HOORN NIEUWS De avonturen vaneen verkeersagentje KOFA PRESTO r WOENSDAG 4 MEI 1938 Volksconcerten Feest op het Nieuwland Kerkelijke agenda Uitbreidingsplan VANDALEN bekend VE1L1NGSOVERZICHT Langendgk Binnenbadhuis BEEMSTER Woninginrichting Te water ZURE 1 Hinderwet Vee/ belangstelling A Het jubileum „DE BOETSEERDER DER SMART’ Vorderingen ten laste der gemeente ZEEPPOEDER Op den 11 den Mei herdenkt het echtpaar E. Edel en MEdel- Thies zijn gouden huwe lijksfeest Het jubileum van den heer J. Kingma J. SPRUIJT^ ALKMAAR S1ECNTS 5 cts PER PAK van „Hollandia” P. M. Van Wijk-toch ten Coöperatieve Bouwvereeniging -s i op het van - HltSt PMC UU VMKUUC terwijl Fn k van(de I Jk M W. HET LAAGST IN PRIJS EN ■OVENAAN IN KWALITEIT I Bswsrfct nsar hst Fransch «en door CHRISTINE KAAM* hoogstaande vrouw Door de firma Wigmans en Schouten, al hier, wordt vergunning gevraagd tot het ult- van nog zoodat wordt. Lm. f 10.— leringen noteer- afgehaald van zijn woning en naar het kantoor der Reg. en Dom. gebracht. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer B. van Drlel, ontvanger der Reg. en Dom, die in korte bewoordingen den levensloop van den jubilaris schetste en hem dank bracht voor de toewijding, waarmede de jubilaris steeda zijn arbeid verrichtte. Hierna sprak de heer J. A. M. van Jole, In specteur der Reg. en Dom, die in een geestige speech de loopbaan »an den jubilaris memo reerde en de hoop uitsprak, ook het 46-jarig jubileum mede te mogen vieren. Namens de collega's sprak de heer G Mep- pelink eenlge woorden van waardeerlng tot sijs jubileerenden collega en prees diens hulpvaar digheid en collegialiteit. Verschillende andere collega’s voerden nog bet woord- Zichtbaar aangedaan dankte de heer Kingma voor de vele blijken van belangstelling, die hij dezen dag mocVt ondervinden. alles in de eigen woonplaats zooveel duurder is. Doch hoe het ook zij. de middenstanders te Enkhuizen en Hoorn zullen er rekening mee hebben te houden, dat in ieder geval voorloo pt een deel van hun cllènteele zich sal gaan orlënteeren in Amsterdam en daar geld zal ach terlaten. dat bjj een niet betere treinverbinding hier zou zijn gebleven. En zonder dat daar een aequivalent tegenover staat, want zelfs de grootste optimist zal niet durven verwachten dat Enkhuizen en Hoorn toekomst hebben als forensenplaatsen. Want al kunnen belde bogen op een benydenswaardig stedeschoon een forens zoekt In een oord, waar hij zijn domicilie gevestigd heeft, rijkdom van natuur en in dit opzicht zijn Enkhuizen en Hoorn hoe jammer het ook is. het te moeten erkennen vrij stiefmoederlijk bedeeld. De middenstandsorganisaties zullen goed doen, aan het hier behandelde onderwerp de noodlge aandacht te besteden. Let op U saeck! Nader wordt ons gemeld, dat onder groote belangstelling Maandagmiddag te 3 uur de huldiging van den heer J. Kingma, adjunct- commies der Registratie en Domeinen plaats vond. De jubilaris werd met zijn familie per auto breiden van haar koek- en banketfabriek Keern nr. 44, kadastraal bekend gemeente Hoorn, sec tie D nr. 3018 en het bijplaatsen van één gas oven, 3 electromotoren van 1 PJC., 1 electro motor van 1/3 PK., '1 electromotor van 3 PK.' en 1 electromotor van 5 PK Het verzoekschrift en de daarbij overgelegde stukken liggen ter gemeente-secrtarie voor een ieder ter inzage tot 10 Mei as., op welken dag. des middags te 12 uur, ten Raadhulze gelegen heid sal worden gegeven om bezwaren tegen deze uitbreiding in te brengen. Zij, die niet overeenkomstig het bepaalde bij art. 