NIEUWS £90 De avonturen vaneen verkeersagent je VRIJDAG A.S. IV1MABIODI HEEMAF WHOORN ELPT DE TUBERCULOSE BESTRIJDEN Thsschen Hoofd-en DAGBLAD DRAAGT IEDERE ALKMAARDER EEN STOFZUIGERS NOORD-HOLLANDSCH Ifruittorer WOENSDAG 27 APRIL 1938 a ALKMAARSCHE RECHTBANK RECLASSEERINGSDAG pril TU1TJEHORN Stille Omgang pril BURGERLIJKE STAND pril Burgerzin Zen- URSEM >riZ PROVINCIAAL NIEUWS SCHERMERHORN 'ril r«i Aantal werkzoekenden W ei ei ei ei ti TE HOORN 94 TELEF. 412 f r (Wordt vorvoiaM UITREIKING DIPLOMA’S TYPOGRAFEN Uitspraken van op 13 April behandelde zaken KOEPOORTSWEG zijn niet alleen stofzuiger, maar ook tapljtcelnlgot HENGELO jMnk J*, besta Jnva,” antvowM* d* ft*- Me iwar tante Martan tot erfgenam* mertt V Ter ft. K Graal alkMaar De Kerkelijke agenda jaar- voor Donderdagavond te 7 uur Lof. Mn nda- van ade- Alt. ping itje- raai ad- oek. De let die >nd ing in ✓64 -0311a L M i HOOFDSTUK 5 *5? I Collecte op 7 Mei •om isei OP EIKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN is gevestigd i at. J te >rn. .utje- rich- r St al in Ibutie Eerste plechtige H. Communie De eerste en plechtige H. Communie der kinderen zal in onze parochie worden gehouden op Zondag 8 Mei as. ft ,Jk was thuis, toen je briefje kwam, vertrekken ging.... Ik heb hard ge- om je nog te treffen en je goede reis 1. O. v. d. Park en J. Buren, Oudorp 21 punten; 2. P. Slot en J. Zwaan, Oberllek 21*4 punten; 3. Gebr. Hes te Oudorp 25H punten. Het kantoor van het de oor eel" van on- Sluiting R.K. Leesbibliotheek In verband met de werkzaamheden voor den bouw van de RK. Bewaarschool zal de R.K. Bibliotheek Zondag 8 Mei a.s. gesloten worden. Zondag 1 Mei zullen dus voor het laatst boeken ter le zing worden uitgereikt. Zü. die dus boeken van de bibliotheek in hun bezit hebben, worden met het oog op een goede contröle verzocht hier mede rekening te houden en te zorgen, dat Zon dag 8 Mei alle boeken Ingeleverd zijn. Bewerkt naar hst Fransch een door CHRISTINE KAMP hoogstaande vrouw 1 niet van een leien dakje, want het web was als User aoo sterk en. niet door nijptang of moker door te krijgen. „We moeten wat anders op vinden," merkte de profeesor op. 1 Hl zij met James kunnen trouwen." sei Arthur f ulsterend. l.Ja.... maar spreek toch niet over erfenis, Wrwijl die arme vrouw nog leeft, daar houd ik ijlet van, Arthur,” antwoordde Lily ernstig. ^Zoo lang er leven is, is er hoop, God kan haar g schenken en als onze zuster haar be zel zij hkar misschien een bruidschat Opbrengst Emmabloem Hier werden circa 260 Emmabloempjes verkocht. De opbrengst was f 28.44 of f 10.meer dan in 1937. waren voor de regeling der zaken en dat hij nog niet kon bepalen wanneer aü terug zouden koenen. Maar op een morgen kwam weer een telegram en nu waa het de aankondiging van de thuiskomst dienselfden avond. Over de erfenis werd geen woord gerept..., De nieuws gierigheid was groot onder het jonge volkje in den huize Mac-Rae en Julia had de grootst* moeite om de kinderen te beletten allen naar het station te gaan om de retsigers te vei wel- komen. .Jelui weten toch wel, dat Je vader daar niet van houdt," ael Julia. „Wacht hem hier op. Athur en Tony zullen met James Brice naar het station gaan." „Wy zouden toch aoo graag weten of Marlen erfgename lal” riepen ae de een na dan ander. Lang voordat het uur was geslagen, waarop de reizigers thuis zouden komen, waren allen bijeen In de hall, luisterend of er geen rijtuig aankwam en bereid dadelijk naar de voordeur te snellen sla sU leta hoorden. Alleen Julia en Lily hielden zich kalm, tenminste ultarlljk. want inwendig maakte Llly zich ongerust of haar lieve Julia niet ook Iets aou krijgen van da groote erfenis en daardoor onafhankelijk aou worden. Ook