EERSTE TREKKING D NATIONALE PAASCHLOTERIJ O kousche communisme ONS NATIONALE BEWUSTZIJN het Sobriëtas en gezin Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacl^t. Purol in doozen van 30, .00 en 90 ct. Bij Ajpoth. en Drog. DINSDAG 26 APRIL 1938 n naar Een jeugdige dief Ay toerekeningsvatbaar f EEN SLAGER STRUIKELDE DE DURE AARDAPPELEN Levenloos opgenomen Hat verleenen van vrijstelling LUNCHROOM VERNIELD SN r! HET ONGELUK BIJ NIJKERK 1 Nog niet uit den tyd De taak der oudere L I in hopeloozen toestand het ziekenhuis Middenstandsdiploma Handelskennis Radiotelefonie met Oceaan schepen Jongens weifelden bij het oversteken Wielrijder begon te slingeren Luchtbescherming in Utrecht en Gelderland Scheepvaart moet korten tyd worden stilgelegd Voorloopig alleen verbinding met de „Nieuw Amsterdam" In korten tijd was een bevredi gende regeling getroffen Bedryfsraden dringen wederom op invoering aan Doodelijk schot gelost in het bArakkenkamp te Ede Kleinhandelaren vragen maat regelen der regeering Het openen van een portier tijdens het rijden is gevaarlijk Loonbijslagregeling tuinbouwbedrijf er id BLOEMENHULDE VOOR PRINSES JULIANA STEUN AAN DE DRIJFWANT- VISSCHER1J m eb o. en r- ar Drie personen by aanrijding gewond o SOLDAAT VOORWAARDELIJK VEROORDEELD van de drankbestrijding nooit worden" volledige vrijstelling mogen hebben, te agenda afgewerkt Nadat nog enkele wijzigingen in het concept- zaken de uitvoering betreffende onder l) ea te den x de aan- con- De voorzitter van de Federatie, de heer J. O. mgr. Vooral in dezen tijd, zoo begon spreekster on- laar 35— neer 3 te Zondag is in Utrecht de Nationale waarop als algemeen kop te slaan sloot te De 23-jarige landarbeider WJ Rotterdam heeft zich, ondanks Deze bloemenhulde is Zaterdag 30 April, des morgens te 1130 uur. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch ‘t tegen m- De Un en. *L ta* o- lan ge en, ien 27— 1-4 Op het ontwikkelend en opgroeiend organis me heeft de alcohol een verkeerden invloed. Al cohol stompt moreel af en kweekt zwakke ka rakters. Zaak is ook, dat alcoholische invloed geweerd wordt, wanneer het jonge leven opgroeit in den moederschoot. In den tijd van de zwangerschap en de natuurlijke voeding moet de moeder zich van alle alcoholgebruik onthouden. Am- Col- e te i E, lloo; O- “UW- n. te cht; iwa- veen lijke e te Zee. ’auls- i» na Itonst De R.K. Vereenlging van leeraren tot bevor dering van het handelsonderwijs hield dezer dagen te Tilburg haar 28ste Jaarvergadering. De voorzitter, de heer Schrijvers, drong in zijn openingswoord aan op het betrachten van spoed daar de regeering ten aanzien van de vrijstel lingen van het oude middenstandsdiploma en de handelsavondscholen, waarbij spr. de be zwaren hiertegen bestreed. omvattend de lotnummers ingezonden vóór of op 1 April, VRIJDAG 29 APRIL* M, -in bet R. K. Vfereenlgingsgebouw, Heerenweg 106 te Heemstede, ten overstaan van Notaris G. F. M. Rooeen te Haarlem. Aanvang 8.30 uur v.m. De winnende nummers der 15 HOOFDPRIJZEN sullen na elke trekking ta de (legbladen wor den gepubliceerd. In de Maandagmiddag gehouden perscon ferentie naar aanleiding van de aanstaande luchtbeschermingsoefenlngen in de provin cies Utrecht en Gelderland werd medege deeld. dat vanwege het departement van Waterstaat bevelen zullen worden gegeven om het geheele scheepvaartverkeer op de groote rivieren, kanalen, enz., gedurende de oefeningen op Donderdag 28 April as. van 2130 tot 23 uur, stop te zetten. De brug gen en sluizen zullen niet worden bediend en niet worden verlicht. De vaartuigen en woonschepen moeten voor het begin der oefeningen worden gemeerd of voor anker gelegd. Men mag deze niet laten drijven. Een en ander geldt, wat overigens vanzelf spreekt, alleen voor het gebied der oefenin gen. in hoeverre verdachte toerekeningsvatbaar