ONS BLAD De Chineezen winnen terrein in Zuid-Sjantoeng Het veen brandt Twee mannen doodgereden i BO'i Hitler te Rome aangekomen GROOT TEGENOFFENSIEF INGEZET DE BAROMETER Heftige aanval op Mgr. Sproll 1 Granaten vallen in Madrid JOH. LAUWERS 1 Het nieuws van heden zenveen Een geheimzinnige historie verloren gega Bouwstaking ten einde Fietser doodgereden I I Ry kast ad houder Murr sommeert den bisschop cd te treden Koning Leopold reist derde klas Oostenrijk betaalt geen rente De millioenendiefstal te Brussel Koning George opent expositie te Glasgow Blijde gebeurtenis in Egypte verwacht De Turksche kapper verliest zijn fooi Nieuw Britsch-Japansch incident te Sjanghai NIEUWE DORNIER MAAKT INSPECTIETOCHT In het Noorden wordt het werk hervat DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Geen huwelijken met niet-Ariërs Hongaren naar Rome De Chineesche mobiele troepen zyn Hanking reeds gevaarlijk dicht genaderd Honderden hectaren onder Vrie- door de vlammenzee verteerd Zonder richting aan te geven overgestoken Het Britsch-Japanache douane-accoord Luchtverbinding Indië» Australië Belastingvoorstellen in België De rechterzijde steunt de besluiten van het Katholieke Blok PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Verontruste detectives dachten, dat de vorst verdwenen was Op den rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg onder een tram trein geraakt Zes millioen turven aii Het rechtsche geschut opent het vuur op de hoofdstad tJl Koning Victor Emmanuel Mussolini begroetten hem t aan het station EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 180 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 Ct p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE RED Uitvoerig tarief voor adverteeren bij of kon de de -_J Een niet-offlcleel Japansch bericht over deze zaak verklaart, dat de Engelsche vrachtauto met munitie door Hongkloe is gereden. De En gelsche autoriteiten echter houden vol, dat de De burgemeester van Vrlezenveen was bü den brand aanwezig. BRUSSEL, 3 Mei (Bel ga-ANP) De liberale leden der financieele commissie van de Belgi sche Kamer en de katholiek Philippart, heb ben bü de Kamer het voorstel ingediend de oude crisis-belasting weer in te stellen. Morgen zal besloten worden, of dit voorstel in overweging zal worden genomen. GLASGOW, 3 Mei. (Reuter). Onder enor me belangstelling heeft Koning -George he denmorgen de Empire-tentoonstelUng in het Bellahonston Park te Glasgow geopend. Onder leiding van den president der Hon- gaarsche landbouwkamer, afgevaardigde Von Meeser, hebben zich tien Hongaarsche Rüks- dagafgevaardlgden van den rechtervleugel der regeeringspartü naar Rome begeven, om tü- dens het-Jjezoek van Hitler aan Italië uitdruk king te geven aan de verbondenheid van Hon- gariie met Duitschland en Italië. HANKAU, 3 MeL (Renter). De Chineesche legermacht in Zuid-Sjantoeng heeft he denochtend een krachtigen aanval ingezet tegen het Japansche centrum. De Chinee zen beweren tien kilometer te »ün opgerukt. ROME, 3 MeL (D.N.B.). Om half negen Dinsdagavond is de speciale trein van Hitler te Rome aangekomen. lltieagent kwam toegesneld en gaf den Chlnee- schen chauffeur bevel naar Hongkloe terug te keeren. HU riep de hulp in van Japansche schildwachten, die op de nabije brug stonden. De arbeldersorganEaties te Hankau hebben een oproep gericht tot de leidende vakorgani saties in het buitenland, waarin aangedrongen wordt op het toepassen van sancties tegen Ja pan, o.a. door het vervoer van oorlogsmateriaal naar Japan onmogelijk te maken. De overwin ning van China, zoo wordt in den oproep ge zegd, zal ook de overwinning zün van den we reldvrede en de rechtvaardigheid. De laatste dagen hebben Chineesche mo biele troepen ook in de omgeving van Sjang hai een groote bedrüvlgheld aan den dag ge legd. Te Sjanghai kon men het geweervuur liooren. De Chineesche troepen zün reeds gevaarlek dicht tot Nanking genaderd. Op het oogenblik staan zü op 20 K M. ten Zui den van deze stad. Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, maakt de „Osservatore Romano” met geen enkel woord melding van het bezoek van den Duitschen Rükskanselier aan Italië, Door den ongunstigen Zuid-Oosten wind heeft het vuur zich ta weinige oogenbHkken tot over een zeer groote lengte eenige honderden H, A. VenpreM. O* som mige plaatsen berekten 4e vlammen oen hoogte van twintig meter. zijn in vlammen opgegaan. Hiermede zijn zes millioen turven verloren ge- gaan. Stand op Woensdag 18 mn- Vjm: 788J Vertge stand: 7«t* 1- i: ;n •er ri- ;te en lel n: o- n: lel n- r; U. 1- NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD MADRID, 3 Mei. (Havas.) Hedenmiddag om vier uur is het rechtsche geschut be gonnen met een bombardement van de hoofdstad. De granaten vielen in het cen trum der stad. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Voor den ouden stadsmuur werd de Fuehrer welkom geheeten door den Gouverneur van Rome, Prins Colonna, met den vlce-gouvemeur en twaalf leden van den Romelnschen gemeen teraad, alsmede 23 stadsdienaren, allen in his torische kleederdracht. Overal langs den weg werd de koninklüke fa milie hartelük toegejuicht. De Koning opende de tentoonstelling met een toespraak, waarin hü OJt. de hoop uitsprak, dat de tentoonstelling de plaats van ontmoeting zal zün voor mannen en vrouwen van vele nationaliteiten, waar zü denkbeelden en opvattingen kunnen uitwisse len. Op deze wijze kan leder de meenlng en de problemen van anderen leeren waardeeren en door ast te doen, bijdragen tot een beter weder- züdsch begrip der volken op de wereld. Toen de koning zün toespraak geëindigd had weerklonken fanfares. Een batterij gaf 21 saluutschoten. De ten toonstelling was daarmede geopend. Vliegtuigen der luchtmacht cirkelden in formatie boven t tentoonstellingsterrein. Zü brachten den koning een groet. In den afgeloopen nacht hebben de rsgee- ringstroepen in de Universiteitswük van Ma drid een mün tot ontploffing gebracht. Een gedeelte van het kanker-instltuut werd ver nield. Het puin werd direct door de regeerlngs- troepen bezet. Een heftige aanval der nationalisten, met het doel het verloren terrein terug te winnen, bleef zonder resultaat. De financieele commissie van de Kamer heeft het voorstel van de regeering inzake douane en accünzen besproken. Twee «wervers, die ter hoogte van de Vln- kenbrug den rtjweg en vervolgens de trambaan wilden oversteken, werden door een tramwa gen van de N. Z. H. T. M., welke uit de rich ting Halfweg kwam, gegrepen. De geneesheer Kuipers uit Haarlem, die kort na het ongeluk ter plaatse verscheen, slechts bü belden den dood constateeren. De stoffelüke overschotten zün naar Marlastichtlng te Haarlem overgebracht. De politie stelt een uitgebreid ondersoek in. Een vrachtauto van de Britsche marine, be stuurd door een Chlneeschen chauffeur en ge-' esQorteerd door slechts één Engelsch marine soldaat, stopte, komende uit de door de Japan ners bezette wük Hongkloe, voor bet Britsche consulaat-generaal. Een Japansch militair po- dam. komende uit de richting Wormarveer, ALEXANDRIA, 3 Mei (Reuter) Van gezaghebbende züde wordt vernomen, dat koningin Farida begin November een blijde gebeurtenis verwacht. had heel eenvoudig in een coupé derde klas plaats genomen, waar eenige