Julia self, ondank» de redenen die Mi zich voorhield om niets te verwachten, kon een soort van opgewondenheid moeilijk onder drukken. - J. Schaap. Op 15 Met ei. viert de heer J. Schaap Czn. zijn zilveren feest als kerkmees ter. Bovendien is hü reeds ruim 45 jaren bij het zangkoor werkzaam, waarvan 40 jaren als lid. En als alle goede dingen In drieën is hjj ook nog, al Is het dan met een kleine onderbre king van enkele maanden (noodlot van de stembus), ruim 25 jaren Ud van den gemeente raad, waarvan enkele periodes als wethouder. Het zal den jubilaris op dien dag zekér niét aan belangstelling ontbreken. De opening van deze tentoonstelling zal plaats vinden op 30 April ax In de saai van den heer Jb. Mulder. Dl H. MIs, waarmede de Stille Omgang be- iloten wordt, moet gelezen of gezongen worden volgens het directorium der Kerk, waarin de H. Hls gedaa nwordt. Alleen in de St. Laurentluskerk (omdat de H. Hls gedaan wordt op 1 Mel) mag de H. MIs Üjn een Missa Votlva SoUemnls de Pretloss. Sanguine (d. f. 1 Julü) cum Gloria et Credo conunmemoratio la ss. Philippi Jacobi 2a Do- minlcae, Uit. Evang. Domlnicae. Deken RENOS examencommissies en leermeesters voor bet vele werk, wat zü verrichten, geheel belangloos, in het belang van de lerrllngenopteldlng. Hierna werd de bijeenkomst door den voorzitter ge sloten. Zaterdagmiddag had in de Unie te Alkmaar I vanwege de Vereeniging ter Bevordering van I de Vakopleiding in de Typografie de uitreiking I plaats der diploma’s aan de leerlingen, die ge- I tlaagd zün voor het eindexamen. Om onge veer half vier opende de voorzitter van het district Alkmaar, de heer A. W. van der Hoek, de bijeenkomst, en sprak zijn vreugde uit over het groote aantal belangstellenden. De examens hebben weer gecentraliseerd plaats gehad voor de districten Alkmaar, Westfrlesland, Purmer end en Den Selder. Spreker richtte een bijzon der woord van welkom tot den heer W. K Kluitman, die een demonstratie zou geven van hetgeen hü had weten te bereiken op het ge bied van de kleurenfotografie. Een woord van hulde werd gebracht aan den secretaris voor diens moelzamen arbeid, speciaal wat de voor bereiding van de examens betrof. Ook richtte spreker nog een woord van welkom aan den heer J. Hippe, hoofdbestuurslld van den A. N. T. B., en van de Vereen, voor Vakopleiding, die aan het einde van de bijeenkomst een sprookje aan de geslaagde leerlingen zou vertellen. Hierna was het woord aan den heer W. Har- uevoort, die allereerst een causerie hield, geti teld ..Samenwerking". Breedvoerig ging spreker na hoe bjj de arbeidersvakbonden steeds het doel heeft voorgezeten, om door samenwerking tot verbetering te komen. Dat ten slotte door nu wijlen de heeren Wlerdels en Van der Wal, daartoe aangewezen door de onderhandellngs- commlssle, de leerllngen-regellng was tot steno gebracht. Dat de tegenwoordige leerllngen-op- lelding dus een stuk werk Is, wat door samen werking tusschen patroons- en arbeidersvak bonden is tot stand gekomen, maar dat wjj te genwoordig onder heel wat gunstiger omstan digheden voor de teerlingen verkeeren dan vroe ger, toen het van den goeden wil der oudere vakgenooten afhing of een jongen het ooit- tot een goed vakman zou brengen. Hoe tegenwoor dig in het geheele land nasst een goede werk- plaatsopleiding aanvullend vakonderwijs op den cursus wordt gegeven, en spreker drong er aan het slot van zijn rede op aan, om alle pogingen in het werk te stelten, om een goede samenwer king te behouden tusschen de verschillende op- leidlngs-instantles. In het belang van de leer lingen. Daarna ging spreker over tot het uitbrengen vzn een rapport over de resultaten van het examen. Hieruit bleek, dat aan alle 17 candl- daten