De gebeurtenissen te Oss „Een linksche nederlaag is niet meer tfe mijden” I <1 ONS BLAD Millioenennota Engeland van Cammans terecht gesteld Japanners houden Britsch schip aan DE BAROMETER I yOORSTEL- WENDELAAR INGEDIEND ALDUS VERKLAARDE FRANCO JOH. LAUWERS Het nieuws van heden r .Verhoor van getuigen o Memorie van toelichting 3900 arrestaties te Moskou Ben kijkje in de haven van Napels, waar de ItaUaansche oorlogsschepen ft per- v handvat Hitler's tezock msadsA geconcentreerd ^A\V\\vV.VUII WIIIIII///WM X' De belegering van den Radja van Sikar De hooge waarde der H. H. Sacramenten Verscheidene plaatsen gebombardeerd Politieman gedood bij arrestatie Chineezen op 20 km. van Peiping Toespraak van den H. Vader tot de leden der Katholieke Actie De rechtbank te Barcelona velde 26 doodvonnissen wegens hoogverraad Twaalf dooden, honderd gewon den en 2171 arrestaties De altijd-blijvende Moederkerk Ondersoek gewenscht naar de toedracht van de feiten, welke den minister tot zyn bekende beslissing hebben gebracht Chineesche leden der bemanning door Japansche militairen mishandeld Nog steeds aanslagen in Palestina DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN PAÏGLOr 3 Botsingen in Britsch* Indië Hy zou zich met 30.000 man stevig verschanst hebben Preventieve maatregel in verband met de 1 Mei-viering ■4 Treurig gevolg van het optreden van een revolverheid Franco optimistisch Hoogachting van een diplomaat voor de Katholieke Kerk Japansche vlootautoriteiten van hun commando ontheven WOENSDAG 27 APRIL 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 174 D€ PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdraagt 20 CL p. rwgal; Ingezonden Madadaalingan 40 CL p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon- aanvrage gaarne door onze titratie verstrekt Enorme bewapeningsuitgaven maken verhooging van be lasting noodig VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS auuAUxi i- NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD nement wordt de 7 het betrokken o ■"1 t De rechtbank te Barcelona heeft vandaag M personen wegens hoogverraad of splon- aage ter dood veroordeeld. X De vraag, of de minister bevoegd was deze opdracht te geven en. zoo ja, of er vol doende aanleiding voor, den minister was om met zooveel spoed een zoo ongebrulkelijken en ingrijpenden maatregel te nemen. Het H. Doopsel, aldus de H. Vader, geeft ons een geheel nieuw leven en beheerscht dit leven geheet Tten Zuiden van de Ebro atyn de recht, schen, gesteund door artillerie, luchtmacht en vechtwagens, tot den aanval overgegaan langs den weg van Montalban naar Alcaniz. Zij zijn er in geslaagd bet front der regee- rlngstroepen bij Allaga te doorbreken. De stad Castellon is gisteren door twintig vliegtuigen gebombardeerd. Er vielen vijf dooden en verscheidene gewonden. Vijftig huizen werden vernield. Eveneens werden gebombardeerd de dorpen Almanzora en Villa Real. Hier vielen zes dooden en eenlge gewonden. De persdienst van het Volksgerechtshof deelt mede, bericht het D.N3., dat de op 5 November jX door het Volksgerechtshof wegens landverraad tot de doodstraf en het verlies van burgerlijke eererechten ver oordeelde 44-jarige Wilhelm Cammans, uit Venlo is terechtgesteld. De Chlaeeasn zetten den aanval in op Tantajen. Verschillende hooge Japanerhe vlootaatoriteiten werden van hun pent ontheven. Volgens Franco te een i^derlaag der Spaanscho regeering niet meer te mijden Sir John Simon diende de Britsche millioenen nota bö hoi Lagerhuis in. Tot Hd van God. Staten van Overwoei Is go- koeen de heer R, J. J. M. Telingen. Drama te Kotabatee; drie personen dood ge vonden la hotelkamer. BOMBAY, 26 April (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat tijdens de botsingen van de vorige week tusschen Mohammedanen en Hin does twaalf dooden sjjn gevallen. Voorts werden honderd personen gewond. In het geheel zijn 2171 arrestaties verricht. Men la -den toestand Ahana meeaten Voorstel-Wendelaar tot het honden van een enquête Inzake Om bö de Tweede Kamer ta- gedAhd. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan het PritneUjk Paar ten palette Soeptdflk. De Kerste Kamer heeft aa. eenlge naturalisatie- ontwerpen goedgekeurd. Valsche boekingen bö de N.V. EUandenbank te Ooltgensplaat; burgemeester en kaarter verssr- Stand op Woensdag uur vast 7«M Verign rianft MM ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Eén dezer dagen heeft de H. Vader een toespraak gehouden tot de Diocesane Voor zitters van de ItaUaansche Katholieke Actie, waarin Z. H. om. een uiteenzetting gaf van de groote waarde der HJL Sacra- meuten. De andere Genademiddelen daarentegen zijn zooveel als etappes op dien levensweg. Maar ook het Vormsel heeft zijn gewichtige betèeke- nls. Het geeft de genade om soldaten te kun nen zijn, kampioenen, werkers voor den Heer. Het geeft de genade om niet enkel van de schatten, ontvangen bij het Doopsel, te genie ten, maar om die schatten te verspreiden en mee te deelen. t Ook sprak de H. Vader over de beteekenls van het offer naast de nauwgezette vervulling van den plicht van staat. Daarbij haalde de H. Vader een woord van Kardinaal Mercier aan: ,De plicht! De plicht! Wanneer deze vervuld is. beminde zonen, dan is het paradijs verze kerd. Maar bovendien durf ik u te vragen God te dienen als goede kinderen, niet slechts als trouwe dienaren.” „Welk een afgrond tusschen deze beide!" zelde de H. Vader. „Dient daarom den Heer niet slechts door het vervullen van den dageUJkschen plicht, maar ook door offers en gebed.” WARSCHAU, 26 April (P.A.T.). De Poolsche bladen deelen mede, dat te Moskou talrijke arrestaties verricht zijn in verband met de plechtigheden ter gelegenheid van den eersten Mei. Tot dusver zouden ongeveer 3900 preven tieve arrestaties zijn gedaan. In een onderhoud met den vertegenwoordiger van de 2. am Mittag^ ia Spanje heef» gene raal Franco verklaard, dat na de doorbraak aan het Noordelijk front een nederlaag van de regeerlngstroepen niet meer tegen te houden is. i Ten aanzien van de betrekkingen van het rechtsche Spanje met de bevriende mogend heden zeide Franco, dat deze betrekkingen zeer levendig zullen zijn. Hij zal hen niet vergeten, die in moeilijke oogenblikken de broeders zijn geweest van het rechtsche Spanje. Verder wees Franco er op, dat steeds in de geschiedenis, wanneer Duitschland en Spanje samen zijn gegaan, groote dingen tot stand zijn gebracht. Een teeken voor de toenadering tus schen belde mogendheden is de politieke over eenkomst van de regeeringssystemen en de strijd tegen het communisme. Op zuiver gees telijk terrein zal de wetenschappelijke vooruit gang van Duitschland leiden tot nauwe betrek kingen met de Spaansche wetenschappelijke wereld. Groote contingenten Mooren zijn tijdens het weekend uit Ceuta in Algeciras aangekomen. Zij worden onmiddellijk geoefend, om naar het Madrileensche front te worden gezonden. Het ItaUaansche hospitaalschlp „Gradlsca” is gisteren te Gibraltar aangekomen en op weg naar Napels, met 360 ItaUaansche gewonden aan boord, afkomstig van de rechtsche fronten in het Noorden. L De juiste toedracht van de feiten, welke den minister van Justitie geleid hebben tot zijn telegrafische opdracht aan den procureur- generaal te 's Hertogenbosch om aan den be trokken divlsiecommandant der Kon. mare chaussee namens hem mede te deelen. dat de brigade te Oss zich tot nader order, behoudens