O POLITIEK EN SPORT Een parlementaire enquête N.S.B.-UITVAL TEGEN DE JODEN Kerkdijk leven 3 3 EEN GOED RECEPT VOOR VERKOUDHEID WOENSDAG 27 APRIL 1938 TWEEDE KAMER Intern. Eucharistisch Congres v naar Nog een interpellatie- aanvrage EERSTE KAMER R. J. J. M. TELLEGEN V r ach tver deeling Van „draaien" beschuldigd EEN ONVERBETERLIJKE M1NERAALWATERINDUSTRIE Reeds 24 maal veroordeeld Fietser ernstig gewond INCASSEERDER BEROOFD Twee families voor de rechtbank RINGVINGER AFGERUKT JONGEN DOODGEREDEN Cebuto-reisgids (Ingezonden Mededeeling) K onder God geen gexag. a Fe a Koningin bezoekt het Prinselijk Paar Valsche boekingen bij N.V. Eilandenbank De doopplechtigheid te Den Haag Het verzoek van den heer Wende laar zonder ëenigen tegen stand aanvaard Vier Nederlandsche bisschoppen zullen zich naar Boedapest begeven Onderzoek naar de methoden in andere landen „Bloedgever” onmiddellyk Deventer gebracht Omstreeks 1 Mei zijn de voor zieningen voltooid Utrechtsche rechtbank legt ver dachte geen straf op Tot lid van Ged. Staten van Overysel gekozen Aan eigen onvoorzichtigheid te wijten BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Drie personen dood gevonden in hotelkamer 4 ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT VOLLEDIG RADIOBAKEN OP ALLE VLIEGVELDEN BIJDRAGE VOOR WERK- VERSCHAFFING IS UITTREKKEN VAN HAREN VERBODEN? V.OJS.-vlieger bracht tijdig hulp NACHTVAART OP DE WAAL VERBODEN ta» dn ke Drama te Kotabatoe -sa -<* aad n>; Al ge» JeS rel ■dl. Lf4 d5: M7 M; Burgemeester en kassier veroordeeld Route van den koninklijken stoet IVOROL EM.-PASTOOR B. AALBERSE BEDIEND Minister Goseling it uiterst waak zaam by het verleenen van het Nederlanderschap De NBB. vroeg aanteekening, dat zy xfch Witter dan wit «■orden Uw tanden wanneer wat goeds, namelijk met Tube 60 en 40 ct. Doos 30 ct. 18 ,,m elgen onvoora,chu»helc een paar minuten zelf gemaakt 1 •V vrouw /a M an or ook eelt 13. Tal Dinsdagnamiddag heeft H. M. de Konin gin een bezoek gebracht aan Prinses Ju liana en-Prins Bernhard te SoestdUk H. M. keerde na de thee weder per auto naar Het lx» terug. van itte- «rtt ge- Da met Na net igen tans De minister van Financiën maakt bekend, dat. met de bedoeling om te worden aangewend voor productieve werkverschaffing, W. W F.D. te O. aan het rijk heeft overgemaakt een bedrag van ƒ100. Met inbegrip van deze storting werd In totaal ontvangen 1407. srtt) den ond sgen al t nds In de Dinsdagmorgen te Zwolle gehouden bui tengewone zitting van de Provinciale Staten van Overysel werd in de vacature van lid van Ged. Staten ontstaan door het overlijden van den heer H. J. Schoemaker Jr. (R.K.) te Deventer, met 33 van de 45 uitgebrachte stemmen be noemd de heer R. J. J. M. Tellegen (RJL) te Zwolle. i l7— 30. liet >7t, ta> De 53-Jarige koopman J. van G., die wegens diefstal van een koffer, inhoudende chocolade artikelen, ten nadeele van een handelsreizlger, voor de Haagsche Rechtbank moest terecht staan, bleek onverbeterlijk te zijn Reeds 34 maal was hij veroordeeld, zoodat hij vandaag voor de 25ste maal van zijn leven moest terecht staan. De elsch luidde acht maanden. Uitspraak 10 Mei. Naar wij vernemen, zal, behoudens mogelijke wijziging, de koninklijke stoet bij de doopplech tigheid van Prinses Beatrix 13 Mei zich langs den volgenden weg naar de Groote Kerk bege ven: van het Paleis Noordeinde, de Paleis straat, de Oranjestraat, de Parkstraat naar den Kneuterdijk en vandaar over Buitenhof, Grave- straat, Groenmarkt, Riviervlschmarkt naar de kerk. Toen Dinsdagmorgen de arbeider Overeem in de werkplaats van de scheepsbesehleters van de rijkswerf te Den Helder bezig was met een electrisch gedreven txwr, had hij het ongeluk, dat de draaiende boor den trouwring aan zijn ringvinger van de linkerhand greep, met het U poetst met Na de sluiting der openbare vergadering ont stond er een heftige woordenwisseling tusschen de heeren Wendelaar (Llb.) en Rost van Ton ningen (NS.B.); de N.8.B.