het bedrljfsdiploma kon wordenuitge reikt, wat een groot succes kan worden ge noemd. Daar echter het district Westfrlesland dit In eigen omgeving doet, werd in deze bij eenkomst aan een tiental leerlingen het diplo ma ter hand gesteld en wel: A. B. van Trotsen- burg te Alkmaar, P. Heneweer te Noordschar- woude, M. J. HoUestelle, W. Blokker en D. Boon te Den Helder, L. J. Blekemolen te Purmerend (zetters); J. Waal te Purmerend, A. Gaarthuis D. J. Wjjmans en W. Ranzjjn te Alkmaar (druk ken). De candldaat L. J. Blekemolen te Pur merend zal aan de Centrale Leerllngen-Com- mlssie worden voorgedragen voor een premie uit het G. J. Thlemefonds, wegens bijzondere prestatie. Aan bet tusschen-examen werd deelgenomen door 13 candldaten. Twaalf van hen werden Gegund De bouw van onze R.K. Bewaar school is opgedragen aan den heer Th. v. Die pen, alhier. Deze is inmiddels reeds begonnen, zoodat ongeveer Juni de opening der bewaar school zal plaats hebben. Poppententoonstelling Reeds geruimen tijd is men In Ursem bezig met het organlseeren van een poppententoonstelling. Het comité dat zich hiermede heeft bezig gehouden, heeft van H. K. H. Prinses Juliana de beschikking gekre gen over enkele poppen uit haar collectie. Alle andere poppen zijn gemaakt door schoolgaande kinderen, benevens verschillende soorten hout snijwerk. Verkrijgbaar bij: HEU8EVKLDT Langestraat 24, 78. Achterstraat Houttil, Alkmaar, Telef. 4170. J. F. R-, bakker te Uitgeest, steunfraude tot een bedrag van f 813.Eisch 8 maanden ge vangenisstraf. Vonnis 3 maanden gevangenis straf. Mej. M. B. K, Uitgeest, vervalsching van steunformulieren. Eisch 1 maand gevangenis straf. Vonnis f 50 of 25 dagen. Gerrltje M. v, d. V., Den Helder. In voor raad hebben van cocaïne. Hooger beroep zaak Eisch bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter (f 80 boete). De rechtbank besliste, dat de zaak zou worden aangehouden nader onderzoek. Jac. A., landarbeider te Uitgeest. Steun fraude. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis 1 maand voorwaardelijk met 2 proefjaren. J. de N., chef-monteur te Alkmaar. Veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Eisch vrijspraak. Vonnis conform. mjj dat zaakje eens onderzoeken,’ aside de professor l bekeek met zijn vergrootglas de draden. Hij trok een heel gewichtig gezicht en seide: „We moeten een vuur aanleggen en zoo het web vetteunden. DM is het eenlgste middel." ken. BIJ dokter Mac-Rae was er slechts geld voor de onmisbare uitgaven en de kinderen, zoodra alj volwassen waren, moesten hun brood zien te verdienen. Sedert twee Jaren was Ar thur bedlfnde In een groote manufacturen zaak. Julia en Llly alleen hadden begrepen, welk geweld de jongeman zich moest aandoen, om zich aan die bezigheden te wijden, die heelemaal niet met zijn karakter overeenkwa men, maar hU wist onder een koele en kalme houding de moeilijkheden van lederen dag, die hU In zijn betrekking ondervond, te ver bergen. Toen het half tien sloeg, kwamen de dokter en zijn oudste dochter naar beneden. Zij namen afscheid van Julia en de kinderen. Julia naderde Marian om haar een zusterlijken zoen te geven, zooals zjj het bij zeldzame gelegen- heden deed. Maar Marian scheen die beweging fmnUle'^van’dokter Mac-Rae bevangen had. Da- Kilet te zien. Zij stak alles» haar hand uit en -drukte even die van Julia. „Tot ziens. Julia.... misschien heel gauw.” „Vaarwel, Marian. Zorg voor je self, want me dunkt, je bent niet goed In orde.... Zeg aan onze tante, dat Ik voor haar bid en dat Ik graag met haar had kennis willen maken." Op het oogenbllk, dat de dokter en Marian den drempel van hun woning gingen over schrijden, verscheen opeens een hoogs gestalte voor hen- „O, Ik