Drama boven Eelde I HET VORSTELIJK 7 Werkverruiming Vier villa’s in asch gelegd I DOOPFEEST Felle brand te ’s-Bosch Propeller was losgeraakt BEATRIX DR. VAN BOUWDIJK BAS7UANSE H DONDERDAG 12 MEI 1938 1 DOOR EEN LUIK GEVALLEN Felle brand te Soestduinen NA HET K.R.O.-FESTIJN HEIDEBRAND TE OLDEBROEK Ook 1 ERNSTIGE AANRIJDING Jongen levensgevaarlijk gewond Met de brug mee de hoogte in a Magnetite he storingen een JONGEN VERDRONKEN Spelenderwijs te water gesprongen Geen persoonlijke ongelukken VOOR ONZE DEFENSIE Diamanten huwelijksfeest Drie kalveren in de vlammen omgekomen HOOGERE UITGAVEN VOOR DEFENSIE ONTPLOFBARE STOFFEN GESMOKKELD KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Beide inzittenden gedood Banketbakker aan de gevolgen overleden Nu zinken in hei niet de praal en pracht en luister. Nu wordt het hart geroerd door 't kindje, teer en klein. Dat heel haar leven lang zoo bidden wij thans vurig Door God beschermd, geleid, gezegend moge zijn. Al is 't geen dag, die tot een feestroes noopt, De vreugd is diep en rijk; een innige verrukking Is thans in menig hart, nu *t kindje werd gedoopt. Weer schreed daar Neerlands Prinsenpaar, en in denzelfden tempel, Waar eens Gods Zegen daald' op hunnen huw’lijksband, Daar hielden zij ten doop hun jonggeboren dochter, 't Geluk van hun gezin, de vreugde en trots van '1 land. 't Is Anders nu dan 'i bruiloftsfeest, de vreugd is haast nog mooie: TOCH UITÓELEID NAAR DUITSCHLAND Vliegongeluk in Weit- Indië Twee fabrieken en een portiers woning in vlammen EEN BRUGWACHTER IN BENARDE POSITIE na Benoemd tot hoogleeraar te Amsterdam Prinsesje Beatrix, wil steeds geluk verspreiden. Gelijk uw lieve naam zoo schoon en zinrijk zegt. Dan zult ge zijn 't Prinsesje onzer harten, God zij met U dat wenschen wij oprecht I HERMAN KRAMER Oorzaak van het vliegongeluk boven de Waddenzee Zware gevangenisstraf in booger beroep bevestigd IVOROL De Tweede Kamer over de aan- vullingsbegrooting voor 1937 Tijdens luchtvaartdemonstraties stortte een militair vliegtuig neer te midden van het publiek Vele Tweede Kamerleden achten veel krachtiger bestrijding van de werkloosheid geboden Nonstopvlucht van de K.L.M. naar Helsinki Het Noorderlicht weer boven ons land Witter dan wit «'orden Uw tanden wanneer wat goeds, namelijk met Tube 60 en 40 c*. Doos 20 ct. een aantal vliegdennen verloren gegaan Een keur van geschenken Weer reed de gouden koels langs jubelende massa's, Weer trok een stoel voorbij, vol majesteit en pracht. Weer jubelden de klokken, weer waaiden Neerlands vlaggen, *i Was weer een gloriedag, vol ongeduld verwacht. Nieuwe credieten volstrekt noodig de IIIIIIIIIHIIinilHllllimHIlllllllHHUIHIIIHIHHIIII m r. HIM te van de werkgelegenheid op X ▼oor. naar loren seuoi ter waarde van 20.000. De brand op een daarachter gelegen villa. der die i Volgens de laatste opgave is tot nu toe bij het departement van Defensie binnengekomen een bedrag van 117.074J0 ten behoeve van de versterking der nationale weermacht. Kef De vlieger Düsseldorf was een half Jaar ge leden uit Indië in Nederland teruggekeerd. Begrijpelijkerwijs ontstond er onder het pu bliek een paniek en het mag een groot geluk heeten, dat niet meer menschenlevens te be treuren zijn. De verdere demonstraties werden onmlddel- Hjk afgelast. De oefeningen van Woensdagavond zyn nor maal doorgegaan. Het verongelukte toestel is een marine-vlieg- tuig uit De Kooy. een Koolhoven-tweedekker van het type FK 51 en met als reglstratietee- kens E-l. i Het ongeluk gebeurde kort na den start, toen de vlieger op ongeveer vijftig meter hoogte een stunt wilde uitvoeren. Hij schijnt daarbij het toestel te ver te hebben doorge trokken, met het gevolg, dat het is afge gleden. nu wel duidelijk, zoo meenden ver leden, dat de werkloosheldsbestry- Haiaenhoog sloegen de vlammen om streeks acht war op en deelden sich mee aan het nab(J