l STAD I Alkmaar, 2^' April 4 VRIJDAG 22 APRIL 1938 I AGENDA DE KAASMARKT OM HET NIEUWE GYMNASIUM Film Wie regeert Alkmaar? I I BORNEO Een uur in het oerwoud CENTRALE STIERENKEURING Apothekersnachtdienst 2?- 49ste verjaardag van Hitler is te Berlijn gevierdjnet groote militaire parades OFFIC1EELE MEDEDEELINGEN Groot door arbeid PAARDENMARKT „Java” te Amsterdam DE TUINBOUWSTEUN ONDER GELE VLAG Bioscoop Harmonie J. RINGERS BEGRAVEN Zeer veel Belangstelling Boternoteering FAILLISSEMENTEN Een aanrijding VEILINGOVERZICH1 Een postduif verdwaald BURGERLIJKE STAND Ê'- Opmerkelijke opvoering te Volendam ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING IN NOORDHOLLAND HET MODERNE SPORT- HORLOGE HET LIEP GELUKKIG GOED AF MOEILIJKHEDEN IN DE HARINGVISSCHÉRÜ „DE GEHEIMEN DER H. MIS” T entoonsteHingen LAND- EN TUINBOUWENDE JONGEREN IN DE K.J.M.V. Het P.E.N. en de gemeentelijke bedrijven »•-, t 210, I h tomen* taums Bondsdag te Haarlem Kruiser in dok der A.D.M. opgenomen i ws nog HO gezelschap dep koffiemaaltijd gebruikte. resultaat op- geen een cos- bloesnstuk De directeur voomoemd, VOORTHUYSEN een der 1 1» «xxl e>W Dtotr nn Za de dis He tij< braadvi Bank 1 trlcum; "Je Gro B. 1 p»nw 1,U.3 Vod Hrüd St vordt Mini itmde bedoe dient knC nnge W’ W1 poo «W Z®d «on «n< Mo klein Bun nbeth Bartel Adelbe boff Antoni dscus n*n. Over Söe Di Tries, i Onde jai beroep Heere, nende Heestei te Cast tfHfcer Anna wonend oud 71 wmtn nende l Getrc Cornell Alida J pet me Recta 7 Mei de reels gedeeld aantal geefcszli voor ee I daarom schikba afdeelir in verb Wbm gehoudi van de: gemeen In d< gelande tot ver op het te ham E. 8. kampioi dat dooi «as. Maar Zondag met 3— Of geijj ■een mei vol. Vei <5 cent. Voorli Donderdagavond had in de Spoorstraat een aanrijding plaats tusschen een auto die In de Spoorstraat reed en een Fiat van den heer L„ welke uit de Snaarmanslaan kwam. De Flat bekwam nog al wat egjiade. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Bij den Jongeheer Edmond de Kort, Ooster- straat 15, Is een duif komen aanvliegen, ge merkt 6523156, België 1937. De eigenaar kan zijn bezit daar terugbekomen. De diocesane technische adviseur, de heer C P. Vergouwen, zal spreken over „De arbeid der Jongeren op het land van hun ouders". De L. T.-leden worden in grooten getale ver wacht, terwijl ook van plaatsen, waar een L. T.- afdeeling in oprichting is. Jongeren boven de zeventien Jaar welkom zijn. Journaliste, die door haar schuld van Hans Al bers is vervreemd, meegenomen naar het oer woud. Zoodat ten slotte als happy-end het rendez-vous in het oerwoud volgens alle rege len der romantiek kan worden vertoond. man: Nicolais Keesen en Josephine Elisabeth Leormrda de Rover. I van verzet: Broeren. Oeffelt. Cb„ J. O. J. Erven, 0. ft bovendien In uitzicht Hoe is nu de verdere gang van zaken? Men zou denken, dat het raadsbesluit zal worden uitgevoerd. MIs, beslist de minister, geen prijsvraag. GIJ krijgt het credlet slechts, als ge u schikt, uw prijsvraagbeslult herroept en het plan laat keuren door den Rijksgebouwendienst. Daar zullen wjj ons wel bij neer moeten leg gen. zegt het Gemeentebestuur en geeft den •Raad opnieuw zijn oorspronkelijk advies om Gemeentewerken met het ontwerp te belasten. Door inschakeling van den Rijksgebouwendienst geeft ook de minister blijk, dat hij niet gerust - is op hetgeen gebeuren gaat, doah evenmin als een schoonheidscommissie in staat is positief werk te verrichten, evenmin kan ook een Rijks- gebouwepdlenst hier een waarborg zijn. De Raad zal nu moeten beslissen, wie Alk maar regeert: het Werkfonds of....? Wij laten nog te» zijde het meer algemeene aspect van de kwestie, nu, door deze beslissing van den minister, de ontwikkeling van de bouw kunst in het gedrang komt voor werken, waar het Werkfonds bij betrokken Is. Het slot van de zaak is, dat de gemeenteraad van Alkmaar zich heeft neergelegd bij het ad vies van het gemeentebestuur. Geboren: Dins Johanna, d. v. Johannes Boots en Anna Catharina Buter; Jansje Trijntje, d. v. Jacobus Veel en DieuVertje Johanna Slot. Ondertrouwd: Cornells Wagemaker en Adri ana Anna Alida Bel; Pieter Betlem en Alida van der Molen; Christiaan Marinus Eckhardt en Johanna Claslna van Vliet; Frederikus Jose- grond traden. Behalve aan dit alles Is er natuurlijk groote plaats Ingeruimd aan het werk handen. Morgen gaat de tentoonstelling open; mogen velen In de komende dagen haar bezoeken en er leering uit