boven V.V.V Federatie van het Noordzeekanaal KOFA ’s I Ook zij zijn wel kom ALGEMEEN BESTUUR VERGADERT NE EN HB^a. - z* Tentoonstelling van zijn werk in de kunstzaal Boendermaker te Bergen N.H. fwrEMPLXSKI [I>HEEFTE.V 1 F MAANDAG 16 MEI 1938 Doet u ook mee? De garnizoenskwestie HET OUDE LIEDJE KENNELIJK DRONKEN BURGERLIJKE STAND WERKEN VAN LEO GESTEL 2* 04?' Ree -- DE LOONEN IN DEN WESTE LIJKEN PROEFPOLDER Woninginrichting DAT GING NIET DOOR NIEUWE DIENSTREGELING HAD BETER EVEN KUNNEN WACHTEN VOOR GESCHEIDEN ZWEMMEN Ab t&iïsvux J. SPRUIJT - ALKMAAR Geen venten meer op het strand t EUWS ongeveer Ziehier wat deze brief Inhield: f 1321, f 13.00, twee R. K. Vrouwenbond e 1’ I Weekagenda St. Josephs-Gezellen Kiest vmc um utietltuc zang- d. Meüden en «Ju 3 I Zullen de tenten van het vrye strand moeten verdwijnen? Krachtig profeet tegen een in~ grijpende wijziging van het Rykszeewerings-reglement Motorraces Gemeentelijk Sportpark Oprichting monument dr. J. M. van Dam Door de politie werd gisteravond proces-ver- baal opgemaakt tegen een persoon, die zich in kenneljjken staat van dronkenschap in eten café alhier ophield. Hij werd ter ontnuchtering in het bureau van politie opgesloten. nen, in een oplaag van 10.000 ex., groot 64 bis. met 135 foto’s. Het boekje is overzlchteiyk in hoofdstukken ingedéeld en ziet er smaakvol ge ïllustreerd uit. Het Gouden Feest van den R.K. Volks bond. Z. H. Exc. speldt den voorzitter het eerekruts Pro Ecclesia et Pontifice op de borst. Dinsdagmorgen te half acht wordt in de 8t. Laurentluskerk een H. Mis opgedragen voor het overleden lid mej. TermastBruin. De leden worden verzocht hierbij aanwezig te zijn. Feestelijke sluiting clubavond A.F.C. i j. i tin. rooi pat dial ling Kul Has D in 1 dooi bloe drul F. 1 woo: de 1 Cen Bom vakt Keet Com aan men Re in al algei de Cent roep nagei besta gadei ’foto Door de politie is gisteravond het verder rij den belet aan een motorrijder, die niet in het bezit was van een rijbewijs en andere verelschte papieren. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Wij ontvingen de bekende gele dienstregeling der firma Frankenberg, waarop men alle gege- vens vindt over spoor- en tramwegen rondos Alkmaar. Een handige kaart, die, nu alles zoozeer ia gewijzigd, zeker veel geraadpleegd zal worden. stemming). Dé heer H. Njjpels betoogde, dat de onder- 1 De heer het o hecht afdee klank Op gader R. K J. Nil De hield sterk is. Hoe het zy, bijna weer teruggekeerd, tot ontvingen van den Voorzit derofficierenvereeniging Gemeente moet een offer brengen van j 196.000 Geboren: Carel, z. van Jan ter Haar en Lena Kohnert; Cornelia Johanna Maria, d. van Cornells Johannes Berkhout én Hendriks Fe- tronella Jonker; Matthijs Adrianus, z. van Herman Antonius Heldeman en Aleida Man-- demaker. Overleden: Abraham Boor, weduwnaar van Cornelia Kok, oud 88 J.; Christiaan Nlcolaas van den Idsert. gehuwd met Agatha Maria Oudhoff, 71 jaar; Marla Oeertruida de Munk, oud 7 maanden. deelingen namens de redactiecommissie voor den vinding in Den Helder en Huisduinen het wen- nieuwen gids; deze zal over 3 weken verachy- scheiyk maakt, dat er een betere regeling komt STAD! zóó belangrijk, dat hij voornemens is het nog op de as. congresvergadering te plaatsen. De nieuwe bepaling van het Rükszeeweringsregle- ment acht spr. zoo funest voor het vreemde lingenverkeer, dat deze bepaling er uit moet Verschenen is een uitvoerige bijlage van B. en W. over de beschikbaarstelling van gronden voor kazerne en oefenterrein: Nadat het college de onderhandelingen met den minister heeft gememoreerd, waaruit o.a. blijkt, dat het personeel, voor zoover niet in vasten dienst bij de aannemers, door bemidde ling van de Alkmaarsche Arbeidsbeurs zal wor den betrokken, betpogen B. en W. verder: VOOR De ongevallen, die zich op deze baan in den laatsten tijd hebben voorgedaan, hielden dan ook geen verband met de