HANEN r; HENNEN OF 1 I I I I i’J akespeare Vloot en leger een Maatregel te Oss niet overbodig 1 I Het sexen der kuikens bespoedigd f'JCRÈME een weldaad vnpr Uw huid ZATERDAG 30 APRIL 1938 VAN WEEK TOT WEEK 4 I te» I s. 200 man naar Den Helder Fm De voordeelen FIRMA TONNEMA. ClE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK 1 Na 34 dienstjaren De spellingkwestie Gevaarlijke brand het gevolg Bezwaren tegen het sexen VOLENDAM TE NEW-YORK Kl\(,. Elke tla# I IT! Elke (i Een omwenteling in het pluimveebedrijf De „Hertog Hendrik” op non-actief Prof. Woltjer zal Dinsdag zyn interpellatie houden Vrijdagmiddag bevónden zich op den Heescheweg 500 N.S.B.-ers, die te Om wilden colporteeren r i ZIJN PIJP UITGEKLOPT IN DE HEI Het edele natuurproduct L verleent KING pepermunt I die kenmerkende, heerlijlce^^ geur en smaak. VRACHTAUTO RIJDT EEN BAKFIETS AAN Berooving in Haagsche Bosch M 1 Demonstratie van saamhoorigheid by vertrek van de „Java” naar Indië Ontslagaanvrage burgemeester van Bunschoten 5 k J. -- 3 Berijder van driewieler op slag gedood Mjn elf n, M I e t 1 der x’-jos ■ais j» j In de Doos20ct uiterlijke weten voorviel. De burgemeester van Bunschoten, de heer J. de Vries Sr., heeft H. M. de Koningin eervol ontslag uit zijn functie verzocht. opdracht zorg te dragen, dat deze maatregelen zouden worden uitgevoerd. on-gesexte kuikens, alsook diegenen, die zonder In de eel tag st aar He er len kei 1 sta geen goeden smaak. Er is alles in: bekoorlijke en het afstooteiyke, het lieflijke het monsterachtige, het vastgevormde het grillige. In hetzelfde drama vindt het extatische en het Zijn gemartelde honing Vermoedelijk ten gevolge van het onvoor zichtig uitkloppen van een pifp ontstond Vrij dagmiddag brand in eenige perceelen heide te Fluitenberg, onder de gemeente Ruinen. De burgemeester, onmiddellijk gewaarschuwd, heeft niet gedraald met doeltreffende middelen te nemen. Hij bepaalde daarom dat de ontzeg ging van den toegang tot Oes reeds Vrijdag van kracht zou zijn en hjj gaf de politie terstond In de Nederlandsche, doch vooral in de bul- tenlandsche vakpers voor het Pluimveebedrijf wordt reeds eenige jaren druk geschreven over het onderwerp „sexen". Voordat het sexen ingang vond in het pluim veebedrijf in Holland zijn we op dit gebied nog lang niet waar we wezen moeten werden de kuikens tot den leeftijd van circa drie weken bij elkaar opgefokt, waarna de haantjes eruit worden geselecteerd. oor Ier die m- jn. *t len en. re en, al de ste •R. re- ;e- jn. ou 1.3. en 11- a- - 11- Ige ed, m- en. de jen ten ren do- en. de ran :on da ou in- er« xjr KT- Ud lat Onder leiding van den burgemeester en de beide gemeente-veldwachters, geassisteerd door een tiental mannen, werd de brand gebluscht. Acht HA. heide en een halve HA. dennen- boech, toebehoorende aan verschillende eige naren, gingen verloren. In verband hiermede is tegen M. D. te Fluitenberg proces-verbaal opgemaakt. Houdt of kweekt men on-gesexte kuikens, dan worden de haantjes geleidelijk, vanaf den leef tijd van drie weken, verwijderd, op welken leef tijd zij praktisch niets opbrengen. Daartegen over staan bij gesexte kuikens de kosten van het sexen, doch deze zijn zóó gering,‘dat zij belangrijk lagër komen te liggen dan de voe- derkosten van de haantjes, wanneer men niet sext. Door verwijdering van de haantjes vanal den eersten dag spaart men dus belangrijk op de voederkosten. Een ander voordeel is, dat bij gesexte kuikens de