is. In verband daarmee heeft het gerechtshof ook de thans behandelde strafzaak voor onbe- paalden tijd geschorst. Sobriëtas propageert ook matigheid in genot zucht, zooals het bezoeken van bioscopen en snoepen. verleend, zijn zjj per ziekenauto naar Leeuwar den overgebracht. Ds. Dethmers en Kramer Trekkingiysten verkrijgbaar bij Postbus 2 te Heemstede tegen 10 cent postsegel*. Zij, die vóór 12 April een trekklngslDst aanvroegen, ontvangen deze omstreeks 25 Mei, bevattende <te eerste en de tweede trekking. ZU. die na 12 April om een trekkingslljst verzochten, ontvan gen deze omstreeks 1 Juli, bevattende de tweede en derde trekking. Er zy uitdrukkelijk aan herinnerd, dat alle lotkaarten, uitgegeven sedert 27 Maart, geldig blij ven, en men deae nog tot 10 Juni 38 kan inzenden. Op aanvrage zijn uit een aantal ongebruikt teruggezonden exemplaren nog lotkaarten verkrijgbaar bij Postbus 2 te Heemstede. Bewaar deze annonce. U hebt dan alle gegevens betreffende trekkingen en trekkingslljsteri bU de hand. Prinses Juliana zal ter gelegenheid van Haar verjaardag een bloemenhulde van de Baarn- sche bevolking in ontvangst nemen, welke onder leiding van de belde Oranje-vereenlgin- De bedrljfsraad voor Noordholland behan delde voorts de verschillende artlendemen- ten van de organisaties op het door hem samengestelde concept-reglement voor het kindertoeslagfonds. Met voldoening werd geconstateerd, dat geen enkel beswaar was geopperd tegen het voorstel om de klnder- toeslagregellng voor het tuinbouwbedrijf in Noordholland te doen uitvoeren door den bedrljfsraad. Met algemeene stemmen werd besloten een telegram -te zenden aan den minister van Eco nomische Zaken behelzende het verzoek te wil len bevorderen, dat nog vóór 1 Juni a.s. de vrij stellingen Inzake het middenstandsdiploma al gemeene handelskennis volgens de Vestlgings- wet-kleïnbedryr Voor oud-leerlingen van han delsavondscholen en bezitters van het (oud) middenstandsdiploma handelskennis worden vastgesteld op basis van het desbetreffende ad vies aan dr. Groeneveld Meyer uitgebracht. Drs. Jansen, voorzitter van de Onderwjjs- centrale van den Nederlandschen R.K. Midden- Te Apeldoorn is Maandagmorgen de slager H. Holtman bij het binnenleiden van een koe in het gemeente-slachthuis gestruikeld en leven loos op den grond blijven liggen. De ontboden geneesheer, dr. Vorsten constateerde den dood tengevolge van hartverlamming. Het slachten aan het abattoir is gedurende den morgen gestaakt. I deel van den buit. Voor al deze feiten had de Rotterdamsche rechtbank van D. veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Van D. vond deze straf wel erg zwaar en kwam in hooger beroep by het Haagsche gerechtshof. HIJ bekende de feiten volmondig, doch bleek reeds eerder gestraft te zijn en wel voor den kinderrechter, die hem een tucht- schoolstraf van eenige maanden had opgelegd. Bovendien heeft verdachte onlangs weer voor de Rotterdamsche rechtbank terecht ge staan wegens brandstichting. De officier van justitie eischte toen een gevangenisstraf van zes Jaar tegen hem. De rechtbank heeft die I Maandag behandeld de"strafzaak Een Engelsch schryver heeft gezegd, dat de wortel van alle kwaad is, dat de menschen zich door zlnnelust laten overheerschen. Het is ech ter maar één wondeplek. De grootste schand vlek van onzen tyd, de levensvernietiging, heeft als ondergrond lafheid en zlnnelust Heeft dan een vereenlging als Sobriëtas in zoo’n tyd geen taak meer? Het zou allerdwaast zUn om by het constateeren van de genoemde kwaal dit te beweren. geslacht moet opgekweekt worden, dat Uchame- iyk en moreel gezond Is, karaktervast en goed godsdienstig. Daarom hebben we de oogen op de jeugd ge vestigd en is het noodlg, dat we de taak van het gezin bezien. Spr. weidde dan uit over de bedoeling van *t