E. en 5^1 iiiirli NATIONALE PAASCHLOTERIJ Wat is cultuur? ALLE LOTKAARTEN Wijziging van de Bedrijfsradenwet O I DIENSTREGELINGEN VERANDEREN NACHTPOSTTREINEN BLIJVEN v OVERAL IN HET LAND VERZEND MET DE NACHTPOSTTREINEN DE K.J.M. V. GAAT FEEST- VIEREN GELDIG TOT 10 JIJ INI ZATERDAG 14 MEI 1938 I VAN WEEK TOT WEEK .HOTEL Na de doopplechtigheid I Luchtbescherming FIETSERS OPGEPAST CONFLICT VOORKOMEN Leening gemeente Haarlem eraf Kerkelijk leven IAD Oud-minister Marchant weder advocaat Bezwaren worden niet gedeeld CLANDESTIEN STOKEN VAN ALCOHOL Geheime distilleerderij ontdekt te Leens Alleen een taxatie van de beteelde perceelen GEEN STEUN AAN DE VLASTEELT Een gasmaskerdat binnen iedere bereik ie SPOORWEGGIDS VOOR HET BUITENLAND VOOR SLACHTOFFERS VAN GELOOFSVERVOLGING UIT HET MAATKLEEDING- BEDRIJF TACHTIG MIJNWERKERS ONTSLAGEN Bediende pleegde fraude PAUSELIJKE ONDER. SCHEIDING z Miniet er Romme over de «cono mieche bevoegdheid der raden Rector v. d. Hengel Geheim Kamerheer Ernstig oogletsel kan ontstaan door gummi-snelbinders voor bagagedragers Het gezellige familie-hotel met terras aan zee. Eigen parkeerterrein. uitgegeven sedert 27 Maart j.l. voor de Nationale Paaschloterij BLIJVEN en kunnen nog tot dien datum, worden ingezonden. Deze loi- kaarien doen dan mede in de derde trekking, welke SI Juni sx xel worden gehouden. Deze trekking betreft wederom een niéuwe serie GEHEEL DEZELFDE PRIJZEN als op de talkaarten staat vermeld. Op aanvrage zijn uit een aantal ongebruikt teruggezonden exemplaren nog lotkaarten verkrijgb. bij Postbus 2 te Heemstede ZU BRENGEN UW CORRESPONDENTIE WELKE S AVONDS VOOR DE AANSLUITING GEVENDE BUSLICHTING IS GEPOST. DEN VOLGENDEN MORGEN BU DEN GEADRESSEERDE Ten bate van de actie „Voor God". Goedgek. bij Ministerieel Besl. 5 Febr. '38 no, 1179, 4 Apr. '38 no. 1147 en 11 Apr. '38 no. 1143 Belgieche onderecheidingen Hertog en hertogin Adotf Friedrich van Mecklenburg vertrokken Bg gelegenheid van het eerete lustrum zal een ideëele revue worden opgevoerd Gepoogd door brandstichting de boekhouding te vernietigen? 1 Vraagt proiprctiu. BWl- D. X X licht in de pijp ime«* lerive- ot het niet in het belang van de bedryfsraden zelf zou zyn om de onderhavige wijziging terug de de Het Jonge J. M. slaagt puntje laatste ■rdedl* te aaa s toch hun duurt. Voor rij 84 wcn- rloren. «11. cul- le om-. Hebben n pro- ronnen en het re wel, J Rig or een >g nle» ft nee Noor- ezand. I «een *ts in •digen. heeren Met ingang van 1 Juni worden op de Oran- je-Nassaumynen wederom 80 mijnwerkers ont slagen. issard, bliek* radlo- ezoek leurge- nu al i maar ng twee, i favo ls Mi- op hef het r zijn Verschenen ia de Memorie van Antwoord van den minister van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 23 en 29 der Be drijfsradenwet. Hieraan wordt om. ontleend: Blijkens het voorloopig verslag mensch hij de konlng van de Toen nam Hare Majesteit de Koningin af scheid van Haar gasten en twee minuten later zette de trein zich in beweging. De Koningin wuifde nog enkele oogenblikken Haar gaster! na, waarna Hare Majesteit met de leden van haar gevolg naar het paleis Noordeinde terug reed. de studievakken op de school, bolleboozen werden Ier het te voelen oorspronkelljk- waardoor ze iden te beteeke- dan deze schoolsche verstandsmenachjes Dat de voorgeatelde wijziging van artikel 22 aal leiden tot een steeds grootare zeggen schap van arbeidersvakbonden op een terrein, dat alleen aan de ondernemers moeten werden voorbehouden, kan de mi nister nigt onderschrijven. De vraag, door sommige andere leden gesteld. Het dreigend conflict op de steenfabriek ..Heeswyk" te Montfoort