WES LAND mi D DONDERDAG 28 APRIL 1938 PROVINCIAAL NIEUWS 28 April LUTJEBROEK 29 April 30 April 1 Mei BOVENKARSPEL 3 Mei ENKHUIZEN UITGEEST 6 Mei OPMEER AKERSLOOT 7 Mei El 10 Mei HEEMSKERK 12 Mei WORMERVEER 25 Mei (Mltento) 26 Mei KROMMENIE 27 Mei I 28 Mei I Mltento fa café Maatman te Grootebroek. 29 Mei WOUD Mltento in oaM Haakman te Gnoteteoafc. 30 Mei I 19 ’Juni 26 Juni 3 Juli PEL A Voor de wegverbetering De begroeting De rekening 1937 A De heer G. Kramer uit Benne- broek benoemd Nieuwe burgemeester van Blokker DE RIOLEERING TE CASTRICUM VEILINGSOVERZICHT LANGENDIJK GEMEENSCHAPPELIJKE OPZICHTER WATERSCHAP ZIJPE EN HAZEPOLDER DE ZONDAGSSLUITING OP MARKEN 2 Mei A A Burgem. Kolfschoten gaat heen Het beeluit der raad meerderheid niet vernietigd PURMEREND o 18 Mei den maaltva? transport te Nijmegen Samenwerking van gemeenten GROOTEBROEK 1 Behandeling van de begrooting 1938 8 uur handwerken van De Oraal te aanvaardt, ^dan is on- Staten Storm’ 7300.08.44 rede waarin I i 8 uur in De Keizerskroon te Hoorn Vereenl- gtog voor Luchtbescherming. Tentoonstelling en draverij te Opmeer. 12 Juni nd Mei zal om steun gevraagd wor- i. fonds .Moeder en Kind". :uursverklezlng werden de aftreden kien, de heeren J. Mooy en O. Weg- - Voor Stormvogels 1 en 3 is de loopen 3 speelt Zondag a.a uit tegen 1 spoorde de voorzitter allen én propagandisten te zijn. Naar men ons bevestigt zullen Ged. Staten er op aandringen, dat de bekende kwestie van de cafésluiting op Zondag nogmaals door den Marker gemeenteraad wordt behandeld. Hier bij zou in overweging zijn gegeven, de betref fende bepalingen niet voor het toeristenseizoen van toepassing te doen zijn. Concours van den R. K. Bond van Zangver enigingen in Noord- en Zuidholland te Hoorn. Bedevaart naar Heiloo der Meisjescongregatie te Hem—Venhuizen. 6 30—8 30 uur ontspanning der KJ.C. te Hem —Venhuizen. 0 Spoedige redding raakte het 7-jarig u W. in de diepe vad rein van Wlt-Rood. Hoogland, die het met veel moeite het Stormvogels - competitie afgdl Stormvogels West-Friezen ft. jun. b. thuis tegen Sparta c. asm ontvang- en sluit met Burgerlijke Stand Geboren: Dirk Anthonie, z. van A. P. A. van Loon en van F. Dijkstra; Maartje. d. van K. Konlng en E. Koomen. Ondertrouwd: L. Groeneveld en P. C. Kopper. niet gemijnd. Perceel II: Ziekenhuisfonds Dinsdag 3 Mei, des 's avonds 8 uur wordt in hotel „De Ooievaar” de llquidatie-vergadering van ‘t spaarfonds van dr. Brugman gehouden. 7.30 uur Damtaanban der K.J.C. te Hem— Venhuisen. 8.15 muzikale omgang van .Apollo" te Hoorn ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. 88.30 contributie betalen en sparen van De Graal te Hoorn. LV.K.-club (Vlug en KwiekI!) van De Graal te Hem—Venhuizen. 7.15 handwerken en club voor de jongste ad- spiranten van De Graal te Wervershoof. 8 uur Blokfluit van De Graal te Hoorn. 7.15 Tarclslusban in den Burcht te Lutjebroek. 4 uur in „De Roskam" te Hoorn, ir. Rletsema over de commissies voor de vaste lasten. 7.30 uur St. Aloyslusban der KJ.C. te Hem— Venhuizen. Na het Lof vergadering RJLV.V. Sparta te Wognum. wone repetitie harmonie Pius X te Hem—Ven huizen. Propagandavergadering. R. K. Zlekenhulsver- pleging te Zuidermeer. Dl Pi Wlt-Rood dag 1 Mei te al III, compettie ji Iet programma voor a.s. Zon- volgt: Wlt-Rood II—K. G. B. i uur; Wlt-Rood IValken I, 1 3 uur. Middenstands tentoonstelling café Haakman te Grootebroek. Voorjaanpaardenmarkt te Hoorn. Propaganda-avond De muziekvereenlglng „Sursum Corda" houdt op Woensdag 4 Mei a.s. een propaganda-avond in het R. K. Vereenl gingsgebouw. Bedevaart naar Heiloo van den R. K. Vrou wenbond te Hem—Venhuizen. Jaarvergadering „De\ Hoogkarspel van den j „De Hanze" hield Dins gaderlng In café „De 1 zltterschap van den het Uit het jaarverslag ledental stabiel te geblevt cursus in September opg Zilveren ambtsjubileum. Op 1 Mei as. hoopt de gemeente-veldwachter, de heer C. Hoogland, het feit te herdenken, dat hij vóór vijf en twintig jaar als zoodanig in functie trad. Het zal dezen plichtsgetrouwen ambtenaar op dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Hanse" De afdeeling Ft. K. Middenstandsbond dagavond haar jaarver- Lfendbouw", onder voor- «Ad. Beemster. 