ONS BLAD H Het Britsch-Iersch accoord geteekend Linkschen bieden weerstand Catalonië Herstelplan van Daladier aangekondigd De inlijving van in Sudeten-Duitsch Katholicisme Heftige strijd bij Lin Yi Oostenrijk Het nieuws van heden BRITSCHE ZEEMAN DOOR BOM GEDOOD DE BAROMETER DE PRODUCTIE MOET UITGEBREID WORDEN Ongeregeldheden in Mysore r R w E n n JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS DIJJERS G TAC K s IGDE KATHOLIEKE PERS ;s3i XI DIT NUMMER BESTAAT UIT Een Radja in opstand Valencia geteisterd I Het voortbestaan der Katholieke pers noodzakelyker dan ooit 1 r Wetsdecreten worden 3 Mei afgekondigd De financiën der niet- inmenging De aanvallen der Japansche troepen zyn vergeefsch Een Italiaansche dagorder aan de vrijwilligers in Spanje Von Papen voor goed uit de diplomatie? Nazi’s mishandelen een Jood te New York Volledige economische en finan- cieele regeling tot stand gekomen Afschaffing van alle straf-invoerrechten Militaire oefeningen van Deensche nazi’s Negen leiders by Kopenhagen gearresteerd De moreele principes der Hitlerjeugd De groote gevaren der gelijkschakeling Rechtsche opstand in Catalonië? I HOTEL - CAFE - RESTAURANT O.m. zullen de werktijden van seizoenarbeiders verlengd worden De H. Vader naar zijn zomerverblijf Chineesch offensief bij Taiertsjwang Buerckel benoemd tot Rykscom- missaris voor de hereeniging van Oostenrijk met Duitschland Omdat hy geweigerd had een hakenkruis te kussen EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 173 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct. p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct. o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt f De rechtechen hebben een aanval gedaan op en de Duce te trotach op u.*' Te nemen maatregelen Seyss Inquart later lid der Rljksregeering t DINSDAG 26 APRIL 1938 Een faillissement nog bijtyds voorkomen (ki 111 lil i/ t N00RDH0LLANDSCH DAGBLAD Na afloop van den derhalve de regeering het in worden beschermende hoofdredacteur Günter Kaufmann onlangs, dat schouwing (dat wil zeggen, met de normen Invloed In morele questies moet verdwijnen! i v; MAGER MENU *3' i A Van Chineesche zijde wordt het verlies van Tantsjeng toegegeven. I Een Chineesche pantsertrein, die door de Japanners in Noord-Chtna op de Chi- neezen is veroverd De regeeringstroepen in Catalonië bieden weer stond. DU een bombardement op Valencia rio len dertig dooden, waaronder een Britach soc man. SLAOLI E MO STEPD In Rome is men begonnen met den aan leg van 'n nieuwen weg, den Via Impe riale. Mussolini slaat het eerste houweel in den grond Aan het front van Sze Hoe TSjen is het niet tot groote gevechten gekomen. Nadat het beleg voor Ji Slen was opgebroken, hebben de Japan sche vliegtuigen den linkervleugel van het Chi neesche leger aangevallen. Ten Zuiden van Ji Sten hebben de Japansche gemotoriseerde af- deellngen vier vechtwagens verloren. Tevens wordt medegedeeld, dat een alge meene aanval is gelast ten Noorden van Taiertsjwang, teneinde den Japanschen op marsch in Zuid-Sjantoeng tot staan te bren gen. et eerste „Anschluss”-enthousiasme, dat na den val van Oostenrijk en naar het voorbeeld van Z. E. Kard. Innitzer, die een Sudeten-Dultscher is, de Duitsche katho lieken in Tsjecho-Slowakije had gepakt, is aan merkelijk verminderd. Zooals men weet, heeft men direct na den Anschluss van Oostenrijk bij het Derde Rijk, zonder eenlge noodzaak, hals over kop de Katholieke partij (de Chris- teljjk-Sociale partij) vrijwillig ontbonden. Men heeft echter reeds gemerkt, dat het voortbe staan der Katholieke