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten, zijn niet tot beroep gerechtigd. voorzichtig werden in de werkplaats van den slotenmaker de draden om het prinsesje verwijderd. De koning, nog altijd met zijn kroon op. kwam eens kijken en hij begroette Keeeie. den dapperen verkeersagent, als een vriend. Toen de koning het prinsesje zag, was hij door medelijden bewogen. „We zullen het haar betaald zetten," zekfe hij. daarbij aan de ondeugende heks denkende, dte het prinsesje zoo had doen lijden. Bezorgt u zelf een schoonen avond en .Her wonnen Levenskracht" een vollen buidel. Donderdagavond van 7 tot 9 uur biechthoo- ren. Van 9 tot 10 uur gelegenheid tot het houden van het H. Uur velejt zagen biljartcli vele jap In verband met het sluiten van den dienst 1937 op 30 Juni a.s., moeten eventueele vor deringen ten laste der gemeente zoo spoedig mogelijk ten Stadhuize worden ingediend. Zooais bekend, zal het in September veertig jaar geleden zUn. dat Hollandia werd opgericht. Men is er in geslaagd, om als opening van de serie feestelijkheden de volle medewerking van den K.N.V.B. te verktijgen. Reeds in juni zat er op het Hollandia-sportpark een wedstrijd plaats vinden tusschen een Nederlandsch elftal en een Zwaluwen-elftal, waarin verschillende internationals van de party zullen zijn. Plannen bestaan om extra-tribunes op het Sportpark bij te laten bouwen. Voorts staan er nog verschillende eerste ea tweede klasse ont- nioetingen op het program. ,-AJs alles mee loopt, krijgen we een optocht,” zeide het agentje lachende. Nou een optocht werd het, want alle kabouters liepen achter den stoet om het bevrijde prinsesje en de gevangen spin te zien. Gelukkig Hepen zij ordelijk achter elkaar, zoodat de verkeersagent niet regelend behoefde op te treden. „Het ging fds gesmeerd.” Dat die ritjes niet altijd naar wensch ver liepen, bleek wel uit het ongeluk, dat het krass» echtpaar ‘meegemaakt heeft. Bjj Zwaag was het paard plotseling geschrokken en voordat de heer Edel er iets aan had kunnen doen, waren man en vrouw met “paard en wagen het water ingereden. „Toen ik er uit stapte, kwam ik pardoes in het water terecht", onderbrak de jubilaresse het verhaal van haar man. Spoedig waren zoowel berijders als paard en wagen aan den kant en nadat de heer en mevrouw Edel van droge kleeren voorzien waren, kon de te rugreis weer aanvaard worden. Later werd een auto aangekocht, die niet schrikken kon! De heer Edel moest hierna even gewagen van den moreelen steun, dien hjj van makelaar De Vries had ondervonden in het begin van zijn loopbaan. De goede informaties, die de heer De Vries steeds heeft gegeven, hebben ze ker de zaken bevorderd. In de weekpan 17 tot en met 23 April zijn in het gemeentelijk binnenbadhuis genomen 60 kuipbaden en 155 sproeibaden. Hiervoor noteerden wij Zaterdag vanaf en f 6.50 per 100 kg. De Deensche witte koolprjjaen zijn, evenals die van de gele kool, aanmerkelijk gestegen, hoewel niet zoo veel werd betaald als voor de kleine geeltjes. De noteeringen voor groote en kleine Deensche witte kool liepen minder uit el kaar. Er werd voor groote kool meestal ook bo ven t 8.per 100 kg. betaald, gedurende de laatste veilingsdagen. Voor de kleinere sortee- rlngen werd tot f 9.en hooger betaald. De hoogste noteering was f 9.70 te Noordscharwou- de. Dit was echter een uitzondering. Van de overige stapelproducten heeft de peen ook een niet onbelangrijke prijsstijging onder gaan. Uiteraard hebben nog maar zeer enkele tuinders een kuil vol in voorraad, doch voor de gelukkigen is het van groot belang. De prij zen, welke verleden week nog pl.m. 4.50 A 5.— per 100 kg. beliepen, stegen in den loop van de week tot 1 8.50 A 9.