I- Shakespeare leger Vloot en een Maatregel te Oss niet overbodig f1 k A Het sexen der kuikens bespoedigd ZATERDAG 30 APRIL 1938 VAN WEEK TOT WEEK I j» i. 200 man naar Den Helder FIRMA TONNEMA ClE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT De voordeelen SNEEK Na 34 dienstjaren De spellingkwestie Gevaarlijke brand het gevolg Bezwaren tegen het sexen Berijder van VOLENDAM TE NEW-YORK Een omwenteling in het pluimvee bedrijf Prof. Woltjer zal Dinsdag zyn interpellatie houden driewieler op slag gedood ZIJN PIJP UITGEKLOPT IN DE HEI Vrijdagmiddag bevonden zich op den Heescheweg 500 N.S.B.-ers, die te Oss wilden colporteeren Behooving in Haagsche Bosch VRACHTAUTO RI.JDT EEN BAKFIETS AAN „4 1 f K Demonstratie van saamhoorigheid by vertrek van de „Java” naar Indië Ontslagaanvrage burgemeester van Bunschoten - I De „Hertog Hendrik” op non-actief It- een wold»ad voor Uw hu die kenmerkei geur en smaak. 1 I i In n. den Doos 204 te R. e- eel ng naast naast men opdracht zorg te dragen, dat deze maatregelen zouden worden uitgevoerd. Het was, volgen* mededeellngen van den be roofde, omstreeks half drie, toen hl) zich door Jd at se en tel srs rt- •ar te- Vermoedelük ten gevolge van het onvoor zichtig uitkloppen van een ptfp ontstond Vrij dagmiddag brand in eenige perceelen helde te Fluitenberg^ onder de gemeente Ruinen. Onder leiding van den burgemeester en de beide gemeente-veldurachter», geassisteerd door een tiental mannen, werd de brand gebluscht. Acht HA. heide en een halve HA dennen- bosch, toebehoorende aan verschillende eige naren, gingen verloren. In verband hiermede is tegen M. D. te Fluitenberg proces-verbaal opgemaakt. De burgemeester, onmlddellljk gewaarschuwd, heeft niet gedraald met doeltreffende middelen te nemen. HU bepaalde daarom dat de ontzeg ging van den toegang tot Oss reeds Vrijdag van kracht zou zl)n en hü gaf de politie terstond or Ier lie n- In, ht en n. at wf nst woorden, omtrent digheden zoo la DU n- n or n. •1 n- m. de en en en o- ■n. de m on tijd zl) praktisch niets opbrengen. Daartegen over staan bj) gesexte kuikens de kosten van het sexen, doch deze zijn zóó gering, dat zl) belangrijk lager komen te liggen dan de voe- derkosten van de haantjes, wanneer men niet sext. Door verwijdering van de haantjes vanal den eersten dag spaan men dus belangrijk op de voederkosten. Een ander voordeel is, dat bjj gesexte kuikens de groei-omstandigheden veel gunstiger zün; de koppels worden minder groot en het is be kend, dat de kuikens dan veel sneller groeien. Zoowel op het bedrijf van den heer Lafëre als op dat van zün afnemers van gesexte kui kens is geconstateerd, dat de 3-weken-oude hennetjes van de gesexte kuikens veel meer uit gegroeid waren dan de drte-weeksche henne tjes, die mét de haantjes waren dpgefokt. Ook is er meer uniformiteit van groei, daar bjj gesexte kuikens niet in die mate als bij ongesexte kuikens het gevaar bestaat van ver dringen van de hennetjes door de haantjes, die veelal in de meerderheid zijn. Nóg een voordeel is de besparing aan ruimte (minder hokken) dus ook aan brandstof en ander materiaal. - In de Nederlandsche, doch vooral in de bul- tenlandache vakpers voor het Plulmveebedrüf wordt reeds eenige jaren druk geschreven over het onderwerp ..sexen". Voordat het sexen ingang vond in het pluim- veebedrüf in Holland zijn we op dit gebied nog lang niet waar we wezen moeten werden de kuikens tot den leeftijd van circa