HOORN NIEUWS KOFA Missietentoonstelling opent weldra haar poorten CEBUTO-BUREAUX TROPISCHE SFEER AAN DEN BERKHOUTERWEG MAANDAG 9 MEI 1938 TURNEN Woninginrichting F 1 Serenade -1 PROVINCIAAL NIEUWS UIT SCHAGEN ASSENDELFT EK HEEMSKERK KROMMENIE WORMERVEER S.R.C.—HUGO BOYS S—O 1 Het 12^-jarig bestaan van St. Bonifacius Kampioenschappen Bisdom Haarlem PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND AFSCHEID VAN PASTOOR ROMBOUTS TE WORMERVEER GEMEENTE-E1GENDOM AAN DE VEEMARKT ONTVANGST TEN STADHUIZE S3 '1 L gaat toch mee? BOND VAN R.K. GEMEENTE RAADSLEDEN J. SPRUUT^ ALKMAAR Van den Bond Heemschut Verlof A een veraoek- ln het perceel den **-■ Statenkring Den Helder Zegen i van in arden Kerklijst ALKMAA1 REFZEN ZONDER ZORGEN Het feeat Afacheidabyeenkomat De afacheidareceptie R.K. Volksbond De Hanze H,.: Benoeming in de vacature J. Ringers de huidige Bonifacius- men nog eenigen tijd bijeen, raadzaal werd bewonderd en de deed nog even den drinkbeker zich die ima OP een wandeling naar den Berkhouterweg te be zwaarlijk mochten vinden. De directeur rekent erop, dat de expositie een overdruk bezoek zal krijgen van belangstel lenden uit het geheele gewest. het de i. dat n of. hts k Ik o It Ja I M irdt* xr- ide- rul- tn- bo- sers niet de oed ko ste tnlt po- ia- rtel M. 13- >1- 3. ld. en an •n lis 1. L reld» trein Ath- ang- vekt. V.— e O- K.)f a 2S «ven een f> nk God» n. Henk Kamp af. De bal raakt door Limmen goed genomen; Piet Stam zorgt voor de rest. Drie miniuten is het spel oud en de Dan was er gelegenheid den pastoor de hand te drukken ten afscheid en honderden maakten hiervan gebruik. Ook vele nlet-katholleken kwa men afscheid nemen. Ter receptie merkten wij nog op den burgemeester der gemeente, den heer A. Slager, den commissaris van politie, den heer De Groot en den gemeente-secretarls, den heer Boonstra. Dat het pastoor Rombouts gegeven moge zijn nog vele Jaren van zijn welverdiende ruit te mogen genieten, is de wensch van allen. Zondagmiddag te 3 uur werd door „Apollo" een serenade gebracht aan het echtpaar H. Brandtde Boer, dat dezer dagen zijn gouden huwelijksfeest herdacht. Na de serenade maakte het muziekkorps nog een kleinen ommegang door de stad, waardoor op den anders zoo kalmen Zondagmiddag een gezellige druke in de stad kwam heerschen. Te ongeveer kwart voor drie keerden de muzi kanten weer naar hun repetitielokaal terug 200 prachtige touringcars staan gereed om honderden Cebuto- reizigers naar de mooiste plek jes van Europa te brengen. De beste hotels verheugen zich op de komst der Cebuto-gezel- schappen. De reisgids 1938 biedt een ongeëvenaards massa-keus Ook. voor prlvéroizon, vlieg* en boofpatsa- chèque», en verzekeringen CEBUTO- Inlichtingen en Reisgids bij: OABAGE ZWAITr WOBMEHVEE1 Plein 13 No. g. Tol. 81270/81271 ■ANSHUTSEN ZAANDAM God. Gracht 2 - Tal. 3030 VBOOM DBEESMANN - Laat - Tol. 3644 N.V. N. A.C. O PUBMEBEND Jaagweg 1 A - Tel. 49 Zondag hebben de parochianen van Wormer- veer afscheid genomen van hun pastoor, die hen bijna dertig Jaren heeft geleid en bestuurd. Des morgens droeg de zeereerw. heer pastoor, geasslteerd door den eerw. heer Velzenboer, theologant te Warmond, en den weleerw. heer B. Voets, kapelaan te Wormerveer, resp. als diaken en sub-diaken een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. In zijn afscheidspredikatle sprak de zeereerw. heer pastoor over de vele gevoelens, die hem thans bestormden, doch waarvan de dankbaar heid wel de overhand had. Dankbaarheid tegen over God, Die zijn werk, dat menschenwerk was, met fouten en gebreken, zoo zichtbaar had wil len zegenen en ook tegenover de H. Maagd, de Moeder van Christus. De pastoor vroeg van zijn parochianen een blijvend gebed en eindigde zijn afscheidswoord met de opdracht van allen aan de