De spelling-interpellatie De roode haan kraaide op vele plaatsen ICTORIA NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Bruidspaar op Huize Doorn BRANDWEREN HADDEN MOEILIJKE TAAK DE JAVA VERTROKKEN TWEE MANNEN IN HUN AUTO VERBRAND WE ZIJN NOG EVEN VER DONDERDAG 5 MEI 1938 EERSTE KAMER Een zet die U honderd gulden oplevert. Eiken dag Vonk in voorraad kapok Kapitale boerderij af gebrand Brand op scheepswerf TRAGISCH EINDE Te Buesum KATHOLIEKE DAGBLADPERS In de groote hal van huize Doorn was een Oude dame met haar driewieler te water gereden Vreeseljjk verkeersongeluk op den weg BredaTilburg Verhooging zal eerst 1 Juni ingaan VOOR GEORDENDE VRIJHEID, TEGEN BANDELOOSHEID 1NVOER PRIJSVERSCHIL VROEGE AARDAPPELEN Boschbranden te Noord- barge en Emmen Mr. Teulings geen voorzitter der Directeurenvereeniging meer Prinses Juliana en prins Bernhard woonden de huwelijks inzegening bü Ingediende moties verworpen De minister acht het onmogelijk een voor ieder bevredigende oplossing te vinden Boschbranden in Drente Over het algemeen kon uit bran dende huizen, schuren en loodsen slechts weinig gered worden Met bijzonderen luister werd Hr. Ms. kruiser uitgeleide gedaan Verdediging tegen klachten een brand PI acn DEN HAAG. 4 Mei 1938. lt. bü Het >n .Jiëator” bedraagt. it 1930 1S31 1933 1933 1934 1936 X 1- ir X Wanneer de Regeering de nieuwe spel ling zal overnemen? Als de nog bestaande dubla weggenomen zijn en ook de aard rijkskundige namen opnieuw bekeken zijn. Met dit alles kan intusschen nog heel wat tijd gemoeid z(jn (ook uit Oost en West moeten b.v. adviezen binnenkomen). Op het havenhoofd stonden de vier deta chementen van de landmacht uit Amers- Wanneer men nu nog weet, dat over het al gemeen 40% van alle veroordeelden recidi veert en van de tot gevangenisstraf veroor deelden ongeveer 55%, dan vormen deze ge tallen wel het sprekendst bewijs van de heil zame werking van de voorwaardeiyke ver- oordeeling, zoowel voor de betrokkenen zelf als voor de gemeenschap. Het reclasseerings- werk. waartoe ook behoort het instandhow- den van doorgangshuizen en landkolonies en het oprichten van werkkampen voor jeug dige voorwaardeiyk veroordeelden, kost veel geld. Mogen de 33 samenwerkende reclaa- seeringslnstellingen in Nederland, die gesa- menlijk Zaterdag as. haar jaariyksch beroep Totaal aantal gevallen waarin de proeftijd eind- digde (btf misdrijven) ie At X er ir ie r» is n r r Op de tweede rij vonden hun zetel de groot hertog en de groothertogin van Mecklenburg, oom en tante van den bruidegom, ZK.H prins Bernhard, prins Friedrich, broeder van den bruidegom, grootvorst Wladimir, broeder van de inspectie te verrichten. Toespraken werden hier niet bij gehouden. Het geleek, of geheel Nleuwedlep was uitge- loopen, om van het vertrek van de „Java”, die daar bijna een Jaar aan de Buitenhaven gelegen had. getuige te zijn. Bovendien hadden de trei nen en autobussen uit verschillende deelen van het land honderden belangstellenden naar de marinestad gebracht. maand Na 1599 1999 1707 3179 3979 3331 ran lid liar >09 163 f5J rt.i 143 14.0 1306 F N.V. VERZEKERINGSBANK KXIX2XSOS. IM-IM - AMSTUDAM TUIFOOM MMS IK en e- jn 4) in et n. je Bonder uitsondering een gewillig gehoor en een goedgeefsche hand vinden voor haar edel werk van geestelijke en soctato barm hartigheid. vorstin Zu Hohenlohe, tante van de bruid en prins Hubertus, broeder van den bruidegom. Achter dezen zetten zich de verdere, familie, de overige gasten en de hofhouding. Nadat het orgelvoorspel was verklonken, werd een gemeenschappelijke zang aangeheven, dan werd de geloofsbelijdenis gezegd en vervolgens sprak Hofprediker Doehring de trouwrede uit. De trouwformule van het vorstelijk paar volgde, waama gebed en Onze Vader. Weer knielde het bruidspaar voor den predikant otg den zegen te ontvangen en daarop weerklank een ge meenschappelijke zang van dankzegging Een naspel van het orgel besloot de plechtigheid. Kort daarop begaf het