I E os :maar Laat, tl. 2867 'I I I '1 der N.S. DE KE dienstregelin Doop van Prinses Beatrix :en DURE COULANTIE De nieuwe 1 R.K. RECLASSEERING rut 5» Eerkelijk leven iiiiiiium 111111111119 EEN RADIOPf^AATjt' I j Ukaur Autobussen voor de korte trajecten 70 jaar getrouwd 3 JEF LAST AANGEHOUDEN de beurt? MASSA-VERGIFTIGING De bouw van de „Nieuw Amsterdam** TEELTPREMIE VLAS *- Kostenbesparing De plechtigheid in de kerk Militair eerbetoon BENOEMINGEN In het Aartsbisdom De nieuwe reisgids X Het N.V.V. tegen de R.K. organisaties Een burgemeester met ziekteverlof ion leel Een omwenteling, zooals die sinds het bestaan der spoorwegen nog niet is voorgekomen Zeer zware straf tegen schilder bevestigd Overdreven geruchten doen de ronde Jongeman in den Hout te Haarlem ernstig getoond In verband met de jongste Britsche troonopvolging Vele personen in dessa het slachtoffer )e eerste proeforder reeds geheel uitgevoerd innea ZIJN ZOONTJE TOT DIEFSTAL AANGEZET DR. VAN BROEKHUIZEN BIEDT GELOOFSBRIEF AAN NAAR ORDENING IN HET KAPPERSVAK Het crediet tot op vyf millioen afgelost ng? SCI N! aarde* nz. s waar ilthu- :elen voor- '1 kasten fELKK ÏVEBT 5 tM ■I Het programma der plechtigheden op Donderdag a.s. Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen door de buidzulverende. huidvoedende en huldverfraalende kracht die Purol in booge mate bezit. Doos 30. 60 et. Tube 45 ct. By Apoth. en Drog. Politiemaatregelen AF ilkmazr FTUDÏ de ge- in laag maakte ergrij» H.M. de Koningin biedt een geschenk aan Stopzetting van den invoer gevraagd il Het Zuiden weer aan '1 "’3 BUITENLANDSCH VLEESCH v VOOR WERKLOOZEN By zyn aankomst aan de g^ens bij Zundert DINSDAG 10 MEI 1938 15 hoogen prijs bij i leend. *01* Ik moet In verband hiermede u ook nog ver- l MS Of» I M ivond and» AG U M HEMl CRT.i C8L ST« In geen enkel land van Europa ot daarbui ten vindt men dit systeem op een zoo uitge breide schaal toegepast. Het is dan ook een omwenteling op het gebied der dienstregeling zooals die sinds het bestaan der spoorwegen, een tijdperk van 100 Jaren, nog niet is voor gekomen. zich het J prima •- kost? iet 30 April 1938 geen teeltpremie zal worden {ver-, leend. Ook voor vlas, dat op 30 April 1938 blijkens de stamkaart nog onverkocht was, zal geen teeltpremie worden gegeven. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat voor vlas van den oogst 1937 hetwelk werd verkocht in het tijdvak 20 Februari 1938 tot H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag 12 uur ten paleize Noordeinde te Den Haag ont vangen dr. H. D. van Broekhuizen ter overhan diging van zijn nieuwen geloofsbrief als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister der Unie van Zuid.Afrlka by Hr. Ms. Hof. Naar wy vernemen is de aanbieding van dezen nieuwen geloofsbrief het gevolg van de 'jongste Britsche troonopvolging. De oude geloofsbrief was afkomstig van koning George V en de nieu. we geloofsbrief is afkomstig van diens zoon en opvolger, koning George VI. leina fJCP.j ig h de redenen, welke tot zijn aanhou- hebben, was geen absolute zekerheid te verkrijgen, doch waarschijnlijk is dit geschied omdat de papieren van Jef Last, die, naar men weet, het Nederlanderschap verloren heeft, daar hy in Spaanschen krijgsdienst is getreden, niet in orde waren. Wat er met heriï zal geschieden, zal heden worden uitgemaakt, na overleg met het depar tement van Justitie in Den Haag. uitgeleide missies. HM. zullen Groote wei t w H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bern- hard en de jonggeboren Prinses, gezeten in de gouden koets, bespannen met zes paarden, gaan de een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier. -'w Het echtpaar WolfBrogt te Dedemsvaart vierde Maandag zijn zeventigjarig huwelijks feest Maandagmiddag is de schrijver Jef Last, toen hy per auto uit Antwerpen kwam, aan de Nederlandse!)