Harwich-booten nieuwe IBIS SHAS too*’"'” ZWANENBERG maakt wat smaakt! SCHUDT UW LEVER WAKKER I Arbeid voor vele werkloozen aan Verstrekking van bussenvleesch werkloozen KRUKKIG 1 I Zoo’n 1 KIELSTUKKEN GELEGD DE INVOER UIT DENEMARKEN stapel boterhammen - 1 Bond Heemschut fl i Een bijzondere leening Een oude eereschuld DE AANSLAG TE KOOTWIJK Pastoor J. Janssen Schmidt Een welkome handels- transactie PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING Eerste H. Mis op de Nieuw-Amsterdam De Pauselijke Internuntiatuur Over eenigen tyd overbrenging naar perceel Carnegielaan S, Den Haag Antwoord der Regeering op vragen van het Tweede Kamerlid Ruyter Na langdurige ziekte 4e de Weere overleden j ja Het toelaten van vreemdelingen BIJ HET'SPEL GEDOOD MAANDAG 9 MEI 1938 Rede I ■■3 I zou een van (Van onzen specialen verslaggever) I I De distributie tot - ZU vestigen er evenwel de aandacht op, dat L Na een langdurige riekte to Zondagmorgen ta Lambertshaag (de Weere) overleden de Zeerverw. heer J. J. M. Janssen Schmidt, pastoor aldaar. Aan een kiellegging valt gewoonlijk niet veel te slen. Een vlakkë plaat wordt" gelegd en daar staat een groot den naam van de maatschappij, mer van het werk. Hier gaat 27e algemeene vergadering te'Hoorn gehouden Rondschrijven van minister Goseling Zaterdag hield de Bond Heemschut zijn 27ste Algemeene Vergadering in hotel Doelen” te Hoorn. dri De Bt ge re inet Het ligt verder in de bedoeling de beschik - king over dit vleesch, dat van uitstekende quallteit is, te verkrijgen door een rull- transactie tegen andere landbouwproducten istroo, tuinbouw, en zuivelproducten). Waar dit voor deze producten een extra- exportmogelljkheid beteekent en speciaal voor de beide eerstgenoemde producten de prijsverhoudingen van dien aard rijn, dat iedere verruiming van den afzet met beide handen dient te worden aangegrepen, heeft de minister van Economische Zaken gaarne zijn medewerking tot deze transactie ver leend. De minister van Sociale Zaken wunsch' nog op te merken, dat het in zijn bedoeling ligt analoog met vroegere gelegenheid den vleeschwarenbedrljven in Nederland de ge legenheid te geven, aan de werkzaamheden deel te nemen. De offers, die uit de rjjkstniddelen zouden moeten worden gebracht om een distribu tie op de wljzéf als in de vragen is voorge steld, tot stand te Wengen, zouden zoo groot zijn, dat zjj een doorvoering van te voren reeds buitengemeen bezwaarlijk, zoo nlei onmogelijk zouden maken. Waar nlet-door- voering in sociaal en hygiënisch opalcht in hooge mate te betreuren zou zijn zijn de ministers zeer dankbaar, dat zich de moge lijkheid op deze wijze voórdoet. levensgevaar voor den vluchteling, - 31 Over" enkele maanden zal de Pauselijke Inter nuntiatuur te Den Haag, thans gehuisvest op het Bezuldenhout <3, gevestigd worden in ..Huize Beekhage” aan de Carnegielaan 5 aldaar. Het Vaticaansche staatsdepartement heeft laatstgenoemd perceel aangekocht, wijl reeds gerulmen tijd de huisvesting van de Internun tiatuur te wenschen overlaat. De huidige woning aan het Bezuldenhout hebben de Nederlandsche katholieken geschon ken bij gelegenheid van het gouden priester feest van Z.H. Paus Leo XIII. Zjj staat onder beheer en op naam van de Leovereeniglng, die werd opgericht 19 April 1893, met het doel, den vertegenwoordiger van Z.H. den Paus bij het Nederlandsche Hof een passende woning te ver schaffen. De Leo-stichting heeft thans haar taak beëindigd. In de Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden vergadering van het verbondsbestuur van het Katholiek Onderwijzers Verbond heeft de hooft - eerw. adviseur Mgr. J. O. van Schalk de mede- deellng gedaan, dat het Z.H. den Paus heeft behaagd het eerekruis .Pró Ecclesia et Pontl- flce" toe te kennen aan den heer W. Wiltschut. voorzitter van de St. Lebuïnus-vereenlglng welke onlangs haar 40-Jarlg bestaan heeft her dacht. te zien. Een vlakkë plaat wordt\p de helling gelegd en daar gaat een groot Mrd op met .PU. enj het num- t anders. In ruimer mate dan tot dusverre bij koopvaardij schepen het geval was, werd voor deze twee schepen gebruik gemaakt van electrisch laa- E - schen. Niet een enkele plaat, doch een heel gecompliceerd stuk aaneen gelascht Ijzerwerk een ding van negen ton wordt hier door de hjjschkraan ineens op de helling gelegd: twee andere komen ervoor te liggen en ten slotte wordt een deel van den dubbelen bo dem, waar de aanzetten voor de ribben al uit stéken ruim twaalf ton weegt het terzjj aangepast. en nog véél meer kunt U met één busje van die heerlijke, pi kante Zwanenberg's Leverpastei rijkelijk besmeren. Heerlijk van geur en smaak en een tractatie aan de koffietafel! De ministers zijn allerminst van meening, dat het voornemen om tot distributie van ingevro ren vleesch over te gaan te betreuren zou sUn wjjl te verwachten to, dat tegen het midden van dezen zomer de voorraad bussen, bestemd voor distributie en afkomstig van in den win ter 1936-*37 door de Nederlandsche veehouderij - centrale wegens te lage prijzen uit de markt genomen varkens, uitgeput zal zijn. De ministers zijn niet van meening, dat ei voor binnenlandse!) gebruik onvoldoende vleesch in Nederland aanwezig zou zijn voor de normale voorziening van ons eigen volk bij vleeschprijzen als nu gelden. Het ligt niet in de- bedoeling het bevroren vleesch tot gehakt te verwerken, doch tot ge stoomd vleesch in blik, welk product blijkens de ervaring, opgedaan tijdens de eerste distributie van vleesch, afkomstig van de in 1933-35 ge houden afslachtingen, zich voor véél meer doel einden leende. De schepen worden zéér comfortabel, geijjk reeds gezegd, met ruime accommodatie. Sierlijk van vorm, met één breeden, lagen schoorsteen in den stijl van de Nieuw-Amsterdam. Mevr nog dan de thans in vaart zijnde schepen van de „Zeeland” zullen zij aan de eischen van het passagierspubliek naar prettige dekken, ruim uitzicht biedende salons en kunstzinnige omge ving tegemoet komen. De befaamde dienst van Nederland naar En- geland zal binneft een Jag- twee fraaie schepen rijker zjjn. Voor 1800 passagiers zullen zij ruime en comfortabele salon- en hut-accommodaties bevatten de markt het ingevoerde Deensche vleesch, het. welk langs den normalen weg is afgeset, blij kens het prljsverioop zonder bezwaar heeft op genomen. Wel is in de laatste tijden een daling van de" vleeschprijzen of liever van de rundvleesch- prijzen en de varkensprijaen te constateeren. Deze daling heeft allerminst een zoodanlgen omvang aangenomen, dat het vleesch daar door onder het bereik zou komen van de groep, voor wie dit vleesch in blik zal zijn bestemd. Het zijn trouwens vermoedelijk bijzondere en slechts tijdelijk werkende omstandigheden, die tot deze daling aanleiding hebben gegeven. Waar het hier betreft het Inschakelen van een groep vleeschconsumenten, die anders vrij wel zouden zijn uitgesloten, behoeft van deze distributie geen drukkenden Invloed op de vleeschprijzen te worden verwacht. Het ligt in de bedoeling dit vleesch in Neder land te doen inblikken, zoodat ook hiervan een grootere bedrijvigheid In de vleeschverwer- kende bedrijven is te verwachten. Ten sterkste moet Worden ontkend dat deze distributie een omzetvermlndering van 