ONS BLAD De gebeurtenissen te Oss „Een linksche nederlaag is niet meer te mijden” I iet nieuws van heden Millioenennota Engeland van Cammans terecht gesteld Japanners houden Britsch schip aan lil I I DE BAROMETER VOORSTEL-WENDELAAR INGEDIEND ALDUS VERKLAARDE FRANCO JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS VEREENIGDE katholieke pers WOENSDAG 27 APRIL 1938 Verhoor van getuigen Memorie van toelichting ï- 3900 arrestaties te Moskou r F Verscheidene plaatsen gebombardeerd De hooge waarde der H. H. Sacramenten Botsingen in Britsch- Indië Politieman gedood bij arrestatie Chineezen op 20 km. van Peiping Nog steeds aanslagen in Palestina Toespraak van den H. Vader tot de leden der Katholieke Actie De altijd-blijvende Moederkerk Japansche vlootautoriteiten van hun commando ontheven Onderzoek gewenscht naar de toedracht van de feiten, welke den minister tot zyn bekende betlisting hebben gebracht Hü zou zich met 30.000 man stevig verschanst hebben Twaalf dooden, honderd gewon den en 2171 arrestaties Preventieve maatregel in verband met de 1 Mei-viering DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Chineesche laden der bemanning door Japansche militairen mishandeld K Uk I.) M» kei <- n; Franco optimistisch m een onderhoud met den vertegenwoordiger van do JL Z. Am Mlttag” in Spanje hoeft gene raal Franco verklaard, dat na de doorbraak aan het Noordeiyk front een nederlaag van de regeeringstroepen niet meer tegen te houden is. Treurig gevolg van het optreden van een revolverheid De belegering van den Radja van Sikar Enorme bewapeningsuitgaven maken verhooging van be lasting noodig Hoogachting van een diplomaat voor de Katholieke Kerk De rechtbank te Barcelona velde 26 doodvonnissen wegens hoogverraad EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 174 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedreegl 20 Ct p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor edverteeren bl| abon nement wordt op aanvrage gaarne doof onze Administratie verstrekt I 4;^ .'vO 7 t NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Bi de De een het van die Irt- <L L WkWWWUWIII lill!f////////Z<X I °P StaM ep WihUm nr mm Vorige stand: HM Hoe een voorstad van Tortosa er uitzag, toen de eerste afdeelingen der nationa listen er binnenrukten De rechtbank te Barcelona heeft vandaag M personen wegens hoogverraad of spion- nage ter dood veroordeeld. Ken kijkje in de haven van Napels, waar de Italiaansche oorlogsschepen in ver band met Hitler’s bezoek worden geconcentreerd Ten Zuiden van de Ebro zijn de recht- schen, gesteund door artillerie, luchtmacht en vechtwagens, tot den aanval overgegaan langs den weg van Montalban naar Alcaniz. zy zyn er in geslaagd het front der regee ringstroepen bij Allaga te doorbreken. De stad Castellon is gisteren door twintig vliegtuigen gebombardeerd. vielen vyf dooden en verscheidene gewonden, vyftlg hulzen werden vernield. Eveneens werden gebombardeerd de dorpen Almanaora en Villa Real. Hier vielen ses dooden en eenige gewonden. Be Japanners beweren, dat van boord van de Tungwo geschoten soa zijn. Daarom sullen zy het schip voor onbepaalden tyd vasthouden. Een Brltsche kanonneerboot aal zich naar de Tungwo begeven. De persdienst van het Volksgerechtshof deelt mede, bericht het DJiJL, dat do op 5 November jX door het Volksgerechtshof wegens landverraad tot de doodstraf on het verlies van burgeriyke eererechten ver oordeelde 44-jarige Wilhelm Cammans, uit Venlo is terechtgesteld. By Alcala de Chivert, op enkele kilometers van de kust der Middellandsche Zee, zyn de regeeringstroepen tot den aanval overgegaan en* hebben zy eenige hoogten heroverd, welke lig gen in de richting van den weg naar Castellon. Do Chineesen Botten den aanval in op Tantajo*. VerachUlendo hooge Japansche viootautoriteiten worg— vaa taan poet ontheven. Volgens Franco Is een nederlaag der Spaanscbe regeering niet meer Ie mijden. Sir John Simon diende de Britache millieenen- nota by het Lagerhais in. Tot lid vaa Ged. Staten van Overtjeei Is ge- konen de heer R. i. J. M. Tellegen. Drama te Kotabatoe; drie personen dood ge vonden in hotelkamer. 