ONS BLAD I Hitler verwacht volledigen steun van Italië I L Het nieuws van heden De Fransche franc gestabiliseerd Minister Romme Limburg in BIJ ZIJN PLANNEN IN MIDDEN-EUROPA Orkaan teistert Antiochië HANDEL MET BELGIË VREDESOFFENSIEF DER DE BAROMETER .1 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS KLEINE ENTENTE 1 VRIJDAG 6 MEI 1938 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De vlootschouw Völkischer Beobachter en Arbeiderspers Zyn bezorgdheid en Dollf moordenaars geëerd Op den koers van 179 per pond sterling Italiaansche aanval op de Osservatore f Oslo-staten op 9 Mei bijeen De Chineezen naderen Nanking Zeeliedenstaking in Frankrijk Fransch schip door bom getroffen Goga door beroerte getroffen Het wapenembargo in Amerika De persen van Zwart Front verzegeld Amerika verloor in de eerste tien maanden van het conflict ISO millioen dollar Praag moet zijn verbindingen met Moskou en Parys losser maken Meer dan twintig personen gedood Bepaalde soorten worden ingetrokken Streven naar overeenstemming vertrouwen in het Donau- bekken wordt voort gezet DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN De Italiaansche vloot in de haven van Napels, waar gisteren voor Adolf Hitler een groote revue werd gehouden Te Boekarest zijn groote volksfeesten gehouden, waaraan groepen uit geheel Roemenië in nationale dracht deelnamen Benige opvarenden te Valencia licht gewond f 3 Mogelijkheid van werkverruiming en werkverschaffing onder oogen gezien Gewapend optreden in Palestina Secretaris van een vakbond spoorde tot ongehoor zaamheid aan Oude bankbiljetten van f. 25.- EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 182 Waarschuwing en dreigement Sudeten-kwestie niet van vitaal belang? Wegens zwijgzaamheid over Hitler’s bezoek N00RDH0LL ANDSCH DAGBLAD 9 van o o De regeerings persdienst bericht: I daartoe tallen i it De volgende zitting van den permanenten TT* L 9 8tand Vrijdag 18 «wr v*: 7«3A Vorige stand: 765.1 De vitale kwestie voor Duitschland Is, of Praag in z(jn sfeer zal treden en rijn ver dragen met Rusland en Frankrijk zal losser maken en zelfs opzeggen. MILAAN, 5 Mei (D.N.B.) De „Regime Fa* cista” doet in een hoofdartikel een tellen aan val op de „Osservatore Romano”, omdat het Vaticaansche blad over het bezoek van Hitler aan Rome zwijgt. Een dergelijk optreden, aldus het Mllaneesche blad, doet slechts schade aan de Kerk, „die reeds bulten de Italiaansche gren zen in. volkomen anarchie leeft.” .00 .00 .00 00 .00 .00 .00 .00 00 p p p r l I l Sir John deelde verder mede, dat de Fransche regeering de verzekering heeft gegeven, dat een middel zal worden gevonden om Frankrijk geen buitengewoon handelsvoordeel te verschaften. De Financial News schrijft over de nieuwe de valuatie van den Franschen Frank: Het is van bet grootste belang, dat de nieuwe maatregel de goedkeuring heeft ontvangen van Groot-Bnt- tannië en de Vereenigde Staten. De driehoeks- overeenkomst werd dlkwej-f op de proef gesteld, doch niettemin geëerbiedigd. Dit beteekent, dat de Fransche Franc indien noodig, den steun zou behouden der belde andere muntsoorten. Berlijn meent krachtens de spil te kun nen rekenen op voiledlgen steun van. Italië. B(j de Daitache delegatie toont men reeds thans op dit punt volstrekt vertrouwen. Hitler verwacht den volledigen steun van Italië bU zijn plannen In MMden-Earopa. De Chineezen zijn Nanking tot op elf KM. ge naderd. Regeling tot steunverlening aan kleine tuin ders. to nde P P P Zaken visseld >r van e Kn iel usie n ter. Intrekking van bepaalde soorten bankbiljetten van /U. Bezoek van minister Romme aan Maastricht ter bespreking van werkverruiming en werk verschaffing. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct. por regel. De Roemeensche oud-premier Goga werd door een beroerte getroffen. avs btj 21 09 00 00 27 09 i-Ita- i een i den itische Holzwcber, i terecht LONDEN, 5 Mei (Reuter) In het Brit- sche Lagerhuis heeft Sir John Simon mede gedeeld, dat de Britoche regeering op het oogenblik niet voornemens is een aanpas sing van het Pond Sterling door te voeren. Men heeft echter den indruk, dat de posi tie van Duitschland te Rome weer de positie van een vragende is. Wanneer Italië behoef te heelt aan Duitschland vóór de regeling der betrekkingen met Frankrijk en Enge land vernomen wordt, dat de Spaansche kwestie reeds besproken is heeft Duitsch land zonder twijfel Italië nog meer noodig voor de verwerkelijking van zijn plannen in midden-Europa en om zijn koloniale eischen tot een goed einde te brengen. PARIJS. 5 Mei (Havas). De stabi- lisatiekoers van den Franschen franc is vastgesteld op 179 per pond ster ling. dit komt overeen met 5 cent in Hollandsch geld. Berlijn wR vooral een wijziging te «o bod- tenlandscbe tat eoonomteche politiek wm Praag. SINAJA, 5 Mei. (Havas.) Na de laatste ver gadering van den permanenten raad der Klei ne Entente van hedenmorgen is een commu niqué uitgegeven, waarin o. m. wordt] gezegd De drie ministers van Buitenlandscl hebben gedétailleerd van gedachten over alle problemen, die in het bijzo: belang stjn voor de politiek der Kli tente. Eensgezind kwamen rij tot de dat zij hun pogingen moeten voortze aanzien van samenwerking aan leder ringswerk der Entente. - De permanente raad heeft in het bij zonde: aandacht gewijd aan het recente Brit: liaansche accoord, dat hU beschouwt element van hoog belang, dat bestemd vrede duurzaam te behouden. Het Dultache nl« militaire kazerne t de nationaal-sociall vrijheid, Planclta ei geering-Schuschnigg\zUn denksteen onthuld. (Zooals bekend warén destijds ter dood veroord waren bij den moord op Pianette en Holzweber ieeld, wijl zij betrokken Dollfuss. Red.) JERUZALEM, 5 Mei. (Reuter.) Groote troe- penafdeellngen, versterkt met vliegtuigen BOEKAREST, 5 Mei (Havas) De 69-jarige Roemeensche oud-premier Goga is plotseling door een algemeene verlamming getroffen. Go ga bevindt zich op zijn slot te Ciucea in de om geving van Cluj. Zijn toestand wekt ernstige bezorgdheid. Binnen zeer korten tijd zal nasr ver trouwd wordt een groot aantal arbeiden geplaatst kunnen worden. Verschillende stappen thans worden gedaan. HANKAU, 5 Mei (Reuter) Volgens een Chineesch legerbericht zijn de Chlneesche troepen genaderd tot een dorp, dat óp slechts elf kilometer van Nanking ligt. De vlootmanoeuvres, die ter eere van Hitler bij Napels zijn gehouden, vertoonden een slag tusschen twee eskaders. Het de haven van Na pels ultloopende eerste eskader werd door het tweede aangevallen, dat uit de Golf van Gaëta kwam. Toppunt der oefening was een aanval van negentig duikbooten uit voile zee op het uitvarende eskader. Tegelijkertijd verdwenen de onderzeeërs onder de oppervlakte, vuurden te gelijkertijd hun torpedo’s af en stegen tegelijk weer op. Des middags grepen de torpedobooten in den strijd in en drongen door de gevechts formatie der groote eenheden heen. Kort daar op volgde een aanval van verscheidene eska ders bommenwerpers op de pantaerschepen. Te gelijkertijd stegen de watervliegtuigen van alle vliegtuigmoederschepen op. Na de oefeningen in volle zfeekeerden de belde pantaerschepen „Cavour” en „Cesare” tusschen Ischia en Procida in de Golf van Na pels terug, waar zij werden ontvangen door de in vier colonnes opgestelde beide eskaders. Na nog eenlge oefeningen van oorlogsschepen en vliegtuigen zetten tenslotte alle eenheden in twee colonnes koers naar Napels en vormden daar een opstelling voor de vlootschouw. Na de vlootmanoeuvres begaf Hitler zich te zamen met zijn Italiaansche gastheeren op de Reverello-pier aan land. Om half zeven keerde hij daarop met den koning naar het koninklijk slot terug. Met grooten nadruk voegde minister Comnen hieraan toe, dat de landen der Kleine Entente vastbesloten zijn die kracht uitsluitend In dienst te stellen van den vrede en de Internationale samenwerking. De Kleine Entente, aldus Comnen ten slotte, Is, verre van alleen een statisch de fensief Instrument te zijn, In werkelijkheid een dynamisch instrument en een vredes offensief. en vijf toestellen werden door de troepen neer geschoten. De politie van Tientsin en Feiping heeft, met het oog op de in de nabijheid aan den gang zijnde troepenbewegingen, ultgebrelde