ÏÏCétu&Aaal van den Aaq Deavontu ren van een verkee rsagentje ALLEABONNÉ’S w X w oogevauen verzekerd voor een oer volgende uiwceei F 750.- F 750.- F 250.- Gasmaskers Burgemeesters- „baantjes DONDERDAG 12 MEI 1938 Ont voering AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES V -J'S *AN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERL1JK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Regeling der •ollicitatie gewenecht contln- die En terwijl ze zoo in het rond vlogen, waardoor bleek, dsft de machine heel goed liep, zagen ze de heks met haar ring komen, vliegende op den witten vogel. „Nou zullen we een grap be leven,” aeide de agent, die geen haast had cm we* te komen, verkeersagent. rustig. M verBas WB een baba HOOFDSTUK 13 «Mt vervol*d) .Jmmeuble" muur In 1 nadeel als dat te hij in de stad, dan werd hij echter meestal nog eerbiedig gegroet door agenten en andere leden van het politiepersoneel. En Juist die bekendheid was het eenige. dat zijn rustig leventje een weinig vergalde. Toen hU nog by het politiecorps was, had hij nimmer vrees gekend, doch nu hij aan niets anders had te denken en altijd alleen op pad was. was er bij hem een angst bovengekomen, dat ««"daag of morgen wel eens een door hem gesnapte misdadiger vrij kon komen, die wraak zou wil len nemen. Vooral die massa-moordenaar Kreug had tof. desen angst veel bijgedragen, doordat hy destijds gezworen had. dat ook zijn beurt nog wel eens kwam. Gisteren had toevallig Ladder's opvolger den oud-lnspecteur opgebeld en hom medegedeeld, dat de beruchte misdadiger Kreug uit de ge vangenis ontvlucht was en dat men naar hem zocht! Nu wist oud-lnspecteur Ladder dat Kreug een meester In de vermommlngskunst was en zich onherkenbaar kon grimeeren. Dit alles overdacht de heer Ladder toen hij. tien uur ‘s avonds, op straat liep. Plotseling voelde hij een hard voorwerp in zijn rug en hoorde oen stem achter zich sissen: ..Loop recht door of ik trek den haan over. Niet één verdachte beweging of geluid I Ik schiet Je neer als een hond, soodra ik merk, dat men op ons let. Doorloopen. een beetje vlug, hier den hoek om, dit steegje inl" Inspecteur Ladder meende duidelijk de sis sende keelstem van Kreug te herkennen, doch durfde niet om te kijken, «etende, dat de mis dadiger onmlddellljk zijn dreigement ten uit voer zou brengen en hem midden in de Kalver- straat zou neerknallen. „Vertrek geen spier”, hoorde hjj weer de stem achter zich en de druk van het voorwerp in zijn rug werd dreigender. ,Jk zal naast je ko men loopen en eens even vragen hoe Inspecteur Ladder zich nu wel voelt, maar het harde ding streek over eenige van Ladder’s ribben. De bedreigde schudde slechts ontkennend net hoofd. „Het doet er ook niet toe. wie ik ben! Als Je maar weet wat ik ben. En Je bent verstandig genoeg te kunnen begrijpen, dat ik wraakzuch tig ben. Die tien jaren vragen om vergelding.” Ladder voelde zich niets op zjjn gemak. Hjj wist. dat Kreug gevaarlijk was, speciaal wan neer het een kwestie gold, waarin hjj het an derspit had gedolven. Hy kon niet nalaten een zucht te slaken toen hjj den druk van de revolver in zijn rug voelde verminderen tot hjj ten slotte heelemaal weg was. De wraakzuchtige, zooals hij zichzelf noem de, ging naast hem loopen en begon te praten over den polltleken toestand en de beursnotoe- ringen. Af en toe passeerden ze een agent, doch inspecteur Ladder durfde geen beweging te maken, daar sjjn begeleider hem telkens toe siste: .Denk aan de revolver.” Plotseling stopte de geheimzinnige man voor een groot restaurant en dwong Ladder naar binnen te gaan. Spoedig zat de oud-lnspecteur nu tegenover den man met de revolver. Verwonderd bleef Ladder zijn gastheer, die intusschen whiskey soda en koffie bestelde, eenlgVn tijd aanstaren. „Dat was Kreug niet, deze oude heer was van zijn leeftijd. Maar tochJuist daarom was het Kreug natuurlijk wMl Die gevaarlijke knaap had zich altijd onherkenbaar weten te grlmee ren. Vroeger ook! Of hy was spoorloos verdwe nen, als weggevaagd, of hij. Ladder was er ach ter gekomen in welke vermomming Kreug Graham en hun broers zijn onuitputtelijk in het organlseeren van pretJes Zij