FLWS VRIJDAG A.S EMMA BLOEM 125 jaar brandverzekering J.B.Köster STAD! udiëntie bij d< ELPT DE TUBERCULOSE BESTRIJDEN mi N SCHERMEERS BRAND CONTRACT Weg met dien «rommel DONDERDAG 28 APRIL 1938 OFF1CIEELEMEDEDEELINGEN KONINGIN VICTORIA EMMABLOEM-COLLECTE R. K. MELKHANDELAREN HET „WITTE KRUIS” K.J.M.V. ST. CATHARINAVEREENIGING De jaarvergadering St Joaephparochie ALKMAARSCHE KEGELBOND DIE FLEDERMAUS De competitie E 0 DE SCHOOLWEDSTRIJDEN REINA VISSER SLAGERIJ VERPLAATST FAILLIET VERKLAARD DRAAGT IEDERE ALKMAARDER EEN I Brug afgesloten KWAJONGENSWERK BURGERLIJKE STAND Uitslag veiling P.C.V. gaat vooruit FAILLISSEMENTEN 12S jaar historie Oudar dan men dacht STILLE OMGANG I Feitelyk ia da maatachappy nog veel ouder A EEN ALKMAARDER IN AMSTERDAM U tobt géén voorrang A Priestergtudentenvereeniging St. Adelbertua Al -- r d In h«t buiten-wettelijk gebied in Noord-Holknd a City Drankwet bezwaar- ■tJn H Alk- I waar van EverdlngenBtraat ■root Morgenmiddag, Vrydag 29 April, om half vijf. Haar- „FOCUS 20 April: X. Jan •i tuiglng, gaan. Pt Door de politie wordt naar de daden, enkele jongens, een onderzoek Ingesteld. Morgenmiddag half v«Jf vergadering van de dames der St. Catharina-vereeniglng St. Joseph- parochie in de pastorie aan de Naasaulaan. ais m bij wegkruitlngen dazen rooden driehoek voor m zietdan nadert namehjk aes war Dt Het bestuur van het Genootschap van den •tillen Omgang verzoekt om de volgende mede- deelingen te plaatsen: Voor -den Stillen Omgang op Zondag a.s. heb ben zich weer talrijke afdeelIngen opgegeven. Precies 12 uur zal in de drie parochiekerken een plechtig Lof met predikatie worden gehouden. In het belang van een geregeld en rustig ver loop van de plechtigheden verzoeken wij den oh s bij somMs brwjjaa dit ronde, roods bord met 1 zwarte* (links) en 1 rooden. (rechte) pljt Bat: vorkoor ven owr afde foot don voos. De Directeur der Gemeentewerken van Alk maar maakt bekend, dat de Turfmarktsbrug van Maandag 2 Mei as. af tot nadere aankondiging voor het verkeer te land geheel zal zfjn afge sloten, terwijl het verkeer te water eenlge ver traging kan ondervinden. Schermeer’s Brandcontract viert dit jaar haar 125-jarig bestaan, voorwaar een groote prestate. Maar.... is dit wel zoo?? In het archief Is van de juistheid daarvan wei nig te vinden, alleen de Reglementen uit ver schillende jaargangen vermelden steeds: opge richt 1813. Uit enkele oude reglementen Is kort geleden echter gebleken, dat Schermeer’s Brandcontract niet is opgericht in 1813. maar in 178211! De vergadering werd hierna gesloten. In een buitengewone vergadering werd een re glementswijziging vastgesteïd. COMB KREYMBORG «ei De redactie was zoo vriendelijk, boven staand stuk ter Inzage toe te zenden, opdat Ik het desgewenscht van een voetnoot zou kunnen voorzien Ik geef er echter de voorkeur aan. het in eigen rubriek, das in den „Schijnwerper" van ax. Zaterdag, uitvoerig te beantwoorden. Ik wil thans alleen opmerken, dat het bestuur der Alkmaarsche K.J.M V. de kern van de kwestie niet blijkt te snappen. Vrijdagavond vinden op de banen van De Unie belangrijke wedstrijden voor de competitie plaats. Om 8 uur komen voor de tweede klasse uit de winnaars van de eerste ronde: O.K.A. II De Houthakkers, benevens nog de verliezers van de eerste ronde: Alc. Victrix IIMet zh Tienen m Daarna komen voor de eerste klasse de vier winnaars tegen elkaar: KoekoekAlc. Victrix OK.A Z.E.K.Z. Een programma dus dat de belangstelling verdiend van alle kegelaars. Uitslag veiling gehouden bij opbod, op Woens dag 27 April 1938. ten overstaan van notaris M. C. Roos, te Alkmaar, van de volgende per- ceelen: 1. Huls, erf en tuin, 13. groot 185 c.A f 3810. 2. Werkplaats, bovenwoning, loods en erf, Regullerslaan 15, groot-216 cA. f 4980. 