ONS BLAD De Oslo-conventie Prinses Beatrix in de Haagsche Groote Kerk gedoopt ST.WILLIBRORDUS Het nieuws van heden KONING LEOPOLD PEET Geen helium voor Duitschland DE BAROMETER Koning Leopold in ons land JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Eerste officieele gang der jong- Gouden koet» Na het aftreden van Ormsby Gore 5 By het paleis fj ^vxxwwwiin iniri////////z^ Feestelijk gebeuren op een stralenden Meidag Vorsten van bevriende buurlanden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Mutaties verwacht in de Britsche regeering Verlenging van de regeling van vorig jaar in haar geheel is niet mogelyh Op het Malieveld was het een druk beweeg van militairen, die bestemd waren voor de eerewacht en afzettingen langs den weg, die de vorstelijke stoet ging H.M. da Koningin en Print Bemhard ontvingen den peet van Prinses Beatrix op Ypenbarg DONDERDAG 12 MEI 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 187 De Koningin en Prins Bemhard naar Ypenburg NOORDHOLLANDSGH DAGBLAD VEBTF 1 Prinses van Nederland (Van onzen specialen verslaggever.) over opper-ceremonie- o Stand Donderdag 1 nr a»; 788.7 Vorige stead: 787.8 Hedenochtend om 10.08 is Konlng Leopold van België op het vliegveld „Ypenburg’’ geland. Om half 10 (Amsterdamsche tijd) was hij van Brussel vertrokken. Met Uer den ito- dat Ü4k ibe- «- CATHARIJNES1NGEL - UTRECHT VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd Jacob ontsproten: Om acht minuten over elf verschijnt de op perstalmeester, jhr. Verhellen, gevolgd door de galarljtulgen en de gouden koets. Ineens Is het voorplein vol helle kleuren: rood en blauw en goud, een schittering van epauletten en tressen. De huid der onrustige paardenlijven wedijvert In donkeren gloed met het glanzend lak der rij tuigen, hoog veerend op de ranke raderen Van rechts zijn de huzaren genaderd, die het eere- eecorte zullen vormen. Met gebed en gezang werd de plechtigheid beëindigd. Prinses Juliana, begeleid door Prins Bernhard, droeg haar dochtertje terug naar de consistorie-kamer, voorafgegaan door den op- per-ceremonlemeester en gevolgd door H. M. de Koningin en haar vorstelijke gasten. Uitgeleide gedaan door de belde commissies verlieten eerst de vorstelijke gasten en korten tjjd later het Prinselijk gezin de kerk, om langs denzelfden weg naar het Koninklijk Paleis te rug te keeren. H. K. H. Prinset Juliana en Z. X. H. Prins Bemhard brachten Woensdag een bezoek aan de Groote Kerk té Den Haag. Het Prinselijk echtpaar bij het kerkgebouw •h- n‘ ii Het was 10 uur toen de Belgische vliegtuigen in zicht kwamen. Het waren drie vliegtuigen, Falry-Fox-toestellen, die in escadrille-formatie vlogen. Boven Ypenburg maakte bet toestel van den Konlng zich uit de formatie los en landde het eerst. Daarna daalden de andere machines. Benige oogenblikken gaan voorbij. Dan opnieuw een losbarstend gejuich. De ge weren gaan weder omhoog-en de Braban- tonne klinkt. Voor een der ramen van bet paleis la Konlng Leopold verschenen en naast Hem verschijnt thans ook de Koningin. out Ute rij. nt- de de den volkomen wolkenloozen hemel over stra ten en pleinen valt, wel bijzonder de sfeer van feestelijkheid, welke nog wordt versterkt door een aanwakkerend briesje, dat het vlaggedoek doet leven en het jonge groen der volle boom kruinen in beweging eet. den stoet zien naderen. Alle blikken gaan on- mlddellijk naar de gouden koets. Men wil bet zien, men vergeet te juichen, een oogenbllk gegrepen en ontroerd door het schouwspel van het Prinsenpaar met de kleine Prinses in de omlijsting van goud en schittering. Maar dan barst de geestdrift los. Het gejuich plant zich voort en overstemt de signalen van de eere wacht