ONS BLAD Barcelona opnieuw gebombardeerd Blijft Europa het christelijk werelddeel? De 1 Mei-viering in ’t buitenland De eischen van Henlein Het nieuws van heden Vliegramp in de bergen bij Napels Bloemenhulde aan Prinses Juliana ZV DE MEESTE UNDEN KALM VERLOOPEN TOESPRAAK VAN DEN H. VADER k- VI JOH. LAUWERS FAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS 2 K 'i'i .1' - Parade te Moakou Si Baua en Bxrt, maar ook velen jüt eta an- Koningin en Prins deelden in de vreugde Nevel belemmerde het uitzicht KONINGIN NAAR HET LOO TERUG He* groote belang van het missiewerk DIT NUMMER BESTAAJ UIT TWAALF BLADZIJDEN Castel Gandolfo ver welkomt den Paus ■y- - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een rustige Zondag te Parijs Britsche schepen ge troffen Wy eücben niet awat de aouve- reiniteit van de republiek achendt” Volksstemming nood zakelijk r Negentien inzittenden, die de huwelykafeeaten te Tirana hadden bygewoond, om het leypn gekomen Vele dooden en gewonden by luchtaanval op de buiten wijken De wereldoorlog bleek de aan kondiging van een infernale verwarring en verdeeldheid Cenauur in rechtach Spanje Groote betoogingen te Londen I Onluaten in Polen Alleen in Tajecho-Slowakye en Polen kwam het tot vry ernatige botaingen de kleine prinaea Beatrix aan de vele inwonera uit Baarn en Soeat Botaingen in Tajecho- Slowakye EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 17S Ij 1 99 de baiten- die van De Sudeten-Duitacher dr. Hampel Zattig, die Lnsche correspondent seint ana d-d. Stand ep Maandag VM 750» Vorige stand: 75*3 Z. IC. H. Prins Bernhard woonde Zaterdag te Baarn een gedeelte van het concours- hippique bij, dat ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. PHnses Juliana werd gehouden. De Prins arriveert op het terrein In Zijn antwoordrede telde de H. Vader drie woorden te willen spreken en wel: Mn van dank, Mn van gelukwensch en Mn van zegen. De H. Vader besergd over de toekomst vaa het Christendom ta ITsrepa, De HL Vader te Castel Gandolfo harteiUk VW- welkomd. Van dank, aldus de H. Vader, omdat gij Ons in dezen verschrlkkeliJken UJd ruiken groeten troost brengt. •r’ De viering van den 1 Mei-dag is vrijwel overal kalm vecloopen. Alleen in Tsjecho- Slowaklie en Polen kwam het tot incidenten en werden eenige personen gewond. op. ge- een Te Niettemin hebben de bommenwerpers op hun terugtocht nog verscheiden bommen op de stad uitgeworpen, met het gevolg, dat dit tweede bombardement vijftien dooden en twintig ge wonden heeft geèischt. Tijdens de luchtaanvallen op Barcelona zijn twaalf Britsche koopvaardijschepen, die in de haven lagen, bijna alle door granaatsplinters getroffen. Een Britsche zeeman werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het weder in Spanje Is de geheele week zeer slecht geweest. Dientengevolge zijn de militaire verrichtingen In het Noordoosteljjk deel van Spanje bijna tot stilstand gekomen. De vracht auto's sleepen zich moeizaam door het modder- achtlge terrein en op vele plekken zijn de we gen volkomen onberijdbaar. Ik verklaar openlijk: wjj willen geen voor rechten tegenover een ander volk in Tsjecho- Slowaklje, maar wij willen ook geen min dere rechten hebben. VATICAANSTAD, M April. (Stefaai) Z. H. de Paos to vanmiddag om rijf war vaa het Vaticaan per ante vertrokken naar Z£a ■omerverbHjf te Castel Gandolfo. De H. Vader vroeg zich af of na vijftig, honderd, «f tweehonderd jaar Ewropa neg wel het Christelijk werelddeel son zijn of wel dat 'n ander werelddeel deern schoonen bijnaam soa verworven hebben. tuigen door de straten reden naar het tentoon stellingsterrein op Long Island. half twaalf zou slaan, even voor het paleishek ophielden. Te half twaalf marcheerde eerst de Baam- sche stoet den paleistuin binnen, voorafgegaan door den burgemeester en de besturen der belde plaatselijke Oranjevereenigingen. H. M. de Koningin is Zaterdagavond om negen uur per auto uit Soestdljk naar Het Loo teruggekeerd. Ook in Mn der gewone openbare audiënties der afgeloopen week heeft Z. H. de Paus een toespraak gehouden, waaruit een zeer be zorgde toon opklonk. