan het ongeluk. w In den sigarenwinkel van H. G. aan de Put- ■chelaan te Rotterdam vervoegde zich Woens dag een man, die een bestelling wilde opgeven. Aangezien de winkelier zelf niet thuis was, stond de vrouw des huizes hem te woord. De klant vertelde, dat hü een groote partij rook artikelen noodlg had, welke waren bestemd voor het as. „Veendam". Voor hü echter defi nitief kon besluiten, wilde hü. de diverse be- noodlgde artikelen graag even zien, waar na tuurlijk niets tegen was. Verschillende artike len werden getoond, maar één daarvan had de winkelierster niet bü de hand en dat moest zü even uit den kelder, die als opslagplaats dient, halen. Zulks geschiedde. De klant was nog wachten op een" onderdeel van zün Ita- burgemeester V. d. Mortel de voorbereidingen voor het Tulpenfeest verzorgd had, in een der groote Nbordwüksche hotels voor élen officieele ontvangst. Tüdens deze büeenkomst werd nog medege deeld, dat door enkele Noordwijksche .eden van het Bloemen-comlté, een bloemenhulde was gebracht aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana, met tulpen van het Koningin Emma- duln. Door den Belgischen Gezant, Baron Hcrry, werd tljdgns de opening een bezoek aan Noord, wük gebracht. Wie herinnert zich niet den schoonen tijd, dat de Amsterdamsche haven drle-püpers in haar vloot telde. Dat waren de Braban- tia en de Limburgia, eigendom van de grootmachtige maatschappü. die op den hoek van Martelaarsgracht en prins Hen-, drikkade het schitterende kantoorgebouw liet zetten, dat thans nog een sieraad voor Amsterdam is. Toen schenen er groote tü- den voor Amsterdam aangebroken. Am sterdams scheepvaart scheen een bloei te gemoet te gaan, als in den glorietüd van de Ooat-Indische Compagnie en juist toen volgde de débAcle. vüfjarig bestAn van het K.O.V., dat 15 Decem ber gevierd zal worden. Het ligt in de bedoeling, het K.O.V. een som gelds aan te bieden. Spre ker wekte de leden op tot een milde gave. In navolging van het ten vorige Jare voor I de eerste maal gehouden bloemenfestün, waar aan men den toepasselüken naam „Tulpen feest” heeft gegeven, viert de bevolking van Noordwük dezer dagen wederom zulk een lente- hoogtü. Inleiding voor dit tweede Tulpenfeest is fel- telük reeds de op 1» October 1937 gehouden bloembgllen-plantdag op het Koningin, Emma- duin geweest, door de schoolkinderen. Op de ultgestrekté duin-heliing is dan ook thans een weelde van kleuren ontloken, die reeds van verre is waar te nemen. Voor de officieele viering van dit v evenement heeft men echter niet op baar onderwüs. Deze onderwüzers maken over het algemeen slechts negatieve propaganda. De Chrlstelüke onderwüzers zün in dit opzicht veel voorzichtiger. De katholieke onderwüzers blüken niet geheel zelfstandig meer op'te treden. De voorzitter wees er echter op, dat de katho lieke onderwüzers juist zelfstandig optreden, dat^ Is gebleken op het laatste algemeene congres. De heer Meyer vroeg, of de regeling voor on derwüzers, lijdende aan t.btc., niet onvoldoende te. De voorzitter antwoordde hierop, dat na de drie jaren hulp, die vastgesteld Is. in zeer bij zondere omstandigheden nog verlenging van deze hulp kin gegeven worden. Maar men moet niet vergeten, dat de onderwijzers recht hebben op pensioen. y Uit het financieel verslag bleek, dat het eind— cüfer van de verlies- en winstrekening van het Katholiek Schoolblad f 38.025 was, dat van de v.- en wxekenlng van het K.O.V. f 12.186. De balans per 31 December sloot met een cüfer van f 6.385 Het eindcüfer van de voorloopige begrootlng voor het Ka th. Schoolblad was f 39.450 $n“voor het K.O.V. f 11.783. Deze verslagen, alsmede de begroetingen, wer den goedgekeurd. Vervolgens sprak de geestelüke adviseur, Mgr. J. G. v. Schalk, die den wensch naar voren bracht dat de R.K. Onderwüzers de Missie-actle sullen steunen. 