van soldaten, matroaen en afdeellng der Koloniale Reserve, welke langs den weg is op gestald. Overstemd wordt ook het hoefgetrap pel van het escorte der huzaren, dat den stoet besluit. De „Daily Mail" en de „Daily Express*’ ver wachten, dat door het aftreden van Lord Harlech (Ormsby Gore) als minister van Kolo niën, enkele veranderingen in de regeering te verwachten zijn. Aan Malcolm MacDonald, den minister voor de Dominions, zou de portefeuille van Koloniën zijn aangeboden, terwijl Lord Stanley, de tegenwoordige onderstaatssecretaris van Indlë in de plaats sou komen van Malcolm MacDonald. De grootste drukte concentreerde zich natuur lijk bij het paleis en in de omgeving der kerk, waar al vroeg alle beschikbare plaatsen waren ingenomen. Het rljverkeer werd tijdig omge legd, zoodat men slechts het voetengerucht en vroolljk stemmengegons vernam van de velen, die nog tusschen de afzettingen door gaande, een goed punt zochten, waar zij zich konden opstellen. Tribunes waren ditmaal niet gebouwd. Wel had men op eenige punten etalages voor kijkers Ingeruimd, waartoe het trottoir voor de betreffende winkels vrij was gehouden. Ook ver sieringen had men achterwege gelaten. Alleen de tramhuisjes op den Kneuterdijk waren met dennegroen gecamoufleerd. President Raeaevett kan geen nFgeaateg m- ven voor ten uitvaar van helium tet Amerika naar Dultachland. WASHINGTON, 11 Mei (DH3.) Het Amerikaansche Witte Huls heeft heden be kend gemaakt, dat president Roosevelt niet in staat is machtiging te verleenen voor den verkoop van helium aan Duitsch land, aangezien de eenstemmige goedkeu ring van alle leden der munltlecommissie vereischt is voor een dergelfjke vergun ning en de minister van Blnnenlandsche Zaken, Ickes, tegen den export van helium gekant is. De Koningin heeft haar grijzen bontmantel los om de schouders en draagt over haar licht lila japon het grootkruis van de Kroonorde van België. De Koninklijke Militaire Kapel speelt de Bratjangonne, het volkslied van den gast en het publiek juicht. Als de Vorsten, die zich op het bordes even omkeeren om den groet van het publiek te be antwoorden, door den hoofdingang verdwijnen, rijst aan den mast op bet dak de Belgische koninklijke standaard naast den Oranje- standaard onzer Koningin. I kJX/ MPfiPDi Daar is de gouden koets! Uitroepen van opgetogenheid gaan op uit het publiek. De zes donkere paarden rijden voor, de witte leidsels gestrekt en daarachter de koets In het blanke roomlg-gele goud langzaam voortgaande tot voor den Ingang van het paleis. De blikken van duizenden zijn op de sprookjeskoets gericht. Als de belde Vorsten en hun gevolg bl) bet standbeeld van Willem den Zwijger zjjn uitgestegen, inspecteert de Konlng, begeleid door de Koningin en gevolgd door Prins Bemhard en het gevolg, de eere wacht. AA II Langzaam schuiven da wijzers van te klok op het Noordeinde naar kwart over elf. De aan dacht is gespannen. Alle blikken richten zich naar het voorplein, naar de deur van het pa leis. ZU, die in de Paleisstraat hun standplaats hebben, gaan te gast aan het schouwspel, gebo den door de schier onwezenlijke praal en pracht van de gouden koets. De zoo, die in het vroege uur een welkome verkwikking was voor de eerste wachtenden, ontwikkelde, naarmate het middaguur naderde, een bijna zomersche kracht, zoodat de men- schenmenlgte, die buiten de schaduw wachtte, opeengedrongen als men staat, er •poedlg hinder van ondervindt. OndertuMchen bevordert bet zonlicht, dat uit In den Hofvijver wierp de fontein haar blankschuimend water omhoog, de torens der stad stonden te blinken in de zon en tegen de grijze muren van de Sint was de goudbruine wingerd jong pril leven tegen de steen, op dezen morgen als een symbool. Te dien einde hebben zQ een verklaring onderteekend, die zander verwijl gepubli ceerd aal worden, en waarin aty uitdrukking geven aan het voornemen hunner regeertn- gen tot hervatting der collectieve bespre kingen ten aanzien van te beperkte* der handeMr Ir mmr i ingen. aoodra te eeuwa nteehe omstandigheden dit zullen vereer- toven. In den tweeden auto nemen plaats de andere grootmoeder, H. D. H.’ Prinses Armgard en H. K. H. Prinses Allee van Groot-Brlttannlë; in den derden auto: H. D. H. de vorstin van Erbach Schönberg en Z. H. Adolf Friedrich van Mecklenburg; in den vierden auto: de hertogin van Mecklenburg, gravin Kotzebue en Prins Aschwin en in den laatsten auto Prinses Hele ne van ErbachSchönberg en graaf Kotzebue. Langzaam rijden de auto's de Paleisstraat in, begroet door de menigte op weg naar de kerk. Reeds vroeg op dezen stralenden lentedag ont waakte de feestelijke residentie. De eerste nieuwsgierigen, belust op de beste plaatsen langs den weg, welken de doopstoet volgen zou. werden begroet door de milde ochtendzon en een voorjaarssoelte, welke het wachten gedu rende vele uren niet al te moeilijk beloofde te maken. Zoo zag men reeds om halfzeven achter de afzettingen van touwen en hekken, welke langs het grootste deel van den weg waren aangebracht, kijkers op stoeltjes met kranten of boeken, gewapend met mondvoorraad, die zich koesterden in de zon en welgemoed wacht ten op de dingen, die komen zouden. Onbeschrijfelijk is het enthousiasme. Ben eeuwenoude oogenbllk zijn de menschen stil, wanneer zU De historische St. jacobskerk had zich in middels gevuld met een uitgelezen gezelschap Uniformen en gala-costuums vormden een mengellfig vol kleuren en schittering ekéfièn en onderscheidingen glansden in - Voorts de heeren mr. E. B. Menten, voorzit ter van den Raad van beheer van de MIJ. Ypenburg, D. H. Reynders, voorzitter Haag sche Aeroclub, W. van Alpben, vlce-voondtter. Rotterdamsche Aeroclub, en de heer H. M. Schmidt Crans, cbef-lnstructeur van Ypenburg der N.L.8. Prins Bemhard ziet men nog juist op ten achtergrond. Het publiek juicht terwijl te Koning de Brabanponne rechtop aanhoort. Als het volkslied is verklonken groet HU met ztjn generaaispet Het is een kleurrijk gezicht op het zonovergoten plein; het glinsterend staal der militairen, te wuivende zakdoeken, de vlag gen, het oranje.... en daar achter bet raam, de Vonten van twee bevriende buurlanden klanken speelden helder en feestelijk in klare voorjaarslucht. Hoog stond de vlag den torenkop tegen den blauwen hemel. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 Ct p. regol; Ingezonden Madedoellngon 40 CL o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor advorteeren bl| abon nement wordt op aanvrage gaarne door ome Administratie verstrakt. Was DIENSTAANBIEDINGEN. Gevraagd of Aan- geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubrlek 10 ct per regel. OSLO. 11 Mei, De gedelegeerden der regeerlngen, die de overeenkofnst tot ontwik keling van het handelsverkeer op 28 Mei 1937 in 's Gravenhage hebben onderteekend. zijn te Oslo bijeen geweest van 9 tot 11 Met Na hun beraadslagingen is een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat da gedelegeerden erkend hebben, dat de ontwikkeling dar wereld conjunctuur voor het oopenbUk niet ver oorlooft de regeling van 39 Mei 1937 in. haar geheel te verlengen na 1 Juli as, op welken datum zij aflokt De gedelegeerden bevestigden echter den wensch hunner regeerlngen tot voortzetting der economische samenwerking, die ingeleid werd met de totstandkoming van de overeen komst van Oslo van 23 December 1930. De muziek zet in; gedempt