Met Hr. Ms naar We luisteren naar, RHEUMM1EK 1 Zomer.™ R.K. Volksbond MEER PASSAGIERS DOOR COURANTENREGLAME op reis E4i¥ NIEUWEDIEP TOT GIBRALTAR DINSDAG 17 MEI 1938 Weerbericht Anti-katholiek geetook Woensdag 18 Mei Waarom nog raad? Contingenteeringen -4- Eerst na hard werken was alles „vierkant” VACANTNE Dubbele moordaanslag te Tiel De belastingfraude te Schagen 99 Oost-Indië Dienstmeisje aan groot gevaar ontanapt Met gemengde gevoelena zag de SOO-koppige bemanning Den Helder onder de kim verdwijnen Vergadering van den Centralen Raad te Haarlem Beatuuraverkiezing Gedeputeerden maken het den leden niet gemakkelijk Examen verpleging van zenuw- en jffeeateszieken Oud-wethouder «n winkelier veroordeeld Welkom Y "S’? Ter reede Tanger 12 Mei 1938. den dag tot Dinsdagmorgen, toen de ,Jnvs" den toekomst MTSCKINT een TTTTTTTTTTTTTTTTTTTWTTTTTTTT'PT'PTTT'PTTTTTT'PTTTTTTTTTT'PTTT'PTT solist. diligent soliste. 11.1e eerst te moeten beraden or net nog nut neer --- - zich aan de belangen der gemeente te wijden, rijst, betreffende de verlengde co"tl"8^wB balalalka-kwlntet J A+<b***A*AA*******4***4*»»*AAAA*A**********<b*A***A***********A nu aarlem voor den feest- algevaardlgden aange- s Nadat verschillende telegrammen van ge lukwensch waren voorgelezen, werden de aftredende bestuursleden, de heeren F. Dek ker, Haarlem, Th. J. H. Mouwens, Schiedam en L. H. van Dooyen, Amsterdam, herkozen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Ant. J. M. Angenent, werd goedgekeurd. De afd. Waddlnxveen vroeg grootere aandacht voor het platteland. Het blijkt dat de aanvallen thans op het platteland gericht worden (ap plaus). kwesties voorzitter met die VRAAG HET GRATIS AAN RU DE REISBURSAUX Hoogste barometerstand 788.3 te Janmayen Laagste barometerstand 752.0 te Nordoyan concert. 1130 Gramofoonmuslek. Dit houdt verband met het besluit van Ge deputeerde Staten, die hun goedkeuring ont hielden aan bet raadsbesluit tot aankoop van het landgoed JDer Hlrtler”. Bestrijdt Rhesssatiek, Spit, Ischias, Coastipatl* etc. aiet Fyasoe Salt. Prijs per groote flescb f 1.25. Verkrijgbaar bij lederea drogist of apotheker. De afd. Beverwijk bracht dank aan het be stuur voor het gevoerde beleid en wekte tot groote deelname aan de bedevaart naar Helioo van 10 Juli op. De afd. Gouda pleitte voor een Borgstelllngs- fonds voor werknemers of een volkscredletbank De afd. Vlissingen wees op de groote hiaten inzake het wederzijdsch lidmaatschap. Die moe ten verdwijnen. Het centraal bestuur dient zoo spoedig mogelijk afdeellngen op het platteland te stichten, waar die nog niet zijn. Ook de afd. Heemstede had lof voor het cen traal bestuur en vroeg hoe het verband Is met de R. K. Standsorganisatie voor den Werkne- menden Middenstand. De afd. Amsterdam sloot zich bij den lof aan en wees er op. dat de St. Joeephsgezellen dikwijls zoo weinig afweten van de R. K. Arbeidersbe weging. langen niet te vreem- Nadat het dienstmeisje de eerste werkzaam heden had verricht, gelastte de vrouw haar sterken drank te gaan halen, hetgeen het meis- Ifct bezoek aan Gibraltar duurde van Zon- Je Pertlnent weigerde. Ze zette haar arbeid -- -s_ zestigjarige i dubbelen Na de rondvraag, waarbij allerlei werden besproken, sloot de een dankwoord aan allen die medegewerkt hebben om dit feest te doen slagen. de i een het 15-jarig brandstoffentoeslag. De voorzitter beloofde in dezen diligent te zijn. De gemeenteraadsvergadering van Doorn, die Maandag tegen half drie was ultgeechreven, kon niet doorgaan, omdat bet meerendeei der leden was weggebleven. De absenten waren twee Liberalen, twee Christeiyk-Historlschen en twee SDAP'ers, die hadden medegedeeld, zich eerst te moeten beraden of het nog nut heef'. I VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk veranderlijke later uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regen, Iets koeler. bijna alle van den te juichen zijn, als ook ofllsbond een gezameriiyke ^ordt gemaakt De vo- 8pr. verheugde zich erover, dat in de laatste maanden de openbare meenlng ten opzichte van het benauwende vraagstuk dhr werkloosheid 1» positieve richting tot activiteit blijkt te ont waken. Het ia dringend noodzakelijk dat dt wcrkloozen weer in hun eigen bestaan kunnen voorzien. Het goede, daarmee bereikt is zoo groot dat daarvoor geen inspampng