ONS BLAD Mgr. F. Blessing De geestelijkheid in Oostenrijk Complot tegen Prins Alexander? Het nieuws van heden ONZESTAATSSC KARDINAAL BOETTO BISSCHOP GEWIJD DE BAROMETER KONING ZOGOE IN HET HUWELIJK GETREDEN Goering’s decreten tegen de Joden De plannen van de Ijzeren Garde De strijd bij het Aran-dal JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 A'LKM AAB PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 00K SPOORFONDS r kM: U 4-h V P H ST. WILLIBROROUS Hl DONDERDAG 28 APRIL 1938 MJn. hy Salazar jubileert Verontwaardiging in Amerika De Tungwo vrijgelaten «Joden moeten hun bezit opgeven .Minister Rubbens Een verordening van Goering overleden Gravin Strathmore ernstig ziek De secretaris van Von Papen 5 Een oogenblik verpoozing ua een vermoeienden tocht o. n nasis Vice-voor sitter der Belgische Katholieke Unie De rechtschen moesten iets wijken voor den aandrang der regeeringstroepen De positie van Otto van Habsburg De schoten in het Folketing Plan, om den toon van prins-regent Paul van Joego-Slavië te vermoorden, verijdeld Geen Duitsche eenheid in Polen Mijngasontploffing eischt zeven dooden Argentinië volgt het voorbeeld van Brazilië DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN SUIKERINVOERVERBOD IS VERLENGD Gevaarlijk individu te Boulogne gearresteerd Rede van den Britschen gezant te Berlijn Amerika legt beslag op de A.ELG. In 1937 met f 513.7 millioen toegenomen Actie tegen extremistische partijen De 'Jong-Duitsche party weigert samenwerking Deviezenbepalingen verhinderden de A. E. G. aan verplichtingen te voldoen Het Berlijnsch Philharmonisch Orkest concerteerde dezer dagen onder leiding van Hidemano Konoye, een broeder van den huldigen Japanschen minister-president Vriendschap tusschen Duitschland en Engeland noodtakelyk Het Deensche Hooggerechtshof gelast de opsluiting der verdachten Geruchten over zyn vlucht uit Duitschland tegengesproken Moeder van de koningin van Engeland Medeplichtig aan een aantal daden van terreur Nieuwe aanwijzingen van Kardinaal Innitzer EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 175 DE PRIJS DER ADVER.TENTIEN bedroogt 20 Ct. p. regel; Ingezonden MededeeRngen 40 et. O. t. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor edverteeren bij abon nement wordt op eanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. De Amsterdamschp Missiebisschop in *t vaderland aangekomen WASHINGTON, 28 April. (Reuter). De verontwaardiging, welke is teweeggebracht door het jongste decreet van Goering tegen de Joden in Duitschland, is ook in het Huis van Afge vaardigden tot uitdrukking' gekomen. K rt NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD o bo. 10, <3 Oele Men 7 c*. 5. De apologie heeft zich te concentreer» op de positieve uiteenzetting der christelijke leer. Dit geldt ook voor het onderwijs op de scholen. KOPENHAGEN, 27 April (Havas). De Ber- llngska Tldende meldt, dat het Hooggerechts hof bevel heeft gegeven tot opsluiting van de drie beklaagden In de zaak betreffende het in cident van 13 Aprfl, toen een nationaal-soclallst losse revolverschoten loste In de richting van den minister van Justitie. In eerste instantie had het gerecht gisteren beslist, dat zij voor- loopig op vrije voeten moesten worden gesteld. meenlng toegedaan, dat de beklaagden In merklng komen voor gevangenisstraf hechtenis gehouden moeten worden. SARAGOSSA, 27 April (Havas). Tenge volge van het slechte weer is eenlge ver traging ingetreden in de operaties In Cata- lonlë. 