drie weken bij elkaar opgefokt, waarna de haantjes eruit worden geselecteerd. Engelsche en Amerikaansche en later ook Belgische en Hollandsche sexers hebben gepro beerd de Japanners te evenaren, doch zij ver mochten hun gele collega’s met de fijne vin gers en het geoefend oog niet te benaderen. Door de hooge elschen, die aan de candldaat- sexen gesteld worden, hebben dezen, als zl) bet diploma van de Japan Chick Sexing Associa tion behaald hebben, en dit zijn er betrek kelijk maar weinigen een phenomenale rou tine in hun vak gekregen, zoodat zij circa 1000 kuikens per uur kunnen sexen. Het sexen is oogenschl)nll)k een simpele han deling, waarbij de Japansche sexer met een be- wonderenswaardige vlugheid onder het licht van een sterke lamp de organen van het een- dagskuiken inspecteert, om vervolgens de haan tjes van de hennetjes te separeeren. Het sexen beteekent een belangrijke evo lutie In het plulmveebedrljf, die niet Is tegen te houden; In andere landen, zooals België, Engeland en Amerika, ia het reeds alge meen van toepassing, In Nederland is men er nog niet lang mee bezig, hoewel de Ja pansche sexer Seltaro Isa reeds op tal van bedrijven van vooruitstrevende pluimvee houders in Noordholland en op de Veluwe werkzaam is geweest en tot het einde van dit broedselsoen nog werkzaam zal zün. Het laat zich echter aanzien, dat het sexen volgens deze Japansche methode ook in ons land algemeen Ingang zal vinden, al zal dit voorlooplg nog wel uitsluitend door Japanners geschieden. Omdat de praktijk ultwUst, dat de flnancleele en economische voordeelen van het opfokken van gesexte kuikens grooter zijn dan van on gesexte kuikens en den met-zün-tüd-meegaan- den broeder, die laat sexen, dus een voor sprong heeft op zijn collega, die nog steeds be zig is de kat uit den boom te kijken, sullen steeds meer pluimveehouders hun oezwaren tegen het sexen laten varen en bet regelmatig Door verschillende niet-aan-de-praktljk ge toetste crltische beschouwingen rezen btj vele pluimveehouders beswaren tegen het sexen vol gens deze methode en velen schromen nog hun eendagskulkens aan de handen van de Japan sche aekërs toe te vertrouwen. De praktijk heeft uitgewezen, dat deze be zwaren ongegrond zijn gebleken, terwijl er daar- 1 tegenover verschillende economische voordeelen aan dit systeem van sexen verbonden zijn. De bezwaren waren óf van flnancieelen aard, óf men vreesde sterfte of besmetting van de gesexte kuikens; bezwaren maken ook zl), die financieel voordeel hebben M) het verkoopee toepassen op hun bedrijf. Vrijdagmiddag is de IB-jarlge bakkersknecht Van Sprang, uit Haren, die op den Bosscheweg te Tilburg met een driewlellge bakfiets reed, door een hem achterop rijdenden vrachtauto aangereden. De ongelukkige werd tegen grond gesmakt en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Tilburg overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Een spontane uiting van sympathie van bekend en warmvoelend vaderlander, die middelen daartoe verschafte, heeft tot deze daad geleid. Een daad die niet alleen de inwoners van Den Helder, maar leder die voor onze weermacht voelt, naar waarde zal weten te schatten. Het sympathieke van dezen, men zou het kunnen noemen eenvoudigen weermachtedag schuilt wel hierin, dat ditmaal eens niet van hooger hand daartoe aangespoord is. maar dat het particulier initiatief hiertoe den stoot gegeven heeft. Door bemiddeling van den Nederlandschen