uitdrukkelöken last van dien procureur-gene- raal, te onthouden heeft van leder opsporings onderzoek. Hoe een voorstad van Tortosa er uitzag, toen de eerste afdeelingen der nationa listen er binnenrukten By Alcala de Chivert, op enkele kilometers van de kust der MlddeUandsche Zee, zijn de regeerlngstroepen tot den aanval overgegaan en hebben zjj eenlge hoogten heroverd, welke lig gen in de richting van den weg naar Castellon. Vervolgens begeleidden de Japanners het stoomschip naar de Japansche basis op TZung- ming-elland. waar het nauwkeurig ami worden doorzocht De Japanners beweren, dat van boord van de Tungwo geschoten sou zijn. Daarom sullen zij het schip voor onbepaalden tijd vasthouden. Een Britsche kanonneerboot zal zich naar de Tungwo begeven. Blijkens het door mr. W. C. Wendelaar (Llb.) bij de Tweede Kamer ingediende voorstel tot* het houden van een enquête omtrent de opdracht van den minister van Justitie tót onthouding van opsporings onderzoek door de brigade te Oss der Ko ninklijke marechaussee, wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar: JAIPUR, 26 April (Reuter). Alle pogin gen om den Radja van Sikar er toe te bewegen zich over te geven, zijn mislukt. Hij maakt zich gereed krachtig tegenstand te bieden. Een klein kanon is opgesteld op de voornaamste poort van Sikar, welke bovendien door twee honderd volgelingen van den Radja wordt be waakt. Ook elders worden versterkingen aan gelegd; naar verluidt kan de Radja op het oogenblik beschikken over dertigduizend num. De belegeraars bestaan uit twee afdeeUngen Infanterie, een escadron lansiers en politie Op enkele punten zijn mitrailleurs opgesteld. HANKAU, 26 April (DNB) Volgens Chi neesche berichten van het front in Zuid- Sjantoeng hebben de Chineesche troepen een aanval op Tantsjen Ingezet. In de straten der stad zou gevochten worden. Chineesche troepen zouden reeds tot twintig kU ome ter ten Westen van Peiping zijn doorgedrongen. Hierdoor wordt Japan voor de noodzakelijkheid geplaatst, nieuwe troepen naar China te zenden. JERUZALEM. 27 April (Reuter). Sinds Don derdag zijn zeven Arabieren door Arabische bandieten vermoord. Dinsdag is bij Acre een Arabier omgebracht. De terrorisatle van Arabi sche dorpen duurt voort, waarbij de bandieten het vooral op de dorpshoofden gemunt hebben. Gisteren is in de heuvels ten Zuiden van Haifa een dorpshoofd doodgeschoten, terwijl zijn 13- jarlge zoon ontvoerd werd. Buiten Bethlehem is het tot een gevecht tusschen roovers en Brit sche politie gekomen; een bandiet werd ge wond. een ander gedood. Te Haifa is gister middag een Arabier door een schot ernstig ge wond. Professor dr. voor het J deel van den rechter-commissaris. Ook vraagt de heer Wendelaar of het inzake de kwestie betreffende de jeugdwerkloozensorg nog wel billijk blijft, om de bedoelde, arrestatie van twee jonge menschen alleen aan de mare chaussee te wijten. Uit het vorenstaande moge gebleken zijn, dat het de vraag is of de Kamer haar voorlooplg oordeel, dat ze over het geval-Oss voldoende in gelicht was, by nader inzien niet moet her zien. Maar daar komt nog iets anders bij. De minister heeft het goed gevonden hangende deze zaak den marechaussees nog eens hun zwijgplicht in te scherpen. Men heeft hier en daar den Indruk gekre gen, dat de zwijgplicht op dit oogenblik minder noodig was ter bescherming van rechtmatige belangen van het publiek dan om de mare chaussee te beletten zich te verdedigen. De heer Wendelaar WMbkt er niet aan om te be weren, dat de herinnering met dat doel ge geven is, maar het is er wel het resultaat van. Ook in dit opzicht heeft de Interpellatie- Drop niet voldoende licht gegeven, niet vol doende licht kunnen geven. BARCELONA, 26 April (Havas). Gisteren hebben de regeerlngstroepen zich meester ge maakt van eenlge hoogten aan het front bjj Tremp. I SJANGHAI. 