veilig heidsmaatregelen genomen. Talrijke personen zjjn gearresteerd, verscheidene stadspoorten van Peiping zjjn zelfs gesloten. Het doorgaande ver keer wordt onder scherp toezicht gehouden. Volgens te Nanking ontvangen berichten, al dus het Chlneesche telegraaf-agentachap, ma ken de Japansche troepen weer gebruik van traangasbommen. Naar schatting bedragen de directe Ameri- kaansche verliezen ten gevolge van het conflict in het Verre Oosten voor de eerste tien maan den meer dan 150 millioen dollar. Op 30 April is de Nederlandsch-Belglsche contlngenteeringsovereenkomst afgeloopen. Besprekingen. Ingeleld ten einde tot een vernieuwing van het accoord te geraken, konden niet tijdig tot een resultaat lelden. Met het oog daarop zijn beide regeexin- gen overeengekomen, de bepalingen van de afgeloopen overeenkomst nog geduren de de maanden Mei en Juni van kracht te doen blijven. De besprekingen overeenkomst zullen '•oortgezet. De minister van Sociale Zaken, prof, mr O. P. M. Romme. heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Maastricht en om geving. MADRID, 4 Mel. (Havas). Uit Valencia wordt' gemeld,dat vanmiddag het Fransche schip .Djenn" in de haven getroffen is door een bom van een vliegtuig der nationalisten. Er brak brand uit, doch het vuur kon spoedig gedoofd worden. Eenlge opvarenden bekwamen lichte verwondingen. Bedoelde biljetten zijn: De door de Nederlandsche Bank uitge geven biljetten van f 25gedateerd op een dag liggende tusschen 1 Januari 1890 en 9 Maart 1921 (belde data Inbegrepen). Deze biljetten zijn alleen op de voorzijde bedrukt De druk bestaat uit een in zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand: in dien rand komt boven den tekst een feeuwen-motief voor. De door de Nederlandsche Bank uitge geven zoogenaamde hulpbiljetten van f 25.—, die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren. bedoeld in de vijfde alinea van art 22 der Bankwet, op 26 Juli 1938 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht deze biljetten vóór 26 Juli 1938 ter betaling aan te bieden aan de hoofdbank van de Nederland sche Bank N.V.. Rokin 127-129 te Amsterdam. NAPELS, 5 Mei (Havas) De speciale cor respondent van Havas meldt: De besprekingen tusschen Hitler en Mussolini zün voortgezet aan boord van de „Cavour” tij dens de vlootschouw bij Napels. Men neemt strikte geheimhouding in acht over 4e gedach tenwisselingen. De Nederlandsciie Bank N V. te Amsterdam vestigt de aandacht op de bekendmaking, <joor haar geplaatst In de Nederlandsche Staatscou rant van 5 Mei 1938 met betrekking tot het intrekken van bepaalde soorten bankbiljetten van f 25. WASHINGTON, 5 Mei. (Havas.) De Amerl- kaansche staatssecretaris. Huil, zal een schrij ven richten aan de senaatscommissie van iSii- tenlandsche Zaken, waarin de houding der re geering uiteengezet zal worden ten opzichte van het embargo op wapenen voor Spanje. De com missie zal onmiddellijk na ontvangst van dit schrijven bijeenkomen. Sir John Simon verklaarde, dat bet Pond Ster ling niet zal worden aangepast. Het driezijdig monetair accoord. De Fransche franc gestabiliseerd op een koers van 179 per pond sterling. De vergadering van den permanenten raad der Kleine Entente is geëindigd. Men zal blijven streven naar vrede in het Donaubekken. over een definitieve binnenkort worden I ANTIOCHIË, 5 MsL (D. N. B.) Een hevige orkaan, die met een geweldige wa terhoos gepaard ging, heeft de stad Antio chië geteisterd. De Orontes ig teelten de oevers getreden en door de overstrooming zijn tien halzen ingestort. De bewoners wer den onder de puinen begraven en meer dan twintig personen zijn om het leven ge komen. Hedenavond zjjn Hitler en de koning van Italië door de bevolking van Napels op een geestdriftige wijze gehuldigd en toegejuicht. Tienduizenden personen waren bijeen op het plein voor het koninklijk paleis. Talrijke fanfa res speelden nationale liederen en oorverdoo- vend was het gejuich, dat uit de menigte op steeg, toen Hitler en de koning op het balcon verschenen. Het gejubel nam nog toe, toen het koningslied weerklonk. Hitler en de koning