geselschap zich aan tafel voor het gebruiken van het brulloftsban- ket. De jonge prinses Kyra van Rusland had haar jongen gemaal ter linkerzijde en haar vader ter rechterzijde. Tegenover haar zat haar schoonmoeder. Tegenover prins Louis Ferdi nand was de ex-keizer gezeten, met aan zyn rechterhand H.K.H. Prinses Juliana die aan haar rechterzijde den vader van den bruidegom had. Tegenover Prinses Juliana had de echt- genoote van den ex-keizer plaats genomen met ter linkerzijde Prins Bernhard. Woensdagavond laat, tegen ■idierwi tbt, ie op den rijksweg Breda Tilbwrg, ter hoogte van HuHen. een ernstig vukeus- oogeiak gebeerd, dat aan twee nseuochen het leven heeft gekast. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de staatsbosschen onder Noord - barge nabij Emmen. Personeel van het staats- boschbedrUf, de brandweer uit Emmen en een groot aantal omwonenden konden het vuur door krachtig ingrijpen bedwingen, waardoor de omvang van den brand in dit eenlge hon derden H.A. groote boschcomplex beperkt bleet tot vjjf H.A. jong bosch met gemengde beplan ting Des avonds tegen zeven uur werd opnieuw brand gemeld, nu in de bekende Emmer den nen, een der meest gezochte ultspannlngsoor- den van het Noorden Opnieuw was de brand weer met boechpersoneel en een seer groot aantal bewoners ter plaatse, om het vuur te bestrijden. Dank zij het feit, dat de sterke oostenwind men Een ver Afloop in pCt van het totaal gunstig ongunstig 833 94.7 833 96.4 99.0 99.4 Op hun tocht van Soestdljk over Amers foort naar Doorn ontmoetten Prinses Ju liana en Prins Bernhard seer groote en hartelijke belangstelling. Uit alle plaatsen langs den weg was de bevolking uitgeloo- pen en zy stond met de schoolkinderen ter weerszijden geschaard. De koninklijke auto reed seer langzaam, tot vreugde van allen, die de Prinses en den Prins nog nimmer in deze streek hadden gezien. Te Heerenveen is de ruim 70-jarige mevrouw H van der Meulen met haar driewieler, vermoe delijk door den harden wind, te water gereden en verdronken. mislukking gedoemde poging der Kamer, om dat men weet, dat de regeering haar, indien ze aangenomen zou worden, toch niet uitvoert. Bovendien zullen de stemmingen onzuiver zijn. Bij de daarp volgende stemming (men zie hierboven) werd de eerste, evenals de derde verworpen met 33 tegen 4 stemmen. Alleen de N.8.B.-ers stemden voor. De tweede motie werd eveneens verworpen. De motie kelderde met 31 tegen 16 stemmen. Voor stemden de A. R., C. H„ N. 8. B. en de heer Van Rappard (11b.). En zoo zijn wij na twee dagen spellingsdebat nog even ver van huls. Woensdagmorgen om 12 nar is op huise Doom het huwelijk tuaschen den tweeden soon van den ex-kroonprins van Duitach- land, prins Louis Ferdinand van Hohen- sollera en prinses Kyra van Rusland plech tig ingeaecend. ‘Omstreeks kwart voor twaalf stoten zich bij de familie op huize Doom de gadton aan, tw. H.K.H. Prinses Juliana en Z.Kjtf Prins Bern- hhrd, de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, Jhr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en mevrouw, staatsraad mr. J. B. Kan, oud-mlnister van Binnenlandsche Zaken, de burgemeester van Doom, J. H. E. baron van Nagell en mevrouw, K. G. L. graaf Von der Goltz en mevrouw uit Arnhem, baronesse C. vonJPannwitz en haar dochter, uit Bennebroek en baron Von der Heydt uit Zandvoort. De oorzaak van den brand is gelegen in het feit, dat een der lakspuiters zeer onvoorzichtig 1*. geweest. Hij schijnt een lucifer te hebben aangestoken in de nabijheid van de vele hoogst brandbare lakstoffen (cellulose e. d.). Onmid- delljjk vatten al deze stoffen vlam en in een ommezien stond de lakspuitery in lichter laaie. De branddeuren werden dadelijk gesloten en zij hebben uitstekend voldaan. De brand is tot de lakspuiterjj beperkt gebleven. Het personeel was onmiddellijk gewaarschuwd. In de fabriek is een soort omroep-systeem. voornamelijk om menschen voor de telefoon te waarschuwen. Toen de brand uitbrak, ver