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Ik was wel voorbereid op vele droevige ge beurtenissen, maar op zoovele als thans over ons zijn gekomen nog niet. Daarom had de H. Vader geen woorden genoeg om de aanwezigen voor den grooten troost te danken dien zij Hem brachten. Prinses thans met eigen oogen mochten aan schouwen. Zoodra de laatsten van den Baarn- schen stoet hun bloemen hadden neergeiegd op den stapel, die intusschen reeds een res pectabelen om vang had aangenomen, begon het défilé van de Soester ingezetenen, voorafgegaan door den burgemeester van Soest en deputaties van talrijke vereenlgingen. Ook de Burgemees ter van Soest plaatste een groote bloemenmand op de stoep van het bordes, waarna de groote schare Soester Inwoners In groote massa bloe men aan de reeds opgetaste hoeveelheid toe voegde. heden. De parade stond onder leiding van ge- l een De burgemee der Oranje-ver twee bloemen azalea’s op de mej. van van t zich ter plaatse bevond, maakte een opmerking over het ruwe opreden der politie, waarna hij K -r— ww www —ww v— o <J— Hij moest met een hersenschudding naar het De eerste Mei te Parijs week niet veel af van de gewone Zondagen van het jaar. In de stra ten was het niet erg druk en alle openbare dien sten functioneerden normaal, terwijl men van de politie weinig merkte. Op straat werden als gewoonlijk lelietjes van dalen verkocht als „geluk brengers”. In de provincie werden vrijwel in alle steden optochten en betoogingen gehouden, waaraan door duizenden werd deel genomen. Met een ontzettenden slag sloeg het vliegtuig te pletter tegen den top van den Maranolaberg, op een hoogte van 750 meter boven de zee. Men heeft er-slechts de verkoolde resten van terug gevonden. De lichamen der 19 inzittenden waren zoo volkomen door het vuur verteerd, dat men geen der slachtoffers meer heeft kunnen her kennen. Kort daarop hebben elf nationalistische vlieg tuigen getracht Barcelona opnieuw onder vuur te nemen. Zjj werden hierin echter verhinderd door het luchtafweergeschut en de republlkeln- sche jachtvliegtuigen, die waren opgestegen om de bommenwerpers te verjagen. en de besturen ■''plaatsten de eerste gevuld met fraaie stóép van het paleis, waarna (eren, namens een groep ouden jet£ die in een autobus waren meege- bloemen deponeerde. De politie greep in en arresteerde een aantal personen. Nadat de politie versterking had ontvangen werden de jongelui met den gummistok vuspiiid. Tegen elf uur kwam én uit de richting Baarn, én uit de richting Soest, met volle muziek, een stoet van duizenden menschen uit de wijde omgeving, allen bouquetten In de hand dragen de, die zich ia afwachting, dat de paleiaklok ging van de verraders in het binnenland. Na de parade begon de massabetooging, door den regen eenigszins werd gehinderd. den sprak Worosjilof voorts over de vemleti- BARCELONA. M April (Havas). Eenige bombardementsvliegtuigen, afkomstig van Majorca, hebben vanmorgen om 8.50 uur de buitenwijken van Barcelona gebombardeerd. Tot nu toe telt men 4 dooden en een veer tigtal gewonden. Wjj zullen ons nooit accoord verklaren met de positie van een minderheid in den Staat en nooit den Tsjechen voorrechten in den vorm van aanspraken, welke