— per 100 kg. Groote peen werd met f 2.50 A 2.80 betaald en de kleintjes met f 1.302.80 per 100 kg. De aardappelprijzen zijn iets omhoog gegaan, al heeft het weinig te beteekenen. De aardap- pelschaarschte. waarover den laatsten tijd zoo wordt geschreven, doet zich in de prijzen nog weinig gelden. Bevelanders noteerden f 3—3.40 per 100 kg., blauwe eigenheimers van f 3.804 Blanke eigenheimers gingen weg voor f 3.30 en Robijnen voor f 3.50 per 100 kg. De aanvoeren waren gering. De rabarber heeft in de afgeloopen week vrU goede prijzen kunnen opbrengen. De noteerin gen varieerden van f 5 20 tot f 6.40 per MD kg-, waarmee de kweeker ongetwijfeld goed uit "tan komen. Als deze prijzen nu maar kunnen wor den gehandhaafd als de aanvoeren toenemen. De eerste tomaten zijn ook weer gepresen teerd. Het eerste proefje van 3 kg. bracht f 68 per 100 kg. op. De op het einde van de week gepresenteerde 11 kg. gingen weg voor f 64 Het witlof noteerde goede prijzen. Van f 10.70 tot tenslotte f 13.10 per 100 kg. Bloemkool werd wederom goed verkocht. Da prijzen voor eerste soort waren van f 14.80 tot f 18.50 per 100. Tweede soort f 13.10. Over het algemeen was de gang van satan aan de veilingen dus wel bevredigend. Wat een bekoorlijk en poKtah verbta ta dK, huis, niet waar, Julia?” „Ja. waarlijk, bekoorlijk. Maar het leven moet hier toch wel somber zijn geweest voor die arme vrouw, zoo eenzaam, zonder familie, met enkel het gezelschap van bedienden.... Kijk, dat is zeker haar portret." Zij ging naar den schoolsteen, om beter de portretten te bekijken, die aan weerszijden waren opgehangen. Maar het was zoo donker, dat zij weinig kon onderscheiden. Snel maakte zij een der ramen open en nu kwam een zon nestraal het donkere vertrek verlichten, waar de komst- van de jonge meisjes een wolk van stof had doen opdwarrelen. Julia ging terug naar den schoorsteen. Het rechtsche portret stelde een man voor met somber en onverschillig gelaat, deftig gekleed Het andere was van een jonge vrouw, met regei- ZUpe gelegenheid tot deze inenting worden ge geven. maken van binnenkort te en diphterie, en Joe alles aan het bekijken waven. Jtaa gtag naar het venster, dat zij geopend had en boog zich een beetje naar bulten om het luik naar zich toe te trekken. Maar koen gaf W een tata ten gil. Achter de heg. die langs een voetpad ter W- de van het huls Mep, had zg plotselii« as jong en bleek gezicht gaden, omgeven van een we «4 derigen haardos van roee-achtig bruin, wwasta twee flikkerende oogen wüd schitterden, men De politie is er in geslaagd te achterhalen wie de daders zijn van de vernieling in de Ma- riaschool aan de EUtstraat, waar, zooals be kend, een drietal glas-in-lood ramen totaal zijn verwoest. Gelukkig behoeven we niet meer te denken aan een anti-katholieken geest, welke naar we vreesden, aan de vernielzucht ten grondslag ligt. Gebleken is n.l. dat een drietal Jongens wonende in de omgeving van de Elkstraat, het ergerlijk vandalisme op hun geweten hebben. Zij hebben daarmee ook hun ouders een aardig schadepostje bezorgd, want dezen zullen het schoolbestuur de te maken onkosten, ongeveer ƒ50, moeten vergoeden. De jongens zijn nog te jeugdig dan dat men hen aan de justitie kan overleveren. Zij zullen 'ntusschen thuis wel de noodlge strafmaatre gelen ondergaan, waardoor hun zeker voorgoed de lust zal zijn ontnomen, om nog ooit opzet telijk schade toe te brengen aap het eigendom vair eeiï ander. Met dat al doen wij een ernstig beroep op het Hoornsche publiek, om bij het constatee- ren van straatschenderijen oogenbllkkelijk in te grijpen of zoo noodig de politie te waarschu wen chillende grove zoo langzamer- iat de hoeveel- ligt opgeslagen meer zal “zijn, zijn .er echter nog verscheidene, die nog wat liggen, hetgeen op de veilingen tot uiting komt. Niettemin zijn toch de meesten er al met hun laatste vrachtje geweest. tiet 'aantal aanvoerders steeds minder De prijzen van de producten zijn niet slecht. Op het oogenblik zijn de op de veiling betaalde prijzen stukken hooger dan de maximum-fac- tuurprtjzen voor Duitschland zijn. Dit wijst ‘ontleenen voor het poneeren van de stelling, dat «T -- - Dull De R K. Tooneelgroep „Ons Tooneel” herin nert aan de