pers, trots alle gelfjk- schakelingswenschen, noodzakelijker is dan ooit te voren. Het handelsverdrag zal drie ja ar looptijd hebben. Daarna kan het met een termijn van zes maanden door belde partijen op gezegd worden. Het verdrag moet door de parlementen in beide landen bevestigd wor den. KOPENHAGEN, 25 April (Havas). De Deen sche „National Tidende" verneemt, dat de po litie gisteren 240 Deensche nationaal-socialla ten heeft verrast, die te Nordre Blrk bij Kopen hagen militaire oefeningen hielden. Negen leiders werden gearresteerd. Tot de ge arresteerden behoort ingenieur Back Petersen, de secretaris van den Deenschen ..Fuehrer", die in voorloopige vrijheid was gesteld, nadat hij we gens het lossen van revolverschoten in het Fol keting was gearresteerd. De negen natlonaal- socialisten zijn op vrije voeten gesteld. Zij sul len worden vervolgd wegens verstoring van de openbare orde en het dragen van een verboden uniform. --4 het be- be- in- der Buitenhof lelefoon 1173*5 Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd V 1STENDAGEN SPECIALE SCHOTELS menschen in moreele questies te overwinnen. De jonge generatie moet veel meer in oogen- •chouw nemen waarden voor de betaling markt, ontginning der en faciliteiten voor het industrie. gegeven, nieuwe en meer abonné's sullen kun nen gaan boeken". Dat de Sudeten-Duitsche partij een twijfel achtige bondgenoote is, blijkt wel uit het April nummer van „Volk und Führung”, waarin een cultuurkamp-artlkel voorkomt, dat, naar de katholieke bladen schrijven, absoluut geen reke ning houdt met de „gewaltlge volksdeutache Bekenntnis der Kathollken lm Oesterrelch und lm Sudetendeutschtum”. Hj) werd bewusteloos op den grond van zijn kantoor gevonden met een schedelbreuk', op zijn armen waren met een scherp mes natio naal-socialistische emblemen Ingekerfd. Bestuursleden van den anti-natlonaal-socla- llstischen bond hebben verklaard, dat Indiende regeering niet optreedt tegen „Amerlkaansche natlonaal-sociallstlsche aterke-arm-benden* zij vergunning zullen vragen voor het dragen van revolvers, om zich zoo noodig te kunnen ver dedigen- LONDEN. 25 April. De „Daily Telegraph" meldt uit New York, dat een troep nationaal- soclallsten te New York een aanval heeft ge daan op den heer Charles Welss, een Joodschen uitgever van een antl-nationaal-sociallstlsch tijdschrift. De heer Welss, die kreupel is, was niet in staat zich te verdedigen. HU werd be wusteloos geslagen, toen hij weigerde een hakenkruis te kussen, dat vier aanvallers onder zijn neus hielden. den Col de Sabun tusschen Boltana en Vlella, doch zij werden in wanorde teruggeslagen. Uit Madrid wordt gemeld, dat, terwijl de troe pen van Franco ten Westen van San Mateo den strijd hebben gestaakt, de regeeringstroepen ten Zuiden van deze plaats het gevecht hebben hervat. Daladier heeft eea economisch herstelplan aangekondigd; de desbetreffende decreten zul len 3 Mei worden afgekondigd. De onderteekening van het Britse h-Ierse he ac coord bracht een volledige regeling van econo mische en flnaneieele vraagstukken twsrhru beide landen tot stand. PARIJS, 25 Ap^il (Havas). De Fransche ministerraad is vanochtend om tien uur bijeen gekomen; de vergadering duurde tot half een. Toen werd het volgende communiqué aan de pers verstrekt: LONDEN, 25 April (Beater). Hedenmid dag te 15.23 aar is de overeenkomst tus schen Groot-Brittonnië en Ierland ge teekend. arbeiders aan den de werkweek De onder oogen geziene maatregelen werden in den des namiddags gehouden ministerraad definitief geratificeerd. Minister-president