27 April. (Reuter), het Britsche stoomschip Tungwo, dat 1337 ton meet, is gisteravond aan den mond van den Jangtse aangehou den door Japansche militairen, die zich met de bajonet op het geweer aan boord begaven en den Chineeschen leden der bemanning verwondingen toebrachten. Hugh Wilson, die onlangs benoemd werd tot gezant der Vereenigde Staten te Berlijn, heeft een dezer dagen een boek het licht doen zien, getiteld „The Education of a Diplomat". Hij geeft daarin Indrukken weer, opgedaan in zijn lange diplomatieke carrière. Hugh Wilson spreekt in zijn boek ook over het Kathollcisqge. „Ik behoor niet tot de Katholieke Kerk, maar de activiteit van de Katholieken en de eeuwig heid van de Katholieke Kerk, die altijd, gedu rende het wankelen van koninkrijken, keizer rijken en democratieën, dezelfde bleef als die Zij was in de eerste eeuwen, imponeert mij. Zij veroordeelde, wanneer het noodig was, ook regeerders en Zij is de eenlge macht, die zich altijd met respect laat aanhooren en steeds verheven bleef boven de nationale grenzen. De naties moeten, ook wanneer Zö iets zegt, wat met haar wenschen in strijd is, en ook wan neer haar politici niet katholiek zijn, naar Haar luisteren." Wilson schrijft ook nog over den schoonheidszin der katholieken, die bij ds pro testanten ontbreekt. HJj besluit: „Gelukkig hjj, die katholiek geboren werd!” DIENST-AANBIEDINGEN, Gwvraagd of Aan geboden, geplaatst onder do Omroeper- nibrlek W cl por regat 1 KORTRIJK, 26 April (Belga). Eenigen tijd geleden had de vrouw van een metselaar de echtelijke woning te Avelghem verlaten om bij een broer te gaan wonen. Toen gisteren de vrouw met haar broer op straat kwam, loste de verlaten echtgenoot een geweerschot op de vrouw, zonder haar te treffen. Haar broer wilde ingrijpen, doch werd in den rechterarm getrof fen. Da metselaar trok zich vervolgens in zijn woning terug. Korten tijd later vervoegden zich twee gen darmen bij de woning, om den meteelaar te ar- resteeren. Deze vuurde op hen en trof den 48- jarigen wachtmeester Desloo, vader van vier kinderen, die op slag werd gedood. De moor denaar nam de vlucht en verborg zich achter een huisje. De gendarmerie uit Kortrijk werd te hulp geroepen, en toen de moordenaar deze politiemacht op zich af zag komen, gaf hij zich over. Hij werd overgebracht naar de gevangenis jan Kcrtrift, Vanochtend om vijf uur poogde de luchtmacht van Franco een aanval te doen op Barcelona. De luchtdoelartlllerie opende onmiddellljk het vuur en na twintig minuten was de rust weer gekeerd. Hedenochtend is de ministerraad te Barcelona in vergadering bijeengekomen. De commandanten van de politie te Flgueras en La Junquera, ten Noorden van Barcelona, zijn, naar verluidt, van hun post gevlucht, na dat agenten van de bijzondere politie te Bar celona waren aangekomen. Verscheidene hooge functionarissen, o.a. de gouverneur van de gevangenis van Flgueras, zouden zijn gearresteerd, onder beschuldiging onrust te hebben verwekt en aanhangers van Franco en „gematigden” te hebben geholpen over de Fransche grens te vluchten. ÏIKMAAR, Hof 4, Telefoon 4530 en 4220 PEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 NOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: lutot Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar /l— per kwartaal of 15 cènts per week, voor bulten Alkmaar y 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Uhg. H. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. Het geval-Oss wordt door velen terecht of ten onrechte de heer Wendelaar houdt zich daar buiten beschouwd als een toetssteen voor het parlementair-democratisch systeem. Als overtuigd voorstander daarvan acht hij het noodzakelijk, dat de Kamer doet wat In haar vermogen is om de goede werking daarvan te bevorderen. De doofpot moge het attribuut zijn voor andere systemen. Tegelijkertijd werden de marine-attaché, vice-admlraal Honda, de commandant van de landingstroepen der Marine vice-admlraal Ohkochl en de chef van de Japansche vloot in de Chineesche wateren vlce-admiraal Soegijama van hun post ontheven. Douglas Hyde, candidaat 'isidentschap van den LONDEN, 36 April. (Reuter) Hedenmid dag beeft Sir John Simon de begrootlng aan bet Britsche Lagerhuis voorgelegd. Toen hij opstond om zijn rede te beginnen, werd hij lulde toegejuicht. Het afgeloopen jaar Is gesloten met een overschot van 28.786.000 pond Aterling. In het afgeloopen Jaar bedroegen de inkom sten 872.580.000 p. st„ 48 mlllioen meer dan het Jaar daarvoor. De algemeene Indruk van het afgeloopen jaar is, dat de eerste helft beter was dan de tweede, hoewel ook de tweede helft goed is geweest. De uitgaven voor de landsverdediging raamt de minister voor het komende jaar op 343.250.000 p. st., hierbij Inbegrepen de 90 mlllioen, welke alreeds zijn geleend. Bij de civiele ramingen is opgenomen een be drag voor luchtbescherming, dat 3K mil- lloen hooger is. Voorts deelde Simon mede, dat men voor de plannen tot voedseldefensie de betrokken tak ken van handel geraadpleegd heeft, en dat de regeering in het begin van dit jaar besloten had te juister tijd voldoende voorraden tarwe, wal- vischtraan en suiker in te slaan, teneinde de zekerheid te hebben, dat de voorraden des lands gehandhaafd zullen worden op een peil, dat noodig is voor de behoeften der burgerbe volking In de eerste maanden en tijdens een noodtoestand. Deze aankoopen zijn thans ver richt. De totale uitgaven raamde Simon voor dit jaar zonder de 90 mlllioen geleend geld, die reeds toegewezen zijn voor de defensie op 944.398.000 pond, d wz. 81% mlllioen meer dan op de begroeting van het vorige jaar. Er zullen stappen gedaan worden om een einde te maken aan belastingontduiking. voorschriften der wet, dan begrijpt men. dat In werkelijkheid de schuld voor deze door den minister als vrijwel ongemotiveerd voorgestel de arrestatie niet ligt of althans niet alleen ligt bij de marechaussee. Immers, de bevoegdheid tot gevangenhouding van de marechaussee reikt niet verder dan ge durende twee dagen. De zeven overige dagen, dat deze man gevangen gehouden is, komen dus voor de verantwoordelijkheid gedeeltelijk van den officier van Justitie en voor het overige De Japansche troepen hebben aan bet Oos- telijk front zware verliezen geleden. Op het slagveld aan de grens tusschen Anhwei en Tsjeklang zijn de lijken van minstens 1500 Japansche soldaten gevonden. Hierbij rijn niet inbegrepen» de Japanners, die in Noord- Tsjekiang zijn gesneuveld. Officieel wordt bevestigd, dat viee- admiraal Hasegawa, de commandant van de Japansche vloot In de Chineesche wa teren, van sijn poet is ontheven en ter be schikking gesteld is. Aan de Memorie van Toelichting tot het voorstel wordt het volgende ontleend. Het verloop dezer zaak in de Kamer is wel zeer bijzonder snel geweest, en nu is vlug wer ken prijzenswaardlg, mits de degelijkheid er niet onder lijdt. Van de abnormale snelheid in deze zaak,, welke de voorsteller aanvankelijk mede bevorderd heeft, is echter achteraf als beswaar gebleken, dat voor de leden der Kamer de tijd ontbroken heeft om gelijk na een schriftelijke voorbereiding van het debat het geval is de argumenten van den minister op haar volle waarde te toetsen. Hoe het zij, de minister van Justitie toonde zich bereid den