De spelling-interpellatie De roode haan kraaide op vele plaatsen ICTORIA H steun, NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Bruidspaar op Huize Doorn DONDERDAG 5 MEI 1938 WE ZIJN NOG EVEN VER BRANDWEREN HADDEN MOEILIJKE TAAK DE JAVA VERTROKKEN TWEE MANNEN IN HUN AUTO VERBRAND EERSTE KAMER Een zet die U honderd gulden oplevert. I Ingediende moties verworpen Eiken dag Vonk in voorraad kapok Boschbranden in Drente Kapitale boerderij af gebrand Brand op scheepswerf TRAGISCH EINDE Verdediging tegen klachten Te Bussum KATHOLIEKE DAGBLADPERS Oude dame met haar driewieler te water gereden Vreeselyk verkeersongeluk op den weg BredaTilburg Met bijzonderen luistet werd Hr. Ms. kruiser uitgeleide gedaan Verhooging zal eerst 1 Juni ingaan VOOR GEORDENDE VRIJHEID, TEGEN BANDELOOSHEID r u INVOER PRIJSVERSCHIL VROEGE AARDAPPELEN in ilj in et n. De minister acht het ónmogelijk een voor ieder bevredigende oplossing te vinden Mr. Teulings geen voorzitter der Directeurenvereeniging meer Prinses Juliana en prins Bernhard woonden de huwelijks inzegening by Boschbranden te Noord- barge en Emmen Over het algemeen kon uit bran dende huizen, schuren en loodsen slechts weinig gered worden een brand De r I E DEN HAAG. 4 Mei 1938. een bedraagt, en =3 ir In de groote hel van huize Doorn was een 86.0 86.4 r N.V. VXSZXKXUNG1BANX Bitmeoe. im-im - amitxxdam TtUTOOM MN* Op het havenhoofd stonden de vier deta chementen van de landmacht uit Amers- B t I. 1 r r Wanneer de Regeering de nieuwe spel ling zal overnemen? Als de nog bestaande dubla weggenomen zijn en ook de aard rijkskundige namen opnieuw bekeken zijn. Met dit alles kan lntusschen nog heel wat tijd gemoeid zijn (ook uit Oost en Weat moeten b-v. adviezen binnenkomen). Hoe stten. njjnen ongedeerd uit de pulnhoopen te schijn kwamgn. Op hun tocht van Soestdyk over Amers foort naar Doorn ontmoetten Prinses Ju liana en Prins Bernhard zeer groote en hartelijke belangstelling. Uit alle plaatsen langs den weg was de bevolking uitgeloo- pen en zij stond met de schoolkinderen ter weerszijden geschaard. De koninklijke auto reed zeer langzaam, tot vreugde van allen, die de Prinses en den Prins nog nimmer in deze streek hadden gezien. maand Na Totaal aantal gevallen waarin de proeftijd eind- dlgde <bU misdrijven) 1930 1931 1933 1933 1934 1935 1S88 1686 1707 3176 3679 3331 164 163 17.1 144 14.0 13 06 Omstreeks kwart voor twaalf sloten zich bjj de familie op huize Doorn de gasten aan, t.w. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bem hard, de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, jhr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en mevrouw, staatsraad mr. J. B. Kan, oud-mlnlster van Blnnenlandsche Zaken, de burgemeester van Doorn, J. H. E. baron van Nagell en mevrouw, K. O. L. graaf Von der Goltz en mevrouw uit Arnhem, baronesse *O. von Pannwitz en haar dochter, uit Bennebroek en baron Von der Heydt uit Zandvoort. i. Eenkiader- er gratis bij. ren voor geordende vrij den dag tredend* ban van laid- dier ioog en De sn Je r- Bt |e it sr ir van om hun la t goede zet met het oog op de Stuur ons deze advertentie in- toe voorinlii Woensdagmorgen om 12 uur is op huiae Doorn het huwelijk tuaachen den tweeden soon van den ez-kroonprins van Dultach- land, prins Louis Ferdinand van Hohen- sollern en prinses Kyra van Rusland plech tig ingezegend. Wanneer men nu nog weet, dat over het al gemeen 40% van alle veroordeelden recidi veert en van de tot gevangenisstraf veroor deelden ongeveer 66%, dan vormen deae ge tallen wel het sprekendst bewijs van de bell- 'zarne werking van de voorwaardelijke ver- oordeeling, zoowel voor de betrokkenen zelf als voor de gemeenschap. Het reclasaeerings- werk, waartoe ook behoort bet instandhou den van doorgangshuizen en landkolonies en het oprichten van werkkampen voor jeug dige voorwaardelijk veroordeelden, kost veel geld. Mogen de 33 samenwerkende reclas- seeringsinstelllngen in Nederland, die geza menlijk Zaterdag as. haar jaariyksch beroep doen op de openbare milddadigheid, by allen zonder uitzondering een gewillig gehoor en een goedgeefsche hand vinden voor haar edel werk van geestelijke en sociale barm hartigheid. mislukking gedoemde poging der Kamer, om dat men weet, dat de regeering haar, indien ze aangenomen zou worden, toch niet uitvoert. Bovendien zullen de stemmingen onzuiver zijn. Bjj de daarp volgende stemming (men zie hierboven) werd de eerste, evenals de derde verworpen met 33 tegen 4 stemmen. Alleen de N.S.B.