De Schager belastingzaak •"Ken tcAtijft Mui I DE BALANS NIET VERVALSCHT? WOENSDAG 4 MEI 1938 HEEMAF Pl DIENSTPLICHT KANTONGERECHT HEILIGE BANDEN Zware straffen geëischt GAANDE EN KOMENDE MAN PLECHTIGE NOVENE DE BONNEN VAN DE WEEK GEM. RADÏO-DISTRIBUTIE GR 1 MEISJES-CONGREGATIE GE< VEILINGSOVERZICHT VERPLAATSING VRAGENBUS 1 OFFICIEELE MEDEDEEL1NGEN REITSMA TRAINER VAN ALCMARIA PRIESTERSTUDENTENCLUB „ST. ADELBERTUS” DE ELECT RICITEITSKW EST IE IN HILVERSUMS RAAD Hebt U hem ook .al geprobeerd? f) U moet beslist keu» nismaken met den eenlgen „tapijtreinl- ger", den ENGELSCH BEZOEK ws De gaanden Requisitoir van paperassen, van rt Lyn 3: Keulen 8—8 50; Parijs Radio 9.50— Jubileum aan de Ambachtsschool R. V. Alcmaria naar Ever- Kenn. straatweg 101 naar Enschede. van Collectrice Staatsloterij en naar een Burgerlijke stand van sUn naar nie- gehuwd met Langendyk uitvoering, De d. Eng, dienstbode, R.K., van Aker- geen, van De pleidooien Centrale Werkplaats Nutsspaarbank te Alkmaar Commissie voor Vaste Lasten kunnen aan de veilingen dus wel bevredigend. RADIOPROGRAMMA Donderdag 5 Mei de 1 Met belangstelling liet men het Alkmaarsche proces tegemoet Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling Lyn 1: Hilversum J. Lijn 2: Hilversum 2. zoodat wordt. aan de baanwedstrljden en wist Manneveld zich 2e te plaatsen In een klassementwedstryd. Jan Groot werd 2e In een afvalrace. In den koppel- wedstrfjd werd hl) ook 2e met Frank, doch na een uiterst zwaren strijd. Want spoedig lieten de renners Frank tegen de ijzeren ballustrade loopen, zoodat Groot een heelen tijd alleen reed. Met ini P.T.T., d van Alkn De directeur van voor Sociale Zaken vetbonnen roode Op een vergadering om te komen tot het be- voor te r het te tent I' deel reke Gemeentelijk aan belanghi van Woens- taj* Mei «8 «e Verdachten wilden reserveeren, niet belasting ontduiken De directeur vocmoemd, E. v d. HEUVEL. Als 1 stljn 1 zou 'k vriende Allee i als er i dan ve stljn... soms... welke vrjjgeze HU v j aan eer 11 beji rechts f van Ev vóór ie Mena ontbijt kwam i Hij si en „dm zoo geli had ie HU ot f» blad en houder nooit ie In t verricht avonds ken er Tweernt STOFZUIG!* f 90— Verkrijgbaar bij: HEU8EVELDT N.V. Langestr. 24, 76, Achterstr. Houttil, Alkmaar, Telef. 4170 Franclsca-Romana-kapel aan de zaal. Plaatsbespreken op den dag der 's morgens van 10 tot 12 uur. Het Bestuur. Vrijdag 6 Mei zal om 7 uur de H. MIs gelezen worden voor wijlen den heer van Engeln In de St. Domlnlcuskerk. wy verzoeken allen studen ten vriendelUk hierbij tegenwoordig te zUn. HET BESTUUR Dins Fokker taire t terugki noodla I Ruiner inzittei Het den he U' Naa: looplgi grens Te I vestig! Mr. dr. Buiskool nel, dat de bekentenissen van verdachte B. „cum grano sails" moesten werden genomen. Het is heel goed mogelijk, dat een verdachte subjectief meent schuldig te syn, terwijl hy Juridisch en objectief niet ver volgd kan worden. Pleiter aei, dat men alleen rekening kan houden met hetgeen tijdens de sitting was gebleken. Verdachte B. was volgens het wetboek van koophandel verplicht een balans te hebben In overeenstemming met de eischen van zUn bedrUf- Aan die eischen vol deed zijn balansboek. m de aan de belasting administratie overgelegde balans kwamen dingen W. A. Kolmans en gezin, z.b., geen, Oudorp naar Hoeverkade 9a. A. Kuut, Dienstbode, NB. van Zaandam naar Laat 99. t J. Rus, z.b„ NK, van Heiloo naar Pr. Ju lianalaan 14. Lienen, z.b., N.H., van Oudorp waardoor de balans in strijd was met de wet op de Vermogensbelasting en voor de belasting administratie niet tot bewijs kan dienen. De conclusie van de desk., dat de balans valacheiyk was opgemaakt omdat de cijfers onjuist waren, verwierp spr.; tegenover een te laag gewaar deerde post kan een te hooge post staan, zoo- - dat het elndcyfer weinig verandering onder gaat. Dat de balans oorzaak kan zijn van een door het rijk te hjden nadeel, bestreed spr. eveneens; want het nadeel had kunnen ont staan door t aangiftebiljet, waarvan de balans slechts een middel tot stoving was. De methooe van reserveering, door verdachten toegepast, was onjuist, maar dat wilde nog niet zeggen, dat daardoor het kapltaalsaldo te laag werd gewaardeerd. Dat kan alleen, wanneer de andere balanscUfers juist waren en nu had en taxatie uitgemaakt, dat verschillende andere, op de balans voorkomende cijfers te hoog waren ge waardeerd. Verdachte B. had zich trouwens nooit rijker geacht dan de balans aangaf. Men heeft door de gevolgde werkwijze verschillende prijsdalingen opgevangen, prijsdalingen, die inderdaad