STAD WS EERSTE NEDERLAHDSCHE IDEAAL-TARIEF met 20% FELLE BRAND VERWOEST „WAPEN V. HEEMSKERK” 2 LT Alkmaar, 25 April 4 Film VOOR DE TWEEDE MAAL LEVENSVERZEKERING J. S5 -S K. AGENDA MAANDAG 25 APRIL 1938 na 35jaren. rente per jaar bij eerder overlijden. r RB. PRINS HENDRIK STICHTING Uit het jaarverslag Jaarvergadering Gem. Radio-dietributie Apothekersnachtdientt Der beide Dominicanen-parochie* Weekagenda St. Josephs gezellen Groot door Arbeid De Hoogeerw. Deken spreekt De tentoonstelling Zeereerw. rector Joh. Boon opent de tentoonstelling „Groot door Arbeid" Officieele opening Kostbare postduiven verbrand Prachtprestatie R.K. Jeugd beweging Laaiende vlamrnen zetten den nachtelyken hemel boven Alkmaar in vuur Aan alle R.K. melkhandelaren in het buiten-wettelijk gebied Noord-Holland UITVOERING KOORKLASSEN VAN JOH. KUIPER FEESTAVOND VOOR DE MEISJESCONGREGATIE M1DDENSTANDSBORG- STELLINGSFONDS Aanmelding en aangifte voor de Bevolkingsregisters •aai i ten 1 Voor Fl. 223,20 p. jaar verschaft de 30-jarige zich een kapitaal van Fl. 6000, Bovendien FI.1200, 1 belangstelling mogen F.' s 8 7 als de Totaal werden, verleend 19 borgstellingen tot van het verslag [en werd mede te plukken. Kunt Ploma, •S G R AUENHACE PRINSESSEGRACHT 13 De van K 4 Kl n bei opi ba teb- uld Ree een b De ou range kaant sephsj der K keken KV. ran h heeft tige s tief g< Dai verba «gan KJJI MUe Jur Hik i hier i De no* Hoog De n pka wint Misgt In daan aa o jon. De Geyst J. Ml in ht advist den 1 hoofd Nat gezon roe til gesan hoogt Del wen, s geren Grot de laa gebeui roepln taaien beboet het pli gen. i den g hebbei natuui voor de di< plattel gaat gestelc de or Jeugd, trouwt held i Spr. en tu voor <1 erfdeé eene l wordt het ge held, toekor Doei spr. u bekwa oogste schikt omdat MJ1 band Spr. signal toons Daard i hen s ran d l| bedrü: niet t kwaad maar wees «oon 1 lutie bewar moet den t van h Spr geen j ven i Persot ge vo I vaktet zullen «wep len. s Peron afsme gefun het B HU zette schepsels op den aardbol Die elk voor zich een wonder zijn. Maar in 1 verband dat Hij zoo groot schiep Gedraagt zich leder veel te klein. 'oomamen van leder per- veertlen dagen In de ta- Alkmaar scheen dén laatsten tijd bijzonder gevrijwaard te zijn tegen ernstige branden. Is het niet zeer bijzonder, dat voor onze stad en de 13 buitengemeenten, die bjj de Alkmaaische brandweer zijn aangesloten, sinds September 1937 geen brand van eenigen omvang te mel den is? laten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van den naam der ge meente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zoo noodig met opgave van naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan den aangever van een vertrek, be houdens bijzondere gevallen, <yuniddelljjk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vfjf dagen moet worden ingeleverd bU het bestuur der Nederlandsche gemeente in welker bevolkingsregister de persoon moet wor den. opgenomen; c. dat leder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor In de plaats tredende, rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is op genomen of die ten onrechte nog in het be volkingsregister eener andere gemeente is op genomen, zich binnen vijf dagen na zijn aan komst in persoon moet aanmelden bjj het ge meentebestuur onder overlegging van een pas poort of ander identiteitsbewijs, Indien hy uit bovenzaal van Theo Men denke erom, dat heden Maandagavond van 7 tot 10 uur'de tentoonstelling voor het laatst geopend Is. Inzenders moeten er voor zorgen ulteriyk Dinsdagavond hun bezittingen terug te halen. Dan moeten de zalen ontruimd zijn. Van de beide eerste tentoonstellingsdagen was vooral de Zondag buitengewoon druk. In totaal zijn reeds meer dan 3000 bezoekers ge noteerd. Burgemeester èn mevr. v. Kinschot ver toefden er enkele uren en bezichtigden met veel belangstelling het tentoongestelde. Verdei kwamen vertegenwoordigers van KJ.C. en Graal uit de volgende plaatsen: Oudorp, Dei Helder, Heer Hugowaard, Noordscharwoude, Helloo, Bergen, Schoor!, Warmenhuizen, Hoog woud, Spanbroek, Wognum, Hoorn, Bovencar- spel. Kokhuizen, Zaandam, Wormerveer, Heemskerk, Egmond, Llmmen en Castricum. De trekking der verloting heeft hedenavond half 10 plaats. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat het de tentoonstellingscommissie onmogelijk ia gebleken, bij zoovele en zoo onderscheidene in zendingen prijzen uit te toren. Wel ontvangen De boog kan niet altijd gespannen zijn! Na hard werken moet er wat rust en ont spanning komen. Zoo ook in de Congregatie! Week aan week komen de meisjes van de belde Domfnlcanen-parochies en sommigen heel trouw en altijd op tijd! op Donderdag avond by de oefeningen van de Congregatie. Daarom mogen zij gerust ook eens een blijden en vrooljjken avond hebben. En dat zoo'n avond in dén smaak valt, dat hebben de vorige jaren bewezen. Een „Familie-avond” is voor Alkmaar een bijzondere attractie. Ook voor dit jaar hebben wij besloten weer een Famllle-avond te geven en wel op Donder dag 5 Mei, 's avonds om 8 uur, in de zaal van „Het Gulden Vlies”. Opgevoerd zal worden „Het Levenselixer”, "n vlot geestig blijspel In drie be drijven, met de meest komische verwikkelingen. De beste speelsters uit de Congregatie hebber het goed ingestudeerd, zoodat het een zeer ge zellige en vroolUke avond belooft te worden. De feestavond is voor iedereen toegankelijk. Om de groote belangstelling en de beperkte plaatsruimte, wordt leder In eigen belang aan geraden, zich spoedig van plaatsbewijzen te voorzien. Hetv keurig verzorgde programma, waarin ook een prljsrebus voor de leden der Meisjescongregatie is opgenomen, dient tevens als toegangsbewijs en is te verkrijgen 4 0.25 by de hoofdprefectesse, mej. O. Besteman, Nieuwfesloot 19 en Donderdagavond na de Con gregatie In de St. Francisca Romana-kapel. Het belooft een mooie avond te worden, die er toe moge bijdragen de congreganlsten onder ling en aan de congregatie nauwer te verbin den tot aller geestelijk heil. P. Fr. G. KEIJ8ER OF., Directeur De hoogeerw. Deken E. P. Rengs wil gaarne uiting geven aan zijn hartelijke belangstelling en oprechte waardeerlng voor de Jeugdbewe ging. Als priester ta spr. innig overtuigd, dat voor een christelijk leven het fundament goed moet zijn en dH goede fundament wordt zoo prachtig gelegd door de belde RJC. Jeugdbewe gingen. Wat vertegenwoordigt dit alles hier een lief de tot den arbeid. Deze is, zooals spr. eens las vaak een teeken van liefde tot God. Arbeid heeft, zooals de ervaring dagelijks leert, naast een brave opvoeding, altijd degelijke mannen gekweekt, zooals omgekeerd ledigheid dea dui vels oorkussen is. Wat hier gepresteerd wordt is enorm. Toen spr. de tentoonstelling „Hoe teekent het kind ih Indlë” bezocht, meende hij, dat het Holland- sche kind ^polets niet zou kunnen. Nu weet hij bete# Hartelijk dankt spr- allen, die uit liefde tot God leiding geven aan ae jeugd, en krtj hoopt dat hun voorbeeld anderen moge bezielen. Spr. wil deze tentoonstelling openen met den Paaschgroet: Alleluia” en den wensch, dat de nieuwe Katholieke jeugd moge opgevoed wor den tot eerbied voor gezag, trouw en aanhan kelijkheid aan God, Kerk en Koningin (applaus). Medegedeeld werd nog, dat bericht van ver hindering was ingekomen van burgemeester Jhr. v. Kinschot, burgemeester Nolet van Warmen hulzen, mej. Seybel en de Centrale Kruisvaart- leldlng. Hierna werd met groote belangstelling tentoongestelde in oogenachouw genomen. huiskaart of legitimatiebewijzen, indien hy uit een andere gemeente van Nederland is geko men, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen Is vrijgesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instellingen, gestich ten of