plaatsbespreking voor bovenge noemd spel op heden-Woensdag)avond 89 uur in het Gezellenhuis, alwaar ook toegangsbewijzen tq verkrijgen zijn. Donderdagavond' wordt de kassa Wilson-Theater te 7.30 uur geopend. ken, die de muren bedekten, was het huis van grijze steen en ietwat verwaarloosd. De be nedenverdieping bestond uit een reeks van vijf breede vensters, nu door zware luiken geslo ten. Lily maakte er een open en de jonge meisjes kwamen in 'n salon, behangen met licht cretonne met groote, tropische bloemen. Een verkleurde mat bedekte voor een gedeelte de witte en zwarte steenen vart de vloer, geborduurde netel- doeksche gordijnen hingen voor de vensters. Het eenlge weeldevoorwerp van dit eenvoudig ge meubileerd vertrek was een jardiniére van Sak sisch pogceleln op den schoorsteenmantel. Julia wendde zich naar een open deur en keek in de aangrenzende kamer. Het was een zeer eenvoudige slaapkamer. Ook hier hingen witte gordijnen voor het raam, maar hier was het neteldoek gevoerd met llla-zijde met kleine bouquetjes er over heen gestrooid. Ken groot wit marmeren beeld van de Moedermaagd stond op den schoorsteen. Er naast stond een antiek schrijfbureautje met mooie koperen versiersels en vlak er voor een tamelijk versleten lederen stoel. .Hier is het, dat lady Peel fluisterde Lily Z« wees op het bed, omgeven door een wolk van wtt mousseline, waar aan het hoofdeind* een groot kruisbeeld met bronzen corpus hing. „Zij hield hartstochtelijk veel van bloemen en van een eenvoudig, teruggetrokken leven.... tenminste in den laatsten tijd van haar aardach bestaan, want vroeger moet sR heel veel van De werklooaheid. Op 30 April waren bij de Arbeidsbemiddeling in de gemeente Zljpe 153 werkzoekenden ingeschreven, n.l.: 65 landarbei ders, 53 grondwerkers, 11 dijkwerkers. 7 los arbeiders. 5 timmerlieden, 3 metselaars, 2 opper lieden. 2 slagers, 1 smid, 1 reiziger. 1 stoker. 1 rietdekker, 1 kantoorbediende vredlglng schenkt aan degenen die van den trein gebruik plegen te maken. Voor dezulken zal het nieuwe spoorboekje ongetwijfeld verras singen brengen Een andere vraag is echter, of de dienstrege ling zooals die half Mei in werking treedt, van belang mag worden geacht voor de middenstan ders van Enkhuizen en Hoorn. Deze vraag mee nen wij ontkennend te moeten beantwoorden. Wij vreezen, dat de betere verbinding, vooral met de hoofdstad, wel eens alleen beter voor de Spoorwegen zelf kan zijn, doch nadeelig zal blijken te werken op het zakenleven in de twee groote steden van Westfriesland. Alkmaar, dat in het zomerseizoen toch reeds een flinke aantrekkingskracht uitoefent op de bevolking van ons gewest, zal zeer zeker nog meer het middelpunt van het uitgaande publiek worden. Waar het hier evenwel een seizoen- kwestle geldt min of meer afhankelijk van al dan niet gunstig weer mogen we deze plaats verder bulten beschouwing laten. Geheel anders ligt de zaak echter met Am sterdam. Het kan niet anders, of de snellere trein verbinding zal den trek van Westfriesland naar de hoofdstad in aanzienlijke mate bevor- leren. temeer waar de laatste Jaren de tarieven omlaag zijn gebracht. De hoofdstedelljke winkel- palelzen en groote zaken hebben den nasun, dat zij goedkooper en ruimer gesorteerd zijn dan da winkels in de provincieplaatsen. Ontkend kan voorts niet worden, dat een «.verblijf van eenlge uren te Amsterdam zijn eigenaardige bekoring heeft en voor velen een gezellig uitstapje be- reekent Zelfs beweert men de groote, gevaarlijke jnen" dat aankoop van bepaalde goederen in «Ie stad aan Amstel en IJ zooveel voordeel op levert, dat de koeten van de reis en het verblijf er gemakkelük uitgehaald kunnen worden. WU laten in het midden of deze bewering in haar algemeenheid Juist is Onze eigen ervaring is wel eerts anders geweest. Men kan overal goedkoop