'Mr. Pock, Rüksinspecteur in de Inspectie Utrecht, sprak en wees er op, dat de vele cüfers, die zoo dor vermeld staan op de agenda, een diepere beteekenis hebben, n.l. van een groot ideAal, dat het K.O.V. hoopt te bereiken. De afdeellng Breda stelde voor, dat het K.O.V. zoo spoedig mogelük zou trachten te komen tot de oprichting van een eigen herstellingsoord. Dit voorstel werd niet aangenomen wegens de, vooreerst onoverwinnelüke beswaren, vooral van flnancieelen aard. De afd. Hulst stelde voor dat het Verbondsbe- stuur mede zal werken aan de actie voor wette lüke voorschriften, welke het rooken in het openbaar door kinderen beneden 14 jaar, als mede 't verknopen van narcotica aan hen, zullen verbieden. De voorzitter deelde mede, dat de minister van Justitie maatregelen in deze kwes tie overweegt. Het Verbondsbestuur zal de actie steunen. Een voorstel van de afd. Rotterdam, ook eens in een andere plaats de Verbondavergadering te houden, werd aangenomen. Tüdens de rondvraag werd verzocht, dat het Verbondsbestuur met alle kracht zal werken om het weder invoeren van de spelling De Vries en Te Winkel, vooral van de naamvals-n, te ver hinderen. De Centrale van rijkspersoneel heeft in een verzoekschrift de aandacht van den minister van Defensie gevestigd op de vele noodhulpen, die bü bestaande garnizoenen reeds lang een gedeeltelijke taak verrichten. Gevraagd wordt, asm dezen, bü gebleken geschiktheid, bü toe' wijzing van burgerpersoneel in de nieuwe gaf' nlzoensplaatsen voorkeursrechten te geven. om in een zoo klein mogelüke ruimte de grootste ongezelligheid bü elkaar te pakken, in welk streven hü dan wonderwel is. geplaagd. Zoo ont stond een appartement, waar dank zü de ne gatieve kwaliteiten toch weer sfeer hangt. In een loge zit de afslager, naast hem een jong maatje dat üveri8 notities maakte. Op den houten vloer staan ritsjes ongemakkelüke stoelen, be zet door een zeer ulteenloopend publiek, rook van slechte tabak stügt in een egale wolk omhoog vrooljjk kringelen zou uit den toon vallen en dan doet het licht er nog eens een schepje op, om het extra ongezellig te maken. Te ptrecht kwam Donderdag in heta Gebouw van K. en W. het Katholiek Onderwüzers-Ver bond büeen voor de vüfde Verbondavergadering onder voorzitterschap van den heer W. Wiltschut. Ih zün openingswoord verwelkomde de voor zitter de aanwezigen en wees op de groote be teekenis van deze vergadering, waar gesproken wordt over 13000 katholieke leerkrachten. Het afgeloopen jaar heeft niet dat gebracht, wat gewenscht werd. De actie betreffende de leerllngenschaal heeft niet de verwachte resul taten opgeleverd. Het K.O.V. is uitgenoodigd, om voorlichBKg te geven aan de Regeering betreffende de ver betering der werkloosheid onder de onderwüzers. Geadviseerd te tot de verbetering van de leer- a llngenschaal. De heer v. d. Berg, vice-voorzltter, sprak hier na namens de Verbondavergadering een woord van gelukwensch tot de St. Lebuinusvereeni- ging, die haar 40-jarig bestaan vierde en huldig de den heer Wiltschut. die als voorzitter van de 8t. Lebuinusvereenig geridderd wérd. Verwelkomd werden vervolgens door Hen voor zitter Mgr. dr. J. v. Oils, die als vertegenwoor diger van den R.K. Schoolraad aanwezig was, Mr. A. J. Pock, Inspecteur van het L.O. te Utrecht, als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en Mgr. J. v. Schalk. Geest. Adviseur van het K. O. V. Over het beleid van het