WES LAND Ransdorp hersteld Toren van Van 24e KATHOLIEKE West-Friesland MIVA krachtig MISSIE machtig WESTFRIESCHE LANDDAG I WERK BEWAARD H. EUCHARISTIE LAA T-GOTHISCH B0UW- OP ZONDAG 29 MEI TE ZUIDERMEER STAAN DONDERDAG 5 MEI 1938 HET TEEKEN DER IN Westfriesche agenda 5 Mei OBDAM 6 Mei HOOGWOUD Uil PROVINCIAAL NIEUWS AVENHORN WORMER 7 Mei AKERSLOOT 8 Mei HOOGKARSPEL WERVERSHOOF 9 Mei 10 Mei BOVENKARSPEL WORMERVEER 12 Mei - ENKHUIZEN ASSENDELFT R1 WEERE 13 Mei 15 Mei 18 Mei KROMMENIE 25 Mei 26 Mei 27 Mei 28 Mei 29 Mei 12 Juni 19 Juni Wachter van Waterland 26 Juni GROOTEBROEK Restauratie onder leiding van den heer J. C. Copray nadert haar voltooiing ZAL DE DE KROOSPLAAG IN WEST- FRIESLAND 1 14 Mei HOEDEN - HOEDEN Allen naar de Kerksteeg, naar de bekende Bontzaak van GEZ. STEEMAN. Hoorn. LUTJEBROEK De Dmttche Leverworst pm KONIJN Die smaakt fgR. GROOTE NOORD-35 - HOORN i 200 r. Prof. Rouwenhof t 31.160 r. Pride of de parochianen (13.30). te Zaandam en 14. H Wormer. ■aal, van Tentoonstelling Op Dinsdag 31 Mei a.8. Vaste-laaten-regeling. In deze gemeente T nog de (Ml ten to) hebben ’achaffl Nlewwii Tentoonstelling en draverij te Opmeer. Onder dit wapen staat te lezen; H; ivens D in het Bt. Beadfaciua- missiehuis te Hoorn van 10 tot 10 uur. MO ontspanning der KJ.O. te Hem—Venhui zen. KATHOLIEKE WESTFRIESCHE LANDDAG TE ZUIDERMEER. De toren van Ransdorp, waarmerk van Waterland, is weer voor eeuwen bewaard. Het steigerwerk, dat twee jaarlang den toren hield omkneld, wordt thans ge leidelijk weggebroken alsmede de karn, zoodat het geheel dem Ingerichte botermakerU Is. Wi De restauratie la uitgevoerd uitsluitend met oude handvormstaen en verder met Gllden- Paardensportvereeniging. In verband met gerezen moeilijkheden, zal de draverij op den derden Pinksterdag, niet, zooals oorspronkelijk In de bedoeling lag, worden gehouden op de Badlaan, doch op de Weverstraat. Eendracht doet cleyne saecken bloeyen In'maght en oock in welstand groeyen. 54-Jarig bestaan. Zaterdag as. herdenkt de N.V. Vereenlgde Bllkfabrieken haar 50-jarig bestaan. Mltento in café Haakman te Orootebroek. 7.30 in De Doelen te Hoorn stemgerechtigde Ingelanden van de banne d’Ampte. Middenstands tentoonstelling café Haakman te Orootebroek. Voorjaarspaardenmarkt te Hoorn. Missietentoonstelling In het St. Bonifadus- mlssiehuls te I^porn van 10 tot 10 uur. 730 Gemeenteraad van Hoorn. Bedevaart naar Helloo der Metejes-Congrega- tiea. Mltento In café Haakman te Orootebroek. Bportfeeaten te Enkhulaen. Het !t C Kosteloos* inenting. In de O.L. school te Groothuizen zal op 11 Mei as. gelegenheid be staan voor kostelooze inenting. Er wordt aan bevolen om één- en tweejarige kinderen reeds te laten Inenten. tot welker grondgebied sedert een aantal jaren ook Ransdorp behoort. Publieke Werken afd. Gebouwen voert dit werk uit, dat onder be kwame leiding staat van den heer Jbs. C. Copray, technisch ambtenaar. voor Urker kapers met zijn geweldigen boegspriet bjj het door den wind gaan achtereenvolgens de torenspitsen van Elburg, Muiderberg en Rans dorp afsloeg vóór het onder den rook van Am sterdam in veiligheid kwam. Hulp in lijden. Dezer dagen ia besloten om. wanneer een lid ziek is en de late week een dag heeft, die hem niet wordt uitbetaald, hem de gebruikelijke ultkeering van „Hulp In Lij den" te overhandigen. Dit bij wijze van proef voor den tijd van drie maanden. Concours van den R. K. Bond van Zangver- eenlgingen in Noord- en Zuldholland te Hoorn. Concours van den R. K. Bond van Harmonie ën Fanfarekorpsen in Noordholland te Spier dijk. Concours van den R. K. Bond van Harmonie ën Fanfarekorpsen in Noordholland te Spier dijk. Missletentoonstelling in het 8t. Bonlfacius- zlekenhuis te Hoorn van tot 10 uur. De vo< uit Anna-I Handel tart 379 Schage uteldler Texel: enslontx Wlerini llddenm füzigtag Alkmaa oemlng Bergen: i kruidt an Dulr Castrici lanufact Heertiui Verder Zon dsct Ov« Th. eken 1 d srs be< un t de» s Ora 1 echte 10 dag Over 3. te Speciaal adres voor vervormen. Laat van Uw oud bont een vos maken. Ook nieuwe verkrijgb. snls. Alk Noord hechte tricum for o d boete den B F. O. maar, M A. leder J te Ann hls. A. 5.