gelegen fabric luie ample a van de N.V. Nederlandsche Sigarenfabriek v/h Engine Goulmy en Baar en de portierswo ning, gelegen aan den WestwaL die Keg tijdig ontruimd kon worden. Belde fabrieken en de portierswoning rijn reeds gmotendeela door het vuur vernield. Om half elf vanmorgen woedde da brand nog steeds voert. jam- Ik U poetsg met tijn®. n bij bloe- Idra- neel- Het van na iemt van van een Vanochtend een half acht is in Hen Bosch een felle brand uitgebroken in de tampe- kappenfabriek en groeslerdery in electri- citeitaartikelen van A. Veeta, gelegen ach ter den Ouden Boomgaard, hoek WestwaL ken' poel- ntigs i in band n de jrbot lonr daal komt tart- aan bten n op kkett ie m [oedi de* len?’ tón <M Er doen geruchten de ronde, dat de brand ontstaan sou zijn door een kleine ontplof fing. Er heerscht in deze dicht bevolkte buurt een paniekstemming. De bewoners uit de omgeving vluchten met hun huisraad naar het nabfj gelegen Berenwoudhofje, dat eveneens ontruimd moet worden. Het is scheidene ding, zooals zij door de regeering is gevoerd, heeft gefaald. Het tegenwoordige werkloozcn- cjjfer ongeveer 370.000 is, ook wanneer men liet vergelijkt met dat van de meeste an dere landen, in hooge mate zorgwekkend. Tegen het denkbeeld om de werkloosheid te/ bestrijden door verdere vergrooting van het contingent der dienstplichtigen werd van meer dan een zijde bezwaar gemaakt. Wat de aan bevolen invoering van een arbeidsdlenstpllcht betreft, daartegen werd aangevoerd, dat op die wijze geen werkgelegenheid zou worden ge schapen, doch slechts voor blMondtre cate gorieën op bestaande werkgelegenheid beslag, gelegd en dus de werkloosheid verplaatst zou worden. Zy, die aanwezig waren by de opening nieuwe K. R. O.-Studio te Hilversum, en met groote aandacht de verschillende geschen ken van artlstieken aard hebben bewonderd, werden getroffen door het zeer groote aantal bloemstukken, uit binnen- en buitenland toe- geuonden. Deze fleurige geschenken, meer dan 80, meestal van groot formaat en kostbaar we gens de aparte bloemen, die In vaak stylvolle en vazen waren verwerkt, sierden de de verschillende gangen van het ge- Toen de arbeiders hedenmorgen de fabriek binnen gingen en aan hun werk wilden gaan, sloeg een geweldige rook hun tegen. Zij ont dekten een begin van brand in het archief Spoedig werden de politie en de brandweer ge alarmeerd, doch in korten tijd nam de brand zulk een omvang aan, dat aan blusschen niet te denken vleL Het vuur vond in den grooten voorraad zeer brandbare artikelen gretig voedsel en zette het geheele fabriekscomplex in lichter laaie. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, stond voor een moeilijke taak. zy tastte het vuur met al haar materiaal aan. middag omstreeks drie uur door oorzaak brand uitgebroken in boerdery van den landbouwer De firma Voets f 80.000 verzekerd. woedde het vuur nog zoodanig, di L Soest met onver MKgp treden.,^/ ree hulzen Dringend wenschelUk achtten dese leden het, dat de regeering uitvoerige mededee- lingen doet omtrent al haar plannen op het gebied der werkverruiming en op dat der werkloosheidsbestrijding in het alge meen. eedt F De K. L. M. verneemt uit Curacao: Toen Woensdag de vliegtuigbestuurder André de la Porte met de Lockheed Super Electra „Parkiet", op het vliegveld van Aruba geland was, maakte het vliegtuig tydens den uitloop tengevolge van het zoogenaamde blokkeeren van een der wielen een onverwachte beweging, waardoor het linker-landlngsgestel en de lin kervleugel beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwam< Men mag echter, volgens andere leden, den toestand niet ernstiger voorstellen dan hy is. Deze leden gaven enkele voorbeelden: In Nederland zyn vrijwel steeds ongeveer 50000 personen te werk gesteld by de werk verschaffingen. Dit aantal wordt tot heden steeds opgenomen In het werkloozencyfer. Andere landen