-Belgische grens bfj Zun- dert aangehouden. OmSfenk ding geleig Zondagavond omstreeks half twaalf heeft zich In den Hout te Haarlem een raadsel achtige geschiedenis afgespeeld. Een jonge man werd met een mes in de borst gestoken. De dader is nog voortvluchtig. verleenen. Als begrenzing van bedoelde tus schen-ressorten wordt gedacht aan de arrondis sementen. Tevens werd er op gewezen, dat een alge- meene bezuiniging, vooral op het Centraal Bu reau, de organisatie slechts ten goede zou komen. Een en ander zal door het hoofdbestuur in overweging genomen worden. Voorgesteld werd door de afd. Leiden een com missie te benoemen, die de door de afd. ’s-Her- togenboech aangeroerde kwesties zal bestudee- ren. benevens de verdeeling der gelden, ver zameld op den Natlonalen Reclasseeringsdag. Dit voorstel werd aangenomen. De samenstelling van deze commissie zal op de volgende hoofd bestuursvergadering geschieden. Tegen twee uur ving de' middagbljeenkomst aan. Na heropening van de vergadering verwel komde de voorzitter den Inspecteur van de Reclasseering, mr. de Jong van het Centraal Bureau, eenige eerw. Zusters van Bethanië, Br. Victorious van „Koningslust" en mr. Jurgens, lid vgn het bestuur van „Konlngslust". bM r ur s* Het lijkt ons gewenscht, dat aan dezen zonderlingen gang van zaken een einde komt, zoowel in het belang van de han delaars zelf als in dat van de koopers. Del heer Giesberger: De spoorwegen zijn er en volle van bewust, dat voor wat betreft ■rkeer over den korten afstand niet meer m wordt, hetgeen voorheen door hen werd geboden. Daartegenover meenen zy. voor wat betreft het verkeer over den grooteren afstand, dat aan alle redeiyke eischen is voldaan, al zal ook hier wel biyven gelden, dat het ón mogelijk is het ieder naar den zin te maken. De burgemeester van 's Gravenhage heeft be paald, dat ter -gelegenheid van den doop van Prinses Beatrix van des morgens negen uur tot zoolang de politie zal noodig oordeelen het ge wone ryverkeer en het parkeeren verboden zal zyn binnen een uitgebreiden kring. Voorts zullen de voetgangers te 10 uur de rywegen van de straten langs welke de stoet rijdt moeten hebben ontruimd. By het voorbytrekken van den stoet mag geen uiting worden gegeven aan politieke gevoelens, terwyi eveneens het houden van spreekkoren verboden is, alsmede het aanbieden of strooien van bloemen. - De aandacht van hen, die tot de doopplechtig heid in de Groote Kerk zyn uitgenoodigd, wordt er op gevestigd, dat het in verband met het groot aantal auto's en het daardoor te verwach. ten oponthoud by het voorrijden en uitstappen dringend gewenscht is dat men zorgt zóó tijdig naar de kerk te rijden uitsluitend langs het Plet Heinplein, den Prlnsessewal en de Prin- sestraat, dat men uiteriyk te half elf by den aangewezen ingang kan voorrijden, zoodat by het in de uitnoodlging aangegeven tijdstip van elf uur in elk geval alle genoodigden hun plaatsen in de kerk kunnen hebben Ingenomen. Aan elk der drie ingangen van de kerk aan de zyde van het postkantoor vindt men een aanwyzlng omtrent de kleur der uitnoodlgings- kaarten, op vertoon waarvan by den betrokken Ingang toegang wordt verleend. De departementen van algemeen bestuur en de daaronder ressorteerende diensten in Den Haag zullen, voorzoover de dienst het toelaat, Donderdagochtend gesloten zyn. Naar wy vernemen zullen alle ryksinstellln- Omstreeks dien tyd kwam een 21-jarige jonge man aan het politiebureau in de Smedestraat mededeelen, dat zyn 16-jarige vriend even te voren in den Haarlemmerhout met een mes was gestoken. Hy stond te praten met eenige meisjes en toen kwamen 4 jonge mannen van 1618 jaar oud op hem af Er onstond *n woorden wisseling, waarby zyn vriend met een mes in zijn borst werd gestoken. Hy zakte in elkaar en is door zyn kameraad op den bagagedrager v^n diens fiets naar de Marlastlchtlng gebracht, waar bleek dat het nies het hartzakje had ge raakt. De wond is zeer ernstig. MALANG, 9 Mei. (Aneta.) Inde deasa Pont- jokoemoemo hebben zich bij 31 personen ziekte- verschynselen voorgedaan, vermoedelyk na het nuttigen van giftige tempeh-kedele (kleine koekjes van kedeleh gemaakt). Medische hulp werd