kom juist op tijd,” riep James Brlce dat j loopei te wenschen en veel succes.” JCom, kom, meiske, wat draaf Je door,” sel Allia lachend. „En Marian?” «O, zij ook, natuurlijk I Beiden zijn Jelui de de aangewezen erfgenamen. Maar mi zal zij alleen met Marlen kennis maken; zU zal je niet ■en." hindert dat? Mijn oom en Marian zul len wel over mU spreken. „Och, ja, maar toch zou Ik gewild hebben... F. Papa waarom neemt u Julia niet mee?" De dokter, die juist binnenkwam, bleef opeens .Julia meenemen?.... Waarom?" vroeg kortaf. »Om tante met haar te laten kennismaken., "bischien vergeet die eigenaardige tante haar toch heeft Julia evenveel recht als Marian". Dr. Mac-Rae liep naar de tafel en antwoord je kalm: „Niemand betwist haar die rechten. Lady Peel heeft alleen naar Marian ge- en Ik mag daarom niet op eigen houtje bU haar brengen. Dat zou niet passend Lady Peel stierf twee dagen na het vertrek van dokter Mac-Rae met Marian. Die gebeur- enia. door Iedereen voorzien, werd aan de kin deren bekend gemaakt door een laconiek tele gram Sedert waren er twee weken voorbij gegaan. Julia, Lily, Arthur en James Brlce had den geschreven om nieuws van huls te melden, maar Uly had alleen een kort briefje van haar vader ontvangen, waarin hl) schreef, dat zijn teganwowdigtMid en die van Marian noodlg ter bedaard. „Wij zullen alles doen wat noodlg Is om te slagen.... Ik beveel Je de gieken van mijn praktijk aan." ,Jk zal er voor zorgen.... Mag ik met u meegaan naar het Station?" „Ónmogelijk, er is geen plaats meer dan voor ons tweeën In de taxi.” Er kwam een uitdrukking van teleurstelling op het beweeglijke gelaat van dr. Brlce. .Ja? Komaan, ik hoop bij uw terugkomst gelukkiger te zijn. Blijf maar niet te lang daar ginds. Marian!” zy antwoordde niet, maar stak hem haar hand toe met een langzaam gebaar, alsof Hj doodelljk vermoeid was. Onder haar voile was het duidelijk te den, dat haar gelaat zeer bleek en er een donkere kring onder haar oogen was. „Ben je siek?" vroeg hü ongerust. .Heelemsal niet Je weet toch, dat mijn ge zondheid uitstekend ia,” ael zü met een gefor ceerd lachje. „Ik ben alleen een beetje zenuw achtig door die plotselinge tüdlng en dat over haaste vertrek.” Zenuwachtig was iets ongewoons bü dat sterke, mooie meisje, waar allea, zoowel llcha- melük als moreel, volkomen In evenwicht was. Er bleef dus een beetje ongerustheid In den blik van dr. Brlce, terwijl hü Marian hielp In stappen en daarna zün weg vervolgde naar zijn eigen woning. Toen Cecile en de kleinere kinderen naar bei waren gegaan, bleven Arthur, Julia en Llly n«g In de huiskamer bijeen. delük na het diner ging hü naar zün kamer om zich gereed te maken. Ook Marian verdween. Tuil» ging aan haar deur kloppen en vroeg of zü haar in het een of ander van dienst kon zün. kreeg ten antwoord: .Dank Je. Ik heb niets noodlg en Ik ben gereed.” Julia ging terug naar de huiskamer en nam haar werk weer op. De kinderen zaten rond de tafel. Arthur bladerde In een tydschrlft over de Sdhoone Kunsten, hem door dominee Brlce geleend. De jongeman had veel talent; hü toekende zeer goed, hoewel hü nooit andere lessen had gevolgd dan die van Jylla, maar hü voelde zich gedwongen door de harde nood- Mkelükheid zün neigingen te ondertlnfc- Geboren: Martha, d. van Paulus Makkes en Neeltje Jongejans; Elisabeth Marla Kristina, d. van Petrus Leonardus Disseldorp en Maria Jo hanna van Ruiten; Maria Wilhelmina Allda, d. van Adrianus Nufjens en Wilhelmina Petronella Berkhout. Getrouwd: Theodorus Willem Joeeph Wea kens en Anna Maria Dölle; Jan Vroegindewey en Dleuwertje Molenaar; Carolus Henricus Wil helmus Knottenbelt en Oerrltdlna van der Hoek. Overleden: Margaretha Schoen, oud 6 