zocht de directeur voor de microfoon Iedereen zoo spoedig mogelijk naar buiten te gaan en in een minimum van tijd was de fabriek ontruimd De brandschade Is niet zeer groot, wel echter de waterschade. De fabriek is verzekerd. Hoe veel de schade bedraagt is nog niet te schatten. Het bedrijf zal geen stagnatie ondervinden. Woensdagmiddag is brand uitgebroken in de N. V. Radiofabriek en Ingenieursbureau v/h. Van der Heem en Bloemsma te Den Haag. De brand ontstond in de lakspultery. brandbare materiaal gaf het vuur rykeiyk voed sel, zoodat de vlammen spoedig om zich heen grepen en de brand zich vrij ernstig liet aan zien. toen de brandweer weinige minuten na de alarmeering met twee motorspulten ter plaatse verscheen. Dat er thans (nieuwe) onzekerheid zou bestaan, kon de minister niet toegeven; practisch zal er in de toekomst geen ver schil meer bestaan tusschen een examen- en een regeerlngsspelling. Woensdagmiddag half vijf is een telle uit slaande brand uitgebroken in een der groote loodsen van de N V. H. Th. Wilmink, scheeps werven aan het Wlnschoterdiep te Groningen. Zooals gewoonlijk, waren de knechten in de open lucht bezig met het verbranden van spaanders hout en houtafval hetgeen geschied de op ongeveer tien meter van de loods. Door den sterken wind sloegen de vlammen evenwel over naar de loods, die een oppervlakte heeft van 10 bij 20 meter. Binnen korten tijd stond deze loods, die geheel gevuld was met hout en waarin zich een nieuwe motorboot bevond. In lichter laaie. In een minimum van tijd Is zij geheel afgebrand. Het vuur sloeg over naar een aangrenzende loods, welke toebehoorde aan de firma J. Kos ter Hzn., te Groningen, waarin eveneens een groote hoeveelheid hout lag opgeslagen. Deze Het vuur werd echter onmiddellijk krachtig aangepakt, waardoor de brand tot het inwen dige van het gebouw beperkt bleef. De arbeid in de fabriek was direct na het brandalarm stopgezet en vele employé s werkten mede, om boeken, machines, gereedschappen en meubilair in veiligheid te brengen. Tegen vier uur was de brand zoover ge- bluscht, dat geen uitbreiding meer behoefde gevreesd te worden. Verschillende brandgevaar lijke voorwerpen werden naar buiten gegooid, zoodat deze niet vlam zouden kunnen vatten. By deze werkzaamheden werd een der brand weerlieden aan zijn hand gewond, een blessure overigens van weinig beteekenis, welke hem niet ervan weerhield nog verder aan de blus- schingswerkzaamheden deel te nemen. Nog twee kleine ongevallen gebeurden er. Een der em ployés stootte, toen hij door het brandende ge bouw liep, zijn hoofd aan een balk en mede door den schrik viel hy flauw. Dit gebeurde even eens met een anderen employé, die veel rook had binnengekregen. Belden werden in de bui tenlucht onmlddellyk weer by gebracht. Van de zyde van het publiek bestond voor dezen brand veel belangstelling. -ja en hoort wel eens met een zekere l\/| bitterheid beweren, dat men eerst een strafbaar feit moet hebben ge pleegd om maatschappelijk te worden voort geholpen, dat er feltelyk meer gedaan schynt te worden voor strafrechteriyk veroordeelden dan voor brave burgers, die nooit met den strafrechter In aanraking zyn gekomen, doch deze wrange opmerkingen bewyzen slechts met hoe groote toewijding de reclasseerlngs- Instelllngen hun taak vervullen. Redelyk zyn dergelyke uitlatingen niet, want zooals een zieke of herstellende meer zorg behoeft dan een gezonde, zoo behoeven de maatachappe- UJk en zedeiyk gederailleerden meer zorg om weer in het rechte spoor gebracht te werden dan zy. die in dat spoor zyn gebleven en er slechts In gehouden behoeven te worden Soms vormt ook een zekere minachting voor gewezen gedetineerden by hen. die zich open- lyk niet zoodanig misdragen hebben, dat sy „Java '-commandant, kolonel L. F. Kla assen. de .hoezee” aangeheven, dat door duizenden werd overgenomen. Aan boord van de .Java" klonken daarop de bootsmansfluitjes, waarop do be manning, van voor tot achter, eveneens