10 mill. K.O. voor het slagersbedrUf zal beteekenen. het oog op de vleeschposltie niet noodzakelijk, doch ook met het oog op de zuivelproductle hoogst ongewenscht. De ministers wenschen nog op te merken, dat een distributlewljze, als door den vragen steller voorgesteld, ook om financleele redenen onmogelijk is. Het prijsverschil, dat te over bruggen is bU de voorgenomen distributie van bussenvleesch bedraagt een beperkt bedrag per eenheid, wijl de prijs van het bevroren vleescn op de wereldmarkt zeer laag is, terwijl ten ge volge van de teelt van de teeltbeperking en het niet vrij toelaten van het bultenlandsche vleesch de prijs in Nederland aanzienlijk meer dan het dubbele bedraagt van den prijs van buiten landse!) vleesch van dezelfde quallteit. De toestand van mr. H. Blaupot ten Oats te Kootwijk, die als slachtoffer van de mishan deling door den landbouwer B. nu reeds twee weken in het R. K. ziekenhuis te Apeldoorn verpleegd wordt, is nog niet veel vooruit ge gaan. Hij is nog vaak geheel buiten bewust zijn. In verband met de invrijheidstelling van den dader kan gemeld worden, dat een deel der bevolking van Kootwijk een petitionnement aan de rechtbank te Zutfen had gezonden met verzoek B. aan zijn gezin terug te geven. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en V zult morgens „kiplekker*’ uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende la. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen sün slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om Trfi te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. OnschadelUk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Biecht Carter's Leverpllletjes bU apothekers en drogisten, f. 0.76. VLI88INGEN Zaterdagochtend Twee nieuwe schepen voor den dagdienst VlissitigenHarwich zjjn door de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in opdracht gegeven en van daag op stapel gezet, beide tegelijk, achter elkaar op één en dezelfde hel ling van de Kon. Mjj. De Schelde. Twee groote schepen, die samen voor 1800 passagiers zoowel comfortabele en behaaglijke salons als een ruime hut-accommodatie zullen bevatten. De ministers zijn van meening, dat het niet gewenscht Is op de wijze als in de vragen wordt geopperd, (het verstrekken van geldswaardige bonnen) de distributie te doen geschieden, wijl; a. de distributie door middel van bons aan leiding kan geven tot misbruik op groote schaal, omdat dit systeem geen voldoende zekerheid biedt, dat het vleesch werkelijk wordt afgeno men en geconsumeerd door degenen, voor wie het bedoeld is. Bij de distributie van vleesch in blik is het echter mogelijk gebleken dit euvel effectief te bestrijden. b. Boven is reeds uiteengezet, dat ook bjj de voorgenomen distributie de werkloosheid wordt bestreden, terwijl het in de bedoeling ligt ooz bij de distributie de slagers in te schakelen. c. Verruiming van de kalverteeltbeperklng die eerst na enkele jaren op de vleeschmarkt tot uitdrukking zou komen to niet alleen met Op vragen van het Tweede Kamerlid Ruyter betreffende de wijze van vleesch- verstrekking aan werkloozen heeft de re geering thans bevestigd, dat dezer dagen een proeforder is gegeven voor de" levering van 100.000 K.O. zgm. bussenvleesch dat beschikbaar wordt gesteld voor werkloozen gemaakt uit bevroren buitenlandse!) Vleesch, aan de firma Van Zwanenberg te Oes. Voorts dat deze proeforder verband houdt met een bestaand voornemen om 10.000.000 K.O. buitenlandse!) bevroren vleesch te importeeren en dit voor bussen vleesch te bestemmen. Versnelde uitvoering bepleit van de inpoldering der zuidelijke polders