Verbondsbestutir werd opgemerkt, dat alle leden van harte de maat regelen en zorgen voor de jonge onderwüzers toejuichen. De heer G. Bruinsma (Utrecht) sprak over het verband met de onderwüzers van het open- Een stoomvaartmaatschappij heeft echter niet alleen schepen, zü heeft ook magazü- nen vol van de meest uiteenloopende spul len, om de inrichting daarvan op peil te houden. En als dan een passagiersschip wordt verkocht, stelt de kooper weinig prijs op de gemerkte goederen, die immer zou den verraden, dat hü een tweedehandsch schip gebruikt. Zoodat ook deze voorraden weer naar het magazün teruggaan. Die ar tikelen, hoe waardevol ook, zün de eigenaars echter tot een last. Daar moeten ze af en zoo was Donderdag in Frascati de ver- kooping van al het tafelzilver, dat had me degewerkt, om een verblüf aan boord van de schepen van den Lloyd tot een genoe gen te maken. trof zü nog zes andere winkeliers aan, die even eens met rookartikelen derwaarts ontboden waren. Blükbaar heeft de goede klant dus bü zes personen bot gevangen en te hü er pas den zevenden keer in geslaagd om de lade te lich ten. De koks van de „Veendam” wisten van de geldaffaire natuurlük niets. De politie zoekt thans naar den volhardenden klant. Naar aanleiding van het telegram van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het Vlsch- en Harlngbedrüf gericht aan de ministers van Economische en Sociale Zaken, waarin wordt I gezegd, dat wegens het vrijwel doorloopend groot tekort aan de meest gevraagde soorten van versché zeevlsch de toestand in den klein handel onhoudbaar is geworden, waarom meh adviseert tot invoer van Deensche visch, heeft het Nationaal Comité „Redt Volendam", de aandacht der betrokken ministers gevestigd op het feit, dat te Volendam Nederlandsche vis- schershanden en Nederlandsche vakmanschap wachten op een mogelükheid om de Noordzee- vlsscherü uit te oefenen. Net toen de Lloyd aardig in de spullen zat en klaar stond, zich een plaats tusschen "s we relds machtigste stoomvaartlünen te veroveren, zakten de vrachten tot een peil, dat zelfs lang bestaande maatschappijen amper het leven hadden en voor den zwaar gekapitalteeerden Lloyd was dat fnuikend. Zün leven was als dat van een teringlüder in een ver voortgeschre den stadium en de barre winter van de crisis zou hem fnuiken De Lloyd werd geliquideerd. oe lang nog zal ons democratisch stelsel zich laten beleedigen door het beoefenen van een lankmoedigheid, welke waarlük de redelüke grenzen van zelfs chrlstelüke verdraagzaamheid schijnt te “overschrijden? Wü zün prindpieele voor standers van een zoo groot mogelüke vrij heid, maar wü zün even prindpieele tegen standers van het misbruiken der peraoon- lüke vrijheid op een wüze, welke eerder terroristisch dan democratisch moet heeten Nu «1 weken te lang wordt er een hatelük» en antl-papistlsche perscampagne gevoerd naar aanleiding van de tegen de mare- chaussee.brigade te Oss genomen meat regelen, maatregelen, ■’ivelke bescheiden mogen heeten, gezien het feit, dat de ver houdingen en bevoegdheden in geheel dat inderdaad verdienstelüke wapen dringend een grondige herziening behoeven. Het doel van deze matelooze campagne is de regee ring zoo mogelük een beentje te lichten, de publieke opinie te verontrusten en op u jagen, zichzelf met een aureool van ge- wetensvolle onkreukbaarheid te kronen, of schoon men zich niet ontteet personen, wlen men geen wettelük strafbaar feit kan aan wrijven, verdacht en' onmogelük te maken. Indien het getergde ministerieele geduld eindelijk verbruikt zou blüken en tegen de aensatle-pers maatregelen zouden worden genomen, strenger