— I Oven van St de J. 8 dagei Overt te Zaai N. E. 1 1 Overt luid B lechter Men De i leid g leuw i aderini Het v evormc laatret oor he tig on; nder b Aange leer A eschlkt laatsve Train» jdelijk lans n Ingen i enden aan H Deze ad, dal - Ingas De kermis. De kermis behoort weer tot het verleden. De drukte was dit Jaar niet zóó groot als andere jaren. Het koude weer zal hieraan niet vreemd zijn. In de danszalen heerschte een gezellige drukte. Er is geen enkele wanklank gehoord. St CaecUia. In verband met het M. con cours te Hoorn zullen de repetities des Maan dags met een half uür verlengd worden. 7,30: Raad Wervershoof. „Requiem" van Cherubini, uit te voeren door „Sappho" in de Oosterkerk te Hoorn. g uur blokfluiten voor de Nachtegaaltjes van de Oraal te Hoorn. Club voor de Zonnestraaltjes van de Oraal te Hoogkarspel. Na het Lof godsdienstonderricht voor da groote leden van de Oraal te Wervershoof. Na het Lof dadenclub van de Oraal te Oroo tebroek. 8 uur politieke club der KJ.M V. te Hem— Venhuizen. 730 St. Aloysiusban der KJ.C. te Hem—Ven huizen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Mol en 8. Tolman, te Smallingerland; H. O. Glan dorf, te Purmerend en A. M. Prónk; J. Bouw meester en 8. Damhuis. Oehuwd: O. J. Teer. Vaatleggen van honden. Het vastleggen van honden is tot en met 15 Juni as. op of aan den openbaren weg Westdijk alhier, bij politie verordening verboden. Bedevaart naar Helloo van den R. K Vrou wenbond. Concert in de Weaterkerk te Enkhuizen. i staat erd nu Bij de •rot na drez vi lassers itbreldi: an de Naar lutomatl R. K. W. 8. V. Op de Zondagen 8, 15, 33 en 20 Mei wordt een Junlorentoumool gehouden op de W. 8. V.-terrclnen. Het programma van Zondag 8 Mei luidt: W. 8. V. aA D. O. a te 13 uur; Dem a—P. 8. O. K. a te 13 uur; 8. V. A. aPurmerend a te 1.15; O. V. O. a—U. 8 V a te 1.15; Winnaar a— Winnaar B te 330; Winnaar O—Winnaar D te 3.45. Zakeiukt dedrUfabelasting. B. en W. stel len voor afwijzend te beschikken op een ver zoek van het Departement Zaanstreek der Ned Mij. van Nijverheid en Handel tot afschaffln» of geleidelijke verlaging der zakelijke belasting op het bedrijf, omdat de flnancleele toestand der gemeente de derving dezer baten niet toe laat. Redaaaeeringswerk Het comité van aan beveling, dat den Roclasseeringsarbeld gaarne gesteund ziet, spreekt den wensch uit, dat zeer velen In onze gemeente door een milde gave we derom het hunne zullen willen bijdragen om dezen voor maatschappij en Individu zoo hellza- men arbeid in stand te houden. ZD. die als collectant hun diensten willen be- wijaen. worden verzocht bij het Secretariaat van bet Plaatselijk Comité van Uitvoering zich op te geven. Brand Woensdagmorgen ontstond brand In de woning van den heer C. Dikstaal te den Hout (Gem. Hoogkarspel). Toen de schilder J. Bakker uit zijn woning kwam, bemerkte hij dat in bovengenoemd woon huis vlammen uit het dak kwamen. Hij maakte spoedig alarm, zoodat binnen zeer korten tijd de brandweer van Hoogkarspel aanwezig was. On der leiding van burgemeester Middelhof! tastte men 1 vuur aan met 3 slangen. 