-er schijnt den libe ralen afgevaardigde van „draaien” beschuldigd te hebben en deze elschte op hoogen toon in trekking van die beschuldiging. De NBB.-er was hiertoe echter niet te bewegen. Ons is het niet recht duidelijk, waarom de heer Rost van Tonningen ten opzichte van den heer Wendelaar een scheldterm meende te moe ten bezigen: zou de heer Wendelaar werkelijk „gedraald” zijn, welnu, dan zou de NSB, dit gebaar als een bekeerlng tot haar eigen richting althans 'in de richting daarvan mogen toejuichen. --- Of wil de N.8B. de demagogisch zoo heerlijke Ossche kluif (welke haar nog wel eens opbreken kan!) voor zich alléén gereserveerd houden? doen in de boek De rechtban® bewezen en verb gevangenisstraf. De kassier werd veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Rotterdamsche rechtbank deed uitspraak tegen den 57-jarigen burgemeester van Oolt- gensplaat en Den Bommel, W. J. D„ die als directeur van "t bijkantoor der N.V. Eilanden bank zyn kassier, den 36-jarigen W. V., had Bangespoord een aantal valsche boekingen te n der bank. achtte het ten laste gelegde rdeelde hem tot twee maanden Uiterst waakzaam zal minister Goseling blijven met verleening van toelating, doch al heeft het eigenlijke asylrecht particulier nooit bestaan een mooie Nederlandsche traditie wil de bewindsman behouden doen blijven. Het Nederlanderschap moet een eer en een voorrecht zijnl En als men den minister in zijn tactiek van toekenning daarvan aan vreemde lingen controleert, moet men ook eens kennis nemen van het groote percentage aanvregen, dat niet Ingewilligd wordt. BUITENZORG, 36 April. (Aneta). Gisteren middag heeft zich in het Badhotel te Kotabatoe een vreeseiyk drama afgespeeld. Een dame en een heer, met een baby van twee A drie maan den, betrokken een kamer, zonder de namen in het gastenboek in te vullen. Toen tegen zes uur de kamer nog steeds gesloten bleef, alar meerde men het blnnenlandsche bestuur. Nadat de deur was geforceerd, trof men de ontzielde lichamen van de gasten aan. Het bleken te zijn de heer M G. O-, afkomstig uit Semarang, die een incassokantoor dreef te Batavia en mevr. F., te Batavia woonachtig, met haar baby. Het is gebleken, dat allen door vergiftiging waren gestorven. In het ziekenhuis te Deventer moest een pa tiënt geopereerd worden en op een gegeven mo ment bleek bloedtransfusie noodzakelijk. De eenlge „bloedgever”, de zoon van den patiënt, bevond zich evenwel te 's-Gravenhage en al leen onmiddeliyke overkomst kon baten. De zoon werd telegrafisch gewaarschuwd en stelde zich In verbinding met de Vrijwillige organisa tie Sportvliegers (V O.8 Even later vertrok hij met den V.OJS.-vlieger van Ypenburg naar 1 vliegveld Teuge, waar een auto van den A. N W. B. klaar stond om hem naar het ziekenhuis In Deventer te brengen. Dank zij de snelle verbinding kwam hij hier op tijd aan. Zonder de minste emotie echter heeft de Kamer de mededeeling van den VOORZITTER cmtrent het ingekomen verzoek met de tradl- tionee'.e toevoeging „het voorstel zal worden gedrukt en rondgedeeld en in de afdeelingen behandeld worden” aanhoord. Eerst wanneer Voorloopig Verslag en Memorie van Antwoord verschenen zijn, zal de Kamer zich publiekelijk met de zaak bezig houden. Geen der volksvertegenwoordigers heeft het de moeite waard geacht, over ook maar zelfs de mérites van het verzoek een enkel woord te reppen. Ons schijnt dit de juiste houding: ook al begrijpen wjj niet goed, welke toch de talrijke, opzienbarende nieuwe factoren zijn in de Os sche affaire, en al vinden wij een parlementaire enquête een hoogst zeldzame gebeurtenis in de parlementaire geschiedenis een wel wat al te gewichtig en al te voornaam