baan, doch met de omstandigheid, dat er aan de grasbaansport nu eenmaal risico’s zijn verbonden, evenals dit aan sommige andere takken van sport het geval Is." Dit advies geeft ons aanleiding u voor te stellen, thans definitief te besluiten, dat ook voortaan motorraces op het gemeentelijk sport park zullen worden toegelaten. welkom in onze stad en erken- it deze groote groep kranige mi litairen, dikwijls gehuwd en met gezin, voor de verwachte economische opleving van het grootste belang is. Zij die het wel meenen met de kunst zullen met vreugde constateeren, dat het bekende echtpaar Boendermaker te Bergen voortgaat op den ingeslagen weg, ’welke beoogt de beste voortbrengselen van onze hedendaagschc kun stenaars onder de aandacht van het publiek te brengen. De heer en mevrouw Boendermaker behooren tot de voornaamste schilderijenver zamelaars van ons land en bezitten een col lectie van eenlge duizenden kunstwerken, waar onder zeer vele, welke zijn voortgebracht door de schilders der Bergensche school. In den af- geloopen winter werd in de sfeervolle tentoon stellingszaal. welke in den tuin van het echt paar gelegen is, een expositie gehouden van het werk der Bergensche school bestaande uit oileverf-schilderyen en een tentoonstelling van teekenlngen en aquarellen, eveneens van Bergensche schilders. Thans zal gedurende eenlge weken een tentoonstelling worden ge houden van het werk van Leo Gestel, den man. nze eerste vreugde over de mogelijkheid dat Alkmaar garnizoen zou krijgen hebben wy vorige week Donderdag geuit in een artikeltje, waarin wjj om. schreven Maandag 8.15 uur congregatie; 8 uur repetitie. Dinsdag 9 uur bijeenkomst van adspiranten. Woensdag 8.15 uur verplichte avond; leden vergadering. Zaterdag vanaf 7 uur gelegenheid tot betalen der contributie. De Zaterdag te Callantsoog gehouden ver gadering van het Algemeen Bestuur van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzee kanaal was door een 18-tal plaatselijke V.V.V.’s bezocht, ook de voorzitter van het HB. van de A.N.V.V. Baron Krayenhof en de directeur van de A.N.V.V., Mr. Planten, alsook de burgemees ter van Alkmaar Jhr. E. van Kinschot woon den een groot gedeelte van de vergadering by. De voorzitter, mr. D. Breebaart, heette allen welkom, in het bijzonder den burgemeester Rehorst van Callantsoog en de andere eere- gasten; van de leden heette spr. in het bijzon der Bergen welkom, over den terugkeer van welke afdeeling spr. zich bijzonder verheugde; ook de vertegenwoordiger van de (gecombi neerde) V.V.V. van Texel werden welkom ge- heeten. Spr. wenschte voorts de afd. Callantsoog ge luk met haar 30-jarig bestaan en haar voor zitter, den heer Vos, met zijn 30-jarig voorzit terschap; namens de federatie was reeds eer- der een bloemstuk gevondene Op den hoek ChoorstraatLangestraat vond gistermiddag een aanrijding plaats tusschen een auto, komende uit de Choorstraat en een wiel- rijdster, rijdende uit de Langestraat in de rich ting van het Kerkplein. De wielrijdster kwam te vallen en kreeg schade aan haar fiets. Tegen den autobestuurder werd door de politie proces verbaal opgemaakt, wegens het geen voorrang verleenen aan van rechts komend verkeer. Het Gouden Féést van den R.K. Volksbond. Z. H. Exc. Mor. Huibers huldigt de moedige werkers. Het gebeurt meer dat op een laatste voor- stelling nog een allerlaatste pleegt te volgen. Zoo is het ook met de aangifte voor het comité tot bevordering van gescheiden zwemmen. Doch hier is het bittere noodzaak. De aangiften be dragen slechts een goede zestig, terwijl er 300 gegarandeerd moeten worden om de voordeelen te krijgen. Hedenavond is er nogmaals gelegenheid zich aan te geven in Het Gulden Vlies. Komt er na niet een belangrijk aantal bij, dan is voor vol gend Jaar alle kans verkeken op eenlgszins gunstige voorwaarden. En dat door de schuld der zwemmers en zwemsters zelf! Hoewel de loonen. welke