huwelijk. Tot in de hoogere standen toe maken de ouders zich ten opzichte van de opvoeding dik- wyis aan grove nalatigheid schuldig. Waar- schyniyk speelt de slechte flnancleele waardee- rlng van den arbeid der ouderen hier een rol. Er is echter ook een persooniyke schuld, doordat er ouders zyn, die van de gedachte uitgaan, dat de kinderen vry gelaten moeten worden. Vroeger werden de kinderen opgevoed in 0e veilige beschutting van het gezin, maar er zijn nu stormen van bulten, waartegen ze gewapend moeten worden. Na het zingen van ..Aan U, o Konlng der Eeuwen” ging het congres, waarvan het laatste gedeelte werd by gewoond door den hoogeerw. Deken Kan. Th. J. M. Knuvelder, terwijl mej. Bak van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden eveneens aanwezig was, uiteen. opkomst en wees in het kort op het doel van de Sobriëtas-dagen. Het is goed, dat in het licht wordt gesteld, aldus spr., hoe de verhoudingen zyn van Sobriëtas tot andere bewegingen van ’t katholieke leven, wat haar plaats is in de ka tholieke actie. Nadat het Sobriëtas-lled was gezongen, werd systeem. Het openen van een portier tijdens het rUden van den trein Is verboden en hoogst ge vaarlek, getuige het ongeluk van Zondag. Maandagmiddag omstreeks twee uur is aan de Verlengde Schrans te Huizum een ernstig ongeluk gebeurd, waarby drie personen werden gewond, o.w. ds. Dethmers uit Sneek. Drie jongens kwamen op de fiets uit de rich ting Leeuwarden, terwyi een auto uit de rich ting Heerenveen kwam. De jongens staken den weg u^er om een zyweg in te slaan, doch hal verwege weifelden zy en wilden terugkeeren De autobestuurder reed met een snelheid van pijn. 50 kilometer. Hij trachtte door uitwyken en krachtig remmen een aanrijding te voor komen, doch dit mocht hem niet gelukken. HO reed op de jongens in, waarna de wagen tegen een boom reed. Twee van de jongens. Dem ur» en Kramer uit Huizum, werden gewond. TEN BATE VAN DE ACTIE „VOOJUCOD" Gowdgokeurd bij Ministarieal Basluit van 5 Fabrupri 1938 No. 1179, 4 April 1938 No. 1147 an 11 April 1938 No. 1143 Sobriëtas staat er gelukkig nog als een licht baken en een geneesmiddel, waardoor onze ver worden tyd gezond kan worden. Een vurig ge loof en harteiyke liefde zijn echter noodlg om in het werk te volharden. Ir W. Hupkes deelde ons Maandagmorgen nog het volgende mede naar aanleiding van het verongelukken van een der reizigers in den extra-dieaeltrein ter hoogte van Njjkexk: Uit het voorloopig onderzoek te gebleken, dat de verongelukte passagier zelf het portier heeft geopend. Hy heeft daarby geen rekening gehou den met de windkracht' waardoor hij, zich vast houdende aan de openslaande deur, naar buiten werd geslingerd. Het slot van de deur werkte uitstekend en was van het gebruikelijke kicker- Het is van belang, dat de ouders tot de ge organiseerde drankbestryding behooren en In ’t byzyn van de kinderen In ieder geval seer matig zijn. Vervolgens bracht mgr. Hoogveld naar voren, hoe mgr. Ariëns het meest vereerd kan worden door zyn levenswerk voort te zetten. De drank bestryding was zyn "liefste werk. Nu In het tiende jaar na zyn overlijden moeten we hem byzondere eer geven door onze liefde voor de drankbestryding te verwarmen. Er wordt beweerd, dat de drankbestryding overbodig is geworden. Iets is er van waar en dat mag de drankbestrydingsbeweglng als een compliment beschouwen. Dank zij haar actie zyn er geheel andere toestanden gekomen. Ge heel overbodig zal haar taak echter nooit wor den of de configuratie van onze maatschappy moet radicaal veranderen. belangryk verminderen, waardoor zyn bestaan onmogeiyk wordt gemaakt. Ook door de strenge koude en vele nachtvor sten zyn op verschillende plaatsen de vroege aardappelen afgevroren, waardoor de kans wordt vergroot, dat de prijzen nog meer om hoog zullen loopen