ROODE^STER NATIONALE PAASCHLOTERIJ ALLE LOTKAARTEN Wijziging van de Bedrijfsradenwet i Wat is cultuur? 1 DIENSTREGELINGEN VERANDEREN NACHTPOSTTREINEN BLIJVEN ZU BRENGEN UW CORRESPONDENTIE. WELKE S AVONDS VOOR DE AANSLUITING GEVENDE BUSLICHTING IS GEPOST. DEN VOLGENDEN MORGEN BU DEN GEADRESSEERDE OVERAL IN HET LAND VERZEND MET DE NACHTPOSTTREINEN n 1 10 JUNI DE K.J.M. V. GAAT FEEST VIEREN BLIJVEN GELDIG TOT ZATERDAG 14 MEI 1938 VAN WEEK TOT WEEK Na de doopplechtigheid Luchtbescherming Belgische onderscheidingen FIETSERS OPGEPAST CONFLICT VOORKOMEN Leening gemeente Haarlem D Kerkdijk leven de a ^/j f£ 1 Ernstig oogletsel kan ontstaan door gummi-snelbinders voor bagagedragers CLANDESTIEN STOKEN VAN ALCOHOL £en gasmasker, dat binnen ieders bereik is SPOORWEGGIDS VOOR HET BUITENLAND VOOR SLACHTOFFERS VAN GELOOFSVERVOLGING UIT HET MAATKLEED1NG- BEDRIJF TACHTIG MIJNWERKERS ONTSLAGEN Bediende pleegde fraude Rector v. d. Hengel Geheim Kamerheer PAUSELIJKE ONDER. SCHEIDING u» ste th an tch Geheime distilleerderij ontdekt te Leens Oud-minister Marchant weder advocaat d, te o- »k «u. cul- uiigegeven sedert 27 Maart j.l. voor de Nationale Paaschloterij Minister Romme over de econo mische bevoegdheid der raden Ten bate van de actie „Voor God". Goedgek. bij Ministerieel Baal, v. 5 Febr. '38 no. 1179, 4 Apr. '38 no. 1147 en 11 Apr. '38 no. 1143 en kunnen nog tot dien datum worden ingezonden. Deze lot- kaarten doen dan mede in de derde trekking, welke 21 Juni SLS. zal worden gehouden. Deze trekking betreft wederom een nieuwe serie GEHEEL DEZELFDE PRIJZEN als op de lotkaarten staat vermeld. Op aanvrage zijn uit een aantal ongebruikt teruggezonden exemplaren nog lotkaarten verkrijgb. bij Postbus 2 ie Heemstede Hertog en hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg vertrokken GEEN STEUN AAN DE VLASTEELT By gelegenheid van het eerste lustrum zal een ideëele revue worden opgevoerd Alleen een taxatie van beteelde perceelen Het gezellige familie-hotel met terras aan zee. Eigen parkeerterrein. Vraagt prospectus. Bezwaren worden niet gedeeld Gepoogd door brandstichting de boekhouding te vernietigen? i de L nen t dat Men schrijft ons: 8^. licht in de pijp let et r ai Bt i» m- en ro ten MS rel. ig- ten den is Naar wy vernemen zullen de inschrijvingen op de 33*4 procent leening ten bedrage van f 13.193.000 ten laste der gemeente Haarlem, ten volle worden toegewezen. de andere Het Jonge M. Met ingang van 1 Juni worden op de Oran- je-Nassaumjjnen wederom S0 mijnwerkers -ont slagen. in r- M n- te, ro ll- iet id. en in bd. en Harken! Spitten! Spuiten! Snoeien! Zorgen dat de roten bloeien! Bukken, kruipen, her en der. Heusch: je rug kan er van lusten... Daarom af en toe sens rusten Bij 't genot van Roode Ster1 NlgMEIJIR’S 6, 10, 13 et. per half ons. mensch hy de koning van de Toen nam Hare Majesteit de Koningin af scheid van Haar gasten en twee minuten later zette de trein zich In beweging. De Koningin wuifde nog enkele oogenblikken Haar gasten na, waarna Hare Majesteit met de leden van haar gevolg naar het paleis Noordelnde terug reed. Verschenen is de Memorie van Antwoord van den minister van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 23 en 39 der Be drijfsradenwet. Hieraan wordt om. ontleend: Blijkens het voorloopig verslag Het dreigend conflict op de steenfabriek .HeeswUk” te Montfoort is afgewend. De direc tie heeft aan de steenmakers een loonsverhoo- ging toegekend van één cent per man per 1000 verwerkte steenen. De betrokken bonden heb ben hiermede genoegen genomen, zoodat de dreigende staking is afgewend, alsook het even tueel