is afgewend. De direc tie heeft aan de steenmakers een loonsverhoo- glng toegekend van één cent per man per 1000 verwerkte steenen. De betrokken bonden heb ben hiermede genoegen genomen, zoodat de dreigende staking is afgewend, alsook het even tueel stopzetten der fabriek. «adellik zijn er da meer geestelijke, de mln- Indlen we voornemens zijn, onze vacantie in het buitenland door te brengen, kunnen we spoedig onze plannen 'daartoe opmaken. De reisgids van de voornaamste buitenlandsche verbindingen der Spoorwegen is verschenen. We hebben al medegedeeld, dat het een af zonderlijk boekje is. Het formaat is gelijk aan dat van de twee andere gidsen, betreffende de blnnenlandsche verbindingen en de autobus diensten of tramwegen. Het verschil in kleur doet de boekjes gemakkeiyk uit elkaar houden. Het bultenlandsch spoorboekje is uiteraard dun uitgevallen en aal in den binnenzak weinig plaats Innemen. Veel nieuws valt er verder niet van te ver tellen. De tabellen zfjn weer op de gebruikelijke wfjze ingedeeld, alle mogelijke bijzonderheden van de Internationale treinen staan duidelijk aangegeven, terwijl een uitgebreid register het zoeken vergemakkelijkt. Dezer dagen ontvingen wjj bezoek van den heer Otter, lid der firma Otter en Groenendijk te Heemstede, die een gasmasker demonstreer de, dat door den eenvoud van zijn behandeling en door zijn lagen prijs binnen ieders bereik ligt. Het masker wordt vervaardigd in België te Ongrée door de Soc. Beige de l’Azote. Het masker is het eenige, dat voldoet aan de terecht zeer strenge eischen van het gasmasker- beslult en de invoer ervan is dan ook onlangs bij mlnlsterieele beschikking toegestaan. De keuring van het masker is verricht door den technlscben leider van de Hembrug, den heer A. J. der Weduwen, terwijl de Rubberstlchting het rubbermaterlaal heeft onderzocht. Het gelaatstuk wordt in 3 grootten vervaar digd. Het is van rubber en geeft een gasdichte aansluiting op het gelaat. In den rand van het gelaatstuk zijn 6 metalen gespen gevulcanlseerd, waaraan de banden van het rubberbandenstel verstelbaar zijn bevestigd. De oogglazen ritten in een metalen montuur, dat, evenals de oogglazen, zprwisselbaar is. Door middel van een schroefsluitlng worden ze, sa men met hsfc rubber yan bet .geteatatuk, in een metalen montuur vastgeklemd. Aan de binnen zijde van de oogglazen liggen helderzichtplaat- jee, welke ook verwisselbaar zijn. Aan de voor zijde van het gasmaskergelaatstuk rit een ver wisselbaar rubber ultlaatventlel in een, met hel rubber van het gelaatstuk verbonden, metalen montuur en Beschermd door een metalen dop met bajonetsluitlng. Aan de onderzijde van het gasmaskergelaat stuk bevindt zich een metalen schroefvormig aansluitstuk voor de gasfilterbus. Aan de bin nenzijde van dit aansluitstuk is een rubber In- laatventiel aangebracht. Tevens bevindt zich aan de onderzijde een rubber afvoerbuis voor het verwijderen van vocht. Dit geschiedt door een melkbeweging. Aan de uitlaatzijde bevindt zich een schroef vormig aansluitstuk ter onderllinge verbinding van de gasfilterbus met het gasmaskergelaat stuk. Het is door een schroefdop met rubber pakklngring luchtdicht afgesloten. De gasfilterbus bestaat oa. uit een geperste bus, bestaande uit twee deelen, welke onder ling door een omgefelsten rand vast met elkaar zjjn verbonden. In het ééne deel rit een rook- en nevelfilter, in het andere deel een koolvul- iing. De lucht passeert eerst het nevelfilter en ver volgens het koolfilter. De afscheiding tusschen beide wordt gevormd door een geperforeerde metalen plaat en een schijf linnen gaas. Het nevelfilter bestaat uit