3 uit de water leiding en een op de motorpomp. Alhoewel men in zeer korten tijd den brand meester was kon niet worden verhinderd dat het bovendak en de zolder geheel uitbrandden terwijl het meubilair groote waterschade beliep. Naar we vernemen is de brand vermoedelijk ontstaan In den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. Arbeidscontract. Sedert eenigen tijd wer den alhier, op initiatief van den burgemeester en onder diens leiding, besprekingen gevoerd tusschen werkgevers en hoofdbestuurders van de betrokken organisaties in landbouw-, tuin bouw- en bloemistbedrijf. om te komen tot het sluiten van een collectief landelijk arbeidscon tract voor deze bedrijven. Een dezer dagen is hierin overeenstemming bereikt en wel op de volgende basis: het mini mumloon voor volwassen arbeiders zal f 18 per week bedragen. Gedurende het tijdvak 1 Juni— 1 December zal het loon voor niet-volwMsen arbeiders bedragen van 14, 15, 18, 17, 18, 18 en 30 Jaar reap f4.50, f5, f730, f». f10, f 13 en f 15 per week en gedurende het tijdvak van 1 Dec. tot 30 Mei resp. f4, f5, f730, ft. f 10,. f 13 en 113.50 per week. De toren van Ransdorp Is meer dan vier eeuwen oud. De bouwperiode valt In het begin der zestiende eeuw. In het Jaar 1503 gaf Philips de Schoone, graaf van Holland, aan zekeren Jacob Dlrksz te Ransdorp toestemming tot het oprichten van een bierbrouwerij. Hierbij werd tevens vermeld, dat. Indien de bewoners van Ransdorp een toren bi) de kerk wilden bouwen, dit mocht geschieden op het erf van genoemdeu Jaoob Dlrksz. De bouwmeester van den toren is waarschijnlijk geweest Mr. Jan Poeyt. Zooals meerdere Nedérlandsche torens is die van Ransdorp nooit afgebouwd. De verhoudin gen van het zeldzaam zware, maar betrekkelijk korte torengebouw de hoogte bedraagt slechts 35 Meter wijzen er op, dat hier een groot- sche opzet aanwezig is geweest. De toren be hoorde ook bU een mlddeleeuwsche kruiskerk, welke blijkens de ook thans weer gevonden fun damenten veel grooter is geweest dan het latere 18e eeuwsche Hervormde kerkje, dat kort voor de restauratie van den toren door een nieuw bede huis werd vervangen. Over dien ontbrekenden torenkop doen veel verhalen en legenden de ronde. Blikseminslag en bombardement in den Spaanschen tijd worden als oorzaak genoemd. Vrees voor verzakking kan wel als uitgesloten worden beschouwd, daar de fundamenten hecht genoeg zijn. Verder kent men de legende van het reusachtig koopvaardljachip, dat vluchtende Bjj het bezoek, dat wjj onder leiding van den heer Copray, aan den toren brachten, kregen wij, ofschoon de steigers nog voor tweederden het gebouw omslulten, een uit stekenden indruk van 1 vele zorgzame werk, dat hier is verricht. Straks zal de fraaie laat-Oothlsche toren zich weer vertooeen met den gaven luister van stfn rijk bewerkte fiale pinakels, bogels en kruisbloemen, het lijnenspel van montanta en traceerlngen in de bogen van ramen en galmgaten. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon Victor, s. van Jac. A. Moo(j en Cath. Schouten; Mar- tinus Petrus, zoon van Jan de Jong en Agatha Kok. Ondertrouwd: Simon Sneekes en Catharina Joanna Munster. Getrouwd: Gerardus Bakkum en Catharina Biersteker; Gerrlt Berkhout en Gertrud Jose- fln* Borgmann; Cornells Johannes Bakker en Sophia van der Lee. Hbog boven In het portaal bevindt zich nog een kleine kluis, welke vroeger drie en thans nog twee deurtjes van koper en hout met ijzeren sluitboomen bezit. Hierin werden de hand vesten en privilegiën van Waterland be waard; behalve te Ransdorp berustten de sleu tels der kluis te Landsmeer en Zuiderwoude. Het kluisje is nu leeg. Van de stukken, die het bevatte, zijn er nog enkele In het Provinciaal Archief te Haarlem. In plaats van de oude houten trap, die trou wens sinds den Spaanschen tijd gedeeltelijk was weggebroken, voert thans een hardsteenen trap In den toren omhoog. Boven is de klokken stoel gerestaureerd. De zware luid- en slagklok draagt het opschrift: „Verbum Domini manet in aeternum” Henricus Meun me fecit Anne 1830" (Het woord des Heeren blijft In eeuwig heid, Henricus Meurs heeft mij gemaakt, Anne 1830). Verder zijn thans vier wijzerplaten met afzonderlijke uurwerken aangebracht. Langs de torentrap treft men In den ouden steen veel vuldig de ag. huismerken aan. 5 uur: in het patronaat te Lutjebroek jaar vergadering van den Westfrieschen Korenbond, afdeeling Oost. 7.30 slotvergadering der KJM.V. te Hem— Venhuizen. 