in de afgesloten Zuiderzee vervolgens gesproken over de stichting van Hoorn en de eerste ontwikkeling van de stad. De burgemeester van Hoorn, de heer mr. H. C. Leemhorst, sprak zijn dank uit voor de uitnoodlglng, tot hem gericht en heette alten hartelijk welkom in Hoorn. Bjj de rondvraag wees de heer Gelder er op, dat het mooiste punt van Tessel ontsierd zou worden door plannen tot stichting van een belvédère. De voorzitter meende, dat tegen alles niet geprotesteerd kon worden. Een mooie belvédère zou een sieraad kunnen zijn van de omgeving. Ook tegen ontsiering van stedenschoon door reclame was de heer Gelder gekant. Vooral in Amsterdam komt het veel voor. De heer Kok deelde mede, dat te Amster dam reeds 13 14.000 ontsierende borden ver dwenen zijn. Na de vergadering volgde een gemeenschap pelijke koffietafel, een wandeling door Hoorn en officieele ontvangst op het stadhuis. Een driejarig zoontje van de familie Steffens in de Priorstraat te Bneek, to Zaterdagmiddag toen het Voor het ouderlijk huis aai. het spe len was, door een vrachtauto overreden en o© slag gedood. De minister van Justitie heeft een rondschrij ven gericht aan de procureurs-generaal bjj de gerechtshoven en verschillende poiltioneele autoriteiten in zake het vluchtelingenvraagstuk. De stand van zaken is thans zoo, aldus de Minister, dat, sedert dit vraagstuk acuut werd, een vijf- of zestal Jaren verstreken zijn, ge durende welke een voortdurende toevloeiing van vluchtelingen naar ons land heeft plaats ge vonden. Ons land herbergt dan ook vele duizen den van deze vreemdelingen. In plaats van een geleidelijke opklaring brengt de stand van het vluchtellngen-vraagstuk toenemende moeilijkhe den mede. Gedurende de afgeloopen jaren is ten aanzien van de toelating van vluchtelingen hier te lande een in het algemeen tegemoetkomend standpunt ingenomen. De regeering is van oor deel, dat de tot nu toe gevolgde gedragslijn be- Een fraai staal van scheepsbouwkunde. Op den millimeter nauwkeurig passpn deze stukken aan elkaar. Los van elkander werden zjj ge- teekend en in de machinehallen gereed ge maakt en van gaatjes voor de bouten voorzien. Nauwkeurig grijpt dat alles hier, op de weri, in elkander. Niet enkel dése vier of acht stuk ken, doch al die tientallen, honderdtallen, die opzij hoog opgestapeld liggen. Vervolgens nam mr. F. J. van Lanschot het woord om te spreken over het „Versionsen van meubels en huisraad”. In de middeleeuwen kenmerkte de gothiek in de huiskamer zich door de logische con structie van. het materiaal, hetgeen zeer doel treffend was. Men had toen open oog voor de versiering. Tot het begin der 19de eeuw heeft de Hollandsche sierkunst in de huiskamer ge- bloeid. Dit is echter verdrongen door de mecha- °P “hlp ?P. w^ardl«e nlsche fabricatie, die alleen tot doel heeft geld te verdienen. De oude meubelen en het huis raad werden grootendeels verbrand, waardoor slechts weinig er van is overgebleven. Spr. somde verschillende voorvallen op, waar in hu oude kunstwerken in het huisraad voor algeheele versionsing wist te behouden en hoopte dat er veel gedaan zou worden om oude kunstschatten te redden. De heer A. Clyndert Azn. bracht vervolgens verslag uit van de Commissie W. I. L. (De weg in het Landschap). Met behulp van een tweetal kaarten werd Een klein gezelschap genoodlgden terzamel- de zich in.dan Jaten voormiddag op het iiitge- Atrekte werkterrein van „De Schelde”, waar reusachtige kraan-armen manoeuvreeren boven de „Boschfontein”, die met haar nieuwen neus hoog in het water ligt, boven den motortanker „Cleodora”, die eerst verleden week te water