schijven dik fil- treerpapler^, opgebouwd volgens het Fernez- principe. De luchtlnlaatzijde, bestaande uit een kleine opening in de bus, is door een rubber stop luchtdicht afgesloten. Over de rubber stop is een linnen strook aangebracht, welke weer door een papieren strook, met opschriften, zoodanig is vastgeplakt, dat na verwijdering van de rub berstop deze niet meer in den oorspronkelijken toestand is terug te brengen. Totaal gewicht der gasfilterbus is 450 resp. 550 gr., het volume voor het vastleggen van gassen 280 rep. resp. 320 cM3. en dat Ingeno men door de actieve kool 280 resp. 320 cM3. Het gasfilter biedt 3 uren bescherming tegen fosgeen. 3V4 uur tegen chloorpicr&ie en 12 uur tegen diphenylchloorarsine. Dit biedt voldoende bescherming, want de burgerbevolking zal nooit gedurende zoo langen rijd een gasmasker behoeven te dragen. Het ligt in het voornemen der Importeurs voor de distributie de hulp te verkrijgen van de Vereenigingen voor Luchtbescherming, opdat de prijs van het masker niet ten behoeve van den tusschenhandel moet worden verhoogd. Dezer dagen hield de commissie van overleg, bestaande uit de drie organisaties van werk gevers in het maatkleedingbedrljfn.l. d^ Bond van Maatkleedingbedrijven in Nederland, de R. K. Kleennakerspatroonsbond en de Ned. Bond van Kleermakerpatroons, een vergadering te Utrecht. De voorzitter en de penningmeester werden herkozen. De toepassing van de vestigingswet kleinbe drijf, alsmede de oprichting van een algemeen steunfonds maakten punten van ernstige be spreking uit Als leden van de bedrijfscommlssie voor de kleermakerij treden op de heeren G. L. Dom- hoff Jr. en Joh. Ibeltngs; als hun plaatsvervan gers de heeren J. H. van Oostrom en Th. Jan sen. De Algemeene Ned. Kleermakers-patroons- bond maakt geen deel meer uit van de com missie van overleg. Naar wij vernemen zullen de inschrijvingen op de 3334 procent leening ten bedrage van 13.103.000 ten laste der gemeente Haarlem, ten volle worden toegewezen. te treffen. Naar aanleiding van dit besluit werd van ver schillende zijden bet verzoek gedaan om toch de opbrengst van de met vlas beteelde per ceelen door taxatie te velde vast te stellen, op dat over de noodige gegevens beschikt zou kun- De vraag, of in het kader van het onderhavige voorstel de slotwoorden van artikel 15, eerste lid, onder f, behooren te worden geschrapt, be antwoordt de minister ontkennend. De in de meergenoemde bijzondere wetten aan den Bedryfzraad toegekende adviseerende be voegdheid heeft voor den minister de aanleiding gevormd om in de Bedrijfsradenwet de be voegdheid van den bedrfjfsraad als orgaan ven advies daaraan aan te passen. Hieraan te ver binden een voorstel tot wijziging van da m dte wet geformuleerde taak van den bedrljfsraad als orgaan van overleg, ware naar de meenlng van den minister een overschrijding van den opaet der thans voorgedragen wijziging. Verhooging of schrapping van het in artikel 2» gestelde maximum acht de minister, gelet op den omvang van de werkzaamheden der be dryfsraden, voorshands niet noodlg. Blijkens het voorloopig verslag verklaarden sommige leden tegen hetgeen wordt voorgesteld ernstig bezwaar te hebben. Het wil den minls- ter voorkomen, dat deze leden zich hebben laten leiden door een in tweeërlei opelcht minder juiste opvatting aangaande de huidige wettelijke taak der bedryfsraden. Vooreerst immers meenen deze leden, dat de bedrijfsraden zjjn ingesteld om zich uitsluitend met aangelegenheden van SO- laar het oordeel van den minister De Hooge Raad heeft oud-minister mr. H. P. Marchant beëedlgd als advocaat. n tot vraag- .dnd- htbai» It zeer