te sterk en geen offer te zwaar kan worden geacht (applaus). Spr. dankte de afd. avond Zondag aan d boden en deelde mede dat op een aparte cen trale raadsvergadering de herziening der sta tuten en reglementen zal worden behandeld. De studiedagen zullen dit jaar van 2023 Augustus In de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voor hout worden gehouden. De algemeens titel is' „Gemeenschap en drieg”. Sprekers zijn dr. Olie rook, dr. Comellsse te Nijmegen, dr. Moller, dr. Domen, prof. Nlekel te Warmond, Pater Jacobs, mr. dr. Verschuur en praeses Drost. Om blad „Zomer” zegt U alles van V o sent Is an Raison tengevolge had; kleine oorzaken hebben groote gevolgen, zegt men dikwijls en meent dit wel licht ook hier weer bewaarheid te zien. Maar ik geloof dat deze dingen door ons niet altijd goed verstaan worden, want als wij slechts de kleine oorzaak zien dan is dat omdat de dieper liggende oorzaken voor ons verborgen bleven, dan Is er eet. bereidheid, een noodwendigheid die langzaam groeide, totdat, als in een over verzadigde oplossing, een klein stofje voldoende Was om de geheele massa te doen uitkrlstalli- seeren. Uw bond is ontstaan omdat de behoefte er was en hy is gegroeid en verstevigd omdat de akker geploegd .was, het zaaisel met zorg werd opgekweekt en het onkruid, zoo dit al mee mocht opschieten, met zorg is gewied. De oude munten uit den tijd van onze Repu bliek der Zeven Provinciën droegen het rand schrift: ..Concordia res parvae crescunt” door eendracht worden kleine zaken groot, en deze spreuk is aan uw bond bewaarheid. Maar ze is eigenlijk tweeledig, al vermeldt de munt het vervolg niet. „Discordla maxlmae dllabuntor”, door tweedracht gaan ook de allergrootste ten gronde. MIJ dunkt de beste wensch dien Ik uvz bond op den weg naar zijn eeuwfeest kan medegeven Is, dat deze spreuk niet aan hem bewaarheid worde. De rede werd beantwoord door den heer J. W. v. d. Akker, die zijn erkentelijkheid betuigde voor de officleele ontvangst en opmerkte, dat dat R.K. Volksbonders. voorzoover mogelijk was, aan het belang van het land hebben medege werkt. Het gouden jubileum van den bond valt juist in een jaar. waarin de 40-jarige regeerlng van H. M. Koningin Wilhelmina wordt gevierd. 40 van de 50 jaar heeft de bond bestaan onder Haar regeerlng en die periode is gekenmerkt door een groeten vooruitgang, niet het minst ten bate der arbeiders. De overheid heeft zich ook het lot der arbeiders aangetrokken. Spr. besloot met den wensch. dat Haarlem moge groeien en bloeien, omdat In de welvaart van een stad ook ligt de welvaart der arbeiders. De voorzitter, de heer J. W v. d. Akker, zelde in zijn openingswoord dat het vijftigste jaar van den bond zeer vruchtbaar is geweest, vooral omdat het zich gekenmerkt heeft door een verdere verdieping op de groote taak, die de Bond heeft. De studiedagen vormden weer het hoogtepunt. Er is een kleine ledenwinst te boeken. Het win nen van nieuwe leden, vooral onder de jonge arbeiders, is een noodzakelijke voorwaarde voor het behoud van een frissche, krachtige organi satie. Na er op gewezen te hebben dat de in voering van „Herstel" in 1937 zoo goed als ge heel haar beslag heeft gekregen, herinnerde spr. er aan, dat „Herwonnen Levenskracht" op 15 Juni as. 25 jaar bestaat. In dien tijd werden meer dan 6000 patiënten naar een sanatorium uitgezonden. Helaas is er een voortdurende wachtlijst van bijna 150 patiënten en deze wacht lijst moet worden weggewerkt. Dat zou het schoonste geschenk voor de jublleerende ver eeniglng zijn. De samenwerking met het Ver bond, de vakbonden en de instellingen was uit stekend. Spr. memoreerde het succes van de Katholieken bij de verkiezingen In 1937, voor een deel mede te danken aan de voorlichting, die de R. K. Volksbond op de ontwlkkelingsavonden «at. Voorts wees spr. uitvoerig op de taak van den bond: mede te werken aan het behoud en de bevestiging van de waarheid, den arbeider bewust te doen zijn van zyn eigen persoonlijkheid en hem maatschappelijk de plaats te geven die hem toekomt. Dat hebben wjj in de afgeloopen 50 jaar bereikt. De naaste toekomst aal het bewijs moeten leveren of men de R. K. arbeiders ala een vor mend deel van de katholieke gemeenschap wil erkennen. Zon op v.m. 5.05 onder nsn. 8.49. Licht op n.m. 9J9 Maan op n m 1L41 onder vjn. 7.12. Laatste kwartier 22 Met De examencommissie vkn de RK. Gestichte- artsen-vereeniging heeft de overgangs-examem afgenomen In Huize „Sancta Maria” te Noord- wijkerhout. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 17 candidates Geslaagd: de leerling-verpleegsters Th. Bal- tussen; H. Brand; A. Dijker; M. Enthoven; Garnier; J. Kamps; C. Kerklaan; F. Tin Meulen; A. van den Ouwelant; A. Schloorl; M- Werkhoven. Tweede overgangsexamen 11 candidates Geslaagd: M. Altorf; P. van Baarle; M ws. N. Broekhuizen; C. Dijker; H. Peelen; A P»" man, M. Reewijk, X de Vries. X Vendrig, Zewald. Om 12 uur volgde officleele ontvangst ten stadhulze, waar de burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk, de volgende rede hield: Het gemeentebestuur van Haarlem maakt gaarne gebruik van deze gelegenheid om uw bond geluk te wenschen by zijn gouden feest. Het komt eigenlijk wel wat achteraan met dezen ‘gelukwensch, want uw feestviering hebt ge reeds achter den rug en ongetwijfeld Is gis teren door meer bevoegden dan ik op welspre kende wijze in het licht gesteld wat de betee- kenis Is van uw bond voor het katholieke volks deel in dit uw diocees. Maar de gelukwensch van overheldszjjde heeft toch nog wel een bijzonder cachet, daar hij niet komt uit eigen kring van geestverwanten, maar van een zijde, die aan geen bepaalde levensbe schouwing of geloofsovertuiging voorrang boven andere toekent, ja deze grondwettelijk niet mag toekennen, maar die aan allen een vrije ont wikkeling waarborgt voor en in zooverre als zij het bestaande gezag erkennen en zich aan Lands wetten onderwerpen. Dat uw Volksbond dit steeds heeft gedaan en van zins is dit te blijven doen, daarvan getuigen niet alleen de woorden van uw bondslied, maar daarvan hebben ook getuigd uw daden in deze halve eeuw. En daarom kan ik ook als vertegen woordiger van die overheid ..met onbeklemde berst" u mijn gelukwenschen aanbieden. Uit uw feestgids heb ik vernomen, dat eei> kleine aanleiding de stichting van uw bona Ingediend zijn wetsontwerpen betreffende da verlengde contlngenteerlng van don^ta»0J*J^ van den invoer van metaaldraadgloeilampen betreffende’ de bij Koninklijk Besluit met m gang van 1 Maart jJ. Ingestelde regeMng v*» den invoer van linnen en/of katoenen knoopt Het was wel een overhaast vertrek uit de haven van Nleuwediep, dat het begin vormde van de reis van Hr. Ms. Java naar Oost-Indië en half Den Helder was nog niet „op post" om familielid, vriend of ken nis op onzen gemodernlseerden kruiser een laatste afscheid toe te wulven. Veertien dagen geleden stond voor de Alk- maarsche rechtbank terecht de voormalige wethouder van Schagen J. Sch. van beroep accountant en belasting-adviseur, thans gede tineerd. die gemengd is in een aantal belasting fraudes en in dit geval beschuldigd werd van medeplichtigheid aan het doen van onjuiste opgaven aan de bétastlng-admlnlstratle, ge pleegd door den winkelier J. B. te Schagen. Ook B. stond toen terecht. De Officier van Justitie had tegen Sch. een gevangenisstraf van een jaar geëlscht en tegen B. zes maan den. De verdedigers mr. Buiskool en mr. Scbolte hadden tot vrijspraak geconcludeerd. Haarlem, Th. J. en H. van Rooijen, Amsterdam, herkozen. In de vacature H. J. werd benoemd de heer Fr. Schets te Vlis- slngen. Het doen voorkomen, met name in het katholieke deel van dit volk, dat door de hooge gezagdragende overheid toestan den worden toegelaten, die het licht niet mogen sien, is onverantwoordelijk met vuur spelen. Ook de katholieke arbeiders sullen dit on.-Nederlandache, tegen onze priesters en het wettig gesag gerichte, het noodzake lijke vertrouwen ondergravende en onze volkseenheid verscheurende gedoe niet dul den. (Applaus.) Spr. vertrouwde dat de re- geering het recht zal handhaven in elk deel van ons land en ter bevestiging van dat recht van haar gesag gebruik aal maken, ook tegen snik onverantwoordelijk gestook. En w(j roepen onsen katholieken vrienden in het Zuiden toe, dat w(j een met hen s(jn In •t handhaven van den Nederlandse hen volks geest, die klaar en zuiver is als de lucht waarin wij leven en w|j niet sullen toe laten dat deae vertroebeld wordt. (Applaus). (Van een bijzondëren medewerker aan boord van Hr. Ms kruiser ,4ava"). In de middagvergadering gaf de kemlelder, Pater Alexander