groei-omstandigheden veel gunstiger zijn; de koppels worden minder groot en het is be kend, dat de kuikens dan veel sneller groeien. Zoowel op het bedrijf van den heer Lafère als op dat van zijn afnemers van gesexte kui kens is geconstateerd, dat de 3-weken-oude hennetjes van de gesexte kuikens veel meer uit gegroeid waren dan de drie-weeksche henne tjes, die mét' de haantjes waren opgefokt. Ook is er meer uniformiteit van groei, daai bij gesexte kuikens niet In die mate als by ongesexte kuikens het gevaar bestaat van ver dringen van de bennetjes door de haantjes die veelal in de meerderheid zijn. Nóg een voordeel is de besparing aan ruimte (minder hokken) dus ook aan brandstof en ander materiaal. 4 Het was, volgens mededeeltagen van den be roofde, omstreeks half drie, toen hij zich door Door verschillende niet-aan-de-praktijk ge toetste critische beschouwingen rezen bjj vele pluimveehouders bezwaren tegen het sexen vol gens deze methode en velen schromen nog bun eendagskulkens aan de handen van de Japan sche sexers toe te vertrouwen. De praktijk beeft uitgewezen, dat deze be zwaren ongegrond zijn gebleken, terwijl er daar tegenover verschillende economische voordeelen aan dit systeem van sexen verbonden zijn. De bezwaren waren óf van financleelen aard, óf men vreesde sterfte of besmetting van de gesexte kuikens; bezwaren maken ook zij, die Het laat zich echter aanzien, dat het sexen volgens deze Japansche methode ook in ons land algemeen ingang zal vinden, al zal dit voorloopig nog wel uitsluitend door Japanners geschieden. Omdat de praktijk uitwijst, dat de ftaancleele en economische voordeelen van het opfokken van gesexte kuikens grooter zjjn dan van on- gesexte kuikens en den met-zjjn-tijd-meegaan- den broeder, die laat sexen, dus een voor sprong heeft op zijn collega, die nog steeds be zig is de kat uit den boom te kijken, zullen steeds meer pluimveehouders hun oezwaren tegen het sexen laten varen en het regelmatig financieel voordeel hebben bij het verknopen toepassen op hun bedrijf. Door bemiddeling Van den Nederlandschen vertegenwoordiger, de» beer O. Igesz te Heuoo, waren wij In de gelegenheid op het bedrijf van den héér P. Lafère te Den Helder nader met dit systeem kennis te maken, toen daar de Japanner Seitaro Isa, geassisteerd door den heer J. Best uit Koog aan de Zaan, die als manager fungeert, enkele duizenden kuikens kwam sexen. Wij vernamen dat deze Japanners, het zijn tot dusver alleen Japanners, die deze kunst verstaan, vóór dat zij het vaardlg- heldsdiploma ontvangen, niet minder dan 300 h 300.000 kuikens gesext moeten heb ben, waarbij zij dan minstens 97 pct. van het materiaal goed moeten hebben gesext. Maar dan zijn zij ook specialisten in bun vak, zoodat zij een „capaciteit’’ van 1000 (duizend) kuikens per uur hebben, aooals wij dan ook van nabij konden constateeren. Engelse he en Amerlkaansche en later ook Belgische en Hollandsche sexers hebben gepro beerd de Japanners te evenaren, doch zij ver mochten hun gele collega’s met de fijne vin gers en het geoeftnd oog niet te benaderen. Door de hooge elschen, die aan de candldaat- sexers gesteld worden, hebben dezen, als zij het diploma van de Japan Chick Sexing Associa tion behaald hebben, en dit zijn er betrek kelijk maar weinigen een phenomenale rou tine in hun vak gekregen, zoodat zij circa 1000 kuikens per uur kunnen sexen. Het sexen is oogenschyniyk een simpele han deling, waarbij de Japansche sexer met een be- wonderenswaardlge vlugheid onder het licht van een sterke lamp de organen van het een- dagskuiken inspecteert, om vervolgens de haan tjes van de hennetjes te separeeren. HU Shakespeare's en weinig uet hof inst Het blijkt, dat het bevel van den burge meester van Oes niet overbodig io geweest. Reeds in de morgenuren bad de politie van Oss Vrijdag vernomen, dat de N.S.B.