-ers stemden voor. De tweede motie werd eveneens verworpen. De motie kelderde met 31 tegen 16 stemmen. Voor stemden de A. R., O H„ N. 8. B. en de heer Van Rappard (lib.). En zoo zijn wij na twee dagen spellingsdebat nog even ver van huis. De oorzaak van den brand is gelegen in het feit, dat een der lakspuiters zeer onvoorzichtig Is geweest. Hy schijnt een lucifer te hebben aangestoken in de nabijheid van de vele hoogst brandbare lakstoffen (cellulose e. d.). Onmid- delljjk vatten al deze stoffen vlam en in een ommezien stond de lakspulterlj in lichter laaie. De branddeuren werdén dadelijk gesloten en zy hebben uitstekend voldaan. De brand is tot de lakspulterlj beperkt gebleven. Het personeel was onmiddeliyk gewaarschuwd. In de fabriek is een soort omroep-systeem. voornamelijk om menschen voor de telefoon te waarschuwen. Toen de brand uitbrak, ver zocht de directeur voor de microfoon iedereen zoo spoedig mogelijk naar buiten te gaan en in een minimum van tjjd was de fabriek ontruimd. De brandschade is niet zeer groot, wel echter de waterschade. De fabriek is verzekerd, veel de schade bedraagt is nog niet te scni Het bedrijf zal geen stagnatie ondervinden. reserve-offlcier het te Afloop in pCt van het totaal gunstig ongunstig 83.8 84.7 834 Ónmogelijk is nog te zeggen, hoe de nieu we wet er uit zal zien, maar de minister schyn. goede hoop te hebben wij zijn zoo optimis tisch niet met de Tweede Kamer wel tot een ook hém bevredigend accoord te komen. Te Heerenveen Is de ruim 70-jarige mevrouw H van der Meulen met haar driewieler, vermoe delijk door den harden wind, te water gereden en verdronken. aangrenzende loods, welke toebehoorde aan de firma J. Kos ter Hzn., te Groningen, waarin eveneens een groote hoeveelheid hout lag opgeslagen. Deze Dat er thans (nieuwe) onzekerheid zou bestaan, kon de minister niet toegeven; practisch zal er in toekomst geen ver schil meer bestaan tusschen een examen- en een regeeringsspelllng. 1 Woensdagavond laat, tegen middernacht, te op den rijksweg Br» daTilburg. ter hoogte van Halten, een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen bet leven heeft gekoot. Bijna een Jaar na zijn eersten terugkeer uit Ned.-Indlé, waar de kruiser „Java" bijna tien jaar onafgebroken dienst had gedaan, het was 6 Mei van het vorig Jaar, dat de „Java" in Nieuwediep arriveerde, na in de Straat van Gibraltar op 3 Mei door de „Hertog Hendrik" te zijn afgelost is de vernieuwde kruiser Woensdag van Den Hel der voor de tweede maal naar Ned. O.- Indië vertrokken. Voor één dubbeltje per week sluit U een spssrverzekering ven honderd gulden bij do VICTORIA. Dst is nog een» een toekomst, ge vil M boek of kalender krijgt Het was een plechtig moment, waarop de grijze kruiser langzaam de haven uitgleed on der de welbekende tonen van ons Volkslied. Nauwelijks waren de klanken daarvan verstor ven, of op fort Wierhoofd werd een driewerf „hoezee” aangeheven, dat door duizenden werd overgenomen. Aan boord van de „Java” klonken daarop de bootsmansfluitjes, waarop de be manning, van voor tot achter, eveneens een driewerf „hoezee" aanhief, zwaaiende met de mutsen. Terwijl watervliegtuigen van De Mok boven de Buitenhaven cirkelden, koos de .Java" het ruime sop. Velen snelden naar den dijk, om zoo lang mogelijk van het imposante schouw spel getuige te zijn. -a w- en hoort wel een* met een zekere |\/l bitterheid beweren, dat men eerst -L vA eej, strafbaar feit moet hebben ge pleegd om maatschappelijk te worden voort