middel in een geval als het Ossche: de heer Wendelaar krjjge zjjn zin en smake het genoegen, een parlementaire enquête op zjjn naam te mogen boeken. Den heer ROST VAN TONNINGEN (NBB.) was de lang niet halve maatregel van den heer Wendelaar intusschen nog niet genoegzaam af doende en hij vroeg de Kamer verlof, den minister van Justitie vragen te mogen stellen „betreffende de voorloopige beslissingen ten aanzien der brigade der Koninklijke Marechaus see te Oss- en eenige aanvullende vragen, welke onmiddellijk met het herstel der opsporings bevoegdheid van de brigade der Koninklijke Marechaussee en met het verleenen van rechts ingang tegen enkele verdachten, evenals met de handhaving van burgemeester Ploegmakers en van den procureur-generaal in Den Bosch in zijn functie verband houden”. Excuses du peul BIJ den aanvang der eerstvolgende openbare vergadering der Kamer zal ove| het interpel- latle-verzoek beslist worden. Van Interpellatie gesproken: de heer ALBAR- DA (S.DA.P.) kwam belangstellend informeeren, wanneer de Voorzitter de door de Kamer reeds ingewilligde interpellatie aan de orde denkt te stellen en logisch luidde het presidentleele ant woord: liefst tegelijkertijd met de behandeling van het aanhangige wetsontwerp tot verhooging van de credieten voor de werkverruiming: naar de voorzitter zeide te hopen: in den loop der maand Mei. Mocht laatstgenoemd wetsontwerp niet spoedig genoeg voor openbare behandeling gereed zijn, dan zou welwillend overwogen wor den, de Interpellatie onafhankelijk daarvan te behandelen. omstreeks 1 Mei a s. zuilen de vüegvaiden Verbindendverklaring bepleit Schiphol, Waalhaven, Eelde, Haamstede, Vlisslngen, Twente en Eindhoven voorzien zjjn van een volledig lange-golf-baken, bestaande uit koers-, voormerk- en hoofd- merkbaken, hetgeen een belangrijke mijl paal beteekent in de gestadige verbete ring van de Nederlandsche vliegveldoutil- lage. ok in ons land, dat nog wel op een groot contingent van „Jeugdige” mi nisters kan bogen, wordt sport door, politici weinig of niet beoefend. De zwem en tennls-lustige minister Kan was indertijd een unicum en werd als zoodanig buitenge woon populair. Tot op zekere hoogte zijn de woorden van het hierboven aangehaalde Fransche blad dan ook van toepassing op het meerendeel van onze staatslieden heeft hun geringe sportzln dan ook Dezer dagen ontvingen we ■den Cebuto-reisgids voor het komend seizoen. Hieruit blijkt, dat deze ondernemingen niet minder dan 33 ver schillende reizen door Europa maken; in totaal bijna 700 reizen. Deze reizen worden duidelijk omschreven. ter> wijl talrijke nuttige wenken worden gegeven. *s-O r a ve nh age, 36 April 1938. Zeg Oss! en alle op sensatie en relletjes beluste elementen komen in beweging! Wat kan de talrijke tribunisten Anders tot een gang naar ’n zuiver formeel Kamer- vergaderingetje, enkel en alleen tot regeling van werkzaamheden, bewogen hebben dan de hoop op eenige emotie by de aan-de- orde-stelllng van het verzoek des heeren Wendelaar (Lib.) tot het houden van een parlementaire enquête naar de gebeurtenis sen, die zich rondom de brigade der Ko ninklijke Marechaussee in Oss en de maat regelen van minister Goseling hebben afge speeld? Ook voor bederf der ethnlsche samenstelling van ons volk was de minister niet bevreesd en ten aanzien van de wijze, waarop de Kamer de naturalisatie-kwestie behandelt, onthield Z. Excellentie zich natuurlijk bescheidenljjk van iedere „Inmenging”. Onder de ongeveer duizend Katholieken, die van uit Nederland genoemd congres zullen be doeken. zullen zich verder o.m. bevinden Mgr dr. B. Eras, rector van het Nederlandsch Col lege te Rome, verschillende Kamerleden, eenige afgevaardigden uit Nederlandsch-Indië en een honderdtal Hongaren, die na den oorlog als pleegkinderen naar Nederland zijn gekomen