Zwitsersche boe ren hem gezelschap hielden. De koning liet den detectives weten, dat hü op deze wijze zün.... studiereis wenschte voort te setten. BRUSSEL, 3 Mei De Nederlandsche on derdaan, die te Brussel het slachtoffer zou zün geworden van een diefstal van verscheidene millioenen francs, waarvan hü in een hotel zou zün beroofd, is naar Amsterdam teruggekeerd. Hü heeft verklaard, dat dit geld uit Duitsch land afkomstig was en hem voor rekening van een in Nederland wonenden Israëliet was ter hand gesteld. De tusschenpersoon en hü zelf zouden een hoog commissieloon, ongeveer 800.000 francs, krijgen. De tusschenpersoon zou bem hst geld overhandigd hebben op een bank in den Kruidtuin te Brussel. Toen de vüftigjarlge Wielrijder A. uit Zaan- ter hoogte van de provinciale brug te Assendelft den weg zonder richting aan te geven overstak, i werd hü door een hem achterop komenden luxe- auto gegrepen. De man werd tegen den grond geworpen, waar hij dood bleef liggen. Den chauffeur treft geen schuld. De tegenwoordige tüdelüke overeenkomst zal, naar verwacht, het Chineesche credlet ten goede komen, aangezien het tot op zekere hoogte den dienst op de Chineesche leeningen voortzet cn ook den smokkelhandel tegengaat. In welingelichte kringen te Tokio is men van meenlng, dat de douane-overeenkoms* tusschen Engeland en Japan voor Engeland een aanleiding zou kunner zün in contact te tre den met de regeerlngen te Tokio en Hankau om te komen .tot economische overeenkomsten. Men. is van oordeel, dat Engeland de dubbele bedoeling heeft de eenheid van bet Chineesche douanesysteem te handhaven en te bewerken, dat de buitenlandsche leeningen worden afge wikkeld in een gezonde munt. De pogingen van de Britsche diplomatie zouden derhalve ge richt zün op het verwezenlüken van een mone- talren wapenstilstand, welke de buitenlandsche financieele belangen wou beschermen en een precedent sou scheppen voor een regeling van de politieke vraagstukken. Dinsdagmorgen is te Emmen de vergadering gehouden van de in het gebied van de patroons- vereeniglng „Zuld-Oost-Drente” stakende bouwvakarbeiders, ongeveer 500 in getale. De vergadering heeft de bemiddelingsvoor stellen, na breedvoerige besprekingen, met overgroote stemmenmeerderheid aangenomen, zoodat vandaag het werk zal worden hervat. WEENEN, 3 Mei. (Reuter.) Teneinde te voor komen dat Ariërs in het huwelijk treden met Joden, hebben de ambtenaren van den burger- lüken stand en de priesters van de nieuwe’be windvoerders in Oostenrük opdracht gekregen in het vervolg den ondertrouw en het voltrek ken van het huwelük zelf tegen te houden, In- dlen een van de partijen niet-Arisch is. Op bet oogenblik is dit bü decreet geregeld, in afwach ting van het in overeenstemming brengen van de Oostenrüksche huwelükswetten met de Dultsche. Zonder twüfel beteekenen deze aanvallen van Murr op den bisschop een sommatie aan Z. H. Excellentie, om zoo spoedig mogelük af te treden. De fracties van de traditioneele rechterzüde van Kamer en Senaat hebben vanmiddag dén politleken toestand besproken. Zü hebben besloten de besluiten van het congres van het Katholieke Blok te verdedigen en het voorstel tot herstel van de crisisbelasting niet aan te nemen, wanneer geen garanties worden gege ven inzake het intrekken van de overige belas tingvoorstellen. Dinsdagnamiddag is een groote veenbrand uitgebroken in de buurtschap Bruine Haar te Vrlezenveen. Het eerst werd het vuur ontdekt in de groo te ontginning van P. Leenders, die vermoedde, dat bet vuur in een veencomplex op Dultsch grondgebied was ontstaan. nemënt wordt op aanvrage gaarne door onze A VOftf r ölft. NEW YORK, 