schepen, xfaacinj pRrspgen onder eenlg bestuur inwonen, alsmede hotelhouders, pen sionhouders en kamerverhuurders ulterlljk vjgf dagen na de opneming of huisvesting of na hét vertrek, mededeellng moeten doen van den gta slachtsnaam en de soon, die langer da stelling, het gesticht, schip, hotel, 'pension at huls wordt of is opgenomen of gehuisvest,'als mede van ieder zoodanig persoon, die daaruit vertrekt', tenzy de persoon is vrijgesteld van voorschriften Maandag 8.15 uur: Congregatie. w 9 uur Zangrepetitie. Dinsdag 8 uur: Tooneelrepetitie. Woensdag 8.15 uur: Verplichte avond. Zaterdag: Van 7 uur gelegenheid tot betalen der contributie. De Zondag- en nachtdienst zal In de week van 24 tot en met 30 April worden waarge nomen door de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. De oorzaak, hoewel niet met zekerheid vast te stellen, moet waarschijnlijk gezocht worden in de z.g. zon. ES- was op den avond een stop ge sprongen van het vak, waarop deze verlichting was. aangesloten. Men neemt aan, dat daarby vonken zijn ontstaan, die eenigen tjjd gesmeuld hebben en toen eenmaal een vlammetje was ge vormd, vond dit overvloedig Voedsel in het zoo brandbare materiaal papier en met cellulose- verf bespoten triplex en mahoniehout van de omgeving. Aan deze groote brandbaarheid der betimmering is het ook te wijten, dat de vlam men zich zoo ongelooflijk snel verspreidden, mag er niet “han denken, wat er zou gest zijn, wanneer de ramp zou plaats gehad ben op een moment, dat ze bovenzaal gi was geweest met eenlge honderden bezoekers. WU zijn geen deskundigen, maar meenen toch de opmerking te mogen maken, dat hieruit leering te trekken is. EB wel deze, dat aan der- geiyke bovenzalen in de toekomst heel bijzon dere- elschen van veiligheid gesteld moeten wor den. Niet enkel wat nooduitgangenbetreft, dat was hier in orde,'al vreezen wij, dat bij een catastrophe velen de achtertrap nooit bereikt zouden hebbéh, maar óók zou ol. gelet moeten worden op het materiaal, waarmede zoo'n zaal Is opgebouwd. Liever wat minder versiering en wat meer veiligheid. De schade is zeer aanzienlyk, naar ruwe schat ting zeker ton. Van de geheele zaal staat niets meer overeind dan wat geblakerde muren boven de garages. De inventaris, o.a. een drie honderd mahoniehouten stoelen en de tooneel- requisleten, ging totaal verloren. Het naastge legen café kreeg enkel enorme waterschade. De aan de west-zljde gelegen meubellnrichtlng van den heer Kramer had ook waterschade. Huls en inventaris van den heer Gyzen zijn verzekerd, terwyi hij ook tegen bedrijfsschade was gedekt. Erger evenwel is het met de band van Slem Spruit. Deze had ’s avonds in de zaal Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gelet op het® bepaalde in art. 113 van het besluit bevolkingsboekhouding, Staatsblad 1936, een plaats bulten Nederland en van een ver- nr. 343; 0 Herinneren de bevolking aan haar verplich tingen, omschreven in de artt. 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter^ppenbare kennis: le; dat, behoudens afwijkingen, leder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één'der bevolkingsregis ters; 2e. dat leder moet worden opgenomen In het bevolkingsregister der gemeente, waar hjj. voor nemens is duurzaam of voor onbepaalden tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor In de plaats tredende rust te genieten; 3e. dat in geval van 'onzekerheid omtrent het onder 3e vermelde, bijzondere voorschriften gelden; 4e. dat behoudens afwijkingen, ieder die Ne derland verlaat, onverwijld van de bevolkings registers moet worden af gevoerd; 5e. dat by adresverandering binnen de ge meente de noodige wyziglngert in het bevol kingsregister moeten worden aangebracht. -Voorts, in verband met het bovenstaande: ia. dat aangifte van vertrek uit of van ver huizing binnen de gemeente mondeling of schriftelijk