werd gelaten en thans wordt afgewerkt en boven den lagen, haast In het niet verzinken den Poolschen onderzeeër, die in reparatie langs de kade ligt. Omringd door een warrig netwerk van Ijze ren binten én houten balken ligt' daar de hel ling 200 meter lang loopt de baan, waar het schip op wordt gebouwd geleidelijk om hoog. Bedrijvigheid heerscht er omheen de bedrijvigheid van een der groote werven van ons land. Van links en rechts klinkt het knet teren van de pneumatische hamers op de sta len platen, dof ploffen houten blokken neer, een scherpe, blauwe steekvlam straalt tusschen de ribben van een Ijzeren geraamte door; men loopt over de kabels, die van de zuurstof-cy- Unders uitgaan; een puffend en gillend loco- motiefje rijdt tusschen stapels platen en sta len scheepsonderdeelen door. En hóóg Jxxven dat alles zwaaien machtige, forsche kraan- armen twaalf ton kunnen zij heffen in statige rust over dit beeld van massalen arbeid heen. De minister van Economische Zaken wenscht er nog de aandacht op te vestigen, dat een teeltregellng, die een voor de producenten aan trekkelijk prijspeil ten gevolge zal Rebben, altijd eenigszins aan den voorzichtlgen kant moet zijn. Dit kan heel goed met zich mede brengen, dat eenige Import niet alleen niet schadelijk, maar selfs om een regelmatige voor ziening te bevorderen wenschelljk kan zijn: Onder vluchteling wordt verstaan iedere vreemdeling, die onder den druk der omstandig heden in het land, waar hij verblijft of geves tigd £s, dit land verlaat. Aan de omstandigheid, dat de vluchteling voldoende Ilnancieele mid delen bezit, mag geen reden ontleend -worden, hem Sier te lande toe te laten of te laten Ver blijven. Zooals bekend is, wordt de grensbewaking ver sterkt en uitgebreid, hetgeen een betere wering ten gevolge zal hebben. Echter komt ook op de plaatselijke politie een ruimere taak van coci- tróle en toezicht te rusten: het is van wezenlijk belang, dat de politie voortdurende en scherpe aandacht geeft aan de opsporing en uitleiding der bedoelde vluchtelingen, opdat de nieuwe ge- iragslljn tot haar recht kome. Mocht Iqgeen enkel geval aannemelijk zijn, dat werkelijk levensgevaar voor den vluchteling te duchten is bjj nlet-toelatlng of terugzending over de grens of mocht een bijzondere en ge wichtige reden aanwezig zijn, die twijfel doet rijzen of niet het Nederlandse!) belang toelating toch bepaald weschelljk doet zijn, dan’ kan de beslissing van Minister worden Inge roepen. De aangegeven nieuwe gedragsjjjn geldt slechts voor nieuw aankomende vluchtelingen en de genen, die sedert 1 Maart 1938 ons land binnen gekomen zijn. Het normale zaken-, toeristen- en grensver keer zal uiteraard zoo weinig mogelijk belem merd moeten worden. a j U ihlhi Joseph Johannes Maria temmen Schmidt, werd 10 October 1879 te Haarlem geboren en 15 Augus tus 19M priester gewijd. Gedurende 1% Jaar was hij kapelaan Jn de parochie van 8t. Antonius Abt in het voormalige Delfshaven, waarna hij' ongeveer elf Jaar als leeraar verbonden was aan het Klein-Seialnarie Hageveld. Vervolgens was hij gedurende 12 Jaar Rector Van het 8t. Bavogesticht te Noordwl hout, om in Mei 1930 benoemd te wnrrtwn pastoor te Lambertshaag. Donderdagmorgen heeft aldaar de teraardebe stelling plaats. De voorzitter, mr. J. A. van Sonsbeeck, richtte zijn welkomstwoord in het bijzonder tot den burgemeester van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst, en spr. schetste in het kort het leven van Jan Pletersz. Coeu, den groeten zoon van Hoorn De bond, aldus vervolgde spr., heeft een commissie Ingesteld om Jonge werkloosen, aoo- als