voorkwamen. Dat zulks inderdaad de bedoeling was bleek ook door de verminde ring van de reserveering, toen de prijzen der goederen stegen. Doordat niet vast stond, dat het vermogen onjuist was opgegeven, stond ook niet vast, dat het opgegeven inkomen onjuist was. Pleiter concludeerde tenslotte tot vrijspraak en verzocht, voor het geval de rechtbank anders moest oordeelen, verdachte B. geen gevange nisstraf welke voor den man veel te zwaar zou zijn op te leggen, doch een geldboete. Der beide Dominicanen-parochie» De leden worden nog even herinnerd aan de H. MIs a.s. Donderdagmorgen 7 uur; onder de H. MIs gezamenlijke H. Communie van alle congreganlsten. By deze gelegenheid, n.l. den verjaardag van onzen directeur, vertrouwen wij, dat alle leden present zullen zijn! Het Is het mooiste verjaarsgeschenk wat wij onzen direc teur kunnen aanbieden, uit dankbaarheid voor alles wat Z.Eerw. voor de „Congo” doet Donderdagavond zal er geen congregatie zijn, Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag Over: WAAR MOET DAT NAAR TOE, O WIJZE RECHTERS? of Instellingen to Alkmaar gevestigd; 2500 aan personen elders woonachtig en 1921 aanschool- spaarders. De lediging In den loop der maand April van 329 spaarbusjes leverde een bedrag van 14390.55 aan kleine besparingen op. Voor jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar over de week van 24 April tot en met 30 April werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst bij een patroon: 3 bankwerkers, 1 grondwerker. 1 metselaar en 2 timmerlieden. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 3 kantoorbedienden, 5 timmerlieden, 4 metselaars, 3 schilders, 2 in andere vakken. Vraag Inzake personeele belasting te Heiloo. Antwoord: Pers, belasting wordt naar meer grondslagen geheven dan enkel huishuur, o.a. naar waarde meubilair. Uw vraag is dus zonder meer niet te beantwoorden. V rage netels ter te Egmond aan Zee. Niet volledig onderteekende vragen niet beantwoord worden. Mr. Scholten zei, dat om het geval Sch. tal van onjuiste en overdreven geruchten de ronde deden. Dat het bestaan van andere zaken als een verzwarende omstandigheid kon gelden, was onjuist, want in die gevallen was nog geen instructie geopend en niets bewezen. Pleiter ging uitvoerig de geschiedenis der affaire na dat de bekentenissen van verdachten van on voldoende beteekenls waren; zy beschikken niet over het materiaal en toen hun de conclu sies van anderen werden voorgelegd, hebben zc te grif gezegd, dat het zoo was als die anderen zeiden. Pleiter was van meenlng, dat de rljks-accoun- tants op een dwaalspoor waren gebracht door het gebruikte woord „reserve". Zjj meenden, dat de reserve een soort boekpost was, terwijl in werkelijkheid de reserve*- leder jaar opnieuw werd vastgesteld. Het viel niet te bewijzen, dat het kapitaal 13.000 te laag was opgegeven, want gebleken was. dat verschillende andere posten te hoog waren gewaardeerd. In de dag vaarding werd gesproken van een concept, een balans en een afschrift In de balans zou zijn vervalscht, maar de aan de belastingadminis tratie overgelegde balans was de balans niet maar het afschrift er van en bovendien niet in overeenstemming met de wet. De balans ont ledend, constateerde spr.. dat die niet aan d eischen van een goede balans voldeed. Dat een balans kan dienen om als bewijs te dienen, be twijfelde spr. ernstig; zelfs de Hooge Raad was het daarover niet met zichzelf eens. Overigens achtte pleiter op verschillende gronden den opzet tot vervalschlng niet bewezen. De be dragen op een balans zijn vaak een kwestie van waardeering; tal van groote zaken hebben schitterende gebouwen en machines voor 1 op hun balans staan, omdat ze die zaken tot dat bedrag hebben afgeschreven. Verdachte B deed ongeveer zoo iets voorraad. Verdachte Sch. was volkomen van de zaken op de hoogte, maar als accountant kon hy niet weten, of de waardeering van den goederen voorraad juist was of niet. Aan het slot van zijn uitvoerig pleidooi zei pleiter, dat de handelswijze van Sch. afkeu- renswaardlg was; als accountant had hy niet zoo mogen doen, maar hy had er geen duit voordeel van. Voorts was verdachte al zwaar gestraft door de lange voorlooplge hechtenis en door de vernietiging van zijn practyk. Dat Sch. van het plegen van onjuiste handelingen zijn beroep had gemaakt, was niet waar. Pleiter vroeg de rechtbank met deze zaken rekening te houden. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 11.06; Radio P. T. T. Nord 11.