120 i kw. De voornaamste punten van het Aartsbis schoppelijk schrijven zijn: Castellon de la Plana werd gisteren door de rechtsche luchtmacht tot vier keer toe gebom bardeerd. lederen keer hebben twintig vlieg tuigen tal van bommen op dit stadje geworpen. Het is moeilijk het juiste aantal slachtoffers te schatten, doch er zijn reeds vijftig dooden geteld. LISSABON, 28 April. (D.N.B.) In geheel Portugal werd gisteren het feit herdacht, dat Salazar tien jaren geleden de portefeuille van Financiën overnam. Salazar behield deze functie ook toen hij later minister-president was. Voorts heeft Salazar thans de leiding van de ministe ries van Oorlog en Bultenlandsche Zaken. Sinds Salazar deel beeft aan de regeering, ia de economische toestand van Portugal veel ver beterd. De bladen wijden veel aandacht aan dit ju bileum. SJANGHAI, TT April (Reuter). Het Britsche stoomschip Tungwo, dat aan de monding van den Jangtse door Japanscbe militairen aangehouden, is thans vrijgelaten. Blijkens het thans verschenen Algemeen Overzicht bedroeg het totaal der Neder- landsche Staatsschuld op 31 December 1937 ƒ4.068.335.974 tegen 3544 806.144 in 1936 en 1154.266.969 in 1913. De Staatsschuld was in bet afgeloopen jaar het hoogst. nvo«r -2.10, BRUSSEL, 27 April. (Belga). Heden Is de Belgische minister van Koloniën, Ed mond Rubbens, overleden, tengevolge van een hartverlamming. CATHARIJNESINGEL 48 - UTRECHT VERZEKERINGEN TOT ELK BED RAG Vertegenwoordlgwra gevraagd Dit materiaal is Ift beslag genomen en hieruit blijkt, dat de leden na hst ontbinden van de garde hebben deelgenomen aan een uitgebreide onwettige actie, met het doel de regeering ten val te brengen en een dictatuur te vestigen. Vooraanstaande leden zijn betrokken bij moor den op politieke tegenstanders. Verder zijn lijs ten gevonden met namen van personen, die na het aan de macht komen van de garde rekening en verantwoording zouden moeten afleggen voor bijzondere rechtbanken. De garde heeft vooral onder de jeugd haar propaganda gevoerd, in bet bijzonder in de vereeniglngen tot paramilitaire opleiding. Bo vendien beschikte de garde over aanzienlijke voorraden wapenen en springstoffen. Yel- k 12, ellow 10— door Cffi. •llvei- Prln» 3. De priester moet rich in plaats van de rielsorg in vereeniglngen meer toeleggen op de individueels /rielsorg, zoowel bfl de een- voodigen als by de leiders en degenen, die rieh nog steeds op een afstand hielden. 4. De kansel dient onder alle omstandig heden vrtj gehouden te worden van alle politiek. TIRANA, 37 Aprfl. (Reuter.) Hedenoch tend is hi bet koninklijk paleis het bmger- 10k huwelijk voltrokken tumchen koning Zogoe en gravin Apponyi. De bnrid droeg een Partjeeh toilet van wit satijn, waarop poreis en zilver waren geborduurd. Op hei hoofd droeg z0 een kroon van oranje bloesems. Koning Zogoe was in groot tenue. De plechtigheid werd voltrokken door den voorzitter van het Albaansche parlement, bij gestaan door den voorzitter van den Hoogen Raad. Als getuigen van den koning traden op de Italiaansche minister van Bultenlandsche Zaken graaf Clano en een zwager van den koning en als getuigen van de bruid fungeer den haar oom, graaf Anton Apponyl en de Hongaarsche gezant te Rome. han- min- nvoer, irkens r wa- l door o»m. r 2.10 'IJaUW Ivlach per 5 Ton- Ver- h»nd cent, 350 ’nalen 3. Meer dan ooit heeft de priester een voorbeeld te geven èn als geestelijk leider te als staatsburger. to WARSCHAU. 27 April (Havas). De Jong- Dultache partij, die onder leiding van den senator Wiesner staat, heeft het aanbod tot samenwerking van de door den senator Has- boch geleide „Deutsche Verelnlgung” afgewe zen. Duitsche kringen in Polen achten deze afwijzing onbegrijpelijk en te betreuren. BERLIJN, 27 April. (Havas). Het Ame- rikaansche Hooggerechtshof heeft het bezit van de Allgemeine ElectriziUts Gesell schaft, ten bedrage van enkele mfllioenen dollars, in beslag genomen. Het doel hiervan is de maatschappij te dwin gen te voldoen aan de verplichtingen van lïaar in Amerika gesloten leeningen, hetgeen haar niet mogelijk was tengevolge van de deviezen- bepalingen. In belanghebbende kringen te Berlijn wordt deze maatregel betreurd, aangezien de A.EG. haar verplichtingen niet kon nakomen tenge volge van de deviezenbepalingen. Men zal trachten een oplossing te vinden. LONDEN. Strathmore, ernstig riek in haar Londenache woning, koningin is gisteren tweemaal aan het ziekbed van haar moeder geweest. Gravin Strathmore was op 36 April te Lon den aangekomen om het huwelijk bij te wonen van de nicht van de koningin. Anne Bowes Lyon, dat vandaag in tegenwoordigheid der ko ninklijke