het om 3 J Een spannend spel Donau-bekken De geruchten over stappen te Praag en Berlijn ONS BLAD I Het nieuws van heden ITALIË VERLANGT VAN HITLER CONCESSIES China houdt vol tot het einde c. OVERLEG TUSSCHEN DE GEZANTEN DE BAROMETER De jeugdzielzorg in het Derde Rijk VERTROUWENSKWESTIE IN BELGIË JOH. LAUWERS PATGLOr 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Bommenregen op Castellon Amerika treedt op tegen de nazi’s VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 7 MEI 1938 Positie van Triest besproken Leider» Maisky bij Halifax zou Hitler te Rome HET NIEUWE SPOORBOEKJE Van hun nationaliteit vervallen verklaard S' ^VXWWUUIIII lllf Waanzinnige richt een bloedbad aan De sluiting der musea van het Vaticaan St. Bernardshonden op weg naar Tibet De bezittingen van Starhemberg Duitsche Bisschoppen niet naar Boedapest De onteigening der olievelden Ketel ontploft in een fabriek Financieele commissie niet gewillig Zez arbeider» van Poolache maat schappij gedood Tweevoudige aanval verwoestte een honderdtal huizen Gemeenschappelijk schryven van het Duitsche Episcopaat Ook daar zullen zy helpen by de redding van verdwaalden Enorm hakenkruis op rotswand geschilderd Waarom zy door de nazi's ge confisqueerd werden Krofta belooft, dat zyn regeering zoover zal gaan ala maar eenigs- zina mogelyk is Nazi-actie in Tsjecho- Slowakije DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN lel m. ser 167 Te stellen na een regeering»- verklaring in de Kamer op Dinsdag a.s. „Mexico kan op zyn actie niet terugkomen" Ten aanzien van Praag zou Italië stilzwijgendheid beloofd hebben Vrees voor incidenten tusschen Fransche pelgrims en Duitschers Zorg in het nationalistische Spanje voor te hinderen, die tengevolge van den burgeroorlog hun ouders hebben verloren of van hen gescheiden zijn geworden. Een kijkje tn een jeugdtehuis tn Sevilla van het Siegfried-kamp gearresteerd VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING De Russische ambassadeur binnenkort naar Rusland gaan Tardieu over Frankrijk en Midden-Europa .WO*? «pende o o op- commandant W sjjn DO O* Te Rome worde* ond< ever bet Donaa-bekken. Bjj een ketelontplofftac in Polen vonden aoa arbeiden den dood. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 5 Mei 147 Reuter gelooft, dat de economische toe komst van Triest een der onderwerpen ge vormd heeft, die door Mussolini en Hitler zijn besproken. Italië wenscht, dat de positie, die Triëst innam voor den Anschluss als vanmaamst» ultvoerhaven voor Oostenrijk en midden-Europa, gehandhaafd zal worden. Na de debatten, die Dinsdag «uilen vel gen op de verklaringen der regeering, aal dew da kwestie van vertrouwen stellen. r AP AP AP er 0-22 0 32 0.00 0.00 0.00 0.1S De Weensche uitga’ achter” meldt, waard ider led. ran tot rus Me. na at 93 04)8 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 AP AP Naar wjj vernemen, zal het nieuwe spoor boekje van Woensdag af op alle stations en van Donderdag af bij den boekhandel verkrijg baar zijn. Grave ijn bjj Nederlander in Duitachland gaamataerd, ver dacht van spionnage. MtodrUf te Kethei; lijken van aaeedte en kind alt poldervaart opgehaald. d< ez Bjj 'een luchtaanval der nationalist en op Cas tellon werden een honderdtal hutten verwoest. Generaal Tsjoeng Tsjang verklaarde, dat China tot het einde aal volhonden. Hankau send een wrevelige nota naar Londen over do Britech- Japansehe douane-overeenkomst. Commissie voer vraagstukken op belastingge bied geïnstalleerd. Het dreigend conflict in de hsrtnfvttschrrtl! nieuwe voorstellen van den BUksbemiddelaar. De Hooge Baad beeft beslist, dat een café houder, die radiomuziek in sjjn café laat hoe ren. auteursrechten moet betalen te 1,70 0.55 1.41 0.77 0.16 0.40 086 INOWROCLAW, 6 