-er» voornemens waren In groeten getale naar Om te komen, teneinde daar met het nieuwe nummer van Volk en Vaderland te colporteercn» lotgevallen met hem Boven: de eieren worden in de broed machine geschoven. Midden: de ién- dagskuikens in de lade van de broed machine; op den achtergrond de scha len, waar de kuikens uit zijn gekropen. Onder: de Japanner. Seitaro Isa aan den arbeid Het la ongetwijfeld een aardige gedachte, juist in desen tijd nu zooveel onzer land- genooten vrijwillig offeren voor het Defensie- tonds, in breeden kring eena de saam- hoorigheid van vloot en leger te demon- streeren. Bjj het vertrek van Hr. Ma Ja va” op Woensdag 4 Mei, des middag» onge veer half drie van Den Helder, zal dit donk-, beeld worden uitgevoerd. Op zichzelf biedt', het vertrek van een oorlogsbodem naar onae overseesehe bezittingen reeds een Indruk wekkend schouwspel, maar ditmaal zal op de éénheid van zee- en landmacht bijzonder de nadruk worden gelegd. Hr. Ms. „Hertog Hendrik’’ is Vrijdag van een zware convooirels thuisgekomen. Deze oorlogs bodem, die gedurende 34 jaren een belangrijke rol heeft gespeeld in het leven van onze ma- rfne, wordt op 5 Mei officieel uit den dienst genomen en zal te zijner tijd aan den slooper worden verkocht. De flottieljelelder „Tromp” neemt de taak van de „Hertog Hendrik” over en zal thans dienen voor de opleiding van het marine personeel. f Het sexen beteekent een telangrijke evo lutie in het pluimveebedrijf, die niet is tegen te houden; in andere landen, zooals België, Engeland en Amerika, is het reeds alge meen van toepassing, in Nederland is men er nog niet lang mee bezig, hoewel de Ja pansche sexer Seitaro Isa reeds op tal van bedrijven van vooruitstrevende pluimvee houders in Noordholland en op de Veluwe werkzaam is geweest en tot het einde van dit broedselzoen nog werkzaam zal zijn. van MJ voorbaat bezwaren maken, praktijk ooit iets met gesexte kuikens te ma ken hebben gehad. Wie den Japanschen sexer aan den arbeid ziet met een regelmaat als van de klok en hem met behendige routine en zekerheid de kuikens ziet behandelen, moet vertrouwen in zijn werk krijgen. In één uur tijd had da Ja panner Seitaro Isa, dien wi) aan den arbeid zagen, er precies 1100 in handen gehad; d.w.a voor het sexen van één kuiken had hij slechts 3.3 seconde noodig. Trekt men hiervan af den tijd, benoodigd voor het uit de doos nemen van het kuiken en het weer elders deponeeren na de behandeling, dan duurt de eigenlijke han deling van het sexen-zelf hoogstens k 3 seconden. Met deze bewonderenswaardige vin gervlugheid kan er dus van gevaar voor het kuiken moeilijk sprake zijn. Dit werd dan ook ditmaal bewezen, toen na drie weken het sterftecijfer der gesexte kuikens niet meer bedroeg dan 1 pet. Opgemerkt dient echter, dat in dit geval de kuikens gezond en sterk waren; zooals echter de Japanner ons mededeelde, komen er in Ne derland ook veel minderwaardige kuikens voor, met welke diertjes hij dikwijls niet hooger kwam dan 500 kuikens per uur. Dat bij minderwaardige kuikens na net sexen het sterftecijfer misschien grooter is, ligt