ONS L Volkomen overeenstemming te Londen Samenwerking op defensiegebied Tegen verstoring der orde te Oss De H. Vader prijst de Jezuïeten ENGELANDS GRENS LIGT AAN DEN RIJN De besprekingen tusschen de Britsche en Fransche ministers werden gevoerd in een sfeer van onderling vertrouwen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De reactie in Berlijn T sjecho-Slowakije 1939 De detentie De winter komt terug s bragani'II - Verklaringen en Bonnet Het gemeentebestuur van Brussel heeft een nieuwe straat naar Tsjecho- SlowaMJCs eersten president, Masaryk, genoemd. De Tsjechische gezant te Brussel, de heer Slavick, knipt het lint door. DE ZWITSERSCHE BEGROOT ING Portugal zal Franco erkennen Het Euch. Congres te Boedapest „Wy zyn bereid om Frankryk, België en Nederland te verdedigen”, zept C hamberlain Officieel communiqué terughoudend Het belangrijke punt der verhou dingen in Midden-Europa komt eerst heden aan de orde Berlyn toont zich zenuwachtig ngeivenschte elementen worden Zaterdag uit de stad geweerd van Daladier LONDEN. 28 ApriL Heden, odïtend zijn de FranschBritsche besprekingen enkele minuten na de aankomst der Fransche ministers in Downingstreet in liet kabinet van den Britschen eersten minister begonnen. Volendam te New York NOORDHOLLAN I' eerbied voor bet pauselijk gezag voor. Franco als regeering van Spanje, uit te maken. I ra De Parjjsche correspondent van de Deutsche Allgemelne Zeitung schrijft met ergernis over „de herleefde entente cordiale” en de Frank furter Zeitung vraagt: „Waarom dat alles, tegen welk gevaar wil men zich beschermen?” De H. Vader sprak hiervoor Zijn dank uit en gaf ZJjn bUsonderen zegen voor den voortreffe- 1 ij ken arbeid, dien de Orde der Jezuïeten over geheel de wereld- verricht. De Loodensche correspondent van het Ber liner Tageblatt Is verbaasd, dat in Engeland plotseling de opvatting uitgesproken wordt, dal „Engeland meer goederen moet afnemen van de kleine Balkanstaten en Centraal-Europa om ts strijden tegen den Invloed van andere staten”. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 28 April: Z. H. de Paus heeft heden in een plech tige audiëntie de paters der Sociëteit van Jezus ontvangen, die zich ter gelegenheid van de Generale Congregatie der Jezuïeten orde te Rome bevinden. ontvangen en tegenover hen om. het volgende verklaard. „Tot mijn groote spijt ben ik aan geheimhou ding gebonden, want wfj hebben ons wederzijds verplicht niets bekend te maken van onze be sprekingen. LISSABON, 28 April (Havas). Salazar heeft in de Portugeesche nationale vergadering mede gedeeld, dat Portugal binnenkort Franco er kennen zal. Deze mededeeling werd door Salazar In de Nationale Vergadering gedaan in een rede over de ontwikkeling van de Europeesche politiek Na te hebben verklaard, dat Portugal trouw blijft aan zijn bondgenootschap met Engeland, zeide Salazar: Sprekend over de Spaansche kwestie vroeg Salazar zich af, of men na het maken van een vergelijking tusschen de positie der beide in Spanje strijdende partijen nog kan beweren, dat aan de eene zijde een wettige regeering en aan de andere zijde opstandige generaals stonden „Na lang over dit vraagstuk te hebben nage dacht,” zoo ging Salazar voort, „komt het mij voor, dat wij ons schuldig zouden maken aan lafheid, door den geschapen toestand niet on der de oogen te zien en er niet de onvennijde- Eenerzijds bestaat er een idealistische politiek, die gelooft aan het fata morgana van den on- deelbaren algemeenen vrede en verdragen bin nen het kader van den Volkenbond aanprijst, anderzijds heeft men de zoogenaamde realisti sche politiek, die door eentge groote successen met een auriool omgeven is. Ik voor mij vrees de eene zoowel als de andere politiek”. Op dese vragen hebben de ministers het zelfde antweord gegeven en daaraan toege voegd, dat taal, als hierboven weergegeven, voor een Nederlander onwaardig en in haar rtritblzg van hoogst bedenlreUjfcen aard ia Minister Bonnet verklaarde den Journalisten op zijn beurt, dat vandaag de volgende punten besproken zijn: Italië en de Fransch-Itallaansche onderhan- delingen, de Volkenbond, erkenning van de verovering van Abessinlë door Italië, Spanje en het terugtrekken der vrijwilligers, de nationale defensie, technische en economische accoorden tusschen belde landen. burgemeester van Oss heeft het volgende K'el uitgevaardigd: M?e burgemeester van Oss, overwegende, dat Hterdag, 23 April 1938. door personen van bui- Mi deze gemeente op indirecte en directe wijze Miier aanleiding is gegeven tot verstoring van M openbare