een driewerf „hoezee” aanhief, zwaaiende met de mutsen. Terwyi watervliegtuigen van De Mok boven de Buitenhaven cirkelden, koos de .Java” het ruime sop. Velen snelden naar den dijk, om zoo lang mogeiyk van het imposante schouw spel getuige te zyn. Het was een plechtig moment, waarop de grijze kruiser langzaam de haven uitgleed on der de welbekende tonen van ons Volkslied. Nauwelijks waren de klanken daarvan verstor ven. of op fort Wlerhoofd werd een driewerf Ónmogelijk is nog te zeggen, hoe de nieu we wet er uit zal zien, maar de minister schijnt goede hoop te hebben wij zyn zoo optimis tisch niet met de Tweede Kamer wel tot een ook hém bevredigend accoord te komen. Inmiddels kan de wyzlging van bet be staande Koninkiyk Besluit niet daarop wachten. Tot slot van zyn betoog heeft de minister nog enkele Opmerkingen over de spelling self beantwoord. De school zou nu eenmaal aar. de nieuwe spelling gewend zyn en daarom zou een nieuwe wyzlging afgewezen worden. Maar dét noemde de minister geen ipotlef. Niet de school heeft te beslissen maar het honger be lang van de geheele maatschappy. Bovendien zal er een beetje meer geestesdlscipllne geen kwaad doen. Met klem kwam de bewindsman op tegen de dwangvoorstelling, als zouden alle leeraren en onderwyzers voorstanders zyn van de regeling 1934. Men heeft spr. verweten, dat hy om redenen van economlschen aard tot zyn besluit zou ge komen zyn en dat een nieuwe wyzlging toch evenzeer den boekhandel zou treffen. Maar deze acht de nieuwe wyzlging niet zoo bezwaariyk Financieel» verantwoordelijkheid der regee ring by wyzlging van spelling is volgens den minister niet te aanvaarden. Nu en dan moe ten er wel veranderingen komen en deze ri sico’s moeten de uitgevers dragen. De drie moties, allen afkomstig van de N.8.B. moest de minister natuuriyk ontraden. Bij de behandeling der moties verklaarden echter de heeren DE SAVORNIN LOHMAN en WOLTJER mede namens hun fracties voor de tweede motie die betreffende de intrekking van alle sinds 1934 op het gebied van de spelling genomen maatregelen te zullen stemmen. Deze verklaringen riepen den heer VAN LAN- SCHOT (R. K.) in het geweer. De motie noem de hy een ydelen slag In de lucht en een tot De voorzitter van de vereenlglng JDt Katho lieke Nederlandsche Dagbladpers”, mr. Frans Teulings, heeft zyn ontslag als «norianig aan geboden, omdat hij het directoraat heeft neer gelegd van de N. V. Algemeene Uitgevenmij. voor dag- en weekbladen, welke bet Noord- brabantsch Dagblad, Het Huisgezin te 'sHerto- genbosch. uitgeeft. Deze beslissing staat in verband met toene mende werkzaamheden van mr. Teullnga op staatküadlg terrein en met de .hem gegeven opdracht, tot het onderhemen van een stu diereis naar R>derlandsch-Indi6 als gedele geerde van da R. K. StaatspartU. Voor één dubbeltje per week sluit U een spaarv erzekering van honderd gulden bij da VICTORIA. Dat ia nog een» aan goede zet met het oog op de toekomst. Stuur ons deze advertentie in gevuld toe voor inlichtingen. Een kinder boek oi kalender krijgt U er gratis bij. Terwyi rijksveldwachters op dat uur da op dien weg pa rw erende auto's controleerden en juist bezig waren den auto van den Jansaen- Llmburg Expres te onderzoeken, reed een vrachtauto, afkomstig uit De Uer (Westland), welke geladen was met groenten, op eerstge- noemden wagen in. Het is der Kamer toch ook nooit goed! moet de minister wel verzucht hebben: geef ik aan De Vries en Te Winkel het laatste woord, dar wordt Ik van „verstarring” beschuldigd en wil ik de ontwikkeling der dingen leiden, dan heet het, dat ik alles op losse schroeven zet. Inderdaad verkeert deze minister in de po sitie, dat hij tegenstanders hebben en maken moet, wélk standpunt hy ook inneemt. Woensdagmiddag omstreeks kwart over vyt ontstond te Bussum brand In een opslagplaats, welke gelegen Is aan de Raadhuisstraat en de dr. Fockstraat. Dit pand Is gelegen In een zeer dichtgebouwde omgeving. Omwonenden waarschuwden