enkele beschouwingen over de kernen. Hjj spoorde tot verderen uitbouw van dit werk aan. De voorzitter deelde een en ander mede over het uitvaardigen van manifesten door het R. K. Werkliedenverbond. Door geldgebrek kon dit niet maandelijks gebeuren. Spr. zette uit een, dat het platteland niet verwaarloosd wordt door den R. K. Volksbond. Het zou zeer toe te vanwege den R. K. V< bedevaart naar Heilo v rlge maal waren er reeds 1100 deelnemers. De grondslagen voor de Volkscredietbank zijn gelegd deelde spr. mede. Het is een zeer moeilijke kwestie, die thans nog niet rijp Is. Zoodra de voorbereidingen gereed zijn worden nieuwe mededeelingen gedaan. De afdeellngen hebben dan een groote taak. De moeilijkheden van het wederzijdsch lid maatschap dienen de afdeellngen zelf op te lossen. De verhouding met de standsorga- nlsatie van den Werknemenden Middenstand is goed. Die met de St. Joseph-gezellenveree- nlglngen is echter niet ideaal en al tijd onbevredigend geweest. Het is handhaven, dat de vereenlglngen als delingen tegenover elkaar staan (applaus). Spr. had de verwachting, dat de hierin verbetering zal brengen. De aftredende bestuursleden P. Dekker, H. Mouwens, Schiedam werden Kuiper Daarom zal voor de velen juist de ouderen die in het belang van de kinderen of het welzijn van de vrouw maar alléén hun plun- jekist of koffer gepakt hebben en voor wie het vertrek van Hr. Ms. „Java” een afscheid voor twee lange jaren beteekent het gevoel wel het best geschetst kunnen worden met de woorden van Lamartine: Partlr c'est mourlr un peu. Maar daarnaast staat een groote groep van jongeren, die hun eerste wereldreis gaan maken, die eindelijk hun droomen vervuld zul len zien, die landen, volkeren en gewoonten sullen ontmoeten, die zoo geheel verschillen van ons klein Nederlandje en zijn nijvere, nuchtere, weinig-romantlsche bevolking; zjj zullen over weldigd worden door de elkaar verdringende nieuwe indrukken; hun karakter en denkwijze zullen er door worden beïnvloed; zij zullen als oudere, wijzere jonge menschen terugkomen. Hen zal het afscheid even met weemoed hebben vervuld; geen mensch ontkomt daar aan, maar het zal niet zoo diep en heftig heb ben ingegrepen in hun veerkrachtig zieleleven, omdat het vooruitzicht van het groote onbe kende, dat zij tegemoet gaan, al het andere overschaduwt. Gelukkig was er niet veel tijd voor sombere of andere gedachten, want dadelijk na het ver laten van de haven werd hard aangepakt. Er waren op den laatsten morgen nog tallooze kisten, koffers, victualie, enz. aan boord geko men, terwijl ook het stof van vele steden door de vaarwelzeggers op het dek en in de verblij ven van Hr. Ms. ,4ava” was achtergelaten. Er ging menig uur mee heen, maar daarna was alles ook „vierkant”, zooals de geijkte term luidt. Den stijven, kouden Noordooster, die al zoo vele dagen in West-Europa de menschen met verkoudheden ea griep bedeelde, hadden wij achterin; hij verloor daardoor veel van zijn kwaadaardigheid en zacht wiegend op de gol ven ploegde het schip zijn weg door een rus tige Noordzee, Engelsch kanaal en Oceaan en de Zondagmorgen, die ons voor Gibraltar zag verschijnen, straalde van warmen zonneschijn, zoodat met één slag alles wat jekker was van het schip scheen weggevaagd. De vaart door het Engelsch kanaal Is altijd weer in hooge mate belangwekkend. Een groot deel van de wereldscheepvaart perst zich in beide richtingen door het smalste gedeelte, bekend als Straat Dover of het nauw van Calais en zelfs een volkomen buitenstaander zal zich hier een Indruk vormen van de enorme betee- kenis, die de scheepvaart voor het verkeer en De Geestelijke Adviseur, Dr. Olierook, hield een toespraak, waarin hij zelde, dat de wour- - den, op dit feest gehoord, moeten worden uit- I gedragen en de resultaten daarvan moeten in de komende jaren getoond kunnen worden. Wij weten, dat we op den goeden weg zijn. Dus I vooruit in eendracht en werklust! Nieuwe tij- - den. nieuwe elschen, nieuwe strijd, maar als I we eendrachtig blijven, kan men niet meer vernietigen, wat we in vijftig jaar hebben op- gebouwd. Op de arbeiders Is de hoop en de verwachting gevestigd, en al worden hun lei ders verdacht gemaakt, toch dienen zij voort te gaan In eendracht te strijden voor al het goede, dat de R. K. Volksbond geeft. Door een