3. Huis en erf, v. d. Woudestraat 23, deelnemers, zich stipt te houden aan de voor schriften door het bestuur gegeven. Voor een goede orde is het beslist noodzakeljjk. dat allen zich na den omgang, naar dezelfde kerk bege ven. en dezelfde plaatsen onder de H. Mis Inne men, welke zy in het Lof hebben beset. De be sturen der afdeelingen worden verzocht, hierbij hun medewerking te verleenen. Naar men ons van verschillende zijden mede deelde. gevoelden vele ommegangen, speciaal van bulten de stad, zich het vorig jaar In hunne devotie afgeleid door de steeds talrijker worden de verlichte wlnkelétalages. Om hieraan tege moet te komen, zouden wij de katholieke win kelen. met volle waardeemg van hun goede be doelingen, beleefd willen verzoeken in 't vervolg deze verlichting na te laten. De 8t. Laurentluskerk Is om 12 uur gereser veerd. uitsluitend voor den Rywielbond. De programma’s, tevens bewjjs van toegang tot de kerk, zullen dezer dagen door de leden van de Kruisvaart aan de hulzen der katholie ken worden aangeboden. Om 5 uur zal de twee de omgang worden gehouden, waarna om 8 uur H. Mis In de SL Laurentluskerk. Tijdens de rondvraag hield de heer W. Scher merhorn sen toespraak, waarin hij een interes sant overzicht gaf van het 125-jarig bestaan van Schermeers Brandcontract. We ontleenen er het volgende asm: In het jaar 1813 is, zooals de gegevens ver melden. „Schermeer’s Brandcontract" opgericht door de heeren Dirk Vader, Klaas Konijn, Pieter Kalis, Pieter Hart en Jan Vader. Het reglement vermeldt, dat bij algeheele af- branding van het verzekerd bedrag werd uit betaald na herbouw, terwijl men daarvoor 1/8 deel meerder moest verbouwen. In gevallen van veel branden werd besloten, dat men nooit hoo- ger mocht omslaan dan f 2.50 per honderd, de overige schade om te slaan in een volgend jaar, of jaren, naar omstandigheden. Het Contract nam zijn aanvang op 1 Januari 1813. In het jaar 1834 had reglementswijziging plaats. Toen bestond het bestuur iflt de heeren Pieter Hart, Jan Vader, Maarten Kalis, Jan Pie tersen Kalis en Simon Akkerman. Er is toen be sloten om de 10 Jaren een herschattlng der ge bouwen te houden en een beurs of reserve te stichten van f 12000.Ingeval een directeur kwam te sterven, moesten de vier overigen een anderen benoemen. In het jaar 1870 had wederom reglementswij ziging plaats, het bestuur bestond toen uit de heeren Klaas Hart, Cornells Brak, Willem de Geus, Pieter van der Hout en Dirk Kas. Percee- len door 3 gezinnen bewoond werden niet meer heel wat prijzen noodig. De commissie ia ver heugd te kunnen melden, dat ook dit jaar in ruime mate medewerking is ondervonden. De directie van het Gem. Sportpark stelde de ter reinen reeds vanaf 19 Maart zyn voorwed- strljden gehouden ter beschikking, terwijl de sportvereenlglngen spelmateriaal en technische leiding gaven. Al zijn de bijdragen wat minder ruim dan vorig jaar binnengekomen, toch hoopt de commissie door zuinigheid het tekort niet onoverkomelijk te doen zijn. Geldelijke steun werd ontvangen of toegezegd van: het gemeen tebestuur van Alkmaar, rector en leeraren van het R. K. Lyceum, dlr. en leeraren van de R.H.B.S., dlr. en leeraren der Rijkskweekschool. leeraren van het Nijverheidsonderwijs, Chr. Oranjevereenlging. de voetbalvereenlglng Alk maar en Alkm. Boys. Prijzen werden aangebo den door: den heer Inspecteur van het L.O., G. Oh. Dun, rector en leeraren van het gymna sium, den heer O- Hartland, hockeyvereenlging Alkmaar, korfbalvereenlglng K.V.K.V. en ath- letiekvereenlglng A.VA De gebroeders Ackermann hebben hun slagerij van de Koningstraat verplaatst naar het per- De deelname was dit jaar weer buitengewoon I ceel Hekelstraat 21. Deze verhuizing mag zeker groot; 62 voetbalelftallen (5 afd), 8 hockey- in menig opzicht een verbetering worden ge- ploegen (2 afd.), 12 korfbalploegen <3 afd.), 36 noemd. De nieuwe winkel ziet er keurig uit. estafetteploegen L.O en 10 estafetteploegen voldoet aan strenge hygiënische etechen, terwijl V.O. schreven in. Voor al deze afdeelingen zijn de diverse Installaties een goede behandeling van het vleesch mede waarborgen. - 1 - t -I De zaak wordt vandaag geopend. Een als heer gekleed persoon leurt de laatste dagen in onze stad met een brochure, getiteld „Genezing", en uitgegeven bU de Wachttoren te Heemstede. Dit pamflet met den moeien titel, heeft een zeer luguberen Inhoud; het wil namelijk de menschheld „genezen" van den godsdienst! Het behoeft nauwelijks gezegd, dat derge- Ujke lectuur voor lederen Katholiek op zwa re zonde verboden is. Men zij daarom gewaarschuwd en wijze