en ingrüpender dan die, welke de minister van Justitie tegen de Ossche marechaussee-brlgade nam, dan zou er natuurlük een storm van verontwaar diging opgaan over het knotten der pers- vrübeid, maar zü, die dan het hardst zou den schreeuwen, zouden dan zelf de schuld en de veranfwoordelükheid moeten dragen voor zulke maatregelen. Meer dan ooit eischt het landsbelang orde en rust, rechtszeker heid en veiligheid, minder dan ooit kan en mag het land worden prüsgegeven aan een pers, die erop uit is met in schijn edele bedoelingen een hoogst bedenkelüke rol te spelen als piofltteke en anti-paplstische agitator. Nu behoeft men overigens niet te meenen, dat de verkoop een belangstelling trok als een tabaks veiling. Hoegenaamd nletl Hier geen dringen en vechten om een stukje van een koop machtig te worden; geen toomeloos tumult om een ontganen koop en elgenlük gezegd was het een ontzagUjke dooie boet De kleine zaal van Frascati is trouwens geen stlmuleerende omgeving. Het lükt wel of een binnenhuisarchitect alles op alles heeft geset, Donderdagmiddag is de 75-jarige oud-nota- ris tyildervanck de Blécourt, uit Velp, bü het oversteken van den Utrechtschen straatweg, hü weifelde, aangereden door een Na rulin' twee weken van moeizamen opspo- ringsarbeid, waarbü de politie van Arnhem, Velp en Roozendaal krachtig samenwerkten, is het gelukt den dader te arresteeren van de aan randing, welke 4 April op de Velpsche heide is geschied en waarbü een meisje uit Arnhem door een onverlaat zoodanig met een stuk hout op het hoofd werd geslagen, dat zü met diepe hoofdwonden in het gemeenteziekenhuis te Arnhem moest worden opgenomen. De dader'is een 25-jarige kermisreiziger uit Arnhem, die in zün woning, waar hü zich had schuil gehouden, werd gearresteerd. Hü is met het meisje geconfronteerd, dat hem terstond herkende. De man heeft daarop een bekentenis afgelegd. Hü is in het bureau van politie te Velp Ingesloten en zal ter be schikking van de justitie te Arnhem worden gesteld. Het meisje is herstellende. Donderdagmiddag vüf uur is nabü De Klomp te Veenendaal de 40-jarige echtgenoote van den heer De Breed uit Derveen bü het oversteken van den rüksstraatweg door een uit de rich ting Ede komenden auto gegrepen. Zü wérd zeer ernstig gewond en in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Onder groote belangstelling der bevolking zün Donderdag drie slachtoffers van het vreese- lük auto-ongeluk bü Capelie a. d. Usd Moordrecht ter aarde besteld. -y y oe ver bet met onze al te groote de- I—I mocratische goedmoedigheid al is kunnen komen, blükt nog duidelijker uit de vragen, welke het katholieke Eerste Kamerlid Bruineman aan de ministers van Algemeene Zaken en van Justitie beeft moeten stellen naar aanleiding van een te Amsterdam gehouden vergadering onder leiding van dr. E. van Rappard. Op deze vergadering van de nationaaLsocialistlsche Nederlandsche Arbeiderapartü, niet te ver warren met de Nationaal-Socialistische Be weging van Ir. Mussert, zün personen opge treden in de uniform der Duitsche 8.A., ter wijl de meeste aanwezigen een hakenkruis speldje droegen. De heer van Rappard heeft in deze vergadering een toespraak gehouden, waarin hü een pleidooi hield voor de aan. sluiting van Nederland bü Düittrtilamd. dus voor een opgeven van ons onafhankelüke nationale volksbestaan ten gunste van bet germaansche Groot-Duitschland van Adolf Hitler. In deze .Jnfbrmatorische’’, maar in werkelükheid propagandistische vergadering, werd het Horst Wessellled gezongen en de Duitscha groet: „Heil Hitler” gebracht. Jhr. de Savornin Lohman heeft de aandacht van de ministers