trekken. Van Vrijdag af wordt In de Harmonie de nieuwste Hans Albers-film vertoond, n.1. „Onder gele vlag”. Het verhaal waarom ’t in deze door Gerhard Lamprecht gemaakte film gaat, Is In het kort als volgt: De gele, d.1. de quarantalne-vlag voert on® ■J eerst naar een onbekend eiland, waar een pas sagiersschip wordt vastgehouden, omdat de llchtelijk-getlkte commandant van dit isolatle- oord In langen tijd geen vrouwelijk wezen heeft gezien. Hjj legt het aan met een journaliste (Olga Tschechowa), die hem dadelijk door heeft en verliefd wordt op een nog onbekenden pas sagier, die op doorreis is naar Zuid-Amerlka om zich aan te sluiten bjj een expeditie naar de wildernis. Een verpleegster, die ontboden is voor het quarantaine-onderzoek (Dorothea Wieck) ondergaat hetzelfde lot en zoo zien wij twee vrouwen smachten naar Hans' Albers, die In- tusschen door een valsch rapport op medische gronden wordt afgewezen voor de expeditie. De verpleegster, die hem deze poets heeft gebak ken, denkt op deze manier Hans voor zich te kunnen winnen, maar deze, in de veronderstel- llng, dat hij toch nog maar eenige maanden te leven heeft, maakt zich wel los van de Journa liste, maar laat zich evenmin door de verpleeg ster innemen. Intusschen Is de expeditie van den professor door inlanders overvallen en moet een hulpexpeditie worden ondernomen. Voor zijn vertrek verneemt hij uit den mond van de verpleegster de waarheid, n.l. dat hij kernge zond is. De Journaliste kan echter niet zoo aan stonds alles vergeven, waarop Albers belden verlaat om met een vliegtuig zijn professor te gaan helpen. Natuurlijk komt hjj nog net op tijd om een flink robbertje te vechten. Om alles goed te maken heeft de verpleegster, die deel uitmaakt, van de hulpexpeditie, ook de Vanmorgen omstreeks half twaalf uur liep een aantal Engelsche schooimelsjes, dat de Kaasmarkt bezocht had, op de Nieuwe Sloot aan den linkerkant van den weg. Een der meisjes keerde zich plotseling om en botste tegen een langzaam aankomenden auto. Zij werd binnengedragen In de fietsenstalling van de Gebrs. Peereboom. De G.G.D. verscheen onmiddellijk met een ziekenauto, maar gelukkig bleken de verwondingen niet van ernstigen aard te zijn: wat ontvellingen aan hoofd en beenen. Na door dr. Dijkhuljzen verbonden te zijn, kon de jeugdige buitenlandsche gast met een taxi naar den Muzlektuin worden vervoerd, waar het Inhoud en strekking van dit leekenspel mogen bekend worden geacht. De vertolking vergt van Jonge en grootendeels onervaren krachten zeer Een honderdtal jonge Volendammers heeft ter gelegenheid van de Paaschweek in het Jeugdgebouw te Volendam een op merkelijke vertolking gegeven van „De Ge heimen van de H. Mis”, naar de grondge dachten van Calderon door Henrl Ghéon. Het initiatief daartoe was uitgegaan van Adolf Kolplng”, de Volendammer Gezel lenspelers onder de bezielende leiding van kapelaan J. v. d. Boogerd. De geheele jeugd beweging van het dorp verleende haar me dewerking. Wft-< Woensd het Wil De vc dit een de vort take kr missie i gaderini toelicht. De <x 1. Kras De ti volgt: 1 leóen v Bij ee t Tarie maal di werkloz en volg. Gezin voor 6 daags t BU ei Bij ee t 30.- Geatn I maal Gesin tarief f Gezin t».- Gesin Begrc volgt: De In Wannee maande helft be taald 1 De hi dat vai subsidie wordt i Ulklae verhoog De kwestie omtrent de prijsvraag voor den bouw van een nieuw gemeentelijk gymnasium, welke prijsvraag door den Alkmaarschen raad wordt gewild, maar door de regeering is getor pedeerd. laat de gemoederen, die het met de cultuur goed voor hebben, niet met rust. Ver schillende bladen oefenden critlek uit op de houding der regeering (Werkfonds) en uitten hun spijt over den gang van zaken. Zoo citeeren we uit het R.K. Bouwblad het Vandaag was de „aanvoer” van buitenlanden bevredigender dan die van de kaas! Wat den eersten betreft leek het wel wat op een selzoen- dag. Er waren zeer vele buitenlanders, onder wie een gezelschap Engelsche scholieren. De Waag tor en mocht zich ook in een druk bezoek verheugen. Er was heden 80.000 K.G. kaas aangevoerd (vorig jaar 95.000 K.O.); de hoogste noteering was f 21.50 <v. j. ƒ19), een halve gulden hooger dan de vorige week. Ook de gang was heden over het algemeen beter te noemen. Het schijnt, dat de blnnenlandsche handel reeds kaas koopt om op te zetten. Door een en ander kon de handel goed genoemd worden. t Zeer proefde kern, het pleit voor de Volendammer jongens en