den man beleefd maar vastberaden de deur. En wie 'er reeds Ingevlogen mocht aljn. deponeere het vuil waar het thuis hoort: versnipperd in den vuilnisbak of anders in da kaokaL seur der afdeellng Alkmaar, werd een toe spraakje aan het slot der vergadering gehou den; hij zei dat eendracht macht maakt. De en keling bereikt niets; het vereenlglngsleven Is In dezen tijd noodzakeiyk. vooral voor den kleinen man, wil die het hoofd boven water houden. Spr. deed een beroep op de aanwezigen, toch vooral propaganda te maken voor de organisa tie. die waakt voor de belangen der leden. Hierna werd de openbare bijeenkomst geslo ten. De voorzitter van de Alkmaarsche Vereenl glng tot bestrijding der Tuberculose schrijft ons: De vereenlglng die zich in onze stad de be strijding der volksziekte Tuberculose ten doel heeft gesteld, houdt morgen haar jaarlijkschen bloemp jesdagde zoo by uitstek bekende en po pulaire Emmabloemcollecte. Onder de leus: „Iedere Allernaarder een Em ma bloem" gaan morgen reeds vroeg onze ver koopsters en verkoopers vol geestdrift een aan slag plegen, via uw goede hart, op uw beurs. Door een zeer eenvoudige handeling: het de- poneeren van ten minste één dubbeltje In de u voorgehouden bus krijgt gij van hen ten ge schenke het bloempje dat dien dag u zal sieren en waarmede gjj u zelf het groote genoegen be zorgt het besef te hebben een goede daad voor uw zieke medemenschen te hebben verricht. Dat is toch uiterst gemakkelijk! Het Is noodig te zeggen dat één dubbeltje voor enkelen, helaas, In deze tijden nog naar even redigheid een groote uitgaaf Is: hun gave stel len wij op bijzonder hoogen prijs. Voor diegenen die In betere geldelUke omstandigheden ver- keeren Is het dit blijkt ons helaas jaarlijks eveneens noodig nog eens met aandrang naar voren te brengen dat één dubbeltje in één jaar voor deze zoo zéér bijzondere collecte te weinig is: wij verwachten méér van hen! Wij vertrouwen dat ook zij zullen Inzien dat voor een doelmatige Tuberculosebestrijding geld noodig is. zoodat ook zij naar draagkracht zul len geven. WD denken niet eens aan de mogelijkheid dat enkelen zouden weigeren hun offer, het offer van de gezonden voor de zieken, van de ster ken voor de zwakken, te brengen. GU zoudt toch niet willen dat wij een derge lijke beleedigende gedachte ten opzichte van uw vrijgevigheid zouden koesten? Wij rekenen dus op uw bijdrage, uw aller bij drage. Stelt ons en uw aan tuberculose lijdende stad- genooten niet te leur, zoodat wij een record op brengst te zamen kunnen tellen die ten goede komt aan lijders van alle gezindten. Denkt aan onze leus en handelt ernaar: „Iedere Allernaarder een Emmabieeaa". Door de Arrondlsaementa-Rechtbank te maar is in staat van faillissement verklaard de N.V. Enkhulzer Melkcentrale, gevestigd an kan- toorhoudend te Enkhulzen. Rechter-commlssa- ris is mr. A. Ledeboer, curator mr. A. Lees berg. De hoofdrollen worden gespeeld door LMU Baroova, Hans Söhnker en Friedl Ssepo. -i—- (Staatsblad 1M1, nr. 478). Ingekomen Is een verzoek van de wed. Th. Smit. geb. G. Blaauw, alhier, om een verlof B verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Prinses Jullanalaang. Binnen twee weken na dagteekenlng dezer kan een leder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof Indienen. Alkmaar. 27 April 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. F. H. van Kinschot, Burgemeester A. Koel ma, Secretaris. g 1937 verslag hetfl- goedgé- Hoewel we er reeds eerder melding van maakten, vestigen we er nogmaals de aan dacht op, dat onze stadgenoot, de schilder Koos Btlkvoort, van 20 April tot en met 19 Mei een cverzlchts-tentoonstelling houdt van zijn werk waarvan I in de bekende Amsterdamsche kunstzaal „De lijn ronde brug”. ReguUersgraeht 74. De opening geschiedt Zaterdagmiddag 2J0 uur. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogeltjk aan te melden ter gemeente secretarie. afd. bevolking: Reina Visser, geboren te Haren, 20 April 1910, nlkey, onder leiding van Alois Melichar. voorheen woonachtig te Alkmaar, Kennemer- straatweg 14. Bioecoop-theater „Harmonie” geeft in atjn nieuwe programma de alleraardigste film „Die Fiedermaus”. Dit is een rolprent van den tot heden tamelijk onbekenden regisseur Paul Verhoeven, die echter met dit werk bewezen heeft zijn vak uitstekend te verstaan. Die Fledennaus is een in alle landen bekende operette van Johann Strauss. Het jonge geslacht staat vreemd tegenover operettes, die nog slechts aelden op het reper toire' worden genomen. De belangstelling voor .die goede operettes kan opnieuw worden opge wekt door verfilming, mits de Inhoud wordt ge moderniseerd. Paul Verhoeven wijst hier zijn collega’s van het tooneel den weg. nieuwe pa den dienen te worden betreden, verouderde in triges en grapjes moeten een nieuw verfje heb ben. De muziek is meestal onvergankelijk. Welke z«. moderne operette bevat zóóveel vloeiende melodieën als het werk van Johan Strauss, en wie twijfelt eraan ol het publiek liever luistert naar deze melodieën dan naar ,jag” en „jazz”? -De Inhoud van de operette vindt men terug in de film, maar de draalboekschrijvers hebben hem ondergeschikt gemaakt aan hun luentig sn kluchtig spel van gedaanteverwisseling, verwerkt in wen droom van den vertolker valt hoofd-*» rol, den tenor Hana Weisel. *f Natuurlijk hoort men ook in de film alle beeb kende Fledermaus-Uedjes. „Trinke Llebchen, trlnke schnell”, ..Mein Herr, wbs dichten 81e van mlr, s«ss Ich mlt einem Fremden hier", „Meln schdnes groszes Vogelhaus „ich lade gem mir OAste ein". „Wie er girret-kokettleret’ .Mein Herr MarquisDe muziek wordt prachtig gespeeld door de Berliner Philharmo- Glstermlddag te omstreeks 2 uur, werd de politie gewaarschuwd, dat op de Kanaalkade, in een spoorwegwagen een begin van brand was ontstaan. Het brandje was ontstaan In het In café Bas werd Woensdagmiddag een ver- «•derolne gehouden van R. K. melkhandelaren in het buiten-wettelijk gebied. Aanwezig waren afgevaardigden uit 16 gemeenten In Noord- en Zuldholland. De vergadering werd met een korte toespraak geopend door den heer Jac. Mors, voorzitter der Alkmaarsche afdeellng St Rochus, die zeide, dat deze vergadering speciaal was be legd voor het z«. buiten-wettelijk gebied Ver- der besprak spr. de voordeelen van een organi satie, welke groot zijn, maar een katholieke melkhandeiaar hoort in een katholieke organi satie thuis. De voorzitter van den landelijken bond de heer Suiker uit Schiedam, leidde vervolgens de besprekingen in. welke ten doel hadden te on derzoeken. welke verbeteringen In het buiten- wettelijk gebied gewenscht zijn. Voorgelezen werden verschillende bezwaar schriften van groote fabrieken aan den minis ter. tegen de oprichltng van de NH.CM.O., uit welke bezwaarschriften o.a. bleek, dat de fa brieken op het standpunt staan, dat de prijzen niet dienen te worden verlaagd en dat de klei nere slijters moeten worden geweerd, ten bate van de grootere. die dan mét een kleinere winstmarge toch nog een redelijk bestaan zul len hebben. De voorzitter betoogde naar aanleiding daar van, dat het dus wel noodzakelijk is, dat de kleinhandelaren zich aaneen sluiten. De heer van Swleteren meende, dat de melk- slijter In dat opzicht even zorgzaam is. De A.PM. gen uitoefenen, maar de heer Bos zei daarop dat dat wel meevalt en dat contróle wy ge- makkeiyk is en doeltreffend kan zijn, hetgeen hy met eenlge voorbeelden aangaf. De heer Van Swieteren zeide dat niet elke slijter In dat opzicht even zorgvol is. De AJPM ondervangt de moeilijkheden en kan beter maatregelen treffen dan de indivldueele slij ters. Over dit punt werd, evenals over het vetge halte van de melk en over industriemelk en melk van consumptie-melkers, uitvoerig ge discussieerd, waarbij vooral technische vraag stukken aan de orde kwamen. Voorts werden tal van klachten behandeld, welke over het algemeen van vry indivldueelen aard waren, zoodat de vergadering weer een klachtenbijeenkomst was. Door pater Geveling OP, geesteiyk advl- Geboren: Rina Antonia, d. van Frans Antonia Muller en Maria Agnes Mathilda Ronde Janny, d. van Hendrik Wlggermans en Hen driks Christina van t Veen. Getrouwd: Jacobus Joannes Joseph Maria Abbes en Helena Reinelda Molenkamp Jan Tjonk en Margarttha Claslna Elisabeth Schut Willem Vlas en Neeltje Tjonk Reyer Kok en Maartje Kloek. Overleden: Froukje Klazlnga. goh. met Terluin, 73 j. P. C. V„ de heer Uitenthuis uit Broek In Water land. In totaal is voor brandschade vergoed f 40.487.09, waarvan f 25.127.65 ten laste van de P. C. V. kwam. Het verzekerd bedrag is zeer gegroeid, vooral door het toetreden van de My. te Barslngerhorn met f 4.000.000. Het gemiddelde verzekerde bedrag was in 1937 f 47.637.136, hetgeen f 5.440.179 meer is dan In 1936. De winst bedraagt t 1670.