4ptleenen we, dat het De mlddenstands- it, welke dank z(j het gemeentebestuur en R.\K. schoolbestuur in en een groot aan- 1. De 8t Nicolaas- rklng met de afd. éneens schitterend Viering van het 48-jarig regcertngs>Mleim. —In een daartoe belegde vergadering besloot de Oranjevereenlglng om bij gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum feesten te organl- seeren. Zy zal dit doen In samenwerking met andere plaatseltjke organisaties als Harddrave rij-Vereenlglng „Prins Bemhard", het Wlnkel- weekcomité en de V. V. V. Op 31 Augustus zullen kinderfeesten worden gehouden en op 13, 14 en 15 September de al- gemeene feesten in samenwerking met andere vereenigingen. Op den avond van 13 September denkt men een herdenkingsavond te houden In de Her vormde Kerk, waarop een spreker van naam het woord zal voeren en. voorts een zangkoor toepasselijke liederen zal zingen. Woensdag 14 September zullen dan kinder- en volksfeesten worden gehouden en op Donderdag 15 Septem ber in samenwerking met de andere organisa ties een tentoonstelling, harddraverij en tot slot een groot vuurwerk. De medewerking van de burgerij zal in ve lerlei opzicht gevraagd worden. Leontientje. Gisteravond heeft Leo XIII de tweede opvoering gegeven van Leontientje. Er was wederom veel belangstelling. te en de heer Wegdam zelde terecht, dat, wan neer het spreekwoord ook zegt, dat ieder vogel tje zingt zooals 't gebekt is. het hier niet het geval was, hier zong het zooals de directeur *t wilde. Concours ven den R. K. Bond van Harmonie ën Fanfarekorpsen in Noordholland te Spier dijk. Jong Leven Zondag- en Dinsdagavond werd door het R. K. kinderkoor ..Jong Leven" In de tooneelzaal van den heer J. Knjjn alhier opge voerd de bekende kinderoperette in drie bedrij ven „Trovo en de Indianen" van D. O. Becker. Zooals gewoonlijk was de Dinsdagavond spe ciaal voor de ouderen. Gezien de keurige afwer king van het geheel, waarin totaal 90 mede spelenden voorkomen, deelen wy met den voor zitter der vereenlglng, de heer Mooy en het hoofd der R. K. school te Hoogwoud de heer Wegdam, die na afloop het woord voerden, de meenlng, dat den directeur, den heer O. v. 't Hof. een woord van waardeering toekomt. Dé heer v. t Hof kan met voldoening terugzien op hetgeen door hem en de kinderen gepresteerd Concours van den R. K. Bond van Harmonie ën Fanfarekorpsen in Noordholland te Spier dijk. Feestavond R.K. Vrouwenbond ^ezer dagen hield de R.K. Vrouwenbond de jaarltjksche feestavond. Opgevoerd werd het vroolljke blij spel van H. Bakker, .Haar laatste wil", dat een bijzonder goede vertolking vond door de gemengde tooneelclub der St. Jozef-Gezellen. De zaal was tjokvol en genoot van het moots spel en de grappige verwikkelingen. Na afloop was er een gezellig bal, terwijl in de pauze onder leiding van den heer A C. Twlsk ver schillende liederen op kunstzinnige wijze door het R.K. Dameszangkoor werden gezongen. Koepokinenting Op Zaterdag a.s. bestaat er tusschen 3 en 4 uur gelegenheid tot koste- looze In- en herinenting in het consultatie bureau voor zuigelingen. Hoogkarspel wordt gehoudek tal deelnemers telt, gaat goj attractie, welke in samenwi Westwoud te gehouden, te e Het financieel verslag i sten f 330.05 en uitgaven t een batig saldo van f 37.00. Het financieel verslag van \*t Santosfonds sluit met een bedrag van f 31. Hierna hield de Pater een Het bestuur stelt voor, een geldleening aan te gaan van een bedrag van f9200.