verleden week zijn uitbetaald, niet zoo slecht waren in vergelij king met die van de week na Paschen, is het in de vorige week, waarvan Vrijdagavond het loon werd uitbetaald, niet zoo goed geweest. In de week na Paschen verdienden de menschen. met inbegrip van f 1.50 voor den Tweeden Paaschdag. f 9.36, f 9.35, f 9.48 en f 13.11. De daaropvolgende week was het voor de ver schillende groepen f 1331, f 13.80, f 13.13, f 13.16 en f 13.35. De vierde week echter waren er twee groe pen van f 1196, een van f 10.49, een van f 10.31 en een van.f 635 per week. Van deze loonen wordt nu nog f 1,- per week Ingehouden voor aflossing vafi het voorschot, ^at de gemeenten hebben verleend aan het be- gm van de plaatsing in de werkverschaffing, voor de z.g. pendagen. Ongeorganiseerden moeten voorts nog f 0.50 worden gekort, zoodat er heden arbeiders wa ren, die met f 4.75 in den zak naar huis kon den gaan. Hoe zij met zulk een bedrag moeten huishouden, hoe zij hiervan gevoed moeten worden en hun lichaam in stand houden Om het zeer zware werk te kunnen verrichten, is ons een raadsel. Eigenlijk ook niet, want ieder een kan op z’n vingers natellen, dat dit on mogelijk is. De R.K. en de Moderne organisatie hebben deze zaak in onderzoek. ..Alleen reeds de bouw hiervan <de ka zerne Red.zal nieuwe werkgelegenheid scheppen terwijl het verblijf van zeker een duizendtal officieren en manschappen het economisch leven van onze stad ten goede zal komen." of veel moet worden vertacht. Mr. Planten stelt voor namens de federatie een request aan den minister van Waterstaat te sturen en de Congresvergadering der A. N. V.V. te verzoeken aan dit request in den vorm van een motie, adhaesle te betuigen. De voorzitter wees nog op de urgentie van dit punt, daar reeds contróleurs zijn aange steld om op de naleving van de nieuwe bepa ling toe te zien. Conform voorstel van mr. Planten werd be sloten. Deze laatste deelde nog mede, dat op het congres drie inleidingenzullen worden gehou den; nJ. door mr. Linthorst Homan, C. V. d. Kon, in Groningen over Provinciaal Vreemde lingenverkeer, door den heer Baumhauer over Nederlandsche Propaganda in Amerika en door spr. zelf over de organisatie van het Vreemdelingenverkeer in Binnen- en Buiten land. Besloten werd de eerstvolgende vergadering te houden in Heemskerk. De afgev. van De Rijp deelde mede, dat zijn afd. zal toetreden, als de Kon. Goedkeuring is verkregen. Nadat gezamenlijk was gekoffletafeld, werd onder leiding van den heer Honschoten een excursie gehouden naar het Zwanenwater, met als einddoel de Lepelaarskolonie. Het gezel schap werd met het zandtreintje door de dui nen vervoerd en toonden zich over deze zeld zame'excursie hoogst voldaan. Medegedeeld werd, dat de Gem. Akersloot over 1938 f 10.subsidie verleent. Blijkens het hierna uitgebrachte Jaarverslag bleek, dat over 1938 van gemeenten en K. v. K. in totaal f 130.subsidie wordt gendfen tegen over f 40 in 1937. Mijnheer de Hoofdredacteur. Bijgaand uitknipsel werd mU toegezonden uit Alkmaar. Blijkens door mj| bekomen Inlichtingen zou dit afkomstig zijn uit het Noord Hollandsch Dagblad. Indien deze inlichtingen juist zijn meen ik er goed aan te doen Uwe aandacht te vragen voor het met rood onderstreepte en U er op at tent te maken, dat er in het Nederlandsche leger nog een niet onbelangrijke categorie be staat. n.l. die der onderofficieren. Indien het op te richten 3e Regiment Lu. A. naar Alkmaar zal worden overgeplaatst (niet .gedetacheerd zal derhalve ook een niet on belangrijke groep onderofficieren in deze stad moeten worden gehuisvest, hetgeen mede het economisch leven aldaar ten goede zal komen. Vertrouwende, dat U met een en ander in de toekomst bij verslagen en berichten in Uw blad rekening zal willen houden, verblijf ik met de meeste hoogachting, -k .M. S. JQH.;^EWJ. Daar'hebben wy-'dta een heel andere fout gemaakt dan wfl oorspronkelijk