Ó5—11.20; Parijs Radio 11.20—12.20; Brussel VI. 12.20—13.30; Keuen 13.30—14.05; Parijs Radio 14.05—14.35; Droitwlch 14.35—16.30; Brussel Fr. 16.20—16.50; Brussel VI. 16.50—18.05; Brussel Fr. 18.05— 18.50; Keulen 18.50—19.50; Parfls Radle 19.50— 21.55; Praag 21.55—33.50; Boettepest 23.50—24. Lijn 4: Brussel VI. 88.20; Luxemburg 8.20 9.35; Lond. Reg. 9.35—11.20; Droitwlch 11.30— 11.50; Brussel Fr. 11.5012.20; Droitwlch 12.20 —13.20; Lond. Reg. 13.20—16 20; Droitwlch 16.20 —19.50; Lond. Reg. 19.50—20.20; Droitwlch 20.20—23.20; Danmarks Radio 23.20—24. Lyn 5: Diversen. In een nota Inzake het vraagstuk van de electriciteltsvoorzlenlng in de gemeente Hil versum deden B. en W. dier gemeente uitvoe rige mededeelingen. Om tot een conclusie te komen, zeggen B. en W dat voorop moet staan, dat de tot dusver steeds met hand en tand verdedigde algeheele afwijzing van de over dracht van het gemeentelijk distributiebedrijf, ook in de toekomst met alle kracht moet wor den gehandhaafd, zoolang althans de noodza kelijkheid van die overdracht niet overtuigend Is aangetoond en de bezwaren daartegen niet op afdoende wijze zijn weerlegd. Intusschen zijn de kansen voor den afloop van dien strijd voor het behoud van het bedrijf naar het Inzien van B. en W. fn belangrijke mate afhankelijk van de beantwoording van de rechts vraag of de gemeenten-afneemstera van stroom als „gegadigden" in den zin van de concessie der provincie mogen worden beschouwd. Dien aangaande tracht reeds Alkmaar zoo spoedig mo- gelljk een rechteriyke beslissing uit te lokken. In afwachting daarvan willen B. en W. ant woorden op de mlnlsterleele vraag, of hunner- zyds prys wordt gesteld op het onderzoek naar de aanwezigheid van redeiyke aanspraken der gemeente op de voortzetting van de contrac- tueele verhouding met het P.E.N. gedurende de volle 5 jaar, gerekend van 1 Januari 1919 af. Nu de ministers hebben erkend, dat de ge meente zich, door aanvaarding van het aan bod In zake het onderzoek niet zal binden tot de overdracht van het bedrijf, zou het volgens B. en W. onder de gegeven omstandigheden niet verantwoord zyn, dit aanbod voorby te gaan. In verband met een en ander geven B. en W. den raad In overweging Instemming te betuigen, dat bedoeld onderzoek wordt ingesteld, doch zulks onder uitdrukkelijk beding, dat de ge meente zich daardoor in geen enkel opzicht bindt tot overdracht van haar bedryf aar de provincie, noch ook omtrent het tijdstip, waarop en de voorwaarden, waaronder een mogeiyke overdracht in de toekomst zal plaats vinden, eenige verplichting op zich neemt. Uit de breedvoerige discussie bleek de be langstelling waarmede de raad het komende proces tusschen de gemeente Alkmaar en de provincie tegemoet ziet. Vooral de juristen wa ren unaniem van meenlng, dat het de provincie moeiiyk zal vallen te tomen aan het recht van gegadigde, dat Alkmaar voor zich opeischt. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. 'frlMag ax. krijgt onze kaasmarkt bezoek van ton 125-tal Amerikanen, leden der American Oarden Clubs. Zij komen omstreeks 10 uur per XmS?"pjxrvertrekken °m Met groots aandacht las ik in de plaatse- ijjke bladen van heden het verslag der zitting van den Politierechter, gewijd aan den thans landelijk bekenden faillieten Enkhuizer slager. Hulde voor het milde vonnis I Maar is het den heeren bekend, dat menige middenstander, In arren moede, door het ult- biyven van zyn rechtmatige gelden byna tot de zelfde daad kwam? Heeft de slager ook ter zitting aan U me degedeeld hoevelen yiings hun schulden heb ben voldaan? En weten de heeren ook wel, dat dit het eenlgst probate middel is om kleine vorderin gen binnen te krijgen? Is het U bekend dat er menschen zyn met zeer goede posities die een middenstander soms maanden op zyn rechtmatig geld laten wach ten teneinde andere uitgaven te kunnen doen? Waar moet het naar toe? vroeg men op de zitting. Wel, dat is zeer duldeiyk, naar den toestand, dat een ieder, die in staat is aan zyn verplichtingen te voldoen dit Inderdaad ook op tyd doet ten einde anderen niet in finan- cieele moeiiykheden te brengen en aldus te voorkomen dat de Enkhuizer methode meer dere aanhangers vindt. Met beleefden dank voor de plaatsing, H.. te Alkmaar, H< lyke derli vord wort een bedr by k Utre D« E van lonle - van welk richt terv< I ste v nen gesoi vlge onde De nleui nen waar uit 'e Ge volde In het 1 gendi ten i „D te. n gesut kortii welkt den ten i door op VI men, subsii eersti te dl Ov motie het 1 dies, van i toetst de m Het voorsi Instel en pi zeer begre een J dag vincie pleege geven de Rl en de S te ste k hun ver b E van d I leuze' f 1 JuU 'De minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrystelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende de hieron der genoemde personen, de uitspraak gedaan si achter hun namen vermeld: Andries Kuiper, lichting 1937, voorgoed vry- gesteld. Adrianus Wolvers, lichting 1938, voor één jaar vrygesteld. Tegen deze uitspraak kan uiteriyk den tien den dag na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a den Ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wetteiyken vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente Ingeschreven personen of door diens wetteiy- ken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met rede nen omkleed, worden Ingediend by den burge meester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 3 Mei 1938. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. - - By beschikking van den minister van Finan- !”a<Lr u allen het Marlalof I eten te, met den aanvang der 478ste Staats- ln Oul<len v,1“- Het belooft een reuzen lotery, benoemd tot collectrlce hier ter stede' mevrouw de wed. M. W. M. de RuyterEngels te 's Gravenhage, In de plaats van mevrouw A. G. W. Laurillard, die In geiyke functie te Hilversum te benoemd. vrooiyke en gezellige avond te worden. Op gevoerd zal worden: „Het levenselixer", geestig biyspel In drie bedryven. Ook ouders en andere belangstellenden welkom! De geringe toegangsprys behoeft voor mand een beletsel te zijn. Kaarten zyn te verkrygen. zoolang de voor raad strekt, lederen avond na het Lof in de 8t en Donderdagavond De aardappelpryzen zyn Iets omhoog gegaan, al heeft het weinig te beteekenen. De aardap- pelschaarschte, waarover den laatsten tyd zoo wordt geschreven, doet zich In de pryzen nog weinig gelden. Bevelanders noteerden f 33.40 per 100 kg., blauwe eigenheimers van f 2.804 Blanke eigenheimers gingen weg voor f 2.30 an Robynen voor f 3.50 per 100 kg. De aanvoeren waren gering. De rabarber heeft In de afgeloopen week vry goede pryzen kunnen opbrengen. De noteerln- gen varieerden van f 5.20 tot f 6.40 per 100 kg., waarmee de kweeker ongetwUfeld goed uit kan komen. Als deze pryzen nu maar kunnen wor den gehandhaafd als de aanvoeren toenemen. De eerste tomaten zyn ook weer gepresen teerd. Het eerste proefje van 3 kg. bracht f 69 per 100 kg. op. De op het einde van de week noemen van een Vaste Lasten Commissie - den Tuinbouw, welke vergadering gisteren mede, dat gedurende het tydvak dag 44Mel tok Ml met Obisdag <M volgende kleuren bons geldig l Margarinebonnen blauwe kleur; witte kleur; gehaktbonnen groen met streep. gepresenteerde 11 kg. gingen weg voor f 64. --- Het witlof noteerde goede pry sen. Van f 10.70 Alkmaar werd gehouden met de afgevaardig- tot tenslotte f 12.10 per 100 kg. den van de Tuinbouwvereenlglngen te Alk- Bloemkool werd wederom goed verkocht De maar. Bergen en Schoorl, zyn tot leden wan de pryaen voor eerste soort waren van f 14.60 tot kg. Werkcommissle benoemd de heeren a van f 18.50 per 100. Tweede soort f 12.10. der Stok, voorzitter, E. Mak, secretaris en Joh. Over het algemeen was de gang van zaken Noort te Alkmaar, J. Haltstna te Bergen, N. -- L Kaag en J. Blom te Schoorl tot leden. In de mlddagzlttlng verklaarde de verdediger geen bezwaar te hebben tegen de door den Officier gevraagde aanvulling van de dag vaarding. Getuige P. J. van der Maat, eveneens ryks- accountant, had met getuige Stunten de boeken en bescheiden onderzocht. Besproken werden weer de balans en de wyzc van reserveeren. door verdachte toegepast. Het bleek, dat om gemelde redenen Jaariyks 33 1 3 pet. werd, afgeschreven, hetgeen in de toelich ting onder de balans werd vermeld. Getuige v. d. Maat zei. dat een dergeiykc toe lichting als een deel van de balans kon worden beschouwd. Sch. had In dat opzicht eenvoudig In opdracht van B gehandeld, die een derge- lyke wyze van resgrveeren toepaste. Door den vjjart»ad voor een te laag bedrag in de balans op te nemen werd het Inkomen van B. verminderd. Om consequent te zyn moest dat systeem elk Jaar worden toegepast, zoodat het Inkomen elk jaar te laag werd opgegeven. De zitting vertoonde al spoedig hetzelfde beeld van des morgens: voor den president dt balans en andere bescheiden, waaromheen rech- ters, officier, deskundige en verdedigers, alzoo een vrye herinnering van Rembrandts .Anato mische les" opleverend. Tenslotte verkreeg de officier hét woord voor het houcten van zyn requisitoir. Zaterdag in de Ronde van Purmerend hebben byna al de renners meegedaan en zy kunnen, hoewel vr niet veel pryzen behaald zyn, op een goede course terugzien. By de Amateurs heeft Ab. Bosma 'n 5en prys behaald. Een schitteren den wedstryd heeft hy hier gereden, waarmee hy het bewys heeft geleverd tot de sterkste Ama teurs in Nederland te behooren. Zondag is er ondanks den sterken wind nog op den weg getraind en wel over twee ronden. De uitslag was. 1. Wester (B.). 