H. Maagd. Het parochiaal zangkoor zong zeer verdien stelijk, onder leiding van den heer F. J. Sicking, de Missa in honorem Sanctl Eduard! Regis van Licinio Reflca Na de H- Mis werd nog gezongen het plechtige Te Deum van Joh. Verhuist. HEDEN-avond te 8.15 uur Congregatie voor de vrouwen. DINSDAG te 7.30 uur algemeene wekelljksche kindercommunle. WOENSDAG te 7 uur Agnes-Congregatie en te 8.15 uur Lidwina-Congregatie. VRIJDAG te 8.15 uur Congregatie der H. Fa milie voor mannen en jonge mannen. ZATERDAG te 1130 uur biechthooren voor kinderen en van 4 tot 9 uur voor de overigen. Te 7 uur Rozenhoedje voor de bekeerlng der zon daars. lederen avond te 7 uur Meimaandlof. zijn troetelkind. De Vriendenkring van het H. Sacrament, de Derde Orde, het lag hem allemaal na aan het hart. Gewerkt en gezwoegd heeft hij jaar in Jaar uit. zeven en twintig jaar lang en thans is hl) gekomen aan zjjn rusttijd, die wel verdiend is. Met droefheid nemen wij afscheid, zoo zeilde spreker, en beloven u ons gebed. Daarna over handigde spr. aan pastoor Rombouts het ge schenk der parochianen onder couvert. Vervolgens voerde de St. Josephsgezellen- tooneelvereenlging zeer verdienstelijk het spel van „Elckerbyc” op. De zeereerw. heer Van der Loos, pastoor van Uitgeest, sprak op geestige wijze over zijn ken nismaking met pastoor Rombouts nu meer dan vijftig jaar geleden op het Seminarie en al dien tjjd daarna. Verder sprak pastoor Van der Loos over de moeite en opofferingen van den pries ter, al die Jaren lang, dag in dag uit. Gelukkig was zijn werk niet Ijdel. De parochianen zullen, volgens spr. zijn herinnering in hun hart be waren, bijzonder de twee laatste generaties. Hierna sprak pastoor Rombouts met bewogen stem een kort dankwoord tot pastoor Van der Loos, kapelaan Voets en alle medewerkenden, aan het kerkbestuur en kerkkoor, waarmede hij jaren had samengewerkt en verder tot allen, die daar maar eenigszins aanspraak op konden maken. Pastoor Rombouts spoorde allen aan, vooral de H. Maagd te blijven aanroepen, zooals hl) zelf dat ook in alle moeilijke omstandigheden heeft gedaan. Meerderheid van B. en W. tegen verkoop en tegen verlenging erfpachtatermyn n, :- s, t. Father G. van Leeuwen, directeur van het Si. Missiehuis Een geschenk van de parochie Niet meer mochten we in beslag nemen van den tyd, welken voor Father van Leeuwen op het oogenblik meer dan ooit kostbaar is. Er is nog zooveel te doen eer hl) er verzekerd, van is, dat het Jubileum naar wensch zal slagen. We namen dus afscheid van onzen welwlllen- den gastheer, maar niet dan nadat we nog uit diens mond hadden opgeteekend, dat twee voor malige Hoomsche leeraren thans een eervolle positie bekleeden in de missie. Father v. Liempt, verbonden aan het Groot-Seminarie van Oe ganda en Father De Reeper, die belast is met de stichting van een Kleln-Seminarle in het Vicariaat van Mgr. Stam. Gods zegen moge blijven rusten op ons West- friesche Missiehuis. woorden zijn waarheid geworden. De kerk zal in lange Jaren een aandenken zijn aan zijn bouwer, den thans scheldenden Herder. Het sociale werk, zoo broodnoodig in de ,joo- de” Zaanstreek, werd door hem flink ter hand genomen. De benoemingsbrief tot geestelijk ad viseur van den Volksbond'was een der eerste mijlpalen op den weg van zjjn sociaal werken. Propagandaclub, St. Elisabethsvereeniging met de naaischool daaraan verbonden, St. Josephs- gezellen, K.J.C., Graal, het kwam alles onder zijn stimuleerend initiatief tot stand. St. Bar bara, de R. K. Begrafenisvereenlging, was steeds Veertien dagen geleden hebben we, ter inlel- f ding van de blijde viering van het 12 *4-Jarig r bestaan van het St. Bonifacius-Misslehuis een interview gepubliceerd, dat één onzer Anrhem- I sche redacteuren mocht hebben met den stich- ter en eersten