onmiddeliyk Ingeroepen en was spoedig ter plaatse. Tot heden toe zyn geen slacht offers overleden. De landeiyke vereeniglng tér behartiging der belangen van kappers, schoonheidsspecialisten en kappers-parfumerlehandelaren in Nederland heeft een telegram verzonden aan den minis ter van Economische Zaken en aan den mid denstandszaad, houdende verzoek om ten spoe digste tot een toepassing der vestigingswet kleinbedryf op het kappersvak te komen. Het Haagsche gerechtshof heeft het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank bevestigd, waarby de 34-jarige schilder T. O. tot een ge vangenisstraf van drie Jaar veroordeeld is. O. had zyir 12-jarig stiefzoontje tot diefstal van rijwielen aangezet, waarna hy zich de op brengst van de gestolen rijwielen toeëigende. De proeforder van, 100.000 K.G. gestoomd bui- tenlandsch vleesch in blikken van 1 K.O. ia thans, naar de Telegraaf meedeelt, geheel uit gevoerd. Een deel van deze blikken is verleden week reeds vanwege het departement van So ciale Zaken aan de gemeentebesturen beschik, baar gesteld met het oog op goedkoope levering aan werkloocen. Wanneer biykt, dat deze proef geslaagd is, zal zoo spoedig mogelyk worden overgegaan tot den aangekondlgden import van 10 milltoen K.G. buitenlandse!) bevroren vleesch en de verwekking hiervan. Voor het Algemeen Programma hebben Maandagavond de heeren G. F. H. Gies berger. chef van de dienstregeling der Ne- derlandsche Spoorwegen en W. Jongstia, chef van het Centraal-Station te Amster dam, in een „radiopraatje" een toelichting gegeven op de nieuwe dienstregeling, wel ke 15 Mei as. in werking treedt. De voorzitter, de heer Kupers, dankte voor de waardeering, die het Verbondsbestuur van de vergadering heeft mogen ondervinden en zegde vooral den besturen, die in het Zuiden des Jands werken, krachtigen steun toe. rg reëel doet de in den autohandel gebruikelijke coulantie In ieder ge val niet aan, maar erger Is, dat de practlsch irreëele catalogusprijs door fiscus en verzekering veelal als basis van de belastbare of te verzekeren waarde van een nieuwen auto wordt aangenomen. Zoodoende betaalt de kooper van een auto tenslotte vaak toch een deel van zijn vermeend of wezenlijk voordeel, dat hij bij den koop dacht te behalen, terug aan hoogere pprsoneele belasting en ver zekeringspremie dan hij zou hebben moeten betalen, indien de werkelijke prijs, welken hij voor zijn nieuwen wagen heeft moeten neertellen, de basis voor belasting en verzekering zou hebben ge vormd. for^tin van Erbach-Schön- Adolf Friedrich van Meck- Nu de internationale treinen geen voor rang meer hebben op de blnnenlandsche, komt het voor, dat de eerste door een met grootere snelheid loopenden electrischen of diesel-elec- trischen trein worden ingehaald en voorbygc reden. Daardoor wordt het mogelyk, met over stappen het eindpunt van de reis eerder te bereiken. Het programma van de doopplechtigheid te Den Haag op Donderdag a.s., des voormlddags te 11.45 uur, is als volgt vastgesteld: De stoet, waarmede naar de kerk wordt gere den, bestaat uit: den kamerheer van H, K. H., mr. J. C. baron Baud en den particulier secre taris van Z. K. H. Jhr. mr. C. Dedel, gezeten in een galarytuig bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier, de dame du palais van H. M. de Koningin (d.d. grootmeeste res van H. K. H). mevrouw H. Snouck Hurgron- je, geb. Jonkvr. van Tets en den d-d. grootmees ter van H. K. H„ E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, gezeten in een galarytuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier; een half es kadron met den standaard van het 2de Regi ment Huzaren. Een der sprekers, de heer F. Rlppen, van de Ned. Vereeniglng van fabrieksarbeiders, consta teerde, dat verleden week by de verkiezingen voor het Mynwerkersfonds een groot aantal katholiek georganiseerde arbeiders hun stem hebben uitgebracht op de vertegenwoordigers van den modernen mijnwerkersbond. Ook uit andere verschynselen meent spr. te mogen ebneludeeren, dat