2. Boon (A.J. 3. Keulboer <B.). 4. Glas (C.). 5. Eenhoorn (C.). 6. Strybls (B.). 7. Balvers (A.). 8. Vos (B.>. 9. Schipper (C.). 10. de Haan (B,). 11, Kemp (C.>. 12. Burger (C.). 's Middags hebben er vele ren ners der vereeniging in den openingswedstryd op de Alkmaarsche Wielerbaan gereden. Ook hier kunnen alle renners oji een goed begin bogen. Ook namen eenige renners In Assendelft deel I Op 1 Mei jj. was het vyf en twintig jaar ge leden, dat de heer J. Baas als leeraar aan de Ambachtsschool te Alkmaar werd benoemd. Maandag werd dit feit herdacht en In een der met bloemen versierde zalen van de am- i met zyn gezin ontvangen. By deze gelegenheid werd de heer Baas door n Iden voorzitter van het Schoolbestuur, directeur ue Romenaen [en harteiyk gecomplimenteerd, waar bij vele woorden van waardeering werden geuit. Namens het schoolbestuur en personeel werden den Jubilaris bloemen en een geschenk aange boden. Nadat deze in eenige welgekozen woor den had bedankt, bleef mei» nog eenlgen tyd ge zellig by een. Getrouwd: Henr. Joh. Brouwer en Hendrik» Susanna Maria Kleef; Alphonsus Matthys den Hartog en Margaretba Cornelia Klaver; Fre- derik tlaastra en Leentje Smit. Overleden: Jannetje Strooker, Dirk de Jongh, oud 41 jaar. De officier, mr. v. d. Peen de Lille, zei, dat de justitie, naar aanleiding van een klein zaakje, dat te denken gaf, de zaken by den ex-wethoi>- der in beslag had genomen. Het was een zeer omvangryke administratie, want verdachte had een groote accountants-practyk. Door het con servatisme van Sch., dat hem noopte tot het bewaren van alle paperassen, hetgeen hem omdat er iets niet in den haak was. noodlottig werd. Zoo was er een briefje van B. aan een andere firma, dat een afschrift van de balans begeleidde en waarin stond, dat op de balans ruim ƒ5000 netto te weinig aan goederen stond vermeld, om te voorkomen, dat te veel aan be lasting zou worden betaald en om te kunnen reserveeren. Spr. leidde daaruit af. dat het ver dachte B. er om te doen was minder belasting ts betalen dan waartoe hy verplicht was. En wat de reserve betrof: een balans dient om weer te geven, hoe op een bepaald oogenbllk de toestand van een zaak b. Men ihdet dan alle activa en passiva vermelden en tot de activa 'behoort de gemaakte of aanwezige reserve, welke reserve in de balans dient te worden vermeld. Dat was niet gebeurd. Het was volgens spr. niet vast komen tc staan, wie op het plan was gekomen met in gang van 1938 den voorraad goederen te laag op de balans te waardeeren. Merkwaardig vond spr. het echter, dat een accountant zich voor dergelyke practyken leende en daardoor zlch- self en zyn klanten in de waagschaal stelde. Dat Sch. zyn client had gewaarschuwd, deed niet ter zake, want hy werkte toch aan de vervalschlng mede. Sch. was goedkoop en had een groeten klantenkring noodlg en was daar door wellicht genoodzaakt met de wenschen van zyn klanten mee te gaan, om er geen te ver liezen en ze door recommandatie by te krijgen. De hoofdbedoeling was volgens spr., door de onjuiste balans den fiscus een verkeerden in druk te geven van den staat van zaken, om zoodoende te weinig belasting te betalen. Het is voor de belastingautoriteiten heel moeiiyk te beoordeelen, of een balans juist is of niet; dooi het vinden van verschillende brieven in de administratie van Sch. was men er hier in ge slaagd. Echter op grond van een rapport van prof. Kleverga achtte spr. een balans een ge schrift om voor d« administratie der belasting tot bewys te dienen van den toestand eener ■aak voor bet heffen van belasting. Spr. achtte het wettig en overtuigend bewe- ■en, dat door verdachte B. valschheld in ge schrifte was gepleegd en dat door verdachte Sch. de middelen daartoe waren verschaft Het was gebleken, dat verdachte Sch. In tal van zaken, die in behandeling zyn, hulp had verleend en advies had gegeven voor het ont duiken van belasting en van successie-rechten. Hoe groot de omvang van zyn bemoeiingen was bleek wel uit het feit, dat nu reeds f 20.000 aan achterstallige belastingen In die zaken was behaald. Zbu Sch. een zwaardere straf krygen dan B. dan bestond de kans, dat spr. In de andere zaken coulant zou handelen tegenover Sch.; in het andere geval behield spr. alle voorbehoud om anders te