moeten vestigen op een op roeping voor eenzelfde soort vergadering, welke in Tirol! te Utrecht zou worden ge houden. In deze publiek verspreide oproeping werd wederom voor een navolgen van het voorbeeld der „Oostenrljksche kameraden" gepleit. Terecht vroeg de heer De Savornin Lohman, of het niet hopg tüd werd de mo gelükheid tot wettelüke vervolging, zoo die er nog niet is, te scheppen, opdat dergeltyke vergaderingen en pamfletten in de toekomst worden verijdeld. Het is land- en hoogver raad, wanneer men binnenskamers complot, teert tegen het Nederlandsche staatsgezag en tegen de nationale onafhankelükheid van ons land, maar is het wel geoorloofd buitens huis in vergaderingen een dergelüke land- verraderlüke taal te voeren als de heer van Rappard doet? Het wordt meer dan tüd, dat onze regeering dwingende maatregelen treft om dergelükèn acties van het Nederlandse!) staatsburgerschap niet waardige, mentaal totaal verduitschte elementen krachtig en af doende den kop in te drukken. Niet alleen ons nationale zelfrespect eischt dat, maar ook ons welbegrepen nationale eigenbelang. Het Indisch Wetboek van strafrecht bevat een artikel, dat strafbaar stelt een ieder, die opzettelük in woord, geschrift ot *1- beelding, zü het ook züdellngs, voorwaarde- lük of in bedekte termen, aanstuurt op ver storing der openbare orde, omverwerping et aanranding van het in Nederland of Ned. Indië gevestigd gezag of daarvoor stemming maakt. Waar de vroegere N.S.B -leider, ir. van der Laaken in Indië op grond van dit artikel vervolgd gaat worden, verdient de leider van de N.S.NAF, op grond van het vrüwel gelükluldend art. 137 van het Neder- landsch Wetboek van Strafrecht in ons land niet vrü uit te gaan. Een natie, die openlük haar onafhankelük bestaansrecht door eigen burgers in twüfel laat trekken of laat ont kennen, kan niet eischen, dat zü door vreemde mogendheden geëerbiedigd wordt. als gasten van het Bloemen-comlté. dat o. L v. lende centra, mogelük werd gemaakt. Dit Werktuigenbureau ging den landbouwers niet alleen landbouwwerktuigen en -gereed, schappen leveren, doch óók zaken, die met het landbouwbedrijf niets uttstaande hebben, zoo- als bijv, stofzuigers^ haarden, kachels, wasch- machines, lampen, naaimachines, rüwlellam- pen, fietsen, radiotoestellen, electrische kachels, potten, pannen, petroleumtoestellen en andere huishoudelüke artikelen. t Nu moet de georganiseerde middenstand hier tegen protest aanteekenenj het behoud van een krachtigen stand van ambachtslieden mbet toch voor de samenleving en zeker voor het platte land van grooter beteekenis geacht worden dan de vraag van één cent meer of minder voor de artikelen. Het Nederlandsche volk (ook de beidden, stand) verklaarde zich bereid om meer te be talen voor de eerste levensbehoeften, opdat de landbouw in stand kon worden gehouden. Laat nu ook de landbouwer van zün kant bereid zün om tegen redelüke grijzen zün in- koopen te doen en 'zün opdrachten te geven aan winkelier en vakpatroon. *In een korte Inleiding zette de heer Christ de wenschelükheld van een Nazorg-organlsatie uiteen. Het bestuur van den bond was er al toe overgegaan, om een commissie in het leven te roepen, die de oprichting van deze organi satie had voor te bereiden. Spr. deelde mede, <jat de opdracht echter was teruggegeven. In de toekomst zal het bestuur over de oprichting van de Nazorg-organisatie zich opnieuw bezinnen. Het ligt in de bedoeling, een centrale te stich ten, waaronder ressorteeren plaatselüke afdee- lingen. Onder nazorg vallen o.m. onvolwaardige- en gestlchtskinderen en— jeugdige psychopaten. Deze kinderen moeten opgevoed