moet geschieden op den dag van, of uiteriyk vyf dagen na het vertrek (by het ver- Bteseoop Harmonie: „Onder gele vlag”. AU» dagen 730 uur. Zondag van 3 uur af. «oeti ringen en voelen zich wel voldaan, de vruchten het mede te plukken. Kunt gy. Lm— biyven toezien dat uw collega's den weg berel- Dit record als wij het aoo noemen mogen is vannacht op overtuigende wijze afgebroken door een buitengewoon feilen brand, welke In precies 8 unr Hjds de fraai gemoderniseerde en gerestaureerde dancing 'van café het Wapen van Heems kerk tot een hopeloose ruïne maakte. aanmelding. e. dat overtreding van de wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persooniyke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregis ter gelegenheid zal worden gegeven op werk dagen van 9 tot en met 2 uur (Zaterdag van 9 tot 1 uur) by de afd. bevolking der gemeente- secretarie. ALKMAAR, 22 April 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. KLAVER, lo. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. (applaus). Dank brengt I Curatorium en Rector v wyi hy eindigt met den tentoonstelling de RK - -----Idealen moge uitdragen i onder talryke eerw. Geesteiyken uit stad en de kleine man en de Inl van luiten, officieel geopend. - - Men zal uit de korte beschouwingen, welke wy vorige week gaven over de tentoonstelling „Groot doer Arbeid”, wel gelezen hebben, dat wy van daze expositie groote verwachtingen, hadden, wy grondden die op wat wy toen reeds van den opbouw en de aankleedlng gezien hebben. Maar nu kunnen wy verklaren en de enkele duizenden bezoekers zullen 't graag beamen dat die verwachtingen nog overtrof fen zyn. Zelden zagen wy In onze stad een ten toonstelling, die zoozeer uitmuntte door artis tiek verantwoorde en zlnryke aankleedlng. Om maar een voorbeeld te noemen: die prajjfctlge Paaschvoorstelling, die de geheele gymnastiekzaal aan één zyde afsloot. Dat is kunst voor het. volk in den waren zin des woords. langs dezen weg zich blzonder tot de nog niet RJC. georganlseerden te richten, om boven genoemde vergadering te bezoeken uit wel begrepen eigenbelang, tevens om te komen tot georganiseerde samenwerking. Zoovelen begry- pen nog maar niet de noodzakeiykheld van gs- zameniyk optrekken ter behartiging en beveili ging hunner vak- en standsbelangen. zy laten de pioniers, de werkers, de zwoegers voorgaan In harden stryd met veel moeiten en opoffe- i buitenstaanders. De verleiding is groot om behalve het boven genoemde nog honderden details van het ten toongestelde te memoreeren. Wy moeten ons echter helaas beperken, want In onze dagen geschieden er In de wereld nog andere dingen dan tentoonstellingen hoe prachtig die ove rigens mogen zyn welke plaatsruimte op- eischen. Een globaal overzicht dus van al het schoons wat er te zien is. Trouwens beter dan iedere nog zoo uitgebreide beschryvlng is zélf zien. En daartoe Is heden nog de laatste ge legenheid. De groote gymnastiekzaal is geheel bezet door de K.J.C. met z*n diverse afdeellngen. (Hoe deze manneiyke jeugdbeweging in elkaar zit, leeren talryke statistieken en verklarende tek sten.) Welnu, het beste wat de handen der jeugdige-ieden vervaardigd hebben, is hier ten toongesteld: teekenlngen. houtsnywerk, zaag- werk, heele meubelstukken zelfs Alles wat Verkenners e.d. by hun kampleven noodig hebben, is hier te aanschouwen, wy mogen niemand afgunstig maken, maar wie zal het kwalyk nemen, als wy speciaal noemen h^t model van de zoo mooie parochiekerk van Lan- gendyk, het goed uitgevoerde meubelstuk van een 8t. Fldells-Ud? De jonge Luchtvaartclub is ook present met bewonderenswaardige vliegtuigmodellen. Daar zitten Fokkers in spe onder. Een uitgebreide afdeellng lectuur noodt tot lesen, studeeren enbeter begrypen. Genoeg van het jongenswerk; ook de, meisjes hebben recht op een paar regeltjes. In de aula exposeert