en nu hun familie te Boedapest na vele jaren van afwezigheid zullen terugzien. Den Nederlanders wordt te Boedapest een zeer hartelijke ontvangst bereid. Zoo zal in de Boedapester Redoute een grootsche Neder< landsch-Hongaarsche feestavond worden ge houden, waaraan os. het beroemde Budal- mannenkoor zijn medewerking zal verleenen. HeJ moet voor den heer Van Veesem duide lijk genoeg geweest zijn! De Algemeene Nederlandsche Bond van bier handelaren en mineraalwaterfabrikanten heeft In zjjn te Amsterdam gehouden jaarlljksche ledenvergadering een motie aangenomen, welke telegrafisch ter kennis van den minister van Economische Zaken werd gebracht. In deze motie wordt aangedrongen op spoe dige gunstige beslissing op het In behandeling zijnde verzoek tot algemeen verbindendverkla ring van een ondememersovereenkomst in de mlneraalwaterindustrle. Tevens werd aanvaard het bestuursvoorstel om te trachten de Vestiglngswet-klelnbedrljf van toepassing verklaard te krijgen op den bierhandel en de mlneraalwaterindustrle. Dinsdagavond heeft de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat beperkende bepalingen vastgesteldt.a.v. het scheepvaartverkeer op de Waal. Te Ttel en Dodewaard zijn groote borden langs de rivier geplaatst, waarop aan de schip pers wordt medegedeeld, dat de nachtvaart op de Waal is verboden. De mlnlmum-waterstand te Hulhulzen is 2 65 M. onder zoo vér strekkende conclusies als het Fransche blad te willen trek- d—d ken, zijn wij toch ook van meening, dat een regelmatige gezonde ontspanning in de buitenlucht voor staatslieden, die toch al door hun beroep méér Kamerlucht moeten Inademen dan een nlet-polltlek mensch ver dragen kan, geen nutteloos tijdverlies be hoeft te beteekenen. Om tot groote psychi sche prestaties in staat te zijn, dient men zich physlek op peil te houden. ®en figuur als de physlek gehandicapte president der Vereenigde Staten Roosevelt sou onmogelijk zooveel werk kunnen verzetten, indien htf niet op zijn tijd zou gaan hengelen. De hen gelsport, waarbij met lokaas argelooze visch- Jes moeten worden verschalkt, valt trou wens niet zoo ver buiten de Hjn der politiek, al Is het politieke viachwater ook doorgaans troebeler dan het beweeglijke water, waarin blinkende forellen zich lekker voelen. Het golfspel, waarbij men met zoo min mogelijk slagen den. bal moet trachten te werken in een gaatje, dat men doorgaans niet zien kan, doch waarvan men de plaats, waar het zich bevinden moet, weet, is ook bijzonder ge schikt voor politici, die vaak elk gaatje in het front van de oppositie moeten benutten om aan een val te ontkomen. Bovendien kan de golfsport tot op hoogen leeftijd worden beoefend, hetgeen van groot belang is, ge zien den leeftijd, waarop de politici in' de meeste landen minlstrabel worden. Het valt niet te ontkennen, dat de Britsche politiek over het algemeen een heel wat sportleveren indruk maakt dan de Fransche. Zie slechts, hoe sportlef het Britsche Rijk het spel om Abesslnië heeft verloren en thans shake hands doet met den triomfeerenden Duce. Waren de overwinnaars na den grooten oor log wat sportiever geweest, dan zou de we reld van vandaag er heel wat geruststellen der hebben uitgezien. Het waren vooral de Franschen, die toen geen spoor van sporti viteit aan den dag legden en hun bondgenoo- ten wisten op te winden tot een kortsichti- gen geest van weerwraak. droevig gevolg, dat met den ring ook de ring vinger van sjjn hand werd losgerukt. Na in de verbandkamer van de werf ver bonden te sjjn, is hij naar het Marlnehospitaal vervoerd. Em.