directeur, den zeereerw. Father F Th. Lefeber. die nog eens op zijn heel eigene L wijze de beginperiode in de herinnering heeft f teruggeroepen. Sindsdien is ook in ..Mill Hill” het mooie E maandblad van de St. Joseph’s Congregatie E redactie en administratie zijn gevestigd in het I St. Joseph’s Missiehuis te Roosendaal het I koperen jubileum met een kort artikeltje vol- I genderwljs herdacht: melk van eigen vee wordt voorzien; men teelt zelf groenten en een enkele kas levert reeds een tamelijke hoeveelheid druiven Thans wandelen we door den tuin en be treden den nieuwen processieweg. Dan staan we voor het kerkhofje, omgeven door opgaand hout. 1 Slechts één graf is er in de 1254 Jaar gedolven behoeven te worden. Het graf van den betreurden Father G. Lels- slng, één der eerste medewerkers van Father Lefeber. Vergeet-mlJ-nietjes spreken op dit graf een nog duidelijker taal dan zij gewoonlijk plegen te doen. Zij vormen de eenige piëteitvolle ver siering op dit eenzame graf. Neen, toch niet de eenige. Voor de zerk ligt een reeds verwelkte krans, de eerbiedige hul de van mevrouw leissing, die de begrafenis van haar priester-zoon niet kon bljwonen en kort geleden een bezoek bracht aan het Hoornsche Missiehuis, waaraan de Father ongeveer tien Jaar als leeraar is verbonden geweest.' Een oogenblik hebben we vertoefd bij de laatste rustplaats van dezen veelbelovenden priester, die zijn Ideaal, eenmaal missionaris te mogen worden niet In vervulling mocht zien gaan. Een operatie, die hem het vertrek naar verre landen mogelijk moest maken, beteekende het einde van het aardsche leven, dat deze Oostenrljksche priester voor een belangrijk deel in dienst had gesteld van de opleiding van Ne- derlandsche jongens tot missionaris. Father J. van ritnmngen, de opvolger van Father^J. Lefeber. vestigen, v lichamelijk! verhoogen. Van de totale uitslagenvpubliceeren wij ten slotte de navolgende cijfers: Resultaat Kampioen keurturnen: No. 1 M. Vos van Amsterdam met 182 pnt.; No. 2 L v. Velsen van ’s-Gravenhage met IT9% pnt.; No. 3 L. Kleft van Amsterdam met 175*4 pnt; No. 4 A. v. Wissen van Amsterdam met 170 pnt: No. 5 L. Wieffering van 's-Gravenhage met 165 pnt; No. 6 H. v. Rijn van Haarlem met 163 pnt. Father Van Leeuwen, die ons vervolgens op een wandeling door de uitgestrekte tuinen ver gezelde, deelde nog mede, dat bij de feestviering o* aanwezig zullen zijn twee Fathers, die te •Hoorthun optekittig hebben ontvangen. Ata een verblijdend bewijs van den bloei der St. Joseph's Congregatie vernamen we voorts, dat dit Jaar bijna vijftig levieten de H. Priester wijding zullen ontvangen. Hieronder bevinden zich velen, die te Hoorn hun priesterstudie be gonnen zijn. De wijdingsplechtigheid zal geleid worden in de Westminster-kathedraal door Z. Em. Kardinaal Hinsley. Sinds de reformatie in Engeland is dit het grootste aantal wijdingen, dat ooit tegelijkertijd verricht werd. Het kon wel niet anders of ook Father van feeuwen moest spreken over de stichting van het jubileerende Missiehuis, dat aanvankelijk een heel avontuur genoemd moest worden en waartegen heel wat bezwaren te berde werden gebracht. Het Missiehuis is er echter gekomen en de keuze der plaats van vestiging mag een gelukkige heeten. Voorloopig is er nog geen ge brek aan studenten, van wie de meesten af komstig zijn uit kroostrijke gezinnen. Zelfs zjjn er meerders studenten leden van één gezin. Men zal begrijpen, dat het heel wat zórgen meebrengt, lederen dag zooveel grage monden te vullen, want het Missiehuis herbergt ongeveer honderd studenten en dagelijks zijn er voor 125 grage menschen maaltijden te bereiden. De tjjden zjjn slecht voor onze streek en een inrichting, die voor een groot deel op de lief dadigheid van geloofsgenooten is aangewezen, ondervindt .daarvan den terugslag. Father Lefeber. eerst als rector, en later als procurator en eveneens de tegenwoordige procu rator, Father Fr. Wieschermann, moesten en moeten nog heel wat reizen en trekken om het noodige „wat, waarmee" bijeen te zamelen. We hebben intusschen de fraai betegelde cour bezichtigd, het sportterrein en de weilan den. We hebben vernomen, dat de keuken van Intusschen nadert de herdenkingsdag. 