meisjes, dat zjj een zoo gave en fijn- gestemde opvoering wisten te bereiken. De na tuurlijke beschaving, aan deze Jonge menschen eigen, hun ontvankelijkheid voor wat waarlijk mooi en goed is, hun bewust doordringen in de beteekenls van tekst en handeling, zoodat wat zij zeggen en doen, ook voor henzelf telkens opnieuw zin heeft, dit zijn de factoren, die op het spel hun stempel drukken en het een groote aantrekkelijkheid verleenen. Zoo boeide de opvoering van begin tot ein de. Décor en aankleedlng schiepen een rustige zuiver sfeer en de volkomen overgave der jonge menschen bewaarde deze sfeer gedurende het geheele verloop. Een groote ontroering ging uit van de vertolking der hoofdfiguren door de oudere Gezellen, op haar beurt gedragen door de toegewijde deelname van allen, tot de jong- sten toe. Tastbaar waren hier de resultaten van het leekenspel als vormend element bij het Jeugdwerk. Na afloop der uitvoering bracht ieder der aanwezigen een offertje; hiervan werden bloe men en vruchten aan zieken gebracht. Vrijdag in den Bergerhovt centrale stieren keuring. Langestraat 87: Tentoonstelling van schilde rijen, vervaardigd door leden van „Doorwerken" Geopend van 17 tot en met 24 April, van 10— 130 uur en van 25 uur. Zooals bekend, heeft de Diocesane Bond der KJ.M.V. in het Haarlemsche Bisdom een af zonderlijke groepeerlng voor de land- en tuln- bouwende Jongeren, de ag. L. T. jongeren. 8a- menwerkend met het algemeen program der KJ.M.V. «Aordt er vooral op technisch gebied in hun kringen een eigen voorlichting gegeven. Zoo hebben zij hun eigen aanvullingen op leiders- en ledenblad, eigen studiedagen en ook hun eigen jaarlijkschen Bondsdag. Hun Bondsdag 1938 wordt gehouden as. Zon dag te Haarlem. ZU beginnen dien dag met het volgen van de parochiale Hoogmis In de Joeephkerk aan de Jansstraat te 10.80 uur. Na de gemeenschappelijke koffietafel wordt des middags de Bondsvlerlng gehouden in bet Bavogebouw aan de Smedestraat. De K JM.V.-afdeellngen van Usse en Noord- wjjkerhout zullen het middagprogram verzorgen van declamatie, zang en kluchtig leekenspel. De eerw. heer H. de Greeve zal de feestrede uitspreken: ,De kracht van het Gezinsleven in den land- en tuinbouwenden stand”. onder God geen gezag. volgende: n Alkmaar moet een openbaar gymnasium gebouwd worden op een zeer precair gelegen terrein. Om daar een schoone oplossing voor te vinden, is meer dan gewone begaafdheid noo- dig. De Raad was op zijn qul vlve en vereenlgde zich niet het t voorstel van B. en W„ waarin de dienst van Gemeentewerken met ‘t ontwerp zou worden belast. De Raad weet uit ervaring hoe ver de kracht gaat van Gemeentewerken, wat be treft een goed ontwerp, en was daar niet gerust op. HU wildé eens zien, wat anderen daar van wisten te maken en besloot tot een openbare prijsvraag onder Nederlandsche ar chitecten. De Raad nam dit besluit op goede gronden. Hij kan in dezen daarover beter oordee- len dan het Ministerie In Den Haag, dat in de zaak betrokken is. doordat het Werkfonds voor de noodige credieten zal moeten zorgen. Het inzicht van den Raad in deze zaak Is Juist. De Dienst van Gemeentewerken in een stad van Alkmaars formaat moet zich specialiseeren in de techniek van bouw- en waterbouwkunde. Daarmede verricht hij zijn taak op zijn best. Op het departement van Sociale Zaken is een bespreking gehouden met den rijksbemiddelaar In het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jltta, over de moeilijkheden In de haringvls- scherij te Schevenlngen, Katwijk en Vlaar- dlngen. Deze bespreking heeft geleverd. lltelt. De aanvoer beliep dien dag aan belde veilingen tezamen nog 7H wagon. De gele kool is in de afgeloopen week ook be langrijk opgeloopen, al was het verschil niet zoo groot als bij de roode kool. Aanvankelijk werd voor de mooiste kwaliteiten ƒ330 tot ƒ3.90 per 100 Kg. betaald. Donderdag noteer den wij voor eenige partijen tot ƒ4 en ƒ4.30 per 100 Kg. en voor de grootere sorteeringen vanaf ƒ3. Een heel enkel partijtje maakte iets minder. Ook bjj deze koolsoort kwam de stij ging op Zaterdag, toen wij tot hoogstens ƒ5 en ƒ5.10 per 100 Kg. konden noteeren. Lager dan ƒ3.50 zijn ze dien dag niet verkocht. Ook de Deensche witte kool ^verheugde zich in een goede belangstelling. In het begin van de week betaalde men voor de mooiste Denen tot 3.60 en 3.80 per loq, Kg., hetgeen reeds be langrijk beter was dan in de voorgaande week, toen de prijzen 's Zaterdags te