worden tot volwaardige individuen. Wettelüke regeling van nazorg dient zoo spoedig mogelük te komen. Over de godsdlenstige-zedelüke opvoeding volgens de methode van Vorselaar, sprak Rector Vermolen. De methode-Vorselaar en de leerboeken, daar over geschreven, vragen ter behandeling een zeer ruime mate van tüd. In het licht van de methode van Vorselaar wordt de school beschouwd als een instituut tot deugdvorming. De methode beoogt niet al leen godsdienst-opvoeding, doch richt zich tot het natuurlük en bovennatuurlük* leven van het kind. De zintuigen, het verstand, het gemoed en de wil moeten veredeld en geleld worden naar dit doel; gelljkvormlg worden aan Chris tus. Alle natuurlüke en bovennatuurlijke mid delen dienen organisch verbonden te zün en elkander te steunen. Het geheele doen en la ten van het kind dient bovennatuurlük ge oriënteerd te zün. Dit is de taak van de op voeders. ^zlen in genoemde methode De cate chismusles zü het centraal punt der geheele godsdienstige opvoeding. Uit de godsdienstles worden bestraald de hulpvakken van de catechismusles: bübelsche geschiedenis, liturgie, kerkgeschiedenis, missie- actle en Katholieke Actie. De methode van Vorselaar, vraagt ook een aparte behandeling van de profane vakken. Spr. bestreed de onjuiste opvatting van ca techismus geven. Niet alleen mag het be teek e- nen Mjbrengen van kennis, maar ook de wil De heer F. Wisse sprak vervolgens over Viel' moet in'beweging worden gebracht. Dit zal be reikt worden door het geven van motieven. Het stellen van een goede daad moet voort vloeien uit het juist geven van de catechis musles. Om de kennis goed bü te brengen is noodig-. concentratie der leerstof. Van groot belang is de waardeerende verkla ring. over de te behandelen stof. Het bewaren van tucht moet op bovennatuur- I lüke gronden steunen. Is dit niet het geval, dan I komt het op een sportbeoefening neer. Door bovennatuurlüke middelen te gebrui ken, stelt het kind in den julsten geest én. ftiet een zuivere intentie zün dadep. De H. Eucha- I ristle zü echter steeds het voornaamste middel. Het liturgisch meeleven met het kerkelük jaar en een gezonde Marla-vereering werd ook <Xor I spr. büzonder beklemtoond. Eenige vragen ter verduidelüklng werden door spr. tenslotte nog naar genoegen beantwoord. In het dak bevinden zich twee groote lichtkap- pen, die een mateloos kwantum karakterloos blfeek licht toelaten en zoo komt er van het fraaie hotelzilver, dat in de salons zoo ge noeg! ük glansde en schitterde, slechts weinig terecht. Maar dat is trouwens niet noodlg. De koopers weten wel hoe het er kan uitzien en verder hebben zü slechts één maatstaf: ver handelbaarheid. Deze maatstaf gepaard met wat verkoopings- techniek schept dan prijzen, die den buiten staander telkens met verbazing slaan en pas na scherp opletten kan men eenige conclusies trekken. De eerste is dat handelsprijs en gang baarheid parallel gaan en dat de koopers, on danks alle veilingroutine, het maar steeds niet willen afleeren, om tot het laatst te wachten. Uit het eerste volgt, dat voor een artikel lis notenkrakers slechts een uiterst geringe be langstelling bestaat. Menschen die zilveren no tenkrakers gebruiken, koopen geen tweede handsch spul met t merk van den K.H.L, zoo dat een dozün slechts amper drie gulden op brengt. Maar soep, en aardappellepels worden in ieder gezin gebruikt en dan komt de ver gadering in actie. Bü een koopje restanten vloog de prüs, op twee gulden ingezet, in mi nimalen tüd tot zeven gulden omhoog. Uit onze tweede conclusie ziet men, bü het einde van een I serie koopen, den prüs steeds aantrekken. Zoo