13 Mei. E met rasse schreden en daarom zijn we eens I met den huldigen directeur, den zeereerw. E Father G. van Leeuwen, gaan praten over de E feestviering. We troffen het bijzonder: men was’druk bezig [aan de voorbereidingen en terloops konden we E een kijkje nemen in de vestibule, waar reeds E verschillende kisten met missie-artikelen voor de tentoonstelling waren aangekomen en waar ft op deze wijze al een tropische sfeer geschapen Was. We zagen er geweien van buffels, hulden van luipaarden en ander wild gedierte uit de bin- K nenlanden van Afrika. In bonte mengeling wisselden elkaar af struisveeren uit Egypte; ver- vaarlijke messen en lansen van Afrikaansche E opperhoofden; primitief houtsnijwerk uit Ka- meroen en Congo en paarlmoer inlegwerk uit Britsch Indië. Chineesche sarongs van Noord- Borneo zullen een buitengewone attractie vor- men, wanneer straks Father Keet, oud-mlssio- f naris van Borneo, ermee zal demonsteeren. Alle deze voorwerpen zullen in den fraaien voorgang en voorzalen van het Missiehuis wor- I den tentoongesteld en kunnen onder deskundig I geleide van missionarissen worden bezichtigd. Reeds lang is het geleden, dat een dergeljjke I expositie in ons Noorderkwartier werd gehouden I en daarom mag verwacht worden, dat zeer velen I de tentoonstelling op 14 en 15 Mei in oogen- schouw zullen komen nemen. Om de kosten be- B hoeft men het niet te laten, want het is de I bedoeling, dat de toegang geheel vrU zal zjjn. I Tevens zullen de bezoekers in de gelegenheid E worden gesteld, de inriëhtlng en aankleeding van het Missiehuis te bezichtigen; daartoe zal het geheele gebouw zooveel mogelijk worden B opengesteld voor eht publiek. Het bestuur verzoekt ons mede te deelen. dat er Woensdagavond een bestuursvergadering zal gehouden worden na het lof en Vrijdagavond een ledenvergadering wederom na het lof J. P. Huibers, die 's middags omstreeks 4 uur aan het Missiehuis hoopt te arriveeren en om half vjjf in de kapel een pontificaal Lof zal ce- lebreeren. De niet al te groóte kapel moet ge reserveerd worden voor de geestelijkheid uit stad en omgeving, offideele genoodlgden en studenten. Na 8 uur echter wordt de tentoonstelling in het Missiehuis toegankelijk gesteld voor het pu bliek. Een wereldbol, met lichtend kruis, te plaatsen op den klokketoren van de kapel, zal van alle kanten zichtbaar zijn. De oprijlanen zullen ver licht worden en de Waco zal extra-bussen in- awtevaart naar Heiloo. Zondag hield „Vriendenkring" haar Jaarlljksche bedevaart naar Runxputte bil Heiloo met als intentie het behoud en de uitbreiding van ons R.K. Geloof, waaraan door ongeveer 180 personen werd deelgenomen. Dm morgens werd om 7.15 uur de H. MIs opgedragen door kapelaan v. d. Vliet. Om 10 uur werd de Kruiswegoefening gehouden met op den Calvarieberg de predicatie, waarin Maria’s bijzondere zegen werd gevraagd voor de werklooeen, voor de huisgezinnen en de jonge mannen die in den storm des levens staan. Tot slot werd, na bjj het beeld van St. Wlllebrord gebeden te hebben in de groote kapel voor verschillende Intenties gebeden, waarna een ieder huiswaarts keerde. K-K, Voetbal. De uitslagen van de door 8.VA gespeelde wedstrijden zjjn als volgt: IJtV. 1—SV-A. 1 10—4; 8.V.A. 3—U.S.V. 3 1—1; I.E.V. b—a.VA. b 3—3. Door de heeren Brink en Kegt alhier is ver- aocht, aan hen te verkoopen het perceel grond aan de Veemarkt hoek