Mel. (P.A.T.) Tengevol ge van de ontploffing van den stoomketel van een locomotief in een fabriek van de Poolsche maatschappij Solvay, zijn zes arbeiders gedood en verscheidene anderen gewond. Een deel van het gebouw is verwoest. De Daily Telegraph meldt uit New-York. De campagne voor de beteugeling der acti viteit van de nationaal-socialisten in de Vereenigde Staten is ingezet met de uit vaardiging van bevelen tot inhechtenisne ming tegen zes leiders van het Siegfrled- kamp op Long Island. LONDEN, 6 Mei. (Reuter.) De Russische am bassadeur te Londen, Maisky, heeft heden een bezoek gebracht aan het departement van Bu:- tenlandsche Zaken, waar hy algemeene bespie dingen heeft gevoerd over den internationalen toestand met Halifax. Naar verluidt zou Maisky binnenkort met verlof naar Rusland gaan. LONDEN, Mei. (Reuter,). Te Londen heeft men geen bevestiging kunnen ver krijgen van de geruchten, dat vandaag of morgen gemeenschappelijke stappen van de Fransche en Britsche regeering zullen worden gedaan bij de regeering te Praag. ROME, 6 Mei (Havas) Een speciale correspondent van Havas meldt, dat men algemeen van meenlng is, dat Hitler en Mussolini reeds thans delicate kwesties ter sprake hebben gebracht betreffende het sta tuut van Zuid oost-Europa. China behoudt zich alle rechten en vrij heden voor in alles, wat betrekking beeft op de Chineesche douane. China betreurt, dat Chineesche douane het onderwerp ia van een overeenkomst tusschen twee vreemde mogendheden, zonder dat China zijn toe stemming heeft verleend. Het Fransche weekblad „Gringoire”, dat I eenlge weken geleden een artikel opnam met broken. PRAAG, 6 Mei. (Havas.) Een hakenkruis vaB verscheidene meters hoogte, dat reeds van ver re zichtbaar is, werd door onbekenden geschil derd op een rotswand te Radobylo bij Llto* merice (Sudetenland). De Tsjecho-Slcwaak- sche politie stelt een onderzoek in. Het is verstandig Tsjecho-Slowakye niet aan te moedigen. Met andere woorden; men moet Franschen blijven, en Midden Europa het ge voel geven door Frankrijk te worden geleid, een „Gringoire”, dat 1 gevoel overigens, dat sedert Jaren heeft ont- BARCELONA, 6 Mel. (Havas.) Vliegtui gen der Spaansche nationalisten hebben gisteren tot twee maal toe Castellon ge bombardeerd. Zij hebben 450 bommen ge worpen, die een honderdtal huizen hebben verwoest Chamberlain heeft niet gezegd: „Vrtj van iedere verplichting zal ik nooit vechten.” HU weide: „Vrij van Iedere verplichting zal k mlssehlen vechten.” Tardieu eindigt zjjn artikel met de vraag te stellen: Wat wil Berlijn? Het beslissend onderhoud zou, naar men zegt, vanmiddag tot stand komen, tusschen het be zoek van Hitler aan de tentoonstelling en de ontvangst op het Kapitool. Mussolini maakt ge bruik van allen tijd, dien hij vrij heeft, om de dossiers te bestudeeren, en aarzelt niet om Hitler, zooveel yet protocol dit veroorlooft, in bet gezelschap van den konlng te laten. Van serieuze Italiaansche zijde Wordt beves tigd, dat de Donau- en Balkanproblemen na den Anschluss voortdurend de belangstelling hebben gehad van Italië, en dat deze kwesties, zelfs wanneer zij delicate aspecten kunnen vertoo- nen, openhartig aangesneden worden door de Italiaansche staatslieden in de besprekingen met de Duitschers. De, economische voordeelen, die door Italië toegekend zijn aan Hongarije en Oostenrijk krachtens de protocollen van Rome moeten na den Anschluss herzien worden. De kabinetsraad, die om half drie bijeenge komen was, heeft voortgeduurd tot kwart over zeven. De premier en de minister van finan ciën zullen Dinsdag in de Kamer een verkla ring afleggen over den politieken en economl- schen toestand des lands. Morgenochtend zal een nieuwe vergadering van den kabinetsraad gehouden woeden, ter bestudeering van