I was er een heele serie koopen van twee dozün messen en in het begin was de markt uitge sproken lui. De koopers boden met genadige hoofdknikjes, alsof zü uit medelüden met den afslager, hem van zün rommel wilden afhel pen. Tot plots de mededeeling werd gedaan dat men nu aan de laatste koopen toe was. Toen scheen het meer alsof er de eerste twintig jaar in Amsterdam geen tafelmessen meer ten ver koop mochten worden aangeboden. En de af slager. vroeger in de weer, om de tüverae koo pers tegen denzelfden prüs nog zoo'n koop aan te smeren, moest toen arbitreeren tusschen lie den die heftig verschil ^an meening hadden over de vraag, of de laatste koop één of twee stuks betrof. Zoo was de ondergang van den eens zoo grootscheeps opgezetten Konlnklüken Holland- schen Lloyd. Een typisch en weinig verheffend tafereeltje van sjacherkunst en hebzucht. En als men dan den aanschaffingsprijs tegenover den velllngprijs stelt was het verschil bedrryvend H. M. de Koningin zal zich op 3 Mei naar Vllssingen begeven ten einde een bezoek te brengen aan de zeevaartschool ,JJe Ruyter-1 school” aldaar, bü welke gelegenheid H. M. dan I tevens het borstbeeld van wülen Prins Hendrik vervaardigd door den beeldhouwer Etienne, zal onthullen, dat door het huldiglngscomité ter I nagedachtenis van den Prins in den gevel van I de „De Ruyterschool” is geplaatst. Het werkcomité tot voorbereiding der Prins Willem van Oranje-herdenklng brengt ter al- I gemeene kennis, dat deze herdenking wegens I eenige gerezen moeilükheden van organisato- rlschen aard niet zal zün Zaterdagmiddag 23 April, doch Donderdagavond 28 April. De herdenkingsbüeenkomst zal worden gehou- den in „Ons Gebouw”, Koornmarkt 75 te Delft des avonds te half negen. Het woord zullen voeren prof. dr. A. A. van Schelven, dr. F. Potgieter, Wies Moens en prof, mr. dr. M. Westra, terwül tusschen de spreek beurten mej. Magda de Groot zal declameeren Na afloop dezer büeenkomst zullen de deel nemers zich naar de Nieuwe Kerk begeven voor een kranslegging bjj het graf van den Prins. Het comité van actie tot bestrijding van Coö- peratle-ultwassen, gevormd uit de drie Neder landsche Middenstandsbonden, heeft zün aan dacht geschonken aan de uitbreiding van de C. A. F. (Coöperatieve Aankoopvereenlglng Friesland), indertüd opgericht met het doel voor de landbouwbedrüven landbouwwerktui gen beschikbaar te stellen tegen prijzen, die lager waren dan de sterk geconcentreerde vrüe handel berekende. (Dit geschiedde niet met het oogmerk, den kleinhandel te treffen, doch uitsluitend den Importeur, die, naar men stelde, te hooge winsten calculeerde te eigen bate). Tot zoover kon tegen de C. A. F. van de rijde van den middenstand natuurlijk geen be. zwaar bestaan, doch allengs kwam er een ken tering en is de C. A. F. zich op ander terrein gaan bewegen. Gehuld in het kleed van een naamlooze vennootschap heeft deze coöperatie contact weten te krügen met de leidende pro vinciale landbouworganisaties en zich geleide- lük een invloedssfeer "Veten te scheppen, waar door omzetting in het z.g. Werktuigenbureau, met filialen of vertegenwoordigers in verschil- De leden van den Bond ter bevordering van R.K. buitengewoon L.O. kwamen Donderdag onder leiding van den heer G. A. E. Christ büeen. De voorzitter deelde mede, dat 3l, 35 err'26 September een driedaagsche excursie naar Gent in België zal worden gehouden. Daar zal dan in het retraitehuis een reunie zün van vele paedagogen en onderwüsexperts. Spr. sprak vervolgens over de gehouden ac ties in federatleverband. De bond en onderwüs- organisatles van andere richtingen hebben ge- zamenlük propaganda