8. f, h l, a I* WARSCHAU, 26 April (P.A.T.). De Poolsche bladen deelen mede, dat ta Moskou talrijke arrestaties verricht zyn in verband met de plechtigheden ter gelegenheid van den eersten Mei Tot dusver zouden ongeveer 3900 preven tieve arrestaties zyn gedaan. Het H. Doopsel, aldus de H. Vader, geeft ons een geheel nieuw leven en beheerscht dit leven geheel. De andere Genademiddelen daarentegen zyn zooveel als etappes op dien levensweg. Maar ook het Vormsel heeft zyn gewichtige beteeke- nls. Het geeft de genade om soldaten te kun nen zyn. kampioenen, werkers voor den Heer. Het geeft de genade om niet enkel van de schatten, ontvangen by het Doopsel, te genie ten. maar om die schatten te verspreiden en mee te deelen. Ook sprak de H. Vader over de beteekenis van het offer naast de nauwgezette vervulling van den plicht van staat. Daarby haalde de H. Vader een woord van Kardinaal Mercier aan: ,De plicht! De plicht! Wanneer deze vervuld is, beminde zonen, dan is het paradijs verze kerd. Maar bovendien durf ik u te vragen God te dienen als goede kinderen, niet slechts als trouwe dienaren.” „Welk een afgrond tusschen deze beide!” zeide de H. Vader. „Dient daarom den Heer niet slechts door het vervullen van den dageiykschen plicht, maar ook door offers en gebed." Voorstel-Wendelaar tot het houden van een enqaête Inzake Oss btf As Tweede Kamer tas- gediend. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan bet Prinseiyk Paar ten paleis» Soestdük. De Eerste Kamer heeft eau eenige naturalisatta- oatwerpen goedgekeurd. Valsebe boekingen by de N.V. Eilandenbank te Ooltgenspiaat; burgLmcsater en kassier veruor- L De juiste toedracht van de feiten, welke den minister van Justitie geleid hebben tot zijn telegrafische opdracht aan den procureur- generaal te *s Hertogenbosch om aan den be trokken dlvisiecommandant der Kon. mare chaussee namens hem mede te deelen. dat de brigade te Oss zich tot nader order, oehoudens ul[drukkelij ken last van dien procureur-gene raal, te onthouden heeft van ieder opsporings onderzoek. Onze Romeinsche correspondent schryft ons Eén dezer dagen heeft de H. Vader een tosspraak gehouden tot de Diocesane Voor zitters van de Italiaansche Katholieke Actie, waarin Z. H. o.m. een uiteenzetting gaf van de groote waarde der H.H. Sacra menten. Vanochtend om vyf uur poogde de luchtmacht van Franco een aanval te doen op Barcelona. De luchtdoelartillerie opende omniddeliyk het vuur en na twintig minuten was de rust weer gekeerd. Hedenochtend is de ministerraad te Barcelona in vergadering bijeengekomen. De commandanten van de politie te Flgueras en La Junquera, ten Noorden van Barcelona, zyn, naar verluidt, van hun post gevlucht, na dat agenten van de byzondere politie te Bar celona waren aangekomen. Verscheidene hooge functionarissen. o.a. de gouverneur van de gevangenis van Flgueras, souden zyn gearresteerd, onder beschuldiging onrust te hebben verwekt en aanhangers van Franco en „gematigden” te hebben geholpen over de Fransche grens te vluchten. Hugh Wilson, die onlangs benoemd werd tot gezant der Vereenigde Staten te Beriyn. heeft een dezer dagen een boek het licht doen alen, getiteld „The Education of a Diplomat". Hy geeft daarin indrukken weer, opgedaan