J BB»* Het heeft Z.H. den Paus behaard den leer- eerwaarden heer W van den Hengel, rector van St Jozefkweekacbool te Zeist, te benoemen tot Zijn Geheim Kamerheer wegens zijn groots verdiensten voor de Congregatie ven de Praten van bet Si. Gregoriushuia. nen worden, wanneer men onverhoopt toch nog een regeling zou moeten treffen. Op dit verzoek werd toen niet ingegaan, doch waar er thans onzekerheid bestaat omtrent de wijze, waarop de situatie op de vlasmarkt zich aal ontwikkelen, heeft de minister alsnog goed gevonden, dat het te velde staande gewas zal worden geschat. Uit deze goedkeuring dient uiteraard niet de conclusie te worden getrok ken, dat de minister thans voornemens is we) een steunregeling te treffen. Als gevolg van de hiervoor genoemde beslis sing hebben de provinciale landbouwcrisisorga nisaties een dezer dagen aan de haar bekende vlaatelers een formulier voor de aanvraag van taxatie toegezonden. Zeldzaam zacht en als e kring aandacht BU gelegen denblad ,^Del dubbel fomi waar een a officieel aan terwijl de verspreiding ook overigens Intens ter hand zal worden genomen. Het nummer bevat oa. een Interessante bij drage van minister mr. M. F. L. Steenberghe. Van den geneeskundigen en pharmaceutl- schen hoofdinspecteur van de Volksgezondheid ontvingen wij de volgende mededeellng: In den laatsten tijd Is het meerdere malen voorgekomen, dat iiersonen ernstige verwon dingen van het oog hebben opgeloopen, door het gebruik van zg. gummi-snelbinders ter be vestiging van voorwerpen op de bagagedragers der fietsen. Bfj het sterk aantrekken van deze gummi- snelbinders kan de metalen ring, waarmede de snelbinder aan de fiets bevestigd is, van den haak losschieten en kan de ring met groote kracht tegen het oog worden geslingerd, waar door de hiervoor bedoelde zeer ernstige oogbe- schadlgingen kunnen ontstaan. Om die reden wordt het publiek ernstig ge waarschuwd, bij gebruik van deze snelbinders met de meeste nauwlettendheid toe te zien, dat de ring niet van den haak kan losschieten. Met den nachttrein naar Berlijn hebben de hertog en hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg Vrijdagavond om 7 minuten vóór zeven0 de residentie verlaten. De Koningin deed Haar gasten tot op bet perron van het Staatsspoorstation uitge leide. bezig te hoi dalen aard, strookt deze opvatting niet met den Inhoud dar* bedrijfsradenwet. Daarenboven wordt door de meerbedoelde leden gesteld.^at in latere bijzondere wetten de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereenkomstet: 1935ifcn de vestigingswet kleinbedrijf 1937 aan de bedrijfsraden is opgedragen een taak .met het oog op het sociale element, dat de in die wetten bedoelde (economische) regelingen be vatten." Ook deze meenlng kan de minister niet deelen. Uiteraard sou het mogelijk geweest zijn, aanpassing van de Bedrijfsradenwet aan genoemde bijzondere wetten in wets-technlschen zin te doen geschieden door in artikel 23 der Bedrijfsradenwet te spreken van adviseerende bevoegdheid van den bedrljfsraad over „al die onderwerpen, waaromtrent op grond van een andere wettelijke bepaling zijn advies kan wor den Ingewonnen." De aanpassing in den econo- mïsch-soclalen zin zou dan echter achterwege blijven. De opmerking, dat de bedrijfsraden voor het -- uitbrengen van adviezen over economische pro blemen niet geoutilleerd zijn, dat zjj op econoJ0^ mlsch terrein niet deskundig zijn en op dit ge bied dan ook geen verantwoordelijkheid zullen kunnen dragen, heeft oen minister, als komend» van de In het Voorloopig Verslag aan het woord zijnde leden, verbaasd. De bedrijfsraden toch bestaan voor helft uit