geholpen, dat er feitelijk meer gedaan schijnt te worden voor strafrechterlijk veroordeelden dan voor brave burgers, die nooit met der. strafrechter in aanraking zijn gekomen, doch deze wrange opmerkingen bewijzen slechts met hoe groote toewijding de reclasseerlngs- instellingen hun taak vervullen. Redelijk zijn dergelijke uitlatingen niet, want zooals een zieke of herstellende meer zorg behoeft dan een gezonde, zoo behoeven de maatschappe lijk en zedelijk gederallleerden meer zorg om weer in het rechte spoor gebracht te werden dan zij, die in dat spoor zijn gebleven en er slechts in gehouden behoeven te worden Soms vormt ook een zekere minachting voor gewezen gedetineerden bjj hen, die zich open lijk niet zoodanig misdragen hebben, dat zl) Het is der Kamer toch ook nooit goed! moet de minister wel verzucht hebbengeef ik aan De Vries en Te Winkel het laatste woord, dar wordt ik van „verstarring" beschuldigd en .wil ik de ontwikkeling der dingen leiden, dan heet het, dat ik alles op losse schroeven zet. Inderdaad verkeert deze minister in de po sitie, dat hij tegenstanders hebben en maken moet, wélk standpunt hij ook inneemt. Op de tweede rij vonden hun zetel de groot hertog en de groothertogin van Mecklenburg, oom en tante van den bruidegom, ZK.H. Prins Bernhard, prins Friedrich, broeder van den bruidegom, grootvorst Wladimir, broeder van de buld, prinses Cecllie, zuster van den bruidegom, vorstin Zu Hohenlohe, tante van de bruid en prins Hubertus, broeder van den bruidegom. Achter dezen zetten zich de verdere familie, de overige gasten en de hofhouding. Nadat het orgelvoorspel was verklonken, werd een gemeenschappelijke zang aangeheven, dan werd de geloofsbelijdenis gezegd en vervolgens sprak Hofprediker Doehring de trouwrede uit. De trouwformule van het vorstelijk paar volgde, waarna gebed en Onze Vader. Weer knielde het bruidspaar voor den predikant om den zegen te ontvangen en daarop weerklonk een ge meenschappelijke zang van dankzegging. Een naspel van het orgel beslodfde plechtigheid. Kort daarop begaf het gezelschap zich aan tafel voor het gebruiken van het brulloftsban- ket. De jonge prinses Kyra van Rusland had haar jongen gemaal ter linkerzijde en haar vader ter rechterzijde. Tegenover haar zat haar schoonmoeder. Tegenover prins Louis Ferdi nand was de ex-keizer gezeten, met aan zijn rechterhand H.K.H. Prinses Juliana, die aan haar rechterzijde den vader van den bruidegom had. Tegenover Prinses Juliana had de echt genoot* van den ex-keizer plaats genomen met ter linkerzijde Prins Bomhard. Ten gevolge van de botsing vloog de groente- auto in brand. Dadelijk snelden de rjjksveld- wachters met de inzittenden van den Janaen- Limburg Expres te hulp, doch zy mochten er niet in slagen de vlammen te dooven, daar de geheele wagen in een oogwenk in lichter laaie stond. JNenmln konden de Inzittenden uit den brandenden auto worden gehaald. Toen dit na veel moeite gelukte, bleek een hunner reeds te zijn overleden, terwijl de andere met zware brandwonden was overdekt. Op de ,,Java" bevinden zich ongeveer 650 manschappen, officieren en minderen uit Nieu wediep. Van deze 650 man zjjn er 130, die vooi de opleiding meegaan, benevens een dertigtal adelborsten. Deze opleidlngs-schepelingen gaan slechts mee tot Colombo, waar de ontmoeting zal plaats vinden met Hr. Ms. „Sumatra", die dan de Indische schepelingen aan de .Java" zal overgeven en de adelborsten en matrozen van de opleiding weer naar Holland zal brengen. Des morgens om half tien had zich de marine commandant, Z. Exc. vice-admlraal T. L. Kruljs, reeds aan boord begeven, om vergezeld van den ,Java"-commandant, kolonel L. F. Klaassen, de inspectie te verrichten. Toespraken werden hier niet bij gehouden. Het geleek, of geheel Nieuwediep was ultge- loopen, om van het vertrek van de „Java”, die daar btfna een jaar aan de Buitenhaven gelegen had. getuige te zijn. Bovendien hadden de trei nen en autobussen uit verschillende deelen van het land honderden belangstellenden