Daladier toonde de nood zakelijkheid voor Frank'rjjk om verder te pro- duceeren. Hij wees erop, dat het niet mogelUk was de belastingen aanmerkeluk te verhoogen en daarom moet men door productie het terugvloeien trachten te bereiken. In de fabrieken, waar de loopenden band werken, moet van veertig uur gehandhaafd blijven, doch in den seizoenarbeid moeten wijzigingen worden gebracht, terwUl in de metaalindustrie een werkweek van 45 uur zou kunnen worden toe gepast. Bovendien moet gestreefd worden naar verhoogen van de van het kapitaal heeft lat de centrale gedachte, welke het plan tot eco nomisch herstel beheerscht, de toeneming is der Fransche productie, die „feitelUk op ieder gebied merkbaar lager is dan bjj de meeste Europeesche mogendheden." Het noodzakelijk evenwicht op de betalingsbalans en de begroeting kan slechte door arbeid worden verkregen. De handelsovereenkomst bepaalt, dat lersche goederen vrij van douanerechten in Engeland mogen worden ingevoerd, met dien verstande, dat de fiscale rechten betaald moeten worden, en dat zekere voorzieningen getroffen worden voor de quantitatieve regeling van den Invoer van lersche landbouwproducten. Een aanzienlijk aantal Britsche goederen, om. steenkool, zullen het recht blijven behouden van vrijen invoer in Eire. Eire neemt voorts op zich een invoer recht te heffen van buitenlandsche steenkool Tevens zal Eire onmlddelljjk de beschermende rechten op 25 producten van het Vereenlgd Koninkrijk verminderen. De rechten, gericht tegen goederen van het Ver eenlgd Koninkrijk, zullen over het algemeen herzien en verlaagd worden, met alen verstande, dat zjj toch nog een passende bescherming zul len blijven vormen voor de lersche Industrieën De bestaande marges van preferentie voor goe deren uit het Vereenlgde Koninkrijk worden ge handhaafd. Hjj wordt belast met den politleken opbouw en de staatkundige, economische en cultureel* inlijving van Oostenrijk bij het Duttsche Rijk. Zijn standplaats la Weenen. HQ staat onmids dellijk onder den Fuehrer en heeft sjjn op drachten uit te voeren tot 1 Mei 1939. Op dezen dag eindigt zijn opdracht. De Fuehrer heeft verder aan den Rljksstad- houder in Oostenrijk, Seyss Inquart, ’n schrij ven gezonden, waarin hU mededeelt, dat hjj voor den tijd van een jaar den Rijkscommlssa- ris heeft benoemd tot zijn verbindingsman, ten einde zoowel den Fuehrer als Seyss Inquart te helpen. In den ministerraad gaf minister Bonnet een uiteenzetting van de Fransch-Italiaansche be sprekingen en van de besprekingen, welke te Londen zullen worden gehouden. Teneinde den minister van BInnenlandsche Zaken te ontlasten, is vice-president Chautemps belast met de coördinatie der diensten in Ter gelegenheid van den verjaardag van het bombardement op Ouernica, heeft de president van de Baskische regeering, Aguirre, te Bar celona een rede gehouden, waarin hjj plechtig zijn protest hernieuwde tegen de „barbaar- sche verwoesting van Ouernica door Duitsche vliegers in dienst van Franco". De ParUsche „Intransigeant" publiceert een bericht van zijn correspondent te Per pignan, waarin deze melding maakt van geruchten over een rechtech complot in Catalonië. Te Figueras zouden verscheidens hooge ambtenaren zijn gearresteerd. De militaire gouverneur van Oerona is van sjjn post ontheven, naar Barcelona gevoerd en In de gevangenis opgesloten. LONDEN, 25 April (D.N.B.). Volgens bericht .uit Indië Is de Radja van Sikar in opstand ge komen tegen den Maharadja van Jalpoer. Hjj heeft zich met zijn volgelingen verschanst in de vesting Sllbar, waar zij op bet