onmlddellyk de brandweer, doch voqt deze water kon geven, sloegen de vlammen reeds aan alle zyden uR de opslagplaats en had het vuur de drogisterU en het woonhuis reeds aangetast. De brandweer tastte met 5 stralen op de motorspult het vuur aan. Allereerst werden in een naast het brandende pand gelegen dro- gistery de meest gevaariyke stoffen uit de om geving van het vuur gehaald en werden de vlammen, die aan den gevel van de drogisterij lekten, bestreden. Ook op het woonhuis werd onmlddellyk water gegeven. Door den^ sterken wind kwamen de brandende houtdeelen tot ver in het centrum der gemeente terecht, ter wijl dikke rookwolken door de winkelstraten joegen. Van alle ztfden kwamen dan ook nieuwsgierigen toestroomen. doch deze werden door de politie, die de omliggende straten Had afgezet, op behooriyken afstand gehouden. altaar opgeslagen, waar door Hofprediker Doehring het huweiyk zou worden ingezegend. Naar hier schreed om twaalf uur het bruids paar. De bruidegom was gekleed In de uniform van reserve-offlcler van de luchtmacht, de bruid droeg het te Parys gemoderniseerde bruidskleed van haar grootmoeder. Nadat zy waren gezeten namen achter hen plaats, van links naar rechts, grootvorst Kyrill, vader van de bruid, prinses Hermlne, de echtge noot» van den ex-kelzer, de ex-keizer In groot tenue, veldgrijs generaalsuniform, met breeden oranje-band en ridderorden, de ex-kroonprin- ses. moeder van den bruidegom, de ex-kroon- prins, vader van den bruidegom, en H.KJï. Prinses Juliana. Ten gevolge van de botsing vloog de groente- auto in brand. Dadelijk snelden de rtjksveld- wachters met de Inrittenden van den Janaen- Limburg Expres te hulp, doch sy mochten er niet in slagen de vlammen te dooven, daar de geheele wagen in een oogwenk in lichter laaie stond. Evenmin konden de inzittenden uit den brandenden auto worden gehaald. Toen dit na veel moeite gelukte, bleek een hunner reeds te zijn overleden, terwyi de andere met sware brandwonden was overdekt. foort met het stafmuriekkorps van het i vijfde regiment Infanterie opgesteld, onder commando van majoor Weber. Op de ge wone plaats voor bet fbrt Wlerhoofd stond de stafmusiek van de Koninklijke Marine, onder leiding van kapelmeester L. Leistikow, gereed. Op de „Java” bevinden zich ongeveer 650 manschappen, officieren en minderen uit Nleu wedlep. Van deze 650 man zyn er 130, die voor de opleiding meegaan, benevens een dertigtal adelborsten. DeZe opleldlngs-schepellngen gaan slechts mee tot Colombo, waar de ontmoeting zal plaats vinden met Hr. Ms. ..Sumatra”, die dan de Indische schepelingen aan de „Java” zal overgeven en de adelborsten en matrozen van de opleiding weer naar Holland zal brengen. Des morgens om half tien had zich de marine commandant, Z. Exc. vice-admiraal T. L. Krujjs, reeds aan boord begeven, om vergezeld van den Byna een Jaar na zyn eersten terugkeer uit Ned.-Indië, waar de kruiser „Java” byna tien jaar onafgebroken dienst had gedaan, het was 6 Mei van het vorig jaar, dat de .Java” in Nleuwedlep arriveerde, na in de Straat van Gibraltar op 3 Mei door de „Hertog Hendrik" te zyn afgelost is de vernieuwde kruiser Woensdag van Den Hel der voor de tweede maal naar Ned. O - Indië vertrokken. Toen volgde de verdediging tegen eén Omtrent den fabrieksbrand by de Nyko te Nijmegen vernemen wy nader, dat de schade vermoedelyk in de duizenden loopt. De machi nes zyn zoodanig beschadigd, dat de fabriek, volgens de mededeeling van de directie, pas tegen het einde van de volgende week weer in bedryf zal kunnen worden gesteld. De ar beiders worden echter niet ontslagen, doch kunnen aan den opruimingsarbeid gezet worden. De brand is vermoedelyk ontstaan door het overspringen van een vonk van den motor op de aanwezige voorraden kapok. Het kan overigens vreemd loopen in een Kamerdebat: niet één der sprekers In den Se naat heeft het beleid van minister Slotemaker de Bruine goedgekeurd, integendeel; er zyn uitsluitend harde noten