doen dit niet. Tenslotte gaven de onlangs gepubliceerde berichten omtrent studiereizen van ambtena ren van verschillende departementen ter be- studeering van de methoden van werkloos- heidsbestrydlng in andere landen aanleiding tot de vraag, of de regeering bereid Is te zyner tyd de rapporten dezer ambtenaren aan de Kamer over te leggen, en werd er op aange drongen het periodieke verslag van het Werk fonds, dat binnenkort moet verschijnen, zoo mogelyk nog vóór de openbare behandeling van dit wetsontwerp aan de Kamer te doen tOCkODMUe 15 Mei aal de president van de Flnsche repu- bliek het vliegveld te Helsinki officieel openen. Te dezer gelegenheid heeft de K. L. M. be sloten een non-stopvlucht naar de hoofdstad van Finland te ondernemen. m’den afgeloopen nacht is het Noorderlicht weer boven ons land waargenomen. Het na tuurverschijnsel was, evenals een paar maan den geleden, uitstekend waar te nemen, al was het niet zoo schitterend als den vorigen keer. Omtrent het vliegongeluk op het vliegveld Eelde kan nog worden gemeld, dat het toestel niet had deelgenomen aan de iuchtgevechter. boven Groningen, aangezien de machine als reserve dftnde. De vlieger heeft op eigen ge legenheid een demonstratie willen geven voor het publiek, dat zich om het vliegveld had ver zameld. De Amsteraamsche gemeenteraad noemde gisteravond tot gewoon hoogleeraar in de gynaecologie, als opvolger van proi. van Rooy, dr. M. A. van Bouwdyk Bastl- aanse, hoofd der verloskunde-afdeeling van het 8t. Franclscus Gasthuis te Rotterdam. Van de 38 stemmen verkreeg dr. v. Bouw dyk Bastlaanse er 31, terwijl 11 werden uitgebracht op dr. v. Tongeren, waarne mend hoofd der Unlversiteltsvrouwenkli- nlek te Amsterdam en 7 op dr. wysenbeek. arts te Amsterdam. Naby het station Soestdulnen zijn Woensdagmiddag by een feilen brand vier Xjlla’s in de asch gelegd. Verscheidene andere leden waren even eens van oerdeel, dat een veel krachtiger bestrijding vap de werkloosheid geboden Dinsdagmiddag is de 44-jarige D. O. Cra mer, banketbakker te Alkmaar, by het van den zolder halen van een baal amandelen, met den zak door een luik gevallen van een hoogte van tien meter. Met een ernstige wervelfrac- tuur werd hy naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar hy Woens dagavond is overleden. De Geinpoortbrug te Weesp, welke reeds ty dens de jongste verbouwing haar nukklgen aard toonde, Is wederom oorzaak geworden van een incident. De brugwachter G. had de brug opgetrokken, om eenige schepen te laten pas- seeren en Inmiddels stonden ter weerszyden verschillende auto’s en fietsen te wachten. Toen de brug Neergelaten Wérd en het brugdek niet spoedig genoeg gelijk met de straat kwam te liggen, ging de brugwachter, om de geheele sluiting te bespoedigen, op het houten brugdek staan, in de verwachting, dat zijn lichaamsge wicht de brug wel verder sou doen dalen. Maar tot zyn verrassing gebeurde het tegenoverge stelde. Het contra-gewicht van deze brug schynt nJ. iets te zwaar te zyn. met het ge volg. dat brugdek plus brugwachter langzaam de hoogte ingingen en O. rich krampachtig moest vasthouden, om niet het evenwicht verliezen. De man bevond zich in een vrij be narde positie, maar bet publiek bleek het meer als een grapje te beschouwen. Gelukkig had een brievenbesteller die van alles getuige was, de tegenwoordigheid van geest, om yiings den brugslinger te hanteeren, waardoor brug en man weer omlaag gedraald konden worden. Dat de bejaarde brugwachter door bet gebeurde zeer ontdaan was, Is alleszins begrypelyk. Vele andere leden achtten de internationale omstandigheden van dien aard, dat aan de weermacht de noodlge gelden minder dan ooit mogen ontbreken. Voor het feit, dat de minis ter tegenover aanzieniyke verhooglngen ver minderingen heeft kunnen voorstellen tot een bedrag vail niet minder dan ƒ734.000, hadden deze leden'de grootste