hen boven ons stellen, toekennen. ^V\\\\\\\\\Ullilllllf////////ZX^ I •ta 1 tc j r PRAAG, 1 Mei (DN.B.) Te Gabions heeft Konrad Henlein voor 40.000 toehoor ders ter gelegenheid van de 1 Mei-betooglng een redevoering uitgesproken, waarin hli om. verklaarde, dat de houding der Tsje chische pers niet in overeenstemming la met de werkelijke gevoelens en den wil van het eigenlijke Tsjechische volk. Het volk moet zich in een openlijke volksstemming, zonder eenige beïnvloeding, er over uitspra ken of het met de Duitschers in haat of In vrede wil leven. Het vliegtuig, behoorende aan de Ala Vit toria, was Zaterdagmorgen om half twaalf van het vliegveld bij Tirana opgestegen voor een vlucht langs de gebruikelijke route; Tirana— Brindisi—Rome. Aanvankelijk verliep de tocht zeer vlot, aldus lezen wij In de Telegraaf. Onze Rorneli 30 April: Z. H. de Paus heeft heden de leden van den oppersten raad der pauselijke werken svan de Voortplanting des Geloofs en het St. Petrus-Ltefdewerk voor den Inlandschen Clerus ontvangen. Reeds vroeg in den morgen was het Zaterdag in de omgeving van het paleis Soestdijk belangrijk drukker dan op andere dagen. Wandelaars uit Baarn en Soest, fietsers en auto mobilisten uit Gooi en Sticht o.a. de geheele Amerafoortsche huishoud school tezamen vele honderden, hadden zich nabjj het paleis opge steld, in de hoop, in afwachting van de bloemenhulde door de Baarnsche en Soester bevolking, een glimp van de jarige Prinses op te vangen. Wij willen geen Tsjechisch vestigingsgebied veroveren, maar ook ons eigen gebied niet ver liezen; wjj willen geen heerschappij over het Tsjechische volk uitoefenen, maar ook zelf niet door het Tsjechische volk overheerscht worden. Wij eischen niets, wat de souveretalteit en In tegriteit van de Tsjecho-Slowaaksche republiek schendt. Henlein eindigde zijn rede met te verklaren, dat hij van zijn eischen, die hij te Karlsbad had gesteld, niets had terug te nemen, evenmin had.hU at teta aan toe te voegen. De verspreiding van uit het buitenland af komstige boeken, tijdschriften en alle drukwer- ken Is, behoudens toestemming van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, In het rechtsche Spanje verboden. De lijst van reeds tn circulatie zijnde boeken en publicaties zal bin nen een maand herzien worden. De koninklijke familie had zich opgesteld voor een der ramen van de kamer naast den hoofdingang van'de prinselijke woon vertrekken gelegen. In het midden was Prinses Juliana gezeten, gekleed in een licht groene japon, met Prinses Beatrix op haar arm. Achter haar stond Prins Bemhard, gekleed in donker colbert, terwijl rechts van de Prinses de Koningin gezeten was en links van haai- de Prinses van Erbach. De eerste Mei tn Londen werd gekenmerkt door groote betoogingen van socialisten, commu nisten en antifascisten in Hydepark en een fas- tistischen optocht door Zuld-Londen. In West minster ontmoetten een afdeelint socialisten en een afdeeling fascisten elkaar. De fascisten gin gen langs den weg staan en brachten den fas- eistlschen groet waarop de Labourmannen ant- Woordden met opgeheven vuist. Er werd over en weer geschreeuwd en gejoeld, hier en daar werd even gedrongen, maar de krachtige orde- b"waking verhinderde, dat het tot botsingen van belang kwam. Bij Zijn aankomst te Gastel Gandolfo werd de H. Vader door een enthousiaste menigte verwelkomd. Om zes uur verscheen Z. H. op het balcon, vanwaar Hij de menigte Zijn zegen tut. In Vatlcaansche kringen wordt, er nogmaals de nadruk op gelegd, dat het vertrek van dgn H. Vader uit Rome in geen enkel verband staat met de aa. komst van Hitler naar Rome. Rechtoche vliegtuigen