den toestand der bultenlandsche politiek. Tardieu schrijft dan: «Men zegt mij, dat niets mfj, als Franschman, verplicht mij bezig te houden met Tsjecho-Slowakije. Ik antwoord, dat gat niet juist is, en dat Frankrijk met dat land verbonden Is door twee verdragen, welke nog steeds van kracht zijn. Dezer dagen is een aantal St. Bernardshon den te Marseille aan boord van een schip ge bracht, om naar Indlë te worden gebracht, waar zjj onder leiding van hun verzorger. Broe der Cyrillus, van het Sint Bernhardshospltium, tullen werken in het Himalaya-gebergte. Hun standplaats zal worden het klooster van de Fransche Augustijnen, in den Latsapas in Tibet. Dit klooster ligt ongeveer 5000 meter boven den zeespiegel en er is een hospitium aan verbonden voor de karavanen, die stofgoud en bont van Tibet naar Britsch-Indië brengen. Tot nu toe beschikken de monniken alleen over een hoorn, om den reizigers de ligging van het klooster bekend te maken gedurende sneeuwstormen. Hums sullen de honden war den gebruikt voor het redden van verdwaalden. Zooals men zich zal herinneren, werden de honden in den vorigen zomer ter dood veroor deeld, omdat zij een klein meisje hadden aan gevallen. Het kind Is aan de gevolgen overleden. Dit vonnis 13 niet uitgevoerd, doch de bonden bleven opgesloten In een sterke omheining, Broeder Cyrillus. die de honden vergezelt, heeft ze jarenlang verzorgd, en hoewel hij niet meer zoo Jong is, beeft hij zijn oversten ver zocht .zijn honden naar Tibet te mogen ver gezellen. De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond heeft den secretaris-generaal een nota toegezonden, waarin de feiten opgu- somd worden, die zich hebben voorgedaan sedert 27 October 1937, den datum der laatste Chineesche mededeeling aan den Volkenbond „betreffende bombardementen en moord zon der onderscheid op nlet-strijders in China, be nevens andere daden van geweld, gepleegd door de Japansche troepen”. toestand van di godsdienstonderricht „Wij staan op het punt het minderhe denstatuut te herzien, waardoor alle na tionaliteiten op gelijke wijze behandeld zullen worden. Wij zullen alle concessies doen, behalve die, welke onze souverelni- telt of onze onafhankelijkheid in gevaar brengen". BRUSSEL, 6 Mel. (Belga). De financieele commissie der Belgische Kamer heeft het voorstel tot herstel van de crislsbelasong aan vaard. Gisteren was het voorstel op douane rechten en accijnzen aangenomen. De com missie verwierp echter alle andere fiscale voor stellen der regeering. Voorts meent men te weten, dat de militaire kringen in het gevolg van Hitler er naar ge streefd hebben Italië er toe te brengen zijn ver plichtingen te verduidelijken, voor het geval dat het Tsjecho-Slowaaksche probleem een inter ventie van Rusland, zelfs wanneer die beperkt zou blijven tot het zenden van vliegtuigen en vrijwilligers, met zich mede zou brengen. In Duitsche kringen beperkt men er zich toe te herhalen, dat Duitschland niet de sluiting vraagt van een militair accoord, en dat de be sprekingen der generale staven voldoende zijn om op militair terrein de politieke gevolgen van Je as RomeBerlijn aan te vullen. MEXICO STAD, 8 Mei. (Reuter). José Baez, hoofd van de afdeeling pejtroleum van het Mextcaansche ministerie van Economische Za ken. heeft in een verklaring over de onteige ning van de olievelden verklaard: „Mexico kan niet terugkomen op zijn actie.