—. Dit bedrag kan geleend worden uit het Dljkenfonds. Dit is goedgevonden door Ged. Staten, mits de aflossing geschiedt binnen de 8 jaar, met een aflossing dus van f 1150.per jaar tegen een rente van 3Vi pet., te beginnen in 1939. Uit de vergadering werd hiertegen geprotes teerd, maar tenslotte werd het voorstel toch maar aanvaard. De aflossingstermyn achtte men te nauw gesteld; twaalf jaar achtte men juister, maar daartoe werd geen toestemming verleend. Dus maar aanvaarden „onder pro test”! Evenzoo leende het Waterschap f3805.— ui', eigen middelen voor het aanschaffen van een vrachtauto, tegen dezelfde rente en af te lossen in vijf jaar; in 1930 f 695.en de daar opvolgende Jaren tenminste f500. Besloten werd een rekenlng-courant-overeen- komst asm te gaan met Coöperatieve Boeren leenbank te Schagerbrug van ten hoogste f30.000.— tegen een rente van 3 pet. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op; daarna volgde sluiting. Nieuwe vinding Woensdagmiddag had op de gasfabriek een demonstratie van een snjj- en laschapparaat plaats waarbij in plaats van carbidgas. lichtgas gebruikt wordt. Uit een groote plaat ijzer werd een vierkant stuk ge sneden. De proef slaagde uitstekend. Het voor deel van dit apparaat is, dat het zeven maal zoo goedkoop is als de instrumenten, die carbid gébruiken. - Woensdagmiddag ge- mtje van den heer N. v. loot nabij het voetbalter- e heeren M. de Wit en G. igeval bemerkten, wisten ind te redden. uur in lunchroom Blerlaagh te Hoorn Alg. Comité Westfrlesche Landdag. 7 uur, café Winkel, Bennlngbroek. verkooping door notaris Noot. 7 uur Missleclub van De Graal te Hem—Ven huizen. 7.15 zangclub van De Graal te Wervershoof. 7 en Hoorn. 7.15 A. de Thayeban in den Burcht te Lutje broek. 8 uur maandvergadering Esperantoclub ,La Nova Stelo” te Hem—Venhuizen. 6.45 uur, repetitie leerlingen en 7.30 uur ge- 10.30 37ste jaarvergadering van den Bond Heemschut in ,J3e Doelen" te Hoorn. iwezlgen. dng der notulen volgde het jaarver- werden hierin genoemd de ouder- i pater Gemke. gmeester bracht zijn financieel ver- St Nlcolaasfeest wees aan een ba- n f 6.74. het fonds voor Moeder en f 12.38 en van de afdeeling van 390.68.47 H.A.. dijken en wegen 102.56.22 H A te zamen 557.52.16 HA. Totaal is dit een oppervlakte van HA. De belastbare opbrengst .gebouwd" is 143810 H.A. De schuldplicht van genoemde landen is ingevolge besluit van Ged. Staten als volgt: voor elke H.A. contribuabel land wordt tweemaal zoo veel betaald per H.A. als voor een H.A. egale- ment land; waar het de algemeene kosten be treft. Hierbij is uitgezonderd de JaarlUksche bij drage aan de Provincie groot f 1200.— ter tege moetkoming van de door het Rjjk te maken kosten voor de verdediging van het Waterschap tegen de Noordzee. De bijdragen in deze kosten zjjn verdeeld, zóó, dat hier voor elke hectare contribuabel land en duinen of dulngronden tweemaal zooveel betaald moet worden als voor één hectare egalement land. Sloot- en weggelden en tevens de molengel den worden bundersgelUk omgeslagen. De gebouwde eigendommen worden belast met 3 pct. van de belastbare opbrengst .gebouwd”. Zoo betalen de eigenaars in totaal f3.voor egalamentland f 1.50 en voor duinen en duln gronden f0.25 per H.A. Het gras en riet brengt op f 1419J5 en het jachtrecht f 50.