doen. Spr. eischte tenslotte voor B. een gevangenis straf van 6 maanden en voor verdachte S een gevangenistraf van één jaar. Men schryft ons: De voetbalvereeniging .Alcmaria Vlctrlx" hield gisteravond ten huize „van Doorn” op nieuw een buitengewone algemeene ledenver gadering. Het voornaamste punt van de agenda werd gevormd door een bestuursvoorstel, Inhoudende maatregelen te treffen om de training die door het aan trainer Meinders overkomen ern stig ongeval stagneerde tydelyk door een ander te doen voortzetten. Aangezien het nog gerulmen tyd kan duren aleer Alcmaria’s huidige trainer weer geheel beschikbaar zal zyn, had het bestuur naar een plaatsvervanger rondgezien. Trainer Pogman, die ook het vorige seizoen tydelyk by Alcmaria werkzaam was, bleek thans niet beschikbaar. Toen werden bespre kingen geopend met den per 1 Juni as. aftre denden trainer van „Helder", den oud-AJcma- riaan H. G. Reltsma. Deze besprekingen hebben tot resultaat ge had, dat het bestuur thans voorstelde, Reltsma Ingaande 15 Mei as. als oefenmeester te engageeren, zoolang zyn collega Meinders niet in staat is zyn werk te hervatten. Dit voorstel Werd met algemeene stemmen aanvaard. By de rondvraag informeerde de heer Lut- terot naar het bestuursstandpunt Inzake het adres van de vereMilging van 2e, 3e en 4e klassen met betrekking tot een eventueele uitbreiding van de competitie en afschaffing van de promotie- en degradatiewedstrijden. Naar spr.’s meenlng zit aan uitbreiding automatische afschaffing van degradatiewed strijden vast. De voorzitter deelde mede, dat Alcmaria wel voor uitbreiding van de competitie is, onder voorbehoud, dat daaraan geen automatische afschaffing van de degradatiewedstryoen wordt gekoppeld. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat as. Zondag Alcmaria op zyn terrein een vriendschappeiyke ontmoeting tegen de „Alk maarsche Boys" zal spelen. ng van 1 Mei Is de referendaris der heer J. 8 de Jongh, overgeplaatst ir naar Hilversum. Op Zaterdag 30 April werd om 12 uur door hem afscheid genomen van het geheele perso neel. Na eenige hartelyke woorden van afscheid, 'gesproken door den heer van Gelder, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, waarby o.a. ook aanwezig waren de heer Ir. Brouèrlus van Nldek, hoofd van het Telefoon- district alhier en andere hoofdambtenaren van den Technischen dienst, werd den heer de Jongh een fraaie eta van Alkmaar aange boden. Na dit aanbieden was er voor het personeel gelegenheid afscheid te nemen van den heer de Jongh, die tevens dankte voor de prettige sa menwerking. Als groote verrassing heeft daarna ,,dè Post- fanfare Alkmaar", die ongeveer een half jaar Men schryft ons: De leden der Aartsbroederschap van O. L. Vrouw van Rust worden herinnert aan Novene, welke van 15 tot en met 23 Mei zal worden gehouden In de parochiekerk te Hep- peneert by Maaseik België. Algemeene intentie: „de Vrede". Het bidden gedurende die dagen der Litanie van Q L. Vr. van Rust, wordt dringend aan- met zyn goederen-1 Oaat tot Marta met uw hulde en Uw vereerlng. Gaat tot Haar met klnderiyke liefde en vbl vertrouwen. Gaat tot Haar, in allen nood en gevaar, In kwelling en bekoring”. (Mgr. Kerkhofs) Aangifte van nieuwe leden vtx>r de Aarts broederschap, Alkmaar, Oudegracht 205. ste kwaliteit van de meestgevraagde sorteering pryzen noteeren van t lö.en hooger. Te Noordscharwoude waren de noteeringen Za terdag Iets lager. De groote kool Is minder graag. Daarvoor zyn niet die hooge pryzen te bedingen als voor de kleinere sorteeringen. Hiervoor noteerden wy Zaterdag vanaf f 6. en f 6.50 per 100 kg. De Deensche witte koolpryzen zyn, evenals die van de gele kool, aanmerkeiyk gestegen, hoewel niet zoo veel werd betaald als voor de kleine geeltjes. De noteeringen voor groote en kleine Deensche witte kool Hepen minder uit el kaar. Er werd voor groote kool meestal ook bo ven f 8.per 100 kg. betaald, gedurende de laatste velllngsdagen. Voor de kleinere sortee ringen werd tot f 9.en hooger betaald. De hoogste noteerlng was f 9.70 te Noordscharwou de. Dit was echter een uitzondering. Van de overige ‘stapelproducten heeft de peen ook een niet onbelangryke pi-ysstyging onder gaan. Uiteraard hebben nog maar zeer enkele tuinders een kuil vol In voorraad, doch voor de gelukkigen is het van groot belang. De pry zen, welke verleden week nog pl.m. 4.50 A 5,— per 100 kg. beliepen, stegen In den loop van de week tot 1 8.50 A 9.— per 100 kg. Groote peen werd met f 2 50 A 2 80 betaald en de kleintjes met f 1.30—2.80 per 100 kg. Overtredingen/van de motor- en rywlelwet: J. Th. D. te Bvgen 2 x 10.