familie zal worden voltrokken. BERLIJN, 27 April. (D.NB.) Minister Goe ring heeft als gevolmachtigde voor het vier jarenplan een verordening uitgevaardigd op grond waarvan iedere Jood van Duitsche natio naliteit zijn geheele vermogen in het binnen- en buitenland moet opgeven en laten taxeeren volgens de tegenwoordige waarde, tenzij het vermogen een bedrag van 5000 Mark niet over schrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoeven slechts hun bezit in Duitschland op te geven. Tegelijkertijd wordt bepaald, dat van over eenkomsten inzake verkoop of verpachting van industrieels, land- of boschbouwbedrljven aan de autoriteiten mededeellng moet worden ge daan voor zoover bij deze zaak *n Jood als con- tracteerende partij |s betrokken. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel be- BOEKAREST, 27 April (DNB). Naar ver nomen wordt, zal morgen In de pers nieuw materiaal over de plannen van de ijzeren Garde worden gepubliceerd, waaruit zal blijken, dat de garde medeplichtig is aan een aantal daden van terreur. NEW-YORK, 37 April (Havas). In de steen koolmijn St. Clair op ongeveer acht kilometer van Pottsville in Pennsylvania heeft zich een mijngaaontploffing voorgedaan, die door een brand gevolgd werd. Zeven mijnwerkers werden gedood, rif gewond. Van veracbeidene gewonden is de toestand ernstig. Toch zijn de troepen van generaal Varela er in geslaagd tusschen Siërra de la Canada en Sierra Degudar bun stellingen te verbeteren en den weg tusschen Teruel en Morelia te berei ken. Sedert Zaterdag zijn deze troepen veertig kilometer opgerukt. De tegenstand van de regeeringstroepen langs de Middellandsche Zee wordt steeds krachtiger. De regeeringstroepen hebben ten Oosten van de Va! d’Aran, ten Noordwesten en ten Zuiden van Valadreso de troepen van Franco iets teruggedrongen. Bij Tremp boden de regeeringstroepen hard nekkig tegenstand. drijf Of de vestiging van een filiaal door Joden toestemming noodig. De verordening dient volgens het DNB eenerzyds voor het krijgen van een overzicht van het vermogen der Joden in het Duitsche rijk, doch kan anderzijds worden beschouwd als een voorbereidende maatregel voor den econo- mischen opbouw van Oostenrijk. De verordening zou voorts beoogen indivi dueel optreden tegen joodsche bezitters te ver hinderen. daar alle met Joden verband hou dende kwesties binnen het Rijk uitsluitend langs wetteiyken weg geregeld moeten worden. cent 1 per Onze Rotnelnsche correspondent schrijft ons: Zondag is Kardinaal Pietro Boetto, die door Z. H. den Paus benoemd werd tot Aartsbis schop van Genua, in de kerk van Sint Ignatius tot bisschop gewijd. Consacrant was bij spe ciale opdracht van den Paus Kardinaal Granite di Belmonte. De plechtigheid werd door zeer vele Kardinalen en andere kerkelijke hoog waardigheidsbekleders bUgewoond. Na de plechtigheid vond in de sacristie een receptie plaats, die door vele wereldlijke en kerkelijke autoriteiten bezocht werd. Om 1 uur werd Kardinaal Boetto door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Hij was ver gezeld van een aantal inwoners uit Genua, oa. van den burgemeester dier stad. Namens de geloovigen van zijn diocees las de Kardinaal een boodschap voor, waarin de onvergankelijke trouw betuigd werd van Genua aan den H. Stoel. De H. Vader antwoordde met een hartelijke toespraak, hier en daar gekruld met anecdotes en o.a. de banden tusschen Milaan en Genua memoreerend, en verleende aan den nieuwen bisschop en de geloovigen van zijn diocees Zijn Apostollschen Zegen. 28 April. (Reuter). Gravin de moeder van de koningin, ligt De Drie ministers volgen aaa boord van Hr. Ms. „Java" de oefeningen op de Noordzee. Vrachtauto oude/ Veght op militaire wMrtjden ingereden; twee gewonden. Vrijdag 13 Mei wordt een gesanten-oonferentie te Den Haag gehouden, de eerste van dezen aard in ons land. Mgr. F. Blessing 0.8.C. apootoHseh vicaris van Bnndo in het vaderland aangekomen. BUENOS AIRES, 38 Aprfl. (Reuter). regeering van Argentinië is voosBemens ricb aan te sluiten bij de actie van Brazilië, om na» tlonaal-sociallstlsche organisaties te verbledeh. Tijdens de 1 Mei-betooglngen is to verboden, de hsltenkrulsvlag of de roode vlag te verton nen. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd oi hen- geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct per regel Aan- Sltps 1.90— nvt*- nr- >0 tal De' „Daily Telegraph" meldt ait Boulog ne, dat een man, die er door het gesant- schap van Joego-Slavië te Parijs van ver dacht werd, voornemens te sfln prins Alexander, den 14-jarigen soon van prins regent Pari, te vermoorden, te Boulogne is gearresteerd. c Prins Alexander, een neefje van de hertogin van Kent, wordt te Eton opgevoed. Dinsdag keerde hij van vachntle uit Joego-Slavië terug De arrestatie werd uitgevoerd, na een drin gend telefoongesprek van de Joego-Slavische legatie met den chef der speciale politie te Bou logne, die opdracht kreeg, den man, wat het ook zou koeten, vast te houden, totdat prins Alexander naar Engeland zou zijn vertrokken. De verdachte persoon werd aangehouden, toen hü zich aan boord wilde begeven van een barkas, waarmede passagiers voor een voor Zuid-Amerika bestemd schip vertrokken. De politie stelde vast, dat zijn plaatsbewijs betaald was door het Joego-Slavische emlgra- Üebureau. De man werd in het bezit gevonden van een betrekkelijk klein bedrag aan geld en weinig bagage. Bij een nauwkeurig onderzoek van *s mans paspoort kwam vast te staan, dat dit vervalscht was. Een vrouwelijke tolk las het arrestatiebevel voor in het Dultsch, Servisch, Hongaarsch en nog enkele talen, doch de man deed het voor komen, of hij er niets van begreep. Van de Joego-Slavische legatie werd Intus- schen de mededeellng ontvangen, dat de ge arresteerd» een zeer gevaarlijk individu is, dat in verband met een aantal moorden wordt ge zocht. Nieuwe aanwijzingen van Kardinaal Innltrer aan de geestelijkheid in Oeetenr». Koning Zogue in het huwelijk getreArn mei gravin Apponyi. Plan em den seen van prins-regent Paul van Joege-8lavtë te vermoorden, verijdeld. Onze Staatsschuld in 1937 met ƒ513.7 millioen De Eerste Kamer Is begonnen met de behan deling der begroetingen van Waterstaat, het Verkeerrionds en de Staatsmijnen. HAMBURG, 28 April. (D. N. B Op de jaarvergadering der Friedrich Sthamer-Gesell- schaft (Dultsch-Engelsche vereenlging) heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, een toespraak gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat men het groote doel van de Dultach-Engelsche overeenstemming niet uit to oog mag verliezen. De ambassadeur schetste vervolgens de richt lijnen der Britsche politiek, welke gericht is op de handhaving van den vrede. g De nationaal-sociallstische party heeft in dezen tekst enkele wyzigingen aangebracht, welke aan het wezen van het schrijven echter niets zouden hebben veranderd. Met de Leopoldville Is Dinsdagmorgen Mgr. F. Blessing, Apostolisch Vicaris van Bondo, te Antwerpen gearriveerd. Verscheidene Krulshee- ren uit de verschillende kloosters van Holland en België, talrijke familieleden en vrienden wa ren aanwezig om Monseigneur te verwelkomen. Na een kort oponthoud is de Apostolische Vi caris onmlddeUUk naar ons land doorgereisd om vla Nijmegen naar St. Agatha te gaan. Daar is de nieuwe bisschop In het moederhuis van de Orde plechtig ontvangen. Het geheele convent stond opgestèM voor de pontificale ontvangst. In processie trok men naar de oude kloosterkerk, waar het lë Deum werd aangeheven en Monseigneur zijn zegen gaf. In het klooster aangekomen werd de missie bisschop toegesproken door den Prior P Hof man, die Mgr. geluk -wenschte met zyn benoe ming en wydlng en de hoop uitsprak voor een gelukkigen tijd in Holland. Een der theologanten sprak eveneens een kort woord en bood den bisschop een Drachtige studie aan over de Congo-mlsaie, door eenlge paters samengesteld. Onderwijl werd ook een Ecce sacerdoe en een feestlied gezongen. Mgr Blessing sprak een harteiyk dankwoord, op ontroerende wijze her innerend aan den gelukkigen tyd, in St. Agatha doorgebracht. Ook de Pastoor van Cuyk wist in een harte- lyke speech