duizenden katholieke arbei ders hun vertrouwen aan de moderne vakbe weging zouden schenken, wanneer er in ons democratische Nederland beneden den Moerdyk werkelyke vrijheid van organisatie bestond. waarmede Prinses Juliana en Prins Bernard, zoojnede de jonggeboren "Prinses. zich naar de Groote of .St. Jacobskerk en terug naar het Koninklijk Paleis zullen begeven, zal worden begeleid door een eere-escorte van een eskadron cavalerie, ter sterkte van 100 sabels, onder be- rtl van den majoor der huzaren P. W. Pieters, de vier peletons, waarvan twee peletons op 10 passen voor en twee peletons op 10 passen achter de goude koets zullen rijden. De eerewacht by het Koninkiyk Paleis Noord einde verricht by aankomst van den Koning der Belgen aan het Koninkiyk Paleis de eer bewijzen, waarby de koninkiyke militaire kapel de „Brabanconne" speelt. De auto, waarin H. M. de Koningin en de Koning der Belgen gezeten zyn, zal niet worden geëscorteerd. bezit, autokerkhof voor Volstrekt noodig Ingevoerd wordt een regelmatige dienstre geling, het aantal sneltrelnverblndlngen wordt belangryk^itgebreid, de reissnelheld wordt op gevoerd en op tal van hoofdiynen wordt het z.g. „kleine verkeer” prysgegéven. Een regel matige treinenloop, zooals wy thans reeds kennen op de geëlectriflceerde lynen Amster dam—Dordrecht en de lynen in Noordbolland, alsmede op de baanvakken Amsterdam—Eind hoven en Den Haag 8. 8.Rotterdam Maas Arnhem, wordt over vrijwel het geheele net ingevoerd. 2e deel: De dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen. 3e deel: Een alphejbetische lyst van plaats namen In Nederland met vermelding der dienst regeling van trein, tram, boot en autobus. Door het vervallen van de stoppingen werd het mogelyk, de sneltreinverbindingen belangrijk uit te breiden en deze uitbreiding komt Indirect aan de kleinere plaatsen ten goede, omdat het aantal autobus verbindingen met de grootere plaatsen in het algemeen talrijker is dan het aantal vervallen treinverbindingen. Vrager: Wat denken de spoorwegen nu zelf vankde nieuwe dienstregeling? In zyn openingsrede verwelkomde de voor zitter de aanwezigen, in het byzonder den nieu- en geest, adviseur, pater H. J. Smits, pastoor i Weenhulzen. Prof mr. W. P. J. Pompe deelde voorts mede, dat er een vooruitgang is te constateeren in de financieele positie derambtenaren. Betreffende het werkkamp sprak spr. de hoop uit, dat er spoedig een uitweg gevonden zou worden en dat er een bemiddeling van het department zou tot stand komen Gesproken werd nog over de Jeugdgevangenis en de regeling der rapporten door middel van ryksambtenaren, waarby particuliere regeling toch hoofdzaak moet zyn. Tenslotte weidde prof. Pompe uit over de samenwerking tusschen par ticulieren en overheid, tusschen geesteiyken en leeken; vooral deze laatste samenwerking is noodzakeiyk. De criminaliteit is onder de katho lieken, ofschoon dalend, nog steeds het'grootst, in ieder geval grooter dan onder de protestan ten. Uit het jaarverslag van den secretaris, pater Patriclus O.M. Cap., noteerden wy, dat het aan tal in 1937 ingezonden voorlichtingsrapporten in totaal 2162 was. In hetzelfde jaar werden aan de afdeelingen toevertrouwd 2131 voorveroor deelden, 115 voorw. In vrijheid gestelden en 240 voorw. nlet-vervolgden. Er was vervolgens een verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur, wegens periodiek aftreden van de heeren mr. F. Tilman te Den Bosch en J. H. M. Rademaker te Amsterdam, en voorziening in de vacature-de Bruin. Eerst genoemde twee heeren werden by acclamatie herkozen, in de vacature-de Bruin werd ge kozen de heer J. Veltman, lid van het hoofd bestuur van het R.K. Werkliedenverbond. Besprekingen werden gevoerd over den Natio- nalen Reclasseeringsdag. De afdeeling 's-Her- De burgemeester van Zuidwolde, de heer Boe- lens, bood den oudjes namens H. M. de Koningin >en paar leeren crapeauds aan. Imyg gelukkig aanvaardden zy het geschenk. Van heinde en ver bereikten het echtpaar gelukwenschen. De Nederlandsche