naar de marinestad gebracht. Het vuur werd echter onmiddeliyk krachtig aangepakt, waardoor de brand tot het Inwen’- dige van het gebouw beperkt bleef. De arbeid in de fabriek was direct na het brandalarm stopgezet en vele employé s werkten mede, om boeken, machines, gereedschappen en meubilair in veiligheid te brengen. Tegen vier uur was de brand zoover ge- bluscht, dat geen uitbreiding meer behoefde gevreesd te worden. Verschillende brandgevaar lijke voorwerpen werden naar buiten gegooid, zoodat deze niet vlam zouden kunnen vatten Bjj deze werkzaamheden werd een der brand weerlieden aan zijn hand gewond, een blessure overigens van weinig beteekenis, welke hem niet ervan weerhield nog verder aan de blus- schingswerkzaamheden deel te nemen. Nog twee kleine ongevallen gebeurden er. Een der em ployes stootte, toen hy door het brandende ge bouw liep, zijn hoofd aan een balk en mede door den schrik viel hij flauw. Dit gebeurde even eens met een anderen employé, die veel rook had binnengekregen. Beiden werden in de bui tenlucht onmiddellijk weer bijgebracht. Van de zijde van het publiek bestond voor dezen brand veel belangstelling. loods kon gedeeltelijk behouden blijven, brandweer bestreed het vuur, onder leiding van commandant P. Ploeg, met drie stralen. De zeer omvangrijke schade wordt oooc ver zekering gedekt. Inmiddels kan de wijziging van het be staande Koninklijk Besluit niet daarop wachten. Tot slot van zijn betoog heeft de minister nog enkele opmerkingen over de spelling zelf beantwoord. De school zou nu eenmaal aan de nieuwe spelling gewend zijn en daarom zou een nieuwe wijziging afgewezen worden. Maar dit noemde de minister geen motief. Niet de school heeft te beslissen maar het honger be lang van de geheele maatschappij. Bovendien zal er een beetje meer geestesdlscipline geen kwaad doen. Met klem kwam de bewindsman op tegen de dwangvoorstelling, als zouden alle leeraren en onderwijzers voorstanders zijn van de Regeling 1934. Men heeft spr. verweten, dat hij om redenen van economischen aard tot zijn besluit zou ge komen zijn en dat een nieuwe vyzlglng toch evenzeer den boekhandel zou treffen. Maar deze acht de nieuwe wijziging niet zoo bezwaarlijk Financieel» verantwoordelijkheid der regee ring bij wijziging van spelling is volgens den minister niet te aanvaarden. Nu en dan moe ten er wel veranderingen komen en deze ri sico's moeten de uitgevers dragen. De drie moties, allen afkomstig van de N.8.B. moest de minister natuurlijk ontraden. Bij de behandeling der moties verklaarden echter de heeren DE SAVORNIN LOHMAN en WOLTJKR mede namens hun fracties voor de tweede motie die betreffende de intrekking van alle sinds 1934 op het gebied van de spelling genomen maatregelen te zullen stemmen. Deze verklaringen riepen den heer VAN LAN- SCHOT (R. K.) in het geweer. De motie noem de hij een ydéien slag in -de lucht en een tot Omtrent den fabrieksbrand by de Njjko te Nijmegen vernemen wij nader, dat de schade vermoedeljjk In de duizenden loopt. De machi nes zijn zoodanig beschadigd, dat de fabriek, volgens de mededeellng van de directie, pas t«gen het einde van de volgende week weer in bedrijf zal kunnen worden gesteld. De ar beiders worden echter niet ontslagen, doch kunnen aan den opruimingsarbeid gezet worden. De brand is vermoedelijk ontstaan door het overspringen van een vonk van den motor op de aanwezige voorraden kapok. Woensdagavond hebben de afdeelingen Hel mond. Mlerlo-Dorp, Mlerlo-Hout, Deume, As ten, Beek en Donk Aaxle-Rlxtel, Gemert en Lieshout van den R.K. Metaalbewerkersbond te Helmond een demonstratieve vergadering gehouden, waarop met algemeene stemmen de volgende motie is aangenomen: ..De R. K. Metaalbewerkers van Oost-Bra- bant, te Helmond in groote demonstratieve ver gadering bijeen, constateeren met de metaal bewerkers van West-Brabant en Zeeland een oplaaiend anti-paplsme in den lande en spre ken zich eveneens uit voor het houden van massa-vergaderingen van het katholieke volk, ten einde te demonst heid en tegen de ai detoosheid.** Woensdagmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de staatsbosschen onder Noord- barge nabij Emmen. Personeel van het staats- boechbedrljf, de brandweer uit Emmen en een groot aantal omwonenden konden het vuur door krachtig ingrijpen bedwingen, waardoor de omvang van den brand in dit eenige hon derden H A. groote boschcomplex beperkt bleet tot vjjf H.A. jong bosch met gemengde beplan ting Des avonds tegen zeven uur werd opnieuw brand gemeld, nu in de bekende Eknmer den nen, een der meest gezochte uitspannlngsoor- den van het Noorden. Opnieuw was de brand weer met boschpersoneel en een zeer groot aantal bewoners ter plaatse, om het vuur te bestrijden. Dank zij het feit, dat de sterke oostenwind tegen den avond was gaan liggen, kon men hier het vuur spoedig meester worden. Een halve HA vijftienjarig dennenboech is ver brand lijdelijk van hun vrijheid beroofd moesten worden, een ernstig obstakel voor een Juiste wwardeering en een daadwerkelijken steun aan den reclasseeringsarbeid. Aan hen, die zelfverzekerd van eigen onberispelijkheid met minachting meenen te mogen neerzien op hun zwakken medemensch, zouden wij de houding van Christus tegenover de openbare sondaars, het maanwoord: „Wie staat, ziet toe dat hij niet vaDe", willen voorhouden en de vraag stellen, wat zjj zelven gedaan zouden hebben, indien zij in gelijke omstandigheden hadden verkeerd als zij, voor wien hun hoog moed slechte verachting vindt? waar- duizenden vrijwillige krachten heeft recht op onzen en medewerking. Om eenlg idee te geven van wat er op d!t gebied wordt gepraesteerd, laten w^j hieronder en kele cijfers volgen. Het a^ital voorlichtings rapporten, dat omtrent aard en vroeger leven van den verdachte aan de rechtbanken wordt uitgebracht, is tot minstens 3000 per Jaar gestegen. Voor de jaren 1930 tot en met 1935 gelden de volgende cijfers over het aan tal voorwaardelijk veroordeelden en de re sultaten, door reclasseerlngstoezicht of pa tronage bereikt. Woensdagmiddag half vijf Is een telle uit slaande brand uitgebroken in een der groote loodsen van de N.V. H. Th. Wilmink, scheeps werven aan het Wtnschoterdiep te Groningen Zooals gewooniyk, waren de knechten in de open lucht bezig met het verbranden van spaanders hout en houtafval, hetgeen geschied de op ongeveer tien meter van de loods. Door den sterken wind sloegen de'vlammen evenwel over naar de loods, die een oppervlakte heeft van 19 bij 20 meter. Binnen korten tijd stond deze loods, die geheel gevuld was met hout waarin zich een nieuwe motorboot bevond, in lichter laaie. In een minimum van tjjd is zij geheel afgebrand. Het vuur sloeg over naar een aterdag 7 Mei as. zal in geheel bet land de nationale Reclasseeringsdag worden gehouden. Onder aanvoering van de Centrale Leiding te Amsterdam zullen 883 plaateelijke comités en collecte-leiders in 833 gemeenten, omvattende 1067 plaatsen, de Inzameling regelen van de gelden, die ter goede zullen komen aan de Reclasseerlngs- instelllngen van alle gezindten. Een groote organisatie van een groote actie voor een schoon sociaal en in wezen christelijk doel dat door geheel bet Hoogwaardig Episcopaat, door een vijftal ministers en door tal van vooraanstaande figuren uit kerkelijke en wereldlijke kringen in het bijzonder wPrdt aanbevolen. De reclasseering bepaalt zich niet enkel tot het beoefenen van het werk barmhartigheid: gevangenen bezoeken hen te troosten en op te beuren, om nieuwen moed in te spreken en hen geeste lijk rijp te maken voor een beter leven, wan neer de gevangenispoort voor hen opengaat en bet vrije leven in de maatschappij ben weer aan verleidingen van allerlei aard zaj blootstellen, zij neemt ook voorwaardelljk veroordeelden onder haar leiding en bescher ming om hen gedurende den gerechtelijk vastgestelden proeftijd voor een herval en de gevangenis te behoeden, zij verleent ont slagen gedetineerden hulp en nazorg om «an hen weer nuttige en eerzame staatsburgers