gekraakt, nu en dan zelfs met heel groote onbarmhartigheid, maar toen de N. 8. B. een motie indiende, uitspre kend afkeuring van het ministerieele spelling- beleid, verwierf deze uitsluitend de stemmen der voorstellers. Van den anderen kant is deze gang van za ken echter ook weer niet zoo wonderiyk. de motie droeg een te sterk politiek en antl-gou- vernementeel karakter. Bovendien waren de bezwaren t^gen dezen minister van zeer uit- eenloqpenden aard cn liggen deze grootendeels in het verleden. Krachtig heeft de heer DE JONG (R. K.) de spelling-Marchant en het door dezen minister gevoerde beleid verdedigd. In geheel gelyken geest sprak ook de heer SIKKES (8. D. A. P.). die geen onwettigheid zag in de door mr. Marchant genomen maat regelen. Zeer onvriendelyk bejegende de heer VAN EMBDEN (V. D.) den minister, door dezen te wyzen op de twee échecs van jongeren datum het géval met de kenneiyk mannelijke zelf standigheden en dat met de herziening de.' aardrykskundlge namen alsook door den mi nister te verwyten, dat deze, ofschoon geen taalgeleerde zynde, toch maatregelen op het gebied der spelling neemt. Voor eenlge, meer tastbare attractie zorgde namens de N. 8. B.-fractie, de heer DE RIJKE; hy kwam met maar liefst drie moties, waarin, 1. Het beleid der Regeering ten deze onjuist werd genoemd; 3. De intrekking werd gevraagd van alle maatregelen van bestuur, welke verandering gebracht hebben In de schryfwyze by examen- afleggen; 3. Voor schadevergoeding aan uitgevers werd gepleit en schadeverhallng op degenen, die verantwoordelyk zyn voor de genomen maat regelen. Vooral de laatste wensch was begrypeiyk oud-mlnlster Marchant is geen groot bewon deraar der N. 8. B. en hy heeft daarvan nog wel een.s ondubbelzinnig blyk gegeven. Deze vrymoedigheid moest hy nu maar eens boeten met het neertellen van de noodige mlllloentjes, voor zoover de voorraad strekt! Niet onaardig gevondenhet zweemt naar zekere Duitsche voorbeelden. Een actie tot schadevergoeding zou niet kansloos" zyn, verzekerde mr. De Ryke, die zich echter, ook als jurist, nog wel eens ver gist. Ondanks alles heeft de minister van Onder wijs, de heer SLOTEMAKER, de verschillende sprekers, ook in tweeden termyn, hoffeiyk en niet onvriendelyk beantwoord, en wel terstond had hy schoon geiyk, toen hy verklaarde, dat teder beleid op het gebied van de netelige spelllng-kwestie aanvechtbare kanten moet ver- toonen; een leder moest willen constateeren, dat de situatie uiterst moellyk is en terecht legde de minlser er den nadruk op, dat het onmogelyk zal zyn en blyven, een 7» ieder be- bevredlgende oplossing te vinden. loods kon gedeelteiyk behouden blyven. D» brandweer bestreed het vuur, onder leiding van commandant P. Ploeg, met drie stralen. De zeer omvangryke schade wordt oooc ver zekering gedekt. tegen den avond was gaan liggen, kon hier het vuur spoedig meester worden, halve H.A. vyftienjarig dennenbosch Is brand Woensdagavond hebben de afdeelingen Bal mond. Mlerlo-Dorp, Mierlo-Hout, Deurne. As ten, Beek en Donk, Aarle-Rlxtel, Gemert en Lieshout van den R.K. Metaalbewerkersbond te Helmond een demonstratieve vergadering gehouden, waarop met algemeene stemmen de volgende matte is aangenomen: ..De R. K. Metaalbewerkers van Ooet-Bra- bant, te Helmond in groote demonstratieve ver gadering bijeen, constateeren met de metaal bewerkers van West-Brabant en Zeeland een oplaaiend antt-papisme in den lande en sme ken zich eveneens uit voor bet houden van massa-vergtóerlngen van het katholieke volk, ten einde te demonstreeren voor geordende vril- tydeiyk van bun vrtjheid beroofd moesten worden, een ernstig obstakel voor een Juiste w%ardeering en een daadwerkeiyksn steun aan den reclasseeringsarbeid. Aan hen, die zelfverzekerd van eigen onberispeiykheld met minachting meenen te mogen neerzten hun zwakken medemensch, zouden wij houding van Christus tegenover de open zondaars, bet maanwoord: -Wie staat, stet toe dat hy niet valle”. willen