vertegenwoordiger, den heer G. Igesz te Heiloo, tijd van drie weken, verwijderd, op welken leef- waren wij In de gelegenheid op het bedrijf van den heer P. Lafère te Den Helder nader met dit systeem kennis te maken, toen daar de Japanner Seltaro Isa, geassisteerd door den heer J. Best uit Koog aan de Zaan, die als manager fungeert, enkele duizenden kuikens kwam sexen. Wj) vernamen dat deze Japanners, het zijn tot dusver alleen Japanners, die deze kunst verstaan, vóór dat zl) het vaardig- heldsdlploma ontvangen, niet minder dan 200 k 300.000 kuikens gesext moeten heb ben, waarbij dan minstens 97 pct. van het materiaal goed moeten hebben gesext. Maar dan zijn zij ook specialisten in hun vak, zoodat zl) een „capaciteit’* van 1000 (duizend) kuikens per uur hebben, zooals wij dan ook van nabij konden constateeren. Het blijkt, dat het bevel van den burge meester van Oss niet overbodig is geweest. Beads in de morgenuren had de politie van Oss Vrijdag vernomen, dat de N.SJL-ers voornemens waren in groeten getale naar Om te komen, teneinde daar met het nieuwe nummer van Volk en Vaderland te colporteeren. Vloot «I leger sullen elkaar op den éden Mei te Nieuwediep ontmoeten. De leger- autoritelten hebben hun volle medewerking toegezegd en aoo sullen circa 300 man van verschillende wapens van ons leger een groet brengen aan de vertrekkende Jantjes. Infanterie, artillerie, genie en cavalerie en het stafmuziekcorpe van het 5e Regi ment Infanterie zullen daartoe twee dagen tevoren reeds in Den Helder aankomen en in Fort „Erfprins” ondergebracht worden. Hr. Ms. „Hertog Hendrik” is Vrijdag van een zware convoolreis thuisgekomen. Deze oorlogs bodem, die gedurende 34 jaren een belangrijke rol heeft gespeeld in het leven van onze ma rble, wordt op 5 Mei officieel uit den dienst genomen en aal te zijner tijd aan den slooper worden verkocht. De flottleljeleider „Tromp” neemt de taak van de „Hertog Hendrik” over en zal thans dienen voor de opleiding van het marine personeel. Boven: de eieren worden tn dg broed machine geschoven. Hidden: de één- dagskuikens in de lade van de broed machine; op den achtergrond de scha len, waar de kuikens uit zijn gekropen. Onder: de Japanner, Seltaro Isa aan den arbeid JKb HANEN of Het is ongetwijfeld een aardige gedachte, juist in dessn ttyd na zooveel onzer land- genooten vrijwillig offeren voor het Defensie- fonds, In broeden kring eens de saam hoorigheid van vloot en leger te demsw- streeren. Bjj hst vertrok van Hr. Ms. Ja va" op Woensdag 4 Mei, des middag» onge veer half drie van Den Helder, sal dit denk beeld worden uitgevoerd. Op ztehzelf biedt het vertrek van een oorlogsbodem naar onze overzeesehe besittingen^eds een indruk wekkend schouwspel, K«r ditmaal sal op de éénheid van zee- en landmacht bijzonder de nadmk werden geleyd» De Eerste Kamer is bijeengeroepen te-’ gen Dinsdag 3 Mei des namiddags te half twee ter behandeling van de interpellatie van den heer Woltjer omtrent het door de Regeertng gevoerde beleid inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Houdt of kweekt men on-gesexte kuikens, dan worden de haantjes geleidelijk, vanaf den leef- Een afscheidsgroet van het Nederlandsche Leger aan de Zeemacht, die onze belangen Jn onze koloniën zal behartigen. Een teeken tevens van groote eenheid in onze weer macht. Het is een nieuw denkbeeld om dit op deze wijze te uiten. Maar uit de belang stelling zal blijken, dat