streelde even de bleeke wang van Lily en verwijderde zich, gevolgd door haar echtge noot. Zoo was zij een prachtig type van een majestueuze en zelfbeheerschte kasteelvrouwe Hjj leek een man, bedwelmd door de verwezen lijking van zijn droomen, verloren in een ge luk, dat eiken dag weer nieuw leek en waar de oppervlakkige ziel van James Brice aldoor heer lijke genietingen optdekte. afleiden van je werkzaamheden, die, naar ik geloof, toch te druk zUn.” „Neen, dat zUn ze niet, en daarom verkies ik mijn vrijheid in niets te laten belemmeren. Maar ik heb het voornaamste in mijn werk ten uitvoer gebracht, er blijft mij nog weinig te doen en daarom zal ik ook wat vrij kunnen nemen.... Lily, zorg, dat Je heelemaal gezond en sterk wordt, om deel te kunnen nemen aan de genoegens van Alshem-Park en aan de tochtjes, die gemaakt zullen worden. De meisjes korte, maar schitterende dissertatie, die aan iedereen het toppunt leek van diepte en dege lijkheid. maar waarin Julia niets kon ontdekken dan leege en onvoldoende theorie. - Nu nam de dokter het woord. In enkele korte zinnen, ontwikkelde hy het wonderbaariykste programma van liefdadigheid, van voorbeel- dlgen broederschapszin, van heldhaftige recht vaardigheid. Er was in zUn persoon volstrekt geen poging om zich op te hemelen, hu zette zyn ideeën uiteen, kalm, bedaard. terwyi hy liet doorschemeren, dat zy zyn gedragslijn, de onverzettelUke richting van zyn zedeiyk be staan vormden.En onder al die aanwezigen was er een persoon, die twyfelde, die streed tegen de beangstigende gedachte, dat die man loog.... Zonder er aan te denken, keek Julia dr. Mac Rae met een soort van ingespannen bezorgd heid aan. Zij had vergeten, dat er zooveel per sonen om haar heen zaten, zy zag niets dan dat onbewogen gezicht, dat bleeke gelaat, waar op zyn ware gevoelens niet te lezen waren. Zy voelde het, dat sfl haar vermogens zich con centreerden in de hoop, eindelijk iets te be grijpen van de ware persoonlijkheid van haar oom. ,De meest absolute rechtvaardigheid bestaat nooit aan onzen evenmensch het minste el te berokkenen, om dadetyk te herstellen. wa het schuldige ongeluk, hebben gehad te doeA.... cm het te herstellen al was het ten koste van ons bloed.” Die woorded werden uitgesproken met zoo’n werp met bchtainnlgen spot. Marian gaf een l overtuiging, er was geen aarzeling In die stem Slechts bü zeer geheimzinnige misdaden werd nog de hulp van oud-lnspecteur Ladder Ingeroepen, doch overigens leidde hy een rus tig leven. Hjj maakte zyn dageiyksche wande lingetjes door da stad, las zijn krantje en be- moeide zich verder niet met politiezaken Liep Nu was het seizoen van de feesteiykheden in Alshem-Park geopend. lederen dag waren cr pretjes, amusementen van elke soort, georgani seerd door Jenny en Sara Graham. James. Cecile en Tony genoten er van, Arthur en Lily namen er slechts bescheiden aan deel, Marian scheen alles te regelen van de hoogte harer intelligentie en majesteit. Zy verwaardigde zich zelden er aan deel te nemen, maar leek woordigheid van die gasten zal Je noodzakelijk zeer voldaan over de drukte, die het elegante en punt ook, te benevelen. Alles in haar was zoo volkomen in evenwicht, dat men zelfs met kon denken, dat een voorbijgaande Inzinking zich zou kunnen voordoen. FeitelUk was Julia er van overtuigd, dat Marian te goeder trouw de erfenis had aan vaard. Ook zy was bedrogen door haar sluWen vader en als zy ooit de waarheid zou ontdek ken, dan zou niets vergeleken kunnen worden met de gloeiende verontwaardiging van die hoogmoedige ziel, die toch oprecht en eerlijk was als geen andere. „WU zullen eindelUk gasten krUgen," zei James vroolUk. ..Ik vind het best, want buiten te wonen heeft slechts aantrekkelykheid. als er een talrijk en aangenaam gezelschap bijeen is." ,Ja, wij zullen de Grahams van Llestown hier begroeten, verder een professor uit Londen, dan zullen wy onze buren ultnoodigen en vooral John Bretland.” voegde er Marian by, terwyi z|j Julia doordringend aankeek. Maar deze antwoordde heel kalm: ,Jk ben er blU om voor jou. Marian, want de tegen- nu toe door verschillende ondernemingen in den handel werden gebracht. Het spreekt