teekenaars en architecten, aan werk te helpen, door hen oude gebouwen of boerderijen te laten restaureereu. In samenwerking met den A. N. W. B. is veel gedaan voor het bé-» houd van natuurmonumenten. Spr. herinnerde dan aan de oprichting der vereenlging om oude kleederdrachten en folklore in eere te houden, om ten slotte te memoree- ren. dat reeds tien Jaar op de nationale be- schermingswet wordt gewacht, wethalve de provincie Gelderland op eigen initiatief een dergelijke instelling heeft geopend. Hierna werden de aftredende bestuursleden, de heeren Edo J. Bergsma, prof. dr. L. Knap pert, mr. F. J. van Lanschot en H. Cleyndert Azn. bl) acclamatie herbenoemd. De secretaris, de heer A. A. Kok, bracht het jaarverslag uit. Hierin werd gememoreerd, dat bet advies bureau voor verbetering van dorpsbouwplan- nen pioniersarbeid heeft volbracht. 5000 mis- bakselg zijn verijdeld of in betere banen geleid. Tegen de vervulling van pittoreske grachten werd met den mees ten nadruk gestreden. Toch kon men niet verhinderen, dat te Schagen een echt Hollandsche gracht werd gedempt. Betreurd werd, dat de antennepalen bet silhouet der steden bederven. De bemorsing van bosch en duin zal nu aan gepakt worden door de Natuurhistorische Ver- eenlging hl samenwerking met den A. N. W. B. Ook Ned.-Indtë begint mede te doen. Dit jaar kwam te Batavia tot stand de Vereenlging tot Bqhoud van Historische Bouwwerken. V De bouw van deze schepen schiedt niet zonder hulp van de geering. Terecht. Het varen schepen onder eigen vlag is voor ons land van te groote beteekenis dan dat zü, indien noodig, dien steun niet verleenen. Bovendien heeft zü eereschuld aan de „Zeeland". In den tijd van den wereldoorlog is deze Maatschappij, op herhaalden aandrang van de regeering, den ge- regelden dienst op Engeland blijven onderhouden. Dat heeft haar vier schepen gekost. Drie liepen er op een mijn en één werd getorpedeerd. Des tijds heeft de regeering verzekerd, dat zü deze eereschuld aan de Maat- schappü niet zou vergeten. Zü hééft haar niet vergeten. ommentaar is echter allerminst f overbodig, maar hoogst noodzake- lijk. Ten eerste hing deze vlag niet aan de R. K. kerk, maar wapperde aan den gevel van de school naast de ■kerk, waar het hoofdkwartier van de Katholieke Verkenners (St. Bavo-troep in Haarlem-Noord) is gevestigd. Ten tweede is dat, wat het Nationale Dagblad in zijn onkunde over Oostenrij ksche toe standen ten onrechte aanziet voor een „Oostenrljksch bloed-krukkenkruis” niets anders dan een rood Bourgondisch Kruis met gele pijlpunt in het midden, een even officieel onderscheidingsteeken van de Katholieke Verkenners als de „Fransche lelie” voor de geheele inter nationale Padvinderij is. Het Nationale Dagblad had zich hier van even gemakkelijk kunnen overtui gen als wij, maar het wil niet overtuigd worden, wanneer het zich daardoor een gelegenheid tot stoken tegen de katho lieken zou moeten laten ontglippen. Dat heeft zijn houding in de Ossche affaire afdoende bewezen. Intusschen lijkt het ons niet juist om verkennersinsignes op deze wijze aan te brengen op onze nationale driekleur, welke bij officieele gelegenheden wordt gebruikt. Dat het hier volkomen te goe der trouw geschiedde, blijkt uit het aan stonds genomen besluit om deze verken- nersvlag voortaan niet meer op deze wijze te bezigen. Zou het Nationale Dagblad er óók aanmerking op hebben gemaakt, wan neer er in plaats van een vermeend Oos- tenrijksch kruis het hakenkruis op deze vlag had geprijkt? x - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben zich met een schrijven tot den raad van Ministers