harmonieuze samenwerking van geestelijke verdieping en sterke maatschappelijke actie tal veel bereikt kunnen worden. WU katholie ken hebben de toekomst in handen! Gelukkig de mensch die overal wel- gemeenscha-p. Kr zifn lieden een sfeer van opgewektheid om nch scheppen. Hun vriendelijk woord, hun glimlach, hun troostende raad zijn voor zoovelen een hulp. Ze ergeren niemand, ze spreken van niemand kwaad, ze benadeelen geen mensch ze dringen zich niet op, ze bemoeien zich niet met andermans zaken, ze steken hun neus niet in aangelegenheden welke hen niet aangaan. Kortom: er zijn menschen die overal gaarne ge zien worden, die immer welkom zijn bij lief en b(j leed, ja, vooral ook bil leed. Ze deelen in uw blijdschap ze troosten in uw leed. Houd hen tn eer et Welkom I pertinent voort, niet vermoedend wat haar boven convooidienst van Hr. Ms. „Nautilus” overnam, hoofd hing. Even later werd het meisje ultge- noodlgd thee te komen drinken. Hierbij bleek haar, nadat zij een slokje gedronken had, dat er iets in de thee was gedaan. Dit bleek zout zuur te zijn. Haar meesteres, ziende dat slj met haar poging tot vergiftiging geen succes had. sloot de deuren van het vertrek af en bedreigde het meisje met een tweetal messen, die zü uit de tafellade te voorschijn had gehaald. Ten einde raad en in haar angst verklaarde het meisje hierop, bereid te zijn drank te gaan halen. Mevrouw begaf zich hierop naar een an der vertrek om het daarvoor benoodlgde geld te halen, van welke gelegenheid het meisje ge bruik maakte om door een openstaand raam te springen en langs het achterhuis te ontko men. Zij begaf zich ijlings naar de politie, die zij van het gebeurde op de hoogte stelde. Onmid dellijk werd een uitgebreid ondersoek Ingesteld, hetgeen een groote opschudding in de anders zoo stille buitenwijk teweeg bracht. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de vrouw zeer drankzuchtig was en niet in de gelegenheid werd gesteld hieraan te vol doen. zen, die zich verzekerd hebben bij een organl- satle, achtergesteld worden bij de ongeorganl- •eerden, b.v. inzake den brandstoffentoeslag. De Alkmaarsche rechtbank wees heden von nis en veroordeelde na een uitvoerige moti- veering J. Sch. tot acht maanden en J. B. tot drie maandSn gevangenisstraf. Terwijl onder de beproefde leiding van kapi tein Kuiper 't groote schip langzaam de haven werd uitgesleept, kon men vanaf de hooge brug, toen deze de Hoofdgracht passeerde, honder den, misschien* wel duizenden menschen In ijltempo zich naar de buitenhaven zien spoeden, om nog Iets te zien van het Interessante schouwspel, dat t vertrek, van een oorlogsschip naar Indië altijd weer biedt. Men zag moeders, die kinderwagens aanzet ten tot een snelheid, die een Bugattl-raceaüto eer zou hebben aangedaan en ouden van dagen bereikten een tempo, dat deed denken aan het bekende reclameplaatje van Kruschenzout, waar een oude heer, die last heeft van „that Kru- schen feeling" over drie stoelen tegelijk springt! Ik hoop dat het noch den moeders, noch den Inzittenden van de kinderwagens, noch ouden heeren slecht bekomen is. De Oostenwind, die al eenlge dagen stond, was hier de spelbreker; de waterstand zakte tengevolge daarvan zóó snel en tot zulk 'n laag peil, dat het uur van vertrek, dat reeds van drie op twee uur gebracht was, nog meer ver vroegd moest worden, en toen te half twee van uit de machinekamer de mededeellng kwam: „Schip Is stoomklaar", werd door den Com mandant onmlddellljk de order aan de sleep- booten gegeven het schip van den wal te trek ken en bulten de havens te sleepen. Een novum, tevens een aardig en zeer geap precieerde verrassing was, dat op het plankier stonden opgesteld de detachementen van de Landmacht uit Amersfoort, die den dag voor het vertrek de „Java" hadden bezichtigd en zoodoende hadden kennis gemaakt met het hun waarschijnlijk nog onbekende deel der weer macht, dat tot taak heeft buiten de grenzen van het kleine landje aan de zee de eer van de Nederlandsche driekleur hoog te houden en haar te doen eerbiedigen. Mogen meerdere malen deze bezoeken vol gen; zij zullen leiden tot onderling begrijpen en wederzijdsche waardeering, die de hechte basis moeten vormen voor vruchtbare samen werking. En zoo wendde de .Java" dan den steven naar zee; de turbines begonnen, monotoon