voorhouden en de vraag stellen, wat sy aelven gedaan souden hebben, indien sy in geUJke omstandigheden hadden verkeerd als zQ. voor wien hun hoog moed slechts verachting vindt? roen volgde de verdediging tegen een lange serie van klachten over het ministerieel beieid: De minister was geen taalgeleerde. maar dat was mr. Marchant toch ook niet? Indien alleen taalgeleerden mochten Ingrypen, zou er niet veel kunnen gebeuren. De minister was bovendien niet zeer onder den indruk van eens gezindheid onder de taalgeleerden. De verwyten ten aanzien van de beide door den heer Van Embden genoemde échecs wees de minister terug. Aan de totstandkoming der herziening van aardrykskundlge namen had hy part noch deel gehad en het was niet zyn schuld, dat hy geen lyst van kennelyk manne- Wke zelfstandigheden had kunnen krygen. Het losmakóo van de Java” van den wal verliep in de beste orde en om precies half twee kwam er beweging in het ranke gevaarte, dat achteruit de haven werd uitgesleept door de sleepboot „Utrecht”, terwijl de „Nestor” uit Umulden aan de boeg bevestigd was, cm het gevaarte in den rechten koers te houden. Aan boord klonk een hoornslgnaal en direct sette de stafmusiek van de Koninklijke Marine het Volkslied in. Hoewel de brandweer groote watermassa's op het vuur wierp, kon zy niet voorkomen, dat binnen een half uur de groote opslagplaats In een rookenden puinhoop veranderd was. Een paard is In den rook gestikt. Alles wat zich In de opslagplaats bevond ging verloren. De groentenboer, de heer V., die de opslag plaats in gebruik had, was niet verzekerd. De eigenaar van de opslagplaats, de heer J., was wel verzekerd. Een viertal perceelen kreeg aan de achter- zyde waterschade. Omtrent de oorzaak tast men in het du Als byzonderheid valt nog te melden, nadat het vuur geheel gebluscht was, drie ko- nynen ongedeerd uit de pulnhoopen te voor schijn kwamen. ehtige reclassaeringswerk, waar- duisenden vrijwillige krachten wijden, heeft recht op onsen steun, waardeerlng en medewerking. Om eenlg Idee te geven van wat er op d!t gebied wordt gepraesteerd, laten Ml hieronder en kele cijfers volgen. Het aantal voorlichtings rapporten. dat omtrent aard en vroeger leven van den verdachte aan de rechtbanken wordt uitgebracht, is tot minstens 3000 per Jaar gestegen. Voor de jaren 1930 tot en met 1935 gelden de volgende cyfera ever het aan tal voorwaardelyk veroordeelden en de re sultaten, door redasseeringstoezicht of pa tronage bereikt. Voor de vierde maal van deze maand is brand uitgebroken te Den Helder. Na den brand in een drogistery op Zondag, een brand In een boerdery op Maandag en een brand in een leegstaande woning op Dinsdag, is Woensdag avond omstreeks half acht brand ontstaan In een houten loods op de Rykswerf. In de loods, het xg mothok. was houtafval opgeslagen. Ten gevolge van broei heeft da voorraad houtafval vlam gevat en spoedig was de loods geiyk een brandende fakkel. In de onmlddeliyke nabyheld stond een brandspuithulsje van de werf en terstond heeft dan ook de werfbrandweer met assistentie van matrozen van de „Van Speyk'’, het opleidings schip, dat op de werf ligt, met drie stralen water gegeven. Het vuur~was weldra bedwon gen, zoodat het gevaar voor uitbreiding er bevond zich een groot aantal houten sloepen- loodsen in de nabyheld was geweken. De houten loods brandde geheel af. Ook de Heldersche polltlebrandweer arri veerde met een motorspult. doch zy behoefde niet handelend op te treden. De belde slachtoffers zijn P. van der Lugt en Aart van Berkel, beiden woonachtig te De Uer. Een voorbijkomende geneesheer heeft nog ge tracht ter plaatse hulp te bieden, doch er bleef niet anders te doen dan den zwaargewonden man naar het ziekenhuis te Tilburg te ver voeren, waar ook hy spoedig overleed. Het parket uit Breda werd onmlddellyk van het gebeurde in kennis gesteld en spoedig wa ren de officier van Justitie mr. Beelen, alsmede de politie-deskundige Van der Schutte Olivier