echter vanzelf, dat de uitwer king van een deugdeiyk proto-type niet het moeiiykste probleem was, waarvoor de com missie zich zag geplaatst. Het moeiiykste pro bleem was, om, wanneer eenmaal het eenhetds- type was opgesteld. zyn vervaardiging in mas sa en snel tempo te organlseeren. Hoewel met die massa-vervaardlging op het oogenblik nog verheidsdlenst wordt meestal matig betaald, doch goed geregeld SoUl- benoemlng, wedde en bevordering en ouderdoms- en en ontslag, dat te vinden, noch in zijn houding, noch in zijn blik. Evenmin in het leven van dien man, zoo als dit zich tegenover zU medemenschen open baarde. Als de aanwezigen de zoo zorg vuldig verborgen verdenking in de ziel van Julia hadden kunnen bemerken, zouden zij tegen haar zyn losgebarsten in verontwaardiging. En zij zelf ondervond een soort schrik als zy die verdenking onophoudelijk in haar gemoed voelde, wat zij ook deed om die er uit te ver bannen. Maar iemand lette op haar, iemand verhin derde zich over dat volhardend onderzoek, waarvan .het jonge meisje zich niet bewust was. John Bretland had al lang gemerkt, nu h|j herhaaldelijk op Alshem-Park 'kwam, dat er een verandering was gekomen in Julia. Hoewel zij ulterlijk vroolyk en onbezorgd bleef, vol toewijding voor haar omgeving, had hjj bij haar oogenbükken van melancholiek gemijmer be merkt, vluchtige schaduwen over haar open gelaat en vooral een soort van gedwongenheid tegenover dr. Mac-Rae. Verscheidene malen had hij gezien, dat de blik van Julia zich op haar oom vestigde met een intensen angst en smar telijke verbijstering. John had zoo goed de op rechte en heldere ziel van het Jonge meisje be studeerd. dat hjj in haar ontdekte, wat de Bef- devolle blik van Lily niet had kunnen bemer ken. Maar de reden van de klaarblijkelijke zor gen. die Julia folterden, bleef hem verborgen en niets in haar woorden had hem op het spoor kunnen helpen verstand en buitengewone schoonheid. Had zij dat bereikt, dan liet zij het verder over aan haar echtgenoot. zy wilde die relaties onder houden om het doel te bereiken, dat zy zich had voorgesteld, maar wenschte geen lastige, hinderiyke personen om zich heen. Zy wilde vry biyven van elke belemmering. Julia, die belast was om het personeel te leiden en te zorgen voor het welzyn der gasten, had nu weinig vrije oogenbükken. Dat vond zy goed, want nu was het haar ook mogeiyk de gedachten te verdrijven, waarop zy besloten was haar aandacht niet te vestigen. Toch kwamen zy dikwijls genoeg terug, vooral als zy dr. Mac-Rae omringd zag door zoovele gasten, dis hem een eerbiedige hoog achting bewezen, als zy hem op positieven en kalmen toon theorieën hoorden verkondigen, gemerkt met een stempel van de meest strenge moraal, het zuiverste christendom Dan pro beerde zy onwillekeurig valsche klanken te onderscheiden in die ernstige stem af een ver- raderiyken schyn te ontdekken in zyn oogen. Maar dat was onmogeiyk, hy was onbetwistbaar oprecht.... of wel een volleerde huichelaar. Op een middag, toen John Bretland op Alshem-Park de lunch had gebruikt met zyn zuster Anny, zat het geheele gezelschap onder de linden. Sara Graham veroorzaakte een klein twistgesprek over de liefdadigheid en de rechtvaardigheid jegens den evennaaste. Ieder gaf zyn meening te kennen. Die van Julia en van John Bretland waren eensluidend, James, volgens zyn gewoonte, behandelde het onder- snee-man, zoo hy er al over dacht, bet toch altijd nog als een „weelde-artikel”. Aan dezen wantoestand schijnt nu vóór het einde van dit jaar een einde te sullen zyn ge komen. Het probleem is aan een grondige studie on derworpen door den staf van generaal Keiler, den inspecteur-generaal van de verdediging tegen het luchtgevaar voor het geheele grond gebied van Frankrijk, en de conclusie waartoe de staf gekomen is luidde, dat er niets anders opaat dan dat ingrijpen der overheid de on verschilligheid van het publiek zou compenseeren De regeerlng zelf heeft zich daarop met het gasmasker-vraagstuk bezig gehouden en, zooals dat gaat, een intermlnlsterieele commis sie benoemd, waarin de ministeries van oorlog, luchtvaart, marine, financiën, blnnenlandsche alen en volksgezondheid