jaar. expedltleknechta 3; incasseerders 1; ^ars 2; loopjongens 3; loopknechts 1; 2; schippersknechts 1; stuurlieden 1, losse transportarbeiders 8; mMIMWrtltel X Vrije beroepen: bouwk. opzichter 1; bouwt taekeneor» 3; kantoorbedienden 6; kantoortje dienden (vr.) 2; teekenaars (hand) 1. Hnteeltjke diensten: dagmeisjes 2; dlenstho- boden 3; werkster» 4. Ongeschoolde eta. ai beider»: lotae ai heldert 1-Bovendien 18 havenarbeiders, die voor het grootste gedeelte bü tusschenpooaen werken «n niet in het getal der werklooeen zün begrepen. Bllndenfilm Donderdag 28 April as. zal een propagandafilm vertoond worden, uitgaande van den Ned. R.K. Bllndenbond „St. Odllla." Des middags zal een voorstelling gegeven wor den In de zaal van den heer O. Oudejans. Ver toond wordt de blindenfilm ,Het licht Inwen dig” van Jan Hln. Naast de bllndenfilm wordt tevens een aar dige büfilm vertoond, terwyi des avonds het bllndenvraagstuk nader zal worden toegelicht door den blinden voorzitter, den heer F. H. Loum&n. De plaatseiyke zangvereeniging zal medewer king verleenen. „O, vader, u 1» te precies," riep Llly uit, ter wijl zü haar blond hoofdje schudde. „Lady Peel zou zeker heelemaal niet ontevreden zün de dochter van haar liefste nicht Mary te leeren kennen.” ,Je praat als een wijsneusje, dat Je bent," sel de dokter toegevend. „Wü kunnen die oude dame niet beoordeelen. Zü weet heel goed, dat Julia bü ons woont en het zou haar gemakke- lük genoeg gevallen zün om haar te vragen.... Julia, wil je aan Hatty zeggen, dat wü precies om zeven uur moeten eten." De maaltijd was erg stil. Marian leek som ber, de dokter volgens gewoonte zwijgend. Llly was vermoeid, Arthur scheen te peinzen, Tony en de kinderen ondervonden den Invloed van hnn omgeving. Julia alleen deed haar best om een beetje vroolükheld er onder brengen, maar tevergeefs. Het was alsof lets vreemds de burger kan »ün, Bonder te beschikken over de middelen, die iemand veroorloven, schenkingen te doen als welke Dr. Van Aalst zich kan per- mitteeren. Dat wordt trouwens ook niet verlangd. Er doen zich gelegenheden genoeg voor, waarbü men zün deugd van burgerzin kan aan den dag. leggen, zonder dat zulks een finantiëeel offer vergt. Zelf» ken men de gemeenschap een dienst bewüaen, ook al ziet men daarbü kans, er nog een redelüke winst by te behalen. Doch dan zal men anders moeten optreden dan een paar Ingezetenen van Medetnbllk heb ben gedaan, zooals wü in de jongste Raadsver gadering van die gemeente hebben ervaren. Zooals men weet, stelt het gemeentebestuur van Medembllk, onder voortreffelüke leiding van burgemeester Peter», alles in het werk, cm de omgeving van het historische kasteel Rad boud zooveel mogeiyk In haar vroegeren toe stand te herstellen en meer speciaal die, betref fende het opnieuw graven van de vroeger aan wezige slotgracht. De plannen hiertoe biyken echter niet geheel uitvoerbaar, omdat men aan de Zuidzijde van het kasteel niet be schikt over voldoenden grond om de gracht ter plaatse de breedte te geven, welke alj behoeft. Het gaat hier cm een paar perceelen, ter g*> zamenlyke grootte van ongeveer 700 M 2. Po gingen om die perceelen tegen redeiyken prüs te koopen, zün afgestuit op de veel te hoogs elschen der eigenaren, die daarvoor niet minder dan f 8000 verlangen, een prüs, welke volgena B. en W., meer dan viermaal de werkelijk* waarde bedraagt. Bü de Gemeentelijke en Districts-Arbeids beurs te Hoorn, waren Zaterdag 23 April In geschreven in totaal 540 werkzoekenden, waar van werkloos 423 en gedeeltelyk werkloos 28, onder wie: Grafische vakken: drukkers 3; fotografen 2; zetters (hand) 3. zetters (machine) 1. Bouwbedrijven: beh. stoffeerders 4; beton werkers 2; glazenwasschers 