klinkt het Wilhelmus; gejuich stijgt op. Daar verschijnt de Prinses, gekleed in een teer groen gewaad met een toque met afhangende gele paradijsveeren. Zjj stapt in, gevolgd door Prins Bernhard, gekleed in de gala-uniform yan kapitein der Grenadiers, getooid met het grootkruis der Belgische Kroonorde, welke onderscheiding hem zoo juist door koning Leopold ia verleend. Als de Prinses gezeten is, reikt Haar Gemaal Haar de kleine Prinses Beatrix, een wolk van zij en tulle, waarin een oogenblik het ge zichtje rozig opachemert. De Priiyes neemt Haar Dochtertje op den schoot. Zorgzaam plooit Zij het kant om het gezichtje van de kleine. Dan zet de stoet zich in beweging. Nstet te predikant zUn tocepraak had gshiutea m het Daepfanaalier vear- gelezen was, werd Pi Inzie Beatrix, ge- drafea deer de dame da palais van H.M. de Koningin en voorafgegaan en gevolgd door te kamerheeren-slippenhouders van den doopeluier, binnengebracht en geleid ter zijde van den preekstoel. Hier nam Prin ses Juliana haar dochtertje over, om het self ten doop te houden, waarbij koning Leopold van België als peet fungeerde. On der doodsche stilte volgde thans het oogen bllk der plechtigheid, door de honderden in het kerkgebouw staande en met groote ontroering gevolgd. bonte 1 Eere-teel het gedempte licht. In de teerkleurige toiletten der dames fonkelden de juweelen. Onder de vele geooodlgden waren onmiddellUk de Aarts bisschop van Nederland, Z. H. Exc. Mgr. dr. J de Jong, met zijn vlcaris-generaal. Mgr. D. Huurdeman, te herkennen. Voorafgegaan door den meester, J. H. F. graaf Dumonceau, betraden de vorstelijke gasten voorop konlng Leopold als peet en H.M. de Koningin en als laatsten Prinses Juliana en Prins Bemhard de kerk en namen de bun door kamerheeren aangewe zen plaatsen in. Naarmate de ochtend Vorderde, vulde zich het Haagsche stadsbeeld met feeste lijk beweeg en gerucht Aan de stations kwamen te troepen aan. die met boorn- signalen en tromgeroffel oprukten naar hun standplaatsen. Al vroeg trokken bevlagde orgels en muzikanten er op uit, om overal de ware stemming te brengen, zoodat de honderden en spoedig duizenden, die van alle zijden naar de binnenstad optrokken, on- mlddellljk werden opgenomen in een sfeer van opgewektheid, welke het prachtige weer niet weinig bevorderde. Zomersche men schen en zomersche stemming, vlaggen en wimpels en oranje overal, bedrijvigheid van venters en langs den weg van paleis naar kerk de snel groeiende haag van wachten den, die zich geen oogenblik behoefden te verveleq. Te BMterteas la een ante «uw ingestert. waarbu zeven menschen em het leven kwaaseu, terwijl twee ernstig en zes Ueht gewend wer den. Militair vliegtuig tijdens taehtvaarttemonetra- ties neergestort bQ Eekte; bette histttenden gdyfrwMl Vier villa's te Beertdutnea (geus. Beest) te te asch gelegd. Veerloopig versla* der Tuiste IT ener ever bet wetsontwerp tot verheogte* «an het ert- diet voer usikieiiehnlng. Het was tien minuten over half tien toen vier hofauto’s het plein kwamen oprijden, de eerste met den koninklijken standaard. De publieke aandacht concentreerde zich toen op den hoofdingang van het Paleis, welke den geheelen morgen het centrale punt in de belangstelling zou blijven. Een commando klink, voor de menigte het sein tot juichen. De militairen presenteeren het geweer: daar verschijnt, gekleed in grijzen bontmantel en met paaraen hoed met veeren, H M. de Koningin, gevolgd door Prins Bernhard, die gekleed was in de uniform van kapitein der Grenadiers. De Koningin en de Prins namen in den eersten auto plaats, bet gevolg in de volgende. In de richting Hoogstraat zwaaiden de auto's weg, tusschen de gewerenhaag van de Gele