-pastoor B. P. Aalberse van de 8t. Mar- tlnusparochie te Voorburg, die thans verblijf houdt in 8t. Antoniushove aldaar, is dezer dagen voorzien van de laatste HJi. tan. beschouwde als tegen alle naturallsatie-ont- werpen gestemd te hebben. Alvorens de Kamer in Comité-Generaal ging ter behandeling van de. huishoudelijke begroe ting voor 1939, kreeg de heer DE JONG (RK) bjj de behandeling van het wetsontwerp be treffende tijdelijke maatregelen ter bevorde ring van een zooveel mogelijk evenredige vracht- verdeeling in de binnenscheepvaart van minis ter VAN BUUREN de toezegging, dat er naar gestreefd zal worden, de fouten, welke In de huidige regeling gebleken zijn, In de nieuwe wet zooveel mogelijk te verbeteren. Doordat de griffier der Eerste Kamer, mr. dr. A. De Block, tot buitengewoon hoogleeraar aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg benoemd is, was de Senaatsvergader- zaal heden alweer een professor rijker. Menig senator kwam den nieuwen professor de hand drukken. Op den hoek van de Catharina Beersman- rtraat en de Eerste Schansstraat te Rotterdam Dinsdagmiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat den zevenjarigen A. Hulsman, een •choller, uit de Oranje Nassaustraat, het leven beeft gekost. Oe Jongen stak plotseling den rijweg over, vaarblj hij onder een met een paard bespan- **n wagen raakte, welke onder toezicht van een groenteboer bestuurd werd door een der- “enjarig meisje. Het wiel ging den Jongen over borst. HJj liep zware Inwendige kneuzingen y- Pw auto van den G.G.D. is hl) overge- **cht naar het ziekenhuis aan den Coolslngel. hij by aankomst reeds bleek te zijn over- 1 «den. en Franach blad heeft er onlangs op H gewezen, dat staatslieden vooral in de tegenwoordige gespannen verhou dingen meer dan ooit innerlijk kalm en rus tig moeten zijn om een frisch en koel hoofd te kunnen bieden aan de vaak uitermate moeilijke en precaire situaties, welke zich voordoen. Het blad was zelfs van meening. dat de vooral In Frankrijk tot voor kort heerachende binnenlandsche politieke ver warringen voor een groot deel zouden toege schreven moeten worden aan het feit, dat de toonaangevende staatslieden niet genoeg hun gezondheid in acht nemen. Zjj brengen te veel tijd door In de politieke clubs en ver- eenlglngen en doen in het geheel geen moei te zich te ontspannen en zich rustig te be zinnen op de moeilijke problemen, welke zij hebben op te lossen. Daardoor zijn zij voort durend zenuwachtig en geprikkeld en kun nen zy zich geen helder en nuchter beeld vormen van de toestanden. Zoo was de voor malige Fransche premier Chautempe een voorbeeld van een ongezond levend politi cus. HU rende maar van de eene zitting naar de andere. In plaats van af en toe een flinke wandeling in de frissche lucht te maken en zich eens te laten uitwaaien bracht hij den weinigen vrijen tijd, waarover hij beschikte, door In politieke clubs, waar de rookerige atmosfeer zoowel geestelijk als lichamelijk niet bepaald verkwikkend kon genoemd worden. Terwijl zijn minister van buitenlandsche zaken Delbos een groote re devoering hield, moest Chautemps niet al leen luisteren, maar tevens zyn eigen rede voering voorbereiden. Conferenties, politieke - ontvangsten en redevoeringen en alles, wat verder in de politiek thuis behoort, namen hem vrijwel zonder onderbreking geheel in beslag en het was dan ook niet te verwon deren. dat Chautemps af en toe duidelijke teekenen van vermoeidheid toonde. Tegen over een dergelUke politieke levenswijze stel de het Fransche blad het voorbeeld van de Engelsche premiers en ministers, die alleen op de meest spannende momenten hun week end prijsgeven en door een party golf of uit-vlsschen-gaan1 hun geest plegen ta verstrooien en hun physleke krachten ta herstellen om zich daarna weer beter op de politiek te kunnen concentreeren. Het bewuste blad gaat zelfs zoo ver te beweren, dat zulk een sportbeoefening dooe staatslieden een uiting van vaderlandsliefde te, omdat zij daardoor de belangen van hun land beter kunnen behartigen. Het Nationaal Bureau voor