in zyn lange diplomatieke carrière. Hugh Wilson spreekt in zyn boek ook over het Katholicisme. „Ik behoor niet tot de Katholieke Kerk, maar de activiteit van de Katholieken en de eeuwig heid van de Katholieke Kerk, die altyd, gedu rende het wankelen van koninkryken, ketzer- ryken en democratieën, deselfde bleef als die zy was in de eerste eeuwen. Imponeert my. zy veroordeelde, wanneer het noodig was, ook regeerders en zy is de eenige macht, die zich altyd met respect laat aanhooren en steeds verheven bleef boven de nationale grenzen. De naties moeten, ook wanneer zy iets zegt, wat met haar wenschen in strijd Is, en ook wan neer haar politici niet katholiek zyn, naar Haar luisteren." Wilson schryft ook nog over den schoonheidszin der katholieken, die by de pro testanten ontbreekt. Hy besluit: „Gelukkig hy. die katholiek geboren werd!” Vervolgens begeleidden de Japanners bet stoomschip naar de Japansche basis op TBung- mlng-elland, waar het nauwkeurig sou werden JERUZALEM. 27 April (Reuter). Sinda Don derdag zijn zeven Arabieren door Arabische bandieten vermoord. Dinsdag is by Acre een Arabier omgebracht. De terrorisatie van Arabi sche dorpen duurt voort, waarby de bandieten het vooral op de dorpshoofden gemunt hebben. Gisteren is in de heuvels ten Zuiden van Haifa een dorpshoofd doodgeschoten, terwyi zijn 13- jarige zoon ontvoerd werd. Bulten Bethlehem is het tot een gevecht tusschen roevers en Brit ache politie gekomen; een bandiet werd ge wond, een ander gedood. Te Haifa is gister middag een Arabier door een schot ernstig ge wond. 3. De vraag, of de minister bevoegd was deze opdracht te geven en, zoo ja, ot er vol doende aanleiding voor den minister was om met zooveel spoed een zoo ongebruikeiyken en ingrypenden maatregel te nemen. Tegeiykertyd werden de marlne-attaché, vice-admiraal Honda, de commandant van de landingstroepen der Marine vice-admiraal Ohkochi en de chef van de Japansche vloot in de Chlneesche wateren vice-admiraal Soegyama van hun post ontheven. BARCELONA, 26 April (Havas). Gisteren hebben de regeeringstroepen zich meester ge maakt van eenige hoogten aan het front by Tremp. Professor dr. Douglas Hyde, candidaat voor het presidentschap van den LONDEN, 38 April. (Reuter) Hedenmid dag heeft Sir John Simon de begroeting aan het Brltsche Lagerhuis voorgelegd. Toen hy opstond om zyn rede te beginnen, werd hy luide toegejuicht. Het afgeloojjen jaar is gesloten met een overschot van 28.786.000 pond sterling. BOMBAY. 26 April (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat tydens de botsingen van de vorige week tusschen Mohammedanen en Hin does twaalf dooden zyn gevallen. Voorts werden honderd personen gewond. In net geheel zyn 2171 arrestaties verricht. Men ia den toestand th&na ïDOQBtcr. JAIPUR. 26 April. (Reuter). Alle pogin gen om den Radja van Sikar er toe te bewegen zich over te geven, zyn mislukt. Hy maakt zich gereed krachtig tegenstand te bieden. Een klein kanon is opgesteld op de voornaamste poort van Sikar, welke bovendien door twee honderd volgelingen van den Radja wordt be waakt. Ook elders worden versterkingen aan gelegd; naar verluidt kan de Radja op het oogenblik beschikken over dertigduizend man. De belegeraars bestaan uit twee afdeelingen Infanterie, een escadron lansiers en politie Op enkele punten zyn mitrailleurs opgesteld. KORTRIJK, 26 April (Belga). Eenlgen tyd geleden had de vrouw van een metselaar de echteiyke woning te Avelghem verlaten om by een broer te gaan wonen. Toen gisteren de vrouw met haar broer op straat kwam, loste de verlaten echtgenoot een geweerschot op de vrouw, zonder haar te treffen. Haar broer wilde ingrijpen, doch werd in den rechterarm