* Dit kamp wordt beschouwd als de voornaam ste verzamelplaats der bewonderaars van Htt- Hr in de Vereenigde Staten. De wil tot autarkie van Duitschland wekt na melijk het gevaar op, dat op de Donau- en Balkanmarkten sommige grondstoffen, zooals hout, waaraan Italië evenveel behoefte heeft als Duitschland, schaarsch worden. Men heeft vandaag den zeer duidelijken indruk, dat een zeer spannend spel over het geheele Donauprobleem gespeeld wordt. Het Tsjecho-Slowaaksche thema lijkt vandaag achter den rug, en Duitsche kringen geven te verstaan, dat Duitschland zich zal kun nen beroepen op het stilzwijgen van Italië. Als Glutenbrood, -Beschuit. -Meel. Havervlokken. -Biscuits. Suikerarme melk. Room, jams, etc Vraagt prosp aan „NUTRICIA” ZOETERMEER In alleplaatsen vertegenwoordigd van de „Völkische Beob- de dertien kasteelen en landgoederen van den vroegeren leider van het Vaderlandsche Front, Prins Starhemberg, geconfisqueerd. De Starhembergers hadden zich in den tijd van de Contrareformatie (1de en 17e eeuw) door de onteigening van de goederen van pro- testantsche families een ontzaglijk vermogen toegeëigend. Bovendien hadden zijn moeder en zijn beide broers zich ter beschikking van het Dollfuss-regime gesteld. De uitgestrekte goede ren in de wouden aan de Tsjocho-Slovaaksche grens kunnen reeds om „strategische redenen" niet in bezit blijven van een bekenden tegen stander van het Derde Rijk. EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 183 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct. p. regal; Ingezonden Madadeellngwn 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor advartaaran bij abon nement wordt op aanvrage gaama door onze Administratie verstrekt. gelegenheid van bet bezoek van Hitler aan Italië zes autobussen met Sudeten-Duitschers naar Rome begeven. Bij aankomst aldaar wer den evenwel vier reizigers vermist. Deze reizi gers zouden te Wels aan de Oostenryksche grens zijn aangehouden, omdat zij geen leden der Sudeten-Dultsche party waren. Naar het zeggen der organisatoren van de reis waren deze personen „verklikkers". WEENEN, 6 Mei (Havas) Men meent te weten, dat geen voornemens meer bestaan voor de deelneming van het Duitsche Episcopaat aan het Eucharistisch Congres te Boedapest. Vanmiddag heeft Hitler, vergezeld van Mussolini, een bezoek gebracht aan de Romein- sche tentoonstelling. Beide staatslieden wer den langs den weg lulde toegejuicht. Na het bezoek aan de tentoonstelling keerde Hitler naar het Quirinaal terug. De gouverneur van Rome, prins Ooloruia, heeft na een concert ter eere van Hitler en den Ironing, een tea aangeboden. Vervolgens begaf Hitler zich weer naar het Quirinaal, waarbij hij, evenals op de heenreis, in den eersten galawagen plaats had genomen, naast de koningin De konlng van Italië heeft den chef de bureau van het Duitsche ministerie voor Lucht vaart, generaal-majoor Bodenschatz, en den adjudanten van den Fuehrer, Gruppenfuehrer Schaub en Brigadefuehrer Wiedemann het de orde van de Italiaansche Gaai4 wij nu, omdat Duitschland twintig keer het Verdrag van Versailles heeft geschon den, uitroepen, dat dat verdrag dood 1st In ieder geval, aldus Tardieu, om terug te ko men tot Midden-Europa, het past niet aan het Frankrijk van 1938, den erfgenaam van het Frankrijk van 1914, op de overeenkomsten, welke het toekende, de theorieën van het „vodje papier” van Bethmann-Hollweg toe te passen. Men kan onderhandelen over wyziglngen, maar men heeft niet het recht ze nietig te verklaren. Groot-Brlttannië dient In deze aangelegen heid nader bestudeerd te worden. Het is vol komen Juist, dat het in de beide laatste maan den geweigerd heeft tegenover Tsjecho-Slo- wakye nieuwe verplichtingen aan te gaan. Dat was volkomen zijn recht. Maar wat beeft de Britsche premier gezegd, toen hij dit feit con stateerde? Onze Romelnsche correspondent seint ons dd. 6 Mei: Uit het feit, dat de „Osservatore Romano" met geen enkel woord rept over het bezoek van Hitler aan Rome, blijkt zonneklaar, dat het Vaticaan er niets van weten wil. De Vaticaansche musea zyn tydens het bezoek gesloten. Van officieele zyde is hieromtrent geen