Eucharisti sche Congressen te Utrecht deelt mede, dat aan het 34ste Internationaal Eucharistisch Congres, dat van 25 tot en met 29 Mei as. te Boedapest zal plaats vinden, de vol gende Nederlandsche bisschoppen sullen deelnemen: Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, blsschop van *s Hertogenbosch; Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, blsschop van Roermond; Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers, blsschop van Haarlem, en Z. H. Exc Mgr. dr. J. O. Smit, titulair blsschop van Pa ralus. al niet de betreurenswaardige gevolgen, welke bet blad aan het euvel van hun Fransche col lega's meent te moeten wijten. Het klassieke: .mens sana in corpore anno” (Een gezonde geest in een gezond lichaam) bevat een wijze les voor lederen mensch, maar in het MJ- aonder voor hen, van wie meer dan van anderen psychische Inspanning geëischt wordt. WU willen hiermede niet betoogen. dat de politiek uitsluitend als een sport be oefend moet worden, maar wij meenen toch dat een beetje meer sportiviteit de politiek ten goede zou kunnen komen, zooals het ter voorkoming van onverkwikkelijke vlagtncl- denten beter sou zijn, wanneer sommige sportclubs by internationale ontmoetingen wat minder aan politiek zouden doen. Naar aanleiding van het bericht In de dag bladen, dat een tweetal hoofdambtenaren naar Zweden te vertrokken, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen naar de wyze. waarop in dat land in verband met de werkloosheid openbare werken worden uitgevoerd en gefi nancierd, vestigt men er van bevoegde zUde de aandacht op, dat niet alleen Zweden In dit onderzoek wordt betrokken, maar ook Enge land, Duitschland en België. GelUk, naar Zwe den. zal zich ook naar die landen een tweetal hoofdambtenaren begeven, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de overeenkomstige aldaar toegepaste middelen tot bestrUding der werkloosheid. s GRAVENHAGE, 26 April 1938 Er is een tyd geweest, dat de N.8.B. hef tig in verzet kwam, wanneer men haar van antl-semietisme beschuldigde. 1 Was in de eerste dagen der NB.B., toen men nog vreesde, zekere goede gevoelens van ons volk tot eigen nadeel te kwetsen en toen men misschien nog op steun van het Joodsche volksdeel hoopte. Thans echter geven de leidende NSB-ers by iedere voorkomende gelegenheid biyk van hun verderfeiyke bloed- en bodem- standpunt; en als een gelegenheid niet voorkomt, dan fabriceeren zy er een. Zoo ook vandaag weer In de Eerste Kamer: aan de orde waren een aantal naturalisatie- ontwerpen, omtrent de talrykheid waarvan al meermalen vanaf de ministertafel afdoende verklaringen zyn gegeven, maar de heer VAN VESSEM (NSB) kwam met bezwaren: de Kamer zou zich niet voldoende op de hoogte kunnen stellen van zooveel naturallsatie-geval- len, door den toevloed van vreemdelingen zou de ethnlsche samenstelling van ons volk Ir. ge vaar komen en zou de werkloosheid worden vergroot in andere Europeesche landen nam men wél maatregelen tegen den Intocht van vreemdelingen, vooral na de Iniyvlng van Oostenrük by Duitschland. Dit te een beproefd huismiddeltje, dat snel verlichting zal brengen, terwyi na korten tyd Uw verkoudheid of hoest geheel verdwynt. Koopt by Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd). Vermengt het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker. Roert het goed door, tot het geheel te opgelost. Neemt vier maal daags een eetlepel. Het te buitengewoon geschikt voor kinderen: ook by volwassenen te de werking afdoend. Knipt dit recept uit. om U eraan te herinneren een 30 grama fleschje Vervus te halen. In de v. d. Takstraat te Rotterdam is Dins dag de onderladlngmeester van de Nederland sche Spoorwegen G. Wolters, wonende aan den Groenen HUledyk, toen hy op zUn flets In de richting Stieltjespleln een carrier wilde pas