deze geste op hoogen prijs woedt gesteld. De burgemeester van Bunschoten, de heer J. de Vries Sr., heeft H. M. de Koningin eervol ontslag uit slln functie verzocht. Het onderwerp lijkt ons daarom van een dusdanig groot belang, dat het ook voor be- B>reklng in aanmerking komt in de niet-vak- Óen. Het is de Japan Chick Sexing Association, die werkt onder auspiciën van de Japansche Regeering, die het sexen der eendagskulkens in Europa heeft ingevoerd; enkele Jaren geleden voor het eerst in Belgié. waar G. Stepman te Ansechem de hoofdvertegenwoordiger is voor Het uit Japan afkomstige syteeem van mxen heeft het echter mogeltjk gemaakt, dat reeds den dag na het uitkomen der eieren het uMeehieten der haantjes kan plaats vinden, hetgeen voor ds ptafanvee- hoaders een groote besparing van geld est werk beteekent. van on-gesexte kuikens, alsook diegenen, die bij voorbaat bezwaren maken, zonder tn de praktijk ooit iet* met gesexte kuikens te ma ken hebben gehad. Wie den Japanschen sexer aan den arbeid ziet met een regelmaat als van de klok en hem met behendige routine en zekerheid de kuikens det behandelen, moet vertrouwen in zijn werk krijgen. In één uur tijd had de Ja panner Seltaro Isa. dien wij aan den arbeid zagen, er precies 1100 in handen gehad; d. w.z. voor het sexen van één kuiken had hl) slechts 3.3 seconde noodig. Trekt men hiervan af den tijd, benoodlgd voor het uit de doos nemen van het kuiken en het weer elders deponeeren na de behandeling, dan duurt de eigenlijke han deling van het sexen-aelf hoogstens 1M h 3 seconden. Met deze bewonderenswaardlge vin gervlugheid kan er dus van gevaar voor het kuiken moeilijk sprake zijn. Dit werd dan ook ditmaal bewezen, toen na drie weken het sterftecijfer der gesexte kuikens niet meer bedroeg dan 1 pet. Opgemerkt dient echter, dat in dit geval de kuikens gezond en sterk waren; zooals echter de Japanner ons mededeelde, komen er in Ne derland ook veel minderwaardige kuikens voor, met welke diertjes htf dikwijls niet hooger kwam dan 500 kuikens per uur. Dat bij minderwaardige kuikens na net sexen het sterftecijfer misschien grooter is, ligt niet aan den sexer, doch aan de kwaliteit der kui kens. Immers, deze kuikens hebben indien niet gesext ook reeds een grooter sterfte cijfer dan haar meerwaardige zusters. Dit is dan ook een der beweegredenen, waar om broeders, die gewoonljjk minderwaardige kuikens leveren, niet vlug tot het laten sexen zullen overgaan en het ook anderen afraden De afmeting van bet terrein, waarop ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling 1939 te New-York het dorp Volendam wordt nage bouwd. is abusievelijk vermeld als 35.000 vier kante voet. Dit moet echter atin 350000 vier kante voet. verkoopcontracten en een hoeveelheid spaarze- gels onder zijn arm, toen hjj werd verrast door een manspersoon, die onverhoeds uit de duis ternis op hem af sprong en hem zijn tasch ontrukte. Nog voor de aangevallene zich had kunnen verweren, was de beroover in bet struikgewas verdwenen. Het was den aangever niet mogelijk een signalement van zijn belager te geven; even min gaf hj) Inlichtingen omtrent de reden van zijn verblijf in het Haagsche Bosch op zulk een ongewoon uur. De politie onderzoekt de zaak nauwkeurig. Versterkt door de brigade der Koninklijke Marechaussee spoedde de politie zich naar de toegangswegen tot de gemeente bij de grenzen en posteerde daar haar wacht Tegen, een uur in den namiddag verschenen Inderdaad de N.8.B.