te maken, die recht hebben op een vrije en behoorlijke plaats in het leven. Dat deze ar beid onder de huidige omstandigheden, waar in voor zoovelen, wier verleden onbesmet la. geen werk gevonden kan ««orden, bijzonder moeilijk moet zijn, zal men gemakkelijk kun nen begrijpen. En deze bijzondere moeilijk heden wettigen niet alleen den bijzonderen Ijver, dien de reclasseeringslnstelllngen aan den dag leggen, maar geven haar ook een bijzonder recht op onzen actieven steun. Het kan overigens vreemd loopen in een Kamerdebat; niet één der sprekers in den Se naat heeft het beleid van minister Slotemaker de Bruine goedgekeurd, integendeel: er zijn uitsluitend harde noten gekraakt, nu en dan zelfs met heel groote onbarmhartigheid, maar toen de N. 8. B. een motie indiende, uitspre- kend afkeuring van het ministerieele spelling- beletd, verwierf deze uitsluitend de stemmen der voorstellers. Van den anderen kant Is deze gang van za ken echter ook weer niet zoo wonderlijk, de motie droeg een te sterk politiek en anti-gou- vernementeel karakter. Bovendien waren de bezwaren tegen dezen minister van zeer ult- eenloopenden aard cn liggen deze grooten deels In het verleden. Krachtig heeft de heer DE JONG (R. K.) de spelllng-Marchant en het door dezen minister gevoerde beleid verdedigd. In geheel gelijken geest sprak ook de heer 8IKKES (8. D. A. P die geen onwettigheid rag in de door mr. Marchant genomen maat regelen. Zeer onvriendelijk bejegende de heer VAN EMBDEN (V. D.) den minister, door dezen te wijzen op de twee échecs van Jongeren datum het geval met de kennelijk mannelijke zelf standigheden en dat met de herziening de.- aardrijkskundige namen alsook door den mi nister te verwijten, dat deze, ofschoon geen taalgeleerde zijnde, toch maatregelen op het gebied der spelling neemt. Voor eenige, meer tastbare attractie zorgde namens de N. 8. B.-fractle, de heer DE RIJKE; hy kwam met maar liefst drie moties, waarin. 1. Het beleid der Regeering ten deze onjuist werd genoemd; 3. De intrekking werd gevraagd van alle maatregelen van bestuur, welke verandering gebracht hebben In de schrijfwijze bU examen- afleggen; 3. Voor schadevergoeding aan uitgevers werd gepleit en schadeverhaHng op degenen, die verantwoordelijk zijn voor de genomen maat regelen. Vooral de laatste wensch was begrijpelijk: oud-minister Marchant is geen groot bewon deraar der N. 8. B. en h(j heeft daarvan nog wel eens ondubbelzinnig blijk gegeven. Deze vrijmoedigheid moest hy nu maar eens boeten met het neertellen van de noodlge millioentjes, voor zoover de voorraad strekt! Niet onaardig gevonden: het zweemt naar zekere Duitsche voorbeelden. Een actie tot schadevergoeding zou niet kanslooa" zijn, verzekerde mr. De Ryke, die zich echter, ook als jurist, nog wel eens ver gist Ondanks alles heeft de minister van Onder- wjjs, de heer SLOTEMAKER, de verschillende sprekers, ook in tweeden ternrijn, hoffelijk en niet önvriendelyk beantwoord, en wel terstond had hy schoon gelyk, toen hy verklaarde, dat leder beleid op het gebied van de netelige spelling-kwestie aanvechtbare kanten moet ver- toonenj een leder moest willen constateeren, dat de situatie uiterst moellyk is en terecht legde de mlnlser er den nadruk op, dat het onmogelijk zal zijn en blijven, een 7» leder be- bevredigende oplossing te vinden. Hoewel de brandweer groote watermassa’s op het vuur wierp, kon zy niet voorkomen, dat binnen een half uur de groote opslagplaats in een rookenden puinhoop veranderd was. Een paard is in den rook gestikt. Alles wat zich In de opslagplaats bevond ging verloren. De groentenboer, de heer V., die de opslag plaats in v gebruik had, was niet verzekerd. De eigenaar van de opslagplaats, de heer J.. was wel verzekerd. Een viertal perceelen kreeg aan de achter- zyde waterschade. Omtrent de oorzaak tast men In het duister. Als bijzonderheid valt nog te melden, dat, nadat het vuur geheel gebluscht was, drie ko nijnen ongedeerd uit de pulnhoopen te voor- Woensdag middag is brand