en men kan overal duur terecht. En wie al eens voordeellg bij het inkoopen geslaagd is. kan aan dit eene feit nog niet het recht In „Het Witte Paard" vergaderde het comité voor de volksconcerten, waarbij men in beginsel besloot de volksconcerten wederom doorgang te doen vinden. Men kreeg wederom de volle me dewerking van de verschillende vereeniglngen Het eerste concert zal op 1 Juni in den Park tuin worden gehouden, bjj slecht weer in de zaal De heer Peereboom werd tot voorzitter gekozen, mej. Dekker tot secretaresse en de heer Opmeer tot penningmeester. Dat alle bewoners van het Nieuwland Prinsessedag vlaggen is niets bijzonders. Dat is een uiting van eensgezinde verknochtheid aan ons Oranjehuis. Maar dat uit alle hulzen van het Nieuwland reeds een week lang onze drie kleur wappert, dat is toch zeker wel opmerke lijk. En het Nieuwland vlagt niet alleen, er is ook een. .eenvoudige, doch smaakvolle versiering aangebracht aan het huis van den heer en mevrouw EdelThies, die hun gouden huwe lijksfeest hopen te vieren. Wie kent niet de zaak van de firma Edel en Thies? Toen de heer Edel als jongen van 17 jaar op eigen beenen kwam te staan, zag de toe komst er aanvankelijk niet rooskleurig uit. Na dat hij allereerst als bediende bij zijn broer werkzaam was geweest, waagde hij het, de nu nog bestaande zaak op te richten. Dit vond plaats op 1 Februari 1891. Na een zeer moeilijk begin wisten de beide echtgenooten de zaak op te werken. Naar mevr. Edel ons vertelde, heeft ze in dien tijd flink de handen uit de mouwen moeten steken. Tot 's avonds laat was ze nog in de étalage aan het werk. Toentertijd was de zaak gevestigd in het pand, waar nu de ge zusters Maassen wonen, jop den hoek van de Gouw. In 1908, toen de zaken goed marcheer den, werd het pand op den hoek van de Oude Turfhaven en Achterstraat aangekocht, waar de zaak thans nog is gevestigd. Naast den han del in koloniale waren, was er tevens een groote plaats ihgeruimd voor een suikerwerkfabriek. Nu is in dit pand de koffiebranderij gevestigd. Dat de zaak bloeide blijkt wel uit het aantal kramers, dat in kermistijd bediend werd. Het waren er liefst 33! Nu zorgen voornamelijk de fabrieken voor deze’ menschen. In den Sinter klaastijd kwam ipen banden te kort om de vele orders uit te voeren. In den beginne ging de heer Edel met paard en wagen „den boer” op; hij heeft dat ongeveer 34 jaar gedaan. Reeds spoedig kon de jubilaris zich uit zijn zaken terugtrekken en de leiding aan zijn pleegzoon, Jacob Thies, overlaten. De heer Edel, die 74 jaar oud is, en zijn vrouw, die binnenkort, den Hen Mei, 74 jaar wordt, hebben, nadate ze hard gewerkt hadden ook de vruchten er van mogen ondervinden. „We hebben hard gewerkt en gezwoegd”, zei de heer Edel, ,jnaar we hebben ook prettig geleefd en veel genoten.” Zoo had het echtpaar ver schillende reisjes naar het buitenland gemaakt; zoo hadden ze in den tijd, dat de auto’s nog als helsche machines beschouwd werden, een paard en wagen aangeschaft, waarmee in de omgeving ritjes werden gemaakt. In afwijking van haar gewoonte organiseert U.dJ., SOS. haar welbekende Van WUk-töch- ten in dit Jaar niet gedurende den bloeitijd van de vruchtboomen. Haar tochten worden nu ge houden op Hemelvaartsdag, den 26sten Mei. Het parcours zal er echter niet minder aantrekke lijk om zijn. Vooral den deelnemers(sters) aan den 40 km.-tocht wacht een parcours vol afwis seling, met Medemblik als eerste rust. Ook voor de 20 en 30 km.