gewend, waarin zij een pleit voeren voor versnelde uitvoering van de in poldering van de zuidelijke polders in de af gesloten Zuiderzee. Zjj wijzen er in dit adres op, dat .het aantal werkloozen In de hoofd stad des lands nog zeer -groot Is*einde Maart bedroeg dit aantal nog 53571, hetgeen 933 meer is dan in Maart 1937 en dat uitvoering van genoemde werken een goede gelegenheid zoude bieden een niet onaan zienlijk deel van die werkloozen daarbij aan arbeid te helpen, terwijl aan dit werk ook het groote voordeel verbonden Is, dat daar door nieuwe bestaansbronnen worden aan geboord Gedeputeerde Staten spreken voorts de mee ning uit, dat de verschillende bezwaren, welke tegen een vervroegde uitvoering van die Inpol dering naar voren zijn gebracht, niet van zoo ernstlgen aard zijn, dat zjj niet zouden kunnen worden overwonnen en dat de dringende nood zaak ‘om een grooter aantal werkloozen aan werk te helpen, het voor die vervroegde ultvoer ring noodige treffen van bijzondere maatregelen zoowel ten aanzien van de aanschaffing van *t benoodlgde materieel als ten aanzien van de personeelsvoorziening wettigt. Wat den flnancleelen kant van de zaak be treft, wjjst het college op de mogelijkheid om voor de vervroegde uitvoering van dit groote werk, waarbij tal van werkloozen arbeid zullen kunnen vinden, een beroep te doen op het Ne- derlandsche volk, bijv, door het ultschrljven van een bijzondere leening tegen een rentetype lager dan het normale. Gedeputeerde Staten ver wachten, dat een dergelijk beroep in ruimen kring weerklank zal vinden. elhdlgd moet worden. Verschillende belangen oa. economische belangen en de nog steeds aanzienlijke werkloosheid hier te lande nur- ken het noodzakelijk de verdere toelating van vluchtelingen hier te lande tegen te gaan. Een vluchteling zal voortaan als een ongewenschte vreemdeling te beschouwen zijn. «Si LJ li» Men krijgt ook een idee van wat op de werf gebeurt. Zoo’n enkele plaat zégt niet veel. Doch hier ziet men een stukje, een héél klein stukje, waaraan men kan zien; kUk, dat wordt wer kelijk een schip. De eerste sporen van een Ujn kan men onderkennen, van een geraamte. Her haaldelijk beweegt zich de hefkraan naar een nieuw stuk. De zware haak komt naar beneden. Arbeiders grijpen de kabels en haken ze vast aan een stuk IJzerconstructie, waaroo zU zelf heen en weer loopen. De kabels trekken op. ZL spannen zich en slaan strak-recht. Een fluit signaal en zoo’n heele kolos gaat omhoog en «weeft naar zijn plaats, waar duwende, trekken de en wrikkende werf-werkers hem precies pos sen aan zijn voorganger en hem met balken stutten eer de kraankabels hem loslaten. Twee schepen van elk bijna 107 meter lengte komen hier achter elkaar te liggen. Zjj gaan niet in hun volle lengte tegelijk op de helling. Van het achterste schip wordt nu een gedeelte, de achtersteven, die naar het water toegekeerci Hgt, afzonderlijk, naast de helling gebouwd Wanneer nu het eerste schip te water to ge laten wordt de achterhelft in zijn geheel aan de rest van het tweede schip gepast en be vestigd. -j—y e schandaal-zoekerz van het Na- I 1 tlocale pagblad hebben weer een nieuw schandaal bij de Room- schen ontdekt. Het ia, o wonder, dezen keer geen zedenschandaal, dat zjj op bet spoor zijn gekomen, maar een schending van de nationale vlag. Niet in het don kere Zuiden, maar in het klaarlichte Noorden is deze schending gepleegd. Het Nationale Dagblad levert een foto ten bewijze van de waarheid van hetgeen het beweert, iets dat bet tot nog toe niet met de andere door de NJB.B. gesigna leerde of gecreëerde schandalen heeft