getrof fen. De metselaar trok zich vervolgens in zyn woning terug. Korten tyd later vervoegden zich twee gen darmen by de woning, om den metselaar te ar- resteeren. Deae vuurde op hen en trof den 43- Jarigen wachtmeester Desloo, vader van vier kinderen, die op slag werd gedood. De moor denaar nam de vlucht en verborg slch achter een huisje. De gendarmerie uit Kortrijk werd te hulp geroepen, en toen de moordenaar deas politiemacht op slch af sag komen, gaf hy aich over. Hy werd overgebracht naar da gevangenis van Kortryk. jdk DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan- gabodan, geplaatst onder do Omroeper- rubrlek 10 ct. por regel. Ten aanzien van de betrekkingen van bet rechtsche Spanje met de bevriende mogend heden seide Franco, dat deze betrekkingen zeer levendig zullen zyn. Hy zal hen niet vergeten, die in moeiiyke oogenbllkken de broeders zyn geweest van het rechtsche Spanje. Verder wees Franco er op, dat steeds in de geschiedenis, wanneer Dultschland en Spanje samen zyn gegaan, groote dingen tot stand zyn gebracht. Een teeken voor de toenadering tus schen belde mogendheden is de politieke over eenkomst van de regeeringssystemen en de strijd tegen het communisme. Op zuiver gees- teiyk terrein zal de wetenschappeiyke vooruit gang van Dultschland leiden tot nauwe betrek kingen met de Spaanscbe wetenschappeiyke wereld. Groote contingenten Mooren zyn tydens het weekend uit Ceuta in Algeciras aangekomen, zy worden onmlddeliyk geoefend, om naar het Madrlleensche front te worden gezonden. Het Italiaansche hospitaalschlp „Oradlsca” Is gisteren te Gibraltar aangekomen en op weg naar Napels, met 360 Italiaansche gewónden aan boord, afkomstig van de rechtsche fronten in het Noorden. Biykens het door mr. W. C. Wendelaar (Lib.) by de Tweede Kamer Ingediende voorstel tot het houden van een enquête omtrent de opdracht van den minister van Justitie tot onthouding van opsporings- snderzoek door de brigade te Oss der Ko ninklijke marechaussee, wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar: Aan de Memorie van Toelichting tot het voorstel wordt het volgend» ontleend. Het verloop dezer zaak in de Kamer Is wel zeer byzonder snel geweest, eb nu is vlug wer ken pryzenswaardlg, mits de degeiykheid er niet onder lijdt. Van de abnormale snelheid in deze zaak, welke de voorsteller aanvankeiyk mede bevorderd heeft, is echter achteraf als bezwaar gebleken, dat voor de leden der Kamer de tyd ontbroken heeft om geiyk na een schrifteiyke voorbereiding van het debat het geval is de argumenten van den minister op haar volle waarde te toetsen. Hoe het zy, de minister van Justitie toonde zich bereid den interpellant, den heer Drop, te beantwoorden en verschafte zynerzyds uitvoe rige Inlichtingen, van welker degeiykheid de Kahier zoo onder den Indruk kwam, dat zy die voldoende achtte. Daarmede had de zaak uit kunnen zyn en ze zou ongetwyfeld ook uit ge weest rijn, wanneer de door den minister ge geven inlichtingen ook voor hen, die beter dan de leden der Kamer op de hoogte van de feiten waren, afdoende geweest waren. Maar het is gebleken, dat de zaak niet uit is, dat is in het openbaar gebleken door de reacties van een groot deel der pers op de be handeling der interpellatie. Ook in dit stadium der zaak kan de voorsteller zyn instemming niet geven aan alle ontevredenheidsbetuigin gen in de pers over ’s ministers inlichtingen. Integendeel, ook thans wil hy ultdrukkelyk ver klaren, dat er daarby uitlatingen zyn, waar mede hy rich geenszins kan vereenigen. Maar daartegenover wyst hy er op, dat in verschil lende serieuze bladen zeer gereserveerde arti kelen hebben gestaan, waaruit men den Indruk krygt, dat der Kamer