vertegenwoordigd waren, het geheel onder voorzitterschap van genoemden generaal Keiler. Deze commissie is onmlddeiiyk begonnen met het type op te stellen van een uniform „nationaal masker”, zy had de keus tusschen het masker van linnen waarmede het leger is uitgerust en het masker van gummi, en I. heeft zich zeer beslist uitgesproken ten gunste van het masker van gummi, naar het voor beeld van de' modellen, welke in Engeland. Dultschland en Zwitserland zyn voorgeschre ven. Het gummi-masker scheen de commissie toe een onbetwistbare superioriteit te bezitten, vooral vanwege zyn grootere soepelheid en ge schiktheid om te passen op hoofden van ver schillenden vorm en maat. Zooals ons verder medegedeeld wordt, heeft de commissie er niet alleen vanzelfsprekende aandacht aan geschonken, dat het .nationale masker" veiligheidswaarborgen biedt tegen al le vandaag bekende gifgassen, maar ook. dat het voldoende ..zicht" biedt en zoowel In hori zontale als verticale houding kan worden ge dragen. Dit eenheidsmasker, dat ontworpen is in het nationale kruithuis van le Bouchet, In welks laboratoria alles, wat met den chemlschen oorlog samenhangt, wordt bestudeerd, gaat nu .Deslist, Julia, Je bent vandaag niet zoo als anders," zei Lily, den arm onder dien van haar nicht schuivend. „Verveel Je Je hier?” „O, heel zeker niet,” antwoordde zy,-oprecht temeend. .Maak Je niet ongerust, Lily, het is kleine ongesteldheid die wel gauw zal Dultsche verschil, voort- beste jaren ontnomen. 1 Is omdat ik stil gezeten heb. anders had ik nog in gezeten." Ladder knikte wederom. Wat gaf het te ont kennen? Kreug zou het toch niet gelooven. Kreug bleef vragen en verwyten. Ladder ant woordde slechts met een enkele beweging van het kale hoofd. Alles was waar wat die Kreug vertelde. Al zyn vermoedens waren Juist. Deze mam was een ge nie, zyn scherpzinnigheid en geheuggn waren een wonder te noemen. Jammer, dat de man den weg van de misdaad gekozen had. Wat een knappe inspecteur zou dart geweest zyn! Zonde! Kreug scheen hem tot een andere overtuiging te willen brengen. Vol vuur sprak hy over oor zaken. die lemamd tot de misdaad konden bren gen. Deze man kon spreken. Waarom was die mam geen advocaat geworden? Hy zou zeker carrière gemaakt hebben. Niettegenstaande het vuur waarmee Kreug sprak, voelde Ladder de revolver nog steeds op zyn knie en ongetwijfeld zou het wapen direct afgaan wanneer hy ook maar één verdachte be- weging sou maken. Plotseling een knal! Buiten, op straat! Ver- I schrikt keek Kreug op en van dit moment maakte Ladder gebruik om de revolver weg te slaan, de tafel aan een kant op te tillen en deze tegen en op Kreug te drukken. V|Jf minuten later ratelden de telefoons op de verschillende politiebureausKreug was weer dat we uitstekende sirenes hebben, waar we trotsch op mogen zyn, maar wat moeten we nu, in geval van bitteren ernst, doen, wanneer de sirenes de waarschuwing over ons dierbaar Parys uitloeien, dat gevaar voor ons leven in aantocht is? De bomvrije schuilplaatsen opzoeken en Uw gasmasker voordoen, antwoordt de lucht- veiligheidsdienst. De Paryzenaars, die onder den druk van de internationale gebeurtenissen der laatste maanden wat van hun beminnelyke zorgeloos heid tegenover het luchtgevaar hebben ver loren, willen niet beter doen dan deze voor- treffeiyke voorschriften opvolgen. Wanneer echter wat de Hemel verhoede b.v. aan staanden zomer een oorlog over Europa sou losbarsten, zouden de Paryzenaars met al hun goeden wil niet zoo heel veel kunnen aanvan gen. By de portiersloge van leder hangt wel een bordje tegen den muur met vermelding van de naaste schuilplaats, waar tedere bewoner in geval van lucht-alarm dekking heeft te zoeken, maar het lykt er niet op, dat ook maar de helft dier schuilplaatsen ernstig als bom- en vooral gasvry zou kunnen worden aangemerkt; om van hun geschiktheid voor een oponthoud van langeren duur van eenig belangryk aantal personen maar heele maal te zwygen. Op het oogenblik is men overigens, doende alle kelders aan een nauwkeurige inspectie te onderwerpen. Met het probleem der gasmaskers is het ech ter nog veel en veel slechter gesteld. Het getal persohen, wier