—, vischwater f 150. Concours van den R, K. Bond van Zangver- eenigingen In Noord- en Zuidholland te Hoorn. Faeaisspel Het Passiespel, dat wegens slui ting van het Vereenlgingsgebouw in de Goede Week niet door kon gaan, zal op Vrijdag a.s. te 8 uur opgevoerd worden. Voetbal op a.a Zondag Wit Rood K. G. B. 3; Forward cK. G. B. b. voor ds -j dogr Oranjevereenigiiig Op 20 April zal de Oranjevereenlglng .Juliana" haar jaarvergade ring houden. het te investeeren kapitaal door haar versterkt wordt tegen een rentevoet beneden dien, welke thans op de vrije markt geldt. WU vertrouwen dat Uw Raad dit bemid delingsvoorstel van Gedeputeerde Staten zal aanvaarden, waardoor een vreedzame oplossing van het geschil zal worden verkregen." De raad zal Vrijdag aa. over deze kwestie een beslissing nemen. Onderhandschen verkoop Het woonhuis met pakhuis, toebehoorende aan wijlen den heer C. F. de Jong. Dijk, is In handen overge gaan aan den heer H. Groot, die daar zijn zandbedrljf zal vestigen. Streeker Koor. Naar wy vernemen heeft het Streeker mannenkoor alhier, directeur R. Moeskops de vereerende ultnoodlglng ontvangen bfj de offlcleele feestviering van het 50-jarig bestaan van den kieskring Helder, te Den Haag, zijn medewerking? te verleenen. De ultnoodlglng Is met voldoening aanvaard. Bond voor Groote Gesinnen De jaarverga dering van de afd. Hoogwoud van den Bond voor Groote Gezinnen was maar matig bezocht. In zijn Openingswoord verwelkomde de voor zitter de aai Na voorla slag. Vooral avonden vak De pennlr slag uit Hei tig saldo va Kind van t 33.35. In de mat den voor he Bij de bes de bestuursl. dam, herkoz In zijn sli aan, trouwe Installatie b«j de K. 1. C. Zondag ajt 1 Mei worden acht leden van de Lambertusban, acht ‘aft en vier andere jpn- in de kerk plechtig als Kruisvaartleden geïnstalleerd. Voor de installatie zal de Zeereerw. heer pu toor een kort woord tot de jongens richten. De plechtigheid Is toegankelijk voor Iedereen. Dssr- na komen alléén de geïnstalleerden in de bo venzaal van het gebouw bijeen. Met ingang van 1 Mei 1038 is benoemd tot burgemeester der gemeente Blokker: O. Kra mer. De heer Kramer is 19 April 1901 geboren en is thans volontair ter gemeentesecretarie van Bennebroek. Dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van genoemden polders te Schagen kwamen Woens- dagmiddag te Schagen in vergadering 1 1 onder voorzitterschap van den heer C. TieL 1 De dijkgraaf deelde mede, dat het slootwerk bijna geheel is afgewerkt. Het bestuur heeft aangekocht: 2000 M.3 grint k f3.03 per M.3, 250 M.3 grint f3.27 per M.3, 1100 M 3 grint f 3.90 per M.3 Verder deed de dijkgraaf mededeeling, dat van 19 polderafdeellngen een voorstel was inge- komen om de vergoeding voor de molenmees ters te verhoogen en te brengen van f 4.op f8.—. De meerderheid van het bestuur is er voor en acht deze vergoeding billijk. De heer Dignum acht het nog steeds een zeer geringe vergoeding. De heer Bakker had alleen de vergoedingen voor de voorzitters willen verhoogen. De heer Bos vraagt of deze verhooging be doeld is zonder meer. Er werden nog vergoedin gen gegeven voor andere uitgaven en worden die nu van deze verhoogde vergoeding betaald? vraagt spr. Dijkgraaf: „Daar wordt geen misbruik van gemaakt." Heemraad Rezelman zegt, dat die uitgaven die onvermijdelijk zijn, toch betaald moeten worden. Zjj zijn van dien aard, dat er geen aan leiding Is er over te praten. Het voorstel werd aangenomen met alléén de heer Eriks tegen. 4 verbouwing van een opzlchterswoning, n.l. f 1465. tlculiere eigendommen (kanaal- en stortgrondeni Hoofdstuk 3: Evenwichtige posten: Inkom- -- - sten en uitgaven f34.607.44. Totaal inkomsten en uitgaven In balans vast te stellen bp f 232.258.15. Namens de commissie verklaart de heer Dig num, dat het hem is opgevallen dat met een batig slot voor hoofdstuk 2 (sloot- en weggel den) van f 10.803.66 toch nog noodlg blijkt de lasten met f 1.te verhoogen. Spr. protesteert tegen het feit, dat de wegen bijeen op kosten van den landman worden gemaakt en onderhouden. Een billijke verdeellng is dit in geen geval. Het is een algemeen belang, dat de wegen goed in orde zijn en daarom moet de weggebruiker op de allereerste plaats de kosten maar betalen. Spr. wil dat dit wordt medege deeld aan Ged. Staten. Nadat de dijkgraaf had toegelicht, dat de kos ten niet geheel voor rekening van. den polder komen, maar dat de kosten tot het maken van de wegen f 600.per K.M. voor rekening van t Waterschap komen en wat zij meer kosten wordt vergoed, terwijl er in 1937 nog een subsidie is ontvangen van f9000.