de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke AcUe, de Praal. Kier staid waren, begpn het, toen de zware vloer eenmaal aangetast was, óók al te branden. Hier was nu de garderobe en een bergplaats van stoelen. Deze „nieuwe” brand kon echter in de klem gestuit worden. In een der boxen stond een auto van den heer v. Os. Deze wa gen kon echter tydlg weggehaald worden. Om twee uur waren de vlammen zoo goed als gedbofd en kon het grootste deel van het materiaal inrukken. Alleen het laddercorps bleef achter om te waken en te letteen op de wan kele muren. De koren werden pok hier weer voortreffelijk gezongen. De regisseur, de heer J. Robert Jr., zorgde voor een levendig en vlot spel. De wel verzorgde décors en costuums waren van de Gebr. Groothuizen. De dansjes waren inge studeerd door mevr. JonkerJonker, die een welverdiend succes had vooral met den keurig uitgevoerden „Vredesdans”, waarmede deze operette besloot. Het strykorkest, met aan het klavier Joh. v. Engelen zorgde voor een muzikale en volgzame begeleiding. Het publiek liet het aan langdurig en har- teiyk applaus niet ontbreken. Voor den diri gent was het met recht een succesvolle avond. Voor een uitvoering van zulken muzikalen en beschaafden kinderzang moest waariyk een re prise mogeiyk'zyn. Dat geve de toekomst. W. 8. omstandigheden over het alge- laten. De leverdtn voor den van gespeeld, én alle muziekinstrumenten en slag werk, benevens het geheele repertoire werden door het vuur vernield. Deze schade, meer dan duizend gulden, wordt echter niet door ver zekering gedekt. Ook gingen verloren de medaillekasten en verdere bezittingen van B.V.L. en Burgerwacht. De belangstelling was In het vroege nachte- lyke uur buitengewoon groot, doch de politie had de vele zystraten geheel afgezet. Velschil lende autoriteiten waren aanwezig. o.m. Burge meester jhr. mr. F. H. v. Kinschot met familie, de Commissaris van Politie, de directeuren der Llchtbedryven, Bouw- en Woningtoezicht en Provinciale Waterleiding. een bedrag van 6225. Uit de slotbeschouwingen ontleenen we nog: Uit de gegevens, welke in den loop van het jdar In ons bezit kwamen, biykt ten duide- lykste, dat de economische voor de kleine middenstanders meen nog veel te wenschen over meeste der onderzochte bedryven geen volldige bestaansmogeiykheld eigenaar op, hoewel er meestal met Inzet alle krachten gewerkt werd om het hoofd bo ven water te houden. Dikwyis bleek, dat men liever met saneering gehofjSm wenschte te wordep zoodat men zelf de noodige verbeteringen kon aanbrengen dan flnancieele hulp te moeten aannemen in den vorm van een credletverleening. was gisteravond bal geweest op de boven zaal. Om 11 uur was dit gesloten, de boel werd opgeruimd en de heer van Gyzen was met eenlge kennissen naar beneden gegaan. Toen men rustig een kaartje zat te leggen, plotseling door buren en voorbygangers opge merkt, dat er een vuurschyn In de zaal te bemerken was. De eigenaar snelde met zyn personeel naar boven en zag vlammen onmid- deliyk boven de schuifdeuren by de trap. Hier bevond zich een z«. zon. dat is een lichtbak met eenlge lampen, waarachter een reflector, die het licht de zaal Inwierp. Deze bak brand de, maar viel op den vloer, waar de vlammen gedoofd konden worden. Tegelykertyd echter waren de vlammen omhoog gekropen langs de trlplex-betlmmerlng. In korter tyd dan wy dit schryven kunnen, kroop het vuur voort langs dit uiterst brandbaar materiaal. Uit het buffet snelde men toe met bakken water ae politie verscheen met een total-apparaat, maar het mocht niet baten. De blusschers moesten hals over kop zien dat zy beneden kwamen, sommi gen met achterlating van hun Jassen. De brandweer werd gealarmeerd, die, weten de wat hier vroeger geschied was, met groot materiaal uitrukte. Het was toen kwart over twaalf. Een aantal slangen werd gekoppeld op