vertegenwoordigers van de werkgevers, die als bij uitstek deskundig op dit gebied moeten worden aangemerkt. Ook van de vertegenwoordigers der arbeiders mag worden aangenomen, dat zy tot beoordeeling van de aan de orde komende vraagstukken in staat zijn. Nationaal Verbond van Katholieke Middenstandsvereeniglngen, de K. V- viert, op Hemelvaartsdag In Utrecht zijn eerste lustrum. Deze organisatie telt ruim 150 afdeelingen in ons land met bijna 5000 leden. Eenige dui zenden zullen 26 Mei optrekken naar de Dom stad, om na een kerkelijke plechtigheid bijeen te komen in Tivoll, waar oa. Z. H. Exo. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht en verscheidene wereldlijke autoriteiten aanwezig zullen zijn. Het Verbond heeft de congresgedachte laten varen en voor den middag een ideëele revue la ten samenstellen. In den afgeloopen winter is nl ta alle afdeelingen een gezinsprogramma samengesteld. Als apotheose daarvan zal wor den bpgevoerd „Het spel der oude levenswaar den”. De tekst daarvoor is geschreven door de letterkundigen A. J. D. van Oosten en Gabriël Smit, de regie is in handen van den leekenspel- lelder Jan Muller. De verschillende taferee- len. die door K. J. M. V.-ers uit verschillende streken van het land ten tooneele worden gebracht, worden aan elkaar gevlochten door verbindende voordracht van den bekenden priester-radlo-redenaar en publicist Henrl de Greeve. Het spel zal een nieuwe uiting worden van het willen en kunnen der katholieke jongeren en mag als eeiy experiment, dat in broeden irdiend, beschouwd worden, van het lustrum aal het te- Keten” In groote oplage en in Lt verschijnen. In alle plaatsen leelln/ bestaat, zal dit nummer Autoriteiten worden aangeboden. Ter gelegenheid van het bezoek van den koning van België by de doopplechtigheid, ia de chef van den marinestaf, vlce-admiraal J. Th. Pürstner, die als eeredlenzt aan den Koning was toegevoegd, onderscheiden met bet grootkruis in de Kroonorde van België, in wel ke orde hy reeds commandeur was. Voorts is mr. D. J. A. baron Van Harinxma thoe Slooten, kamerheer in buitengewoner! dienst van H.M. de Koningin, benoemd tot com mandeur en de kapitein W. Romswinckel, adjudant van H. M. de Koningin, tot Officier in genoemde kroonorde. De onderscheidlngsteekenen zjjn ten paleize te Den Haag uitgereikt. te nemen, beantwoordt de minister ontkenner»! Dat vele leden zich met hetgeen in dit arikel wordt voorgesteld geheel konden ver- eenlgen, vernam de minister met voldoening. De Bedryfsradenwet behoeft geen wijziging om vertegenwoordiging van de hoofdarbei ders in de Bedryfsradenwet mogeiyk te maken. Van bevoegde zyde vernemen wy het vol gende: Zooals bekend is heeft de minister van Eco nomische Zaken eenigen tijd geleden besloten voor vlas van den oogst 1938 geen steunregeling Men schryft ons: De jeugdactle ten bate van het Katholiek Comité voor Slachtoffers van Geloofsvervol ging belooft een geweldig succes te worden. Niettegenstaande de eerste 100.000 kaarten reeds zyn verzonden, is de helft van de jeugd organisaties nog niet van kaarten voorzien. De afdeeling propaganda. Mlnrebroederstraat llbls te Utrecht, heeft derhalve besloten de actie te verlengen en een tweede honderddui- zend-tal kaarten ter beschikking te stellen van die jeugdafdeelingen, die nog geen kaarten aangevraagd of het beschikbare quantum reeds verkocht hebben De heele katholieke jeugd toont door voor- noemd succes zyn levend enthousiasme voor deze katholieke jeugdactle by uitnemendheid. Kwart voor zeven hield een auto met den koninkiyken standaard voor den looper naar de koninkiyke wachtkamer stil. De hertog stapte het