en het niet denkbeeldig is, dat er straks een belangrijk tekort zal zyn aan dit onmisbare volksvoedsel. Het voorbeeld van ouders, die sober zyn In eten en drinken, uitgaan enz. zal gunstig op het kind werken. Daarin moet een soort levenshou ding worden aangenomen. Het kind leere spoedig gehoorzaamheid. Zoo- dra het verstand begint te spreken, moet ook het zedeiyk geweten worden gevormd. Door de gehoorzaamheid en het zedeiyk ge weten leert het kind zelftucht en zelfoverwin ning. Van tyd tot tyd moeten de ouders in goed vertrouwen iets aan de kinderen overlaten, waardoor zy verantwoordeiykheldsgevoel krygen. Wanneer de opvoeding geschiedt in den geest ais boven bedoeld, wordt weer een chrtoteiyke maatschappy verkregen, een geslacht, dat llcha- meiyk en moreel gezond en sterk Is. Na eenige gedachtenwisseling ging de verga dering accoord met de vyf stellingen, waartoe mej. Fé Haye was gekomen en die zij in haar rede verwerkt had. Tenslotte hield de geesteiyke adviseur, prof. dr. J. Hoogveld, een toespraak. standscursussen het recht te einddiploma's uit te reiken, die vrijstelling held. dat aan de einddiploma’s van de handels- handelsmulo’s en andere inrichtingen van onderwijs geheele 01 vrystelllng wordt verleend In overeenstemming met him programma. De heer Van Delft, voorzitter van den Katho- y e welgeslaagde Kaderdag der R.K. I 1 Staatspartij, welke gedurende het laatste weekend binnen de gast vrije muren van St. Louis te Amersfoort werd gehouden, was geheel gewijd aan „Ons nationale bewustzijn” en de vele vraagstukken, welke daarmee In verband kunnen worden gebracht. Men sou zien misschien af kunnen vragen of ons natio nale bewustzijn van dien aard is, dat het op een kaderdag der Staatspartij nog bedebatteerd, bediscussieerd., of bepaald moest worden. Dit was echter geenszins *t geval. Evenals wij, katholieken, ons bij herhaling in retraites ernstig en diep be zinnen op d% eeuwige beginselen van ons H. Geloof, niet omdat wij aan die begin selen zouden twijfelen, maar omdat wij de behoefte 'gevoelen ons die beginselen nog dieper bewust te maken om conse quenter volgens die beginselen te leven en te werken, evenzoo werd gedurende de dagen te Amersfoort ons zoo vanzelf sprekende nationale bewustzijn door erudiete sprekers slechts versterkt en verdiept en met kracht van argumenten verantwoord. Dat de huidige Internatio nale spanningen en verhoudingen, welke ook voor ons land en ons onafhankelijk volksbestaan zekere risico’s met zich kunnen meebrengen, het algemeene onderwerp van den kaderdag helaas bij zonder actueel maakten, behoeft na tuurlijk geen betoog. De kinderen moeten actief, zelfstandig en persooniyk opgevoed worden. Sobriëtas Is den ouders een goede steun. Zooals reeds eerder werd vermeld zullen de tweede en derde trekking plaats hebben op: W MB H. trekking van lotnummers. Ingezonden vóór of op 11 April; 2« JUNI ’SS, trekking van lotnummers, ingezonden nA 11 ApriL Elke trekking betreft een nieuwe serie GEHEEL DEZELFDE PRUZEN als op de lotkaarten staat vermeld. i Maandagmiddag wilde de 15-jarige kappers bediende Mbrslnk op de Grootestraat naby de Oude Markt te Nyverdal per rijwiel een tweetal fietsers passeeren, juist op het moment, dat een zware veeauto van de tegenovergestelde richting kwam aanrijden. De jongen begon te slingeren en viel tegen den naast hem rydenden persoon op, waarna hy met het hoofd op de straatsteenen terecht kwam en de vrachtauto langs hem schuurde. Met ernstige hoofdwonden en inwendige kneu zingen werd het slachtoffer by een winkelier binnengedragen, waar een geesteiyke hem de I1LH. Sacramenten toediende. In hopeloozen toestand werd M. vervolgens naar het* R.K. ziekenhuis te Almelo vervoerd. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. De Bond van Kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit in Nederland heeft in een adres den noodtoestand in den aardappel- handel onder de aandacht van den minister van Economische Zaken gebracht. Doordat de pryzen van de consumptie-aardappelen onrust barend stygen, is het prijsniveau ver boven de flnancleele draagkracht van een groot deel der bevolking komen te liggen. Verwacht wordt, dat de prysstyglng zal voort duren, gezien de groote hoeveelheden aardap pelen, welke den laatsten tyd zyn geëxporteerd, In het byzonder naar België. Bovendien zyn nog groote kwanta aardap pelen gedenatureerd, waardoor de prys van de goede consumptie-aardappelen kunstmatig wordt opgevoerd. Hierdoor kan een groot deel van de bevol king zich niet voorzien van dit populaire en by uitstek goede volksvoedsel, waardoor de con sumptie van aardappelen in belangrijke mate zal afnemen en tevens het gebruik van groen ten mede als oorzaak van de dure aardappelen, belangryk zal afnemen, waardoor de tuinbouw, die voor den afzet van zyn producten voor een groot deel op de blnnenlandsche markt is aan gewezen, belangryke nadeelen zal ondervinden. Als gevolg van een en ander zal de geheele om zet van den kleinhandel aan den consument De bond verzoekt daarom den minister mede In het belang van duizenden consumenten en kleinhandelaren, maatregelen te treffen, waar door wordt voorkomen, dat alle pogingen, wel ke worden gedaan om de aardappelprijzen kunstmatig op te voeren, worden belet, In de eerste plaats door extra-hefflng op de Malta- aardappelen van vyf cent per kilo te doen ver vallen, althans In dien tyd, dat er geen aan voer van eenige beteekenls is van nieuwe Hol- landsche aardappelen en in de tweede plaats door tegen te gaan, dat alle aardappelen, die eenlgszins voor consumptie geschikt zyn, niet worden gedenatureerd, terwyi men tenslotte den minister vraagt te overwegen, in hoeverre meer export moet worden stopgezet van D. uit iyn jeugdigen leeftijd, aan heel wat strafbare feiten schuldig gemaakt Op 5 October van het vorig, jaar pleegde hy tezamen met zekeren G., In wiens woonschuit hy woonde, een Inbraak In de werkplaats van de Hollandsche Beton Maatschappy te Rot terdam, waarby een groot aantal tlmmer-ge- reedschappen werden buitgemaakt. 19 Novem ber daarna ging het tweetal weer op roof uit. Op een weiland te Pemls stalen zy een varken, nadat zy het, door het met een hamer op den vervolgens met den kop in de e gronden van ons nationale be wustzijn., zich uitend in den onverzettélljken en geestdrlftlgen wil om zoo noodlg met ons bloed het vaderland en zijn zelfstandigheid te ver dedigen tegen om het even welken aan val. kan men opgraven uit onze natio nale historie en haar ontwikkeling, uit de afstamming en de psychologie van ons volk, maar hoe boeiend en overtui gend dergelljk intelligent graafwerk van wetenschappelijke en cultureele delven ook moge zijn, de eenvoudlgsten van geest en hart zullen toch altijd het sterkste den plicht, het goed recht en de "noodzakelijkheid van een krachtig na tionaal bewustzijn voelen, wanneer men hen erop wijst, dat zulk een bewustzijn den sterksten en besten en onmisbaren waarborg vormt voor t ongerepte be houd van alles, wat wij als ons eigen onvervreemdbaar bezit waardeeren, en voor *t afweren van alles, wat ons vanuit den vreemde zou kunnen worden opge drongen, maar ons niet past. Evenmin als wij Willem den Zwijger tot een na- tionalen heilige behoeven te canonlsee- ren om hem als staatsnum met groote verdiensten voor onze nationale onaf hankelijkheid te eeren en onze onwan kelbare trouw te betuigen aan het Huis van Oranje, evenmin behoeven wij met misplaatsten hoogmoed te schimpen op alles, wat andere volkeren en andere naties voor zich zelf het beste achten, om ons nationale bewustzijn te verster ken. Wij Nederlanders hebben eenvou dig en