Ooster Sint Janssteeg (waarop is geplaatst het aan den erfpachter in eigendom behoorend woonhuis Veemarkt no. 41). Van genoemd terrein, groot 154 M2., be hoort 145 M2, in eigendom aan deze gemeente, welke oppervlakte tot 30 September 1940 in erfpacht is uitgegeven. De overige 9 M2, zjjn eigendom van den eigenaar van de woning. De gemeente is eigenares van verschillende perceelen, welke zijn gelegen in de onmiddellUke nabijheid van het genoemd terrein. Niettemin is de Commissie voor het Grond bedrijf unaniem van meenlng dat, in verband met de geringe, diepte van het terrein in kwestie, tegen verkoop hiervan geen bezwaren bestaan. Ook de minderheid in B. en W. deelt deze op vatting. Het college is echter in meerderheid van oordeel, dat het gemeentebelang -verbiedt dit terrein, dat deel uitmaakt van een op zeer gun- stigen stand gelegen waardevol complex ge meentegrond, van dit complex af te nemen. Ook verlenging van de erfpacht voor vijftig Jaren is in strjjd met het gemeentebelang Aangezien het ernaast gelegen perceel tot 30 April 1959 in erfpacht Is uitgegeven willen B. en W. wel op een eventueel verzoek om ver lenging van den erfpachtstermljn gunstig ad- viseeren. indien omtrent de nader te stellen voorwaarden overeenstemming zou kunnen worden verkregen. Tegen verlenging van de erf pacht tot 30 April 1959 achten zjj in beginsel geen bezwaar aanwezig. B. en W. stellen derhalve voor niet tot ver koop van den aan de gemeente in eigendom behoorenden grond over te gaan en evenmin tot verlenging van het erfpachtsrecht met 50 jaren. Indien de raad zich met het vorenstaand voorstel kan vereenigen, stellen B. en W. zich, voor nader een voorstel tot het opnieuw in erf pacht geven van genoemd terrein voor te leggen. Hedenavond vergadering van de Hanze in bat café van den heer Oudejans. Aanvang uur. Wat de feestviering zelf betreft, het Jubileum zal worden herdacht met een plechtige H. Mis, op 13 Mei op te dragen door den Hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg., oud-Deken van Hoorn, met assistentie van de zeereerw. Fathers Tli. Lefeber en J. van Heiningen. Hierbij zullen o a. tegenwoordig zijn vertegenwoordigers’ van de andere Missiehuizen in Nederland. Het glanspunt van den dag vormt het bezoek van onzen beminden blsschop, E.H. Exc. Mgr. Twaalf en een half jaar! Dat is een lange tjjd. Daarin kan veel gebeuren. En toch.... wat gaat het vlug! In 1925 werd dit Missiehuis gesticht. Het was een heel bescheiden begin. Een gebouw in de Ramen werd heel welwillend door het Kerkbestuur van Hoorn afgestaan om voorloopig tot Missiehuis te dienen. En nu?? Nu staat daar een volledig Missiehuis, dat ieder Jaaz opnieuw weer „vol" is met bijna honderd studenten; een kweekschool van biyvenden toevoer van nieuwe mlssie- krachten. De stichting is het mooie resul taat van het onvermoeide werken van Fath. Th. Lefeber; het mooie gebouw strekt' tot eere aan den architect, 8. Langius uit Hoorn. Kleine kinderen brengen heel wat zorgen mee, maar groote kinderen misschien nog meer. Kinderschoenen vragen hulp om voort te kunnen gaan. Maar wie of wat op groo- ten voet door het leven moet, vraagt extra zorg en hulp. Een boompje wordt geplant; maar de vruchten komen eerst veel later. Hoe mooier vruchten, hoe langer wachten vaak. De stichting van een nieuw Missiehuis.I ieggen voor bezoekers der tentoonstelling, die Het was een zware taak waar Fath. Lefeber - - - zjjn schouders onder heeft gezet. Maar on der Gods zegen en door de hulp en steun van heel velen, is het werk geslaagd en uit gegroeid tot wat het nu is. De eerste vruchten zijn reeds volgroeid. In Juli van het vorige Jaar werden de eerste studenten van het Missiehuis tot priester gewijd, en verschillenden hunner zjjn thans reeds in de missie werkzaam. En voortaan