eerst uit, daarna de Koningin en tenslotte de hertogin. De twee volgauto’s boden plaats aan jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, adjudant, jonkvrouwe C. M. baronesse Van Asbeck, hofdame,» jonkheer W. Laman Trip, adjudant l.b.d. van de Koningin, oud- adjudant van Prins Hendrik en toegevoegd als eeredlenst aan den hertog, en jonkvrouwe A. baronesse Sohimmelpenninck van der Oye, hof dame van dé Koningin en toegevoegd aan de hertogin als ëeredlenst. Na een kort oponthoud in de koninkiyke wachtkamer betrad het geselschap het perron De hertog en hertogin drukten den leden der hofhouding de hand en liepen naar hun wagon. Harken! Spitten! SpuitenI Snoeienl Zorgen dat de rozen bloeien/ Bukken, kruipen, her en der. Heusch: je rug kan er van lusten?. Daarom af en toe eens rusten Bij ’t genot van Roode Ster1 NMMBJMrS BOODE>STEB 6, 10, 13 et. per half on». der grypbare natuurgegevens. Hiertoe behooren b.z. de eigenschappen van de materie, de kleur, de klank. Ook deae zyn materiaal van den cultuurarbeid. Ons eigen begripsvermogen is een gegeven dar natuur. Zoo is dus ook het ordenen van kleuren en klanken, het ordenen van onze eigen gedachten wel degeiyk culuiur- arbeid. Schilderen, dichten, muziek maken *z rsdelyk natuurbedwang. Het beoefenen van de logica eveneens. Naarmate het materiaal minder tastbaar ia, kan men een zekere hiërarchie in de natuur gegevens waarnemen en b.v. de bodemcultuur achterstellen by de beoefening van de logica om de hoogste plaats toe te kennen aan de eigeniyke rielscultuur, doch dan maakt men slechts eën graadverschil, geen wezensverschil De vereenzelviging van cultuurarbeid met ar tistieker! of wetenschappeiyken arbeid is dus on juist. Of beter: alle bodemcultuur alle per- sooniykheidscultuur. veronderstelt een zekere mate van aanleg en kennis, en Is onafscheide lijk van de menscheiyke kunstvaardigheid en intellectualiteit. Bedwang van de natuur is de cultuur wy hebben dit woord, al verklaard, toen wy onder scheid maakten tusschen het Instinctief en bal dadig handelen yan b.v. den bengel, die de boomen langs den weg schendt en het redeiyk en doelmatig handelen van den houthakker. Ook zelfbedwang is natuurbedwang. By de doelmatigheid behoeft men echter niet te denken aan de onmiddeliyk narekenbare nutmatigheid. Ploegen is meestal op een an dere wyze doelmatig dan gedichten schrijven Toch is dichten niet minder cultureel dan ploe gen. Integendeel. Wat maakt hier het onderscheid? Door zyn cultuurarbeid brengt de tot uitdrukking, dat schepping is. Hy legt de wet van zyn verstand op aan al het onbewuste in de natuur. Hy heeft lets in zich van den Schepper, naar Wiens Beeld en Oelykenis hy werd gevormd. Welnu: dit „scheppend vermogen” stelt hem In staat, de natuur te bedwingen, haar doel matig om te vormen. Hbe oorspronkeiyker nu dit vermogen werkt, hoe duideiyker de mensch zyn koningschap oplegt aan de dingen. Het kenteeken van de cultuur is de styl Vandaar, dat zy, die den styl beheerschen de kun stenaars, de uitvinders, de ontdekkers die het meest oorspronkeiyk arbeiden, tuurarbeld in den hoogsten en edelsten vorm vertoonen. De heiligen, die op ocrspronkelyke wyze de rielscultuur beoefenen, behoooren dus ook in louter cultureel opricht tot de meest scheppende persoonlykheden. Trouwens een nieuwe styl In de ascese is zeker niet van ge ringer Invloed dan een nieuwe styl in de kunst en gaat hier gewooniyk aan vooraf A. Vrijdagmorgen in de vroegte hebben ambte naren van de belastingen, in samenwerking met de marechaussee en de gemeentepolitie van Leens (Gr.), onder leiding van burgemees ter J. N. Spoelstra, een inval