seren, gevallen, doordat zyn stuur vasthaakte in dat van een naast hem fietsenden wlelryder De man kwam Juist voor de wielen van een zwaren vrachtauto terecht. In zeer erostl- cen toestand te W. naar het ziekenhuis aan den Coolslngel gebracht^ De 25-jarige schoonheidsspecialiste M. R. was door den kantonrechter te Utrecht veroor deeld tot t 5.50 boete of 1 dag hechtenis. Deze veroordeeling te gebaseerd op een advertentie In een plaatseiyk blad, waarin zij haar methode tot het uittrekken van haren aanprees. Tegen deze veroordeeling te zy in hooger beroep gekomen. De Officier van Justitie had, nadat prof. dr. T. M. van Leeuwen ate getulge-deskundlge by de voortgezette behandeling was gehoord, be vestiging gevraagd van het vonnis van den kan tonrechter. De rechtbank deed hedenmorgen uitspraak, zy achtte het ten laste gelegde bewezen, doch legde verdachte geen straf op. Wjj zullen onszelf blijven, verklaar de Z. Excellentie tenslotte, met eigen mentaliteit en eigen geest, met echt- Nederlandschen geest, „vrij van vreemde smetten "t Was duideiyk, dat de heer Van Vessem de aan de orde zynde naturalisatie-ontwerpen misbruiken wilde om zyn jodenhaat te luchten: tegen de Joden was heel zyn even stuntelig als steeds uitgesproken rede gericht HU heeft van zyn uitvallen echter niet veel pleizier beleefd. De heeren BRIET (AR) en DE ZEEUW (8DAP) hebben zyn „argumentatie” behoor- lyk weerlegd. Vooral het gecoquetteer der NSB met „zuiver nationaal gevoel”, dat zy, even als haar cultuur, by voorkeur van onze Oos terburen betrekt, vond gerechtvaardlgden hoon. Tal van „vreemde” argumenten had de heer Van Vessem aangevoerd, maar hem werd aan het verstand gebracht, dat hU zich hier be vond in een zuiver Nederlandsch parlement. Minister GOSELING gaf voorts de knock out; wie even zyn gedachten vermag te raad plegen, kan en moet weten, dat deze naturali saties in geen enkel verband met de elders in Europa tegen de Joden genomen maatregelen kunnen staan: Alle thans voor naturalisatie voorgedragen personen wonen langer, som migen vfel langer dan vyf Jaar In Nederland, en wat de eventueele vermeerdering der werk loosheid door deze naturalisatie betreft: alle voorstellen worden door het Departement van Sociale Zaken bekeken en gevaar voor ver mindering der werkgelegenheid wordt als een beletsel beschouwd. In sommige gevallen betee kent de naturalisatie Integendeel een voordeel voor de werkgelegenheid. Twee families uit de Honthorststraat te ,’s Gravenhage en de commensaal van een harer hadden een geraffineerd plan uitgedacht, om een Incasseerder van zyn tasch met geld te berooven. Toen deze laatste aan de deur by een van de families aanschelde, werd hy door de huls- aan den praat gehouden en onderwyi ging de man er met zyn fiets en tasch met ongeveer 170 aan geld van door. De man van de andere familie kon aan deze beroovlng niet meedoen, daar.... hy voor dien tyd een straf moest uitzitten. De commensaal van die familie nam echter zyn plaats in. Daar deze de vrouw des huizes blUkbaar te veel het hof maakte, "heeft haar echtgenoot uit wraak de heele zaak aan de politie ver raden. Vier delinquenten moesten voor dit geval voor de Haagsche rechtbank verschynen. De 31-Jarige metaalsiyper A. de B„ die de flets en de geldtasch heeft gestolen, hoorde acht maanden gevangenisstraf tegen zich etechen. Dezelfde straf met aftrek van de preventieve hechtenis werd gerequlreerd tegen den kost ganger van de andere familie, den 32-jarigen los-werkman J. L.. die een gedeelte van den bult heeft gekregen. Tegen belde vrouwen, die eveneens een ge deelte van het gestolen geld hebben aangeno men. werd twee maanden gevangenisstraf ge vorderd. De verdedigers mrs. Zegers en Klein pleitten clementie. Uitspraak 10 Mei. (D-E)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5