730 Mgr. Aengenentban der K.J.C. te Hem— Venhuizen. Doch niet slechts met de bekwaamheid van den vakman heeft de heer Copray de uitvoering van dit werk geleid, maar ook en vooral met een groote liefde voor dit object, welke een waarborg was, dat met volle toewijding en piëteit dit monument uit zijn staat van verval werd hersteld en straks weer met al zijn robuustheid van lijn en sierlijkheid van détail, een pronkstuk zal zijn van Waterland. Restauratie van den toren was dringende noodzaak geworden. De zware, twee meter dikke muren vertoonden scheuren, vooral door de ver woestende werking der dikke ijzeren ankers. Het bleek reeds noodlg stutten agn te brengen, om erger te voorkomen. Het gebouw diende als bergplaats van brandbluschmaterlaal. Verder was er van ouds de arrestantencel ondergebracht naar van MerijtJe Dekker. Gehuwd: Johannes P. Neuvel en Querena Schouten, wonende te Zwaag, Kerkebuurt 113; Arnoldus Mol en Catharina Jong, wonende te Wervershoof, C.73; Everardus A. Bot en Marga- retha Molenaar, wonende te Grootebroek, Melk- straat 0.193. Vaste Lasten-commimle Ih de vaste tas- tencommissie zijn hier benoemd de heeren 8. Kuiper. Jb. Stelling, Klazes, R. Doodeman en Afscheid pastoor Romboute Zondagnamid dag om twee uur zal in de Nieuwe Sociëteit het officieele afscheid van den pastoor plaats heb ben voor parochianen en vereertlgingen. Daarbij zal tevens het geschenk worden aangeboden als laatste bewijs van dankbaarheid en erkentelijk heid van de geheele parochie. Na afloop bestaat er gelegenheid van half vier tot vijf uur, om persoonlijk afscheid te nemen van den pastoor. De Katholieke Tooneelgroep „Ons Tooneel" speelt ,De boetseerder der smart” ten bate van .Herwonnen Levenskracht", In het Wllson- theater te Hoorn, ’s avonds te 8.15 uur. 7 uur Missieclub van de Oraal te Hem-Ven huizen. 7.30 handwerken voor de jongere leden en 830 handwerken voor de oudere leden van de Oraal te Hoorn. 7 uur naaiclub van de Oraal te Hoogkarspel 7.15 Zangclub van de Oraal te Wervershoof. Missienaaiclub van de Oraal te Orootebroek. Als het waarmerk van Waterland verheft sinds eeuwen de toren van Ransdorp zijn roestigen kop uit de welig groene, van water doorsneden landouwen aan zijn Vöet. Als 71 wachter staat hij geplant, breed uit in den weeken grond, en zijn blik peilt de blinkende horizonten van dit meest Hollandsche aller Hollandsche landen, van de zee, achter den bóchtigen zwaren dijk, om Zuidwaarts een groet te wisselen met de oude en nieuwe torens van het rusteloos groeiend Amster dam. Zoo staat hij er eeuwen en hij zal er nog eeuwen staan na deze, als straks bet steigerwerk wijkt van zijn machtig steenen Hjf en de oude toren, als herboren. In her nieuwden luister trotseeren zal den wind, de zcnnefelheid en den striemenden regen. O» ptantaoenept Rr wordt veel gedaan tot verfraaiing van ons stadsschoon. In het Sn. van Loosenpark is de volière weer verrijkt met eenl- ge vogels. De apenfamilie heeft er gezelschap bijgekregen, terwijl het mlddengazon veranderd is in een rotstuintje. Botsing. Tijdens de kermis reden de hee ren A. en N. met de motorfietsen tegen elkaar. Beiden liepen hoofdwonden op. Na door dokter Koppen verbonden te zijn, konden zijn huis waarts keeren. De motorfietsen werden zwaar beschadigd. ml een mo- 'aar ook het personeel in witte bedrijfskïeedlng 