gevreesd had den. en nog wel een. die wij niet met onbekend heid kunnen verontschuldigen. Want wie. die ooit „theorie” heeft genoten over sterren en strepen, sou mogen Vergeten, dat er ook nog onderofficieren bestaan! Het boetekleed ontsiert den armen zondaar niet. Dies kloppen wjj rouwmoedig op de borst, stamelen peccavl en beloven plechtig het zal Van het dr. J. M. van Dam-comlté alhier ont vingen B. en W. het verzoek, een perceel grond, gelegen op den Noordelijken hoek van de Prinses Julianalaan en den Kennemerstraatweg beschikbaar te stellen voor de oprichting van een monument ter nagedachtenis van wjjfen dr. J. M. van Dam. Het ligt in de bedoeling van het Comité, het gedenkteeken na onthulling aan de gemeente over te dragen. Het monument zal worden ge maakt van Itallaansch travertin met bronzen letters en plaquette. De voorgrond wordt ge vormd door een verdiept gazon met borderplan- ten. omgeven door een haag van coniferen, in overleg met den Plantsoendienst aan te bren gen. Het monument is ontworpen door den ar chitect L. Groen te Helloo. B. en W. ondersteunen gaarne de van piëteit jegens een zeer verdienstelijken burger getui gende bedoelingen van het Comité en zijn van oordeel, dat de gemeente ook harerzijds door te voldoen aan het verzoek van het comité van haar eerbied voor de nagedachtenis van wijlen dr. van Dam moet blijk geven. De gekozen plaats lijkt alleszins voor het doel geschikt, terwijl een goede aansluiting met de beplanting van den Alkmaarder Hout zal wor den verkregen. candidaatstelling, doch had liever gezien, dat badgasten wordt vernield, zooals de Ingenieurs mr. Breebaart op normale wijze (als V3 der Federatie) candidaat was gesteld. Op voorstel van de afd. Hoorn werden mr. Bosman en mr. Breebaart benoemd tot afge vaardigden naar het A.N.V.V.-congres te Ols- terwijk. Mr.. J. P. Bosman deelde voorts ntee, dat de terreinritten niet door kunnen gaan wegens het niet kunnen verkrijgen van een geschikt ter rein. Wel was het Jamboree-tarrein beschik baar gesteld, doch hieraan ontbrak een stuk duingebied; voor gebruik van het aangrenzen de dulnterrein van de Amsterdamsche Water leiding kon geen toestemming verkregen war- uitspreken zonder oplegging van den. De heer Dinkelberg deed voorts eenlge mede- van de R.W.8. voorgeven, doch door de stor men in het najaar. Het is daarom een grove onbillijkheid om de gemeenten te laten op draaien voor dit onderhoud, dat Rijkstaak is. Niet alleen in de Federatie, doch ook in de A.N.V.V. en de Commissie voor Noordzeebad- plaatsen wil spr. ’n krachtige actie voeren te gen deze ingrijpende wijziging, om deze onge daan te maken, of van den minister algeheele ontheffing te verkrijgen. Anders verwacht spr., dat het proces-verba- len zal regenen bij duizendtallen en dan hoopt spr., dat de kantonrechter het schuldig zal straf. (In die op de schilders van de Bergensche school een grooten invloed had en die door zijn oor spronkelijkheid, werkdrift en zijn meester schap in de Nederlandsche schllderswereld een belangrijke plaats heeft veroverd'. Het groote aantal schilderijen en teekenin gen, dat te zien is, is geheel afkomstig uit de collectie Boendermaker, waarin het veelzijdige talent van den schilder wel het best vertegen woordigd is. Men kan er werk aanschouwen uit de Bergensche, Spaansche, Italiaansche. Beiersche en Beemstersche perioden van den schilder, alles met zorg en overzichtelijk ge rangschikt en omvattende den tijd van 1911 tot ongeveer 1934. De voortreffelijke tentoonstelling, waarop ■eer veel prachtig werk te zien is en welke een uitstekend overzicht geeft van Gestel’s werk, werd Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van een groot aantal genoodigden. waar onder de schilder en zijn echtgenoote, officieel geopend door Prof. W. v. d. Pluym. kunsthis toricus aan de Academie voor Beeldende Kun- steiï te Amsterdam. Prof, van der Pluym