oprecht enkel en alleen ons zelf te zijn en te blijven en ons als Neder landers op te werken tot een zoo hoog moge lijken graad van menschelljke waardigheid en gaafheid. Spr. wees op de vooraanstaande rol, die de vrouw in de katholieke drankbestryding heeft gespeeld. Mgr. Arlëns, aldus mgr. Hoogveld, was een te scherp psycholoog dan dat hij dit niet voorzien had. Door de drankbestryding is de katholieke Vrouwenbeweging in Nederland in eerste in stantie mogeiyk geworden. is - den zaak evenwel aangehouden om te onderzoeken gewonen dienstplichtigen soldaat van de tirail- leur-compagnie van het Regiment Jagers te Den Haag, den 20-jarigen J. van der T., geboren die zich te verantwoorden had °P het van perceel Noordeinde 8 A Ingestort. De be woners konden het perceel, waarin een lunch room werd geëxploiteerd, nog tijdig verlaten. Na de Instorting begon de voormuur te scheuren en de vloer van de eerste verdieping stortte kort daarop neer. Deze instorting was, ondanks de getroffen voorzorgsmaatregelen, een gevolg van de werk- zaamheden der uitbreiding van de N.V. Roto- standsbond, bracht dank aan de tientallen leden I gravure My., welke naast het vernielde pand der RK. Vereenlging van leeraren tot bevor- gelegen is. De directie dezer maatschappy heeft zich onmiddeliyk met den eigenaar van het ver- geloopen jaar hun volle medewerking hebben nlelde pand in verbindlng^ gesteld je^in_ zeer rele I troffen. De Rotogravure My. had voor een prys, I gen zal worden georganiseerd. ®P initiatief der uitgevers, die de medewerking trlce van de R K school voor Maatschappeiyk ’trzocht hebben van de drie onderwyscentrales. vVerk te Amsterdam. Het heeft geen monopolie, evenals tot nu toe ®lllen alle berichten ook gepubliceerd worden „Ons Handelsonderwys”. De bestaande cursussen voor slagers, kruide- Terg en anderen, wier einddiploma’s vrystelllng -- - <•*«1 voor handelskennis, behouden dit recht geveer. is een sterk geslacht noodlg. Een nieuw De bedryfsraad voor het tuinbouwbedryf in Noordholland kwam Vrijdag, die voor het tuln- bouwbedryf In Zuidliolland Zaterdag jl In ver gadering bijeen. Nadat beide raden het verslag, rekening en verantwoording over 1937 en de begrootlng van 1938 hadden goedgekeurd, vond een bespreking plaats rondom de loonbyslagregeling, zooals deze voor belde raden ontwerpen, aan de re geering ter invoering was voorgelegd. Verschillende leden gaven van hun teleur stelling biyk nu - tot op heden niets omtrent Invoering was vernomen. Na gehouden besprekingen besloten de raden alsnog daar op aan te dringen en werd een telegram van die strekking aan den minister van Sociale Zaken gezonden. ns nationale bewustzijn mag zich niet enkel uiten In negatieven zin door strijd tegen het Moe en het Dultsch georiënteerde nationaalsocialiame, maar het moet ook positief gericht zijn op de versterking van onze volkskracht, op de veredeling van ons volkskarakter en op het zoo goed mogelijk vervullen van de voorwaarden, waarvan een gezond en verdedlgenswaardig volksbestaan nood- zakeljjk afhankelijk ia. Wij, katholieken, hebben ons daarbij van een bijzondere taak en ’n bijzonderen plicht te kwijten, omdat onze beginselen ons dwingend voorschrijven voor zoover In ons vermo gen ligt de natuurlijke verhoudingen en omstandigheden te scheppen, welke het streven naar Christelijke volmaaktheid bevorderen. Het is verheugend, dat het bewustzijn van deze bijzondere taak en plicht op den kaderdag te Amersfoort zoo schoon en krachtig heeft gesproken en, dat de leiding de stellige belofte heeft gegeven, dat al het mogelijke In het werk zal gesteld worden om deze taak en plicht te vervullen. Er werd vertrouwen ge vraagd en gegeven, een vertrouwen, dat niet beschaamd mag worden- Het waren nuttige en leerzame dagen, beheerscht door een geest van lelden en zich