zal dat ieder jaar zoo zjjn. Ieder Jaar zal voortaan nieuwe missionarissen zien, die eens als Jongens in dit Missiehuis hebben gewerkt, •ssgsetd e^ gebedert" T ehtoonatellirig stand is 10 voor SRC. Een paar malen loopen de gasten dan in de buitenspel-val. Ab schiet een keer rakelings over en onze technicus maakt een grap waardoor het bijna 1—1 was. Daarna weet Stam zich los te maken, rent door alles heen en het is 20. We derom zjjn de Hugo-Boys dan een oogenblik in den aanval maar Polesz redt. Door het onoor deelkundig plaatsen en slecht schieten des gas ten mislukken alle aanvallen, ofschoon er kan- sen genoeg £ijn. Als Limmen daarna weer een hoekschop neemt en het leder keurig voor het doel brengt, kopt Plet Stam den bal in het net 3—0. Onverwachts krijgt Jan Schotten «en pracht kans en hjj talmt niet. Stand 4—0. Gerard neemt daarna het leder op zijn hoofd en drijft den bal ver op. waardoor Piet de Ruiter, die geen schitterend debuut maakte, toch kans ziet door te breken en er 50 van maakt De stand wordt nog opgevoerd tot 8—0. M. Voa behoudt zyn titel^ Onder zeer matige belangstelling van bet publiek werden Zondagmiddag in het gebouw ,.St Bavo" te Haarlem de Diocesane kampioen schappen in het keurturnen verwerkt, van den Diocesanen Haarlemschen Sportbond D.H.A.K— DHG.B. Met succes heeft de kring Amsterdam zijn titel verdedigd, evenals de Amsterdammer M Vos. die wederom beslag legde op het per soonlijk kampioenschap. Toch was ditmaal de overwinning van Amsterdam, noch die van Vm, zoo overweldigend als bjj voorgaande gelegen heden. De kring 's-Gravenhage, met L. v. Vel sen als den hoogstgeplaatsten turner, bleef slechts weinig achter op het door Amsterdam behaalde totaal, zoodat de hoofdstad in de toekomst op meer tegenstand kan gaan reke nen. De kring Haarlem kwam ditmaal minder e gunstig uit den strijd, doordat enkele turners, waarop de ploeg vroeger steunde, nu vervan gen waren door personen die nog niet de hoogte van keurtumer hadden bereikt. Ook de kring West-Friesland bleef met zijn totaal ver achter de belde eerst geplaatste krin gen, hoewel wü in deze pldèg turners ontdek ten. die zeker op den ingeslagen weg voort die nen te gaan. Deze wedstrijden golden tevens als selectie wedstrijden tot vaststelling van de Diocesane keurpleeg, welke op den komenden inter-Dioce- sanen Kerndag ’t Haarlemsche Bisdom zal ver tegenwoordigen. Naast de jongeren wist de veteraan H. v. Rijn uit Haarlem zich nog prachtig te handhavm. Tot aan het laatste'nummer stond hij zelfs nog op de vierde plaats, welke hjj slechts, door een mislukten sprong zag verloren gaan. Het springerf was dezen middag over het al gemeen vrij z*ak. Slechts Van Velsen en Van Wissen behaalden op dit nummer behoorlijke cijfers. De verschillende trainers dienen hun aandacht meer speciaal op het springen te gaan >ral om daardoor de algemeene vaardigheid van hun pupillen te Jaar geleden hier geboren Is. Voorts wees spr. UfT’ de Vereeniging Oud-Hoom, die met be perkte middelen ongeloofeljjk veel gedaan heeft om de oude schoonheid te „bewaren. Hoorn is niet „de doode stad aan de Zuider zee.” riep spr. uit, wij zullen ons ook in de toe komst blijven betoonen als trouwe wachten voor de schoonheid der eeuwen. Mr. Van Sonsbeek, hierna het woord nemend, merkte op, dat de Bond Heemschut veelal de sondebok ia Er wordt veel gedaan tot behoud van de schoone natuur en natuurmonumenten. De leden vragen zich wel eens af: Waar vech ten we eigenlijk voor, er wordt zoo weinig be reikt. Als we deze schoone raadzaal zien aldus spr. kunnen we ons niet voorstellen, dat er onder het huidige régime iets In Hoorn kan gebeuren tot schade aan het stedeschoon. Tenslotte dankte spr. voor de vriéndelijke ontvangst en de rondleiding door de stad. Hierna bleef De