waardeering. Woensdag heeft een heidebrand, welke om streeks tien uur In de schietheide van de leger plaats Oldebroek uitbrak, ruim tachtig hectaren vernield. Het vuur begon tydens de oefeningen in een perceel helde, gelegen aan den Dellerweg en verplaatste zich met groote snelheid in de rich ting van den Cultuurweg. Over een lengte van duizend meter en een diepte van achthonderd meter woedde het vuur en dikke rookwolken stegen omhoog. Personeel van het schietkamp en leerlingen van de school voor reserve-offlcieren in Kampen zyn den ge- heelen ochtend bezig geweest het vuur te blus schen. Tegen twee uur ’s middags waren zy den brand meester. Met de heide is ook een aantal vliegdennen verloren gegaan. ooerdery, welke in het centrum van Wester- oork gelegen is, in lichter laaie. Ook de aangrenzende boeraeryen werden be dreiga. doordat vonken van de orandendt ooerdery daarheen oversloegen. Daar de brandweer van Westerbork reeds was uitgerukt ter bestryding van een veen brand In de nabyheid, werd de assistentie m geroepen van de brandweer van Bellen, du korten tyd later met de motorspult ter plaatse verscheen. Zy wist het gevaar voor ultbreidina te, voorkomen. De boerdery brandde tot den grond toe al Het vee bevond zich op het oogenblik van den brand in de weide, behalve drie kalveren, die in de vlammen omkwamen. Van den inventaris kon niets meer worden gered De oorzaak van den brand is onbekend De schade wordt door verzekering gedekt. bepaalde schuurtje, waar zich volgens zeggen goederen bevonden sloeg over t grepzend aan de Beaufortlaan. Al spoedig bleek, dat de brandweer van Soest niet over voldoende materiaal beschikte om het vuur te bedwingen. De brandweer van Soesterberg en die van Amersfoort werden ter assistentie geroepen en de Utrechtsche brand- weer gewaarschuwd om by het eerste sein te hulp te komen. Omstreeks half vyf arriveerde de brandweer van Soesterberg en even later die van Amers foort. hal en bouw. In de ontvangzaal stonden enkele geschenken opgesteld, waarmee men het K. R. O.-bestuur bad vereerd, wy zagen o. m. een kostbare kris tallen vaas van groot formaat, in den rand waarvan de schenker, de Tsjechische minister van Onderwys, een opdracht had laten aan brengen. Er was verder een styivol waterstel met blad voor de -bestuurskamer, een voorzit tershamer met apart bewerkt handvat, een ruiter te paartfr in Saksisch porceleln, een keur van planten in slerpotten en artistieke vazen In verbalid met den dezen zomer te verwach ten stroom van bezoekers, hééft de K. R. O. een afzonderiyke organisatie gesticht. Er zyn na mely k eenige gidsen aangesteld, die tydens het rondgeleide deskundigen uitleg zullen geven, ■fe eerste die zich Woensdagochtend meldde voor een meer intensieven rondgang door het studio- gebouw was Mgr Bernard Marschall, president van het Katholiek Internationaal Radio-Bureau en gedelegeerde van het Dultsche Episcopaat in radio-aangelegenheden. Te ruim vier uur bevond zich een militair vliegtuig in de lucht, bemand met twee perso nen, die stunts uitvoerden. De eerste stunt ge lukte schitterend en het publiek was zeer en thousiast. By de tweede stunt evenwel stortte het toestel omlaag, waarby het midden op bet vliegveld terecht kwaAi. De duizenden toeschouwers zagen met ont zetting het toestel afglijden, waarna het op den grond smakte. Na een hevigen knal vloog het in brand. De belde inzittenden, de 38-jarige offl- der-vlieger Düseeldcrf uit Amsterdam en de 35-jarige korporaal-waarnemer Hoekstra zit Den Helder, waren op slag dood. Bun verkoolde lijken zjjn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Het toestel ie totaal verbrand. Op Maandag 16 Mei as. hoopt het echtpaar D. Westrate en O. Weetrate-Burgel te Teroeko (Zeeland) zijn zestigjarige echtvereenigfc* te herdenken. In twee dezer hulzen streeks dien tyd echteA vrywillige brandweer van derde kracht moest biyvi Aan de Van Lyndenlaan ÏÏ&pen-'l lichte brandschade op. De inboedels ran de vier wonlngei nader Is gebleken, nagenoeg gehe gegaan. Tegen half zes kon de brandweer van Soes terberg en Amersfoort inrukken. Met het na- blusschingswerk door de brandweer van Soest waren vele uren gemoeid. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het 'ontwerp van wet tot wyziging en verhooglng van het achtste hoofdstuk der Rljksbegrootlng voor 1937 verklaarden enkele leden hun stem aan de voorgestelde verhooglng van de militaire uitgaven met byna 3 mlllioer. gulden niet te kunnen geven, zy meenden, dat hiervoor te meer reden aanwezig is, omdat voor het treffen van noodzakeiyke sociale voorzie ningen klaarbiykeiyk de noodlge middelen ont breken. Dat de minister de voorgestelde ver hoogingen slechts voor een klein gedeelte door verminderingen op den gewonen dienst kan goedmaken, betreurden deze leden ten zeerste. De luchtvaartdemonstraties op Eel de en boven Groningen zyn Woens dag op wreede wyze verstoord ge worden door een ernstig ongeluk, dat aan twee militaire vliegers het leven heeft gekost. De Dultscher, die zichzelf in den trein ver wondde om aan een uitleiding naar Duitsch- land te ontkomen, Is, naar we vernemen, later op den dag toch naar Zevenaar overgebracht en over de grens gezet. De verwondingen bleken niet van emstlgen aard te zyn geweest Omstreeks vyf voor vier werd de brandweer van Soest gewaarschuwd voot een uitslaanden brand in de villa van den heer Weicker, gele gen aan de Van Lyndenlaan, naby het station Soestdulnen. De brand was ontstaan doordat de schilder B. uit Amsterdam by het afbran den van schilderwerk niet voldoende rekening hield met de droogte van het houtwerk en de nabyheid van het rieten dak. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, viel aan blusschen niet meer te denken. Men zich tot het nathouden van een Te 's-Oravenhage heeft een agent van po litie uit het water by de Troelstrakade het lichaam opgehaald van den achtjarigen J. van D., wonende aan de Beetsstraat, welke knaap te ruim half zes spelenderwyze te water was gesprongen in tegenwoordigheid van twee vriendjes, C. van der K. en D. B., beiden eveneens acht jaar oud en wonende in de Olt- manstraat, dte, toen zy zagen dat hun kame raadje te water sprong, hard waren weggeloo- pen. Zoodoende werd het ongeval niet tijdig opgemerkt door personen, die misschien hulp hadden kunnen bieden. Kunstmatige ademhaling, door leden van da E H B O.-brigade gedurende een half uur toe gepast. mocht-niet meer baten. Een dokter van den G.O.D. kon slechts den dood constateeren. Het veertienjarige zoontje van den slager J. de Boer uit Rulnerwold is even buiten de kom van De wyk aangereden door een personen auto, bestuurd door den heer van C. uit Gro ningen. De jongen reed rechts van den weg. Vermoedeiyk kon de bestuurder door de groote snelheid, waarmede hy reed,,, het stuur niet meer meester blyven. De auto schoot dwars over den weg door een afrastering en bleef in het aangrenzende weiland steken. Het knaap je is In zeer zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenhuls te Meppel overgebracht. De politie nam den auto in beslag. Het onderzoek naar de oorzaak van het vlieg ongeval van Dinsdag boven de Waddenzee naby Breezand heeft uitgewezen, dat de propeller van het vliegtuig is losgeraakt en weggeslingerd. Hierdoor begon de motor „dol" te draaien, waardoor deze los trilde en eveneens uit het toestel stortte. Hieraan hebben belde inzitten den hun lyfsbehoud te danken, want ware de motor niet losgeraakt, dan zou het vliegtuig ongetwijfeld dieper in de modder zyn gezakt met alle gevolgen daarvan. Ongeveer zes uur was de brand zoover be dwongen, dat voor uitbreiding niet meer ge vreesd behoefde te worden. De inboedels kon den voot een groot gedeelte tydig in veiligheid worden gebracht. De schade, die op ongeveer ƒ50.