op het terrein van de ramp aanwezig. De brandweer uit Tilburg, welke intusschen was gealarmeerd, kon niets uitrichten, daar de auto totaal uitbrandde. De gemeente-polltle en de marechaussee uit OUse regelden het verkeer. De ryksveldwacht stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeluk. De beide slachtoffers van bet ongeval waren 38 jaar oud. Aart van Berkel werd dood uit dm wagen gehaald. Hy zat naast F. van der Lugt, die den wagen bestuurde. Deae was, toen hij uit den auto kon wnrden bevrijd, nog niet overleden, doch stierf direct na aankomst in het ziekenhuis te Tilburg. Van der U was sinds kort gehuwd. Vermoedelyk door kortsluiting is brand uit gebroken in de kapitale boerdery van den heer H. H. Nyhof, gelegen te Wiederholthuis Heino. De brandweer van Heino, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de ge heele boerdery tot den grond toe afbrandde. Een In de nabyheld gelegen schuur, waar o.m. de landbouwwerktuigen stonden, bleef behou den. De vrouw van den heer Nyhof, die ziek te bed lag, kon tydlg uit het huis worden ge bracht. Ook het vee, dat op stal stond, kon worden gered. De schade, die ongeveer f 10.000 wordt door verzekering gedekt. He minister van Economische Zaken heeft ten einde de situatie op de consumptieaardappel- buld? prinses Cecille7zuster~van den bruldegom^ markt te vergemakkelijken, besloten de verhoo ging van het invoerprysverschll op vroege aard appelen van f 3 tot f 5 per 100 K.G. niet op 19 Mei as. te doen Ingaan, doch op 1 Juni a.s. aterdag 7 Mei as. zal in geheel het y land de nationale Reclasseeringsdag worden gehouden. Onder aanvoering van de Centrale Leiding te Amsterdam zullen 883 plaatseiyke comités en collecte-leider» In 833 gemeenten, omvattende 1067 plaatsen, de inzameling regelen van de gelden, die ter goede zullen komen aan de Reclasseerlngs- instelllngen van alle gezindten. Een groote organisatie van een groote actie voor een schoon sociaal en in wezen cbristeiyk doel dat door geheel het Hoogwaardig Episcopaat, door een vUftal ministers en door tal van vooraanstaande figuren uit kerkeiyke en wereldlijke kringen in bet byzonder mrdt aanbevolen. De reclasseering bepaalt rich niet enkel tot het beoefenen van het werk van barmhartigheid: gevangenen bezoeken om hen te troosten en op te beuren, om hun nieuwen moed in te spreken en hm geeste- iyk ryp te maken voor een beter leven, wan neer de gevangenispoort voor hen opengaat en het vrije leven In de maatschappy hen weer aan verleidingen van allerlei aard aal blootstellen, sy neemt ook voorwaardelyk veroordeelden onder haar leiding en bescher ming om hen gedurende den gerechtelijk vastgestelden proeftyd voor een herval en de gevangenis te behoeden, zy verleent ont slagen gedetineerden hulp en nazorg otn »an hen weer nuttige en eerzame staatsburgers te maken, die recht hebben op een vrije en behooriyke plaats in het leven. Dat deze ar beid onder de huidige omstandigheden, waar in voor zoovelen, wier verleden onbesmet is, geen werk gevonden kan Worden, byzonder moellyk moet zyn, zal men gemakkeiyk kun nen begrypen. En dese byaondere moeilijk heden wettigen niet alleen den byzonderen yver, dien de reclasseerlngslnstelllngen aan den dag leggen, maar geven haar ook een byzonder recht op onzen actieven steun. Zelfs de onvervaardste optimist zal het niet wagen, te beweren, dat de debatten over de interpellatie van prof. Woltjer betreffende het spel- ling-probleem eenige opheldering hebben gebracht. Alleen is gebleken (waartoe ove rigens geen uitspraak der Kamer noo- dig was geweest) daj de Senaats- meerderheid niet terug wil naar de spelling De Vries en Te Winkel, ook niet ais tydelijken maatregel, en dat de Eerste Kamer met alleen de N. S. B.-ers als dissidenten geen schadevergoeding wenscht te geven aan de uitgevers, noch ook eenigen minister financieel verantwoordelijk wil stellen voor eventueel geleden schade.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5