schoone burgemeester van Bosser onder de aanwezigen clrculeeren. Tragisch ongeluk Het 3-Jarig zoontje van den heer J. Kranendonk, dat een kof fiepot van een petroleumllchtje omtrok, Is aan de bekomen verwondingen overleden. Hoewel de toestand zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, met enkele dagen verergerde de toe stand zoodanig, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht, alwaar de kleine aan de bekomen kwetsuren is overleden. Zondagmiddag had SRC de Heerhugowaar- ders op bezoek. De gasten hebben den geheelen wedstrijd geen schijn van kans gehad om te winnen, maar toch is de uitslag 8—0 een beetje geflatteerd. De opgooi wint de Waard en ..de eerste klap is een daalder waard” denken de Zwarte leeu wen bepaald, want in een vaartje gaat het op Henk Kamp af. De bal raakt corner en wordt zorgt Zooals ook elders in dit blad wordt gemeld, zijn de deelnemers aan de Jaarvergadering van den Bond Heemschut Zaterdagmiddag te 4 uur officieel door het gemeentebestuur ten stad- huize ontvangen. De burgemeester mr. H. C. Leemhorst had zich met de belde wethouders, de heeren Van Bockx- meer en Plomper, benevens den gemeente secretaris, den heer Room, opgesteld in de prachtige en sttjlvolle raadzaal. We merkten verschillende raadsleden op: de dames Over en Machlelse-Velthuis en de heeren Lampe. Dorhout, Harder, Te Llntel- Reckkert en De Ruyter de Wlldt. Toen het gezelschap was gearriveerd in de raadszaal, nam de burgemeester, omhangen met de ambtsketen, allereerst het woord om de leden van den Bond Heemschut hartelijk welkom te heeten. Spr. releveerde dan de twee manieren van aanraking, welke het gemeente bestuur reeds met den Bond Heemschut heeft gehad, n.l. in betrekking tot den Draafsingel. welke een noodzakelijke verbetering moest ondergaan. Nadat het gemeenstebestuur den heer Koning had geraadpleegd over de beplan ting van dezen singel, werd een ultnoodlglng. om de vergadering in de oude veste Hoorn te houden, gericht tot den Bond. Men kan aldus spr. zeggen, dat de steenen spreken. Van Hoomsch roemrijk ver leden zijn vele oudheidkundige bouwwerken overgebleven. Spr. herinnerde aan de feestvie ring die verleden Jaar gehouden is ter herden king van het feit, dat Jan Pieterszoon Coen 350 x Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noordhollana benoemd verklaard den heer J. van der Land te Enkhulzen, zulks ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer J. (C.H.) te Alkmaar. Des namiddags werd in de Nieuwe Sociëteit een afscheidsbijeenkomst gehouden. Na het zin gen van het Venl Creator door het zangkoor sprak kapelaan Voets de afscheidsrede uit. Spr. verhaalde van gele paperassen uit het archief der parochie, waaruit de werkzaamheid sprak van den scheidenden herder, die onder de spreuk „Ljjotnr et Emergo” zijn schouders zette onderdoet werk van den nieuwen-kerk- bouw, die ih Maart 1916 door Mgr. Callier kg. werd geconsacreerd? „Wij hopenSdat u nog lang hier pastoor mag l blijven waren de woorden van Mgr. en die Prijsuitreiking R.K. Paaachvoetbaltoumooi Zaanstreek. Zaterdagmidag vond in R.K. Vereenigingsgebouw te Wormerveer prijsuitreiking plaats van de behaalde lauweren in het Paaschvoetbaltoumoot der R.K. Scholen in de Zaanstreek. Aanwezig waren deputaties uit alle winnende clubs met hun onderwijzers. De heer P. E. Kramer, voorz. der regellngs- commissie, heette allen hartelijk welkom en sprak zjjn voldoening uit over het goede ver loop der wedstrijden, totaal 42 in getal. Spr. bracht eerstens dank aan schoolbestu ren. Onderwjjzersvereenlging, Zaansche Voet- balvereenigingen en particulieren, die de com missie financieel in staat gMteld hebben dit mooie werk te kunnen verrichten. Verder dankte spr. den secr.