Vereeniglng van. veewei- ders en -mesten heeft een telegram gericht aan den minister van Economische Zaken. waarin zy, in verband met den treurigen toe stand der veeweiden en -mesten onmiddeliyke stopzetting van den invoer van buitenlandse!) vleesch verzoekt. Daar de slachtschapen een ongekend lagen prys noteeren, wordt den minister in overwe ging gegeven,schapenvleesch ter beschikking van werkloozen te stellen vaUteit, teering n. corpu- over- prtfzen. Vrager: U had het daarstraks over sluiting ▼an een groot aantal stations en halten voor reizlgersvervoer. Beteekent dit geen verlies voor de spoorwegen? De heer Giesberger: Neen, dit beteekent geen verlies. °e z.g. groote of blauwe reisgids en de kleine of gele reisgids vervallen en In plaats daarvan verschynt een nieuwe uitgave, welke drie deelen bevat, nJ.: deel; Algemeene bepalingen en tarieven. De burgemeester van Scherpenisse. de heer W. L. K., is op advies van zyn dokter van 2 Mei tot Juni met ziekteverlof gegaan. In verband hiermee liepen geruchten omtrent ernstige financieele moeliykheden. Naar wy hieromtrent by onderzoek verna men, heeft de heer K. inderdaad eenige finan cieele moeliykheden, doch deze zyn van zuiver particulieren aard. Zy staan in verband met onderhoudswerken aan de zeeweringen van het waterschap Scherpenisse, waarby de heer K als gridschieter van den aannemer dezer wer ken,«fen heer J. Bolier, belangen had. Naar om wordt medegedeeld, zouden deze financieele kwesties echter binnen enkele dagen geregeld zyn. Op de gemeente-secretarie en met de fi nanciën ^er gemeente is alles geheel in orde Geruchten, dat de heer K. zou zyn verdwenen zyn volkomen onjuist. De heer W. Jongstra antwoordde op de vraag hoe hy denkt dat het publiek op de nieuwe dienstregeling zal reageeren: U raakt daar een teer* punt aan. Een zeer groot deel van onze reizigers best&at uit gelegen- heidsrelzigers. Uit den aard der zaak het ongewone van het op reis gaan is men dikwyis geagiteerd. Laat men toch in vredesnaam niet de laatste vyf minuten op het station komen. Het is uit gesloten, en dit geldt ook voor de gewoonte- reizigers, om nog even gauw een portier te openen en in den trein te wippen. Daarvoor is de aanzetsnelheld te groot. Met betrekking tot de financieele uitkomsten dervnleuwe dienstregeling zeide de heer Jongstra tenslotte In de middagvergadering van het N.V.V.. congres kwam het bestuursbeleid ter sprake. Elke stopping kost behalve tyd ook geld. In totaal worden met 15 Mei 148 stations en halten voör reizlgersvervoer gesloten, waar door dageiyks 1800 stoppingen zullen ver vallen. Alleen daardoor wordt reeds aan exploitatiekosten een bedrag van rond 1330.000 bespaard. Doch alleen met het opvoeren der reis- snelheld zyn de spoorwegen er niet. Ook het aantal sneltreinverbindingen zal be- langrijk uitgebreid dienen te worden «en dit is mogelyk, zonder vermeerdering van het aantal te rijden reizlgerstreinkilometers, door algeheele opheffing der stoptreinen op verschillende baanvakken, hetgeen betee kent dat de kleinere stations en halten aan 'die lynen gelegen voor reizlgersvervoer worden gesloten. I -“mI Spr. wenschte te protesteeren tegen de pressie, die op dit gebied van kerkeiyke zyde op de katholieke arbeiders wordt uitgeoefend. Namens het Verbondsbestuur beantwoordde de secretaris, de heer C. van der Lende de ver schillende sprekers. Ook hy liet een woord van protest hooren tegen de houding der katho lieke geesteiykheld in Nederland, die den ka. tholieken arbeiders hier niet toestonden, wat overal in het buitenland als vanzelfsprekend wordt beschouwd. Reeds hieruit biykt, dat het lidmaatschap van de moderne vakbeweging niet in stryd is met de katholieke kerkleer of de katholieke geloofsovertuiging. n zijn maidenspeech als nieuwe voor- ritter van de Koninklijke Nederland sche Automobiel Club heeft jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen op de onlangs te 's Gravenhage gehouden jaariyksche algemeene vergadering naast de vele ernstige