zei OA., dat evenals de meeste tentoonstellingen vrij gunstig en er zijn voorteekenen, dat de stijgende lijn in de toekomst gehandhaafd blijft. De Commissie tot nazien der rekening, be staande uit den heer C. F. Zeiler, Winder en Brussaard. adviseerde tot décharge van den penningmeester, doch daar deze de bescheiden vergeten had, werd voorloopige décharge ver leend. Hierna volgde een uitvoerig relaas van mr. J. P. Bosman, die mededeelde, dat het hem na veel moeite gelukt was mr. Breebaart candi daat te stellen voör het HB. als eersten candi daat voor de zg. Zedelijke Lichamen, zoodat deze candidatuur vrij zeker was. Tegen een candidaatstelling namens de Federatie ver zette het Dag. Bestuur zich, daar Noordholland reeds door 3 personen in het H.B. vertegen woordigd is. De heer H. Njjpels verheugde zich over deze Zaterdag in den voormiddag kwamen fietsers op den Kennemersingel met elkaar in botsing. De eene wielrijder wilde n.l. nog voor den hem tegemoetkomenden wielrijder het Varnebroek inrijden, wat hem evenwel niet ge lukte. De fiets van den aangeredene bekwam schade. De aangereden fietser, 'de 50-jarige V. uit Den Helder, klaagde over Pijn en werd aan het Centraal Ziekenhuis onderzocht. Het bleek, dat een rib gekneusd was. Nadat hy verbonden was, kon hij zijn weg vervolgen. Tegen den aan rijder, die de schade heeft vergoed, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In onze garnizoensstad voortaan wel dikwijls voorkomen te zullen schrijven over: man schappen, onderofficieren en officieren. Alleen, loopen wij dan misschien weer ge vaar een verontwaardigd protest der Korpo raals op ons dak te krijgen? In ernst nu: wij heeten ook de onderofficie ren van harte nen gaarne, dal Boendermaker ook de •eersten, die moderne kunst in bruikleen afstonden. En hoewel alle verzamelaars een zekere mate van egoïsme hebben, was het echtpaar toch bovenal altruïst en wist het. de kunstenaars beschermend, al tijd den schijn te vermijden, voor Maecenas te willen spelen. Uitvoerig besprak prof. v. d. Pluym het werk en den persoon van Leo Gestel, zijn boezem vriend uit vroeger jaren. Gestel is een man. die het lief en leed der- Nederlandsche kunst in de laatste 35 jaar heeft meegemaakt en die ge worsteld heeft tegen den storm der traditie en ook geworsteld met zijn ideaal, waarbij con cessies hem vreemd waren. Herinnerend aan de jaren 1911 tot 1915. waarin Gestel aan het hoofd van een groep moderne schilders zich baan trachtte te breken, gewaagde spr. van de felle oppositie tegen Gestel’s werk, dat zelfs voor mallotcrie werd uitgescholden en een ge weldige sensatie beteekende in die dagen. Na een overzicht gegeven te hebben van de verschillende werkperioden van den schilder, besloot prof. v. d. Pluym zijn inleiding met een woord van gelukwcnsch aan den schilder en aan het echtpaar Boendermaker. De tentoonstelling zal gedurende een maand dagelijks geopend zijn van 10 tot 4 uur. We hopen van harte, dat velen met groote aandacht deze belangrijke tentoonstelling zul len bezichtigen. „Wij hebben nog getracht de toezegging te verkrijgen, dat de officieren, onderofficieren en manschappen in de gemeente Alkmaar moeten wonen. Gelijk uit den brief van den Minister blijkt, bestaat tegen het opleggen van een der gelijke verplichting, die een afwijking zou vor men van een algemeen geldenden regel, be zwaar. Niettemin nemen wij aan. dat, zoo Alk maar behoorlijke woongelegenheid biedt, zoowel van de officieren als van de onderofficieren en oe buiten de kazerne wonende manschappen de meeaten zich te Alkmaar zullen vestigen. De waarde van de door de gemeente aange boden gronden kan worden gesteld op rond t 65.000.De kosten van het dempen van sloo- ten. het dralneeren van het oefenterrein, het oprichten van een bemallngsinstallatie, het ophoogen van het voor den bouw der kazerne met bijgebouwen behoorende terrein ter grootte van 9 