—, achtte de heer Dignum, het toch nog van dien aard, dat hy er voor was de wegen maar niet te verbeteren. „Laat ze maar zitten, zegt spr., 't is onblliyk!" Heemraad J. Bruin zegt, dat verhooging van de lasten met fl.— per H.A. eigen schuld is. Geen polder heeft in zulk een korten tyd zyn geheele wegennet van ongeveer 80 K.M. van *n nieuw wegdek voorzien. Dat de aflossingen bin nen de 8 jaar moeten geschieden, acht spr. niet juist, maar dit heeft toch tot voordeel, dat bin nenkort de wegen in orde zullen zyn. Spr. is er voor, dat de zaken in beheer biyven van het Waterschap. In de week na Paschen is het voor de Lan- gendyker kool-overhouders nog maar weer uit stekend kool-weer geweest. Het blyft maar steeds koud en dit beeft zijn voordeelen. Hoe wel men ook niet blind moet zyn voor de na- deelen, welke het 'zeer koude weer met zich brengt. Wij hebben hlerby het oog op de vroege aardappelen. De nachtvorsten. Welke gedurende eenlge nachten achtereen een niet onbelangryke schade aan de vroege aardappe len hebben aangericht, zullen ongetwyfeld de vroegste aardappelen heel wat verlaat hebben. De schade was by den een grooter dan by den ander; invloed heeft een en ander zeker. Niet temin waren Zaterdag aan de Broeker veiling de eerste vroege aardappelen aangevoerd. Dit waren echter Schotsche muizen van onder t glas en niet uit deze streek afkomstig. De veiling te Broek op Langendyk begint een geheel ander aspect te vertoonen. Tot voor kort waren er nog steeds, voomameiyk grove tuin bouwproducten, zooals kool, peen en uien, doch thans ziet men sommige dagen verscheidene vroege producten aan de markt. Het witlof wordt hier al meer en meer inheemsch. Er wordt byna eiken dag een partytje gepresen teerd. De pryzen, welke in het begin aan den lagen kant waren, zyn de laatste dagen tets by gekomen, prima witlof verhandelae men op het einde van de week voor ruim ƒ0 tot f per 100 Kg. Tweede soort bracht vanaf ƒ5 per 100 Kg. op. De rabarber noteert steeds boven* 5 per 100 bos, hetgeen geen slechte prys kan worden ge noemd; de bosjes zyn nog klein. De aanvoer van bloemkool houdt aan Vrijdag was de aan voer 120 stuks. Eerste soorts werden betaald met 14.70 tot 18.30 per 100 stuks, terwyi tweede soorts 10 opbrachten. Voor breek peen, waarvan de voorraden nog gering zyn, werden in de afgeioopen week goede pryzen betaald, f 430 ƒ5.10 noteerden wy te Noordscharwoudete Broek op Langen dyk van 4.60 tot /5.10; een enkel partytje liep tot ƒ5.60. Kleine peen blyft naar verhouding goedkoop. Vah 1.30 tot ISO besteedde men hier meest al voor. De aardappelpryzen zyn over het algemeen iets beter geworden. Bevelanders noteerden meestal 3 A 3.30. Blauwe aardappelen tot ƒ4.10. Etgenheüners ƒ2.30 en Robijnen van ƒ2.90 tot ƒ3.40, alles per 100 Kg. In het midden van de week was de prijs der uien plotseling heel laag, in verhouding tot de vorige week, wy noteerden ƒ8.70 voor grove en middelsoort. Later gingen er echter weer voor f 14 per 100 Kg. Drielingen brachten 6.80 per 100 Kg. op. Met de verschillende koolsoorten is het in de afgeioopen week weer naar wensch gegaan, hoe wel sommigen de verwachting koesteren, dat wanneer de maatregelen voor Duitschland wer den opgeheven, d.w.z. dat de