Broek op Lan- gendijk daalden. Donderdag nam men de mooie kleine Deentjes tot ƒ430 en ƒ4.60 per 100 Kg. af, terwijl ook grootere kool tegen prijzen boven Phus °uweM en Wenouwtje Moer- ƒ4 per 100 Kg. werd afgenomen. Er werd toen niet veel verschil gemaakt. Te Noordscharwoude stegen de Denen gedurende de Zaterdagsche markt tot boven 5 per 100 K8- Het maximum was ƒ5.90. Te Broek op Langendijk waren de prijzen iets lager, hoewel daar ook tot ƒ530 weid besteed. Mindere kwaliteit en grootere kool bleef beneden ƒ5. Vanaf ƒ4.10 konden wij noteeren. Uien komen nog maar zelden aan de veiling. De prijzen waren voor grove en middelsoort ƒ11.60—1130 en voor drielingen ƒ10.70. De noteerlngen van peen zijn den laatsten tijd om hoog gegaan. De meeste zijn verkocht voor ƒ3.50 A ƒ3.90 per 100 Kg. Zaterdag liepen ze tot boven 4, tot maximum ƒ4.30. Kleine peen bracht meestal van 1 tot 130 op. Bieten varieerden van ƒ0.70 voor heele kleine tot ƒ3.30 voor de meergevraagde sorteering. Er komt den laatsten tijd tamelijk veel witlof aan de veiling. De prijzen hiervan waren van ƒ4.20 tot ƒ7.20 per 100 Kg. Te Broek op Langendyk werd wederom bloemkool aangevoerd. Hier voor noteerden wij ƒ17.50 voor eerste soorts en ƒ13 voor tweede soorts. i De aardappelprijzen geven nog niet veel stij ging te zien. Het gaat vrijwel op den ouden voet door. Den enkel partijtje blauwe aard appelen noteert eena tot ƒ330, doch blauwe eigenheimers brachten slechts ƒ2302.40 op» Bevelanders ƒ2.30 A ƒ230, Robijn ƒ2.40 en Friso ƒ1.90. Rabarber, waarvan de aanvoeren nog klein blijven, noteerde per 100 boe» De Zondag- en nachtdienst zal In de week van 17 tot en met 23 April worden waarge nomen door de apotheek van den heer B. w j. Schouten, Emmastraat 64. Velen hebben gisterenavond genoten van de film „Borneo”, welke in het City-theater ten bate van het Artiscomlté werd vertoond. Deze film is gemaakt door het bekende echtpaar Johnson, dat vele ontdekkingsreizen heeft ge maakt en waarvan de man eenigen tifd geleden bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, terwijl mevrouw Johnson zwaar werd gewond. De Borneotllm geeft een uiteraard vluchtig, maar zeer interessant beeld van het leven In de oerwouden van Borneo, het groot ste eiland der wereld, dat gedeeltelijk Neder- landsch en gedeeltelijk Engelsch bezit is. Het echtpaar Johnson, dat met z'n vliegtuig en met kano's doordrong tot gebieden, waar, een blanke nog nimmer z’n voet zette, heeft zeer vele en alleen bjj faam bekende dingen onderzocht, be studeerd en op den filmband vastgelegd. De film is een ongekunsteld en met veel toe wijding verteld verhaal van het oerwoud en zijn mysterieuze geheimen, waarvoor men al- le^n maar respect en waardeering kan hebben. Respect bovenmate, want wat het echtpaar op zifn tochten heeft moeten trotseeren is buiten gewoon. Johnson was een knappe fotograaf en zijn beelden munten uit door een technische en aesthetlsche bekwaamheid, die men in films tan dit soort zelden ontmoet Bijzonder fraai zijn de tele-opnamen van onbekende dieren, zooals neusapen en visschen, die op den wal wan delen en In boomen klimmen. Spannend is de vangst van een reusachtigen Orang Oetang door de Inlanders. Het is een film, waarvan veel te genieten en te leeren valt. In het voorprogramma wordt een aardige en geestige gekleurde teekenfilm van Walt Disney vertoond. De secretarts van het Artiscomlté hield nog een korte toespraak, waarin h(j tot steun aan Artis Alkmaar heeft nog maar weinig ge geven opwekte. vorming is onderver<jpeld in vier hoofdgroepen, B^ig van stroomdistrlbutlebedrijven n.l. karaktervorming, godsdienstkenms, paro chiaal leven en apostolaat. De film heeft eveneens de aandacht. De filmraad der Graal toont aan, dat de film het moderne en doeltreffende middel is voor de beoefening van het apostolaat, hetgeen de film, al ziet leder het niet even duidelijk in, inderdaad ook is. Natuurlijk ontbreekt een hauwketfrig over zicht van de organisatie der Graal niet en evenmin een afdeeling, waarin de aandacht wordt gevestigd op de cultureele bolwerken der Graal in Nederland, zooals b.v. het fort Oolt- gensplaat. Zeer belangwekkend en leerzaam ook voor ouders is het overwicht van de opvoeding, welke de Graal haar leden geeft, zooals godsdienstige vorming, cultureel onder richt, huishoudelijk onderwijs en bevordering der vakkennis. Dat katholieke actie niet iets is van de laat ste dagen maar altijd bestaan heeft en dat