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Zooals te begrypen valt, trok de brand zeer veel be langstelling. Woensdagavond te half negen stonden van !de vier villa’s nog slechts de muren overeipd. Het Koninkiyk Nederlandsch Instituut in de Bilt deelt mede: Het Noorderlicht, dat hedennacht hier te lande is waargenomen, ging gepaard met een sterke magnetische storing, die 'Woensdagmid dag begon met een plotselingen inzèt om 16.14 uur (Ned. tyd). De grootste afwijkingen kwamen te De Bilt omstreeks middernacht voor en bedroegen voor de declinatie 1 graad 30 min., voor de hori zontale intensiteit 380 gamma en voor de ver ticale intensiteit 300 gamma. Duitachland heeft een tweeja plicht. Hier te lande Is onlangs de eerste oefening voor de infi maanden gebracht. In de landen, die aan den wereldoorlog heb ben deelgenomen, is het geboortecijfer in de oorlogsjaren zeer sterk gedaald. In Nederland daarentegen is het vrywel geiyk gebleven. Voorts wilden zy ook ernstig waarschuwen tegen de suggestie, dat men uit vrees, dat het extremisme hier te lande veld zal winnen, maar de hand moet lichten met de economische en flnancieele mogeiykheden. Met het thans Ingediende wetsontwerp en met de algemeene strekking van de daarbij behoorende memorie van toelichting konden dtze leden hun instemming betuigen. zy verklaarden - zich tegen een willekeurige verhooglng van het aangevraagde bedrag. Eenige leden stelden de vraag, of niet een maatregel op het gebied dér Defensie tot ver mindering van de werkloosheid kan lelden. Zy dachten daarby aan een tydeiyke vergroo ting van het contingent boven het maximum, dat onlangs in de Dienstplichtwet is bepaald. Voorts dachten zy aan de mogeiykheid om over te gaan tot invoering van een of anderen vorm van arbeidsdlenstpllcht. -j—e vorstelijke doopplechtig- J heid, welke heden in de re- sidentie zoo luisterrijk werd voltrokken, droeg geheel het ka rakter van een familiefeest, maar niettemin moeten wij er toch een wijdere beteekenia aan toeken nen. Zjj bevestigt opnieuw de be ginselvastheid en de trouw, waar mee ons Koninklijk Huis zyn Christelijk geloof en Christelijke traditie hoog en levend houdt. Deze officieele erkenning van de onvervangbare eeuwige waarde van het Christendom door de Hbogsten in den lande is van bij zonder belang in deze, onze fel- bewogen dagen, nu van zoovele zijden en door zoovelen heftige of verraderlijke aanvallen wor den gedaan op het Christelijk ge loof, de Christelijke cultuur en de Christelijke traditie in ons wereld deel. De eerst-geboren telg van ons prinselyk paar ia thans de genade van het Christendom deelachtig geworden. Zij, wier naam de ge lukkig makende beteekent. heeft thans door den Doop het geluk van het kindschap Gods verwor ven. Voor allen, die Christus er kennen en huldigen als ,,de Weg. de Waarheid en het Leven” is dit een reden tot innige verheugenis. In ‘t bijzonder verheugt het ons, katholieken, dat Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong. Aartsbisschop van Utrecht, de hoogste geeste lijke gezagdrager in de Neder landsche Kerkprovincie, deze ver heven plechtigheid bywoonde. In zijn hooge persoonlijkheid voel de heel het katholieke volksdeel zich vertegenwoordigd bij deze genadenrijke gebeurtenis, door drongen van het levendig bewust zijn. dat het thans meer dan ooit noodzakelijk is, dat allen, die Christus als den Zoon Gods be lijden, zich ernstig bezinnen op het vele, dat hen principieel ver eent. om samen sterk te staan in de wilde branding van nieuwe leeren en leuzen, die de eenige eeuwige waarheid geweld pogen aan te doen. Prinses Beatrix: moge zij met Gods genade opgroeien tot een sterk en diep geloovende Chris tenvrouw. tot aen voorbeeld en een toonbeeld voor hèt eigenge- aarde, karaktervaste Nederland sche volk, dat zijn kostbaarste waarden van geest en hart, van