garderobe dese oor- logsultrustlng ryk is, is op het totaal der Pa- rysche bevolking allermlnlemst, waarvan de voornaamste oorzaak wel zal zjjn gelegen in het feit, dat tot dusverre de aanschaffing van een gasmasker asm ieders Individueel initiatief bleef overgelaten. Een aantal particuliere on dernemingen vervaardigt wel reeds ook voor den burger dit .kleedingstuk”, maar door de aanschafflngskosten beschouwde de door- best om te praten, zooals ge- wooniyk en het lukte haar om haar zelfbe- heerschlng te verkrygen. zy leek weer vroolyk. ▼ertotmde weer die opgeruimdheid, die een harer charmes was en die allen gewoon waren in haar te vinden. Toen de wandelaars naar huls teruggingen, ontmoetten zy Marian en James. Eiken dag na de lunch maakte de jonge vrouw een wande ling van een uur, om daarna naar haar werk kamer te gasm, die zy niet verliet vóór het diner. Iedereen wist, dat Marian een buitenge wone gezondheid genoot, want dat voortdurend werken scheen in niets haar krachten te ver minderen, noch haar helderen geest op welk Onder zulke omstandigheden kan het niet ultbiyven, dat In vele gevallen alléén verwantschap of persoonlijke bekendheid met een der beslissende instanties of het aantal invloedrijke aanbevelingen den doorslag geeft dat is wat de man ln-the- street het „vriendjes- of bet kruiwagen systeem" noemt. Dat Is het eenig redelijk mogelijke. Een Commissaris der Koningin handelt volkomen Juist, wanneer hij uit de honderden «olllcltanten voor een burge- meestersvacature er tenslotte een aanbe veelt, dien., hij persoonlijk kent of waarop hij werd gewezen door iemand, in wien hij vertrouwen stelt. Het is hem gladweg ón mogelijk al deze sollicitanten stuk voor stuk met de noodige zorgvuldigheid te wegen. Hij kkn niet anders. Gaarne ondersteunen wij den aandrang van de AJS.K.A. tot een regeling op dit punt. niet is begonnen, biykt uit verklaringen, welke v2°r J* *!)*®1’1 J« weet zeker wel, wie ik ben?” generaal Keiler dezer dagen In een vergadering van den algemeenen Raad der Seine, op wien de verantwoording voor de bescherming der Parysche bevolking rust, heeft af gelegd, dat technisch alles klaar Is om desnoods oogen- blikkeiyk met de massa-vervaardlging van het nationale gasmasker te beginnen En nu by de zoo pas gepubliceerde regeeringsdecreten ook een bedrag van 191 mlllioen francs is uitge trokken voor maatregelen van passieve defen sie, kan men verwachten, dat Ingaande 1 Augustus a.a met de massa-fabricage ook metterdaad zal worden aangevangen, fabricage, welke dan heel spoedig het rhythme zal kun nen bereiken van 500.000 stuks per maand. Zoo- dat eind December het grootste deel der Pa rysche bevolking zich in het bezit van dit on misbare onderdeel der garderobe van den mo dernen grootestadsbewoner zal kunnen.... verheugen, misschien zelfs zonder dat hy er iets voor heeft moeten betalen, behalve natuur- lyk zyn belastinggeld. Ook de massa-fabricage van het eenheids masker zal, wasttschyniyk op inschryvlng en by 100.000 stuks tegeiyk, gegund worden aan de particuliere Industrie, waarby natuuriyk de inspectie der passieve defensie scherpe con- tróle zal uitoefenen. De veelvuldigheid van de fabrlcage-oentra meet nameiyk een drievoudig voordeel Meden, t-W. -I n- 1. zy maakt een snel tempo mogeiyk. 3. verdeelt het risico en 3. maakt het gemakkelyker eventueel tot het tempo der oorlogstydfabricage over te gaan. in een geheimzinnige sfeer. Men schetst hem meestal als een „sphinx”; geen woord te veel komt er uit. En wanneer nu de sollicitant meent een gesprek te moeten voeren, dan is hy na tuuriyk aangewezen op het bepleiten van eigen belangen, hetgeen zoo gemakkeiyk den Indruk wekt alsof hy met zich zelven op goeden voet staat. Over anderen kan hy zich niet uitlaten. De kosteiyke tyd die door al de sollicitanten aan dit bezoek wordt gewyd. is absoluut ver loren, want niet zoo*n onbeteekenende audiën tie doet iemands kansen stygen; het zyn de verkregen Inlichtingen en vooral de „kruiwa gens”. Maar zal men opmerken de Com missaris zsl toch willen weten hoe zoo’n solli citant er uit ziet? wy gelooven, dat dit niet zoo veel beteekent; bovendien Is het mogeiyk te