stopzetten der fabriek. Indien we voornemens zijn, onze vacantie in het buitenland door te brengen, kunnen we spoedig onze plannen daartoe opmaken. De reisgids van de voornaamste bultenlandsche verbindingen der Spoorwegen is verschenen. We hebben al medegedeeld, dat het een af zonderlijk boekje Is. Het formaat is gelijk aan dat van de twee andere gidsen, betreffende de binnenlandsche verbindingen en de autobus diensten of tramwegen. Het verschil In kleur doet de boekjes gemakkeiyk uit elkaar houden. Het bultenlandsch spoorboekje is uiteraard dun uitgevallen en sal in den binnenzak weinig plaats innemen. Veel nieuws valt er verder niet van te ver tellen. De tabellen zijn weer op de gebruikelijke wijze Ingedeeld, alle mogelijke bijzonderheden van de Internationale treinen staan duidelijk aangegeven, terwijl een uitgebreid register het zoeken vergemakkelijkt. gelegenheid van het bezoek van den van België by de doopplechtigheid, is Ter koning de chef van den marinestaf, vlce-admlraal J. Th. Fürstner, die als eeredlenst aan den Koning was toegevoegd, onderscheiden me» het grootkruis in de Kroonorde van België, in wel ke orde hij reeds commandeur was. Voorts is mr. D. J. A. baron Van Harinxma thoe Slooten, kamerheer in buitengewoner! dienst van H M. de Koningin, benoemd tot com mandeur en de kapitein W. Romswlnckel, adjudant van H. M. de Koningin, tot officier In genoemde kroonorde. De onderscheidingsteekenen zyn ten paleize te Den Haag uitgereikt. sKauch Dezer dagen hield de commissie van overleg, bestaande uit de drie organisaties van werk gevers In het maatkleedingbedrljf, n.1. de Bond van Maatkleedingbedrljven In Nederland, de R. K. Kleermakerspatroonsbond en de Ned. Bond van Kleermakerpatroons. een vergadering te Utrecht De voorzitter en de penningmeester werden herkozen. De toepassing van de vestigingswet kleinbe drijf, alsmede de oprichting van een algemeen steunfonds maakten punten van ernstige be spreking uit Als leden van de bedryfscommlssle voor de kleermakerij treden op de heeren O. L. Dom- hoff Jr. en Joh. Ibelings; als hun plaatsvervan gers de heeren J. H. van Oostrom en Th Jan sen. De Algemeene Ned. Kleermakers-patroons- bond maakt geen deel meer uit van de com missie van overleg. De vraag, of In het kader van het onderhavige voorstel de slotwoorden van artikel 15, eerste lid. onder f, behooren te worden geschrapt, be- De Hoogt- Raad heeft oud-mlnister mr. H. F. Marchant beëedigd als advocaat. Nationaal Verbond van Katholieke Middenstandsvereenlglngen, de K. J. M. V„ viert op Hemelvaartsdag In Utrecht zijn eerste lustrum. Zeldzaam zacht en De jeugdactle ten bate van het Katholiek Comité voor Slachtoffers van Geloofsvervol ging belooft een geweldig succes te worden. Niettegenstaande de eerste 100.000 kaarten reeds zijn verzonden, Is de helft van de jeugd organisaties nog niet van kaarten voorsten. De afdeellng propaganda. Mlnrebroederstraat llbls te Utrecht, heeft derhalve besloten de actie te verlengen en een tweede honderddul- send-tal kaarten ter beschikking te stellen van die jeugdafdeellngen. die nog geen kaarten aangevraagd of het beschikbare quantum reeds verkocht hebben De heele katholieke jeugd toont door voor- noemd succes zijn levend enthousiasme voor dese katholieke jeugdactle by uitnemendheid. Het heeft Z.H. den Paus behaagd den seer- eerwaarden heer W. van den Hengel, rector van de Bt. Joaefkweekschool te Zeist, te benoemen tot Zijn Geheim Kamerheer wegens zijn groote verdiensten voor de Congregatie van de Praten van bet 8t Oregoriushuia. metalen montuur vastgeklemd. Aan de binnen zijde van de oogglazen