cultuur en zeden te danken heeft aan het in vele eeuwen met zyn ziel innig vergroeide Christen dom. Ondertusschen stonden reeds vier villa’s in brand, terwyi twee andere ernstig werden bedreigd. Aan het blusschen van de brandende villa’s viel niet te denken, zoodat men zich be paalde tot het nathouden van de naastgele gen, nog niet door het vuur aangetaste villa’s. Ook het bosch aan de overzyde van de spoorbaan UtrechtAmersfoort liep groot ge vaar. Het Is dan ook aan het onversaagde op- tredey van de brandweer te danken, dat de brand geen grooteren omvang aannam. len, dat vraagde dusverre op het kan worden bereikt wat by de nog steeds heerschende hevige werkloosheid noodig Is. Vele leden waren bovendien van oordeel, dat men dit wetsontwerp niet op zich zelf kan be zien, doch dat het moet worden beschouwd en door de Kamer behandeld in het kader van een algemeene gedachtenwisseling over het beleid der regeering met betrekking tot de werkverruiming en de bestryding van de werk- looshid in het algemeen. De Middelburgsche rechtbank heeft den 42- jarigen Rotterdamschen koopman A. J. F. ver- IXJrtla^ld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek vafr de preventieve hechtenis, omdat hy In een z«. „smokkelgordel” een hoeveelheid trotyl, (een zeer explosieve stof) en een aantal slag- pypjes by Sas van Gent over de Belglsch- Nederlandsche grens heeft probeeren te smok kelen. De man verklaarde de explosieve stoffen naar Spapje te hebben willen brengen. Van het vonnis der rechtbank vorderde de procureur-generaal by het Haagsche gerechts^ hof In hooger beroep bevestiging. Conform dezen elsch heeft het hof arresf ge wezen. In verband met dit resultaat van het ondersoek zyn gisteren op het vliegkamp ,De Kooy" de propellers van alle aanwezi ge toestellen gedemonteerd, om grondig te worden nagezien. Ie/*raur van rferle op 11 Het thans aangevraagde bedrag van 30 mlllloen, zoo betojgcen deze leden verder, val weldra opnieuw geblokkeerd zijn. Met dit be drag kan echter onmogeiyk volstaan worden. Daarom kome de regeering zoo spoedig moge lyk met een nieuwe aanvrage, en wel van eenige honderden millioenen. koorts drong een aantal van deze leden cr nogmaals by de regeering op aan, maatrege len te nemen' ter verkorting van den arbeids duur, waardoor de werkgelegenheid over een grooter aantal arbeiders zou kunnen worden verdeeld. Het roer moet thans, voordat een nieuwe in zinking het wellicht onmogeiyk maakt, radi caal worden omgegooid. Groote bedragen moe ten beschikbaar worden gesteld om de werk loosheid te bestryden en de conjunctuur te stimuleeren. Vermeerdering groote schaal is niet alleen noodzakeiyk, zy is ook mogelyk. Wat daarvoor noodig is. zyn geld en werkobjecten. Gewezen werd op het „Plan van den Arbeid” en het onlangs veMhenen rapport van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgingen. Vermeerdering van den uitvoer van indus- trieele en agrarische producten zal door de uitvoering van werken op groote schaal kun nen worden bevorderd. By het afdeelingsonderzo^ der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot verhoo- ging van net zevende hoofdstuk B der ryksbegrocting voor 1938 (verhooglng cre- dlet voor werkverruiming) verklaarde men vrywel algemeen tegen de voorgestelde ver- hooging met 30 mlllioen op zich zelf geen bezwaar te hebben. Van verschillende zy- den gaf men echter uiting aan het gevoe- met een bedrag als het aange- en met een werkwyze, als tot door het Werkfonds is gevolgd, gebied der werkverruiming niet is voot een bedrag van Te Westerbork naby Bellen is Woensdag- _.j uur door onbekende uitgebroken in de kapitale r A. Brunsting Rsn. bewoond door de gezinnen van den land bouwer J. Christoff er en den boerenarbeider R. Speelman. De brand greep snel om zich be«n en in minder dan geen tyd stond de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15