- docr de reserve is gestegen tot t 19.590. Dit verslag, alsmede de rekening, werd onder dankzegging goedgekeurd. Tot bestuurslid werd met groote meerderheid van stemmen de heer G. Zwaan Jr. gekozen. De premie werd voor 1938 vastgesteld op 5 ct per f 1000.—. De toetredingspremie werd voor 1938 gehand haafd op 1 cent per f 1000.—. Een voorstel van Schermeer, wyziging te bren gen In het bestaande omslag-stelsel, werd ver worpen, terwyi besloten werd voor 1939 de be staande wyze van osnslagheffing te handhaven. Mbn schryft ons: Het heeft de K. J. M. V. nooit aan critlek ontbroken. Daar zyn we dankbaar voor; goede kritiek maakt ons werk bekend en uit goede kritiek kan verbetering van verkeerde toestan den voortkomen in het N. H. Dagblad van Za terdag 1.1. heeft .Focus" (Brandpunt) ook zyn stralenbundel doen vallen op onze organisatie. "A Wy hier ontvangen niet het directe licht, maar v het Indirecte: de volle bundel van zyn biye licht valt triomfeerend op de afdeelingen in 1 ‘‘Kulden, In de reflexe zien wy de donkere afdee- I lingen In N. H. Noorderkwartier. Welk een ver- I Schill I Wy weten niet of .Focus" precies op de hoog te is, hoeveel afdeelingen de K. J. M. V. eigen lijk wel telt in N.H. Noorderkwartier. Er zyn on langs eenlge plattelandsafdeelingen toegevoegd aan de organisatie, die thans ook koersen onder K. J. M. V.-vlag; die landelyke afdeelingen zyn kenneiyk niet het object van zyn kritiek, het gaat meer om de „eigeniyke" K. J. M. V. en dan vinden we alleen Alkmaar, den Helder en Hoorn. Van den Helder en Hoorn zyn wy niet zóó op de hoogte als van Alkmaar. Doch deze afdeellng kennen we dan ook door en door. En daar ook AlkmMr.valt onder zyn kritiek, voelen wy ons gedrongen Focus" eens op eenlge din gen te wyaen. .Focus" laat zich overhalen om ’n avond mee te maken In de Bredasche K. J. M. V. „Wat binnenshuis gebeurt geeft den toon aan.” Wat jammers dat hem het binnenshuis gebeuren van de Alkmaarsche afdeellng nooit geïnteresseerd heeft, dan was hy nooit tot zulk een scheeve conclusie gekomen. Natuuriyk scheeve conclu sie. daar ze getrokken is uit een scheeve verge lijking van het binnenshuis gebeuren van de Bredasche afdeellng met het buitenshuis optre den van oa. .Bint George". Neen, het is nog sCheever? hM M AM binnenhuIsgebeuren van tiet Bisdom Breda y het oiuboptreden van *n plaat- aeiyke afdeellng. .Focus” constateert, dat wy Noorderlingen jiog wel eens" denken.' dat het Zuiden min of meer achter is. Heusch, de hand op het hart, geen K. J. M. V.-er van .Bt. George" heeft ooit „superioriteitswaan" gehad. Wij weten heel goed wat er jn 1 Zuiden in onze afdeelingen gaande is. Daar zorgt ons orgaan .De Keten" wel i voor. Maar wy weten ook, dat het Haarlemsche Bondsbestuur aan zyn (dus onze) bestuurderen- dagen evenveel styi en cachet weet te geven als het Bredasche. wy mochten meerdere van die bestuurderendagen meemaken. „Focus" laat zyn licht schynen op het kruis zonder corpus <dat vooral) en de bran dende kaarsen Op tafel en beschryft den stem- migen avond. Wy willen geen kritiek oefenen op vorm en inhoud van dezen avond. Ieder werkt op eigen manier. Op verschillende wy- zen, aangepast aan verschillende omstandighe den. kan men goed doen. Maar als .Focus" de verzuchtingen slaakt: .Hoeveel van onze K. J. M. V.