oogenblik door driehonderd pofltle-beambten belegerd worden. De Britsche inspecteur-generaal te Jalpoer heeft zich naar Sikar begeven, om de operaties te gen den Radja te leiden. Reuter meldt dienaangaande, dat twee trei nen met soldaten, waarbij cavalerie, in allerijl naar Sikar zijn gezonden. De persvereenlging .herland", die de ver schillende katholieke couranten van het land uitgeeft, heeft een bewogen oproep aan het katholiekevolk gericht, waarin het gesmeekt wordt trouw te blijven aan de katholieke pers. De natlonaal-sociallstlsche pers trok, trouwens heel begrijpelijk, uit het opgeven van een eigen katholieke partij de gevolgtrekking, dat er nu ook geen katholieke pers meer noodig was. Den daardoor verloren abonné's roept men thans toe: „Geen bewuste, trouwe katholiek mag nu zjjn katholieke courant opzeggen". Men maakt voor de katholieken aanspraak op het recht ,Jn het polltiek-nationale front der Sudeten-Duit sche partij hun katholieke mentaliteit trouw te bewaren, hoog te houden en te bevestigen". Uit Praag wordt aan Klpa in dit verband het volgende geschreven: „Dit zal heel moeilijk zijn. Want men heeft nu reeds alle moeite dat het voorbeeld van de vrijwillige ontbinding der katholieke partij niet een algemeene vanen- vlucht uit de katholieke vereenlgingen ten ge volge zal hebben. Nadat de „prominenten" zleh te rechter tijde (of te vroeg?) hebben gelijk geschakeld, mag men den kleinen niet beletten, hetzelfde te doen. Er Is btfna geen uitweg. In ieder geval is het toch wel wat naïef, wanneer de katholieke bladen gelooven, dat zU, nu de „eenzijdig Chriatelijk-Sociate" houding is prjjs- ROME, 25 April (Stcfani). Generaal Bertl. commandant van de Italiaansche vrijwilligers in Spanje, heeft ter gelegenheid van de her denking van de stichting van Rome een leger order gericht tot zjjn manschappen. Hierin selde hl): „Legioensoldaten van Rudllla tot ToAosa, gedurende vijf weken heeft de vijand vergeefs het gros van zijn beste troepen tegen over u gesteld. Gij hebt hen herhaaldelijk te land en in de lucht verslagen, hun drie steden en vijftig dorpen ontnomen, en gij hebt lo.OOO krijgsgevangenen gemaakt. Italië bewondert u. Zondag zijn sterke Japanséhe afdeellngen aan den linkeroever van den Jangtse bü Hosien, 60 k.m. stroomopwaarts van Nanking, aan land ge zet. De troepen zijn dertig kilometer naar het Westen opgerukt, en hebben Hansjan aan den weg naar Tsjausfen bezet Het plan moet alles, wat de onvermijdelijke toeneming der productie in den weg zou kun nen staan, terzijde stellen. Het plan acht de monetaire vrijheid van het drlehoeksaccoord en dc verdediging van den franc onmisbaar voor een terugkeer van kapitaal en een beëindiging van de oppotting van geld. gen. Oa. heeft Nederland niet alleen zijn bij dragen tot 8 December reeds gestort, maar ook die voor de volgende maanden. Maisky deelde mede, dat Rusland weigert zjjn bQdragen te betalen, maar dat het alsnog be reid is het overeengekomen gedeelte te storten wanneer de terugtrekking der buitenlandsche strijders uit Spanje werkelijkheid wordt In nummer 16 van het „Kampfblatt der Hit- ier-Jugend. Die H. J.” schrijft de Rljkslelder Walter Buch, Opperste Partljrechter van de Na- Uonaal-soclalistlsche Partij, in een opstel over het Nationaal-Sociallsme o.m. het volgende over de moreele wetten van de Hitlsr-Jugend: „Als je eraan twijfelt, hoe je moet handelen, denk dan aan je mes en aan de woorden, die de RUksjeugdleider daarop heeft laten aanbrengen. Als Je datgene wat je wilt doen in overeenstem ming kunt brengen met de woorden: „Bloed