liggen helderaichtplaat- Jes, welke ook verwisselbaar zijn. Aan de voor zijde van het gasmaskergelaatstuk zit een ver wisselbaar rubber uitlaatventlel in een, met het rubber van het gelaatstuk verbonden, metalen montuur en beschermd door een metalen dop met bajonetsluitlng. Aan de onderzijde van het gasmaskergelaat stuk bevindt zich een metalen schroefvormig aanslultstuk voor de gasfilterbus. Aan de bin- nenzyde vpn dit aanslultstuk is een rubber In- laatventlel aangebracht. Tevens bevindt zich aan de onderzyde een mibber afvoerbuis voor het verwyderen van vocht. Dit geschiedt door een melkbeweging. Aan de uitlaatsijde bevindt zich een schroef vormig aanslultstuk ter onderlllnge verbinding van de gasfilterbus met het gasmaskergelaat stuk. Het is door een schroefdop met rubber pakklngring luchtdicht afgesloten. De gasfilterbus bestaat o.a. uit een geperste bus, bestaande uit twee deelen, welke onder ling door een omgefelsten rand vast met elkaar zyn verbonden. In het ééne deel zit een rock en nevelfilter, In het andere deel een koolvul- ling. De lucht passeert eerst het nevelfilter en ver volgens het koolfilter. De afscheiding tusschen beide wordt gevormd door een geperforeerde metalen plaat en een schijf linnen gaas. Het nevelfilter bestaat uit schijven dik fll- treerpapler, opgebouwd volgens het Fernez- principe. De luchtinlaatzyde, bestaande uit een kleine opening in de bus, Is door een rubber stop luchtdicht afgesloten. Over de rubber stop is een linnen strook aangebracht, welke weer door een papieren strook, met opschriften, zoodanig is vastgeplakt, dat na verwijdering van de rub berstop deze niet meer In den oorspronkelyken toestand is terug te brengen. Totaal gewicht der gasfilterbus ia 450 resp. 550 gr., het volume voor het vastleggen van gassen 280 rep. resp. 320 cM3. en dat ingeno men door de actieve kool 280 resp. 320 cM3. Het gasfilter biedt 3 uren bescherming tegen fosgeen, 314 uur tegen chloorpicrfne en 13 uur tegen dlphenylchloorarsine. Dit biedt voldoende bescherming, want de burgerbevolking zal nooit gedurende zoo langen tyd een gasmasker behoeven te dragen. Het ligt in het voornemen der Importeurs voor de distributie de hulp te verkrygen van de Vereenlgfngen voor Luchtbescherming, opdat de prijs van het masker niet ten behoeve van den tusschenhandel moet worden verhoogd. Met den nachttrein naar Beriyn hebben de hertog en hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg Vrydagavond om 7 minuten vóór zeven de residentie verlaten. De Koningin deed Haar gasten tot op het perron van het Staatsspoorstatior. uitge leide. antwoordt de minister ontkennend. De in de meergenoemde bijzondere wetten aan den Bedryfsraad toegekende adviseerende be voegdheid heeft voor den minister de aanleiding gevormd om in de Bedrijfsradenwet de be voegdheid van den bedrjjfsraad als orgaan van advies daaraan aan te passen. Hieraan te ver binden een voorstel tot wyzlglng van de in die wet geformuleerde taak van den bedryfsraad als orgaan van overleg, ware naar da meaning van den minister een overschrijding van den opzet der thans voorgedragen wijziging. Verhooging of schrapping van het in artikel 29 gestelde maximum acht de minister, gelet op den omvang van de werkzaamheden der be dryfsraden, voorshands niet noodig. nen worden, wanneer men onverhoopt toch nog een regeling zou moeten treffen. Op dit verzoek werd toen niet ingegaan, doch waar er thans onzekerheid bestaat omtrent de wyze, waarop de situatie op de vlasmarkt zich zal ontwikkelen, heeft de minister alsnog goed gevonden, dat het te velde staande gewas zal worden