orde, gelet op artikel 219 der ge- ■eentewet, vaardigt het volgende bevel uit: Op Zaterdag 30 April 1938, wordt wegens vrees voor stoornis der openbare orde t ver blijf binnen de gemeente Oss ontzegd aan alle niet-lnwoners dezer gemeente, ten aan zien van wie door de politie ernstige vrees gekoesterd wordt, dat zij tot stoornis der openbare orde, rechtstreeks dam wel zijde lings, aanleiding zullen geven. Personen, hierbedoeld, zullen na voorlei ding voor den burgemeester door de politie over de gemeentegrens worden geleid. Aldus vastgesteld en afgekondigd te Oss op Vrijdag 29 April 1938. De burgemeester van Oss, wg.: J. PLOEGMAKERS. Daarentegen zullen de Duitsche en Tsjecho- Slowaaksche problemen en in het algemeen de kwesties, die van belang zijn voor Midden- Europa, eerst morgen aan de orde komen, even als de vooruitzichten In het Verre Oosten. De Nachtausgabe geeft uitdrukking aan de hoop, dat de te Londen bijeen zijnd? ministers zich er van zullen onthouden „verouderde In ternationale bepalingen te verdedigen, maar nlanhen zullen ontwerpen, die dienstig zullen zijn aan de organisatie des vredes zonder een oorlogsgevaar in te houden”. Ik kan er niet genoeg op aandringen, dat gij er den nadruk op legt, welk een sfeer van onderling vertrouwen bij onze bespre kingen aanwezig was.” BUREAUX: ALKMAAR, Hof Telefoon 4330 en 4220 In het korte communiqué, dat hedenmiddag na de besprekingen der Britsche en Fransche ministers is uitgegeven, en waarin gesproken werd over het bereiken van volledige overeen stemming, wordt geen melding gemaakt van de besproken onderwerpen. Men neemt een uitge sproken terughouding In acht ten opzichte van de details der besprekingen. Ik kan u intusschen verzekeren, dat wij ten opzichte van de belangrijke kwesties, die wij be- sproken hebben en die de helft omvatten der problemen op de agenda, gemalkelijk tot een volkomen overeenstemming zijn geraakt. De besprekingen, die op het oogenblik In Downingstreet worden gehouden, moeten ook van belang zijn voor Nederland. Bij de behan deling van de kwestie oyer de geheele samen werking en uitwisseling van de Britsche en Fransch luchtvloten zou Chamberlain volgens den Londenschen correspondent van het Han- delsblad hebben opgemerkt: PRAAG, 28 April (Reuter). De laatste dagen wordt het geheele land door zware sneeuwstor men geteisterd en des nachts vriest het 4 gra den. Na een ongewone warmte In Maart is het opnieuw winter geworden. De boomgaanlen heb ben onberekenbare schade geleden. De’hoop op een recordoogst van perziken Is verdwenen en ruim 80 procent der abrikozenbloesems Is ver nield. Er is weer groote vraag naar bindstof fen. Zooals de Britsche pers reeds herhaaldelijk heeft aangeduid, verlangt Engeland vooral op luchtvaartgebied een nauwe samenwerking. Aangezien Engeland een eiland is. Is het zeer kwetsbaar voor aanvallen uit de lucht en deze kunnen alleen worden tegengegaan door een ver vooruit geschoven verdediging, met bases op Fransch grondgebied. De Hoogeerwaarde Pater Generaal der Je zuïeten Ledochowsky, las een betuiging van Ook hebben de Fransche ministers met hun Britsche collega’s niet gesproken oVer finan cieels zaken, die trouwens niet officiéél op het programma stonden. De grens van Groot-Brit tannië op lucht vaartgebied is aan den Rijn, tenminste In oorlogstijd. Wij zjjn volkomen bereid, om Frankrijk, België en Nederland to ver dedigen. Verder kan ik op het oogenblik niet Vervolgens werd gesproken over de techni sche samenwerking tusschen belde landen. Lord Halifax herinnerde aan de wederkeerlge over eenkomsten inzake de verdediging van het grondgebied. De Britsche regeering heeft een uitgebreid programma van reorganisatie opgesteld teneinde de strijdmacht te land, ter zee en In de lucht in staat te stellen het nationaal gebied en de verbindingslijnen te verdedigen. Er verluidt echter, dat volledige overeenstemming tot stand is ge komen ten aanzien van het vitale pro bleem der coördinatie der luchtstrijd krachten en. de coqjdinatie der voor ziening van levensmiddelen en grond stoffen, die van essentieel belang zijn in oorlogstijd. Volgens een bepaald bericht zou overeenstem ming tot stand gekomen zijn o.m. ten opzichte van het gebruik door de Britsche luchtstrijd krachten van de vooruitgeschoven bases op Fransch gebied. den HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telafpon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ƒ2.