grieven, welke er tegen het overheidsbeleid ten aanzien van het automobilisme kunnen worden aange- J voerd. ook een euvel vermeld, dat zich in de automobielwereld zelve voordoet, n.l. het euvel der onwaarachtige catalo gusprijzen vaor nieuwe automobielen. Inderdaad verklapte de voorzitter van de K NA C, geen geheim, toen hjj er' op wees, dat de volle catalogusprijs voor een nieuwen auto practlsch nooit betaald be hoeft te worden of betaald wordt. Wie 'n ouden auto bezit, kan dezen bij aan schaffing van een nieuwen tegen een i.i.i-.i.iL 1 verlokkelijk hoogen prijs bij' dealer, agent of handelaar inrutlen, wie er geen kan er een tot dat doel op het een prikje koopen. is het bezit van een ouden wagen echter niet om iets van den catalogusprijs van 'n nieuwen auto af te krijgen. Een zekere korting op-dien prijs wordt lederen kooper toegestaan. Deze wonderlijke toestand, welke zeer zeker het koopen van een auto bevordert, wet tigt evenwel enkele vragen. Genieten dealers, agenten en handelaars een zóó hooge provisie, dat zij er gemakkelijk een aanzienlijk deel van ten gunste van den klant kunnen laten vallen, of 13 de concurrentie in het automobielvak zoo scherp, dat de autoverkoopers wel van een onev^predlg groot deel van hun ver diensten afstand moeten doen om nog hun merk in voldoende mate aan den man te brengen en de vertegenwoordi ging van dat merk te behouden? Of zijn misschien de catalogusprijzen zóó ge steld, dat de hierboven aangegeven ma nipulaties erin zijn verdisconteerd, zoo dat de aspirant-kooper slechts verlokt wordt door een schljn-coulantle, die hij tenslotte toch zelf betaalt? U kunt er van verzekerd zyn, dat het pro en contra door onze directie volkomen uitgebalan ceerd is. Wanneer wy gezien hebben, dat by electrlficatie van andere lyngedeelten de ont vangsten daar met een belangryk aantal pro centen gestegen zyn, dan ben ik er van over tuigd, nu zulke Ingrypende maatregelen geno men worden, dat het publiek hierop in gunstigen zin zal reageeren.Het personeel staat, om een spoorwegultdrukklng te gebruiken, wit gloeiend om de maatregelen van zyn directie volkomen tot hun recht te doen komen en alle service te geven welke in zyn vermogen is. Over alle lynen wordt practlsch een regel matige tweeuursdlenst gereden, welke op de baanvakken, waar de verkeersdichtheid zulks wettigt, over den geheelen dag of over een gedeelte er van wordt uttgebreld tot een re- gelmatlgen uurdienst of halfuurdienst. Met onze sneltreinen wordt thans een reis- snelheid bereikt van 5065 KM., in de nieu we dienstregeling wordt dat 65—90 KM.,In enkele gevallen zelfs ioo K.M. per uury Teneinde een bekorting van den relsduur te verkrygen. wordt de samenstelling der treinen beperkt en zullen deze uit ten hoogste acht voertuigen bestaan. Dit heeft ten gevolge, dat de rytyd tusschen twee station» e-n mi nuut kan worden bekort. De gouverneur der residentie heeft een alge meene order uitgevaardigd ter regeling van het militair eerbetoon by de doopplechtigheid van Prinses Beatrix. Aan deze order is het volgende ontleend: Er zullen twee eerewachten zyn, C.’».: a. By het Koninkiyk Paleis Noordeinde; bestaande uit twee sectiën grenadiers en twee sectiën jagers, gevormd door het tweede bataljon en tezamen sterk 100 num; b. by de Groote of 8t. Jacobskerk van de Koninkiyke Marine, ter sterkte van 48 man, be staande uit een sectie mariniers en een sectie matrozen, waarby de marine-kapel met 6 tam boers of pypers. De eerewacht van het Koninkiyk Paleis moet te 10 uur, die by de Groote Kerk te 1030 uur zyn opgesteld. De troepen, die als eerepoeten optreden, moe ten te 10 uur hun opstellingen hebben inge nomen. De eerste stoet nJ. die met de goude koets, gen Donderdag as. vlaggen. In de consistoriekamer stelt de eerste karner- heer-ceremonlemeester, jhr. A. G. Slckinghe, den stoet op als volgt: 1. Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin. 2. H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe-Bies- terfeld, H. K. H. Princes Allee van Groot- Brittannlë en Z. H. hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. 