— boete of 2 x 2 weken tAchtschool. F. J. te Bergen, 1.boete of 1 dag hechtenis. C. B. te Haarlem, P. J. S. te Bergen aan Zee, H. M. te Velsen, G. M. te Schoorl. ieder 2.boete of 3 dagen hechtenis. A. W. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hech tenis. J. W. te Beemster. 8. B. te Alkmaar, J. s. te Alkmaar, M. F. te Hoorn, C. K. te Zuid en Noord Schermer, ieder 3.boete of 3 dagen hechtenis. J. K. te Sint Pancras, O. P. te Cas- trlcum, K. 8. te Castrlcum, leder 4.boete of 4 dagen hechtenis. D. S. te Alkmaar, 6.— boete of 4 dagen hechtenis. J. G. te Nederhorst den Berg, 8.— boete of 6 dagen hechtenis. G. v. G. te Broek op Langendyk, A. E. 8. te 's Gravenhage, leder 10.boete of 8 dagen hechtenis. Th. M. te Oudorp, 15boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de politieverordeningen: H. B. te Alkmaar, f 3.boete of 1 week tucht school. M. H. te Amsterdam. C. B. te Alkmaar. F. o. G. te Amsterdam. J. B. v. d. M. te Alk maar. ieder 2.boete ot 3 dagen hechtenis. M. A. H. te Den Helder, J. v. T. te Alkmaar, ieder f 3.boete of 2 dagen hechtenis. J. G. te Amsterdam, 3.— boete of 3 dagen hechte nis. A. K. te Uitgeest, J. K. te Uitgeest, leder 5.boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van artikel 453 van het Wetboek en gaf toen als "zyn overtuiging. I van Strafrecht (openbare dronkenschap): A de J. te Noord Scharwoude, f 8.boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van het kanaalreglement: J. F. te Zaandam, 3.— boete of 3 dagen hechtenis. N. E. B. te Kolhorn, N. W te Zaandam, ieder 4.boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de arbeidswet: TJ. v. G. te Zuid Beemster, 2 x 750 boete of 2 x 5 dagen hechtenis. G. H. Hendrfkse, dienstbode, N.H., van Ver dronken Oord 123 naar Middelburg. E. Koops, Wachtm.-admlnlstr., geen, Uitenboschstraat 24 naar Leiden. M. G. de Boogert en gezin, teekenaar, RK., Bekt gemen Franse hebber grensn Nederl anderz zen vi E zal zy: van Lyceumstraat 47 naar Arnhem. C. Staase en gezin, los arbeider, N.H., van Laat 16 naar Amsterdam. K. v. Nlenes en Echtg., N.H., Best. Tw. Bank, van Spoorstraat 32 naar Edam. P. v. d. Velden, z.b., R.K.. van Lyceumstraat 47 naqr Arnhem. P. J. Gorter, fabrieksarbeider, geen, van Nleu- wesloot 7a naar Amsterdam. O. O. Schipper, Leerl. Verpleegster, R.K., van Wilhelminalaan 11 naar Venhuizen. Wed, T, Kaay-de Jong, huishoudster, D.G., van Kennemerstraatweg 80 naar Wleringerw. I. A. A. Landman, z.b., R.K.. van Metiusgracht 3 naar Velsen. M. Petiet, kaaskooperaknecht, geen, van le Landdwarsstraat 2 naar Amsterdam. Straalen dienstbode, RJC-, Breedstraat 33 naar Amsterdam. Wed. G. Piepenbroek-v. d. Burgh, z.b., N.H., varr Emrtrastraat 69 naar Hefloo. -Ci - K. Piepenbroek, kantoorbediende, Rem., van Emmastraat 69 naar Oudorp. A. de Vries-de Swart, z.b., RK., van Land straat 47 naar Blaricum. B. de Kroon en gezin, chauffeur-monteui geen/R.K., van Kenn. singel 19 n. Heerenveen. P. Habiecht, z.b., geen, van Geesterweg 3 naar Behagen. O. A. Knyn en zusters, R.K., van Achterom 4 naar Velsen. O. Boon, bakker, N.H., van Omval 11 Grootebroek. K. Zeldenthuis, dienstbode, R.K., van v dlngenstraat 16 naar Sneek. _A. Meyiing, aas. openb. leeszaal. NB., van I bachtsschool weird deT jubUaris 10, 11 en 13 Mei as. zal In het City-Theater te Alkmaar vertoond worden de wereldberoem de film Heilige Banden (Cloitrées), vervaar digd door den cineast Robert Alexandre, die reeds eerder het leven der monniken in „La Vle Monastére" verfilmde. De film Is opgenomen in het Generalaat van de Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw des Goeden Herders te Angers Fr. In deze be sloten gemeenschap zyn met byzondere toe stemming van de Kerkeiyke Autoriteiten, re gisseurs, operateurs en electriclens toegelaten, om In volle vryheld het leven in de klooster gemeenschap te verfilmen. De opnamen van de plechtigheden van de Inkleeding en professie zyn niet gemaakt naar speciaal voor de film in scène gezette hande- igen, doch geheel ontleend aan de werkeiyk- held. De film is reeds met zeer groot succes ver toond fn het grootste theater van ons land, n.l. het City-Theater te Amsterdam, verder o.a. in Arnhem, Haarlem en Leiden en zal naar wy vertrouwen ook in Alkmaar veel belangstelling trekken. De geheele pers Is vol waardeering voor deze er byzondere film: De Tyd schreef: filmt hy den kloostertuin, dien hy door een fraaie associatie van vogel geluiden en bloemen tot een liefiyk sprookje weet te maken. Limburger Koerier: er zit vaart in deze docu mentaire. Het