interpellant, den heer Drop, te beantwoorden en verschafte zijnerzijds uitvoe rige inlichtingen, van welker degelijkheid de Kamer zoo onder den indruk kwam, dat zij die voldoende achtte. Daarmede had de zaak uit kunnen zijn en ze zou ongetwijfeld ook uit ge weest zijn, wanneer de door den minister ge geven inlichtingen ook voor hen, die beter dan de leden der Kamer op de hoogte van de feiten waren, afdoende geweest waren. Maar het is gebleken, dat de zaak niet uit la, dat is in het openbaar gebleken door de reacties van een groot deel der pers op de be handeling der interpellatie. Ook in dit stadium der zaak kan de voorsteller zijn instemming niet geven aan alle ontevredenheidsbetuigin gen in de pers over *8 ministers inlichtingen. Integendeel, ook thans wlF hjj uitdrukkelijk ver klaren, dat er daarbij uitlatingen zijn, waar mede hU zich geenszins kan vereenlgen. Maar - daartegenover wijst hij er op, dat in verschil lende serieuze bladen zeer gereserveerde arti kelen hebben gestaan, waaruit men den indruk krijgt, dat der Kamer en, naar men mag aan nemen, ook den minister zeer belangrijke in lichtingen onthouden zijn. Volgens de bladen heeft de Kamer wel de waarheid vernomen zij het een soms misschien eenigszlns gekleur de waarheid maar heeft zij toch niet de ge- beele waarheid vernomen. Het is voor de leden der Kamer in dit stadium der zaak vrijwel ónmogelijk, te beoordeelen In hoeverre dat al dan niet juist is. Maar de voorsteller acht het nuttig, mede te deelen, dat hij en naar hem bekend is verschillende andere leden der Kamer ook bulten de pers °m van zeer uiteenloopende zijden berichten hebben gekregen, volgens welke de Kamer in derdaad niet voldoende van de feiten op de hoogte zou zijn geweest, om zich een recht vaardig oordeel over het gebeurde te Oss te kunnen vormen. Na een citaat van den minister over zijn be- riult de opsporingsbevoegdheid tijdelijk stop te vetten, stelt de heer Wendelaar daartegenover *en gedeelte van een artikel van de Nieuwe Notterdamsche Courant van 12 April en vraagt dan: Zou ik de eenlge zijn, die niet aanstonds alles uit de woorden van den minister hebt weten ie halen van wat er volgens dit artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, dat een zeer betrouwbaren Indruk maakt, toch wel In zat? Wat het geval van den dusgenaamden ban kier betreft, geeft de minister een uitvoerige uiteenzetting over de huiszoeking, maar over de verantwoordelijkheid voor de gevangenneming en -houding wordt zeer weinig gezegd. Bö het hooren kreeg men den indruk of de betrokken Jachtmeester der marechaussee in dit geval een vrijwel door niets gemotiveerde aanhouding bad gedaan en dat de Justitie hem dan ook, *>odra haar het ongemotiveerde van de aan houding gebleken was, terstond weer had los- •elaten, waarop de minister mededeelt, voor *rike onbenullige feiten deze man gearresteerd leest men nu nog eens rustig na in de Han delingen, wat de minister precies geaegd heeft, •h gunt men zich den töd om over elk woord ft denken ft .verband mft de dwingende, In het voorstel is tevens vervat, dat als ge tuigen of deskundigen onder meer zullen moe ten worden gehoord: Mr. K L. M. H. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bö het gerechtshof te ’s Hertogenbosch; J. van 'Selm, kolonel, lnsi>ecteur van wapen der Kon. marechaussee; de bö bovenbedoelde feiten substituut-offlcier van justitie bö de arrondis sementsrechtbank te 's Hertogenbosch; de rechter-commissaris voor strafzaken bö die rechtbank; de tegenwoordige betrokken districtscomman dant der Kon. marechaussee, benevens diens ambtsvoorganger; de wachtmeester der Kon. marechaussee de Gier.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9