-afdeellngen in Hollands Noorderkwartier zouden in staat zyn op zoo’n fyne manier *n passie-avond te geven? Hoeveel hebben het in derdaad gedaan? Hoeveel hebben zich weten op te werken tot boven het kluchtspelletje met bal na of „‘n bonte avond" met goedkoops gyntjes? Heeft men in onzen kring zelfs wel eens het idee gehad op een dergeiyke wyze. als het te Breda gebeurde, een Paasch- en Kerstviering te houden?" Dan antwoorden wy spontaan: ^Ja! Ja, de Alkmaarsche KJM.V. kan en doet dat alles, en we hebben zelfs nog stoutere din gen gedaan en sullen nog stoutere dingen doen. Niet -sóó precies met dat kruis zonder cor pus en die twee brandende kaarsen, maar met evenveel liefde en enthousiasme werkt de Alkm. afdeellng aan de godsdienstige en cultureele vorming van haar leden. Wilt ge een greep uit het laatste jaar? Actie voor God. missie- en filmactle, bybelstudle, heemkennis. Hoorde Fo cus" nooit van den gezlnsavond. door ons geor ganiseerd. waar Aalmoezenier Wolfs sprak? Natuuriyk heeft elke plaats zyn eigen om- atandigheden. Er zyn .plaatsen, ook in *t Zui den. waar de K.J.M.V. ontaard is In ’t ouder- wétsche „Geloof en Wetenschap”, waar men gaat luisteren naar de „lezing" en'daarna gaat ieder zyns weegs of zyns kroegs. Gelukkig Is onze afdeellng zoover, dat we onze leden alles ge ven. ook ontspanning in eigen v<band Of is dit niet goed? Is dit niet noodzBceiyk? Leid ook de ontspanning en het vermaBc in geoor loofde banen, anders zullen we, ondanks al het goede, de heele boel kapot maken voor ons zelf en voor anderen. wy zyn biy. dat .Focus" ons zoo ongewild de kans gaf eens diepgrondig reclame te maken voor onze mooie Alkm. K.J.M.V. wy hebben eerbied voor onze broeders in t Zuiden, maar wat zy kunnen en doen, kunnen en doen wy bok, ieder op eigen manier, wy hopen .Focus" en met hem vele andere gasten eens te zien, cm kennis te maken’ met St. George. BESTUUR K.J.M.V. Deze wedstryden op «a Zaterdag, wy het programma reeds publiceerden, kosteloos voor iedereen toegankeiyk en duren byna onafgebroken van 9.30 uur vm. tot onge veer 6 uur n.m. Er zullen wedstryden gehouden worden in athletlek (dit Jaar voor het eerst ook estafette-loop voor leerlingen (j. en m.) voort gezet onderwys, onder leiding der A.V.A..) hoc key. korfbal en voetbal. Jhr. Mr. F. H. v. Kin schot. burgemeester van Alkmaar, zal ouder gewoonte om 5 uur de pryzen uitreiken. Het tradittoneele slot wordt gevormd door een voetbalwedstryd Alkm. VeteranenOnderwy- zereelftal. Ten einde de wedstryden zoo vlot en ordeiyk mogeiyk te doen verloopen worden de scholen dringend versacht hun ploegen van getelde te voorzien. Het publiek wordt verzocht tydens de athletieknummers plaats te nemen vóór of op de tribune. De estafette-nummers worden ge houden tydens de rust der voetbalwedstryden. opgenomen en by voorafgaande vernieling, door storm en watersnood, werd geen brandschade uitbetaald. 1911. Wederom Reglementswyziglng. Er werd bepaald dat om de 5 Jaren herschattlng van ge bouwen zou plaats hebben en uitsluitend by her bouw zou verzekerd worden; van directeuren en commissarissen moeten om elk jaar één aftre den. Het bestuur bestond toen uit de heeren A. I remhokje. De wagen liep eenlge schade op. de Jong, D. Giynls, Pieter Vader, K. Schoone en O. Groot. Directeur en Commissarissen waren Jb. Houtlcooper, Jb. Kraakman, Jb. Konlng, D. de Jong en Jb. Slooten. 1922. Nogmaals en laatste maal reglementswijzi ging. Deze wyziging is gebeurd in verband met de aa.^lultlng by de P. C. V. Deze aansluiting was een daad van groote beteekenis,' wat in de volgende jaren bleek. Groote branden met aan- zieniyke bedragen troffen het contract, waar door groote offers van de P. C. V. werden ge vergd. Wat in die honderd vyf-en-twlntlg jaren in het verzekeringswezen Is gewyzigd, weet ieder in gewijde. Denk maar eens aan de soorten van verlichting In die jaren: in het begin raap- en Huis en erf, patentoile laiftpen, met snuiters. Later petro- 98 cA. f 1910. leum. karbiet, gasoline, brongas en steenkoolgas Huls, schuurtje en erf, Frlescheweg 49 te en ten slotte door den wereldbrand in 1914, toen Oudorp, groot 113 cA. f 1400. petroleum haast niet meer was te verkrygen, De afslag en eindtoewyzing biyft bepaald werd een ontdekking gedaan, waarvan het einde op Woensdag 4 Mei as„ des avonds 7 uur (aan- nog steeds niet is te overzien. Electrisch licht vang precies 8 uur) in het Hotel de Nachte- kwam, maar hoe? gaal. Langestraat 94, te Alkmaar. De treurige pypleidlngen, met doorgetrokken m draden, wat In de veestallen buitengewoon ge- vaariyk Is,"wegens den daar aanwezigen koedamp, maar ook de ondeskundige aanleggers vormden een groot gevaar voor de assurantiën, waarom Schermeer’s Brandcontract in 1931 het besluit nam by de vyfjaariykache herziening der gebou wen, een deskundige in den arm te nemen, cm I zal een byeenkomst gehouden worden in de 8t. al deze electrische leidingen te controleeren. Francisa-Romana-kapel op de Laat, tot sluiting Daarvoor werd f 1000.