1» gestoken, maakt het geheel een hyglénlschen en prettlgen Indruk. R. K. V. V. Wlt-Rood Het programma voor a.a. Zondag luidt: Valken I—Wlt-Rood I, 3.3O^uur. vriendschap pelijk; Wlt-Rood II—K. O. B. IH, 3.30 uur. ne- derlaagwedstrijd; Wlt-Rood Jun. B—V. V. W. C, 1 uur, vriendschappelijk. In het torenportaal herinnert nog meer aan het katholiek verleden. Een stuk van den hardsteenen wljwaterbak zit nog In den muur, aan een der kraagsteenen ziet men gaaf een afbeelding van het Lam Gods. Kraagsteenen en sponningen voor een kruis gewelf boven het portaal zijn aanwezig; bet gewelf zelf Is er echter nooit aangebracht. Men zal het alsnog inbouwen. 48-jarig ambtsjubileum Nadat eerst een officieele receptie plaats had gehad ten huize van den heer Ph. de Vries ter gelegenheid van zijn 40-jarig Jubileum in dienst der Posterijen, waarbij groote belangstelling werd betoond, werd door den jubilaris Zondagavond ten lokale van den heer J. Vlam alhier het kantoorpersoneel ressorteerend onder het hoofdkantoor alhier een feestavond aangeboden. Allen waren met hun dames uitgenoodigd, zoodat een gezelschap van ongeveer 50 perso nen, onder leiding van den heer Vlam te Groo- 10.30 37ste Jaarvergadering van den Bond Heemschut in „De Doelen” te Hoorn 8—830 contrlbutlebetalen en sparen van da Oraal te Hoorn. Middenstandsbond. Aan den door den Enkh Middenstandsbond gegeven cursus m boekhouden In den afgeloopen winter hebben 34 personen deelgenomen. Deze cursus werd geleld door den heer J. Donker, leersar boek houden MO. Vergadering van de harddraverijvereenlging in de Munt te Enkhuizen. Opvoering van „Amor In de Pastorie" voor de leden van den R.K. Vrouwenbond te Hoorn door het Kringtooneel. 10 uur Koggenhuls te Medembllk, vergadering Vier Noorder Koggen. 8 uur in Hotel Oeel te Hoorn oprichting ver- -eenigixig voor autoberoepsgoedorenvervoer. Pestaegel-autamaten Bij den Ingang van het Station zijn twee postaegelautomaten ge plaatst. Op meerdere punten der stad zullen deae apparaten geplaatst worden. Het restauratiewerk aan het monumentaal torengebouw, op 18 Mei 1936 begonnen, nadert zijn voltooiing. Met steun van Rijk en Provin cie werd dit dringend noodzakelijk herstel ter hand genomen ctoor de gemeente Amsterdam, Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Anto- nlus Wilhelmus, z. van Slmon Oudejans en Guurtje van der Velden; Gerardus Johannes Ignatius, z. van Martinus J. Weel en Anna M. G. de Lange; Margaretha Maria, d. van Johannes van Ophem en MariJtje Nleuweboer; Cornells, a van Louwrentius J. Heddes en Stefanie Botic; Bertha Maria, d. van Johannes J. Buis en Anna Buijsman; Cornelia Maria; d. van Nicolaas Zwan en Agatha Meester; Johannes Hermanns Gerardus, z. van Johannes H. Kruisman en Veronica M. Nipshagen; Anna Maria, d. van Theodorus C. Berkhout en Anna'M. Jong. Overleden: Antje Weel, oud 83 j., dochter van Pieter Weel en Aaltje Laan; Johannes Meester, oud 44 J._ zoon van Dirk Meester en Trijntje Grooteman; Frederik Grent, oud 90 J,, weduw- Eerste H. Communie Op Zondag 15 Mei zal in deze parochie de Eerste H. Communie der kinderen plaats hebben. Het meest aannemelijk is dat geldgebrek, toen Ransdorp over zijn grootsten bloei heen was, genoopt heeft den afbouw ta staken. Want Ransdorp is korten tijd een welvaren de en invloedrijke plaats geweest, aan welke glansperiode ook het betrekkelijk kleine, maar zeer fraaie raadhuisje herinnert. Daar prijkt, op den Oostelijken gevel, In het wapen van Ransdorp de witte Waterland- sche zaam op een rood veld, met in den rechterpoot zes pijlen, herinnering aan de „Unie van Waterland” (1619) tusschen de zes dorpen Ransdorp, het hoofddorp, en Zuyderwoude, Sunderdorp, Schelllngwoude, Broek en Landsmeer. Schoolkinderen nemen afscheid