geschat. Uit deze goedkeuring dient uiteraard niet de conclusie te worden getrok ken, dat de minister thans voornemens is we) een steunregeling te treffen. Als gevolg van de hiervoor genoemde beslis sing hebben de provinciale landbouwcrisisorga nisaties een dezer dagen aan de haar bekende vlastelers een formulier voor de aanvraag van taxatie toegezonden. Woensdagavond heeft een brandje gewoed op de zolderverdieping van een pand aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, waarin de kan toren zijn gevestigd van den particulieren be wakingsdienst ,J> Twee Sleutels". Het uitgebreide onderzoek van de politie heeft aangetoond, dat een kantoorbediende in het kantoor brand heeft gesticht. Hij heeft eet’ brandende krant neergelegd in de nabyheio van bet trapgat, waar diverse andere licht brandbare artikelen lagen. Omstreeks zes uur Is hy weggegaan en tegen zeven uur is de brand uitgebroken. Met een straal op de waterleiding heeft de brandweer het vuur In een oogwenk gebluacht Het onderzoek beeft verder uitgewezen, dat deze brandstichting is geschied, omdat de kan toorbediende sedert geruimen tijd fraude heeft gepleegd ten nadeele van de firma. Hy moest van de kwitanties een IVst aanleggen Daarop vermeldde hij een aantal kwitanties niet. Aan gezien ze niet op de lijst voorkwamen, bleel toch het totaal van de Ujst steeds kloppen met het bedrag, dat op de kwitanties werd geïnd De achtergehouden kwitanties heeft de jongen, de 23-jarige A. J. B., zelf geïnd. Het geld heeft hij op zijn spaarbankboekje gezet. Tot nu toe heeft men vastgesteld, dat er driehonderd gulden is ontvreemd. Het is echter zeer goed mogeiyk, dat de fraude «en veel Proc ter bedrag zal omvatten. Van bevoegde zyde vernemen wy het vol gende Zooals bekend Is heeft de minister van Eco nomische Zaken eenlgen tyd geleden besloten voor vlas van den oogst 1938 geen steunregeling te treffen. Naar aanleiding van dit besluit werd van ver schillende zijden het verzoek gedaan om toch de opbrengst van de met vlas beteelde per ceelen door taxatie te velde vast te stellen, op dat over de noodige gegeven» beschikt zou kun- ]v Van den geneeskundigen pn pharmaceutl- schen hoofdinspecteur van de Volksgezondheid ontvingen wy de volgende mededeeling: In den laatsten tyd Is het meerdere malen voorgekomen, dat personen ernstige verwon dingen van het oog hebben opgeloopen, door het gebruik van z«. gummi-snelbinders ter be vestiging van voorwerpen op de bagagedragers der fietsen. BV het sterk aantrekken van deze gummi- snelbinders kan de metalen ring, waarmede de snelbinder aan de flets bevestigd is, van den haak losschieten en kan de ring met groote kracht tegen het oog worden geslingerd, waar door de hiervoor bedoelde zeer ernstige oogbe- schadlgingen kunnen ontstaan. Om die reden wordt het publiek ernstig ge- waarschuwd, by gebruik van deze snelbinders met de meeste nauwlettendheid toe te zien, dat de ring niet van den haak kan losschieten. Vrijdagmorgen in de vroegte hebben ambte naren van de belastingen, in samenwerking met de marechaussee en de gemeentepolitie van Leens (Gr.), onder leiding van burgemees ter J. N. Spoelstra, een Inval gedaan In de woning van J. F., te Zuurdyk, gemeente Leens dien men verdacht van het clandestien stoken van alcohol. Inderdaad bleek dit vermoeden op juiste gronden te berusten. Twee complete distilleerketels en een hoeveelheid ten deele afgestookte vloeistof werden in beslag geno men. Tegen den stoker is proces-verbaal opge maakt. Biykens het voorloopig verslag verklaarden sommige leden tegen hetgeen wordt voorgesteld ernstig bezwaar te hebben. Het wil