niet aan den sexer, doch, aan de kwaliteit der kui kens. Immers, deze kuikens hebben Indien niet gesext ook reeds een grooter sterfte cijfer dan haar meerwaardige zustegs. Dit is dan ook een der beweegredenen, waar om broeders, die gewoonlijk minderwaardige kuikens leveren, niet vlug tot het laten sexen zullen overgaan en het ook anderen af raden' Een afscheidsgroet van het Nederlandsche Leger aan de Zeemacht, die onze belangen in onze koloniën zal behartigen. Een teeken tevens van groote eenheid in onze weer macht. Het is een nieuw denkbeeld om dit op deze wijze te uiten. Maar uit de belang- stelling zal blijken, dat deze geste op boegen prjjs wordt gesteld. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 3 Mei des namiddags te half twee ter behandeling van de Interpellatie van den heer Woltjer omtrent het door de Regeering gevoerde beleid inzake schrijfwijze der Nederlandsche taal. Een bewoner van de Van Wijngaarden straat, te ’s-Gravenhage, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij Vrijdagnacht door een onbekend gebleven individu in het Haagsche Bosch is aangevallen en van een actentasch met Inhoud beroofd. De afmeting van het terrein, waarop ter sfif' legenheid van de wereldtentoonstelling 1939 te New-York het dorp Volendam wordt nage bouwd. is abusievelijk vermeld als 35.009 vier kante voet Dit moet echter zijn 35OJM0 vier kante voet. man, afkeerig van alle ruzie en krakeel, bereid tot het bieden van hulp, van huls uit welgesteld en met een zekere liefde voor comfort en ge zelligheid. Een man „die daarbij ook een ruste loos zelfonderzoeker irtas, een hevig getourmen teerde geest, een mensch, dien het kwaad en bet lijden niet met rust lieten, die ook het erg ste onder oogen heeft durven zien; een peinzer, verwonderd over het leven, sterk bewust van het raadsel van het bestaan.” Zijn werk was, zoo besluit dezelfde schrijver: „doortrokken van het besef van het levensmysterie, van de tegen strijdige krachten, die er wonen in den mensch en van zijn ondanks alles onuitroeibaar ver langen en zoeken naar bet hoogere, naar God” Ontzettende verschrikkingen beeft Shake speare geschilderd, maa- hjj heeft ook in bet uiterste van den afschuw een zekere tnlldheid bewaard. Hij schrok^niet terug voor het weer geven van eenige ondeugd of van eenige wer kelijkheid. De huichelachtige miskenning var. de realiteit, zoowel van de lagere als van de hoogere realiteit, was volgens hem de zwaarste zonde, maar als de schitterendste deugden ver heerlijkt bij bij herhaling de naastenliefde en vooral de vergevensgezindheid. Hjj schijnt, even als Dante, door de hel te zijn gegaan. Geen zede lijke ellende bestaat er, of zén rustelooze on- derzoekingsdrift heeft haar doorpeild: de wroe ging van den moordëhaar en den brand der be geerte naar goud of roem, de aarzelingen van den wtlszwakke en den ten top steigerenden trots van den heerschzuchtlge, de afgrondelijke diep te van den kleinaardigen nijd en den knagenden waanzin van den totaal vernederende heeft hij gekend met een scherper en objectiever kennis dan de slachtoffers van de zonije zelf haar ken nen. Hij heeft den duivel betrapt in al zijn wer kingen en den Schepper bewonderd in al Zijn werken. M®ar het mysterie van zijn leven heeft hij niet uitgeleverd. Het boek van prof, van Kxe- nendonk, dat een inleiding tot Shakespeare ie voor leeken, ep dat dus bjj den lezer geen bij zondere vakkennis veronderstelt, bevat echter een volzin, die