van «ten pastoor Woensdagmorgen hebben de kin deren der St. Josephschool officieel afscheid genomen van pastoor Rombouts. Daartoe waren zij bijeengekomen in het Vereenlgingsgebouw. In tegenwoordigheid van het schoolbestuur nam de Zeereerw. heer pastoor plaats voor de kinderen, die hem hun afscheidslied toezongen. Een der leerlingen van de hoogste klas sprak namens allen den pastoor toe en bedankte hem voor z|jn werk in al die jaren gewijd aan de jeugd. Een stel peuters uit de laagste klas nam daarna In een aardig samenspraakje afscheid De Zeereerw. heer pastoor richtte een kort woord tot de jeugd en spoorde hen aan altijd braaf te blijven en dagelijks den voorspraak van de H. Maagd Maria in te roepen. Nadat ze nog een lied hadden gezongen, gaf de pastoor den kinderen zijn zegen, waarom zij in hun afscheidslied hadden gevraagd, waarmee dit eerste officieele afscheid, ten einde was. Boven op den toren heeft men thans een platform met ballustrade, waar een heerlijk uitzicht valt te genieten over het wijde land romtom, met zijn steden en dorpen, zijn meren, breken, kanalen en slooten, over Pampus naar de Oooische kust en eindelijk op Noordelijk Amsterdam en het IJ. Propaganda vergadering W.F.C. W.P.C. hield dezer dagen een propagandavergadering. De voorzitter opende de bijeenkomst met een en de Lulckx, en Greene veiling Dinsdagavond werd In café de Kaay %lhler ten overstaan van notaris Th. P. Jansen een groene veiling gehouden. De veiling had een seer bevredigend verloop en kenmerkte zich door het liefdadig karaktz» Jegens het doel aan de veiling gesteld, daar herhaaldelijk gekochte partijen werden terugge- - schonken en opnieuw geveild. De officieele noteering luidt: 21 regels Copland totaal f 303.400 regels Bartlgon f 58.35 80 r. Victor d’Ollveira f 6.59: 200 r. Prof. Rouwenhof f 31.160 r. Pride of Haarlem f 17.—; MO r. Clara Butt f 63.50; 90- r. Veronica f 13.50; 88 r. Scaletta f 11.—; 18 r. Fortuna f4.—; 16 r. Wouwerman f3.50; 9 t. i Theeroos f 4.—: 8 r. Jonge Zwaan f 4.50; 58 r. 1 April Queen f 4.50; 63 r. Fantasie f 8.50; 50 r. Adinda f 8.117 r. niet nader aangeduid f 800; 81 r. Indian f 8.—; 135 r. Faust f 13.50; 140 r. Ibis f 19.—: 4 r. Sonja f450; 340 r. La Reine f 16.—85 r. Murillo f 10.—; 310 r. Prosperity f 12.—: 135 r. Rose Lulsante f 13.170 r. Ph. i de Commlnes f 9.158 r. Due de Berlin f 18. 170 r. Farnc Sanders f8.885 r. f 3135; 365 r. Tnglesc. Pink f 1050: 70 r. Couleur Cardinal f 16.—; 45 f- G«l* Prins f 450; 50 r. Hyacint Queen of the Bleu f 8.35; 30 r. Prins van Oos tenrijk f 4.50; 190 r. Artus f 8.—; 37 r. After glow f 4.50; 30 r. Witte Zwaan f 6.35; 730 r. Due de Berlin f 79.—; 325 r. Murillo f 34.—; 310 r. Flamingo f 30.—; 775 r. Prins v. Oosten rijk f 54.—; 315 r. Radew Bank f 4.50; 1310 r. Yellow f 3550; 610 r. Clara Butt f 18.—; 210 r. Murillo f 27.—; 150 r. Artus f 6.—. Door heraanbieding der verschillende partijen werd de totaalopbrengst f 1149.75. i in qczc gemeente pC heeft zich een commissie gevormd welke dient als advlseerend orgaan van den regeeringscom- missaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt, en ressorteert onder het Ministerie van Economi sche Zaken. De commissie is als volgt samengesteld: J. Jak Lzn.. voorzitter, lid voor de standsorganlsa- ties. J. de Boer, secretaris, lid voor de leenban ken, O. Bak Pz., lid voor de standsorganlsatles. IJ. Veenls. lid voor de velllngsvereenlging, ter wijl als plaatsvervangend lid Is benoemd de heer K. Hos Cz. en de rijkstulnbouwconsulent ambts halve aan He commissie is toegevoegd. Kinderfeest R.K. Volksbond In een speciaal daarvoor gehouden stemming heeft het meeren- deel der Volksbondleden zich uitgesproken vóór het houden van een kinderfeest, als dat hetwelk verleden Jaar. zoo