laten lelden, van democratische openhartig heid, welke binnen de grenzen, door de dictatortale klok, den puntlgen voorzit ter en het onderwerp gesteld, aan het woord werd gelaten. te Den Haag, wegens het lossen van een doodeiyk schot den ,19-jarigen soldaat P. Deutekom In waschlokaal van het barakkenkamp te Ede. De audlteur-militair meende clementie moeten toepassen en eischte een voorwaardeiyke hechtenisstraf van een maand met een proeftyd van een jaar. De moeder van het slachtoffer vroeg Krygsraad om clementie, terwyi de verdediger, mr. Van Meerwyk, op juridische gronden vrij spraak vroeg, omdat geen grove schuld Te Leiden la Zaterdag plotseling een zymuur «ezlg was. - - krijgsraad veroordeelde van der T. form den eisch van den audlteur-militair. /21 of 25.50, afhankeiyk van de plaats van Mt schip op zee. Alleen gewone particuliere en regeerlngsge- gprekken zyn toegelaten. De aanvrager kan den opgeroepene kosteloos BUn’ maar nu TBn >!root belang to, nu zooveel - - - afgestudeerden van kweekscholen een werkkring moeten zoeken buiten het onderwys. Daarna werd het huishoudeiyke gedeelte der dering van het handelsonderwys, die in het af gegeven* by de oprichting der katholieke mid- I korten tyd was een bevredigende regeling ge- denstandshandelsavondscholen, waardoor '.-1-•---* - «- moeilijkheden konden worden overwonnen. welke den eigenaar ten zeerste bevredigde, het Verder gaf spr. een uiteenzetting van de rege- perceel aangekocht. Ung der examens. Door de wet werd de vast stelling van de eischen v<g>r handelskennis over gelaten aan de vakorganisaties. Dit zou tot ver snippering en verwarring aanleiding hebben kunnen geven. Daarom wisten de drie midden standsbonden te verkrygen, dat de vakorgani saties deze macht aan hen delegeerden. Vooral ter wille van het contact met de zuster organisatie meende de N.R K.M dat de organi satie van het examen rechtstreeks in handerf moest biyven van de onderwyscentrale en niet kon gedelegeerd worden aan de stichting han- óels-examens. De samenwerking wKs echter biyven bestaan door de voortdurende medewer king van den secretaris van de RK. Vereenlging »an leeraren. Het stuitte op practische bezwaren om het examen voor ouderen te doen afnemen door Personen uit de middenstandsbedryven, het zal „Geheel overbodig zal het Werk dus hoofdzakeiyk worden afgenomen door de leeraren der cursussen, maar daarnaast zullen ook middenstanders aan dit examen meewerken. De stof van dit examen zal niet op de eerste Plaats gericht zyn op de theoretische kennis vau hetgeen in de boekjes behandeld is, maar I Zon<J te ta het jaarbeurarestaurant te sx'xïsr'ïSa.'ï, ss saam to. waarop als algemeen onderwerp werd behan- Om de uniformiteit by de examens der drie deld: jBobriëtas en het Gezin”, middenstandsbonden te bevorderen zal er, zoo ®?ge'Wk’ b« elk examen naar gestreefd worden voorzitter van de Federatie, de heer J. O. één examinator van de richting der belde Surlng drukte rijn voldoening uit over de goede l Zusterorganisaties op te nemen in de commissie. I Het instituut voor middenstandsopleiding ver tegenwoordigt niet de drie middenstandsbonden, doch het is de onderwyscentrale van den Kon. Hed. Middenstandsbond. De onderwyscentrales Tan de christeiyke en katholieke organisaties tUn volkomen geiykwaardig en geiykberechtlgd. Bet maandblad „Middenstands-opleldlng” Is jeen^ officieel orgaan, het is tot stand gekomen het woord verleend aan mej. Fé Haye, direc trice van - net een of twee woorden doen inlichten over bet onderwerp van het gesprek. Nadere Inlichtingen verstrekken de P.T.T.