maximum-pryzen werden losgelaten, de noteeringen nog hooger zouden oploopen. Het is ons wel opgevallen, dat de roode kool sommige dagen zoo goed als alleen door binnenlandsche handelaren werd gekocht tegen prijzen, waartegen de exporteurs op Duitschland niet konden meedoen tenge volge van den gestelden maxlmum-factuurprijs. Hoewel schoorvoetend, gaan de maxlmum-fac- tuurprijzen toch omhoog. De roode kool heeft in de afgeioopen week goede pryzen kunnen De W. A C. O. Een wachtkamer ten ge rieve der busreizigers aai worden Ingericht in h«t perceel .van den heer J. Brouwer Venedle. Lezing Op 36 April spreekt fr. C. Rletsema to hotel ,JMe Port van Cleve" over ..Boonen- ziekten". Naar wy vernemen is het resultaat van de keuring, door burgemeester Kolfschoten van Edam in verband met zyn minder gunstigen gezondheidstoestand aangevraagd, van dien aard, dat hy binnenkort een verzoek om eer vol ontslag uit zyn ambt zal indlenen. Daarna kwam de begrooting 1938 aan de orde. De begrooting wordt vastgesteld op een to taal van inkomsten en uitgaven van: Algemeen bestuur (Hoofdst. 1) f33.316, sloot- en weggel den (hoofdst. 3) f78.341, evenwichtige posten (hoofdst. 3) f26.541. Uit de begrooting van het Waterschap zype en Hazepolder vermelden wy nog de volgende byzonderheden. De belastbare grootte is verdeeld als volgt: contribuabel land 2777.03.07 H.A., egalement land 3263.63.66 n.A., nollen 54.30.21 H.A. en duinen en dulngronden 556.70.34 H.A, te zamen 6651.56,28 HA. De onbelastbare grootte is: eigendommen van de polderafdeellngen 6437.47 BA, rijks- en par- De Katholieke Tooneelgroep „Ons Tooneel’ speelt ,J>e boetseerder der smart” ten bate vgn ..Herwonnen Levenskracht", in het Wilson- theater te Hoorn, ’s avonds te 8.15 uur. Vergadering van de harddraveryvereenlging in de Munt te Enkhuizen. Opveering van .JUnor in <te.£agpria” vo< leden vmi den R.K. Vrouwenbond, to Boorn het KringtooneeL hy de leden voorhield vooral den christeiyken geest te bewaren. De aftredende bestuursleden, de heer G *Bes- seling en A. Peereboom werden herkozen. By de uitlotlng Ret'raitefonds werden uitgeloot mej. Koomen-Roelofs en mej. Bot-Stam. de heeren N. Kors en A. Kunst. Spreekuur bnrgtuu tater De burgemeester houdt deae week spreekuur op Zaterdag van 1011 uur. De gemeenten Bovenkarfpel. Grootebroek, Hoogkarspel en Westwoud. samen tellende ruim 11.000 inwoners en een aaneengesloten bebou wing vormend, hebben besloten tot aanstelling van een gemeenscha ppeiyken ambtenaar voor het bouw- en woning-toezicht en den dienst der gemeentewerken in die gemeenten. Een commis sie wordt gevormd, bestaande uit leden van de Colleges van Burgemeester en wethouders dezer gemeenten die den ambtenaar benoemt en zyn taak regelt. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Gedeputeerde Staten hebben aan deze regeling goedkeuring verleend. legd. Namens de Mariacongregatle sprak 8. Ligt- hart en G. Kok voor de propagandaclub en de L. O. P.-afdeellng. Namens de commissie voor het nazien der rekening bracht de heer Dignum rapport uit. De rekening sluit met de volgende balans. Hoofdstuk 1, Algemeen Bestuur: ontvangsten f83.105.83, uitgaven f80.786.97, batig saldo f2318.85. Hoofdstuk 2, sloot- en weggelden: ontvang sten f 114.544.69, uitgaven f 103.741.03, batig sal do f 10.803.66. Hlerby dient opgemerkt, dat dit batig saldo niet geheel juist is, daar er nog een belangryk bedrag betaald moet worden voor den bouw en Afscheid van directeur en vice-praeeeu G. v. d. Poel De benoeming van directeur v. d. Poel tot leeraar aan het Seminarie Hageveld, werd byzonder in de K. J. C. zoowel als St. Jozefgezellen met pynlyke verrassing verno men. Dinsdagavond heeft de Kruisvaart in intie- men kring afscheid genomen van hun priester- dlrectcur