uitgebroken in de N. V. Radiofabriek en Ingenieursbureau v/h. Van der Heem en Bloemsma te Den Haag. De brand ontstond in de lakspulterlj. Het brandbare materiaal gaf het vuur rljieiyk voed sel, zoodat de vlammen spoedig om zich heen grepen en de brand zich vrij ernstig liet aan zien. toen de brandweer weinige minuten na de alarmeering met twee motorspuiten ter plaatse verscheen. Voor de vierde maal van deze maand is brand uitgebroken te Den Helder. Na den brand in een droglstery op Zondag, een brand In een boerderij op Maandag en een brand in een leegstaande woning op Dinsdag, is Woensdag avond omstreeks half acht brand ontstaan In een houten loods op de Rykswerf. In de loods, het z<. mothok. was houtafval opgeslagen. Ten gevolge van broei heeft da voorraad houtafval vlam gevat en spoedig was de loods gelijk een brandende fakkel. In de onmlddeliyke nabyheid stond brandspuithuisje van de werf en terstond heeft dan ook de werfbrandweer met assistentie van matroaen van de „Van Speyk", het opleidings schip, dat op de werf ligt, met drie stralen water gegeven. Het vuur was weldra bedwon gen, zoodat het gevaar voor uitbreiding er bevond zich een groot aantal houten sloepen- loodsen In de nabyheid was geweken. De houten loods brandde geheel af. Ook de Heldersche polltlebrandweer arri veerde met een motorspult, doch zy behoefde niet handelend op te treden. et prachtige reclasseeringswerk, aan zich wijden. waardeertng De voorzitter van de vereeniglng ,JDe Katho lieke Nederlandsche Dagbladpers;’, mr. Frans Teulings, heeft zyn ontslag als zoodanig aan geboden, omdat hy het directoraat heeft neer gelegd van de N. V. Algemeene Ultgeversnlj. voor dag- en weekbladen, welke het Noord- brabantsch Dagblad, Het Huisgezin te ’s Herto- genbosch, uitgeeft. Deze beslissing staat in verband met toene mende werkzaamheden van mr. Teulings op staatkundig terrein en met de hem gegeven opdracht, tot bet ondernemen van een stu diereis naar Nederlandsch-Indié als gedele geerde van de R. K. Staatspartij. Vennoedelijk door kortsluiting is brand ult- gebrtktn in de kapitale boerdery van den heer H. H. Nyhof, gelegen te Wiederholthuls by Heino. De brandweer van Heino, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de ge heele boerdery tot den grond toe afbrandde. Een In de nabyheid gelegen schuur, waar o.m. de landbouwwerktuigen stondéh, bleef behou den. De vrouw van den heer Njjhof, die ziek te bed lag, kon tydig uit het huis wordgn ge bracht. Ook het vee, dat op stal stond, kon worden gered. De schade, die ongeveer f 10.000 wordt dbor verzekering gedekt. Terwyi ryksveldwachters op dat uur de op dien weg passeerende auto’s controleerden en Juist bezig waren den auto van den Janssen- Limburg Expres te onderzoeken, reed een vrachtauto, afkomstig uit De Lier (Westland), welke geladen was met groenten, op eerstge- noemden wagen in. De minister van Economische Zaken heeft ten einde de situatie op de consumptlesuudappel- markt te vergemakkelijken, besloten de verhoo- glng van het invoerprysverschll op vroege aard appelen van f 3 tot f 5 per 100 K.G. niet op 16 Mei as. te doen ingaan, doch op 1 Juni a.s. Toen volgde de verdediging tegen een lange serie van klachten over het ministerieel beieid: De ipinister was geen taalgeleerde, -a. maar dat was mr. Marchant toch ook niet? Indien alleen taalgeleerden mochten ingrijpen, zou er niet veel kunnen gebeuren. De minister was bovendien niet zeer onder den indruk van eens gezindheid onder de taalgeleerden. De verwyten ten aanzien van de beide door den heer Van Embden genoemde échecs wees de minister terug. Aan de totstandkoming der herziening van aardrykskundlge namen had hy part noch deel gehad en het was niet zyn gehuld, dat hy geen lyst van kenneiyk manne- lyke zelfstandigheden had kunnen krijgen. Zelfs de onvervaardste optimist zal het niet wagen, te beweren, dat de debatten over de interpellatie van prof. Woltjer betreffende het spel- ling-probleem eenige opheldering hebben gebracht. Alleen is gebleken (waartoe ove rigens geen uitspraak der Kamer noo- dig was geweest) dat de Senaats- meerderheid niet terug wil naar de spelling De Vries en Te Winkel, ook niet als tydelyken maatregel, et) dat de Eerste Kamer met alleen de N. S. B.