goed geslaagd was (183 tegen 12). Daaraan is echter tevens verbonden een verhooglng van de contributie van 1 et per week. r Vrijdag a.s. zal deze verhooglng dan ook Ingaan. Zwembad Wormer. Aangezien de waarin de jaarvergadering zal worden gehouden, om half acht niet vrij is. nl de jaarvergadering hedenavond (Donderdag) om 8 uur aanvgngen. Burgerlijks Stand- Geboren: Rlnkje, d. v Louis de Vlucht en Trijntje Visser. Cromhout- strast 1; Melntje Hendriks, d. v. Pieter de Jong en Everdlna Kind, Lange Tuinstraat 38; Egbert. v. Egbert Blom en Diemertje van der Horst. Paktuinen 48; Pieter Alois Nanne, s. v Nanne Sluis en Marie Jacoba Terkuhle, Haven weg 34. Ondertrouwd: Jan Bakker en Aafje Groot. Getrouwd: Pleter Blom en Johanna Brouwer; Ferdinand de Jong en Trijntje Brouwer; Roelof de Swart en Maartje Visser. Overleden: Pleter Zwart, oud 41 J„ eerst weduwnaar van Maria Jannetje Vogel, daarna van Maria Zwart, Cromhoutstraat 10; Klaas TUder, oud 73 J., echtgenoot van Oerrigje Klun, N. Boezemvaart 34. In een dezer dagen gehouden gecombineerde vergadering door de bannen Enkhuizen. Boven karspel. Grootebroek, Hoogkarspel en Andijk werd verslag uitgebracht van de commissie van onderzoek naar de kroos plaag, bestaande uit de heeren P. Groot Jzn. en K. Schipper. Het plan om door middel van een machine het kroos te doen opruimen bleek wegens te hooge koeten niet uitvoerbaar. Men besloot daarom zich in verbinding te •tellen met het departement van Sociale Zaken om te trachten, «ie kroosopruiming in werkver schaffing te doen geschieden. Het resultaat der besprekingen was, dat de regeerlng de geheele loonuitgaaf voor haar rekening neemt. De ban nen echter zullen de andere lasten, (huur van schuiten, aankoop van gereedschappen enz.) voor hun rekening moeten nemen. Hiervoor zal een regeling voor de verschillende bannen ge troffen worden. Dit besluit zal ongetwijfeld met vreugde door de landbouwende bevolking be groet worden, opdat, zij het niet geheel afdoen de, de plaag tot een minimum gereduceerd wordt. X K. J. C.-Programma Zondag van half 8 tot 8 uur bijeenkomst in het 8t. Oomarusge- bouw. In de week op de bekende plaatsen en tijden. BHndenfllm Voor de parochianen van Hoogwoud draalde bij J. Knljn te Opmeer de film: .Het licht Inwendig". Ti film over 't R. K. Blindenwezen van Jan Hln. Uitleg werd gegeven door Iemand, die van zijn vierde jaar af blind was. In de pauze sprak deze over ’t groote gemis van dit zintuig; de ziende kan zich dit niet indenken, hoe die eeuwige duisternis den blinde drukt. Ondanks dit gemis Is hjj opgewekt. De Zeereerw. Heer Pastoor had de bijeen komst geopend met een kort welkomstwoord Na de pauze zong t R. K. Zangkoor een paar nummertjes, waarna de avond besloten werd met een lachfilm. De zuivelfabriek De verbouwing en moder- nlseering der zuivelfabriek alhier is thans vrij wel gereed. Het perceel aan den achterkant van de fabriek, waar de eerste kaasmaker woonde. Is nu bij het fabriekslokaal getrokken, terwijl voor deze een nieuwe woning naast de fabriek Is gebouwd. Uit het gedeelte van de oude woning Is een flinke ruimte vrij gekomen, welke bevloerd Is met tegeltjes. De firma v. d Welle en Ophem te Kolhorn heeft de verschlHende werktuigen geplaatst, zooals de centrifuge, roompasteur. koeler en de noodige pompen. Ook de roombasslns zijn uit den kelder genomen en In deze afdeeling geplaatst. Stormvogels Het programma voor Zondag a.s. luidt: Stormvogels 3Always Forward 3; Stormvogels aVictoria Watersport. Dat men hier In de gemeente niet stil zit om den zeilers het noodige comfort op het water te schenken moge blijken uit het feit, dat de gemeente de vaargeul welke toe gang geeft tot de Jachthaven heeft doen uit diepen. waardoor thans is bereikt, dat bij den