H.A.. kunnen in totaal worden geschat op f 131.000Rekent men daarbij de gekapi taliseerde huur van de 4 terreintjes rondom het vliegveld ad rond f 10.000.dan komt men tot een totaal-bedrag van f 196.000. Wij hebben ons uiteraard de vraag gesteld of voor de gemeente dit offer niet te zwaar is. Wij meenen deze vraag na IrUp beraad ont kennend te moeten beantwoorden. Ongetwijfeld legt dit offer voor lange jaren een tast op de gemeente. Maar wij behoeven naar wjj meenen niet uitvoerig te betoogen, dat. afgescheiden van de Indirecte voordeelen. die uit de vestiging van een garnizoen van ten minste 700 personen (waarin begrepen 30 of ficieren en 60 8 70 onderofficieren) voor Alk maar voortvloeien, het gevolg zal zijn de toe neming van mogelijkheden, die vooral den handeldrijvende!! mlddenstad zeer welkom zul len zijn. Immers aan de bevolking wordt een vaste kern van gezinnen toegevoegd, die over een vast inkomen beschikken en daardoor een stabiele groep consumenten vormen. Alkmaar ziet steeds uit naar expansiemoge lijkheden. Het is u bekend, dat wij gaarne alle gelegenheden aangrijpen om te behouden wat de stad biedt, waarbij wjj ons. getuige het voor beeld van de kaasmarkt, gesteund weten door de burgerij. Nieuwe mogelijkheden van eenlge beteekenls doen zich helkas zelden voor. Thans heeft Alkmaar een kans, die de stad naar ons voorkomt zich niet mag laten ontgaan, al kan niemand met eenlge mogelijkheid in cijfers uit drukken, welk direct profijt deze kans voor de gemeente en haar Ingezetenen kan afwerpen. Dat het directe en vooral indirecte profijt er is. bewijst de mate van belangstelling, die in andere gemeenten voor de vestiging van een garnizoen aan den dag pleegt te worden gelegd. Alkmaar moet zich er op toeleggen uit ver schillende'’ bronnen te putten. De stad is thans wel zeer sterk op. den handel Ingesteld, al speelt de Industrie geleidelijk eên steeds meer betee- kenende rol. Het kan de gemeente slechte ten goede komen, wanneer nu een geheel nieuw element aan haar huishouding wordt toege voegd. een element bovendien, dat, wij zeiden het reeds, door zijn aard de garantie geeft van een bepaalde economische stabiliteit. Bjj de zeer belangrijke beslissing, waarvoor uwe vergadering thans wordt gesteld, zal zij naar ons voorkomt ook dit hebben te overwe gen. Niemand onzer had kunnen voorzien, dat de omstandigheden deze ontwikkeling zouden nejnen. Nu zjj zich op het onverwachtst voor- dSt, moet de gemeente met een open oog voor wat haar belang ook in de toekomst vordert, zich rekenschap geven van wat eest afwijzing van deze transactie zou beteekenen. Doordrongen van de groote beteekenls van het besluit, dat thans moet worden genomen en ons bewust van de verantwoordelijkheid, die deze beslissing legt op uw vergadering en op ons college, doen wü u met volle overtuiging het voorstel, de voorgestelde overeenkomst met het Rijk aan te gaan en daartoe het hierna vol gende besluit vast te stellen.” ook deze tentoonstelling moet worden be schouwd als een geste aesthétique, maar dan in een huis, waar men zich waarlijk thuis ge voelt. Spr. waardeerde het zoo bijzonder in het echtpaar Boendermaker, dat het kunst - verzamelde met een oprechte liefde en over gave. En hoewel het begon met het verzaml- len van oude kunst, had het al spoedig een daadwerkelfjke belangstelling voor de kunst van dezen tijd. Zoo waren de heer en mevrouw Zooals reeds vermeld, vindt deze plaats in het Gezellengebouw op aJ. FHnsaM uur. Er worden geen 'aparte uitnoodlgin^ verzonden, doch langs dezen weg heet het w stuur alle leden met dames hartelijk Met een gezellig samenzijn wordt <ta avond Be sloten. Diploma’s behaald Vrijdagavond werd onder groote belangstel ling wederom het zwemexamen afgenomen voor het behalen van het diploma. Geslaagd zijn: Mevr. R. Krook, mevr. R. v. d. Meljden, mej. W. v. d. Wetering,mej. R. Molenaar, mej. M Kloet, mej. A. Chr. Wester