den minis ter voorkomen, dat deze leden zich hebben laten leiden door een in tweeërlei opalcht minder Juiste opvatting aangaande de huidige wetteiyke taak der bedrtjfsraden. Vooreerst Immers meenen deze leden, dat de bedryfsraden zijn ingesteld om zich uitsluitend bezig te houden met aangelegenheden van so cialen aard. Naar het oordeel van den minister strookt deze opvatting niet met den Inhoud der bedrjjfaradenwet. Daarenboven wordt door de meerbedoelde leden gesteld, dat In latere byzondere wetten de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereenkoenster 1935 en de vestigingswet kleinbedryf 1937 aan de bedryfsraden is opgedragen een taak ..met het oog op het sociale element, dat de In die wetten bedoelde (economische) regelingen be vatten.” Ook deze meening kan de minister niet deelen. Uiteraard zou het mogelyk geweest zijn, de aanpassing van de Bedrijfsradenwet aan da genoemde bijzondere wetten in wets-technischen zin te doen geschieden door in artikel 23 der Bedrijfsradenwet te spreken van adviseerende bevoegdheid van den bedryfsraad over „al die onderwerpen, waaromtrent op grond van een andere wetteiyke bepaling zyn advies kan wor den Ingewonnen." De aanpassing In den econo- misch-soctalen zin zou dan echter achterwege blijven. De opmerking, dat de bedryfsraden voor het uitbrengen van adviezen over economische pro-',ll blemen niet geoutilleerd zijn, dat zl) op econo- mlsch terrein niet deskundig zijn en op dit ge-'' bied dan ook geen verantwoordelijkheid zullen kunnen dragen, heeft nen minister, als komende van de In het Voorloopig Verslag aan het woord zjjnde leden, verbaasd. De bedryfsraden toch bestaan voor helft uit vertegenwoordigers van de werkgevers, die als by uitstek deskundig op dit gebied moeten worden aangemerkt. Ook van de vertegenwoordigers der arbeiders mag worden aangenomen, dat zy tot beoordeeltng van de aan de orde komende vraagstukken in staat zijn. Dat de voorgesielde wUsiging van artikel 22 aal leiden tot een steeds grootere zeggen schap van arbeidersvakbonden op eea terrein, dat alleen aan de onderin aw is aan moeten worden voorbehouden, kan de mi nister niet onderschrijven. De vraag, door sommige andere leden gesteld, of het niet In het belang van de bedryfsraden zelf zou zyn om de onderhavige wyzlglng terug te nemen, beantwoordt de minister ontkennend. Dat vele leden zich met hetgeen In dit arikel wordt voorgesteld geheel konden wr- eenlgen, vernam de minister met voldoening. De Bedrijfsradenwet behoeft geen wyzlglng om vertegenwoordiging van de hoofdarbel- ders in de Bedrijfsradenwet mogelijk te maken. Kwart voor zeven hield een auto met den konlnkiyken standaard voor den looper naar de koninklijke wachtkamer stil. De hertog stapte het eerst uit, daarna de Koningin en tenslotte de hertogin. De twee volgauto’s boden plaats aan Jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, adjudant, jonkvrouwe C. M baronesse Van Asbeck, hofdame, jonkheer W. Laman Trip, adjudant l.b.d. van de Koningin, oud- adjudant van Prins Hendrik en toegevoega als eeredlenst aan den hertog, en jonkvrouwe A. baronesse Schimmelpenninck van der Oye, hof dame van de Koningin en toegevoegd aan de hertogin als eeredlenst. Na een kort oponthoud In de koninkiyke wachtkamer betrad het gezelschap het perron De hertog en hertogin drukten den leden der hofhouding de hand en Hepen naar hun wagon. y elen van degenen, die tegenwoordig zoo X luidruchtig en lichtvaardig hun afkeer r van „de cultuur” kenbaar maken, hebben slechts "n vaag idee omtrent datgene wat ze be straden. Het Is voor hen zooveel als de samen vatting