de feesteiyke stemming nog te verhoogen. Hoogwaardigst Heer van Dlnter, de Mag. Ge neraal van de Orde, was door ongesteldheid verhinderd de plechtigheid mee te maken. Minister Rubbens werd geboren in 1894. HU studeerde te Leuven, en werd in 1921 gekozen tot lid van het parlement. Hy vertegenwoor digde de vlaamsche Chrlsten-Democratische par ty. In de jaren 1934/36 was hy minister van Arbeid en Sociale Zaken, en in 1935/36 minister van Koloniën. Hy was voorzitter van den na- Uonalen bond van de Christeiyke arbeiders en rice-voorzltter van de Katholieke Unie. Van zyn hand zyn oa. verschenen Vlaamsche Kantnyverheid" en ,JIet gevaar ’•n het nationalisme." Onder instemming der vergadering seide de ambassadeur, dat vriendschap en goed weder- zydsch begrip tusschen Duitschland en Enge land noodzakeiyk zyn, niet alleen in het be lang der belde landen, doch van dat der ge heele wereld en de beschaving. Voor belde lan den bestaat geen grooter ongeluk dan een oor log. wy willen in het geheel niet denken aan de mogeiykheid van een dergeiyke ontwikke ling. Afgevaardigde Samuel Dickstein heeft ver klaard een wetsontwerp te zullen indienen, waardoor voorkomen wordt, dat Amerikaansch geld naar Duitschland zou vloeien. In de kringen van het departement van Staat (ministerie van Bultenlandsche Zaken) wordt gezegd, dat de aanwending of verbeurdverkla ring van bezittingen van Joodsche burgers der Vereenigde Staten ongetwyfeid zou lelden tot internationale verwikkelingen. Onze Weensche correspondent seint ons d d. 37 April; De Aartsbisschop van Weenen heeft vandaag den clerus eenige aan wijzingen doen toekomen, waarvan wij hieronder den korten inhoud pu- bliceeren. K*ar aanleiding van de benoeming van Buerckel tot Rykscommissaris meldt onze Weensche correspondent nog, dat de hoogste kerkelijke kringen hopen, dat elke activiteit te gen de Kerk en die der afval-beweglng door hem veroordeeld zal worden. gelaten en die leden zyn ook niet beschuldigt: van hoogverraad of van een andere politieke overtreding. De mogeiykheld om aan België de uitlevering van aartshertog Otto te vragen wordt ook overwogen, maar de autoriteiten zien wel in, dat een dergeiyk verzoek zuiver formeel zou zyn. Indien Otto naar Duitschland zou komen, aldus minister Hueber, sou hy gearresteerd worden en zou hy terecht staan voor het rijks- gerechtshof te Leipzig. STOCKHOLM, 27 April (Havas). In het buitenland is het gerucht verspreid, dat de «ecretaris van Von E*aoen, Von Ketteler, die volgens zekere berichten zelfmoord zou hebben gepleegd, zich in Zweden zou bevinden. Uit ingewonnen Inlichtingen biykt, dat het biet gaat om een anderen secretaris van Von Papen, Von Kageneck, die op het oogenblik in Zweden logeert op het kasteel van graaf Dou- tla», een vriend van Von Papen. Von Kage neck ontkent krachtig, dat hy uit Duitschland gevlucht zou zyn en verklaart binnen zeer korten tyd daarheen terug to keexen. leden van L Wezeniyk is er aan den toestand niets veranderd; de actie en de arbeidsmethoden kunnen echter gewflzigd worden en dienen zich aan de veranderde omstandigheden aan te passen. BATAVIA. 27 April. (Aneta). Het college van gedelegeerden heeft de suikerinvoer-ordonnan- tle-1938 zonder hoofdelyke stemming aange nomen, waardoor het bestaande invoerverbod voor suiker tot 1 Januari 1941 is verlengd. De heer Thamrin wenschte geacht te worden te hebben tegengestemd. In stryd hiermede is het Hooggerechtshof de aan- en in WEENEN, 27 April. (Reuter) Volgens dr. Hueber, den Oostenrykschen minister van jus titie, overwegen de autoriteiten een proces by verstek wegens hoogverraad tegen aartshertog Otto van Habsburg te openen. Een definitief besluit hierover is echter nog niet genomen. In een onderhoud met den correspondent van Reuter bevestigde de minister, dat alle landgoederen van Otto in beslag zyn genomen Het desbetreffende decreet is half Maart afge- kondlgd, en wel „om politieke redenen”. De Oostenrijksche bezittingen der andere het huls Habsburg zfln onaangetast

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1