verklaring gegeven. Van onofficleele, doch doorgaans zeer goed Ingelichte zyde, vernemen wy echter, dat deze maatregel in verband staat met de aanwezigheid van Fransche pelgrims te Rome. Men vreesde, dat de aanwezigheid van Duitsche uniformen incidenten sou verooraa- kau. OSLO, Mel. (D. N. B.) In het Noonche dorp Vaaler btf Elverum, aan de ZweedscHe grens, heeft een 38-jarige boer in een aanval van krankzinnigheid zyn vader en een vriend ooodgeschoten, alsmede een politieman en den chauffeur van den ziekenauto, waarmede hy weggebracht zou worden. Twee politiemannen en den zoon van een politieman verwondde hij ernstig met een mes. Aangezien men hem niet kon overmeesteren, moest men hem tenslotte zelf ook doodschie ten. Naar aanleiding van ëte belasttngfcwestia te België oü het Kabinet Dinsdag an. de var- troawenskwestie stellen. De Russischs ambassadeur te Londen sou bin nenkort naar Rusland gaan. Een waanzinnige Noor doodde vier personen en verwondde er drie, tei men hem seU neer schoot. De» bevelschriften berusten op oen mirten toegepaste wet, die in 1923 werd aangenomen en bestemd was voor den stryd tegen de Ku Klux Klan. De toenmalige burgemeester nn New York, Jimmy Walker, had de aanneming Italië schijnt vastbesloten de aan Oosten rijk toegekende voorrechten slechts dan voor Duitschland te laten bestaan, wanneer Duitschland er in toestemt, belangrijke concessies te doen. HANKAU, 6 Mei In een onderhoud met den vertegenwoordiger van het offl- cleele persagentschap heeft generaal Tsjoeng TSjant, vice-voorzitter van den uitvoerenden Joean, verklaard, dat Indien Japan zyn politiek ten aanzien van China niet wijzigt, er geen sprake aal zijn van vrede. China U vast heel el Mi vei te houden tot het bittere einde. Het Chineesche volk is ttachtig aaneengeslo ten in den strijd tegen Japen. Het volk let niet op zyn lyden, het let alleen op de verde diging van het land. De eerste aanval geschiedde om één uur des middags. Twintig vliegtuigen vlogen toen bo ven de stad, zy wierpen snel 150 bommen uit. «'elke tal van gebouwen in het centrum de« stad schade toebrachten. De vliegtuigen moesten evenwel wegens de zeer hevige reactie der luchtdoelartillene wyken. Tegen vier uur, toen de opruimingswerk zaamheden in vollen gang waren, verscheen opnieuw een veertigtal toestellen der natio nalisten in gevechtsformatie boven Castellon Dezen keer wierpen de vliegers meer dan 30C bommen uit. Aan het front by Teruel en aan de Mlddei- landsche Zee zyn de operaties gisteren en lu den afgeloopen nacht lamgelegd door de he vige regens. Toch zyn de troepen van France erin geslaagd eenlge hunner stellingen te ver beteren by Alcala de Chivert en Cuevas d* Vlnrome, by Morelia en Elpobo Vlllarroya. By Alcala de Chivert werden eenlge aanvallen van de regeerings troepen af geslagen en in tegen aanvallen wisten de rechtschen verder vooruit te dringen. Ter uitvoering van de wet op de pers is aan eigenaars en directeuren van dagbladen in het rechtsche Spanje medegedeeld, dat zy binnen acht dagen aan het ministerie van Binnen- landsche Zaken een verzoek moeten indienen om in hun functie gehandhaafd te biyven. en grootkruis van Kroon verleend. De commandant van het legercorps van Rome, generaal Domenico graaf Sicilian!, is heden tengevolge van een beroerte overleden. De generaal zou vandaag de parade ter eere van Hitler gecommandeerd hebben. Volgens het .JUnzer Tageblatt’’ hebben zich ter De „Voorloopige Regeering” te Peiping heeft generaal Li Fuho benoemd tot opperbevelheb ber van het tegen de communistische benden in het veld gebrachte expeditleleger. Li Fuho heeft een maandeiyksch ocrlogsfonde van 120.000 yoean ter beschikking gekregen. De Chineesche ambassadeur te Londen aal vermoedeiyk vandaag op da Foreign