-tippelaars zullen grootendeels nieuwe paden gezocht wonfen, zoodat ook zjj geen spijt suilen hebben oTer hun/haar deel name aan de Van Wljk-tochten. Nadere inlichtingen betreffende hete inschrijf geld enz. worden gaarne verstrekt door den secretaris, Merensstraat 25. Het echtpaar Jb. Zijp en Anna Ztip— Schipper, te Zuid-Scharwoude, dat op 6 Mei a.s. z'n gouden huwelijksfeest viert. De heer Zijp is nu 29 jaar Vincentiaan. Als timmerman is AV IJ jaar tweede voorzitter en 3 jaar com missaris geweest van de Bouwvak- patroons, doch moest ffeze functies op geven wegens opheffing van zijn be drijf. Dagelijks ziet men de beide men schen naar de kerk gaan. Zij genieten nog een voortreffelijke gezondheid. Burgerlijke Stand. Gebaren: Johanna Her- mina, d. v. M. Stolp en A. Beeker. Ondertrouwd: Pieter Burges, 28 j. en Bijtje de Boer, 26 j.; Thomas Cornells BUman, 25 j. en Jacoba Commandeur, 24 j.; Petrus Roet, 27 J. en Aaltje Boots, 34 j. Getrouwd: Dirk Cornells Ubbels, 22 j. en Neeltje “Beets,1 24 j.; Adrlanus Klut, 41 j. en Marljtje Pauw, 35 J.; klaas Schoenmaker, 24 J. en H. de Vries. 20 j.; Jan Pieter Bregman, 28 j. en Allda Catharina Jougens, 25 J.; Pieter Jan Zeekant^ 27 j. en Rietertje Martha Hartog. 23 J. Overleden: Pieter Cornells Kroon, 33 j., onge huwd; Catharina Mol, 82 j., wed. van Jan Doodeman. Over de belangstelling, in hun bruidstijd on dervonden, waren beide oudjes zeer te spreken. Velen waren persoonlijk komen feliciteeren en tloemsl xe A eens zijn vreugde en soms ongeloovige verras sing zien, geplaatst te zijn in zulk een weldsche pracht, die hü nog niet gewoon was, terwijl de kinderen een naïeve vreugde toonden over hun nieuwe levenswijze. Marian en haar vader alleen leken geheel voor dat leven als geschapen. Zij waren erin getreden met gemak en onverstoor bare kalmte. Zooals dokter Mac-Rae voorzien had, vroeg Marian aan Julia om het toezicht te houden op de bedienden en het huishouden, voorgeven de, dat zij geen tijd had om zich met die klei nigheden te bemoeien. Het jonge meisje nam die taak aan, bljj zich nuttig te kunnen maken en diensten te bewijzen aan haar, die zich te haren opzichte zoo edelmoedig toonde. Die taak was overigens niet moeilijk, want er was een uitstekende huishoudster, die van Julia haar orders ontving. Maar toch ontbrak het haar niet aan bezigheden. Het onderwijs aan de kinderen nam veel tijd in beslag en eiken dag nam zij de jongsten mee voor een wandeling in het park. Arthur ging met de ouderen lange tochten in den omtrek maken. Lily scheen sterker te worden, tnssr z|j was nog niet verder geweest dan den tuin. Een tiental dagen na de aankomst van Marian wilde het jonge meisje Julia vergezellen, die met Molly en Joe ging wandelen. Na eenlge aarze ling gaf de dokter permissie en het kleine ge zelschap ging op weg. Lily steunde op Julia, beiden waren in wit piqué gekleed, met groote witte zonnehoeden. Zjj gingen recht» langs een toon en binnen rijzen voor Duitschland zijn. Dit i, dat men niet geheel is aangewezen op chland, aangezien de kool anders lagere prijzen zou moeten opbrengen dan de voor Duitschland gestelde maximum-factuurprIjzen. Het is thans toch niet meer mogelijk met ver lies te exnorteeren. i Deze gang van zaken is echter vao? de exporteurs niet aangenaam. Er is in Duitschland wel kool te verkoopen, de benoodigdg invoervergunningen zjjn aanwezig, maar doordat de maximumprijs te laag wordt gehouden en niet in overeenstemming gebracht met de veilingprUzen. zjjn zij voor Duitschland uitgeschakeld. Hopelijk wordt er spoedig een verandering aangebracht in de maxlmum-fac- tuurprjjzen, want niet alleen voor de expor teurs. ook voor de tuinders, die nog kool heb ben, Is het van tfelang, dat alle koopers mee kunnen doen. Daardoor zouden de prijzen on getwijfeld nog iets stijgen, althans niet «meer dalen, zooals in de afgelóopen week het geval was met de roode kool. De groote roode kool, welke aanvankelijk ook ver boven f 9.per 100 kg. kon opbrengen, daalde later tot een noteering vanaf f 8.00 per 100 kg. Niettemin zijn de prijzen van de klelne. Ro01 vrij goed op peil gebleven. Meestal werd/Ml.m. t 10.per 100 