1; grondwerkers 40; metselaars 13; opperlieden 17; schilders 8: straatmakers 8; stucadoors 2; timmerlieden 19; voegers 3. Houtbewerking: borstelmakers 1; houtbewer kers 23; kistenmakers 11; meubelmakers 2; meu belstoffeerders I. Kleeding en Reiniging: kappers 1; kleerma kers 2; coupeuses 2. Be wei king van leder, en».: huldenzouters 1; Khoenmakers 3; vellenbloters 2. Metaalbewerking: bankwerkers 5; electrlclens 2; kopervormers 1; loodgieters 3; lünwerkers 1; i machinisten 4; monteurs (radio) 1: monteurs j (schrüfmachlne) 1; monteurs (verwarming) 2; 1 rywjelherstellers 2; smeden 4; stokers 2; yzer- I werkers 1; zilversmeden 2. Papier; boekbinders1. Bereiding van voeding»- en genotmiddelen: bakkers 10; kaasmakers 2; molenaarsknechts 1; sigarenmakers 47; slagers 7; sorteerders 3; ta baksbewerkers 3; wünkoopersknechta 1. Landbouw, enz.: melkers 1; landArbelders 21; tuinders 12. Vlsschery en Jacht; vlsschers 2. Handel: étaleurs 1; kaasknechts 10; magazün- bedlenden 11; reizigers 5; winkelbedienden 8. Verfceei»wesen: chauffeurs 18; dekknechts 1; R. K. Rüwielelnb St. Martinus In het ver- eenlglngsgebouw kwam de rüwielclub in verga dering büeen. ten einde den as. tocht naar den stillen omgang te Alkmaar te bespreken. De heer A. Molenaar, die als afgevaardigde de bondsvergadering had bygewoond, stelde de club door middel van een keurig verslag in kennis van de daar gehouden besprekingen. Na eenlge discussie werd besloten, dat de fiet sers te 10 uur zullen vertrekken vanaf het pa tronaat en de voetgangers om 8 uur. Als ont- nuchteringslokaal znl weer worden gebruikt het café van den heer A. de Wit. terwül daar te vens de fietsen zullen worden gestald. Het Lof begint te 12 uur, waarna de omgang en de H. Mis. Zooals bekend zal de omgang dit jaar ge houden worden op Zondag 1 Mei. Tot afgevaar digde werd gekozen de heer W. Dekker en tot plaatsvervanger de heer J. Dekker. De heeren P. Blankendaal en D. Schotten ga ven zich op om behulpzaam te zün bü het stal len der fietsen. Nadat In de rondvraag getracht was eer be tere regeling te vinden voor het verbiyf In Am sterdam, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wtja*. -r-X estyds la In de kranten van alle richtin- 1 gen om strüd geprezen de treffende daad van burgerzin, welke Dr. C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handelmaatschappü, stelde toen hy een aan tal schenkingen tot algemeen nut afstond. De hoofdstad des Rijks kwam op deze wijze om niet In het bezit van een deftige hulzinge aan de Heerengracht, bestemd als ambtswoning voor den burgemeester, en de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Westfrlesland. wier zetel gevestigd Is te Hoorn, de geboortestad van Dr. Van Aalst, zag zich het prachtige huUa aan het Oroote Oost 55 toegewezen. Nu weten wü wel, dat men een uitnemend |even.... en aan Julia ook." Julia schudde het hoofd, terwül zü zachtjes lichte. zy rekende niet op een erfenis en evenmin op een bruidsschat en zoodoende zou z|j geen teleurstelling ondervinden, zooals aan Marian aou overkomen, als die eigenaardige oudtante van Idee veranderde. Die teleurstel- ifcig aou des te zwaarder vallen, te oordeelen naar de vreemde ontroering, die Marian dien «vond had getoond. Met een beetje medeiyden dacht Julia dat de ernstige, hoogstaande Marian Mac-Rae even goed als andere meisjes haakte naar fortuin en de genietingen van de weelde. naar het derde leerjaar geplaatst, terwyi leerling herexamen moet doen. De heer Harsevoort oogstte zoowel voor zün duidelüke causerie als voor zün uitgebreid rap- port een welverdiend applaus. Hierna werden door den voorzitter de diplo ma’s uitgereikt, waarna een korte pause werd gehouden, waarin den aanwezigen thee