de vrouw er^teeds een groot aandeel in gehad heeft, wordt eveneens duidelijk gemaakt door de beeltenissen van heilige vrouwen, die leder voor koopt niet enkel uitstekende heerenkleeding, maar heeft, blijkens ‘n advertentie in dit num mer, ook de goede gedachte gehad by koop voor minstens f 15 een bij uitstek prac- tisch geschenk aan te bieden. Heeren, die in de zomermaanden tuum zonder vest dragen, hebben dikwijls moei lijkheid, waar hun horloge op te bergen. Wel nu, het geschenk der firma Cloeck lost die moeilijkheid volkomen op. Een mooi horloge, gevat In fraai leeren étui, dat met een ge- vlecht koordje aan het re versknoopsgat beves tigd wordt. Ongetwijfeld zal dit cadeau door alle heeren ten zeerste op prijs gesteld Worden. tot troost strekken. Spr. besloot zijn rede met te zeggen: Jan Ringers rust zacht, in Alkmaarschen grond. Vervolgens werd gesproken door den heer Ch. Dun, inspecteur van het lager onderwijs, die dit deed namens het hoofdbestuur en het Alkm. afdeellngsbestuur der Chr. Hist. Unie. Bpr. «el, dat groote woorden bij dit gebeuren’ misplaatst zouden zijn en ook niet naar den geest van den overledene, maar dat toch ge zegd kon worden, dat de overledene hard had gewerkt als Christelijk Historisch man. Gaarne stelde hij al zijn krachten beschikbaar voor Vorstenhuis en vaderland en al was hij meer een man van daden dan van woorden, toch was hij in staat anderen door zijn woord te verkwikken. Hij was een man van onkreukbare eerlijkheid en waarheid, naar wiens woord ge luisterd werd en die ieders waardeering ge noot. Dank was verschuldigd aan God voor het geen HU gaf in dezen stillen werker. Aan dit graf staat men niet zonder hoop, aldus spr. want de droefheid wordt overstraald door de dankbaarheid. Bi) Christus heeft n*«t de dood, maar het teven het laatste woord. Verder werd het woord gevoerd door ds. de Waal, door den heer v. d- Pol namens de Ver. Christelijk Schoolonderwijs en de Vereeniging tot bevordering van Christelijke Belangen, door den heer J. van Heerden namens het perso neel der ftrma Ringers door dr. Krul, oud-pre- dikant te Alkmaar en vriend 'van den overle dene en door den heer mr. Bouma, namens den Aannemersbond. I LANGENDIJK Het vry abnormale verloop van de weers omstandigheden in dit voorjaar, waardoor men in de maand Maart zeer veel warmte heeft ge had en nu gedurende het afgeloopen eerste gedeelte van de maand April de temperatuur zeer laag was, is voor de Langendijker kool- overhouders van niet te onderschatten betee kenls. De groei van de vroege groente wordt hierdoor tegengehouden; de vraag naar de grovere tuinbouwproducten neemt hierdoor toe, terwijl het tevens tot gevolg heeft, dat de con sument door het gure weer in plaats' van vroege groente, een kooltje meer eet. Dit was op de veilingen te bemerken. Het binnenland had vrij veel belangstelling, vooral voor de roode kool, waardoor de prijzen van de grootere sortee ringen, welke meestal voor' het binnenland belangstelling, thans betoond, zou haar zeker- «worden gebruikt, flink opliepen. De maximum- factuurprijzen voor Dultschland zijn in een week tjjds dientengevolge tweemaal verhoogd moeten worden en zijn thans ƒ8.50 per 100 Kg. Niet alleen voor de roode kool, maar ook voor de andere koolsoorten bestond een goede vraag. Er is in de afgeloopen week een beduidend kwantum gekocht voor Scandinavië. De aanvoeren op de veilingen beginnen lang zamerhand af te nemen. En dit is niet te ver wonderen ook. De voorraad slinkt al aardig. Van roode kool was volgens de Inventarisatle-cijfers aan het begin van de afgeloopen week te Broek op Langendijk al niets meer aanwezig. Er waren al; een aantal wagons meer verkocht dan er zouden hebben gelegen. Hieruit blijkt al weer, dat de Inventarisatie nog niet het juiste beeld geeft van den toestand. Dit is altijd nog zoo geweest. Verbetering hiervan schijnt niet ge- makkeljjk te zijn. In het begin van de week werd de roode kool meestal boven ƒ6 per 100 Kg. betaald. De mooiste partijen brachten het tot ƒ7 en ƒ730 per 100 Kg. Groote kool van ongeveer 5 pond en tweede kwaliteit noteerde nog f 5.60 te Broek op Langendijk. De volgende dagen ging het .steeds crescendo. Donderdag noteerden wij voornamelijk vanaf ƒ7 per 100 Kg. Groote kool bracht vanaf ƒ630 per 100 Kg. op. Vrijdag werd geen roode kool gepresenteerd. Zaterdag echter werd er nog een schepje op gedaan, aoo- dat voor de groote kool ook vanaf ƒ730 per 100 Kg. werd