3. H. D. H. de vorstin van Erbach-Schönberg, gravin Kotzebue en Z. D. H. prins Ernst Asch- win van Mppe-Biesterfeld. 4. H. H. hertogin Adolf Friedrich Mecklenburg, H. D. H. Prinses Helena Erbach-Schönberg en graaf Kotzebue. 5. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Voorafgegaan door den opperceremoniemees- ter, J. H. F. graaf du Monceau, treden de vor- stelyke gasten de kerk binnen en worden door kamerheeren naar hun plaatsen geleld. De jonggeboren Prinses, de dame du palais van H. M. de Koningin (d.d. grootmeesteres van H. K. H. Prinses Juliana), de d.d. groot meester van Hare Koninkiyke Hoogheid, de kamerheer van Hare Koninkiyke Hoogheid en de particulier secretaris van Zyne Koninkiyke Hoogheid biyven In de consistoriekamer achter Na het einde van de toespraak van den pre dikant en nadat het formulier van den heiligen i voorgelezen, wordt de jonggeboren M. de Koningin (d.d. grootmeesteres van Den eskadrons-commandant der- huzaren rechts en den oudsten luitenant links naast de koets, ter hoogte van de achterwielen. Een half eskadron huzaren. Hunne Koninkiyke Hoogheden worden aan 1 paleis uitgeleide gedaan door den opperhof maarschalk, Jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller. Aan de deur van dé kerk zullen Hunne Konink iyke Hoogheden worden ontvangen door den op perkamerheer, mr. W. J. baron van Lynden en den kamerheer P. J. Graaf van Zuylen van Nyevelt. Tevens zullen Hunne Koninkiyke Hoogheden by de deur van de kerk worden begroet door een commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage en door een com missie uit het college van kerkvoogden van die gemeente, welke Hunne Koninkiyke Hoogheden doop 'is i. ...L naar de consistoriekamer zullen geleiden. In de I Prinses, gedragen door de dame du palais consistoriekamer wordt de komst van H. M. do H. Vervolgens kreeg prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar in de Psychiatrie te Leiden, het woord om een inleiding te houden over: ,J> reclasseering vdn sexueele delinquenten”. Het regeeringscrediet, ten beloope van f 12.200.000 ten behoeve van den- bouw in Ne derland van het stoomschip .Nieuw Amster dam”. aangegaan voor een periode van 20 ja ren, is by nadere regeling thans afgelost tot op vyf millioen. Tusschen Amsterdam en Groningen zullen 11 inplaats van 7 paar sneltreinverbindingen bestaan, waarvan 5 paar diesel-electrische. Voor deze laatste wordt de relsduur 2 u. 25 mln. tegenover thans 3 uur 16 min.3 uur 25 mln. Tusschen Amsterdam en Twente zullen even eens 11 in plaats van 6 paar sneltrein verbin dingen bestaan, waarvan eveneens 5 paar die sel-electrlsche. De afstand Amsterdam C. 8. Enschede wordt door een diesel-electrischen trein afgelegd in 2 uur 10 min., tegenóver thans 2 uur 48 min.—3 uur 14 min. Tusschen Amsterdam en Maastricht bestaan thans 6 paar sneltreinverbindingen, dit wor- dan er 10 paar. De electrische-dieselelectrische verbinding legt den afstand Amsterdam C.S. Maastricht af in 2 uur Sn min., tegenover thans 3 uur 37 mln.3 uur 43 min. Tusschen Den Helder en Maastricht bestaan thans slechts twee bruikbare verbindingen per dag in iedere richting. Vertrok men om 9.45 uur uit Den Helder, dan was men om 16.52 uur in Maastricht. Met de nieuwe dienstregeling komen er zes bruikbare verbindingen in elke richting. De eerste verbinding vertrekt om 6.53 uit Den Helder en brengt den reiziger reeds om 1139 uur In Maastricht, de laatste verbinding uit Maastricht vertrekt om 1837 uur en komt om 23.06 in Den Helder aan. Vrager: Is voor de internationale treinen en de forensentreinen de regelmatigheid niet op geofferd? De heer Giesberger: Neen, voor deze trei nen is de regelmaat niet verstoord. Waren voorheen de treinen van de normale dienstregeling ondergeschikt aan de bulten- landsche treinen en de forensentreinen, thans is dat niet meer het geval, al zyn zoo eenlgs- zlns mogelyk deze laatste niet of slechts in geringe mate