3 Mei (Reuter) De Stock Exchange te New York heeft bericht ontvan gen, dat de op 1 Mei vervallen rente op 4.310.000 dollar 6 pCt. obligaties der stad Wee nen en 2.379.000 dollar 7H pCt. obligaties ten laste van het electridteltabedrüf in Tyrol niet betaald wordt. Dit Is de eerste stap, welken Duitschland heeft gedaan met betrekking tot leeningen ten be drage van büna 18 millioen dollars, welke ver strekt zün aan Oostenrüksche provincies, ge meenten en ondernemingen. Nadat hedenochtend het tegenoffensief der Chineezen was ingezet, is de middelste Chinee- sebe colonne er volgens een znededeellng van het Chineesche persbureau in geslaagd, door de Japansche Unie heen te dringen en den tegen stander zware verliezen toe te brengen. Dinsdagavond omstreeks ses uur is op den Haarlemmerweg, tusschen Halfweg en Haarlem, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbü twee personen om het leven gekomen. Onder de kappersbedienden te Istanboel heerscht groote ontevredenheid, aangezien het bun niet meer zal zün toegestaan kleeren van de klanten af te borstelen, en zoodoende een fooi In ontvangst te nemen. s> Het gemeentebestuur van Istanboel heeft nX dit afborstelen verboden op grond van het feit, dat het zeer onhygiënisch is, op deze wy«e M «n microben f» vergaren, vlucht te drüven. BATAVIA, 3 Mei. (Aneta) Het Ud van den Volksraad, de heer C. O. van Helsdingen, heeft aan de regeering een schriftelüke vraag gericht, waarbü hü verzoekt uitvoerig te worden inge licht omtrent de rol, welke de KKILM. en de K.L.M. zün toebedeeld In de luchtverbinding met Australië. In de vraag komt de wensch tot uiting, dat aan de K.N.IXM. in de eerste plaats en voorlooplg zelfs met uitsluiting van ande ren, de gelegenheid moet worden gegeven om den luchtdienst te onderhouden tusschen Indië en de landen rondom den Pacific. De heer Van Helsdingen vraagt hieromtrent ook inschake ling van het oordeel van den Volksraad. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4530 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon M. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbogrlp van gratis ongevallenverzelra- ring: voor Alkmaar ƒ2.per kwartaal of 16 cents per week, voor buiten Alkmaar 2.50 por kwartaal of 20 cents per wook. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haariom. Als eerste stapte de Fuehrer uit den trein. Hü werd door Konipg Victor Emmanuel en door Mussolini met hartelüke woorden verwelkomd Na het verlaten van het rük versierde station, waarvoor zich een enthousiaste menigte had verzameld, inspecteerde de Fuehrer met den Koning en den Duce de op het stationsplein opgestelde eerecompagnieën. In een stoet van vüftien wagens werd daarop naar het Quirinaal gereden, waar Hltle^ zün intrek zal nemen. De Fuehrer en de Koning hadden plaats ge nomen in de door zes paarden getrokken histo rische staatsiekoets. Aan beide züden van den acht kilometer langen, feestelük geUlumlneer- den intochtsweg naar Rome stonden de forma ties van de fascistische partü en de militie op gesteld, waarachter zich een groote menschen- menlgte verdrong, die den Duitschen gast luide toejuichten. DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd geboden, geplaatst onder do rubriek 10 ct. per regel. Ettelijke duizenden turven van kleine ver- veners stonden Dinsdagavond nog in brand. Dank zü het krachtig optreden van de brand weer van Vrlezenveen, welke werkte onder lei ding van opperbrandmeester G. Coes, kon het gevaar, dat de turfstrooiselfabriek bedreigde, worden afgewend. Een gunstige factor was ook, dat de windkracht later aanmerkelük ver zwakte. In den laten middag Is door tot