betaald. De mooiste kleine kool bracht tot ƒ830 en ƒ8.80 per 100 Kg. op Dit waren echter enkele partijtjes heel mooie kwa- Nadat een kinderkoor had gezongen dankte de oudste broer van den overledene In een kor te toespraak voor de groote belangstelling, waarin hjj o.a. zei. dat een der laatste woorden van zijn overleden broer waren: „Nooit kan het geloof te veel verwachten". Ds. Warners, Ned. Herv. predikant te Alk maar besloot de plechtigheid met een toespraak en met gebed. Vandaag is het in Alkmaar de dag der stieren! Ir. den Bergerhout is ’n houten omheining ge maakt en daar middenin zijn een 150 stieren van zuiver bloed te zien, die naar Alkmaar zijn vervoerd om door een zeer offlcieele jury te worden gekeurd op kwaliteit en schoon ulterlijk. Deze keuring heet officieel „centrale stieren keuring voor Nóordholland” en gaat uit van de provinciale commissie tot bevordering van de rundveefokkerlj. Zoo'n stierenkeuring is een krachtmeting van belang en tevens een stuk propaganda voor de rundveefokkerlj en beoogt het verkrijgen van een eerste klas veestapel. De boer, wiens stier door de Jury als de beste of bijkans de beste in zijn klasse wordt aange wezen, is met reden zeer trotsch. Want alle stieren zijn nog geen goede stieren! Natuurlijk bestaat er voor zoo’n stierenkeuring zeer veel belangstelling van boeren, handelaren, offlcieele persoonlijkheden op landbouwkundig gebied, en ook van stadsmenschen, voor wie een dergelijke stierenvergadering de bekoorlijkheid heeft van het ongewone. Behalve autoriteiten uit Noordholland, waren er ook afgevaardigden van het Rundveestamboek uit Friesland en Zuidholland. De Friesche be langstelling was opmerkelijk. Vermelden wij tenslotte nog, dat het aantal stieren ongeveer evën groot was als het vorig Jaar, zij het dat de jonge stieren de overhand hadden. De kwaliteit moest zeer goed worden genoemd. De directeur van het Gemeente-Slachthuis en het Marktwezen te Alkmaar brengt hierbij ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de paardenmarkt op Woensdag 27 April 1938, de aan - te voeren dieren alléén naar de markt mogen worden gebracht over de Frleschebruz en de Korte Nleuwesloot, vanaf de HaadHk- kade. De paarden, die over de Boombrug bij bet Zeglls naar de markt gebracht moeten worden, volgen den weg langs de Voormeer en de Bier kade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Frieschebrug. Alle dieren die niet over de Frieschebrug de stad binnen komen, moeten zoodanig worden vervoerd, dat zij over de Korte Nleuwesloot, van de Handelskade af, ter markt komende overige toegangen tot de markt zullen worden afgezet Bjj de Frieschebrug en de Korte Nleuwesloot zullen de aan te voeren dieren deskundig wor den onderzocht en zal het verschuldigde markt- geld moeten worden voldaan. Vóór des morgens 7 uur mogen geen dieren op het marktterrein geplaatst worden, terwijl na des voormlddags 10 uur geen paarden meer ter markt zullen worden toegelaten. De markt duurt tot des namiddags 4 uur. Voor het plaatsen der paarden worden aan gewezen: De Dijk, Marktstraat, Waagpleln en Korte Nleuwesloot: voor het plaatsen van veu lens een gedeelte van het Waagpleln. Alkmaar, den 21sten April 1938. Opgegeven door V. d. Graaf éi Co., N.T. afd. Handelslnformatles. Uitgesproken: 20 April: O. Bot, winkelier In kruidenierswaren en zijn echtgenoot* M. Groot, belden Amsterdam, Relnler. ClaeezenaUaat 68 ha. R.c. Mr. A. Mass sen. Cur. Mr. W. J. M. Vergne*. Merwedepleln 15, A'dam. S. v. d. Lelie, Amsterdam, Alexanderkade 8. R.c. Mr. A. Maassen. Cur. Mr. W. J. M. Vergnes, Merwedepleln 15, Amsterdam. H. Schotel Jr., agent en commisslonnalr, Amsterdam, Qulnten Maasysstraat 711. R.c. Mr. A. Maassen. Cur. Mr. W. J. M. Vergnes, Merwe depleln 15, Amsterdam. J. Th. B. Wilmink. Amsterdam, 2e Helmers- straat 3 hs. R.c. M. A. Maassen. Cu. Mr. F. Ph. KUthe. Heerengracht 857, Amsterdam. M. Leverpoll, handelsagent. Amsterdam. Maasstraat 101 H. R.c. Mr. A. Maassen. CUr. Mr. F. Ph. KUthe. Heerengracht 357, Amsterdam. de nalatenschap van wijlen L. Kohn, laatst* adres Overtoom 351. Rc. Mr. A. Maassen. Cur. Mr. B. V. d. Waarden. Keizersgracht 210. Amsterdam. A. de Wilde, fruitventer, Amsterdam. Nw. Keizersgracht 13 h«. R.c. Mr. A. Maassen. Cur. Mr. B. v. d. Waerden, Keizersgracht 219. A’dam. Hendrik* Ahlee. openbare koopvrouw, han delende onder den naam Fa. R. Ahlee, Bussum. Hulzet-weg 47 A. R.c. Mr. A. Maassen