handelen als in Zuidholland, waar de sollici tant een goedgelykende foto moet inzenden! De wedloop is nog niet ten einde. De Minis ter moet worden bereikt en „bewerkt". Audiën tie gevraagd en het moet onlangs zyn voorge komen, dat er voor één audiëntie op 1 Toren tje ongeveer 300 personen op de lyst stonden. Wy hebben niet gehoord of die audiëntie zon der onderbreking van des morgens 7 tot des avonds 5 uur heeft geduurd; dan is er ten minste voor ieder 2, zegge twee, minuten be schikbaar geweest. Als de Minister die audiëntie achter den rug heeft, zal hy alle sollicitanten wel allemaal voor den geest hebben! »Heb ik je niet gezegd, dat le nieuwsgierig moest zijn Berlyn by de Dultsch-Fransche grens on bin nen het bereik der verst vooruitgeschoven Fransche vUegtulgbases. Ben voornaam element in de bescherming der Fransche hoofdstad tegen het gevaar uit de lucht wordt natuuriyk gevormd door de batteryen afweergeschut en door de asnwe- zlgheld der eigen eskaders gevechtsvliegtui gen. Men mag veilig aannemen, dat hier mede alles wel in beste orde is. Maar met de organisatie van hetgeen de Parysche burgerbevolking sèU In de onprettige omstandigheden van een luchtaanval te doen en te laten heeft, is zulks nog geenszins het geval. Voor een mlllioenBastad als Parijs met zyn 'nog al rykeiyk bevolkt centrum, waar het groote meerendeel der hulzen oud ia en dicht op elkaar gebouwd stmt, zal de zoo spoedig mogeiyke evacuatie, liefst samenvallend met de eerste mobilisatle-maUregelen van al wie er om het een of ander niet noodzakelyk hoeft te biyven, altyd nog het meest aange wezen middel ter voorkoming van massale slachtingen biyven. Maar op straffe van al- geheele desorganisatie of selfs lamlegging van elk particulier en maatschappelijk leven, waardoor de vyand al direct een van zyn voornaamste oogmerken zou bereiken, aal die uittocht toch een zeer beperkt karakter moeten biyven dragen. Hoe dus het groote gent achterblijvers te beschermen? Maanden gelpden hebben de autoriteiten van Parys reeds verordend, dat voortajm lederen Donderdag, punctueel om 13 uur 's middags, de alarm-sirenes zouden proef-loeien, teneinde deze nuttige instrumenten „fit" te houden, te voorkomen, dat ze schor zouden worden en te kunnen constateeren, of de een of ander soms al schor geworden is. De sirenes biyken volko men satisfactie te geven en natuuriyk ziet men Donderdag 's middags, wanneer ze zich laten hooren, iedereen naar zyn horloge grtj- pen, om het op de sirenes, die zich Inderdaad punctueel aan den offideelen tyd van bet meteorologisch instituut houden, gelyk te zetten. Goed, zeggen de Paryzenaars. We hooren. de 35 verschlUende types vervangen, welke tot opereerde. Maar deaa grimage was eenvoudig meester! yk! Die dichte wenkbrauwen, die witte knevel, de lorgnet. Zelfs het bekende lltteeken was verdwenen, tenminste het was niet meer voor het oog zichtbaar. Was het Kreug elgen- iyk wel?” De oud-lnspecteur twyfelde weer. .JMe ost- schuldlge oogopslsg.Hy had wel iets van een fllm-dokter. Ja op het witte doek zou hy geen slecht figuur slaan.” De man keek den heer Ladder onverschillig aan en zei op nonchalanter toon: „Geen blik of beweging hier! Begrepen! Het eerste wat me hier in de zaal verdacht voorkomt is je nood lot. Twee kogels voor jou en de rest voor de anderen, die me lastig mochten vallen. Ver staan’" Ladder zag het hopelooze van zyn geval en schikte er zich in. Langzaam dronk hy van zijn koffie. Kreug van zyn whisky met weinig soda, alles oplettend, niets entging aan zyn speuren den blik. JEn vertel me nou eena," begon de misdadiger, „welke misdaden heb je nou al zoo opgelost, hoeveel jongens zyn er voor zooveel jaar door jou scherpzinnigheid achtergegaan?” „Dat weet Ik niet precies,” antwoordde de ge- - penslonneerde onwillig, „duizeitd. misschien twee duizend, denk ik.” JZoo dus daarom werden je foto’s uit de krant gehouden en had je altyd een lyfwacht om je heen verzameld, hé? Je was natuuriyk bang, dat één van de jongens je eens te pakken zou krygen! Je was bang voor Je hachje. Maar ik weet wie al die kraken opgehelderd heeft en wie goede kameraden de gevangenis in heeft ge holpen! Ik weet, dat