-penningm. voor zijn arbeid, maar vooral den heer Q. 8. de Jong, den competitleleider, die, als nauwgezet werker, alles tot in de puntjes heeft verzorgd. Ook aan geleiders en scheidsrechters werd har- teljjk dank gezegd voor hun belangeloos werk. Den Jongens werd op het hart gedrukt hun dankbaarheid te toonen door later enthousias te Katholieke sportmenschen te zijn. Thans begrijpen Jullie, aldus spr.. nog niet ten volle, waarom dat werk voor Jullie gedaan wordt, doch later wel. Onthoudt t maar. Daarna vond de prijsuitreiking plaats, waar bij de volgende tropheeën werden uitgereikt: Afd. I U. L. O. b persoonlijke prijzen: in signe. Afd. II nieuwe wisselbeker en le prijs me daille: Wormer; 3e pr. lauwertak. 8t. Bonifa- ciusschoo! Zaandam; 3e pr. medaille Kromme nie. Afd. ITI vlsselbeker (vorig Jaar Koog a. d. Zaan) en le pr. medaille: St. Josephchool Zaandam: 2e pr. lauwertak, ’t Kalf; 3e pr. me daille, Krommenie. Nadat de heer Staats, hoofd der R. K. U.L.O.-school te aZandam de regellngscom- missle voor haar werkzaamheden had dank ge zegd, werd deze bijeenkomst gesloten met Chr groet. Door B. en W. is ontvangen schrift van J. Keijzer, wonende alhier, om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholi- schen drank In het perceel Munnlckenveld no. 5. Vóór 19 Mei ts. kan leder tegen het verlee- nen van het gevraagd verlof schriftelijk beswa ren bij B. en W. Inbrengen. Zaterdagmiddag vergaderde genoemde bond in het R. K. Vereenigingsgebouw te Behagen. De voorzitter, de heer C. Kramer (Zuid- Scharwoude) opende de vergadering en sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst; er waren zelfs gemeenten niet vertegenw4x>r-- dlgd. Voor de zlelerust van wijlen den heer P. Zut werd gebeden. Uit het financieel verslag bleek, dat over 19341935 een batig saldo was van 49.66)4; over 1935—1936 ontvangen 53.T714, terwijl de uitgaven gver dat Jaar waren 54.69. Saldo 48.75. - In .het afgeloopen Jaar ontvangen f 49. uitga ven 30.84; eindsaldo 6631. De voorzitter bracht daarna uitvoerig verslag uit over de vergadering van den Bond van Ge meenteraadsleden in Nederland, gehouden Den Haag. Aan de orde was daarna de deelname aan het Congres van den Bond op 28 en 29 Mei as. te Breda. Staande de vergadering gaf zich een 7-tal leden op. Aan de overige leden zal schriftelijk gevraagd worden of zij naar het Bondscongres willen. Opgave moet geschieden vóór 15 Met Uit de afdeelingskas zal een bedrag van 30 ter beschikking gesteld worden. De heer P. A. Smits. Den Helder, gaf een zeer propagandistische verklaring van het Con gres en spoorde tot deelname aan. Als sprekers zullen daar optreden Mr. Dr. Hermans met als onderwerp Prostitutie, pornografie en Neo- Malthusianisme”. Mr. Berger over het „Bios- coop-Vraagstuk" en Mr. van Heeren zal behan delen „De gemeentelijke Overheid en de be scherming der openbare zeden”. De schriftelijke cursussen van dezen winter zullen besproken worden. De heer Schrijver (Nrd. Scharwoude) stelde de vraag, of de begrooting schriftelijk kan wor den aangeboden. Vastgesteld is, dat de begroo ting aangeboden moet a'orden in de openbare vergadering van den raad. De heer Beemster- boer (Harenkarspel) stelde vragen over de sa menstelling van het Burg. Armbestuur. De raadsleden hebben het recht andere candldaten dan door B. en W. gesteld vóór te stellen en te benoemen. De heer p. Tromp vroeg of er in de wet was vastgelegd dat de armen rechten had den op ondersteuning van de gemeente. Deze rechten zjjn niet in de wet vastgesteld. Daarna werd de vergadering gesloten. Na gekomen kerkbericht. In de week zijn de H Missen om 730 en 8.15 uur. Woensdag 7 uur Meisjescongregatie; 8 uur voor de Jon gemannen; Donderdag 7 uur Lof. Zaterdag van 46 en 79 biechthooren. Zondag as. de plechtige geloofsbelijdenis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3