brandkranen, terwyi aan de Oudegracht een motorspuit gestationneerd werd. De Magirus- ladder schoof omhoog en weldra spoot, het eerste water In den vuurgloed. Hoewel tusschen alarm en watergeven nauweUJk een vyftal mi nuten waren verloopen. sloegen de vlammen reeds hoog ten hemel. Een geweldige vonken regen steeg omhoog en ver In de omgeving war het helder licht. In het eerste half uur scheen de geweldige massa water het vuur weinig te deren. Van de Breedstraatzyde waren 5 stralen op de vlammen gericht, terwijl aan den Laat- kant via de timmermanswerkplaats van Rin gers en enkele daken, met twee slangen het vuur bestreden werd. Behalve aan den vuur haard zelf, moest alle aandacht gewijd worden aan de belendende perceelen, terwyi tevens alle inspanning er op gericht was het eigeniyke café met woonhuis te behouden. Na een uur kon men zien, dat de brandweer succes had. Voor het westelijk aangrenzende pand bestond toen geen gevaar meer, terwijl de oplahlende vlammen op de kamers boven bet café en de slaapkamer geiykvloers ge- bluscht konden worden. In de garages en boxen beneden de tooneelzaal, waar voorheen de 81n- gertax was gevestigd en de oplitietaotoren ge- Ongetwyfeld hebt U allen kennis genomen van den opoep ter vergadering voor alle R.K. Melkhandelaren in N.H. tegen as. Woensdag 27 is het niet minder mooi en leerzaam. Ook de Graal laat met kaarten omzlchtelyk zien, hoe nationaal en internationaal dezer vrouweiyke beweging voor Katholieke actie Ingericht is. Heel interessant zyn de resultaten der z.g. vuurproeven in naaien, hulseiyk werk, servee- ren, koken, enz. Dat de Missieclub heerlyk werk doet, wisten wy reeds van vorige tentoon stellingen; zy bevestigt dit hier opnieuw. Wie steunt dezen mooien arbeid eens extra? Wat de Graal verder doet voor sport en cul- tureele ontwikkeling vertelt een geheele zykant van de groote zaal. Laten wy niet vergeten te vermelden, dat telkens door Graalleden en KJ.C.'ers op het tooneel Interessante demonstraties werden ge geven van dansen, zang en declamatie. Men heeft er van genoten. Tenslotte zy vermeld, dat in de gangen di verse zakenmenschen stands hebben Ingericht. Wy noemden Zaterdag reeds het Handwerkhuls en willen nu nog de firma Jan KUhne eervol vermelden. By Iedere wyze van hulpverleenlng werd In de eerste plaats de nadruk gelegd op het groote belang van het houden van een een voudige boekhouding. In zeer vele gevallen ont brak deze geheel, doch zelfs» Indien men een boekhouding had, misten de menschen zelf meestal nog het Juiste Inzicht en begrip In de hun overgelegde cyfers. Men zal daarom steeds 'moeten trachten hun dit inzicht zelf by te brengen, zoodat zy door een overzicht te krygen In eigen zaken ook zelf in staat zul len zyn na te gaan waar verbeteringen kunnen worden aangebracht. Met genoegen kon worden geconstateerd, dat hier en daar een kleine opleving was te zien, o.a. In het tuindersbedryf en in de slagerybe- cfryven. Ook kon meerdere malen worden aan getoond, dat door het verleende credlet de be- staansmogeiykheid vasteren vorm verkreeg. Verschenen Is het Jaarverslag over 1937 van het Mlddenstandsborgstelllngsfonds. Het dagelyksch bestuur der stichting Is volgt samengesteld: J. Lakeman, voorzitter, O. v. Slingerland, 2e voorzitter, G. Flgée, secreta ris, H. Nolet. penningmeester, J. Cornelissen, 2e penningmeester. W. D. Niestadt, Mr. D. Breebaart, J. E. Foekens, vert. der Regeerlng, De geldmiddelen bestonden uit de volgende bedragen: De gemeenten zegden toe by te dragen in het kapitaal 9825,60, waarvan reeds gestort werd 8558,60, en^ln het Inkomen 2145,10 (reeds gestort 1497,88). Eenlge middenstandsvereenlgingen droegen te zamen by in het kapitaal 100 en In het inkomen 11730. De Kamer van Koophan del In het kapitaal f 1000 en in het inkomen f 200, terwyi van het Provinciaal bestuur de mededeellng werd