zoemend, hun arbeid en weldra stuurde het schip met 16 mijlsvaart door het Schulpengat de Noordzee in, haar eerste doel: convooidienst In Straat Gibraltar, tegemoet. Het zal met gemengde gevoeles weest, dat de verschillende groepen dus het leven d# volken beteekent Vooral valt het groote aantal tankschepen op, dat hier, evenals op alle knooppunten van wereldverkeer, passeert en wanneer men dan weet, dat er altijd nog, ondanks gestagen aan bouw, tekort Is aan scheepsrulmte voor ollever- voer, dan dringt de gedachte zich op: de wereld heeft onlesch baren dorst naar olie gekregen en wie de olie beheerscht beheerscht de wereld. Met rechtmatlgen trots zal het dan lederen Nederlander vervullen, wanneer hij bedenkt, welk een voorname rol ons kleine landje bij de productie en verdeeltng van dit vloeibare goud van den hedendaagschen tijd speelt, doordat de leiding van een der belde grootste ollebedrij- ven, de „Koninklijke”, bijna geheel in Neder landsche handen ligt. Het tot stand brengen van dien machtigen Invloed Is het levenswerk geweest van Deterding. Maar meer direct imponeerend, meer gewel dig in zijn verschijnen Is dat andere bolwerk van Engelands wereldheerschappij: Gibraltar. Want de Engelsche Kanaalkust ligt meestal verschblen in een meer of minder dikken mist, terwijl Gibraltar gewoonlijk, en zoo ook op dien prachtlgen Zondagmorgen, helder en geweldig, alies-overheerschend, voor het oog van den zee vaarder uit het blauwe water van de Mlddel- landsche Zee oprijst. En tusschen die door de eeuwen geteekende rots, die als een reusachtige sfinx in zee, dreigend in zijn onbewogenheid, uitsteekt in de Afrikaansche kust Voeren weer scheepvaartlijnen, die het Oosten aardbol met het Westen verbinden. Het zijn evenzoovele slagaderen, waarlangs de levenssappen den Volkeren toevloeien en het is weer het machtige Brltsche rijk, dat dit belangrijkste punt van het wereldverkeer be heerscht vanaf de rots Gibraltar en vanuit de haven aan haar voet, waar de Engelsche slag- vloot een veilige ligplaats vindt. En in de on- mlddellijke nabijheid van die rots, die herscha pen is in een onneembare vesting, speelt zich thans een deel af van de Spaansche tragedie, die tevens de reden vormde van het binnenloo- pen van Hr. Ms. „Java” in de haven van Gi braltar en ons verder optreden In de Straat. Maar men voelt het dadelijk, als bij intuïtie: alles wat zich hier afspeelt, gebeurt onder de waakzaam-spiedende oogen der Engelsche wachters op die hooge rots en bij de gratie van het Brltsche rijk. En men begrijpt ook dadelijk met welk een intensieve belangstelling het sterke Albion den gang van zaken hier en in den geheelen Spaan- schen burgeroorlog volgt, waar in dien Moedigen broederstrijd zooveel machtige bultenlandsche tendenzen merkbaar zijn. Want Engeland kan niet gedoogen, dat een andere groote mogendheid tegenover of naast Gibraltar een even-machtlge basis en even ge weldig bolwerk van wereldheerschappij krijgt, waardoor zijn eigen domlneerende positie zou worden bedreigd. Het beheerschen van dit wereldcentrum is voor dat land een levensbelang, nJ. om zijn scheepvaart te beschermen en die van een vijand te verhinderen* beide voorwaarden voor het voortbestaan van het Engelsche volk. Toen de „Java" door de Straat opstoomde werd hij door verschillende kleine bewaklngs- vaartulgen en een enkel hulpkrulsertje van Franco nieuwsgierig bekeken. ZU kwamen aan- stoomen en wanneer zij het schip voldoende hadden verkend, draalden dj sf en verdwenen weer. HHIUIHHIIIiniHlinilHIIIIIIIUHIinillllKIIHIIUIIIIIIIIIIIIHIIItlMIIIUa De atadstrelnen van Chicago die een ultge- breld net, hoog verheven boven de straten, hebben. a(jn in 198T voor hot eerst van hun diensten gaan vertellen uitsluitend met oou- rantenreelamo. De aanoncee. die Iedere week veraohenon, leverden reede in do tweede helft van dat jaar eed toename op van 4.54 paaaaglere tegen over do overeenkomstige periode in 1836. Bovendien bleek dat nieuwe diensten door dese service-roctamo soer snel Ingang konden vinden. Aangemoodlgd door dit succeo staat voor dit jaar een nog grooter campagne In couranten op net programma. Maandagmorgen heeft mevr. B. geb. K. te Tiel moordaanslag gepleegd op dfëhstmeisje Nelly Nijhof. HILVKR8UM I, 1875 en 41M M. NCRV-Uitzendlng 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schrlftieslng. 