ons bijzonder trof, en die ons door zijn simpele doch rake menschelijkheld nader tot het begrip van Shakespeare brengt dan vele ingewikkelde twistgedingen. Deze vol zin luidt: „De chart tas van den kunstenaar houdt niet plotseling op bjj slechte mensehen”. Zeker, hetzelfde wat hier van den kunstenaar wordt gezegd, geldt in volmaakter zin voor den heilige, maar het kenmerkt, dunkt ons, een on derscheid, dat men moet aanvaarden om het genie te kunnen benaderen. De charltas van den burgerman eindigt bjj „slechte menschen”. Kan hjj het bewijs leveren, dat zijn tegenstan der of zijn rivaal een slecht mensch is, zoo heeft hij zijn bevrediging gevonden. HU moet lasteren en kwaadspreken uit zelfbehoud. Hierin manifesteert zich altijd de menschelijke kleinheid. Doch de menschelijke grootheid heeft een ander kenmerk. Haar charitas „houdt niet plot seling op bij slechte menschen". Wij danken professor van Kranendonk voor een zorgvuldig geschreven, zeer leesbaar, uiter mate instructief boek over Shakespeare, dat den ontwikkelden lezer bij veel genot ook veel ver rijking zijner kennis zal bieden, maar wij danken hem vooral voor deze dóódsimpele en toch zoo veel zeggende formuleering, waardoor hjj ons in uiterst weinige stoorden een der beslissende ken merken van den menschelijken zlele-adel, van het goddelijke in den mensch, onthult Falstaff, Hamlet, Macbeth, Lady Othella Iago, Julius 'Caesar, Brutus. Lear, Edmund, Cordelia, Cleopatra, Artel het opsommen Het onderwerp lijkt ons daarom van een dusdanig groot belang, dat het ook voor be spreking in aanmerking komt in de ntet-vak- pers. Het Is de Japan Chick Sextag Association, die werkt onder auspiciën van de Japansche Regeering, die het sexen der eendagskulkens in Europa heeft ingevoerd; enkele jaren geleden voor het eerst in België, waar G. Stepman $e Ansechem de hoofdvertegenwoordiger is voor Vloot en leger zullen elkaar op den 4den Mei te Nieuwediep ontmoeten. De leger- autoriteiten hebben hun volle medewerking toegezegd en zoo zullen circa 300 man van verschillende wapens van ons leger een groet brengen aan de vertrekkende Jantjes. Infanterie, artillerie, genie en cavalerie en het stafmuzlekcorps van het 5e Regi ment Infanterie zullen daartoe twee dagen tevoren reeds in Den Helder aankomen en in Fort .Erfprins” ondergebracht worden. Hoe komt het toch, dat wij zoo bitter weinig we*en over dezen man, die leefde in een Ujd- p«frk der Engelsche geschiedenis, dat als geen Ander onderzocht en doorsnuffeld werd? De Amsterdamsche hoogleeraar A. G. van Kranen donk, die dezer dagen bij Em, Querldo's Uitge versmaatschappij een zeer lezenswaardig boek deed verschijnen, getiteld „Shakespeare en zijn tijd" zegt het ons in weinige, maar pakkende m^ent nJ. „dat wij zoo weinig omstan- omdat er geen Het alt Japan afkosnetige sytaeem van sexen heeft het echter mogeltjfc gemaakt, dat reeds den dag na het nitkomën der eieren het uMechieten der haantjes kan plaste vinden, hetgeen veer de pluimvee houders een groote lies paling van geM en werk beteekent. woorden, omtrent digheden zoo weinig met hem voorviel, hjj avonturen zocht en als Rembrandt geheel en al opging in zijn kunst”. Geluk en ontgoocheling, vriendschap en te genwerking heeft hy gekend, zooals elk mensch, doch het verliest alle belang, omdat hij het in Zijn werk vergeet en vereeuwigt. Wat was het gehelïh van dezen onbegrijpeUj- ken mensch, voor het oog een tooneelschrijver, die zich voegde naar de