ontvangen, dat over de jaren 1937'38'39 een subsidie zal worden verleend van 1 cent per inwoner te berekenen naar het totaal aantal Inwoners der deelnemende Ge meenten, hetgeen neerkomt op pl.m. 1000. per jaar. In de verliezen participeert het Ryk tot een maximum van 40 Hoewel het Fonds nog geen 2 jaar werkt, kon reeds in een' belangryk aantal gevallen hulp worden verleend. Hieruit kan men opmaken, dat het Fonds zeer zeker in een behoefte voorziet en voor den kleinen Middenstander nuttig werk kan ver richten. In behandeling werden genomen 112 aanvra gen. De algemeene ervaring Is, dat In zeer vele gevallen een goede overzlchteiyke boekhouding by de middenstandsbedryven ontbreekt, aanwezigheid hiervan vormt dan ook één de voorwaarden voor credletverleening. De voorzitter van het tentoonstellingscomKé, de zeereerw. Rector Joh. Boon, noemde het eej; ■heeriyke taak de bezoekers welkom te heeten op deze tentoonstelling, die geheel staat in het teeken van den arbeid. Efr zyn In onze Jeugdbeweging vele idealen, maar niet de min ste Is de waarde van den arbeid te doen be seffen. Er Is op dit gebied veel vervlakking en arbeid op zich wordt niet meer gewaardeerd. Men beseft in vele kringen niet meer de waarde van den arbeid als bron van natuuriyk en bo- vennatuuriyk geluk. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen in heeriyke harmonie - tusschen KJ.Cj1 en Graal, welke laatste Juist de meest groote actie voert Nu reeds durft spr. verklaren, dat het geza menlijke werk geslaagd Is, dank zU leiders, leidsters en leden der belde jeugdbewegingen. Maar niet minder dank zy den arbeid van velen bulten de bewegingen, van wie spr. byzonder noemt de beide mannen, die de artistieke in richting voor hun rekening namen, den heer Jan Beerends en den schilder Stokhof de Jong :tor Boon nog aan i het Lyceum, ter- nsch, dat door deze ugdbeweging haar ir bulten, en velen, iectueelen. daarvocs de afd. dié hebben logaaondaa een fraai ”di- Het is voor de tweede maal dat het oude gebouw dit droevig lot ondergaat. Byna 7 Jaar geleden, op een kouden winteravond ging de Gyzen of zooals ze by de ouderen nog wel heet, van Peperkamp eveneens In vlammen op. Met veel energie heeft de heer v. Gyzen toen de zaak opnieuw smngevat en een tooneelzaaltje laten bouwen, dat om z'n fraaie betimmering en Intieme sfeer algemeen geroemd werd. Voor kleine ver- eenigingen was dit een pracht-gelegenheid om uitvoeringen te geven, terwyi talryke vereenigingen, o*. B.V.L. en Burgerwacht hier haar „home” of schietbaan hadden. Dit alles is nu één groote ruïne van puin en doorgebrande balken, een troostelooze open plek op de Breedstraat. Ekm byzonderheld voor den eigenaar wel een zeer pyniyke is, dat evenals by den vo- rigen brand, een aantal postduiven In de vlam men zyn omgekomen. De heer v. Gyzen, die een groot liefhebber van deze sport is. had op den zolder van de zaal een vijftigtal duiven zitten. Daar vandaag juist een eerste wedvlucht sou gehouden worden, stonden een even groot aantal exemplaren gekorfd In de garage be neden. Deze konden tydlg weggehaald worden. In de jaariyksche algemeene vergadering van de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee onder voorzitterschap van den heer W. G. Wendelaar, werden de aftredende regenten J. F. van Hengel, F. M. L. baron van Geen en Mr. G. J. Salm by acclamatie herkozen. De rekening en verantwoording over 1937 werd in orde bevonden; er was een, klein batig saldo. Aan het uitvoerig jaarverslag van den di recteur, den heer J. H. van den Befg ontleenen wy, dat In het najaar van 1937 H. M. de Ko- rilngln het Beschermvrouweschap der Stichting aanvaardde. Het nieuwe gebouw, waarvoor op 15 Augustus 1935 de eerste spade In den grond gestoken werd, kon op 15 Februari 1937 worden betrokken en werd op 6 November van het ver slagjaar officieel geopend. Er werden 