gedaan In de woning van J. F» te Zuurdyk, gemeente Leens dien men verdacht van het clandestien stoken van alcohol. Inderdaad bleek dit vermoeden op juiste gronden te berusten. Twee complete distilleerketels en een hoeveelheid ten deele afgestookte vloeistof werden In beslag geno men. Tegen den stoker is proces-verbaal opge maakt. elen van degenen, die/tegenwoordlg zoo \j luidruchtig en lichtvaardig hun afkeer van „de cultuur” kenbaar maken, hebben slechts *n vaag idee omt^eat datgene wat ze be- riryden. Het Is voor hen zooveel als de samen vatting van ^«r te gewooniyk door voorbijgestreefd, niet geheel als een krenking van hur beid en hun gemoedsrykdom, voor het leven toch meèrTMëi nen die kennis ritten te verzamelen met den ijver ,an mieren en braafjes hun best doen om by de prysultdeeling een goed figuur te slaan. maar die, wanneer het er op aan komt, onbe duidende suffers blijken. Cultuur daarmee bedoelen deze oppervlak kige bestrijders altyd het onpractische weten Ze begrypen niet, waartoe bet nuttig sou zijn. En ze dulden vooral niet, dat het erkend wordt. Wat is cultuur? vraagt prof, de Bruyne in rijn geiyknamig boekje. En dan antwoordt hy: .Cultuur is het omvormen van de natuur, dank zij den arbeid van- den geestelijk-bepaalden so- eialep mensch, met het oog op het scheppen van goederen, die in zlchzelve waardevol zyn en als dusdanig erkend kunnen worden.” Deze begripsbepaling ia strikt wetenschappe lijk en licht ons in over onderwerp en voor werp, stof en vorm van de cultuur Ze geeft te kennen, waardoor de cultuur rich van andere strevingen onderscheidt, door te zeggen, van waar ze uitgaat en waarop ze rich richt, waardoor ze bewogen wordt en welk materiaal ze gebruikt. Wy meenen echter, dat men aan de waar de van deze strikt wetenschappeiyke definitie niets af doet, door naast haar een meer samen vallende formuleerlng voog te stellen, welke dan sou luiden; „cultuur is redeiyk natuurbe dwang*. Hierin is, dunkt ons, alles onderge bracht, wat de aangehaalde begripsbepaling meer uitvoerig omschryft. Immers die drie woerden hebben leder hun afzonderlijke be- teekenis. Cultuur is redelijk natuurbedwang. Hier mede is te kennen gegeven, dat alle cultuur den arbeid van een geesteiyk-bepaald wezen ver onderstelt. Het dier is niet cultuurvormend uit zichzelf. Het kan den mensch van dienst zyn by den cultuurarbeid b.v. bet paard, dat den ploeg trekt, werkt op zijn wyze mede aan de menscheiyke bodemcultuur maar dan is het onderworpen aan de redelyke bedoeling van den mensch, die de volle verantwoordeiykheid draagt voor het werk. Ook het dier oefent een zeker natuurbedwang uit. De leeuw bedwingt de andere dieren door hen te verschrikken, de by heeft Invloed op de vruchtbaarheid der bloemen door het overbrengen van stuifmeel, de rupsen ktanëh «m gewas ernstig, ja doo- deiyk schaden, sommige planten putten den bodem uit. Ten slotte verslinden de organismen elkander In de groote stofwisseling, die het heelal 13. De Verscheurende dieren verslinden dieren, andere voeden rich met gewassen. In de heele natuur is een instinctief natuurbe dwang merkbaar, waardoor de organismey be staan en vergaan. Maar dit is ge«n cultureele arbeid. Hiertoe is noodlg, dat het natuurbe dwang beantwoordt aan de doelstelling en de werking van de rede. Ook in zooverre hy louter door zyn dieriyke Instincten wordt ge dreven, verricht de mensch geen cultuurarbeid. Cultuur is vervolgens n a t u u r-bedwang. Hiermede Is te kennen gegeven, wkt aan de rede onderworpen wordt by den cultuurvor- menden arbeid. Het gebied is wel zeer uitge strekt. Het is de geheele natuur. Wie een stuk land