waarby baljuw A. Slegter in harte- lyke woorden uiting gaf van dank en erkente- lykheld voor alles wat directeur v. d. Poel met zooveel liefde voor de Kruisvaart en leiders heeft verricht. De scheidende directeur dankte leiders en Kruisvaarders voor hun offevaadigheid en volgzaamheid. Hierna namen alle jongens per soonlijk afscheid. Woensdagavond droeg de wekelyksche byeen- komst van de St. Josephgezellen een byzonder karakter. Er was merkbaar een gedrukte stem ming onder de leden. De zeereerw. heer pastoor H. C. Koppert had mede aan de bestuurstafel plaats genomen. De opening der bijeenkomst geschiedde naar gewoonte, doch hierna verkreeg de pastoor het woord. die den scheidenden vice-praeses teekende als een „Gezellenvader’, die geheel zyn hart aan de vereenlglng had verpand. Voor al zyn werken als Gezellenvader, bracht spr hem gaarne harteiyk dank. Hierna voerde senior P. Grootjes het woord. Spr. wenschte den praeses geluk met zyn be noeming en sprak den wensch uit dat Z.eerw. nog dikwyis de parochie met een bezoek zou vereeren. De vice-praeses dankte de sprekers voor de vrlendeiyke woorden en bestuur en leden voor de medewerking steeds betoond. Spr. vroeg een biyvend gebed, voor de vervulling van zyn nieuwe taak, hem thans op de schouders ge- Huiaenveiling Woensdag vond in het R. K. Vereenlgingsgebouw de veiling plaats 1 van eenlge woonhuizen, erven en grond ten 1 overstaan van notaris mr. A. Moens. Perceel I: Woon- en winkelhuis, erven en grond met schuur, aan de Kerklaan no. 21 te Heemskerk, tér grootte van 5.59 are. toebe- hoerende aan de erven H. J. M. Bergfeld. Opgeboden door D. Koger, Beverwijk f 4600.'- n -leden van de FrancMcuzbah en vier andere Ion-, Dubbel woonhuis met kapberg. 's av°f1<^,s om kerk p,echtl« als wagealoods, erven en grond aan de Spoellaan, r Heemskerk, groot 6.02 are, eigendom van Jn. Bakker. Opgeboden door D. Koger, Beverwyk, niet gemynd. Perceel III: Dubbel woonhuis aan de Kerk- weg. Heemskerk, eigendom Jn. Bakker, groot 3.28 are. Opgeboden dóór G. W. Bakker, Heems kerk voor f 1000.en gemynd op f 1.— door W. J. Bakker. R.K.V.V. Union. Wedstrydprogramma voor Zondag 1 Mel ia: K.G.B. 1Union I, aanvang half drie; Union Zouaven n. Junioren: Union b—Wlt-Rood b, aanvang 1 uur; Union a nut. noteeren. Beneden 8.50 per 100 Kg. zyn slechts weinig partyen verkocht. De hoogste noteerin gen waren meestal 930 A 9.50. Zaterdag ging men te Noordscharwoude echter met een party tot ƒ10 per 100 Kg„ zoodat de kool ook alt jaar weer* duizend gulden per wagon is gewor- den- TV. De aanvoeren houden nog steeds aan. tb Broek op Langendyk zyn ondanks den ultgeput- ten voorraad volgens de inventarisatie nog weer ongeveer vyf wagons van 10 ton geveild. Ten aanzien van de andere koolsoorten ge looft men, dat de inventarlsatle-cyfers niet be reikt zullen worden. Er is vooral van de Deen- sche wlttekool tengevolge van het z.g. stip, veel afgevallen. Niettemin worden dageiyks nog belangryke hoeveelheden geveild en tegen vry behoorlijke prijzen verkocht. By gele- zoo wel als by Deensche wlttekool, was een stygenae tendenz te constateeren, al was de markt voo groote gelekool soms iets minder graag da anders. Tenslotte herstelde zich dit weer, d® Deensche wlttekool heeft practisch niet minder dan ƒ5 per 100 Kg. opgebracht. De prij»«“ voor het mooiste goed liepen tot 6 en 6^ Zaterdag zelfs tot ƒ630 per 100 Kg. Voor ce kleine gelekool werd eveneens tot ƒ6 en s ou per 100 Kg. besteed, welke prijs te N001?