en mej. G. Mjjlhoff. De jongedames A. Haetema, B. Ette, H. Kooy, D. ReUst, G. Kamp, J. Kater, J. v. d. Veer, R. v. d. Riet. S. Boermans. T. Moene, T. Hink, T. Hermes, A. Stam, E. v. d. Veer, J. v. Herwljnen, L. de Jonge, J. Ruiter, B. Beekman, N. Gulde- mond, A. Dijkstra. De heeren K. v. d. Velde, T. G. Kaper. De joogeheeren J. Blees, P. Korstanje, C. Slinger, D. de Jager, H. F. Ferwerda, O. Stem pel, E. Reljst, A. Kloet, G. Blokker. Na afloop complimenteerde Mr. G. C. B. v. d, Feen de Lille, president-commissaris van de Overdekte, de geslaagden alsmede de instrue- trice en de Instructeurs met het behaalde suc ces, daar alle candidaten aan de verelschte voorwaarden hadden voldaan. Hierna was een 9-tal candidaten voor het diploma van de Alkmaarsche Reddingsbrigade aan de beurt. Buitengewoon was de belangstelling van de zfjde van het publiek, dat met groote aandacht de verrichtingen der candidaten volgde. De zware eischen die aan de leden der AJt B. f worden gesteld, beoogen het redden van dren kelingen, die in levensgevaar verkeeren. De uit slag van dit examen moge een bewijs zijn ernstige oefening, daar allen slaagden, n-L M dames C. Bus, C. Rlen, B. Woelders en T. wljn- stra en de heeren J. Bakker, D. Fischer, z- Harder, B. Huiberts en L. Koeman. Met een hartelljk speechje reikte de voor zitter van de ARB., de heer A. Nouwen, de ai- ploma’s uit en huldigde de jury voor het ve werk. B. en W. schrijven: BD de behandeling van ons voorstel, opge nomen in bijlage nr. 173, werd in uw verga dering van 23 December j.l. de wensch geuit, omtrent de doelmatigheid van het sportpark voor het houden van motorraces alsnog het ad vies’ van een anderen deskundige in te winnen dan de in ons voorstel vermelde Kon. Ned. Mo- torwielrljdersvereeniging. Wij hebben omtrent die aangelegenheid in- tusschen de meenlng gevraagd van den com mandant van het korps Motordlenst te Haar lem. die het volgende mededeelt: „Naar aanleiding van uw schrijven, d.d. 33 Maart 1938, deel Ik u mede, dat na een Inge- steld onderzoek ter plaatse tijdens den laatst gehouden wedstrijd is gebleken, dat de Alk maarsche baan geschikt is voor motorwedstrlj- den. De baan zelf levert geen bijzonder gevaar op en heeft verschillende gunstige eigenschappen, o.a. goede grasmat, geen gevaarlijke omraste ring. goede plaatsing voor het publiek en gun- stlgen vorm. De Voorzitter leidde hierna een belangrijk punt in. In 1938 is n.l. van kracht geworden ’n ingrijpende wijziging van het Rljkszeewerings- reglement. Volgens ^et nieuwe artikel 3 sub f tr.» het verboden °P het Noordzeestrand kramen, verkeer van ons land raakt; spr. acht het punt ”et 5^ Fe^efatJe tenten of wagens te plaatsen, of wedstrljdei>te - - - - houden. Alleen op door gemeenten of strandexploita- tie-maatschappijen gepacht strand mogen ten ten enz. geplaatst worden. Mr. Breebaart betoogde, dat dit op het eerste gezicht voor de pachters een voordeel lijkt, doch uiteindelijk 'n padeel is. Het ge pachte strandgedeelte zal te vol worden en tenslotte door de beter-gesitueerden gemeden worden. Voor de bezoekers van badplaatsen is deze ingrijpende wijziging een groot ongemak. Er liggen aan deze wijziging geen motieven van ethischen aard ten grondslag, doch finan- tieele motieven. De taak van de bescherming wordt hierdoor door Rijkswaterstaat afgescho ven op de gemeenten, die voor pacht ’n klein bedrag (circa f 25) betalen, doch honderden, wellicht duizenden guldens kwijt raken aan on derhoud van den dulnvoet,-' die niet door de Voor de eerste veronderstelling pleit het be richt, dat het gedeelte van dit regiment. voorlooplg nar Amsterdam gaat. 400 man - - - onze gemoedsrust was *tj gisteren 'n brief ftter der R. K. On- -XBint Martinus” te utrecht. Daar zou je het dan toch hebben! Het uitgeknipte artikel, by den brief Ingesloten, deed het ergste vermoeden, temeer daar de bewuste passage rood