laagsten waterstand nog ruim 3 meter water aanwezig Is voor het invaren in de haven. Bovendien heeft de Alkm. Roei- en Zellver- eeniglng in samenwerking met het gemeente bestuur een steiger laten maken bulten de haven ter lengte van 35 M. hetgeen een der mooiste verbeteringen is die men zich kan denken lenioonsteumg op Dinsdag 31 Mbi en Woensdag 1 Juni zal vanwege de vereenlglng voor Ned. Fabrikaat In de „Doele" een tentoon stelling worden gehouden, waarbij producten van Nederlandsche fabrikaten worden geëxpo seerd. Benoeming. De heer P. Schaper, kweekeling met akte aan de R.K. Jongensschool St. Wllll- brordus, is benoemd tot onderwijzer aan de Land- en Tuinbouwschool te Spanbroek. In de vacature „Kweekeling met akte” is voorzien «foor de benoeming van den beer P. Schneiders, woonachtig te Hoorn. tebroek, «len sympathieken directeur huldigde. De heer J. Reekers, kantoorbeambte bood na mens allen den jubilaris een fraaie boekenkast aan. Hierna werden allen In de gelegenheid ge steld persoonlijk te compllmenteeren. Daar de heer de Vries nog niet geheel her steld is van een langdurige ziekte, dankte na mens hem, zijn zoon. Om het welslagen van den avond te verzeke ren was de humorist Daan Pooi geëngageerd, die zich uitstekend «*n zijn taak wist te kwij ten. Verder verleende de heer v. Meurs muzikale medewerking alsmede de heer Silver. De ge heele avond heerschte er een echt gezellige stemming. hauser zandsteen. Het hoofdraam boven den hoofdingaftg, welke onder door den toren naar de kerk voerde, dat dichtgemetseld was, is weer hersteld en zal van gebrandschilderd glas- ln-Iood worden voorzien. Ter weerszijden van den hoofdingang herinneren nog cotuniea, balda kijnen en beeldhaken aan de heiligenbeelden die In het katholiek verleden van den toren hier hun plaats hadden. Wie de patroon of patrones van de vroegere Ransdorper parochie is geweest, schijnt niet meer bekend te zijn. Voetbalprogramma voor ax. Zondag Pro motie en degradatie: Zouaven 1—Union 1; aan vang half drie, scheidsrechter P. Koppies. Vriendschappelijk: Zouaven II—Union •anvang 13.15. Junioren: Union AZouaven A aanv. 1 uur. Union B rust. woord van welkom aan pater Visser heeren Schrikx, secretaris D.H.V.B., vlce-voorartter district Noordholland en het nieuwe hoofd der school, meester van Schalk Pater Visser nam allereerst het woord en hoopte, dat meester van Schalk zich ook voor de voetbalsport zal interesseeren én zijn steun zal geven. Voorts gaf spreker een kort over zicht van de Katholieke sportbeweglng. Wij moeten zorgen, dat de katholieke sport boven aan staat. De heer Lulckx betreurde het, dat er zooveel Katholieken zijn, die met minachting spreken over de Katholieke sport en steeds voor de neutralen werkten. Hier in Weere, op een Katholieke plaats, kan men een goed derland staat b(j Z. H. den Paus hoog aange schreven. De Vespers kunnen volgens het Episcopaat plaats maken voor de sport, de Katholieke sport. De heer Schrikx wees erop, dat wie de Jeugd heeft, alles heeft. Katholieken, wij hebben gevochten voor Katholieke scholen, voor de Katholieke pers, zoo moet er nu gevochten worden voor de Katholieke sport, die tot op heden nog niet wordt erkend. Ouders werkt allen mede, om uw kinderen In Katholiek verband te houden, ook In de sport. Spr. hoopte, dat de Jongens van nu af aan de Katholieke sport zullen propageeren. Hierna werd nog als bestuurslid gekozen meester van Schalk, hoofd der school, waarna sluiting volgde. Polder Aaaendelft Door het bestuur van den Polder Aaaendelft wordt Zaterdag 7 Mei as. schouw gehouden over de wegsloot en Zater dag 14 Mei over de binnenslooten en de slooten rond de erven. voorbeeld geven. De Katholieke sport in Ne- -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2