-ers als dissidenten geen schadevergoeding wenscht te geven aan de uitgevers, noch ook eenigen minister financieel verantwoordelijk wil stellen voor eventueel geleden schade. foort met het stafmuziekkorps van net vytda regiment infanterie opgesteld, onder commando vsn majoor Weber. Op de ge wone plaats voor bet fbrt WierhooM stand de stafmuriek van de Koninklijke Marine, onder leiding van kapelmeester L. Leistiko% gereed. Het losmaken van de .Java” van den wal verliep in de beste orde en om precies half twee kwam er beweging in het ranke gevaarte, dat achteruit de haven werd uitgesleept door de sleepboot „Utrecht”, terwyi de „Nestor" uit Umulden aan de boeg bevestigd was. om het gevaarte in den rechten koers te houden Aan boord klonk een hoornsignaal en direct sette de stafmuzlek van de Konlnklyke Marine het Volkslied in. De beide slachtoffers zyn P. van der Lugt en Aart van Berkel. beiden woonachtig te De Lier. Een voorbykomende geneesheer heeft nog ge tracht ter plaatse hulp te bieden, doch er bleet niet anders te doen dan den zwaargewonden man aaar het ziekenhuis te Tilburg te ver voeren, waar ook hy spoedig overleed. Het parket uit Breda werd onmiddeliyk van het gebeurde In kennis gesteld en spoedig wa ren de officier van Justitie mr. Beelen. alsmede de polltie-deskundige Van der Schutte Olivier op het terrein van de ramp aanwezig. De brandweer uit Tilburg, welke lntusschen was gealarmeerd, kon niets uitrichten, daar de auto totaal uitbrandde. De gemeente-politie en de marechaussee uit Gilze regelden het verkeer. De rijksveldwacht stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeluk. De beide slachtoffers van het ongeval waren 28 Jaar oud. Aart van Berkel werd dood uit den wagen gehaald. Hy zat naast P. van der Lugt, die den wagen bestuurde. Deae was, toen hij uit den auto kon worden bevrijd, nog niet overleden, doch stierf direct na aankomst in bet ziekenhuis te Tilburg. Van der L. wee einde kort gehuwd. Woensdagmiddag omstreeks kwart over vyf ontstond te Bussum brand In een opslagplaats, welke gelegen is aan de Raadhuisstraat en de dr. Fockstraat. Dit pand is gelegen in een zeer dichtgebouwde omgeving. Omwonenden waarschuwden onmiddeliyk de brandweer, doch voor deze water kon geven, sloegen de vlammen reeds aan alle zyden uit de opslagplaats en had het vuur de droglstery en bet woonhuis reeds aangetast. De brandweer tastte met 5 stralen op de motorspult het vuur aan. Allereerst werden in een naast het brandende pand gelegen dro- gistery de meest gevaariyke stoffen uit de om geving van het vuur gehaald en werden de vlammen, die aan den gevel van de drogisterij lekten, bestreden. Ook op heU wqonhuls werd onmiddellijk water gegeven. Defer den sterken wind kwamen de brandende houtdeelen tot ver in het centrum der gemeente terecht, ter- wyi dikke rookwolken door de winkelstraten joegen. Van alle zijden kwamen dan ook nieuwsgierigen toestroomen, doch deze werden door de politie, die de omliggende straten Had afgezet, op behooriyken afstand gehouden. altaar opgeslagen, waar door Hofprediker Doehring het huweiyk zou worden ingezegend. Naar hier schreed om twaalf uur het bruids paar. De bruidegom was gekleed in de uniform van reserve-offlcier van de luchtmacht, de bruid droeg het te Parys gemoderniseerde bruidskleed van haar grootmoeder. Nadat zy waren gezeten namen achter hen plaats, van links naar rechts, grootvorst Kyrill, vader van de bruid, prinses Hermine, de echtge- noote van den ex-keizer, de ex-keizer in groot tenue, veldgrijs generaalsuniform, met broeden oranje-band en ridderorden, de ex-kroonprin- ses, moeder van den bruidegom, de ex-kroon- prins, vader van den bruidegom, en HKH. Prinses Juliana.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15