b wijken van Barcelona. F.urgerjj van Baarn en Soest bracht bloemenhulde aan Prinses Juliana. Militair eerbetoon laags den wee Mj de doen plechtigheid van Prinses Beatrix. DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd ot Aan geboden, geplaatst onder dn Omrowpnr- rubriek 10 et per regel Toen het vliegtuig zich echter in de omge ving van Formia bevond, geraakte het, naar het officleele communiqué mededeelt, plotseling in atmosferische omstandigheden, die de navi gatie zeer bemoeilijkten. Helaas bevond zich het toestel juist tusschen de bergen,,waar een nevel hing, die het uitzicht ten zeerste belem merde. De piloot slaagde er niet meer in, zjjn toestel uit deze gevaarlijke situatie te redden. aldus de H. Vader, .heeft de Kerk Gods zulke droevige en zorgwekkende dagen beleefd als thans. Zelden kwamen zoo veel benauwende gebeurtenissen op hetzelfde moment. De maat schappij behoeft dringend nieuwe, goede bur gers, de Kerk nieuwe dienaren Gods, nieuwe trouwe onderdanen van Jesus Christus, Onzen Heer en Koning.” Uitvoerig ging de H. Vader in op het droevige beeld dat Europa thane biedt. Er zijn zeer velen, die Gods wetten niet meer kennen of niet willen kennen, seer velen ook die niet alleen zonder God, maar zelfs tegen God zijn. De H. Vader kan de toekomst niet zien, maar HIJ weet dat deze in Gods hand is. De wereldoorlog sou d» laatste oorlog sjjn, zelden de menschen. doch de oorlog to integen deel de aankondiging geworden van een infer nale verwarring en verdeeldheid in Europa. Zoo ziet men dat de toekomst niet gehoorzaamt aan de menschen. En dit to verheugend voor hen, die arbeiden in den dienst van God. Bij de materieele giften voegden zich ook vele gebeden en offers. Na de belofte te hebben gegeven, dat alten tot het uiterste hun best zullen doen voor de verbreiding des Geloofs, vroeg Kardinaal Fuma- sonl Biondi den zegen van den H. Vader over het Missiewerk. f «iekenhuis worden overgebracht. K' Aan de tradltioneele 1-Mei-betooging te Brus sel namen alle socialistische groepen deel. De stoet werd ontbonden voor het volkshui* waar de betoogers door de leiders van de par tij werden toegesproken. De betooging stond in het teeken van „hulp aan da Spaansche republiek”, de betoogers wenschten „kanonnen voor Spanje”. Daarna trokken bonte rijen van menschen voorbij, steeds juichende en groetende naar de koninklijke familie, verheugd, dat zij de jonge De eischen, die spreker in Karlsbad gesteld heeft zijn geen maximale eischen; het zijn de eenig mogelijke, die spreker als juist nog vol doende basis beschouwt, waarop het nationale probleem kan worden opgelost. F- r BUREAUX: ALKMAAR, 6, Telefoon 4530 en 42» DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg M, Telefoon 4U SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ƒ2.— por kwartaal of H cents per week, voor bulten Alkmaar 2.50 per kwartaal of 20 cents por week. N. V. Drukk. De Spaamestad Haarlem. geving, hebben de Jarige Prinses dien ochtend op waarlijk grootsche wijze gehuldigd. Duizenden menschen waren op de been. Na afloop van de bloemenhulde zijn de beide burgemeesters, alsmede de deputaties van de deelnemende vereenlgingen, ten paleize ontvan gen door baron Baud en freule van Heemstra, terwijl eenige oogenblikken later ook H. M de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard verschenen. De vorstelijke personen onderhielden zich geruimen tijd met de beide burgemeesters en de overige aanwezigen. Zaterdagmiddag was er een concours hlppique waaraan door ongeveer 200 ruiters werd deel genomen. Vooral de Landelijke Rijvereenlgin gen waren hierbij prachtig vertegenwoordigd. De weersomstandigheden