jy het was, die de hand had in die smokkel-affaire, jy loste dat geval op, hè? Jaren was er aan ge werkt en in één slag werden tien tallen jongens en hun gezinnen ge ruïneerd en er voor een Jaar of wat achter gestopt. Alles door Jou! Die Jon gens hebben hun leven gewaagd, alles hadden ze op één kaart gezet. En jy, jy alleen hebt die heels organisatie met één opmerking ge broken. nietwaar?" De gewezen politieman knikte. .Het was waaroverdacht hy. .Hü had veel menschen een lange straf bezorgd, hy had vele levens ver nietigd, maar stuk voor stuk hadden ze het ver diend. Recht moest er zyn!” ,jy hebt me met dat kruisverhoor levenslang bezorgd, jy met Je methodes en strikvragen^ uren achtereen op my toegepast, hebt me m*n zelf niet dat hok vrooiyke leven met zich medebracht. Alshem-Park was reeds in geheel Stafford shire en zelfs daarbuiten bekend om de gast- vryheld, die er beoefend werd, om de weelde en sobere pracht, die daar heerschten. Reeds waren de vooraanstaande personen uit den om trek en de groote landeigenaars van de streek gekomen om kennis te maken met de hoog staande eigenares. Marian ontving ze met een bemlnneiykheict die wel wat uit de hoogte was, maar zy maakte indruk op hen door baar groot Bewerkt naar het Fransch een j door CHRISTINE KAMP hoogstaande vrouw citatie en jaariyksche verhooging, ancienniteitswaardeering, weduwenzorg, schorsing loopt alles in nauwkeurig vastgelegde ba nen, die, omdat zij zoo typeerend zijn voor den overheidsdienst, algemeen met den term .junbteiyk” worden aangeduid. Overal omringt de overheid haar ambte naren met garanties tegen willekeur van superieuren of van de wisseling der regee- rlngspersonen. En als noodzakelijk cor relaat daarvan, eischt zij van degenen, die zti in haar dienst neemt, zekere garanties van bekwaamheid. Deze laatste vordert zij in steeds toene mende mate. Niet altijd op de juiste wijze. Zy stelt haar eischen wel eens te eng tt te formalistisch. Zij vraagt wel eens te spoedig of te zeer met uitsluiting van menschen, die langs anderen weg groote bekwaamheden Rebben verworven, naar academisch gevormden. Doch dat zij theo retische onderlegdheid of practische vaar digheid verlangt en haar belangrijke va catures niet als vrijgevochten terrein van menschen met ellebogen of met kruiwa gens wensclft te beschouwen daartoe kan niemand en kunnen allerminst de door garanties omgeven betrokkenen haar het recht betwisten. Om de bezetting van één ambt echter bekommert de overheid zich in het alge meen niet: de geschiktheid voor het bur gemeestersambt wordt niet aan bepaalde regelen, doch uitsluitend aan het persoon lijk oordeel van den Commissaris der Ko ningin en den Minister van Binnenland- sche Zaken getoetst. Indische gepenslon- neerden, secretarie-volontairs, directeuren van opvoedings- en tuchtscholen, wacht meesters van de Marechaussee, politici aan het eind van hun carrière, hoofdonderwij zers, al deze personen solllclteeren en principieel staat hun benoeming niets in den weg. Om te kunnen beoordeelen of dit in het algemeen een ongunstlgen invloed heeft op de kwaliteit der uiteindelijk benoemden, sou men over gegevens moeten beschikken, die de buitenwacht uiteraard niet ter dis positie heeft. Doch wat men wél kan op merken is, dat bij ontstentenis van iedere desbetreffende regeling de sollicitatie naar het burgemeestersambt niet minder is dan een aanfluiting van de waardigheid, dit ambt hoort te overschaduwen. .Xeest men in de pers, dat een burgemeester ontslag zal aanvragen, dan begint de wedloop schryft .Het AJt.K A.