en •er”, dan moet het goed zjjn.” In het leidersblad van de nationaal-socialis- tische jeugd, „Wille und Macht” verklaarde de -Z~. het noodig is „den invloed van de Kerk op de menschen in moreele questies te overwinnen. De jonge generatie moet veel meer in oogen- L schouw nemen „dat de beslissing in zedelljke aangelegenheden verbonden 1» met de wereldbe schouwing (dat wil zeggen, met de normen van DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct. per regel. Z. H. de Paus sou definitief op 36 April naar Castel Gandolfo vertrekken. Auto te Huiium op wielrijders ingereden; drie gewonden. Sobriëtoadag te Utrecht O LONDEN, 25 April (Havas). Vanmiddag is de niet-inmengings-subcommlssle bijeengekomen, om den flnancleelen toestand van de nlot-ln- mengings-contröle te bespreken. De secretaris, Hemming, herhaalde zijn waar schuwing betreffende beëindiging van het waar- namingssysteem. wanneer niet de belangrijke achterstanden in de betalingen tot een totaal van minstens 80.000 pond sterling voor het einde van April zijn aangevuld. De vertegen woordigers van Duitschland, Italië en Engeland hebben er in toegestemd hun bijdragen tot en met 8 December te betalen. Naar verluidt, zul len zU hun regeerlngen aanbevelen de betalin gen voort te zetten. Bijgevolg deelde Hemming mede, dat hjj de waarneming gaande zou kun nen houden, zelfs zonder de Éussische bljdr»- Langs de kust heeft de opmarsch der natio nalisten naar Alcala de Chlvert hun veroorloofd de eerste huizen der stad te bereiken. De re geeringstroepen nestelden zich evenwel in dit terrein: zij slaagden er zelfs in tegenaanval len te ondernemen. De troepen van Franco zijn er in den sector Montalban niet in geslaagd het front van de regeeringstroepen te doorbreken. In het cen trum van het front, bij Aliaga, werden de re geeringstroepen achteruit gedrongen, doch op de vleugels bleven de stellingen vrijwel gelijk. Het schijnt, dat de aanval van de 'techtschen de regeeringstroepen heeft verrast Niettegenstaande den opmarsch van de troe pen van Franco in de Pyreneeën, welke hen bij den Pont du Rol bracht, houdt de 43ste divisie van de regeeringstroepen nog sjand ten Noord westen van Boltana. De manschappen hebben zich hier in de bergen genesteld; rij zijn goed voorzien van munitie en materieel Niettegen staande hun Isolatie zijn de mannen erin ge slaagd in contact te treden met de regéering te Barcelona. HANKAU, 25 April (DJÏ.B.). Ten Zuid westen van Lin Yi wordt heftig gestreden volgens de Chineesche legerberichten. De Japansche troepen hebben verscheidene malen tevergeefs gepoogd het Chineesche front in de richting van Tantsjeng-te door breken. Vanochtend te Valencia door rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Dertig personen werden gedood, waaronder een matroos van het Britsche schip „Star”. 3 Zeelieden van het Britsche sa. „Celtic Star” werden ge wond. De beide schepen hebben vrij be langrijke schade bekomen. Met Ingang van 1 Mei zal een nieuwe regee ring in Sjantoeng worden Ingesteld onder leiding van Japan. Voorzitter van deze regeering zal de Mohanunedaansche generaal Ma Llan wor den. De volgende maatregelen moeten verwezenlijkt worden; Flnaneieele gezondmaking, herstel van evenwicht op de begrooting door fiscale moelingen, die de productie niet nadeelig invloeden, vernieuwing van de technische stallatie, arbeidsregeling binnen Het kader wet, met het oog op een beter rendement, hulp aan de handwerkslieden, een plan van werken, met name beoogend de opruiming van krot woningen, ontwikkeling van het credlet voor Industrie