werd geoffreerd. Na de pauze was het woord aan den heer W K. Kluitman te Alkmaar, die reeds Jaren studie maakt op het gebied der kleurenfotografie, en thans demonstreerde, wat hü tot heden heef» weten te bereiken. Allereerst gaf de heer Kluitman een techni sche voorbeschouwing en wees er op. dat de Ueurtechnlek elgenlük berust op de mengeling van geel, blauw en rood. In breede trekken vertelde spr., hoe men aan wisselvalligheden bloot stond by den driekleurendruk, hoe men door de fouten In het procédé moet geven en nemen, om het tot een sulveren afdruk van de cliché’s te kunnen brengen. Na deze Inleiding vertoonde de heer Kluitman een schitterende serie platen, die In kleur aoo natuurgetrouw werden weergegeven, dat men zich als het ware in de natuur gevoelde. De demonstratie werd besloten met een bezoek aan de Jamboree. De afmarsch der verschillende landen had de heer Kluitman op de gevoelige plaat vastgelegd, en ontelbare vlaggen der padvinders In de onmo- geiykste kleuren en soorten gingen aan ons oog voorbü. Het allerlaatste zagen wü de Ne derlanders verzameld en nog juist konden we het opstügen van de oranje-ballonnetjes gade slaan. Hiermede was deze geweldig mooie en leerzame demonstratie afgeloopen en de heer Kluitman oogstte een langdurig en welverdiend applaus, terwül de voorzitter hem namens al len nog een woord van dank bracht voor het geen de heer Kluitman den aanwezigen geheel belangloos had geboden. Ten slotte werd dan het woord gegeven aan den heer Hippe, die het sprookje vertelde van den krekel en de mier. Op geestige wijze haalde de heer Hippe hier de moraal uit voor de pas gediplomeerde Jongelui, en gaf hun ernstig In overweging niet te denken dat zü nu op eigen beenen konden staan. Hun pad is nu vooral naar de door de vakbonden opgerichte studie clubs, wil men „bü" blüven, wil men in staat zün om een goed stukje set- en drukwerk te maken, niet alleen in eigen belang, maar ook In het belang van den werkgever, omdat wü gezamenlük de bedryfsgemeenschap moeten uit bouwen, en het publiek er toe te brengen hun reclame op de drukpers te laten maken, opdat wü een goede toekomst tegemoet sullen gaan. Spreker was dankbaar dezen mooien middag te hebben kunnen büwtmen. Tenslotte bracht hü namens de Vereeniging voor Vakopleiding een woord van dank aan de leerlingen- en Het is algemeen bekend,, dat overheidslicha men die eigendommen van andereki wen schen aan te koopen daarvoor zeer behoor- lüke prüzen plegen te betalen. Vrywel altüd overtreft het oorspronkelijke aanbod den prlja, welke, bü eventueele onteigening, door taxa teurs wordt vastgesteld en waarmee de eige naren dan genoegen hebben te nemen. Het komt ons voor, dat de Medemblikker in gezetenen. hier bedoeld, zichzelf en de gemeen schap gedupeerd hebben. Zü hebben verzuimd de gelegenheid, om het algemeen belang en zichzelf een dienst te bewijzen, dankbaar te accepteeren en getoond over al zeer weinig burgerzin te beschikken. Intusschen zal ook hier weer blüken. dat wie het onderste uit de kan wil hebben, het dek sel op den neus krijgt. Vanzelfsprekend hebben B. en W. van Me dembllk zich maar niet zonder meer bü den exorbitant hoogen prüs neergelegd of hun plan nen tot restauratie van de historische omge ving laten varen. Op hun voorstel heeft de ge meenteraad bepaald, dat de betreffende grond in de toekomst bestemd is voor den aanleg van een gracht. Daardoor worden de eigenaren be let, de op bedoelde perceelen staande opstallen, die in een zeer bouwvalllgen toestand verkeeren. door nieuwe bouwwerken te vervangen, omdat er een bouwverbod op gevestigd zal worden. Het college zal thans opnieuw met de eige naren omtrent den aankoop onderhandelen en mocht ook