nu toe on bekende oorzaak, doch geheel onafhankelük van den brand te Bruine Haar, een tweede veenbrand ontstaan te Vriezenveensche-wük en Westerhaar. Ook daar heen werden in allerül brandspuiten gedirigeerd, waarmede uitbreiding van het vuur kon worden tegengegaan. Een complex van veertig woningen heeft eenigén tüd groot gevaar geloopen, door den brand te worden aangetast, doch ook dit kon worden be zworen. Wel Is een houten huisje, waarin een veenarbeider met vrouw en vüf kinderen woon de, in de asch gelegd. De uitgestrekte vlam menzee leverde In de avonduren een fantasti- schen aanblik op. waardoor duizenden op de been Werden gebracht. De branden gaan met een hevige rookontwikkeling gepaard. De bur gemeester van Vrlezenveen, de heer A. P. F. A. J. Albarda en wethouder A. Bakhuis waren voortdurend op het terrein van den brand aan wezig. Vermoedëltjk zal de bïussching eenige dagen In beslag nemen. (Van onzen büzonderen correspondent) Toen wü ons gisterenavond omstreeks tien uur naar het terrein van den brand begaven woei er een straf Nqptd-Oostenwindje en het was geen grapje op de fiets de Weitemanslanden te door kruisen. Op de fie£s alleen toch kon men er in slagen den brand zoo dicht mogelük te naderen. Intusschen genoten we van een zeldzaam schouwspel. Over een lengte van ongeveer één kilometer laaiden metershooge oranje-geel- kleurlge vlammen op terwül zich wolken dikke rook ontwikkelden. Nog steeds werden de vlam men voortgejaagd. Aan blusschen viel niet te denken. Nog slechts 500 meter, dan heeft net vuur de fabriek van Ter Windt en Arntzveén bereikt. „Er is niets meer aan te doen,” zoo zegt een ras-echte Vriezenvener tot ons. Inderdaad, het lükt er veel op, doch de brandweerleldlng wil trachten het vuur nog vóór de fabriek te stuiten. Of het gelukken zal? We hebben er niet op ge wacht, want ook een veenbrand begint na eenige uren te vervelen. Deze brand is echter van ongewonen omvang en het laat zich op het oogenblik, dat wü dit schrüven, aanzien, dat de brand nog wel eenige dagen zal duren. Honderden nieuwsgierigen hebben zich gister avond derwaarts begeven, doch de koude in de open vlakte dreef hen spoedig weer naar huis. Te Sjanghai heeft sich wederom een Britsch-Japanaeh incident voorgedaan. BATAVIA, 3 Mei. (Aneta). De nieuwe Dor nier, de X-2, is gisteren uit Soerabaja voor een inspectietocht langs Straat Makassar naar Ta- rakan vertrokken. Des middags te 13.00 uur kwam het vliegtuig aldaar aan. De sergeant van de wacht in het consulaats- gebouw kwam tusschenbeide, waarop de Japan sche politieagent hem bü den arm greep en elachte, dat de auto naar Hongkloe zou terug- keeren. De sergeant weigerde. Een oogenblik later trok de Japantohe politieman zich even wel terug. Heftige aanval 'van den Rüha.ts dh nader van Wuerttemberg op Mgr. Sprofl. De Chineezen hebben een gr*4 tegenotfenotef tageset ta Zuid-S jon toen»Britach-Japameh incident te Sjanghai. De rechtsche troepen in Spanje openen het vuur op Madrid. Rükskanoclier Hitler to Rome aangekomen. Interpellatie-Woltjer over onse spelling In de Eerste Kiener. Tusschen Haarlem en Halfweg s«n twee man nen door een tram gegrepen en gedood. Bü een groeten veenbrand onder Vrlezenveen i(jn honderden hectaren veen en millioen turven door het vuur verteerd. Noorden des «ando ge- Bü oefeningen van fiet Engelsche leger viel bij het be^tirrtmen van een heuvel een rupswagen naar beneden Zondag is Koning Leopold van België uit Brussel vertrokken om eenigen tüd vacantle te nemen in Tirol. Onder weg heeft zich volgens .Paris Soir” het volgende vermakelüke Incident voorgedaan. Toen de trein te Bazel arriveerde