waren daar een koude Noordenwind dwars over het terrein stond, die het verblijf op tribunes verre van aangenaam maakte. Hieraan zal het waarschijnlijk ook toe te schrijven zijn geweest, dat tot teleurstelling van velen de Koninklijke Familie te ongeveer half vier het ruiterfeest slechts eenige oogenblikken vanuit een open auto gadesloeg. Te kwart over vijf arriveerde Z. K. H. Prins Bernhard onder groot enthousiasme der onge veer zevenduizend aanwezigen op het terrein aan de Threnlaan. en volgde in gezelschap van kapitein De Kruljf op het middenveld het be- hendighelds-springconcours,dat zeer zware eischen stelde aan de tachtig deelnemers. Z. K. H. Prins Bernhard volgde tot half zeven de stoute staaltjes van rijkunst, die hier gegeven werden. Het circus Kavaljos verleende onder lulde toe juichingen van de jeugd, die hier gratis tos gang tot de feestelijkheden kreeg, een seer ge waardeerde medewerking. *s Avonds gaf de harmonie Crescendo een concert, gevolgd door een muzikale rond wandeling. Z. Em. Kardinaal Fumasonl Biondi, prefect van de Congregatie ,J)e Propaganda Fide", heeft een redevoering gehouden waarin hij zich tot den H. Vader wendde. Z. Em. deed uitkomen hoe de inkomsten van de Propaganda Fide in het laatste jaar met 3 millloen lire meer dan het vorig jaar sijn verhoogd, zoodat tn dit Jaar meer aan het missiewerk. 4 Als een der voornaamste redenen van dese groote vermeerdering noemde Kardinaal Fuma sonl Blondl den 75en jaardag van Pauline Jarl- cot, stichteres van het wérk der Propaganda, wier zaligverklaringsproces aanhangig is ge maakt. Wie weet wat de jongsten onder ons nog voos. schoons zullen aanschouwen. Wij zien immers dan 53 millloen Ure besteed kon worden reeds den bloei van *t missiewerk, van de Eucha- -- r. rtotische devotie en van de jonge Katholieke Actie. De H. Vader wenschte allen geluk met de moeilijkheden, die zij hebben overwonnen en zeide vervolgens een woord van zegening te wil len spreken voor het vete, wat reeds gedaan to en wat nog gedaan zal worden. Terwijl 500.000 communisten te New York In optocht naar de Unionsquare trokken voor een 1 Mel-betooging, juichten een millloen andere Amerikanen de repetitie van de wereldtentoon- stelllngsparade toe. waarbij *52 opgetuigde voer- ROME, 1 Mei (Hevas). Een vlieg tuig van de lyn TiranaRome, daf Zaterdagmorgen te half twaalf was opgestegen, is bü Maranola, niet ver van Formia, dat halverwege tusschen Rome en Napels ligt, tegen een berg gevlogen en in brand gerasdtt. De negentien inzittenden, veertien passagiers en de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Tot de passagiers behoorden de gezant van Albanië te Rome, vier Duitschers, een Engelschman, een Amerikaan, een Griek, en een burger uit Danzig. Alle psusagiers hadden de huwe lijksfeesten in Albanië bijgewoond en keerden vandaar terug naar Italië. oen. up ae treaen van het Mausoleum van s jua'U Lenln hadden plaats genomen Stalin, Molotof, v ol moedertrota toonde tl. K.. tl. Bjj het paleis liepen bestellers en postbe ambten af en aan, met bloemstukken en schrlf- teljjke en telegrafische gelukwenschen. Ook het feUcltatiereglster ten paleize werd druk umnlddellijk tegen den grond zou zijn geslagen, geteekend. Voor deze oudjes hield Prinses Juliana haar dochter extra in de hoogte, opdat de oude menschen de kleine vooral goed zou den kunnen zien. Wij achten den tegenwoordigen rechtstoestand van den staat in strijd met de beloften en toe zeggingen der Tsjechische vredesdelegatie, met ongunstig, bet verdrag van St. Germain en met de grond wet en kunnen dien rechtstoestand derhalve ook niet als basis voor een duurzame reorgani