gewyzlgd. Hare Koninkiyke Hoogheid), voorafgegaan door den d.d. grootmeester en gevolgd door de kamerheeren-slippenhouders van den doop- sluier, geleid ter zyde van den preekstoel. - Alvorens tot de doopsbedlenlng wordt over gegaan, zal de dam» du palais voomoemd (d.d grootmeesteres van Hare Koninkiyke Hoog heid) de Jonggeboren Prinses aan H. K. H. Prin ses Juliana overgeven, die het Koninkiyk Kind ten doop zal houden. DeVüêchtigheld wordt met gebed en gezang geëinqlgd) De jonggeboren Prinses wordt met hetzelfde ceremonieel als by het binnenkomen van de kerk naar de consistoriekamer terug geleid, ditmaal gedragen door H. K. H. Prinses Juliana, begeleid door Z. K. H. Prins Bern- hard, en thans gevolgd door de vorsteiyke gas ten en voorafgegaan door den opper-ceremonie- meester. De dame du palais voornoemd (d.d. groot meesteres van Hare Koninkiyke Hoogheid) en dc d.d. grootmeester van H. K. H. volgen. De vorsteiyke gasten worden uitgeleide ge daan door dezelfde personen, die ter ontvangst en begroeting aanwezig waren en begeven zich langs denzelfden weg naar het Koninkiyk Pa leis. 4 Na hun vertrek gaan Hunne Koninkiyke Hoogheden met de Jonggeboren Prinses langs denzelfden weg en met hetzelfde ceremonieel terug naar het Koninkiyk Paleis, aan de kerk gedaan door meergenoemde com- Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot pastoor te Luttenberg dan zeereei wheer J. J. van Odyk, tot pastoor ta Musselkanaal den zeereerw heer J. kTTwa- terkamp en tot pastoor te Zuidhorn den zeer- eerw. heer J. B. Barree. Koningin en de vorsteiyke gasten afgewacht, de Koningin en de vorstelijke gasten zich om 1135 uur in auto’s naar de Kerk begeven, waarby de opperhof maarschalk uitgeleide doet. De volgorde, waarin de auto’s rijden, zal zyn als volgt: 1. Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin. 2. H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe- Blesterfeld en H. K. H. Prinses Allee van Groot-Brittannië. 3. H. D. H. de Voi berg en Z. H. hertog x_ lenburg. 4. H. H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, gravin Kotzebue en Z. D. H. Prins Ernst Aschwln van Lippe-Blesterfeld. 5. H. D. H. Prinses Helena van Erbach- Schönberg en graaf Kotzebue. Aan de deur van de Groote Kerk worden Hunne Majesteiten afgewacht en binnengeleid door de beide commissies, welke ook de jongge boren Prinses en Haar Ouders hebben ontvan gen. tellen, dat het reizlgersvervoer voor die stations en halten van jaar tot jaar is teruggeloopen. Dat is zeer begrypeiyk. De autobus is in de meeste gevallen beter dan de spoorwegen in •taat het vervoer op de kortere afstanden te bedienen. De R.K. Reclasseeringsvereeniging hield* Maandag haar 21e jaarvergadering in Hotel „Noord-Brabant” te Utrecht, onder presidium van prof. mr. W. P. J. Pompe. De Haarlemsche politie heeft spoedig den dader van de Zondagavondsche steekparty in den Hout te Haarlem gearresteerd, hoewel van hem oorspronkeiyk slechts een vaag signale ment bekend was. De dader is een slechts 15-jarige metselaar uit Haarlem. Hy heeft bekend, d.wx hy heeft aan de politie medegedeeld, dat hy Zondag avond ifi den Haarlemmerhout een woorden wisseling heeft gehad met een 16-jarigen jon geman, ook uit Haarlem, terwyi zy met eenlg'- meisjes en andere jongemannen daar een byna nachtelyke ontmoeting hadden. De jongeman met wlen hy ruzie had, heeft hem een klap in zyn gezicht gegeven, waarop hy zijn zakmes heeft getrokken en hem gestoken. Daarby zyn zooals gemeld, een longen het hartzakje ge raakt. De gestokene wordt In de Mariastichting te Haarlem, waarheen hy door een vriend op den bagagedrager van diens fiets was gebrach’ verpleegd, zyn toestand was gisteravond gun stig. Indien zich geen complicaties voordoen, is levensgevaar wel geweken. togenbosch stelde voor een decentralisatie, be staande uit de instelling van een instantie tus schen centrale leiding, plaatseiyke actie-comité's en correspondentschappen, welke instantie zou

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5