aangestreept was. Men schrijft ons: Uw aandacht, geachte lezeres en lezer wordt nogmaals gevestigd -op een Instelling stede, die nog niet zoovele Jaren bestaat, m».. welke al heel wat bekendheid heeft verworven omdat vele personen en vereeniglngen bil h... terecht komen. Sommige vereeniglngen wekelijks én of meer dere malen. Wjj bedoelen het A.K.D.C., het Alkmaarach» Kleedlng- en Dekking Comité, dat, zooveel als noodig blijkt, zijn deuren opent voor de minst gesitueerden onder onze stadgenooten ook op de ongelegenste tijden. Als' er haast bjj is wordt op verzoek van de een of andere vereeniging of persoon, of op medisch advies, onmiddeliyk hulp verleend aan het gezin waarvoor het wordt gevraagd. En onder die gezinnen zyn er ge lukkig vele die dat waardeeren. Wjj doen dat wel uit een gevoel van menschenplicht, maar stellen, vanzelfsprekend, die waardeering zw op prys. Verschillende vereeniglngen geven ook blijk ons werken te apprecieeren en ataoo is er een zeer prettig contact tusschen het A.KJJ.C. en vele sociale werksters en werkers. In de keten van op sociaal gebied werken de vereeniglngen is die schakel, het AK.D.C. onmisbaar geworden. Vandaar dan ook dat wij de collecte ten behoeve dier vereeniging, welke op 18 Mei as. zal worden gehouden, met warm te wenschen aan te bevelen by de bevolking van onze stad. Ieder geval dat wordt behandeld vraagt gel delijke offers omdat onze prijzen zoo laag mo- geljjk zyn gesteld. Ook al zyn de pryzen der goederen die wy by den-Alkmaarschen Middenstand koopen reeds gereduceerd, die bedragen zyn nog veel te' hoog voor de categorie van menschen die by ons komen, om hetgeen ze zoo brood noodig hebben. Velen, die nu juist niet zoo direct aan maat- schappeiyk werk doen, weten niet hoe moei lijk het is, wanneer iemand een of ander artikel hoogst noodig moet vernieuwen, en men kan haar of hem niet volledig helpen omdat onze financiën niet toereikend zyn. Dat is voor maatschappeiyke werkers al zeer onprettig, doch de belanghebbende is daar niet mee ge holpen. Daarom richten wy tot u het dringend verzoek mee te helpen onze geldmiddelen te versterken en als ’t u niet al te zeer ongelegen komt, onze vlaggetjes niet te beschouwen als een dubbeltjes-kwestie. Koopt dus een A.K.D.C.. vlaggetje om ons comité te steunen en denkt er by als u uw bedrag In de bus werpt: U doet er een goede daad mee, welke zeer op prys zal worden gesteld. Tn den roes van het geluk, als wy het zoo Doemen mogen, waren ons deze woorden uit de pen gevloeid. Later, toen zy eenmaal gedrukt ons tegengrynaden, begon toch het geweten wel even te spreken Want, onder ons gezegd en gezwegen, dat getal duizend was niet veel meer dan cen greep in het wilde weg geweest. Al mogen wy eenig besef hebben van de samen stelling in vredes- en oorlogssterkte van het aloude en roemvolle wapen der infanterie, op het terrein van zoo iets moderns als lucht- doelartillerie is onze kennis, vooralsnog, niet veel grooter dan die van een eerste dags re- eruut. Zoo hebben wy eenlge dagen in angstige af wachting verkeerd, dat beter ingelichten dan wy ons over dat cyfer duizend gevoelig op de vingers zouden tikken. Gelukkig is deze straf oefening uitgebleven. Hebben wy per ongeluk de plank niet al te ver misgeslagen of.... weet men zelf nog niet, hoe de samenstelling van een-regiment van dit wapen zal zyn? tusschen R.W.S. en de gemeenten. Het Ryk dient de stormschade te herstellen en-de ge meente alleen de schade door de badgasten aangericht De héér Kooy, van Bzjten. wees er ter ver- sterklng van het argument van den voorzitter op, dat men daar voor den 2den keer 1 werk spoor 30 m meer landwaarts had moeten leg gen, tengevolge van de afbrokkeling van de duinen. e Baron Krayenhof plaatst zich absoluut op het positieve standpunt van mr. Breebaart; het is een punt, dat heel het vreemdelingen-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14