- kantoren. De minister van Economische Zaken heeft besloten, met ingang van 26 dezer wederom steun te verleenen aan de dryfwant-visschery. De steun zal bedragen f 85 per schuit en wordt uitgekeerd in twee halfjaariyksche termynen. Teneinde voor steun in aanmerking te komen, moet zyn voldaan aan bepaalde voorwaarden, oa. deze, dat de aanvrager per halfjaar ten minste 10 weken de dryfwant-visschery uit oefent Bovendien zal voor de zalm, welke door visschers en door &g. steek- en weervisschers over den afslag te Gorinchem, Woudrichem, Hardlnxveld en Kralingscheveer wordt ver kocht, onder bepaalde voorwaarden een toe slag van f 020 per pond worden uitgekeerd. Met de uitvoering dezer regeling is belast de Nederlandsche Visscherljcentrale te ’s Gra- venhage, waar ook nadere inlichtingen zyn te verkrygen. taan en duwefl, gedood hadden. In de woonschuit van G. werd het varken ge slacht en het vleesch opgeborgen. In den nacht van 23 op 24 April van het vorig jaar was Rhoon als operatle-terrein ge kozen en uit een timmerwerkplaats werd een groot aantal werktuigen gestolen. Op dat tyd- „cweu BCWUUU,stip woonde van D. nog niet by G., doch vol de derde, D. Visser, eveneens uit Huizum, werd Be*1» van D.’s verklaringen zouden ze den laat- met kwetsuren aan handen en beenen naar aten diefstal ook samen hebben gepleegd. De Hjn woning vervoerd. buitgemaakte gereedschappen werden naar G.’s De bestuurder van den wagen, de heer A. woonschuit gebracht. Wytzes uit Sneek, kreeg geen leteel, doch een Op 5 November toog het tweetal naar bet der Inzittenden, ds. Dethmers, gereformeerd riool-gemaal te Rotterdam, waar een electro- predikant te Sneek. werd ernstig gewond. De motor, vetpotten en een aantal metalen voor- - - andere Inzittende bekwam geen verwondingen, werpen werden gestolen en ten slotte op 20 No- reglement werden aangebracht en nog tal van Nadat den gewonden geneeskundige hulp was vember pleegden ze een inbraak ta een leeg- “ken de uitvoering betreffende cr.de.- 1 staand café op den IJseldyk, waar ze alles, wat oogen waren gezien, werd besloten ten spoedig- ze van hun gading vonden, meenamen. Een I ste de voor de uitvoering noodige maatregelen stjn in het Dtaconeeenhuis aldaar opgenomen I aantal flesschen alcohol vormde het grootste te treffen. Damstra is naar het Bonifacius-hospitaal ver- voerd en van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien. De auto werd beschadigd. voor de aangenomen cursisten, maar sullen «leb in de toekomst beperken tot de vakopleiding Voor de branches, waarvoor nog geen vestiging*. eischen zyn afgekondlgd, hebben de diploma's momenteel geen effect, maar men kan er zeker van zyn, dat zy voor alle bedrijven voldoende zijn. Het Is niet de bedoeling, om aan de midden- _j geven om eigen Met ingang van 10 Mei ax. wordt de gele- I mogeWk- jgjbeid opengesteld tot het voeren van radio- av^d^oï^ jelpfoongesprekken tuaachen alle kantoren en --- Rations in Nederland en Nederlandsche sche- mi op den Atlantlschen oceaan. Voorloopig S siren greprekken mogeiyk met het sx. I Uefen^d^yZ^^Zt^ ÏXl jfleuw Amsterdam" van de Holland—Amerika- togenboscb, drukte er zyn bevreemding over Hn I “ta <tat aan de onderwljrêrs alleen vrystelling I Is gegeven voor Nederlandach. Op grond van hun De dienst to geopend op werkdagen van 930 I algemeene ontwikkeling hadden wij toch zeker sur—1550 uur, onder bepaalde omstandigheden °°k volledige vrystelllng mogen hebben, te meer tot uiteriyk 23 uur. Gespreksaanvragen kunnen daar °P de kweekscholen al beginselen van han sorden ingediend op werkdagen van 8—22 uur delskennls onderwezen worden, wat nog niet De kosten van een gesprek met de „Nieuw eens het Keva' Is voor sommige categorieën, die Amsterdam" van drie minuten bedragen 8 40 wel volledige vrystelllng hebben gekregen. - 1 De geesteiyke adviseur, de-heer L. de Rooy, sloot zich aan by het betoog van den heer Van Delft en wees er op, dat die vrijstelling in nor male omstandigheden van weinig beteekenls zou

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5