gedaan. Op deze foto zien wij een paar huizen, die vlaggen. Een der vlaggen draagt eenige bijzondere kenteekenen en om het schandaal zoo onwederlegbaar mogelijk te bewijzen is in deze foto als inzet nog eens een grootere aparte op name van de nationale vlag met bijzon dere kenteekenen geplaatst. Een foto immers heet niet te liegen. Het bijschrift bij deze foto in het Nationale Dagblad van den waarheldllevenden permanen ten adsplrant-dictator Ir. A. Mussert en diens rechterhand Rost van Tonningen liegt echter wel en luidt: „Een nieuwe ..Nederlandsche” vlag, met het Oosten rijkse he bloed-krukkenkruls en de Fran sche lelie. Van de RK. Kerk aan den Rijksstraatweg, hoek^ Zaanenstraat te Haarlem, wapperde op den Nationalen Feestdag van Zaterdag een nieuwe „Ne derlandsche” vlag, een rood-wlt-blauw veld met Oostenrljksch krukkenkruis en dë Fransche lelie. Commentaar over bodig!” mr. F. J. van Lanschot Op Neerlands grootste schip vond Zaterdag een eenvoudige maar zeer Indrukwekkende plechtigheid plaats. Z. H. Exc.Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft aan boord van de Nieuw-Amsterdam, welke Dinsdagnacht voor zijn eerste reis Rotterdam verlaat, in de kleine scheepskapel de eerste H. Mis opgedra gen. Bij de wijding van den kelk en de zegening der paramenten en bij het H. Misoffer werd Mgr. geassisteerd door Pater v. Wezel en den weleerw. heer Agterof. secretaris. Aan het ontbijt na afloop in de eetzaal der toeristenklasse bracht Mgr. dank aan de di rectie der HollandAmerika Lijn voor het voorrecht, dat hij de HJI. Handelingen op deze plaats had mogen verrichten vóórdat de Nieuw Amsterdam de groote vaart tegemoet ging en dat hij den zegen van God had mogen afsmee- ken over het schip en zijn opvarenden. Mgr. wenschte de directie geluk met dit heer lijke scltip, de voltooiing van een schitterend werk. Geheel in haar lijn, volgens welke de Hol landAmerika Ujn steeds op bijzondere wijze heeft gezorgd voor de belangen der katholieke passagiers en bemanning, heeft de directie ook wijze een plaats ingeruimd aan het altaar, zoo kunstzin nig ontworpen door architect Wjjdeveld. De directie geeft daarmede blijk van een breed inzicht; allereerst, doordat zU aan vele harer passagiers aldus geeft wat dezen verlan gen, maar daarbij ook In de eerste plaats heeft willen denken aan de eenvoudigen onder haar toekomstige gasten: de missionarissen, zusters en broeders, die geen luxe-reizigers zijn en in dit opzicht geen eischen stellen. Mgr. herinnerde aan Christus’ woorden: „Wat gij aan de minsten der mijnen gedaan hebt, hebt gij aan M(j gedaan.” Zoo zal dus Christus Eucharistlcus op dit schip wonen en Gods zegen zal daarop rusten, zooals het schip ook onder de bijzondere be scherming staat van Maria, de Sterre der Zee. Namens de directie beantwoordde de héér De Monchy den Bisschop. HU bracht lof aan de beide Rotterdamsche aalmoezeniers, die bü de inrichting van dit altaar de directie hebben geholpen. De twee duizend menschen die straks op dit schip zullen verblUven hebben niet slechts stoffelUke behoeften, maar zU hebben óók gees telUke verzorging noodig. Dit begrijpt en waardeert de directie en hier aan wil zjj tegemoet komen. Spr. dankte architect Wjjdeveld voor de ge niale en kunstzinnige wijze waarop het altaar is uitgevoerd en aan Mgr. Huibers gaf hU de verzekering, dat dit altaar en deze kleine kapel zullen worden verzorgd met alle liefde welke zU verdienen. Rondgeleld door de directeuren bezfchtigden Mgr. Huibers en verdere genoodlgden daarna het sehip. Sr kt j« te «s wr er-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17