22 personen opgenomen, terwyi er 5 vertrokken en 9 overleden. Het aantal ver pleegden steeg dientengevolge van 108 tot 116. Dankbaar werd gememoreerd, hoe van vele kanten weldaden werden ondervonden In den vorm van geldeiyke bydragen, lectuur, sigaren en tabak enz., terwyi verschillende tooneelver- eeniglngen, zangvereenlgingen e>. uitvoeringen voor de oudjes gaven. Het personeel werd uitgebreid door de be noeming van den heer J. J. Blaas tot onder directeur, G. J. van der Heyden als machinist en A. F. Vogelaar als chef-kok. Het 12-jarlg jubileum van zuster G. Matser werd op passende wflïé herdacht. De heer W. G. Wendelaar bracht den direc teur dank, ook voor hetgeen deze met zyn vrouw voor de stichting en haar bewoners gedaan had. Ook den onder-dlrecteur, den bootsman, den machinist, en den verpleegsters, den zusters G. Matser, N. J. W. Münze en M. C. Vogelaar werd een woord van dank gebracht. April, 4 uur, in lokaal Gyzen, Breedstraat 33, Alkmaar. Waren alle R.K. Melkhandelaren diep bewust van hun taak en plaats in den huldigen econo- mlschen bestaansstryd, dan ware deze extra oproep overbodig. Helaas, deze overtuiging leeft niet by allen. Daarom wenscht ondergeteekende Voor dezen in alle opzichten uitnemenden koemngavond was in de zaal van 't Gulden Vlies een flink aantal aandachtige luisteraars aanwezig. En dit was zeer verdiend, want Kui pers kinderzang vormt nog steeds het allerbeste wat we hier op dit terrein van de vocale kunst kunnen genieten. De avond werd geopend met de groote cantate „E>n vrye dag" van Bart Verhallen, voor kinderkoor met orkestbegelei ding. Deze vlotte melodieën werden frisch en vitaal gezongen. De zang klonk voortdurend zuiver; beschaafde uitspraak en fyne nuanceering vie len hier te bewonderen. Gevolg was dat na de uitstekende uitvoering van dit werk, de execu tanten een langdurig applaus in ontvangst had den te nemen. Dat het bekende schimmenspel „Op het meer” met liederen van H. v. Tussenbroek een zeer gewaardeerde afwisseling was, behoeft wel geen betoog. Het schimmenbeeld was duideiyk en scherp en de zang wederom perfect. Na de pauze de operette ,De Tooverbal” van Geertrulda van Vladeracken. Deze operette Is wel niet groot, heeft slechts één bedryf, maar is In haar soort prima. De muziek is goed voor kinderkoor geschreven en de tekst voldoet uit stekend voor de jeugdige tooneelspelertjes? Zoo beleefden we dan de geschiedenis van een steeds maar ruzie-makend en kibbelend volkje, dat elndeiyk door de les van een toovenaar wyzer wordt en besluit voortaan In vrede en vriend schap te leven. De paedagogische strekking van dit werk Is aardig weergegeven In wat de dichter in epiloog zegt: Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling in tegenwoordigheid van vele genoodlgden, waar- gy, den, onder moeizamen arbeid, naar het gro0** doel: saneering van bedryf, nieuwe ordening en alles wat verder in den spoedig komenden tijd van U als zakenman zal worden gevorderd? De hoogwaardige leiders van het K K CW*” nlsatieleven hebben al zoo dikwyis toch hu“ stem als bazulnklank laten hooren: laat dat niet voortdurend zyn aan doovemans-oor. Daarom, gezameniyk, massale aansluiting en °Ptrek! Beginsel en levensbeschouwing zeggen t>elae U. waar uw plaats is in uw bedryfsleven. Moge de druk der tyden zwaar zyn, de eenling toch vermag niets, maar gemeenschappeiyk beraden en samenwerken zal U, met moed en Godsver trouwen, den goeden economischen stryd doen voeren volgens onze hoogheilige beginselen en zoo, naar we hopen, de massa, als' één CO^P*’ betere tyden tegemoet doen gaan. Moge God3 zegen rusten op de aanstaande, belangrijke ver* gadering en komt allen op. Hoogachtend, H. A. GEVELING, OF- Geesteiyk adviseur Bond van Handelaren in Melk en Melkproduc ten in Nederland, A1krwl>ar‘ i 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14