— uitgetrokken en het van de Paaschvacantle. onderzoek wees uit. dat dit goed was gezien. Van Alle leden worden verzocht op deze vergade- de meeste gemeenten werd groote medewerking ring tgenwoordlg te zijn. ondervonden. Ook het onderzoek baar hoolbroei1 door Schermeer’s Brandoontract geeft de ver- dat daarmee door moest worden ge in café Halfweg te Stompetoren heeft de „Pro vinciale Coöperatieve Vereenlglng tot dekking van brandschaden in Noord-Holland” een feeste- lyke vergadering gehouden, waarin het honderd vyf-en-twintig jarig bestaan werd herdacht van de bt) de P. C. V. aangesloten maatachappy „Schermeers Brandcpntract.” De vergadering werd geopend door den voor zitter, den heer Avis uit Mid woud die in harte- lyke bewoordingen den overleden secretaris dqn heer J. Zwaan, herdacht en hulde bracht aan diens nagedachtenis. Vervolgens gaf spr. een historisch overzicht van het ontstaan van het assurantie-wezen, dat zyn oorsprong in het begin der 17e eeuw vond In Engeland. Harteiyke gelukwenschen uitte spr. aan het adres van Schermeers Brandoontract, dat het 125 jarig bestaan herdenkt. Namens de P. C. V. schonk hy de jubileerende maatschsppy een mand met bloemen. De heer Kramer Qiynls dankte den voorzitter voor diens harteiyke woorden ten aanzien van den overleden heer Zwaan. Het deed spr. zeer veel genoegen, da*t hy de vergadering, die gaste was van Schermeers Brandcontract, in Stompetoren welkom mocht heeten. Na de vaststelling der notulen deelde de voor zitter mede, dat ter vergadering 16 vereenigin- gen aanwezig waren, zoodat de vergadering "vol tallig was. In de vacature van den heer Zwaan is de heer Kamp tot bestuurslid gekozen, terwijl de verant- wbordeiykheid voor het secretariaat aan den heer G. Zwaan Jr. is opgedragen. Laatstgenoemde gaf een kort verslag over de werkzaamheden in bet afgeloopen jaar, hetwelk werd goedgekeurd. Een uitvoeriger overzicht gaf de directeur der In City wordt van Vrijdag af de bekende his torische film .Koningin Victoria” vertoond, een film, welke ren getrouw beeld wel geven van het leven van Engelands beroemdste Koningin, wier leven zooveel boeiende aspecten vertoonde. Deze film werd door Herbert Wilcox gemaakt, met volledige medewerking der Britsche re- geerlngslnstantles. De hoofdrollen in deze film worden vertolkt door Anna Neagle en Adoptie Wohlbrück. „Het Algemeen Handelsblad” zegt van deze film aa.: „Men zie hier eens hoe de regie de ingetogen heid van deze figuren, waarby verstarring zoo licht dreigt, steeds strak en boeiend heeft we ten te houden. Echter is deze film tevens een prachtig do cument, dikwijls zelfs een monumentaal docu ment. Menig fraai schouwspel, zooals de kro ning van Victoria..,. zyn in de dramatische handeling effecten vermeden, hierin heelt Wilcox suggestieve cli maxen bereikt. In dit opzicht cnbreekt het deze film aller minst aan grooteche historische opvatting en verbeelding, zoodat zy om tweeërlei redenen de aandacht vedient”. Woensdagavond hield het „Witte Kruis” afd. Alkmaar de jaarvergadering in café Centraal. Nu er geen schokkende gebeurtenissen aan de orde waren, was de opkomst der leden bui tengewoon gering. Na een kort openingswoord van den voorzit ter. den heer Margadant, las de secretaris, mr. G. A de Lange, de zeer uitvoerige notulen der Decembervergadering. Medegedeeld werd, dat de toen ingestelde commissie en het bestuur omtrent de contribu tie tot overeenstemming zyn gekomen. Het be sluit is reeds uitgevoerd. Spr. bracht harteiyk dank aan de leden der commissie. I De voorzitter betreurde de slechte opkomst, waarop de heer I. Prins opmerkte, dat ook het bestuur niet in al te grooten getale aanwezig is. (Er waren drie bestuursleden Red.). Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. op 1 Jan. 1937 6260 leden had, op 31 Dec. nog 6217. Uitvoerig werd gememoreerd het conflict van vorig, jaar. Vele leden bleken bezwaren te heb ben tegen de ingevoerde contrtbutieverhooging. Er kwamen by aanbieding der kwitanties maar liefst 1300 opmerkingen. By het magazyn kwamen 3175 aanvragen. Aan contributie werd ontvangen f 10059.80. Na een uitvoerig overzicht van hét werken der doktersorganlsatles. besloot het verslag met de mededeellng. dat in April 1939 de afdeellng 50 jaar zal bestaan. Det voorzitter memoreerde dit feit eveneens; of het met eenlge feesteiykheid gepaard zal gaan, kan nog niet gezegd worden. Ook het verslag van de commissie van toe zicht op het magazyn werd voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter bracht hulde aan den maga zijnmeester en zyn assistent voor hun uitste kend werk. De commissie tot nazien der reken bracht by monde van den heer I. Prti uit Onder lof voor de boekhouding e nancieel beheer, werdemie rekeningei ^euiA Mr. de Lange bracht htema verslag Ut van de algemeene vergadering van het .Witte? Kruis te Amsterdam. Deze vergadering stond vooral in het teeken van het zoeken naar samenwerking met het Opgegeven door v. d. Graaf Oo., N.V. (Afd. Handels Informs ties) Surséance van betaling: 19 April 1938 is aan de N.V. Mem», Maatachappy tot Exploitatie van Merkartikelen, statutair gevestigd te Haarlem, kantoor houdende te Heemstede, van de Spie gelteen 13, voorlooplg surséance van betaling ver leend. Bewindvoerder mr. H. E. Prinsen Geerllgs. Haarlem. Vergadering 38 Mei 1938 10 uur Ge rechtsgebouw te Haarlem. Failliet verklaard: 35 April: N. O. Vertean. electrlclen. Voorburg. Heerenstraat 20. Rx. mr. J. H. van Leer. Cur. mr. H. Campen. Den Haas. H. Leuven, Den Haag, Korfe Houtstraat 18. Be. mr. G. H. B. v d Boom. Cur. jhr. mr. A w. Snouck HuraronJe. Den Haas 36 April: Sjr/Pharmareutteche Fabriek Eand- voort, Heerenstraat 3 (Pharza). Re. mr. J. H. F. E. Mynaoen. Cur. mr. L. G. van Dam. Haarlem. N.V. stoomvteschery My. JJselmond”. Umul- den gem. Velsen en kantoor houdende aldaar Ha venstraat 76. R.c. mr. J. H. F. E. Mljnaen. Cur. mr. W. Venlet. Haarlem. W Oaaenberg, bloembollenhandelear. lem. Ged. Oudegracht 82 rood. Re. mr. J. 1 Mynssen. Cur. mr. B. E. van TUn, Haarlem. Handelsvennootechap onder de firma Jac. Keyzer. meubelfabriek, geveatlgd en kentoorbou- dende te Haarlem, de Wltatraat 8. Rc. mr. J. H. P. E. Mynaoen. Cur. mr. K. A. F. J. PUester. Haar- tUBé - L. A. Vloemana, Ud der Handelsvennootechap onder de firma Jac. Keyzer, meubelfabriek. Haar lem. Baamveet 45. Bx. mr. J. H. P. E. Mynasen. Cur. mr. K. A. F. 3. PUester. Haarlem. Jacob Keyzer, Ud der Handelsvennootechap onder de firma Jac. Keyzer, Meubelfabriek, Haar lem. Gouw Wbterlngkade 22. Rx. mr. J. H. F. y- Mynaaen. Cur. nrr. K A. F. J. PUeeter. Haartem. Vernietigd door het Gerethtehof Amaterdam. 20 April: E. H. Abraham, handelende ouder do firma K Abraham A Go.. A’dam. wegens gebrek aan actief: 96 April. Goee. Wlt-Gele Kruis. Een commissie van 9 leden is met dat doel benoemd, welke commissie haar taak reeds te begonnen. Die taak te zeer moei- iyk, maar er te toch wel hoop, dat die moeiiyk- heden niet onoverkomelyk zyn. By de rondvraag richtte mej Scalé p woord van dank tot het bestuur, dat gaame werd ge accepteerd. Geïnformeerd werd, hoe het Is gegaan met de 1300 klachten Geantwoord werd, dat deae wer den onderzocht, waarna de kwitanties weer in zee zyn gegaan. Het viel den heer Bulens niet tegen, dat de nieuwe aanslagen, die naar schatting zyn op gemaakt. voor zoo’n groot percentage juist waren. Volgend jaar zal dit nog wel beter zyn Dat het ook dit jaar zoo goed te gegaan, te ze ker te danken aan de goede samenwerking tuz- schen de commissie eh het bestuur. Op een vraag van den heer Bulens, of de nieuwe regeling financieel goed werkt, ant woordde de voorzitter, dat het niet te meege^ vallen. De verwachte en noodige hoogere op brengst zal er zeker niet komen. Een licht puntje te. dat het met het badhuis iets beter gaat. Men overweegt het bezoek nog aan te moedigen, door eiken 500sten bezoeker een pre mie te geven. Na nog eenlge bespreking werd de vergade ring gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12