-ers met auto's en fietsen, teneinde het dorp binnen te trekken en daar de colportage te beginnen. Maar zij vonden de toegangen versperd en hun werd duidelijk ge maakt, dat zij ook geen toegang zouden krijgen. Zü waren ten getale van 500 opgekomen. Toen hun niet anders overbleef dan te wachten of terug te keeren, besloten zij maar te blijven wachten. Ondanks de strenge afzetting gelukte het één auto, waarin een vijftal N.S.B.-ers was gezeten, binnen de gemeente Oss te komen. Zij werden echter onmlddellljk uit de gemeente verwijderd. Een bewoner van de Van Wijngaarden straat, te ’s-Oravenhage, heeft btf de politie aangiljf gedaan, ‘dat hij Vrijdagnacht door een onbekend gebleven individu in het Haagsche Bosch is aangevallen en van een actentasch «net Inhoud beroofd. man, afkeerig van alle ruzie en krakeel, bereid 'tot het bieden van hulp, van hui* uit welgesteld en met een zekere liefde voor comfort en ge- agUigheid. Een man „die daarbij ook een ruste loos zelfonderzoeker aWs, een hevig getourmen teerde geest, een mensch, dien het kwaad en het lijden niet met rust lieten, die ook het erg ste onder oogen heeft durven zien; een peinzer, verwonderd over het leven, sterk bewust van het raadsel van het bestaan.” Zijn werk was, zoo besluit dezelfde schrijver: „doortrokken van het besef van het levensmysterie, van de tegen strijdige krachten, die er wonen in den mensch eij van zijn ondanks alles onuitroeibaar ver langen en zoeken naar het hoogere. naar God" Ontzettende verschrikkingen heeft Shake speare geschilderd, maa - hl) heeft ook in het uiterste van den afschuw een zekere mildheid bewaard. Hij schrok niet terug voor het weer geven van eenige ondeugd of van eenige wer kelijkheid. De huichelachtige miskenning var. dc realiteit, zoowel van de lagere als van de hoogere realiteit, was volgens hem de zwaarste zonde, maar als de schitterendste deugden ver heerlijkt hij bl) herhaling, de naastenliefde en vooral de vergevensgezfndheld. HU schijnt, even als Dante, door de hei-te zijn gegaan. Geen zede lijke ellende bestaat er, of zijn rustelooze on- derzoeklngsdrift heeft haar doorpeild: de wroe ging van den moordenaar en den brand der be geerte naar goud of roem, de aarzelingen van den wllszwakke en den ten top steigerenden trots van dep heerschzuchtlge, de afgrondeUjke diep te van den kleinaardigen nijd en den knagenden waanzin van den totaal vernederende heeft hij gekend met een scherper en objectiever kennis dan de slachtoffers van de zonde zelf haar ken nen. Hl) heeft den duivel betrapt in al zijn wer kingen en den Schepper bewonderd in al Zijn werken. Maar het mysterie van zijn leven heeft hl) niet uitgeleverd. Het boek van prof, van Kra nendonk, dat een inleiding tot Shakespeare voor leeken, en dat dus bij den lezer geen bij zondere vakkennis veronderstelt, bevat echter een volzin, die ons bijzonder trof, en die on.-, door zijn simpele doch rake menschelljkheid nader tot het begrip van Shakespeare brengt dan vele ingewikkelde twistgedingen. Deze vol zin luidt: „De charltas van den kunstenaar houdt niet plotseling op bjj slechte menschen". Zeker, hetzelfde wat hier van den kunstenaar wordt gezegd, geldt in volmaakter zin voor den heilige, maar het kenmerkt, dunkt ons, een on derscheid, dat men moet aanvaarden om het genie te kunnen benaderen. De charltas van den burgerman eindigt bij „slechte menschen”. Kan hjj het bewijs