-weekblad*’, het orgaan (der Katholieke ambtenaren. De aspiranten Schrijven en telefoneeren naar lnvloe<b-yke personen, die aan 1 kruien worden gezet. Of ze t altijd doen, is natuuriyk de vraag. Er gaat een verhaal van een Kamerlid, die, als ny werd verzocht zbn Invloed voor een sollicitant aan te wenden, niets anders deed dan iemand van de Landsdrukkery te verzoeken, ingeval die sollicitant werd benoemd, dezen een fellcltatfe- telegram de kosten werden door dat Ka merlld vergoed te zenden. Voordat dan iets was uitgelekt, had de benoemde van dat Kamer lid op deze wyze het eerst een gelukwensen ontvangen en de indruk werd gevestigd, dat de benoeming aan zyn invloed te danken was. Zou *t waar zyn? Er zyn er, die al beginnen te solllclteeren en werken, zoodra een burgemeester is overleden en zelfs nog te weinig reverentie hebben om de begrafenis af te wachten. Is het adres verzonden en zyn de „invloed rijken” aangeschoten, dan komt er weer een wedloop. Men trekt in drommen ter audiëntie by den Commissaris der Koningin van de pro vincie, waar de gemeente met de vaceerende burgemeestersfunctie is gelegen. Telefonisch of achrifteiyk wordt den kamerbewaarder verzocht den naam op de audiëntielyst te plaatsen, svp. vooraan, want men heeft niet veel tyd. Een fiksche fooi en *t komt in orde. Er zijn er altyd, die het voor anderen niet willen weten, dat ae solllclteeren en op deze wyze willen voorkomen, dat ze in de wachtkamer worden gesignaleerd. Het antt-chambreeren stelt natuuriyk het ge duld op de proef; eenige aspiranten bezoeken Intusschen den griffier en/of den chef van het kabinet van den Commissaris en meenen goed te doen daar ook nog hunne belangen te beplei ten. .Men kan nooit weten.” Men is geneigd de kansen van een sollicitant af te meten naar het aantal minuten, dat het bezoek by den Com missaris duurt. Hoe langer, hoe meer kans! Wat een ernst! En hoe verloopt het „officieele" gesprek? Men gaat zitten, nadat men zoo even terloops by het binnenkomen is opgenomen; eenige vragen ter invulling van een lijst worden gesteld en H. M.’s vertegenwoordiger hult zich -|r-^ e „Passieve Defensie” is in Frankrijk aan 1 de orde van den dag. Er valt heel wat achterstand in te halen, alvorens Frank rijk met zyn maatregelen ter bescherming van de non-combattante burgerbevolking, in geval van oorlog, dezelfde hoogte heeft bereikt als Dultschland of Engeland. De voornaamste zorg in het probleem der passieve defensie is natuuriyk de bescherming van de hoofdstad, waar het zaaien van „dood en verderf" door vyandeiyke bombardementen uit de lucht of op afstand, uiteraard de ver- schrikkeiykste afmetingen zou aannemen, van wege de talrijke en dicht opeengepakte bevol king. welke daar geagglomereerd is en welke tevens voor de vyandelyke actie het meest ge zochte object zal zyn, omdat daar moreel en organisatie van het .achterland" in het hart kunnen worden getroffen. Géén internationale overeenkomst zal er iets aan kunnen verande- den, dat met deze verschrikking, welke niet de geringste van de moderne Europeesche oorlog voering zal zyn, als met een onvermydeiyk aspect rekening moet worden gehouden. Men maakt zich aangaande de .humaniteit” van den eventueelen vyand niet de minste illusie evenmin overigens als aangaande de eigen humaniteit. Theoretisch kan voor een land het oorlogs gevaar van alle kanten komen. In de prakrijk echter brengt de situatie van Frankrijk mede, dat dit gevaar voomameiyk van den Oost-kant verwacht moet worden. En nu bevindt zich de Fransche hoofdstad ten aanzien van het gevaar uit de lucht in een beduidend ongunsti ger geograptiische positie dan de - - hoofdstad het nadeelig vloeiend uit een ongeiyke sterkte der respec tieve luchtvloten, dus geheel buiten beschou wing gelaten. Parys ligt een aanmerkeiyk aan tal kilometers dichter by de Fransch-Dultsche grens en dus binnen het bereik der verst vooruitgeschoven Dultsche vliegtuigboses, dan De heks naderde al meer het vliegtuig. ..Nou moet U eens goed opletten, meneer de Zoning," aeide Keeeie. ,J> heks denkt dat ae den echten tooeerrlng nog heeft, maar dat zit hasrt niet glad.” De heks gooide haar ring over het hoofd van den Agent Janssen had opgemerkt, dat oud-ln specteur Ladder zijn immer al te groote be leefdheid geheel vergat en vóór Kreug bet restaurant betrad, terwyi hy er altyd op stond nA iemand een gebouw binnen te gaan, dat Ladder hem niet groette, terwyi hy dit anders altyd wel deed, dat zyn gewezen superieur een deuk in zyn Jas had, die niet anders veroor zaakt kon zyn dan door een revolver en...ten slotte dat Ladder in het geheel niet in levens gevaar verkeerd had, daar de revolver een..., ■pyp was. Maar dat laatste heeft hy nooit ver teld!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9