8.15 Berichten. 8.30 Oramofoontnualek. 8.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmusiea. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuslek. 11.15 Zang en piano. 12.15 Gramofoonmuzlek. 13.30 Sollstencóncert. 2.00 Gramofoonplaten. 2 25 Utr. Strijkkwartet. 3.30 Gramofoonmuzlek. 3.45 Zang en viool. 4 45 Fellfltatlea. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.30 Causerie over het binnenaanvarlngs- reglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tulnbouwpraatje. 7.46 Reportage. 8 05 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel 8.00 causerie „Toerisme ea kunst”. 8.30 NCRV-Salonorkeet. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Voor amateur-fotografeo. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuzlek. Ca. 11.80—12.00 Schrlftieslng. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-ültzenclng (8.00—1000; 10.20—730 ea 800—11.00) 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 030 Voor de keuken. 10 30 Voor arbeiders in Continubedrijven. 1130 Causerie. 12.00 Gramofoonmuslek. 12.15 Berichten. 12.45—1.45 VARA-Orkest. 2.00 Knlples. 630 Esmeralda-Bepte* m. m. V. I 630—635 Reportage. 7.00 Gramofoonmuslek. 7.06 Koorzang. 8 03 Berichten ANP 8.15 ,Sylvla"-Amuaementaortoaet. 8.45 Radiotooneel. 9.16 ,Bn nu.... Oké”. 10.30 Berichten ANP. 10.36 Hnrpvoordracbt. 11.00 ..Sweetness and Rhythm", concert. 11.16 Fragmenten uit de operette .Das Ml- nlsterlum ut beleldlgt". 11.45 Gramofoonmuslek. DROITWICH, 1600 M. 11 20 Gramofoonmuzlek. 1236 BBC-Varléte-orkeet. 1.05 Gramofoonmuzlek. 1.50—2.20 Klelnorkeat. 3 10 John McArthur Kwintet. 835 Orkest m. m. V. soliat. Het jaarverslag 1937 van den penningmees ter, den heer W. IBtelnmeta, werd evenzoo goedgekeurd. HeVtaluit met een voordeelig saldo van ruim 153 op een eindcijfer van 39.304. De balans 1938 lokte uitvoerige discussies uit, want de financieele toestand van den Bond Is niet zoo heel erg gunstig. Mocht men dit jaar goed kunnen „boeren" dan zal het be stuur overwegen een bedrag te reserveeren voor den Rome-tocht van werklooze leden. De afdeeling Vllssingen stelde voor om bij de daarvoor In aanmerking komende Instanties ernstig aan te dringen op een spoedige tot stand koming van een verbeterde wettelijk ge regelde ouderdomsvoorziening en pensionnee- ring op 60-jarlgen leeftijd. Het bestuur was het met de gedachte van dit voorstel eens en verwees naar het R. K. Werkliedenverbond, dat dit in zijn adres aan de regeerlng heeft bepleit. Verschillende afdeellngen hadden wenschen inzake de steunuitkeerlngen. Het bestuur her innerde eraan, dat de commissie Fockema An- dreae de steunregeling nader zal onderzoeken. Algemeen klaagde men erover dat werkloo- Maandagmorgen werd te Haarlem in t gebouw 8t. Bavo de Centrale Raad gehouden van den Ned. R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem, nadat in de St. Joeephkerk door kapelaan J. R. F. Versteeg de jaarlijksche H. Mis tot Intentie van de levende en overleden leden van den bond was gelezen. zijn ge- laruit de 500-kopplge bemanning bestaat, Den Helder en zijn trouwen wachter, den Langen Jan, onder de heldere kim zagen verdwijnen. Voor de ouderen, die reeds meerdere reizen gemaakt hebben en voor wie groote stukken van den aardbol niet onbekend meer zijn, zal het afscheid van bet gezin zwaarder hebben ge wogen dan het vooruitzicht dat overigens altijd aantrekkelijk blijft de wijde wereld weer te zien met het vele schoons en indrukwek kends, dat zij biedt. Naarmate men ouder wordt, heeft men zich meer gehecht aan het gezin, dat vaak ten koste van zooveel zorg en opoffering Is gekweekt en in stand gehouden, want is er Iets, dat de ge zinsbonden zóó hecht maakt, als de gezamen lijke strijd om het beste ervan te maken, wat er van te maken is? Zondagmorgen hield de Ingescheepte domi néé, Ds. Oegerna, een korten kerkdienst, die voor iedereen verplicht was en waarbij het on derwerp en de gedachtenformuleerlng zóó wel gekozen waren, dat Katholiek zoowel als pro testant er door werden gesticht. 