kg. betaald, enkele uil den tot f 10.80 en Zaterdag te Noordscharwou- de f 11.80 per 100 kg. Ook de gele koolprljzen zijn in de laatste week nog weer niet onbeduidend gestegen. Dinsdag werd te Broek op Langendljk van f 5.90 tot f 7.60 en te Noordscharwoude tot f 8.50 per 100 kg. betaald. Donderdag waren de noteeringen voor de kleine kool reeds bo ven f 9.en Zaterdag kon men voor de mooi ste kwaliteit van de meestgevnagde sorteerlng prijzen noteeren van f 10.en hooger. Te Noordscharwoude waren de noteeringen Za terdag iets lager. De groote kool is minder graag. Daarvoor zijn niet die hooge prijzen te bedingen als voor de kleinere sorteeringen. ,Dat zal waarschijnlijk de klein» Mmtae taK veertien dagen geleden zag ik haar te de monte laan bij het hek. Ml zat achter den staaT^Z een boom, gekleed in het wit, haar zoeae harem, wijd over haar schouders verspreid Then ik naderde, is zij opgestaan, heeft mjj een bük toegeworpen, die ver van vrtendeiRk was om te hard weggeloopen.” „Wie is die Madge*** woec Jsita. dte met het sluiten der taken be^ wm. „JMfkouw Beckwltt, die geheel op <ki h van aHes is. vertelde mg, dat bet een k lersche is, een soort xwervelli«, die eesw L dood van kou en honger door lady Pm aan bek wa AltaMzrfM* mniiif k De voorraden van de v< tuinbouwproducten beginnen hand flink te verminderen. heid, welke hier en daar no bij de tuinbouwers, niet gra Br I hebben :en sierden de huiskamer. Zoo éen mooie bloemenmand van de .Kets niet”, waarvan de heer Edel lid is. Eveneens was er een bloemen de mlddenstandsvereeniging, waar- ibilaris mede-oprichter is. Ook de so- dëtèltTwelke vereeniging rees 43 jaar den heer Edel onder haar leden telt, toonde door een bloemstuk haar belangstelling.'* Naar wjj vernamen, zal Donderdag door de kinderen van het Nieuwland een serenade ge geven worden. De heer en mevr. Edel, die veel met kinderen op hebben getuige de vele ca- deaux die ze met Sinterklaasavond aan de kin deren geven zullen dit zeker op prijs weten te stellen. Zondagavond komt het geheele Nieuwland, dat bij festiviteiten altijd een groote saamhoo- rlgheld toont, op receptie. Dat er dan menig hartelljk woordje gesproken zal worden laat zich begrijpen. verdween het. „Wat mankeer je, Jtaa?" vroeg Mly. ZR bad dien gil geboord ea kwam ongenat op taa drempel van de slaapkamer. .Ooft, het was niet veel, ik mg een veeeeta gezicht, niet langer dan twee seconden acM* de heg. Ik schrok er eventjes van.” Het uitbreidingsplan dezer gemeente dient in enkele opzichten te worden herzien. Aangezien i de voorbereiding daartoe nog eenigen tijd zal vorderen, komt het B. en W. gewenscht voor, wijziging op één punt van ondergeschikte be- teekenls reeds thans aan de orde te stellén. Gebleken is n.l., dat het op het uitbreidingsplan aan de noordzijde van de Schoutenstraat ge projecteerde pleintje, tegen het vervallen waar van in verband met de huidige situatie aldaar geen bezwaar kan worden gemaakt, den vef- koop van bouwterrein ter plaatse in den weg staat. Bezwaren tegen dit plan zijn niet ingediend, weshalve B. en W. den Raad voorstellen, hier aan zijn goedkeuring te verleenen.l Inenting Naar wij vernemen, zullen vrijwel alle ouders van schoolgaande kinderen gebruik de gelegenheid om hun kinderen laten Inenten tegen roodvonk ook ouders van nlet- schoolgaande kinderen inenting voor hun kin deren hebben verzocht. Voorlooplg zullen alleen de kinderen uit Zuld- Zljpe worden behandeld; later zal ook in Noord- getje, geheel begroeid met klimop, dat over het riviertje was geslagen en leidde naar een hek, zoo met klimplanten overdekt, dat men daar achter niets kon onderscheiden. ,J»t hier is Flower-Cottage.” zei Lily, heb den sleutel in mijn taschje. Al eenlge dagen geleden heb ik dien aan Marian ge vraagd, daar ik dit zoo schilderachtige domein wilde