deze poging niet tot een voor de gemeente gunstigen resultaat leiden, dan aal tot onteigening worden overgegaan. We zün wat uitvoeriger op deze kwestie Inge gaan. omdat het wellicht zijn nut kan hebben, dit staaltje van weinig burgerzin nog eena extra tc slgnaleeren. In hun eigen belang raden wy den onwllllgen eigenaren aan, te trachten, aoo spoedig moge- Hjk met het gemeentebestuur tot een r*d*UJk accoord te komen. Het plaatselük comité van uitvoering van den Natlonalen Reclasseertngsdag zendt ons een exemplaar van de Reclasseeringscourant, welke ook te dezer stede zal worden verspreid Zaterdag 7 Mei is de datum, waarop dit jaar de Nationale Reclasseertngsdag wordt gehouden. Te dier gelegenheid wordt een leder In staat gesteld, zün of haar gift aan het reclasseerlngs- werk af te staan, door de collecte te steunen, welke langs de huizen en op straat zad worden georganiseerd en waarbü speldjes ten verkoop zullen worden aangeboden. Het comité van uitvoering moet op dien eenen dag de geheele gemeente bewerken, zoo dat het ten zeerste op prüs zal worden gesteld, indien de ingezetenen door het gereedhouden van hun bydrage de vlotte afwikkeling willen bespoedigen. De leden van de hieronder te vermelden comités, die den Reclasseeringsarbeld van harte aanbevelen, spreken den wensch uit, dat zeei velen In onze gemeente door een milde gave wederom het hunne zullen willen büdragen om dezen voor maatschappü en Individu zoo heil- zamen arbeid in stand te houden. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heeren: Mr. H. C. Leemhorst, burgemeester; jhr. mr dr. B. van den Brandeler, kantonrechter; mr P. B. Cos.‘griffier van het kantongerecht; J B. van Bockxmeer, wethouder; N. Plomper wethouder; Deken J. C. van de Wiel; ds. F. W Boers; ds. H. J. Kastèln; ds. J. de Pree; ds. J O. V. van Bemmel; da. J P. Snoep; ds. B. P. dv Vries; ds. O. L. van Dalfsen; ds. J Dijkstra; J. Ttllema. notaris; S. J. J. Luückx. notaris en U. G. Dorhout. In het comité van uitvoering hebben sitting: Mr J. P. Windhausen, voorzitter; mevr. C. H. Jongebreur-Jongbloed. secretaresse. Oroote Oost 21; J. A. van der Hurk; A. WeüHng; S. de Jong; W. J. Groen; mevr. J. M. C. Stumpel- Schermer; mevr. J. v. d. Zei-Moetjes; mej. W C. de Vries en H. Middeling Voorloopig willen wü onzerzüds de collecte aanbevelen door te citeeren, wat de Zeereerw. heer Henrl de Oreeve In de Reclasseeringscou- i&iiL BcraTjrv; „Het reclasseerlngswerk is o.a. daarom zoo mooi, omdat het zoo moeiiyk is. Het is zoo moetlük. omdat het voomameiyk een tegen stand moet overwinnen, dien men niet ver wacht. De groote moellükheid n.l. ligt niet bü den delinquent, die gerecl'asseerd moet worden maar bü het publiek, dat tot reclaseeren ver plicht is. Al die Jaren. dat ik met echte reclas- seerders In aanraking ben geweest, heb ik in dezen een echt onvervalscht staaltje van naastenliefde, die geen comedle is, kunnen zien.” Te gelegenertyd komen wü hier nader op terug. Bridgewedstrtjd Door de Bridgeclub .Jiooit gedacht” alhier werd dezer dagen een brldge- wedstrüd gehouden. De uitslag van de wedstrijd luidt: Groep A oneëen lün: 1. Ir. J. A. Spruit en Mevr. Spruit te Santpoort 18 punten; 2. Burgem. v. d. Heuvel en J. D. Buis te Ursem 24 punten; 3. A. Dantema en H. Brouwer te Stompetoren 26 punten. Groep A even lün: 1. M. N. Pranger en C. Veen, Alkmaar 21 pun ten; 2. A. de Boorder en D. Plugboer, alhier 21 punten; 3. W. de Boorder en P. Kluft 27 punten. Groep B oneven lün: 1. Mevr. W. de Boorder en Th. Deckwita alhier 20 punten; 2. Mevr. P. Schotsman en V?. <e Boer alhier 24 punten; 3. J. Lakeman Sr. en F v. Leyen alhier 24 punten. Groep B even lün:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3