's Middags was het passagieren en wanneer men vanuit zee al een Indruk heeft gekregen van Gibraltar als onneembare vesting, dan wordt die nog versterkt, wanneer men een wan deling rond de rots maakt. Waar de natuur waar even faalde, is de men- schenhand daaraan tegemoet gekomen door tonnen bazalt en gewapend beton en van alle kanten en In alle richtingen staken de kanon nen uit de schietgaten of van bovenaf de rots. Het zal velen niet bekend zijn, dat tusschen het Engelsch gebied en Spanje een neutrale zóne van enkele kilometers ligt. Deze zóne Is een oi>en, onbebouwde vlakte, die geheel is te overzien en waar niemand kan passeeren zon der door de Engelsche bewaking te worden op gemerkt. Bovendien wordt de Engelsche grens gevormd door een hoog, puntig ijzeren hekwerk waarboven en waarachter nog een prikkel draadversperring Is aangelegd. Velen van ons hebben voor dien „barrier" staan kijken naar dat arme Spanje, dat dood bloedt aan Innerlijken strijd. 2 KM. verder lag Llnea, het kleine Spaansche grensstadje, waar over in het begin van den burgeroorlog zooveel Is te doen geweest, en waar, naar een Engelsch grenswachter mij vertelde, de executies by hon derden plaats vonden. Maandagmiddag na vast werken ril niet lezer In Holland werd er door velen gezwom men langszij van het schip in de haven van Gibraltar; ik ael het u In T begin reeds: het is hier zomer met stralenden zonneschijn! Dinsdagmorgen nam Hr. Ms. „Java" den convooidienst over van Hr. Ms. „Nautilus”, die eenlge dagen van een welverdienle rust in hte schilderachtige, gezellige Tanger ging genieten. Om 8 uur ’s morgens meldde zich reeds het eerste schip, de „Slantar” van den Rotterdam- schen Lloyd en regelmatig volgden meerdere: de Palembang, de Tajandoen, de Woensdrecht, Trajanus en Macomo en andere; zij kregen alle eerst een doorzoekingsofficier agp boord en telkens lag vlakbij, als 't ware er bovenop, een FTanco-scbeepje Maar in de verte lag dan de „Java” en fier stak het rood-wlt-blauw af tegen den helderen hemel van de Mlddellandsche Zee en by de ka nonnen en de vuurleidingslnstallaties stonden de menschen klaar om in te grypen, wanneer de eer of de rechten van die vlag die wel licht de eerste der thans bestaande is geweest, die over de wereldzeeën wapperde dat zou den vragen. Eenmaal voer zelfs een hulpkrulsertje van Franco tusschen de „Java” en het geconvool- eerde schip door; hoffelijk was dat niet. En thans, Donderdagavond, ligt Hr. Ms. ,Ja- va” ter reede van Tapger en maakt zich gereed om de doopplechtigheid van Prinses Beatrix te vieren, waarby Hr. Ms. Gezant, de heer Gerth van wyk, aanwezig zal zyn. Morgen vroeg zal het anker weer gelicht worden en de koers zal dan getrokken worden naar Napels, een belangryke stad in een belangryk land, waarover in een volgenden brief meer. w n w as 5.10 Gramofoonmuzlek. -- 5.20 Henry HoII'b orkest. 7.00 Harmonle-orkest m. xn. V. 7.50 BBC-8lngers. 8.20 Geraldo’s orkest en solisten. 9.20 Berichten. 10.00 Orgelspel. 10 30 4de acte ..Das Rhelngold", opera. 11.20 Nachtegalenzang. 11.30 Oscar Rabin’s Band. 11.60 Awing time". RADIO-FARI8, 1648 M. 8.10, 8.66, 1030 en 1130 Gramofoonmuz. 1236 Jane EvrarCfa orkest. 130 Zang. 3.06 Planovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Zang. 4.35 Planovoordracht. 6.20 Glardlno-orkeet. 8.60 Viool en pleno. 9.20 Variétéprogramma. 103011.06 Gramofoonmuslek. KBUIBN, 456 M. 8.50 Orkest. 12.20 Militair concert. 135 Gramofoonmuzlek. 230 Populair concert. 4.60 Orkest en planoduo. 5.60 Cembalovoordrecht. 730 Weensch Symphonle-orkeet m. m. v. sollet. 9.20 Koorconcert. 9.50 strijkkwartet en solisten. 1036 Gramofoonmuzlek. 10.60 Kleinorkest en solisten. 1230330 Danziger Landeecrkeet. BRUSSEL, 382 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 130 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Planovoordracht. 6 50 Gramofoonmuzlek. 7.20 Omroepdansorkest. 630 Symphonle-orkeet en soliste. 9.60 en 10.601130 Gramofoonmuzlek. 484 M. 12 20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Omroepklelnorkeet. 1.50230 Gramofoonmuslek. 5.20 Omroepealonorkest. 5.50 Viool voordracht. 6.05 Vervolg concert. 636, 7.06 en 736 Gramofoonmuslak. 8 20 Klelnorkeet en solist. 5.50 Radiotooneel. 935 Vervolg 1030 en 10* DEUT8CHLAND6ENIWB. 1571 M. 730 Omroeporkest. 830 Orkest, kletnorkest en solisten. 9.20 Koorconcert. 9.50 Gramofoonmuslek. 1030 Berichten. 10.50 Kamerorkest. 11.05 Ber. 1130 Klelnorkeet en solisten. 1230—320 Dansorkest, r on vocaal duo.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14