*0"**. woude Zaterdag tot /7J0 opliep. Groote too** welke vanaf ƒ3.70 en ƒ4 noteerde, steeg terdag ook tot pl-m. 5 per 100 Kg. Gansje voor Typisch militair Een leder zal zich de scherpe debatten nos wel herinneren, welke In het begin van dit jaar in den gemeenteraad van Castricum wer den gehouden over het rioleerlngsplan. De raadsmeerderheid wilde dit zeer noodzakelyke werk in werkverschaffing laten uitvqpren en nam, ondanks het scherpe verzet van den bur gemeester. die werd gesteund door de oppositie- party van den heer De Wlldt en tegen den wensch van hoogere Instanties in. het besluit de rloleerlng in het vrije bedryf te doen uit voeren. De burgemeester wilde toen de ge- meente-begrooting aan een radicale bezuiniging onderwerpen, omdat de raad de ryks- en pro vinciale subsidies in de waagschaal stelde en verklaarde het raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De raadsmeerder heid stelde echter de begrooting zonder die be zuinigingen vast. Thans schynt de raadsmeerderheid het ge- iyk aan haar zyde te zullen krygen, gezien den volgenden brief van Ged. Staten aan B. en W van Castricum: „Nu de minister van Binnenlandsche Zaken ons heel^ medegedeeld geen termen te hebben gevonden om het besluit van den raad uwer gemeente van 7 Februari 1.1. tot het doen uit voeren van het rioleerlngsplan in het vrije be dryf voor vernietiging wegens stryd met het algemeen belang aan Hare Majesteit de Koningin voor te dragen, hebben wy ons nog eens de vraag gesteld of er, ter vermyding van verdere moeilijkheden voor uw gemeente, niet een middenweg zou zyn te vinden tusschen de opvatting van den raad, dat het werk in zyn geheel In het vrije bedryf moet worden uitge voerd, en onze zienswijze, dat het belang der gemeente meer gebaat zal zyn met een uitvoe ring in werkverschaffing. Na ampele over weging zyn wy tot de slotsom gekomen, dat die weg kan worden gevonden wanneer het werk deels in werkverschaffing, deels in het vrije be dryf wordt uitgevoerd. Voor het uitvoeren in het vrye bedryf is dan als vanzelf aangewezen, het maken van de inrichting tot zuivering van het rioolwater, waarvan de kasten globaal op 40.000 worden geraamd, terwyi dan alle ove* ilge werkzaamheden in werkverschaffing zullen Worden verricht. Wy verzoeken u te bevorderen, dat dit denk beeld door den raad In overweging worde ge nomen en dat als gevolg daarvan het hiervoren genoemde besluit van 7 Februari IA worde herzien. Aan den raad kan dan tevens worden mede gedeeld, dat by het uitvoeren van het werk op de dpor ons gedachte wyze het Inmiddels van wege de Provincie In uitzicht gestelde subsidie onveranderd zal worden gehandhaafd, ook al zal het door het Ryk toegezegde subsidie in verband met een en ander een vermindering ondergaan.” B. en W. berichten naar aanleiding hiervan het volgende aan den raad: „Biykens hierbij in afschrift overglegd schryven van Gedeputeerde Staten van Noord holland, doen zy ten aanzien van het uit voe ren van het rioleerlngsplan een bemiddelings voorstel hierin bestaande dat het werk deels in werkverschaffing, deels in het vrije bedryf wordt uitgevoerd. Voor het uitvoeren in het vrye bedryf is volgens de meenlng van genoemd Col lege aangewezen het maken van de inrichting tot zuivering van het rioolwater, waarvan de kosten globaal op ƒ40.000.worden geraamd, terwyi dan alle overige werkzaamheden in werkverschaffing behooren te worden verricht. Indien Uw Raa^i dit bemiddelingsvoorstel aanvaardt, dan 1b de provincie bereid het in het uitzicht gestelde subsidie ad 16000. veranderd te handhaven. Wordt 1/3 van het werk in het vrije bedryf en 2/3 In werkverschaffing uitgevoerd, dan blyft het. rykssubsidle ad 20.000.en de pro vinciale bijdrage ad 16.000.— behouden. Bovendien hebben besprekingen met het werkfonds tot resultaat geleid dat, indien op dit voorstel van Gedeputeerde Staten wordt in gegaan, dit fonds bereid is het rioleerlngsplan te financieren. De voordeelen hiervan zyn, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2