gevoerd bü de overheid voor uitbreiding en bevestiging van het L.O. Büontstentenis van den heer Bartels werd het jaarverslag voorgelezen door den tweeden secretaris, Broeder Joan. Baptist. Hierin kwam tot ail ting, dat in het afgeloopên Jaar de bond op velerlei gebied succes heeft behaald. Gememoreerd werdefi de vele pogingen, die het fondsbestuur heeft aangewend bü de re- geerlnéslrtstantles ter verbetering van het RKBL.O. s .De penningmeester gaf een beknopt over zicht van den flnancieelen toestand van den fond. Aan Het jaaroverzicht betreffehde de Va- cantlekólonie ontleenen wü dat voor kosten, aan deze kolonie verbonden, 300 was uitge trokken. Naar de inrichting te Ierse! Wïufen 108 kinderen uitgestuurd, die gedurende 4434 da gen verpleegd waren. Het door den fond uitgegeven tüdschrift bleek in vele behoeften voorzien te hebben. ■jaars- b ont- I lutklng van alle bolgewassen kunnen wachten. Daarom werden dedata 20 tot en met 33 April als dagen voor de eigenlüke opening van de feestelükheden bestemd. Wedstrüden in het aanleggen van bloem-mozaïeken, gevelversie- ringen en een- fotowedstrijd vormen daarvan een der belangrükste onderdeelen. Het hoofdmoment ervan was de officieele openingsplechtigheid Donderdag, op het Raad huis te Noordwük-Blnnen. Aldaar werd in te genwoordigheid van een groof' aantal genoo- digden, onder dewelke o.a. de leden van het eere-comité, dat onder voorzitterschap van Burgemeester J. B. V. M. J. van de Mortel was opgericht, door Z. Ed. Achtbare de opening verricht. Burgemeester Van de Mortel wees in zün welkomstwoord op het welslagen van het vorig Tulpenfeest, hetgeen de organiseeren^e corpo. raties had doen besluiten tot herhaling en uit breiding van de feestelükheden en propagandis tische actie. Spr. hoopte dat er elk jaar een bloemenduin als het. Koningin Emma-duin bü zou komen en ook het aanzien van de ge meente, dank zü de aangebrachte versieringen, steeds attractiever zou worden. Het is een speciale wensch van spr. dat er op den duur ook een bloemencorso, zooals het buitenland dit kent aan het Tulpenfeest ver-i bonden zal kunnen worden. De voorzitter van het Bloemenoomité. de heer Van Welle, beantwoordde de openingsrede van den burgemeester, met «een betuiging van de erkentelükheld der uitvoerenden voor medewerking van het gemeentebestuur. Vervolgens werd met de genoodigden een rondgang gehouden langs de meest beriens- waardige punten der uitgebreide gemeente, waarbü tevens een der bekéndste Freesia. kweekerüen werd bezichtigd. Nadat de tocht door de rijkversierde bloenien- badplaats ten einde was, vereenigden zich de leden van het eere-comité en de genoodigden. „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheumatiek en niet in staat mijn huishoqden te doen. Niets hielp mü tot men mü de raad gaf Kruschen Salts eens te probeeren. Na het een jaar lang te heb ben gebruikt, was ik tot mijn groote blüdschap weer in staat s®lf mün huishouden te doen. Mün oprechten dank voor de wonderbaarlüke wer king.” Mevr. A. P.- te R- De oorzaak van rheumatische pünen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer afvoerorganen, waardoor zich allerlei schade- lüke afvalstoffen, als o.a. het urinezuur, kun nen ophoopen. Kruschen Salts spoort Uw in wendige organen aan tot betere werking, waar door alle afvalstoffen geregeld worden vervrij- derd en Uw pünen langzaam maar zeker voor goed zullen verdwünen. Kruschen Salts is ver krijgbaar' bü apothekers en erkende drogisten k 0.40, 0J5 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mü- Amsterdam, voorkomt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16