Rijders te voet nagejuicht door de menigte. De Grootmoeder en de Vader van het Doopellngetje waren op weg naar het vlieg veld Ypenburg. om den Peetvader te gaan afhalen. Langs den weg naar Ypenburg en op bet vliegveld hadden zich duizenden toeschouwers opgesteld, om de aankomst van de Koningin en Prins Bemhard en Konlng Leopold gade te slaan. Het vliegveld was met talrijke vlaggen versierd, waaronder ook tallooze Belgische. Om kwart voor tien arriveerden per auto vlce-admiraal J. Th. FUrstner, chef van den Marinestaf, mr. D. J. A. baron van Harlnxma thoe Slooten, kamerheer l.b.d. van H. M. de Koningin, kapt. W. Romswinckel, adjudant van H. M. de Koningin. Deze heeren zijn aan Z. M. Koning Leopold als eeredienst toegevoegd tij dens zijn verblijf In de residentie. Zjj waren in gezelschap van lult.-generaal Jhr. Alting von Geusau. De weg tot het vliegveld en het vliegveld zelf waren door de politie afgezet. Om tien uur arriveerden H. M. de Koningin en Prins Bem hard met gevolg. Lulde toegejuicht door het publiek reden de vorstelijke personen In de hofauto’s om het havengebouw en de hangars heen, over het vliegveld tot voor het terras van de Aeroclub. Hier waren ter ontvangst aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Zuld-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, de burgemeester van Rijswijk, mr. Van Hellenberg Hubar, de Belgische gezant, baron Herry en de militaire attaché van de Belgische Legatie, In deze verklaring hebben zfj bovendien zekere maatregelen, welke tot dusverre de on derlinge handelsbetrekklngen hebben geleld, gehandhaafd en de samenwerking der Oelo- staten op zekere gebieden uitgebreid. Recht tégenover het Koninklijk Paleis heeft de groote kastanjeboom zUn feestluchters op gezet en de populieren terzijde wedijveren met de militairen, die in twee halve bogen vanuit de Palelsstraat de afzetting vormen, in stram heid van houding. In den vollen zonneglans en de werking van licht en schaduw staat het witte paleis met zijn booge diepe venstemlssen scherp afgeteekend tegen de blauwe lucht, het fonkelend oranje en blauw en het ietwat som ber paars der Nederlandsche en Belgische koninklijke standaaras ontplooien zich in scherp contrast. Langs de ruggen der militairen staart bet duizendkoppig publiek naar het paleis, waar telkens weer achter de vensters de schittering van uniformen zichtbaar wordt. Bulten, deels in de schaduw, deels In de zon, staat de eerewacht opgesteld. Het rood-wit-blauw der paradetrommels vormt een levendig bont tegen het eendere veldgrjjs der uniformen. De wind speelt met de pluimen, de zon met het metaal der blinkende schelleboomen. Kwart voor elf. Het eerste galarljtuig staat voor, de lakeien terzljden van het onrustige tweespan, dat nerveus de goud-gekapte koppen schudt. Vanuit een der vensters van den lin kervleugel slaan H. M. de Koningin en Z. M. Koning Leopold het vertrek gade. Ook voor de andere vensters verschijnen gasten der Ko ninklijke Familie. In het eerste galarljtuig nemen plaats de ka merheer van H. K. H. mr. J. G baron Baud met den partlculier-secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard jhr. Chr. C. Dedel. In* het tweede de dame du palais van H. M. de Koningin mevr. A. Snoeck Hurgronje geboren jkvr. van Tets en E. H. Juckema van Burmania, baron Rengers van Warmenhuizen, resp. grootmeesteres en grootmeester van H. K. H. Op de stations heerschte vanmorgën meer dan gewone drukte, waaruit viel af te leiden, dat toch zeer velen van bulten kwamen, om van het eerste officieele uitrijden der jonggeboren Prinses getuigen te kunnen zijn. Behalve - vele Scheveningscbe kappen zagen wQ in menigte Huizer en Spakenburger vrouwen