leveren, dat zijn tegenstan der of zijn rivaal een slecht mensch is, zoo heeft hjj zijn bevrediging gevonden. Hij moet lasteren en kwaadspreken uit zelfbehoud. Hierin manifesteert zich altijd de menschelljke kleinheid. Doch de menschelljke grootheid heeft een ander kenmerk. Haar charltas „houdt niet plot seling op bjj slechte menschen”. Wij danken professor van Kranendonk voor een zorgvuldig geschreven, zeer leesbaar, uiter mate Instructief boek over Shakespeare, dat den ontwikkelden lezer bjj veel genot ook veel ver rijking Zijner kennis zal bieden, maar wij danken hem vooral voor deze dóódsimpele en toch zoo veel zeggende formuleering, waardoor hjj ons in uiterst weinige whorden een der beslissende ken merken van den menschelljken ziele-adel, van het goddelijke in den mensch, onthult iemand kan schrijven over Shakespeare, want iedereen schrijft toch maar over z«n eigen Shakespeare. Het werk van dezen dichter is als de wereld en het leven zelf, te vol om te bevredigen, te rijk om uitgeput te worden, te zinrijk om ooit te worden begrepen Men kan zich nauwelijks meer voorstenen, dat iemand er een bedoeling mee heeft gehad. Het ligt voor ons als een landschap, dat wis selt met de seizoenen, dat onderhevig is aan zonneschijn en regen, dat ons opneemt, maar dat bij lederen stap van perspectief verandert, nieuwe schoonheden toont, naar gelang wij ze naderen, doch tevens nleuwie vèrgezichten opent, naar gelang wjj dieper doordringen Shakespeare's werk met al die honderden figu ren, elk een volledig mensch, tde klein ook zijn rol moge zijn in deze wereld, waar het kteim meebeweegt in de dynamiek van het onsterfe lijke. lijkt meer dan eenlg ander menschen- werk op de natuur. Indien het gepast is, een dichter vergelijkenderwijze een schepper te noe men, dan mag Shakespeare de schepper bij uitnemendheid heeten. Aan geen mensch, zoo schijnt het, heeft God bij de Inprenting van Zijn beeld en gelijkenis méér van Zijn scheppings macht afgestaan. In den gewonen zin van dit woord heeft Shakespeare, hoewel hü een der fljngevoeligste verskunstenaar* van de wereldgeschiedenis is, geen goeden smaak. Ook de natuur vertoont in dezen zin geen goeden smaak. Er is alles in. het bekoorlijke en het afstootelljke, het lieflijke het monsterachtige, het vastgevormde het grillige. In hetzelfde drama vindt bjj Shakespeare het extatische en het obseoene vereenigd. Zijn gemartelde konlng Lear bidt en aanvaardt het louterende lijden, doch onderwijl schijnt alle vreugde en alle ver driet even verstoken van zin. Er is op Shake speare geen commentaar te schrijven, zoomin als op het menschelljk bestaan. Slechts de eeuwigheid kan het verklaren. Geen enkele levensvraag kan men stellen, welke niet naar aanleiding van Shakespeare ge steld werd; geen antwoord kan men geven, dat niet door hemzelven op eenigerlei wijze werd gesuggereerd. Het schijnt, dat het waarlijk groote genie geen voorkeur heeft. Zooals men van Homerus niet kan zeggen, dat hij de zijde kiest van de Grieken of de partij der Trojanen, zoo is het onmogelijk, te beslissen aan welken zijner helden Shakespeare zijn ware genegen heid geeft. God laat Zijn licht schijnen over goeden en boozen en dit licht blijft even zuiver. Zoo laat de groote dichter zlin genie spelen over deugdzamen en misdadigen en het genie blijft even zuiver, even belangeloos. Het onthult niets anders dan de waarheid, ongeacht of deze waarheid speelsch of afschuwelljk