Cur. MT. F. Heemskerk. Keizersgracht 574, Amsterdam. J. J. Rotscheid, Zullen. Joh. ültenbogaard- straat 54. Installateur. R.c. Mr. A. D. van Rech- teren Altena. Cur. Mej. Mr. C. F. 8. E. Enthoven, Utrecht. Gerhardus Wolbert, landbouwer. Denekaim. Beunlngerweg B 98. R.c. Mr. plug. Cur. Jhr. Mr. E. V. Bönnlnghausen. Oldenzaal. H. Oude Bekke. verzekeringsagent. Olden zaal. Deurnlngerstraat 19. R.c. Mr. C. H. Plug. Cur. jhr. Mr. E. v. Bönnlnghausen. Oldenzaal. H. Beune. Enschede, Vanekerweg 36. RC. Mr. C. H. Plug. Cur. Mr. R. C. Schllngermann, Enschede. A.. J, C. Smits, voetbalmaker, Elndhojren, vx» wveiaieeia onervaren aracmen zeer Hortensiastraat 16. R.c. M. J. M. Huizinga. CUT. veel. En al vormden de Gezellenspelers een be- Hoaen- nrnefde V—V..» „i.niZ vr_.j7* ®ndhoTen’-..5®ii A? 1T v. d. tfearoii, kampweg A. F. M. 20 Boxmeer, Cur. Mr. H. Spoorstraat Mr. A. de Donderdagmiddag heeft op de Algemeene Be graafplaats de begrafenis plaats gehad van het ztoffelijk overschot van den heer Jan Ringers, oud-wethouder en raadslid van Alkmaar, lid van Provinciale Staten en prpmlnente persoon lijkheid in de ChristeliJk-Historlsche wereld. De begrafenis werd bijgewoond door vele honderden belangstellenden, waarinder vele autoriteiten. O.a. waren aanwezig de bur gemeester, Jhr. F. H. van Kinschot, de wet houders G. van Slingerland en T. Bonaema, de gemeentesecretaris de heer A. Koelma, verschillende leden van den raad (w.o. de heer Hoytink), hoofden van takken van dienst der gemeente, vertegenwoordigers van verschillen de organisaties en instellingen en een deputatie in uniform van het brandweerkorps. De baar werd door slechts één gedekt. Nadat allen zich rondom bet geopende graf hadden geschaard werd het eerst het woord gevoerd door burgemeester van Kinschot, die sprak namens het gemeentebestuur van Alk maar. De overledene, aldus spr., was geboren en getogtn in Alkmaar en had zijn stad zeer - lief. Tugschen hem en het stadsbestuur heeft een innige band bestaan door het feit, dat Jan Ringers tal van jaren wethouder was, eerst van Openbare Werken, Plantsoenen en Volkshuis vesting, later van Sociale Zaken, en voorts verscheidene jaren lid van den raad. In beide functies heeft de overledene zijn beste krach ten aan de stad gegeven, onder zijn beleid als wethouder kwamen verschillende belangrijke bouwwerken tot stand en Tiaar hetgeen hij zei werd gaarne geluisterd, omdat zijn betoogen getuigden van 'groote helderheid en bedacht- aaamheld. Maar ook buiten Alkmaar heeft de overle dene van zich doen spreken, lid als hij was van Provinciale Staten en bestuurslid van tal van vereenigingen. Veel heeft hij gepresteerd en zeer veel heeft men aan hem te danken. Sovendlen was Jan Ringers een hulpvaardig man, die altijd voor iedereen klaar stond. Zich tot mevrouw Ringers richtend zei spr., dat het overlijden van haar man ongetwijfeld voor haar een groot verlies beteekende, maar dat ze troost kon vinden in het besef, dat de overledene als een christen had geleefd en tot een hooger leven was Ingegaan. Ook de groote De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 89 ct. per k/. De offlcieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 227 kronen Is 91 ct. Ten aanzien van de steunuitkeering op de gelekool en Deensche wittekool is men in tuin- derskrlngen niet geheel voldaan. De uitkeering van 15 cent per 100 K.G. op de Deensche wittekool is naar verhouding van de gemaakte prijzen laag, daar het grootste deel van het betreffende tijdvak heel lage prijzen ontvangen zijn. Bi—coop Harmonie: „De weg terug”. Tn bet voorprogramma de gekleurde Poceve-teehtn. film ,-All Baba en de veertig roovers". Alle dagen 7.30 uur. City: „Moederlied” Alle dagen 8 uur Victoria-Theater: ,De dubbele bruiloft”. dagen 7.30 uur. Vande groote tentoonstelling der K. J. C. en Graal „Groot door arbeid” geven we van daag eenige bijzonderheden over hetgeen te zien zal zijn. Natuurlijk kunnen we alleen eenige der voornaamste punten daarvan op noemen; een nauwkeuriger beschrijving komt later. In de beneden gelegen gymnastiekzaal van het Lyceum heeft de K. J. C. haar tenten opgeslagen. Van de inrichting wordt zeer veel werk gemaakt, waarvoor vele handen noodlg zijn. Behalve vele werkstukken van de leden der J. C. zal men hier een uitvoerig over zicht krijgen van de werkwijze der verschillen de onderafdeellngen van deze groote jongens- organisatie. Men zal nauwkeurig kunnen ver nemen. hoe en met welke middelen