— per kwartaal of 15 cents per week, voor buiten Alkmaar V 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamestad Haarlem. Nadat Chamberlain zijn gasten had welkom geheeten, zeide hij te verwachten, dat de be sprekingen succes zullen hebben. Vervolgens letten de Britsche ministers in details bet tot stand komen van het Bfltsch-Itallaansche ver drag uiteen en hetgeen men hiervan in de toe komst verwacht. Minister Daladler wenschte den Engelschen geluk met het tot stand komen van het ver drag. In de Britsche opvattingen Is het tot standkomen van dit verdrag een stap in de richting van den algemeenen vrede In Europa, welke het essentieele punt blijft van de Britsche politiek. Frankrijk, dat bereid was geweest deel te nemen aan de Brltsch-Itallaansche be sprekingen, indien Mussolini hierin sou hebban toegestemd, is voornemens evepeens de neroale betrekkingen met Rome te herstellen. Dit aal op korten termijn moeten geschieden door er kenning van de verovering van Ethiopië. Dit vraagstuk zal door Britsch initiatief voor komen op bet programma van de vergadering van den Volkenbondsraad. Met steun van zijn Franschen collega ztQ Jord Halifax den raad voorstellen de leden van den Bond vrij te laten ten aanzien van dit punt Aangezien de overeenkomst van Rome ook het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje voorziet, heeft lord Halifax ook deze kwestie be sproken, teneinde den stand van het werk der niet-inmenglngscommissie uiteen te zetten. Bonnet besprak de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan om het terugtrekken der vrij willigers doeltreffend te maken. Hieruit zal het werkelijk voornemen van de Italianen blijken. Ook zal men een bewijs vinden In de wijze, waarop de regeering te Rome de overeenkomst van 1936 inzake de Italianen In Tunis ten uit voer zal brengen. De voorbereidende hoofdcommisBie voor het Internationaal Eucharistisch Congres te Boeda pest heeft de volgende verklaring gepubliceerd: Midden-Europa heeft sedert lang niet meer zulk een groot feest gekend als het 34ste Inter nationale Eucharistische Congres, dat van 25 tot 29 Mei zal worden gehouden. Hongarije is sedert den wereldoorlog het land van vrede en rust en tharfs heeft het Congres alle Hongaren in beweging gebracht. Ook niet-katholieke Hongaren stellen alles In het werk om het Congres te doen slagen. De gemalin van den rjjksbestuurder von Horthy is deopperste be schermvrouwe van het Congres. De pauselijke legaat zal de gast zijn van den rijksbestuurder De geheele regeering en alle autoriteiten be- toonen de grootste welwillendheid, vier leden van de regeering zullen officieel het woord voeren op het Congres. De commissie wijst vervolgens op de reducties van de spoorwegen der omringende landen voor pelgrims naar het Congres en verklaart, dat het congres zich verre zal houden van Iedere politiek. De Duitsche openbare meening volgt de Britsch-Fïanscbe besprekingen met een zekere aenn—nhtlgheM. De bladen wijzen erin op schriften en oosnmentaren op, dat de Tsjecho- Slowaaksche kwestie op den voorgrond der be sprekingen staat. Men verbergt nauwelijks de ongerustheid, die in Duitschland gewekt wordt door de mogelijkheid, dat de Fransche en En- gelsche regeerlngen op dit punt een gemeen schappelijke gedragslijn zouden aanvaarden. De versterking Cassillo de Villa Franca pen van Franco na een k Naar wjj vernemen zal op de wereldtentoonstelling te New York 1939 op een terrein, groot ongeveer 25.000 vierkante voet, door een daartoe gevormde ex- ploitatie-maatschappjj, welke te Amsterdam haar zetel heeft, een expositie worden gebouwd onder den naam Volepdam”. Het geheel zal met haven, bot ters, visscherswoningen. kerk, school, vischafslag, waterpar tijen en bruggetjes een zoo ge trouw mogelijke nabootsing wor den van het echte Volendam. Om het typisch-Nederlandach aspect nog te verhoogen, zullen er ook een oud-Hollandsch raad huis, een toren met carillon en een molen verrijzen. Opbouw en inrichting worden door Neder- landsche architecten verzorgd. Nog vernemen wij, dat met de inrichting van het officieele Ne- derlandsche Paviljoen is belast de Amsterdamsche architect Paul Bromberg. BERN. 28 April (DJ4JB.). Met 29 tegen 4 stemmen en eenlge onthoudingen heeft de Eer ste Kamer van den Standenraad heden de ont- werpbegrootlng aangenomen. Eenlge millioenen lijke gevolgtrekking, erkenning van de regeering zyn nog ongedekt. De speciale correspondent van Havas meldt: Daladler en Bonnet zijn hedenmiddag om vijf uur op de Fransche ambassade teruggekeerd na de bijeenkomst in Downingstreet. Daladler heeft daarop de vertegenwoordigers van de pers

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13