en, naar men mag aan nemen, ook den minister zeer belangrijke in lichtingen onthouden zyn. Volgens de bladen heeft de Kamer wel de waarheid vernomen zy het een soms misschien eenigszlns gekleur de waarheid maar heeft zy toch niet de ge- heele waarheid vernomen. Het is voor de leden der Kamer in dit stadium der zaak vrijwel onmogeiyk, te beoordeelen in hoeverre dat al dan niet juist is. Maar de voorsteller acht het nuttig, mede te deelen, dat hy en naar hem bekend is verschillende andere leden der Kamer ook bulten de pers om van zeer uiteenloopende zyden berichten hebben gekregen, volgens welke de Kamer In derdaad niet voldoende van de feiten op de hoogte zou zyn geweest, om zich een recht vaardig oordeel over het gebeurde te Oss te kunnen vormen. Na een citaat van den minister over zyn be sluit de opsporingsbevoegdheid tydeiyk stop te setten, stelt de heer Wendelaar daartegenover een gedeelte van een artikel van de Nieuwe voorschriften der wet, dan begrijpt men, dat in werkeiykheid de schuld voor deze door den minister als vrywel ongemotiveerd voorgestel de arrestatie niet ligt of althans niet alleen ligt by de marechaussee. Immers, de bevoegdheid tot gevangenhouding van de marechaussee reikt niet verder dan ge durende twee dagen. De zeven overige dagen, dat deae man gevangen gehouden is, komen dus voor de verantwoordeiykheld gedeelteiyk van den officier van justitie en voor het overige deel van den rechter-commissaris. Ook vraagt de heer Wendelaar of het inzake de kwestie betreffende de jeugdwerkloozenzorg nog wel biliyk biyft, om de bedoelde arrestatie van twee jonge menschen alleen aan de mare chaussee te wyten. Uit het vorenstaande moge gebleken zyn, dat het de vraag is of de Kamer haar voorloopig oordeel, dat ze over het geval-Oss voldoende in gelicht was, by nader inzien niet moet her zien. Maar daar komt nog iets anders by. De minister heeft het goed gevonden hangende deze zaak den marechaussees nog eens hun zwygpllcht in te scherpen. Men heeft hier en daar den Indruk gekre gen, dat de zwygpllcht op dit oogenblik minder noodig was ter bescherming van rechtmatige belangen van het publiek dan om de mare chaussee te beletten zich te verdedigen, heer Wendelaar denkt er niet aan om te be weren, dat de herinnering met dat doel ge geven is, maar het is er wel het resultaat van. Ook in dit opzicht heeft de interpellatie- Drop niet voldoende licht gegeven, niet vol doende licht kunnen geven. Het geval-Oss wordt door velen terecht of ten onrechte de heer Wendelaar houdt zich daar bulten beschouwd als een toetssteen voor het parlementair-democratisch systeem. Als overtuigd voorstander daarvan acht hy het noodzakeiyk, dat de Kamer doet wat m haar vermogen is om de goede werking daarvan te bevorderen. De doofpot moge het attribuut zyn voor andere systemen. In het afgeloopen jaar bedroegen de inkom sten 872.S80.000 p. st„ 48 mlllloen meer dan het jaar daarvoor. De algemeene Indruk van het afgeloopen Jaar is, dat de eerste helft beter was dan de tweede, hoewel ook de tweede helft goed is geweest. De uitgaven voor de landsverdediging raamt de minister voor het komenae jaar op 343.250.000 p. st., hierby inbegrepen de 90 mlllloen, welke alreeds zyn geleend. By de civiele ramingen is opgenomen een be drag voor luchtbescherming, dat 3H mll- lloen hooger la. Voorts deelde Simon mede, dat men voor de plannen tot voedseldefensie de betrokken tak ken van handel geraadpleegd heeft, en dat de regeering in het begin van dit Jaar besloten had te Juister tyd voldoende voorraden tarwe, wal- vlschtraan en suiker in te slaan, teneinde de zekerheid te hebben, dat de voorraden des lands gehandhaafd zullen worden óp een peil, dat