de jongens tot flinke kerels, die groot weten te zijn, wor den opgevoed en wat de doeleinden zjjn, die daarbij worden nagestreefd. Dat de nadruk zal worden gelegd op de groote waarde van den dagelijkschen arbeid hebben we gister reeds vermeld. De evengroote aula heeft de Graal in beslag genomen. Op een zeer onderhoudende en sug gestieve manier zullen hier 't werk en t groote doel van de Graal aan den bezoeker worden duidelijk gemaakt. Allereerst Is daar een stand, die een overzicht geeft van de Katho lieke Actie in de geheele wereld, waarbij de Graal is aangesloten. Allerwegen zal men ver baasd staan over het feit, dat zoo’n netwerk van actie over den wereldbol ligt en dat Neder land in die actie zoo’n goed aandeel heeft. Vervolgens wordt de aandacht gevestigd op de geestelijke vorming der Graalleden, welke In het Polmanshuls te Amsterdam is een ver gadering gehouden van het bestuur der Vereenl- te zamen met de besturen van een aantal Noord-Hol- landsche gemeenten, die nog een eigen electri- clteitsdlstrlbutlebedrijf exploiteeren. Zooals bekend, zal de gemeente Alkmaar een proces aangaan tegen het provinciaal bestuur van Noord-Holland inzake het begrip gegadig de, dat voorkomt in art. 4 der concessie, ver strekt aan dat bestuur. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland legt dit begrip uit alsof ge lezen zou moeten worden: „Gegadigde tot verbruik” en de regeering onderschrijft dit standpunt. Met de aanvaarding daarvan verlie zen de gemeenten automatisch het recht tot distributie van electrische energie. De besturen van die gemeenten, die nog in het bezit van een eigen electriciteits-dlstributie- bedrijf zijn, hebben alle een schrijven van het Departement van Waterstaat ontvangen, waar in geëischt wordt vóór 1 Juni a.s. te beslissen of het bedrijf aan de provincie zal worden over gedaan overeenkomstig het voorstel van dat de partement, ofwel de vaststelling der overname som te doen geschieden door een arbitrage commissie, dan wel dat door rechtstreeksche on- derhandellngen met het PE.N. overneming tot stand zal komen. Het is uit het oogpunt van de gedwongen rechtelooze positie, waarin de gemeenten zich zien geplaatst, dat zij thans hebben besloten den uitslag van bovenvermeld proces af te wachten, alvorens een nadere beslissing op de voorstellen der regeering te nemen. Hun over weging is daarbij o.a., dat de uitlegging van 1 begrip .gegadigde” door den minister een vóór- beslisslng Inhoudt, die door de gemeenten niet kan worden aanvaard en volgens hun meenlng in strijd is met het’«echt, terwijl geen volledige schadeloosstelling wordt gesteld. Voorgesteld wordt, dat tedere gemeente een schrijven aan de regeering zal richten, waarin deze overwegingen zullen worden uiteengezet. Blijkens een schrijven van het bestuur der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten aan den Raad van Ministers onderschrijft deze vereeni ging het standpunt der Noord-HoUandsche ge meenten, die by deze zaak zijn betrokken, ten volle. -MA CU, AXUUUA/vcms, -- J. M. Huizinga. Cur. Mr. Josephs van Haarèn, Eindhoven, H*8“” -82. R.c. Mr. J. M. Htflzlnga. Cur. MT. v. d. Meeren. Eindhoven. tprll: H. J. Chrlstlaens, vroeger bakker. Exportatraat. Rc. Mr. J. M. Huizinga. P. Scheefhals, den Boech. van Loon, stueadoor. vierling»»"' 1 127. R.c. Mr. J. M Hulringa. Cur. Mr. A. de Glas. Boxmeer. M P. W. Wauben. Utrecht, Mydrechtstraat R.c. Mr. A. D. van Regteren Altena. Cur. Mr. c. A. Phaf. Utrecht. O. J. Hendrlksen. Utrecht. Bekkeratraat Rc. Mr. A. D. van Regteren Altenw. Cur. Mr. R. F. C. van Roy. Utrecht. Aart Jansen, landbouwer en melkrijder. Fus ten E44 R.c. Mr. W. A. Voa. Cur. Mr. H. lAt»" berg. Zwolle. Vernietigd op grond 20 April: H. H. Bro Fa. Ekven A C_. Ven, Oiraeho^ Opgeheven wegen* gebrek aan actief: 14 AprilG. Boon. Harskamp gem. ®oe. 19 April: Arte v. d. Steen. Ijmulden Oost. C. J. B. Verheydt, Haarlenr. P. Goester h.v. E. H. Nottrot, Haariezs. H. Nottrnt. Haarlem. Hr. Ms. kruiser „Java" is in de Amsterdam- sche haven aangekomen, waar de oorlogsbodem in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij is opgenomen. De scheepshuid zal geheel worden nagekeken en schoongemaakt. Waarschijnlijk zal het schip zaterdag as. het dok weer verlaten en naar Den Helder terugkeeren. De firma H. 8. Cloeck (Het Witte Huls) ver- I’ in hun tijd in het Chrlsjendom op den l— arm.radon aan-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 18