van de studievakken op de school, waar ze gewoonlijk door bolleboozen werden voorbijgestreefd, niet geheel zonder het te voelen ais een krenking van hun oorspronkeiyk- held en hun gemoedsrykdom, waardoor ze voor het leven toch meer meenden te beteeke- dan deze schoolsche verstan dsmenschjes die kennis zitten te verzamelen met den ijver van mieren en braafjes hun best doen om bij de prysultdeellng een goed fjguur te slaan, maar die, wanneer het er op aan komt, onbe duidende suffers blijken. Cultuur daarmee bedoelen deze oppervlak kige bestrijders altijd het onpractische weten. Ze begrypen niet, waartoe het nuttig zou zijn. En ze dulden vooral niet, dat het erkend wordt. Wat is cultuur? vraagt prof, de Bruyne In zyn geiyknamlg boekje. En dan antwoordt hij: „Cultuur is het omvormen van de natuur, dank zy den arbeid van den geestelijk-bepaalden so cialen mensch, met het oog op het scheppen van goederen, die In zichzelve waardevol zijn en als dusdanig erkend kunnen worden.” Deze begripsbepaling is strikt wetenschappe- iyk en licht ons in over onderwerp en voor werp, stof en vorm van de cultuur. Ze geeft te kennen, waardoor de cultuur zich van andere strevingen onderscheidt, door te zeggen, van waar ze uitgaat en waarop ze zich richt, waardoor ze bewogen wordt, en welk materiaal ze gebruikt. Wy meenen echter, dat men aan de waar de van deze strikt wetenschappelijke definitie niets afdoet, door naast haar een meer samen vattende formuleering voor te stellen, welke dan zou luiden: „cultuur is redelijk natuurbe- dwang”. Hierin is, dunkt ons, alles onderge bracht, wat de aangehaalde begripsbepaling meer uitvoerig omschryft. Immers die drie woorden hebben leder hun afzonderlijke be- teekenis. Cultuur Is r e d e 1 ij k natuurbedwang. Hier mede is te kennen gegeven, dat qlle cultuur den arbeid van een geesteiyk-bepaald wezen ver onderstelt Het dier is niet cultuurvormend uit zichzelf. Het kan den mensch van dienst zijn by den cultuurarbeld b.v. het paard, dat den ploeg trekt, werkt op zyn wyze mede aan de menschelijke bodemcultuur maar dan Is het onderworpen aan de redeiyke bedoeling van den mensch, die de volle verantwoordelijkheid draagt voor het werk. Ook het dier oefent een zeker natuurbedwang uit. De leeuw bedwingt de andere dieren door hen te verschrikken, de bij heeft Invloed op de vruchtbaarheid der bloemen door het overbrengen van stuifmeel, de rupsen kunnen een gewas ernstig, ja doo delijk schaden, sommige planten putten den bodem uit. Ten slotte verslinden de organismen elkander In de groote stofwisseling, die het heelal is. De verscheurende dieren verslinden dieren, andere voeden zich met gewassen. In de heele natuur is een Instinctief natuurbe dwang merkbaar, waardoor de organismen be staan en vergaan. Maar dit is geen cultureele arbeid. Hiertoe is noodig, dat het natuurbe dwang beantwoordt aan de doelstelling en de werking van de rede. Ook in zooverre hy louter door zijn dieriyke Instincten wordt ge dreven, verricht de mensch geen cultuurarbeld. Cultuur Is' vervolgens n a t u u r-bedwang. Hiermede Is te kennen gegeven, wit aan de rede onderworpen wordt by den cultuurvor menden arbeid. Het gebied is wel zeer uttge- strekt. Het Is de geheele natuur. Wie een stuk land omploegt, verricht cultuurarbeld. Wie een telescoop richt en aldus de ver verwijderde sterren onderwerpt aan de waarneembaarheid door het menscheiyk oog, verricht om dezelfde reden cultuurarbeld. De natuur Is In haar ge heel en In al haar geledingen het materiaal van de cultuur. WIJ spreken van bodemoultuur en van de cultures op Java. Hierin Is nog dat oorspronke- lyke