noodig Is voor de behoeften der burgerbe volking in de eerste maanden en tyoens een noodtoestand. Deze aankoopen zyn thans ver richt. De totale uitgaven raamde Simon voor dit jaar zonder de 90 mlllloen geleend geld, die reeds toegewezen zyn voor de defensie op 944.398.000 pond, d.w.z. 81% mlllloen meer dan op de begroeting van het vorige jaar. Er zullen stappen gedaan worden om einde te maken aan belastingontduiking. HANKAU, 26 April (DNB) Volgens Chi- neeache berichten van het front in Zuld- SJantoeng hebben de Chlneesche troepen een aanval op Tsmtajen ingezet. In de straten der stad sou gevochten worden Chlneesche troepen zouden reeds tot twintig kilometer ten Westen van Petping zyn doorgedrongen. Hierdoor wordt Japan voor de noodzakeiykheid geplaatst, nieuwe troepen naar China te zenden. SJANGHAI. 27 April. (Reuter), het Britsche stoomschip Tungwo^ dat 1337 ton meet, is gisteravond aan den mond van den Jangtse aangehou den door Japansche militairen, die zich met de bajonet op het geweer aan boord begaven en den Chineeschen leden der bemanning verwondingen toebrachten. Officieel wordt bevestigd, dat vtee- admiraal Hasegawa, ds commandant vaa de Japansche vloot in de Chineeoche wa teren, van >ijn poot is ontheven en ter be schikking gesteld is. De Japansche troepen hebben aan het Oos- teiyk front zware verlleaen geleden. Op bet stagveld aan de grens tusschen Anhwei en Tsjekiang zyn de lyken van minstens 1.500 Japansche soldaten gevonden. Hierby zyn niet Inbegrepen de Japanners, die in Noord- Tsjeklang zyn gesneuveld. BUREAUX: sLKMAAR. Hof 6. Taleloon 4530 an 4220 PEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Koopoorttwag 94, Telefoon 412 KNAGEN, Molanstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Het Inbegrip ven gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ft.— por kwartaal ot «cents por week, voor buiten Alkmaar- 150 per kwartaal of 20 cents per week. UUg. N. V. Drukk. De Spaamestad Haarlem. Rottèrdamsche Courant van 12 April en vraagt dan: Zou ik de eenige zyn, die niet aanstonds alles uit de woorden van den minister hebt weten te halen van wat er volgens dit artikel In de Nieuwe Rotterdamsche Courant, dat een zeer betrouwbaren Indruk maakt, toch wel in zat? Wat het geval van den dusgenaamden ban kier betreft, geeft de minister een uitvoerige uiteenzetting over de huiszoeking, maar over de verantwoordeiykheid voor de gevangenneming en -houding wordt zeer weinig gezegd. By het hooren kreeg men den indruk of de betrokken wachtmeester der marechaussee in dit geval een vrywel door niets gemotiveerde aanhouding had gedaan en dat de Justitie hem dan ook, »oodra haar het ongemotiveerde van de aan houding gebleken was, terstond weer had los gelaten, waarop de minister mededeelt, voor welke onbenullige feiten deze man gearresteerd was. Leest men nu nog eens rustig na In de Han delingen, wat de minister precies gesegd heeft, *n gunt men zich den tyd om over elk woord ■a te denken in verband met de dwingende procureur-generaal ’s Hertogenbosch; J. van Selm, kolonel, Inspecteur wapen der Kon. marechaussee; de by bovenbedoelde feiten betrokken substituut-officler van justitie by de arrondis sementsrechtbank te 's Hertogenbosch; de rechter-commissaris voor strafzaken by die rechtbank; de tegenwoordige betrokken districtscomman dant der Kon. marechaussee, benevens diens ambtsvoorganger; de wachtmeester der kon. 'marechaussee de Gier. In het voorstel is tevens vervat, dat als ge tuigen of deskundigen onder meer zullen moe ten worden gehoord: Mr. E. L. M. H. baron speyart van Woerden, by het gerechtshof te Pi lerschen Vrijstaat 'W-'« I J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1