zeden en de mode van zijn tijd en die zelfs meer dan menig heden- daagsch artist welvoeglijk zou achten, zich richtte naar den smaak van het publiek? Was hjj een teruggetrokken mysticus of een brutale wtoamemer? De weinige gegevens, door prof van Kranendonk zorgvuldig medegedeeld, leeren hem kennen als een vriendelijk en verdraagzaam Vrijdagmiddag is de 18-jarige bakkersknecht Van Sprang, uit Haren, die op den Bosscheweg te Tilburg met een driewlelige bakfiets reed, door een hem achterop rijdenden vrachtauto aangereden. De ongelukkige werd tegen den grond gesmakt en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar liet lijken huisje te Tilburg overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. I kan schrijven over Shakespeare, iedereen schrijft toch maar over eigen Shakespeare. Het werk van is als de wereld en het leven zelf, bevredigen, te rijk om uitgeput te starljk om ooit te worden begrepen. L dch nauwelijks meer voorstellen, dat nand er een bedoeling mee heeft gehad. tt |gt voor ons als een landschap. dat wis- lt net de seizoenen, dat onderhevig is aan □nezehijn en regen, dat ons opneemt, maar t bi) lederen stap van perspectief verandert, >uue schoonheden toont, naar gelang wij ze deien, doch tevens nieuwe vèrgeztchten ent, naar gelang wij dieper doordringen 'gkopeare’s werk met al die honderden figu- i, elk een-volledig mensch, hoe klein ook zijn mi ztoge zün in deze wereld, waar het kleine I auiiilizrrii-t ta de dynamiek van het onsterfe- jjke, Hjkt meer dan eenig ander menschen- ,ert op de natuur. Indien het gepast is, een lichter vergelijkenderwijze een schepper te noe- nen, dan mag Shakespeare de schepper bij Utnemendheid heeten. Aan geen mensch, zoo chijnt het, heeft God bij de inprenting van Zijn jeeld en gelijkenis méér van Zijn scheppings- nacht afgestaan. Tn den gewonen zin van dit woord heeft giakespeare, hoewel hij een der fijngevoeligste VMvëinwtenaars van de wereldgeschiedenis is, goeden smaak. Ook de natuur vertoont in lê I Mg bD Shakespeare oteooene vereenlgd. laar bidt en aanvaardt het louterende lijden, doch onderwijl schijnt alle vreugde en alle ver- driet even verstoken van zin. Er is op Shake- ^eare geen commentaar te schrijven, zoomin als op het menschelijk bestaan. Slechts de Buwigheid kan het verklaren. Geen enkele levensvraag kan men stellen, «elke niet naar aanleiding van Shakespeare ge- Mdd werd; geen antwoord kan men geven, dat niet door hemzelven op eenigerlel wijze werd gaszggereerd. Het schijnt, dat het waarlijk groote genie geen voorkeur heeft. Zooals men I van Homerus niet kan zeggen, dat taj de zijde küst van de Grieken of de partij der Trojanen, soo is het ónmogelijk, te beslissen aan welken helden Shakespeare zijn ware genegen- hrid geeft. God laat Zijn licht schijnen over goeden en boezen en dit licht blijft even zuiver. Zoo laat de groote dichter zijn genie spelen over (Mugdzamen en mlsdadigen en het genie blijft even zuiver, even belangeloos. Het onthult niets azders dan de waarheid, ongeacht of deze waarheid speelsch of afschuwelijk is. J Shylock, Macbeth, Antonlys, Prospero, Caliban, alleen is een categoriseeren, want ieder dezer Khepeelen heeft zijn eigen wereld, geen enkele kan met de andere worden verwisseld en nau welijks vergeleken. En hoe meer men opsomt. boe meer men ontdekt, te vergeten: Blron, Ro meo, Julia, Titania, Puck, Spoel, Viola, Bibter- I wang. Malvolio, Feste, Rosalind, Jacques. Er is in Julius Caesar de