begrip van de cultuur bewaard. Immers meestal denkt men bij het hooren van het woordje cultuur niet rechtstreeks aan den land arbeid of aan de ambachten. Cultuur, zoo meent men, ia niet lets van de boerderij, maar van de Landbouwhoogeschool, niet een aan gelegenheid van de planters, maar een liefheb berij VBn de geleerden, verbonden aan den Phytopathologischen Dienst Dit enge cultuur begrip heeft enorme schade gedaan aan onze beschouwing van het verband tusschen de ver scheidene levensfuncties. Hierdoor is weten schap en kunst „van het leven gescheiden” zooals men dat noemt. Zelfs de godsdienst is erdoor losgemaakt van de alledaagsche levens sfeer. Men is aparte terreinen gaan scheppen, waarvan het eene wél en het andere niet cul tureel heette. De doodgewone meubelmaker boort niet by de cultuur, maar de ontwerper van nleuwerwetsche stalen meubels hoort er wel by. Dit is een onjuiste zienswyze. De man, die den boom kweekt, verricht cultuurarbeld en de man, die den boom omhakt, niet uit dierlijke baldadigheid, maar uit doelbewusten drang om de gegevens van de natuur In dienst te stellen van den mensch, verricht eveneens cultuurarbeld. Ztx> ook de man, die den boom «aagt, en de man, die meubels maakt. Overal, waar de natuur wordt bedwongen tot dienst baarheid aan het menschelyk inzicht, daar heeft cultuurarbeld plaats. De monniken, die het woeste land bewerkten, de afwatering re gelden, de bebouwing van 4en akker verzorg den, brachten hierdoor alleen reeds cultuur. Doch de natuur is niet een eenvormig begrip. Tbt de natuur behooren niet alleen de delfstof fen, de planten en de dieren. Ook de mensch «elf en de inborst van den mensch behoort er toe- Ons driftenleven is natuuriyk Het vraagt tedelijk bedwang. Wij spreken dan ook van «lelscultuur, van persoonlijkheidscultuur. Even- «ls de bodemcultuur is dit „redelyk natuurbe dwang.” Xindelijk «Dn er de meer geestelijke, de mln- Deze organisatie telt ruim 150 afdeellngen In ons land met byna 5000 leden. Eenige dui zenden zullen 26 Mei optrekken naar de Dom stad, om na een kerkelijke plechtigheid bijeen te komen in Tivoli, waar on. Z. H. Exc. Mgr dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht en verscheidene wereldiyke autoriteiten aanwezig zullen zyn. Het Verbond heeft de congresgedachte laten varen en voor den middag een Ideëele revue la ten aamenstellen. In den afgeloopen winter is nJ. In alle afdeellngen een gezinsprogramma samengesteld. Als apotheose daarvan zal wor den opgevoerd „Het spel der oude levenswaar den'’. De tekst daarvoor is geschreven door de letterkundigen A. J. D. van Oosten en Gabnël Smit, de regie is In handen van den leekenspel- lelder Jan Muller. De verschillende taferee- len, die door K. J. M. V -ers uit verschillende streken van het land ten tooneele worden gebracht, worden aan elkaar gevlochten door verbindende voordracht van den bekenden priester-radlo-redenaar en publicist Henri de G reeve. Het spel zal een nieuwe uiting worden van het willen en kunnen der katholieke Jongeren en mag als een experiment, dat in breeden kring aandacht verdiend, beschouwd worden. By gelegenheid van het lustrum zal het le denblad „De Keten” in groote oplage en in dubbel formaat verschijnen. In alle plaatsen waar een afdeellng bestaat, zal dit nummer officieel aan autoriteiten worden aangeboden, terwijl de verspreiding ook overigens Intens ter hand zal worden genomen. Het nummer bevat oa. een interessante bij drage van minister mr. M. F. L. Steenberghe. der grijpbare natuurgegevens. Hiertoe behooren b.v. de eigenschappen van de materie, de kleur, de klank. Ook