is. Shylock, Falstaff, Hamlet, Macbeth, Lady Macbeth, Othello. Iago, Julius Caesar, Brutus. Antonlus, Lear, Edmund, Cordelia, Cleopatra. Prospero, Caliban, Ariel.... het opsommen alleen is een categoriseeren, want ieder dezer schepselen heeft zijn eigen wereld, geen enkele kan met de andere worden verwisseld en nau welijks vergeleken. En hoe meer men opeomt. hoe meer men ontdekt, te-vergeten: Biron, Ro meo, Julia, Titania, Puck, Spoel, Viola. Blbber- wang. Malvollo, Fes te. Rosalind, Jacques. Er is in Julius Caesar de kleine, onnoozele figuur' van Cinna, die niet Clnna,* de samenzweerder is. doch Cinna, de dichter, en die evengoed door het publiek wordt doodgeslagen, enkel en alleen omdat hij Cinna heet, hetgeen hl) ook niet hel pen kan. Hl) verschijnt nog geen minuut ten tooneele, deze stakker, die ons niets anders beeft te toonen dan zijn doodsangst en toch voltrekt zich in hem een dier genadelooee tra gediën van de menschheid. Hjj gaat ten onder met dezelfde fataliteit als Richard HI of Mac beth, al kan hij het niet gebeteren, schuldig alleen in naamverwantschap. door het noodlot opgelegd. Alle hardheid en wreedheid, alle onbereken baarheid en onberedeneerdheid van ons leven is in het werk van Shakespeare zichtbaar en voelbaar gemaakt, alle heerlijkheden des levens, alle ver rukkingen der liefde, alle glorie der bewonde ring, alle genaden der geestdrift spreken eruit. Neen, men kan over dit werk geen verhandeling te boek stellen, noch eenige discussie voeren. Ons menschelljk gelijk en ongeljjk worden erin opgeheven tot een voortdurende verwondering dver de dingen, zooals ze zijn. Was Shakespeare een geloovige of een twij felaar, een deugdzaam of een slecht mensch? HIJ schildert geloof en twijfel, deugd en slecht heid. Maar wat hij was, laat hü den lezer niet ontraadselen. Hü Is bereid, alles over zich te laten denken, want er is toch niet één theorie, waarin hjj past, noch eenlg systeem, dat hem uitput Hü komt er niet op aan. Het komt er op aan. Hiermede is over hemzelven als kunstenaar alles gezegd en hiermede is meteen het hoogste gezegd, wbt men over een kunstenaar zeggen kaajL Hoe komt het toch, dat wü zoo bitter weinig weten over dezen man, die leefde in een tijd perk der Engelsche geschiedenis, dat als geen ander onderzocht en doonnuffeld werd? De Amsterdamsche hoogleeraar A. G. van Kranen donk, die dezer dagen ‘bü Em. Querido’s üitge- versmaatschappü een zeer lezenswaardig boek deed verschijnen, getiteld „Shakespeare en zün Wd” zegt het ons In weinige, maar pakkende meent n.L „dat wü aoo wéinig uiterlüke weten voorviel, Hü Shakespeare’s uiterlüke omstan- en lotgevallen weten omdat er weinig met hem voorviel, hü geen avonturen zocht en als Rembrandt geheel en opging in zün kunst”. Geluk en ontgoocheling, vriendschap en te genwerking heeft hü gekend, zooals elk mensch. doch het verliest alle belang, omdat hü het. in «ün werk vergeet en vereeuwigt. Wat was het geheim van dezen onbegrüpelü- r ken mensch, voor het oog een tooneetachrüver, die zich voegde naar de zeden en de mode van «ün tüd en die zelfs meer dan menig heden- daagach artist welvoeglük zou achten, zich richtte naar den smaak van het publiek? Was hü een’teruggetrokken mysticus of een brutale afcarnemer? De weinige gegevens, door prof van Kranendonk zorgvuldig medegedeeld, leeren hem kennen als een vriéndelijk en verdrasgvaam

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5