bemerkten de talrüke detectlven, die in denzelf- den trein met den koning waren meegereisd tot hun groote ontsteltenis, dal de koning was ver dwenen. De koninklüke reiziger was noch in zün compartiment, noch In den restauratiewagen te vinden. Moest men naar Brussel telegrafeeren? De kanselarijen waarschuwen? Na eenigen tüd vond men den koning. Hü Mgr. Sproll was de eenige kiezer van Ro thenburg, die zün stem niet heeft uitgebracht bü de volksstemming op 10 April J.L Murr schrüft, dat men niet kan zwijgen bü een af wezigheid als die van Mgr. Sproll. Men moet deze beschouwen als een bewuste demonstratie tegen den staat en het nationaal-soclahsme. Murr beschuldigt Mgr. Sproll van schünheilige aanvallen op de partü. De bisschop heeft ge poogd zich te rechtvaardigen door te zeggen, dat zün geweten hem niet toeliet te stemmen voor een lijst van afgevaardigden, waarvan velen verklaarde vüanden van de Kerk zün, Murr brengt hiertegen in dat de bisschop de grootheid van de taak, welke de Voorzienigheid den Fuehrer heeft toevertrouwd, niet wil be- grijpen. De bisschop droomt van een martel kroon, doch deze eer zal hem worden gewei gerd, hü heeft tegen zün plicht gehandeld. rHÜ moet hieruit de consequentie trekken. -j LONDEN, 3 Mei (Reuter) Te Londen werd vandaag uiteengezet, dat Oe Brltoch- Japansche overeenkomst Inzake de douane in China, niet vooruit zou loopen op de voorwaarden der slotovereenkomst, voer wanneer de vijandelükheden gestaakt worden. In Roemenië is het zestig-jarig bestaan gevierd van de jeugdorganisatie „Teneremia Romana”. Aan - het graf van den Onbekenden Soldaat werd een her denkingsplechtigheid gehouden Een der Chineesche bevelhebbers, die de operaties aan het front van Zuid-Sjantoeng leidèn, heeft in een interview met de buiten landsche correspondenten te Soetsjau verklaard, dat het de opzet der Japanners was, aan het front van Zuid-Sjantoeng een breedopgezette omtrekkende beweging uit te voeren, doch dat deze opzet totaal mislukt is. De Japanners wachten thans eerst nieuwe versterkingen af, doch de Chineezen zün vastbesloten, voor de aankomst dezer versterkingen den vüand op de j vrachtauto geen munitie yervoerde. Later op den avbnd werd gemeld, dat het vuur in het buurschap Bruine Haar met groote hevigheid woedt. Twaalf hoopen turf, toebehoorende aan de firma Terwindt Arntzveen, De gealarmeerde brandweer van Vrlesen- veen verscheen met twee mhterspulten ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water en ongunstige ligging van het terrein zeer wei nig uitrichten. De toestand was uiterst critlek. Millioenen overjarige turven, die hier te velde stonden, werden met vernieling bedreigd. Ook de turf- strooiselfabriek der firma Terwindt Arntzveen liep ernstig gevaar. STUTTGART, 3 Mei. (Havas). In de .jiationalsozialistischer Kurler” heeft de rüksstadhouder van Wuerttemberg, Murr, een aanval gedaan op den bisschop van Rothenburg, Mgr. Sproll. Omtrent dit ongeluk werd later gemeld, dat de slachtoffers zün de 78-jarige B. en de 80- jarige Van D., beiden zonder vaste woon- of verblüfplaats. Zü wilden den rüksweg en de trambaan oversteken naar de Vinkenbrug, toen uit de richting Halfweg een tramtrein naderde. Beide mannen kwanten onder de tram teAScht. werden een eind meegesleurd en vervolgens deerlük verminkt naast de trambaan geworpen. De tram zelf kwam een eind wrder tot stil stand. r i Het tramverkeer In de richting Haarlem on dervond als gevolg van het ongeluk op dit drukke uur eenigen tüd vertraging. Ook het verkeer op den rüksweg ondervond eenige stag natie. Administratie verstrekt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1