deze zijn materiaal van cultuurarbeld. Ons eigen begripsvermogen een gegeven der natuur. Zoo Is dus ook het ordenen van kleuren en klanken, het ordenen van onze eigen gedachten wel degeiyk cultuur arbeld. Schilderen, dichten, muziek maken redelijk natuurbedwang. Het beoefenen van de logica eveneens. Naarmate het materiaal^ minder tastbaar is, kan men een zekere hiërarchie in de natuur gegevens waarnemen en b.v. de bodemcultuur achterstellen by de beoefening van de logica om de hoogste plaats toe te kermen aan de eigenlijke zielscultuur, doch dan maakt men slechts een graadverschil, geen wezensverschil De vereenzelviging van cultuurarbeld met ar tistieker: of wetenschappelyken arbeid is dus on juist. Of beter: alle bodemcultuur, alle per- sooniykheidscultuur, veronderstelt een zekere mate van aanleg en kennis, en is onafscheide lijk van de menschelijke kunstvaardigheid en intellectualiteit. Bedwang van de natuur Is de cultuur Wil hebben dit woord al verklaard, toen wy onder scheid maakten tusschen het Instinctief en bal dadig handelen van b.v. den bengel, die de boomen langs den weg schendt en het redelyk en doelmatig handelen van den houthakker. Ook zelfbedwang is natuurbedwang. Hij de doelmatigheid behoeft men echter niet te denken aan de onmlddeliyk narekenbare nutmatigheid. Ploegen is meestal op een an dere wyze doelmatig dan gedichten schryven Toch is dichten niet minder cultureel dan ploe gen. Integendeel. Wat maakt hier het onderscheid? Door zijn cultuurarbeld brengt de tot uitdrukking, dat schepping is. Hy legt de wet van zyn verstand op aan al het onbewuste In de natuur. Hij heeft iets In zich van den Schepper, naar Wiens Beeld en Gelijkenis hy werd gevormd. Welnu: dit „scheppend vermogen” stelt hem In staat, de natuur te bedwingen, haar doel matig om te vormen. Hbe oorspronkelijker nu dit vermogen werkt, hoe duidelyker de mensch zijn koningschap oplegt aan de dingen. Het kenteeken van de cultuur is de stijl Vandaar, dat zy, die den styi beheerschen de kun stenaars, de uitvinders, de ontdekkers die het meest oorspronkelyk arbeiden, tuurarbeld In den hoogsten en edelsten vorm vertoonen. De heiligen, die op oorspronkelijke wyze de zielscultuur beoefenen, behoooren dus ook in louter cultureel opzicht tot de mees" scheppende persooniykheden. Trouwens een nieuwe stijl In de ascese is zeker niet van ge ringer invloed dan een nieuwe stijl in de kunst en gaat hier gewoonlijk aan vooraf Dezer dagen ontvingen wy bezoek van den heer Otter, Ud der firma Otter en Groenendijk te Heemstede, die een gasmasker demonstreer de, dat door den eenvoud van zijn behandeling en door zyn lagen prys binnen ieders bereik ligt. Het masker wordt vervaardigd In België te Ongrée door de Soc. Beige de I'Azote. Het masker is het eenige, dat voldoet aan de terecht zeer strenge eischen van het gasmasker- besluit en de invoer ervan is dan ook onlangs by minlsterleele beschikking toegestaan. De keuring van het masker is verricht door den technischen leider van de Hembrug. den heer A. J. der Weduwen, terwijl de Rubberstichtlng het rubbermateriaal heeft onderzocht. Het gelaatstuk wordt in 3 grootten vervaar digd. Het is van rubber en geeft een gasdichte aansluiting op het gelaat. In den rand van het gelaatstuk zijn 6 metalen gespen gevulcanlseerd, waaraan de banden van het rubberbandenstel verstelbaar zijn bevestigd. De oogglazen zitten in een metalen montuur, dat, evenals de oogglazen, verwisselbaar ia. Door middel van een schroefslultlng worden ze, sa men met het rubber van het gelaatstuk, In «en i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5