bezoeken. Kom je mee, Julia?” Graag.” Zy liepen over de brug. voorafgegaan dooi Joe en Molly. Lily stak den sleutel in het hek. De jonge meisjes bevonden zich nu in een laantje, gevormd door kleine boomen, waarvan de takken boven hun hoofd dicht ineengegroeid waren. Groote paarse bloemen. Oost-Indlsche kers en andere slingerplanten groeiden rondom de stammen, reseda en kleine roosjes hadden het voetpad overwoekerd, zoodat er bijna geen plaats meer was om den voet te zetten. Aan het eindje van dit laantje was een lang smal bloem perk met een overvloed van bloemen. Er warer er overal, waar maar een plaatsje voor te vin den was, zjj bekleedden de balustrade van het terras langs de rivier, zij bedekten de prieeltjes en klommen op tot aan het dak van een minia tuur Chineesch tempeltje. De lucht was verza digd van geuren, uitgewasemd door jasmijn, heliotrope, seringen en allerlei bloemen, te veel om op te noemen. Aan het einde bevond zich het huls, dat Julia vanuit haar vensters kon zien Er was slechts een verdieping op en het dak was als een ter- m tea no» v- -7- --owvtoedK met bloemen versierd. Voor zoo Dat was wel het gevoelen van iedereen, en nog meer van Martan zelf. Als haar man haar op zoo n hoog voetstuk plaatste, als haar vader haar met onderscheiding behandelde, als ai haar vrienden en kennissen zich vereenigden om haar buitengewone hoedanigheden te prijzen, stelde Marian zichzelf nog veel hooger. Die eigenliefde zou by een minder verstandig karak ter ontaard zyn in een vreeselyke ydelhcld, maar by Marian toonde zy zich door een rustig egoïsme, een natuurlijke neiging om alles terug te brengen tot haar eigen persoonlijkheid en weinige menschen konden dat aan die mooie hoogstaande vrouw verwijten. Onder leiding van de jonge kasteelvrouwe werd spoedig de organisatie van Alshem-Park voltooicL Binnen een paar weken verdwenen de laatste Werklieden en was »il«a gereed. Marian en James hadden hun eigen huishouding, hun algen bedienden, alles geschoeid op een voet v tan weelde en comfort die heel gewoon aan de .‘RW- af matige, hoewel te scherpe gelaatsstrekken. De zwarte oogen waren levendig, maar nogal ge biedende, de mond evenwel glimlachte met op rechte goedheid. ,Xt veronderstel, dat het de portretten zijn van Lord John Peel en zgn vrouw.” zei LUy. ,.Z41 was veel jonger dan hg en er wordt ver teld, dat au niet gelukkig ie geweest, ondanks haar rijkdom." .Misschien moet men daariA de oorzaak zoeken van haar ongestadig karakter.... Maar, Lily, laten wy niet langer hier biyven, het is hier nogal koel en ja zou tam vatten. Ga naar buiten met de kinderen en Rt zM de ramen dichtmaken. Van fiet bestuur van de Hoornsche Coöp. Bouwvereeniging ontvingen B. en W. het ver zoek, medewerking te verleenen, dat uit het hypothecair verband wordt ontslagen een strook grond, achter de diie meest Oostwaarts ge plaatste woningen dier vereeniging aair de Veenenlaan, met een frontbreedte aan de Jo han Messchaertstraat van ongeveer 7 Meter, ten behoeve van het aanbrengen van een poort. De opbrengst van de desbetreffende strook grond zal dienen voor het verplaatsen van schuurtjes en het aanbrengen van een schut ting en een poort. De Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij, die de le hypothecaire leenlng heeft verstrekt, heeft zich bereid verklaard mede te werken tot het gevraagd ontslag op den voren aangegeven voet. Ook B. en W. wli het voorkomen, dat de waarde der woningen zal stijgen en de ver huurbaarheid daarvan zeer gunstig zal worden beïnvloed door de voorgenomen verbinding van de achtererven met de straat. Zy meenen daarom, dat het gewenscht is, dat de gemeente eveneens bevordert dat de in den aanhef om schreven strook grond uit het hypothecair ver band wordt ontslagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9