Is een symphonic van wit en zwart, een spel van licht en lynen. Handelsblad: de gesproken toelichtingen, die er en daar op de geluldsstrook zyn inge- lascht, maken het ook voor den niet katholie ken toeschouwer mogeiyk, de portée van het vertoonde In zich op te nemen. Leidsche Courant: deze pure film, met de prachtige contrasten in een schynbaar zoo een- toonlg leven, met de weergalooze werking van het clalr-obscure, met het boeiende spel der lynen, verdient bekendheid in grooteren kring. V. v. Lienen, z.b., N.H., van Oudorp Dahllastraat 5. A. v. Lienen, Rywlelhersteller, N.H., Oudorp naar Dahllastraat 5. A. de Vrles-Visser, NB., van Bergen Heiligland 7a. G. wydenes en Echtg., z.b., NB., van Berk hout naar v. Houtenkade 22. L. Smit, z.b., NB., van Br. op Langendyk naar Dahllastraat 5. M. Ooms-Brouwer en dochter, NB., van Llm- men naar Runstraat 8. E. J. Verroen, Wlnkelchef, geen, van Heerlen naar Geesterslngel 49. M. J. Tauber, verpleegster, NB., van Leiden naar N. Beetskade 50. A. A. v. d. Eng, dienstbode, R.K., van Aker sloot naar v. Everdingenstraat 18. E. A. Slnnige, huishoudster, RK., van Kg- mond-binnen naar Forestusstraat 9. K. Kramer en gezin, monteur, geen, van Oud- karapel naar Overdiestraat 63. 0. F. Hart en gezin, chauffeur, Koedyk naar le Kanaalstraat 4. J. J. Schoenmaker en echtg., EvL./N.H„ van Velsen naar Corfstraat 15. H. J. Keurentjes, kapper, RK„ van Blokker naar Gr. Nieuwland 18. J. Aafjes, NB., van Assendelft naar Pr. Ju- llanalaan 14. J. Wentlnk en Zoon, Werktuigkundige, NB., van Amsterdam naar B. Bottemanneetraat 18. W. Broersen, hulp in de hulsh., RK„ van Koedyk naar Schermerweg 46. iden van de verschillende grove tuinbouwproducten beginnen zoo langzamer hand flink te verminderen, zoodat de hoeveel heid, welke hier en daar nog ligt opgeslagen by de tuinbouwers, niet groot meer zal zyn. Er zyn er echter nog verscheidene, die nog wat hebben liggen, hetgeen op de veilingen tot uiting komt. Niettemin zyn toch de meesten er al met him laatste vrachtje geweest, het aantal aanvoerders steeds minder De pryzen van de producten zyn niet slecht. Op het oogenbllk zyn de op de veiling betaalde pryzen stukken hooger dan de maxlmum-fac- tuurpryzen voor Duitschland zyn. Dit wyst er op, dat men niet geheel is aangewezen op Duitschland, aangezien de kool anders lagere pryzen zou moeten opbrengen dan de voor Duitschland gestelde mdximum-factuurpryzen. Het Is thans toch niet meer mogeiyk met ver lies te exporteeren. Deze gang van zaken Is echter voor de exporteurs niet aangenaam. Er is in Duitschland wel kool te verkoopen, de benoodigde invoervergunningen zyn aanwezig, maar doordat de maxlmumprys te laag wordt gehouden en niet In overeenstemming gebracht met de veillngpryzen, zyn zy voor Duitschland uitgeschakeld. Hopelijk wordt er spoedig een verandering aangebracht in de maximum-fac- aan het oefenen is en waarvan de heer de tuurpryzen, want niet alleen voor de expor- wJongh een der mede-oprichters was. onder de teura. ook voor de tuinders, die nog kool heb- voor dië"niêts niet” dê” zaak te maken hadd’en I bekwame leiding van den heer Anderson als ben, is het van belang, dat alle koopers mee 'eerste proeve van haar kunnen, hetgeen groo- kiinnen doen. Daardoor zouden de pryzen on- ten bijval vond, een drietal nummers ten ge- getwyfeld nog iets stijgen, althans niet meer hoore gebracht. dalen, zooals in de afgeloopen week het geval was met de roode kool. De groote roode kool, welke aanvankeiyk ook ver boven f 9.— per 100 kg. kon opbrengen, daalde later tot een noteerlng vanaf f 8.60 per 100 kg. Niettemin zyn de pryzen van de kleine kool vry goed op peil gebleven. Meestal werd pl.m. f 10— per In den loop der maand April werd op de 100 kg. betaald, enkele uitzonderingen noteer- spaarbankboekjes Ingelegd f 112.357.62 en te- den tot f 10.80 en Zaterdag te Noordscharwou- rugbetaald f 20135995 de f 11.80 per 100 kg. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal Ook de gele koolpryzen zyn in de laatste bedraagt thans f 4 219.247.57. week nog weer niet onbeduidend gestegen. Het aantal in den looi» van April nieuw uit- Dinsdag werd te Broek op Langendyk van gegeven boekjes bedraagt 61. Mtgetrokken wer- f 5.90 tot f 7.60 en te Noordscharwoude tot den 86 boekjes. Het aantal in omloop zynde f 8.50 per 100 kg. betaald. Donderdag waren boekjes bedraagt thans 13123. de noteeringen voor de kleine kool reeds bo- Van dit aantal behooren 8703 aan personen ven I 9.— en Zaterdag kon men voor de mool- STAD

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12