kleine, onnoozele figuur van Cinna, die niet Ctana, de samenzweerder is, doch Ciroa, de dichter, en die evengoed door het publiek wordt doodgeslagen, enkel en alleen omdat Hj Cinna heet, hetgeen hij ook niet hel pen kas. HU verschijnt nog geen minuut ten tooneeë, deze stakker, die ons niets anders heeft te toonen dan zijn doodsangst en toch voltrJkt zich in hem een dier genadelooee tra- gedën van de menschheld. Hy gaat ten onder mu dezelfde fataliteit als Richard III of Mac- bvth, al kan hij het niet gebeteren, schuldig afleen ta naamverwantschap, door het noodlot I opgelegd. Alle hardheid en wreedheid, alle onbereken- i baarheid en onberedeneerdheid van ons leven is ta het werk van Shakespeare zichtbaar en voelbaar gemaakt, alle heerlijkheden des levens, alle ver rukkingen der liefde, alle glorie der bewonde- l ring, alle genaden der geestdrift spreken eruit. I Neen, men kan over dit werk geen verhandeling te boek stellen, noch eenige discussie voeren. 14 Ons menschelijk gelijk en ongelijk worden erin lopigeheven tot een voortduiende verwondering Over de dingen, aooals ze zijn. Was Shakespeare een geloovige of een twij felaar, een deugdzaam of een slecht mensch? Hij schildert geloof en twijfel, deugd en slecht heid. Maar wat hjj was, laat hij den lezer niel ontraadselen. Hjj is bereid, alles over zich te laten denken, want er is toch niet één theorie, waarin hij past, noch eenig systeem, dat hem uitput. Hij komt er niet op aan. Het komt er op aan. Hiermede is over hemzelven als kunstenaar alles gezegd en hiermede is meteen het hoogste gezegd, wtot men over een kunstenaar zeggen kmt.; verkoopcontracten en een hoeveelheid spaaroe- gels onder zijn arm, toen hij werd verrast door een manspersoon, die onverhoeds uit de duis ternis op hem af sprong en hem zijn tasch uitrukte. Nog voor de aangevallene zich had gunnen verweren, was de beroover in het Struikgewas verdwenen. Het was den aangever niet mogelijk een signalement van zijn belager te geven; even min gaf hij inlichtingen omtrent de reden van zijn verblijf in het Haagsche Bosch op zulk een ongewoem uur. De politie onderzoekt de zaak nauwkeurig. Versterkt door de brigajjeder Koninklijke Marechaussee spoedde de politie zich naar de toegangswegen tot de gemeente by de grenzen en posteerde daar haar wacht. Tegen een uur ta den namiddag verschenen inderdaad de N.S.B.-ers met auto's en fietsen, teneinde het dorp binnen te trekken en daar de colportage te beginnen. Maar zjj vonden de toegangen versperd en hun werd duidelijk ge maakt, dat zy ook geen toegang zouden krygen. zy waren ten getale van 500 opgekomen. Toen hun niet anders overbleef dan te wachten ot terug te keeren, besloten zij maar te biyven wachten. Ondanks de strenge afzetting gelukte het één auto, waarin een vyftal N.S.B.-ers was gezeten, binnen de gemeente Oss te komen, zy werden echter onmiddellijk uit de gemeente verwijderd. Een spontane uiting van sympathie van een bekend en warmvoelend vaderlander, die de middelen daartoe verschafte, heeft tot deze daad geleld. Een daad die niet alleen de Inwoners van Den Helder, maar ieder die voor onze weermacht voelt, naar waarde zal weten te schatten. Het sympathieke van dezen, men zou het kunnen noemen eenvoudigen weennachtsdag schuilt wel hiertn, dat ditmaal eens niet van hooger hand daartoe aangespoord is, maar dat het particulier initiatief hiertoe den stoot gegeven heeft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19