en ook een enkele Brabantsche boerenmuts. Bij het Roode Kruis op het Lange Voerhout heerschte groote bedrijvigheid. Ambulance auto’s stonden gereed en afdeellngen Roode Kruissoldaten betrokken van hier uit hun posten. Nadat het rljverkeer was omgelegd, rukte de stadsreiniging uit, welke den rijweg binnen de afzetting met zand bestrooide. Het carillon van den Sint Jacobstoren bege leidde den voortgang der uren. De klokken- de van Op een stralenden dag van Mei met gouden zonneglanzen over het prille loover. met een milde bries, die het vlaggedoek deed zwellen allerwege, heeft Prinses Beatrix, de jonggeboren Oranje-telg, haar eersten officieelen gang gemaakt, begroet door den jubel der duizendkoppige menigte in de feestelijke Haagsche straten: een kleine witte wolk van tulle en zjj de achter spiegelend glas, ■in de fonkelende omlijsting van de gouden statiekoets. En in het gedempte licht, ondfer eeuwenoude gewelven, temidden van een schittering van uniformen en sta tiekleed, heeft in de historische St. Jacobskerk het water gevloeid het teere hoofdje als de dauw van een voorjaarsmorgen op pas ontloken knop. En Nederland juichte, wjjl een klein Christenkind werd geheven naar God. Zoo gaat het voort door de overvolle straten en pleinen. Overal een te zaam gepakte men- schenmassa, die juicht en jubelt. Menschen wulven hoog uit de vensters en van de daken. Een haag van ononderbroken enthousiasme omzoomt den eersten weg, dien de jonggeboren Prinses van Nederland voor de eerste maal officieel door de residentie aflegt. Inmiddels wacht bij het paleis de menigte op de komst van H. M. de Koningin en Haar gasten. Men ziet hen _bl) wijlen voor de vensters van den linker paJelsvleugel. Kort na half twaalf rijden de koninklijke auto’s voor. De paleisdeuren openen zich. De muziek zet de Branban^onne In en Konlng Leopold versierd met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, neemt plaats in den eersten auto, naast H. M. de Koningin, Die een donkeren mantel draagt. De Fairy Foxmachines zijn open militaire toestellen, zoodat de Koning in vliegpak den tocht had moeten maken. Het eerste werk van Z.M. was, zich te ont doen van dit vliegpak. Toen traden H. M. de Koningin en Prins Bemhard den Koning, die het generaalsuni form droeg, tegemoet. Een korte begroeting volgde, eerst door de Koningin en den Prins, daarna door de an dere autoriteiten. Allen begaven zich vervol gens naar het platform. Inmiddels waren de hofauto’s over het vlieg veld gereden en stelden zich voor bet terras van de Aero-dub op. In den eersten auto nam de Koningin met Konlng Leopold en Prins Bemhard plaats. Daarna kwamen eenige auto's met het gevolg van de Koningin en met de heeren van den eere-dienst van Konlng Leo pold. De stoet werd geopend door een wagen van de rljksveldwacht, waarin kapitein Tlelens, districtscommandant van de rljksveldwacht, had plaats genomen. Onder luid gejuich van de tallooae Jtelang- stellenden reed de stoet om den hangar heen en vervolgens In de richting Den Haag, Via het Bezuidenhout. langs den Hertenkamp en over het Lange Voorhout werd naar het Paleis Noordeinde gereten. De drie Belgische militaire vliegtuigen ble ven op Ypenburg onder bewaking van de Rljksveldwacht Te half elf werd het geduld der vele «ach tenden bij het paleis beloond Een auto met rijkspolitie komt de Palelsstraat uit en dan.... de auto, waarin naast H.M. de Koningin de Jonge Konlng der Belgen, In generaalsuniform, gezeten is. De auto draagt nu ter rechterzijde den violetten standaard van den Belgischen Konlng. Een daverend gejuich klinkt op en de belde vorsten groeten rustig terug.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 11