en handel, verbetering van de voor- J op de openbare koloniale rijkdommen toerisme als nationale BERLIJN, 25 April (Havas) Men meent te weten, dat Von Papen, die gezant is geweest te Weenen en benoemd zou worden tot ambassa deur te Ankara, zich geheel uit de diplomatie zal terugtrekken en voortaan op zijn landgoed te Wallerfangen (Saargebied) zal blijven wonen. Hij zou dit besluit hebben genomen naar aan leiding van het optreden der Gestapo tegen zijn particulieren secretaris te Weenen. baron Von Ketteler. Volgens sommige berichten zou Von Ketteler gearresteerd zijn; volgens andere be richten zou hij met Paschen dood zjjn gevonden in een bosch nabij Weenen. Den ll.i.i het Nationaal-Sociallsme. Het te dus niet voldoende, dat de Kerk geen invloed meer uitoefent op de politiek, ook haar .Dit plan, waarover haar geheel eens te, zal worden ten uitvoer gelegd door een aantal decreten van wet, die, in overeenstemming met vroegere be sluiten, binnet^cort zullen worden uitge vaardigd. De eerste decreten zullen op 3 Mei in het staatsblad worden gepubliceerd. Tenslotte belooft de Fuehrer Seyss In quart, wanneer over een Jaar Oostenrijk ge heel bl) Duitschland zal zijn ingelljfd, te benoemen tot lid van de Rljksregeering, 8p- dat hjj op deze plaats verder kan werken voor Oostenrijk in het Groot Duitsche Rijk. Een noenmaal ging vooraf aan de onderteeke ning, dat gegeven werd in de ambtswoning van den minister-president op nummer Ï0 Downlng- street Dit was de eerste ontvangst in de ge restaureerde zaal sedert het optreden van Cham berlain. Met uitzondering van mevrouw Chamberlain, zaten slechts degenen, die hebben deelgenomen aan de onderhandelingen, aan het noenmaal aan. Met het Britach—lersche accoord is een vol ledige flnaneieele en economische regeling tus schen de beide landen tot stand gekomen. Bepaald wordt, dat Eire 10 millioen pond zal betalen vóór 30 November aJ-, als defi nitieve vereffening van alle flnaneieele eischen van weerskanten. Eire aal jaarlijks een kwart millioen pond blijven betalen voer vergoeding van schade aan eigendommen, volgens de overeenkomst van December 1925. Alle door Engeland als strafmaatregel tegen Eire geheven rechten en overeenkomstige represalllerechten tegen Engeland worden af geschaft. Voorts worden in het accoord bepalingen aangetroffen aangaande overdracht van knstverdedigingsstotions aan Eire. Dene sta tions worden door Engeland onvoorwaarde- ijjk ontruimd. BARCELONA, 25 April (Havas). De Spaansche regeeringstroepen hebben ten Zuiden van de Ebro aanvallen ondernomen in den sector van Salsadella. ZIJ hebben eenlge hoogten ten Westen van Alnogacer veroverd. VATICAANSTAD, 25 April. Thans wordt BEBLUN, 25 April. (D. N. B.). Do Fuehrer heeft gouwleider Buerckel be noemd tot Rijkscommlssaris voor de her eeniging van Oostenrijk met Duitschland. BANGALORE, 26 April (Reuter) De politie heeft geschoten op een menigte van 10.000 personen, die een Congresbijeenkomst In het dorp Vldurawatam (district Kolar) in Brltsch-Indië bijwoonden. Er werden, naar gemeld wordt, 32 personen gedood en 48 ernstig gewond. De menigte verklaarde te zijn samengeko men om het verbod van de autoriteiten van den staat Mysore, de congres-vlag te hjj- schen, te trotseeren. ZU weigerde uiteen te gaan. „De ministerraad was gewijd aan een uiteenzetting van het door den minister-president voorbereide plan tot economisch herstel, dat na een gedachtenwisseling tusschen de leden der regeering met algemeene stem men werd goedgekeurd. I Noord-Afrika.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9