moesten verscheidene malen op het balcon terugkeeren. _J..4:-. Sir John Simon voegde hieraan toe, dat de Britache regeering met de regeering van de Vereenigde Staten overeen is gekomen, dat de Fransche actie niet moet worden beschouwd als in tegenspraak met de drievoudige overeen komst. De drie regeeiingen zijn van oordeel dat deze overeenkomst in volle kracht blijft bestaan. O6IX3, 5 Mei. Maandag 9 Mei as. zullen te Oslo de gedelegeerden der conventie van Oslo bijeenkomen, om de beraadslaging der op de laatste te Kopenhagen gehouden conferentie opengebleven kwesties betreffende een econo mische samenwerking voort te zetten. Naar Verluidt zullen o. m. ook wederzjjdsche tarievenverlagingen aan de orde komen. BUREAUX: ALKMAAR. Hof 6. Telefoon 4350 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ft— per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar f 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamestad Haarlem. Voorts heeft de raad met groote aanc het probleem der betrekkingen van de 1 ne Entente met Hongarije bestud Eensgezind blijft de raad bij zijn we de loopende onderhandellngen voort te ten, welke ten doel hebben bij te drager^ tot de vestiging van een regiem van over eenstemming en vertrouwen in het Donau- bekken. De Kleine Entente bevestigt voorts opnieuw de trouw barer gevoelens jegens den Vol kenbond. De raad heeft'geconstateerd, dat de opvattingen der staten-leden over de houding, die moet worden aangenomen door den Roe- meenschen gedelegeerde, die de Kleine Entente in den raad vertegenwoordigt, overeenstemmen. De nieuwe Toestand aan den Donau werd ten aanzien van de scheepvaart met groote aan dacht besproken. Men constateerde, dat de eco nomische raad in Boekarest een steeds vrucht baarder activiteit ontplooit en besloot te blijven streven naar versterking der economische on derlinge banden. In April zjjn vjjf en zeventig Japansche vlieg tuigen door de Chineezen neergehaald of ver nield, aldus meldt het Chlneesche telegraaf- raad zal te Bied bijeenkomen, tegen het einde van Augustus. De Roemeensche minister Comnen heeft het slotcommuniqué voor de pers voorgelezen er. vervolgens een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat eens te meer gebleken is. dat de Kleine Entente een Instelling is, welker kracht en levensvatbaarheid zich nooit verloochend hebben. Vijftien verdachten hebben voor de Groning- sche rechtbank teredht gestaan. beachaldigd van diefstal en heling. HAVRE, 5 Mei (Havas). Het civiele perso neel van drie schepen van de Compagnie Géné rale Transatlantlque, nl. de „Champlain’„Co lorable" en de .jle de France”, Is In staking gegaan. Reeds eenlge dagen bestond een ver schil van meening over een vernieuwing van kleedlngstukken. Woensdagavond kwam de se cretaris van den bond van hotelpersoneel aan boord van de .Champlain” en raadde den leden van zijn bond aan te staken. Toen de comman dant van het schip het personeel sommeerde op zijn post te blijven, spoorde de secretaris aan tot ongehoorzaamheid. De commandant en de officieren van de „Champlain” hebben uit protest het schip ver laten en het ministerie van Koopvaardij ver zocht te bepalen, dat in het vervolg geen secre tarissen van vakvereeniglngen meer aan boord mogen komen. De bond van hotelpersoneel heeft de bemiddelingsvoorstellen van den minister van Koopvaardij niet aanvaard om den secre taris, die tot ongehoorzaamheid aanspoorde, niet aan boord toe te laten. Het personeel heeft in geheime stemming besloten te staken. De op dit punt op het oogenblik tusschen Praag en Berlijn aangebonden strijd wordt voorgesteld als een locale episode van den meer algemeenen strijd van de „mogendheden der orde” tegen de bolsjewistische actie in Europa. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct. p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 Ct O. t. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt iuwsbureau meldt: In de e Rossau is Woensdag voor strijders voor de - die door de re- itgesteld, een ge- Naar wij vernemen heeft de officie) van Justitie' te Breda, naar aanleiding van een bjj hem ingediende klacht over een per soonlijke beleediging. verschenen tn bet weekblad ..Zwart Front’ de persen van dit blad doen verzegelen Ook werd een bezoek gebracht'aan het hoofd kwartier van Zwart Front, waar echter niets in beslag werd gentjmen Op het hoofdkwartier was de waarnemend leider aanwezig, daar de leider op het oogen blik een gevangenisstraf van drie maanden on dergaat In de gevangenis te Breda, wegens be leediging van ex-minister Van Schalk. Van de zijde van Zwart Front deelt men mede, dat het blad toch zal blijven verschijnen. In de omgeving van leidende Dultache per soonlijkheden verklaart men, dat de regeling van het Tsjecho-Slowaaksche probleem en van de koloniale kwestie de onmisbare inleiding vor- men tot een opening van dieper gaande onder handellngen tusschen de groote Europeesche mogendheden. Wat Tsjecho-Slowakije betreft schijnt het, dat de Dultache leidende figuren te Rome gezegd hebben: de vereenlging van 3u millioen Sudeten-Duitachers met het rijk Is een prlncipieele kwestie. welker oplossing niet van vitale dringendheid is voor Duitsch land. De „Vólkischer Beobachter" behandelt tn eei. ernstig artikel het feft, dat de Nederlandsche Marxistische pers, in de eerste plaats .Het Volk” en de „Vooruit” sinds lang ongehinderd tegen Duitschland ophitsen, hatelijke hoofd artikelen en hatelijke leugenachtige berichten „made in England” aan den loopenden band publiceeren. Na een opsomming van verschillende lepgens verklaart de „Völkischer Beobachter”, dat dit alles bU elkander genomen meer dan voldoen de is om ons het recht te geven een algemeene waarschuwing te geven. Wij vreezen. Indien de hltsing niet wordt tegengegaan, voor een aan zienlijke verslechtering van de goede atmosfeer, waarin de Duitsch-Nederlandsche betrekkingen verkeeren. Wij zien het oogenblik gekomen, waarop ons geduld is uitgeput en men naar mid delen moet uitzien om de Nederlandsche open bare meening het begrip bij te brengen, dat zij noch het Rijk er mede gediend is, wanneer dit verachtelijke gedoe ongehinderd kan wor den voortgezet Dat bij de afweer van dezen aanval ook de oeconomlsche betrekkingen een rol zouden spelen, zou dan wel onvermijdelijk rijn. agentschap. Vijf en negentig Japansche vliegers zijn in die maand gedood. Van de genoemde vijf en zeventig toestellen werden negen en dertig neergehaald door Chlneesche jachtvliegtuigen of door luchtafweergeschut; een en dertig wer den vernield door Chlneesche bommenwerpers. Anliochië werd door een orkaan geteisterd. Twintig personen vonden den dood. penaiaeenngen, versterkt met vliegtuigen en politie, hebben een begin gemaakt met een in tensieve zuivering van een groot gebied in midden-Palestina. De minister werd vergezeld door den Com missaris der Koningin in de provincie Limburg mr. dr. W. O A. van Sonsbeeck. den voorzitter van de Rijkscommlssle voor werkverschaffing in de provincie Limburg, den heer Jos. Mae- nen, den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, ir. H. de Ronde, Ir. J. P. Wlllumler ingenleur bij het werkfonds, mr. D. O. Draayer directeur-generaal van de Werkverschaffing en •eteunverleenlng, den heer Meijer de Vries hoofdinspecteur voor de werkverschaffing en den heer J. Martin, rijkslnspecteur voor de werkverschaffing. In de ochtenduren werden enkele In werk verschaffing tot uitvoering gebrachte objecten in de omgeving van Maastricht In oogenschouw genomen. Aan de grens van Maastricht hebben de bur gemeester van die gemeente, jhr. mr. W. Mi- chlels van Kessenlch en de wethouder sociale zaken, het gezelschap ontvangen. Gezamenlijk werden vervolgens In deze stad ertkele objecten, welke wellicht door middel van werkverruiming en werkverschaffing kun nen worden uitgevoerd, ter plaatse bezichtigd. Ten provlnclehulze werd in de middaguren een vergadering gehouden van de RUkscommls- sie voor de werkverschaffing, waarbij om. de minister van Sociale Zaken, de Commissaris der Koningin en het college van B. en W. aan wezig waren. In deze bijeenkomst werden on derscheidene werken besproken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1