Office een verklaring van zyn regeering overhandigen, waarin wordt verklaard, dat China zich geens zins gebonden acht door de Britach-Japanache overeenkomst. De Duitsche Bisschoppen hebben een Herder- lyk Schryven uitgevaardigd, waarin ^y wyzen op den zwaren gewetensplicht om in onzen moeiiyken tyd het Woord Gods niet aan de kinderen te onthouden. jammer genoeg is het Godsdienstonderricht, zooals het nu in de scholen gegeven wordt meermalen niet voldoende meer, aldus schryven de Bisschoppen. Gy ziet zelf met bange zorgen, hoe groot op veie plaatsen de geloofsbedreiglng voor uw kin deren geworden is. Gy, katholieke ouders, vraagt u evenals uw Bisschoppen en Zielzorgers af wat er moet worden uit de Jeugd, wanneer er gebrek is aan een goede godsdienstige op voeding. By dezen bedroevenden Jeugdzielzorg wordt het van de kinderen buiten de school tot een ern- stigen, onmisbaren plicht van het Kerkelyke Onderwysambt. Gelukkig begrypen de ouders dit. Reeds wer den talryke instellingen vqor godsdienstig, ze- deiyk onderricht en opvoeding der jeugd opge richt en daaraan is het te danken, dat, on danks de zware bedreigingen en beproevingen, de katholieke kinderen trouw biyven aan hun Doopbeloften. De Bisschoppen rekenen er vooral op. dat de ouders aan hun kinderen het voorbeeld van een waar christeiyk katholiek leven zullen geven. BUREAUX: ALKMAAR, Hof A Telefoon 4330 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN. Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon tl. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar fh— por kwartael of 15 cents por week, voor bulten Alkmaar V ISO por kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaemestad Haarlem. BERLIJN, 6 Mei. (Havas). In de Duitsche staatscourant is wederom een lyst gepubliceerd van dertig Duitsche Joden, die, evenals hun familieleden, van de Duitsche nationaliteit ver vallen zyn verklaard. betrekking tot Tsjecho-SlowakQe, waarin be- pleit werd, dat Frankryk zich niet met dat land moest inlaten, publiceert vandaag op de eerste pagina een artikel van André Tardieu, den vroegeren minister-president. Dit aytikel begint aldus: „Ik heb Gringoire gezegd, dat ik het niet eens was over zekere laatsteiyk verschenen ar- tlkelen over Midden Europa”. Gringoire antwoordde: „Zet dan uw ideeën eens uiteen’. Vernomen wordt, dat de Britsche gezant te Prsuèg opdracht heeft, om met zyn Franschen collega te overleggen, wanneer het Juiste mo ment daar is om In verbinding te treden met de regeering van Tsjecho-Slowakye; doch men weet niet, of reeds een oogenbllk is uitgekocht. De geruchten, dat de Britsche ambassadeur te Beriyn opdracht zou gekregen hebben met Goering het Sudeten-Dultsche vraagstuk te besureken, biyken ongegrond te zyn. De Roemeensche „Unlversul” publiceert een verklaring, welke Krofta te Slnaja tegenover een verslaggever heeft medegedeeld. dezer wet bepleit. Op overtreding van bedoelde wet staat een geldboete van ten hoogste 10.000 dollar en ge vangenisstraf voor den tyd van een jaar. De sheriff van Suffolk County beeft de op sporing der nationaal-socialistische leiders ge vraagd. Hy treft voorbereidingen om het kamp in bezit te nemen. De kampplaats Is een terrein van 180.000 vlerk, meter, dat in de oorlogsja ren gebruikt is als exercitieveld. In de zomer maanden komen er lederen Zondag 20.000 man nen, vrouwen en kinderen. De bezoekers mar- cheeren er dan in militaire formatie. Iedereen spreekt er Duitsch en alle aanwij zingen warden er in het Duitsch gegeven. De hakenkruisvlag hangt er dan, terwijl de bezoe ken er elkander den Hitlergroet brengen. DIENST AANBIEDINGEN, Gwvraagd of Mn- geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct. per regel 'tl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1