satie van de staatsverhoudlngen erkennen. Wij zijn wel bereid de grondwet als punt van uit gang voor het ter hand nemen van de oplossing van het probleem te beschouwen, doch leggen er tegelijkertijd den nadruk op, dat de grondwet tot stand is gekomen met volkomen uitschake ling van de Sudeten-Dultschers en niet voldoen de recht doet wedervaren aan het kernprobleem van den staat, het nationale probleem. Het hoogtepunt van den Duitschen nationa- len feestdag van 1 Mei bestond in de betooging in den Lustgarten waar een duizendkoppige me nigte bijeen was. In het midden van den Lust garten was een meiboom uit Oostenrijk opge steld. Rijksmtnister dr. Goebbels hield als eerste *n korte toespraak, waarin hjj uitweidde over de ontzaglijke verandering, die in de laatste vijf jaar in Dultschland tot stand is gebracht. Na deze sprekers betrad Hitler, luide toege juicht, het spreekgestoelte. Hitter eindigde: wij vteren thans den eersten Mei en vooral een feest der vreugde. Zes en een half millloen Duitschers zijn in de grenzen van het Rijk mede opgenomen. Dat brengt voor ons nieuwe taken met zich mee. Wat ech ter ook aan moeilijke problemen aanwezig moge zijn, ik twijfel geen oogenblik of in enkele ja- ren zullen wU al deze problemen opgelost heb ben. PRAAG, 1 Mel. (Havas) Het Sudeten- Duitsche blad „Die Zeit” bericht, dat gister avond te TVoppau jeugdige Duitschers in conflict s(jn gekomen met Tsjecho-Slowaak sche betoogers. De politie greep in Tn den nacht moest de burgemeester van om de onlusten te doen ein- Zondagmorgen heeft zich een tweede incident voorgedaan, te Troppau, waar een botsing ont stond tusschen Tsjechen en leden der Sudeten- Dultsche partij. Eenige personen werden ge wond. Het Dultsche Nieuwsbureau geeft de volgende lezing van de incidenten te Troppau: De Tsjechische politie te Troppau heeft ta samenwerking met communistische elementen groepen Sudeten-Dultschers, die de grootste discipline bewaarden, neergeknuppeld. Daarbij werd de advocaat, dr. Hampel-Zattig door zes agenten half doodgeslagen, zoodat hij ta levens gevaarlijken toestand naar een ziekenhuis ge bracht moest worden. Bij de 1 Mei-viering ta Polen hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan. Op het Muranofplein te Warschau ontplofte een hel- sche machine op een plaats, waar een Jood- sche stoet zou passeeren. Daar de weg van den optocht op het laatste oogenblik gewijzigd was, werd geen der betoogers getroffen, doch twee voorbijgangers liepen verwondingen Te Lwow werden verscheidene personen wond door de ontploffing van een naar ■ocii^isten-optocht geworpen projectiel. Klelce raakten nationaal-democraten en socia listen slaags: een persoon werd gedood en ze ven werden gewond. Te Poznan werden bü rel letjes zes personen gewond. Te Warschau be toogden 25.000 menschen in volkomen kalmte. De politie was versterkt om de aangekondigde tegenbetoogingen der uiterst rechtsche partijen te verhinderen. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 d p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 el O. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. Op het roode plein is Zondag de 1 Mei-pa- rade met de daaropvolgende betooging gehou den. Op de treden van het Mausoleum -- Kalinin, Kaganowitsj, Dimitrof, Jesjof en vele andere op den voorgrond tredende persoonlük- heden. De parade stond onder leiding van ge neraal Boedjenny. Worosjilof hield een toe spraak tot de- troepen, waarin hü o m. de broe derlijke groeten van het roode leger aan de Spaansche regeeringstroepen en aan de Chl- heesche strijdkrachten uitsprak. In korte woor-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1