omploegt, verricht cultuurarbeid. Wie een telescoop richt en aldus de ver verwyderde sterren onderwerpt aan de waarneembaarheid door het menscheiyk oog, verricht om dezelfde reden cultuurarbeid. De natuur is in haar ge heel en in ai haar geledingen het materiaal van de cultuur. e Wy spreken van bodemcultuur en van de cultures op Java. Hierin is nog dat oorspronke lijke begrip van de cultuur bewaard. Immers meestal denkt men by het hooren van het woordje cultuur niet rechtstreeks aan den land arbeid of aan de ambachten. Cultuur, zoo meent men. is niet iets van de boerderij, maar van de Landbouwhoogeschool, niet een mp- gelegenheld van de irianters, maar een liefheb berij 7*0 de geleerden, verbonden aan dén Phytopathologischen Dienst Dit enge cultuur begrip heeft enorme schade gedaan aan onze beschouwing van het verband tusschen de ver scheidene levensfuncties. Hierdoor is weten schap en kunst „van het leven gescheiden* zooals men dat noemt. Zelfs de godsdienst is erdoor losgemaakt van de alledaagsche levens sfeer. Men is aparte terreinen gaan scheppen, waarvan het eene wél en het andere niet cul tureel heette. De doodgewone meubelmaker boort niet by de cultuur, maar de ontwerper van nleuwerwetsche stalen meubels hoort er »el by. Dit is een onjuiste zlenswyze. De man, die den boom kweekt, verricht cultuurarbeid en de man, die den boom ombakt, niet uit dieriyke baldadigheid, maar uit doelbewusten drang om de gegevens van de natuur in dienst te stellen van den mensch, verricht eveneens cultuurarbeid. Zbo ook de man, die den boom ssagt, en de man, die meubels maakt. Overal, waar de natuur wordt bedwongen tot dienst baarheid aan het menschelyk inzicht, daar heeft cultuurarbeid plaats. De monniken, die het woeste land bewerkten, de afwatering re gelden, de bebouwing van den akker verzorg- den, brachten hierdoor alleen reed£ cultuur. Doch de natuur la niet een eenvormig begrip. 1U de natuur behooren niet alleen de delfstof- f fen, de planted en de dieren. Ook de mensch •elf en de Intent van den mensch behoort er toe. Ons driftenleven is natuurlijk Het vraagt 7«>elyk bedwang, wy spreken dan ook van *te>*cultuur, van persooniykheldscultuur. Even- *ta de bodemcultuur is dit .redeiyk natuurbe- Woensdagavond heeft een brandje gewoed op de zolderverdieping van een pand aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, waarin de kan toren zyn gevestigd van den particulieren be wakingsdienst „De Twee Sleutels”. Het uitgebreide onderzoek van de politie heeft aangetoond, dat een kantoorbediende In het kantoor brand heeft gesticht. Hy heeft een brandende krant neergelegd in de nabyheld van het trapgat, waar diverse andere licht brandbare artikelen lagen. Omstreeks zes uur Is hy weggegaan en tegen zeven uur is de brand uitgebroken. Met een straal op de waterleiding heeft de brandweer het vuur In een oogwenk gebluscht Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat deze brandstichting is geschied, omdat de kan toorbediende sedert gerulmen tyd fraude heeft gepleegd ten nadeele van de firma. Hy moest van de kwitanties een lijst aanleggen. Daarop vermeldde hy een aantal kwitanties niet. Aan gezien ze niet op de lyst voorkwamen, bleet toch het totaal van de lijst steeds kloppen met het bedrag, dat op de kwitanties werd geïnd De achtergehouden kwitanties heeft de jongen, de 23-jarige A. J. B.. zelf geïnd. Het geld heeft hy op zyn spaarbankboekje gezet. Tot nu toe heeft men vastgesteld, dat er driehonderd gulden Is ontvreemd. Het is echter zeer goed mogeiyk, dat de fraude een veel groe ier bedrag zal omvatten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19