ONS BLAD De val van zou Soetsjau aanstaande zijn Rijksmiddelen Autobus in ravijn 4 Britsch kabinet gewijzigd Zoon schiet op zijn vader 0 Het nieuws van heden DE JAPANSCHE LEGERS VEREENIGD? 24 dooden bij een hotelbrand DE REIS DER NIEUW- AMSTERDAM DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAB PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS tTACK» DIJJERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Incident aan Fransch- Spaansche grens Meisje verbrand t Het roode Mexico Het spoorwegongeluk Merkwaardige byval te Ede wapens Kingsley Wood volgt Swinton op PERU ERKENT HET IMPERIUM De Fransche defensie* leening overteekend Motorrenner reed op toeschouwers in Beide aporen vr$; electriache geleiding nog niet gereed Geheime organisatie in Syrië ontdekt Groote hoeveelheid gevonden DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN MAYONNAISE SALADESAUS De rechtschen- vier kun. opgerukt Het Chineesche Soetajau-front blijft onwrikbaar, zegt een atafoff icier Een rjjk legaat voor Kard. Hinsley Schilderijen van Ferd. Bol ontdekt? Het alachtoffer door een achot hagel in den buik getroffen Ken Italiaansche delegatie bracht een bezoek aan Mandsjoekwo, waar zij door den leider van het departement van Buttehlandsche Zaken werd ontvangen. Franach militair door Spaanache carabiniere gedood F De opbrengat bleef over April f 3.105.563 beneden de raming Tragisch incident aan boord van een schip Twaalf peraonen werden gewond, terwyl er 22 vermiat worden en twaalf gewonden wegwedatryd in Italië Diplomatieke betrekkingen tua- achen het Vaticaan en Burgoa geregeld DINSDAG 17 MEI 193S EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 191 Vyf dooden tengevolge van een ruzie Ormaby Gore en Lord Swinton zün af getreden Een doode bij een HOTEL - CAFE - RESTAURANT Chineesche successen in Sjansi I t Dek- ss Itter Lord en 3 1 3 Ihn II.1.1 Stand Dinedag M w vaa.: 75K4 Vorige stand: 761.8 ft ft retarls- Birma, Belar von Imrédy, de nieuwe Hongaar- sche minister-president. Het station zelf werd bezet. De belde leger- deelen rukken thans gezamenlijk in Oosteiyke richting op naar Soetsjau, dat nog slechts ze ventig K.M verwijderd ligt. ROME, 15 Mei. (D.N.B.) Minister Ciano heeft den gezant van Peru ontvangen, die hem me dedeelde, dat zijn regeerlng hem beschouwt ais geaccrediteerd bij den koning van Italië, keizer van Abesslnlë. In een brief aan Lord Swinton zegt Chamber- lain, dat hij hem gaarne in het kabinet had gehouden, om te voltooien wat hij zoo grondig begonnen had. Hij moest echter met Swinton er kennen, dat het ministerie van Luchtvaart wel altijd in het nadeel moest zijn, indien de minis ter van Luchtvaart als Lord niet zijn beleid in het Lagerhuis kan verdedigen. Chamberlain moest vandaag zijn kamer hou den .wegens een lichten aanval van jicht. Dien tengevolge heeft hij zijn vanavond voorgenomen bezoek aan Dundee doen vervallen. LONDEN, 16 Mei (Reuter) In het Britsche kabinet zijn de volgende wijzigingen gebracht: Lord Stanley wordt minister voor de Do minions. Malcolm MacDonald minister van Kolo niën. Kingsley Wood minister van Luchtvaart. Maandagmiddag omstreeks drie uur heeft de 22-jarige A Sch., te Geldrop, bU bui- selUken twist van zeer karton afstand een schot hagel gelost op sijn 63-jarigen vader, H. M. Sch., waardoor deae in den buik werd getroffen. De geneesheer Koch uit Geldrop verleen de het slachtoffer de eerste hulp en Het hem overhrengen naar het St. Anna Ziekenhuis tt Geldrop. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk wwi.< «V. 57 ft IS ft 19 3 ende Mis i het :Uen. ach- ledig vrtj- S, A t. löers be- per laan Ung. 1. de 92, I2ft >2ft 15 10% iO !7ft NOORDHOLL ANDSCH DAGBLAD I meer kan uitblijven. Zij voegen hieraan toe, dat dit geenszins zal beteekenen, dat de Japanners hun operaties zullen staken. Ja pan zal de vijandelijkheden voortzetten tot het verzet der Chineezen definitief gebro ken is. „Zelf» Wanneer de Japanners er in zouden slagen den gebeden spoorweg Tientsin— Poekau te veroveren, zouden de Chineezen, die het Soetsjau-front verdedigen, onwrik baar blijven en een uitgebreiden bewegings oorlog voeren tegelijk met een stellingf oor log- De Katholieke Verkenners in België hebben Zondag het vijf en twintig-jarig be staan ban hun organisatie gevierd. Z. Km. Kardinaal van Roey en Koning Leopold sloegen te Brussel het défilé gade. >t staatssecretaris tot minister van ancieel secretaris Ziet van dat schuldbetalingen Lord Harlech (Ormsby Gore) Swinton zijn afgetreden. Het D. N. B. meldt dat nog 22 personen ver mist worden. Het reddingswerk wordt ernstig belemmerd door den vrind en door het gevaar van instorting. De brand, die het hotel vrijwel volledig in de asch heeft gelegd en die met razende snel heid om zich heen greep, is vroeg in den mor gen uitoebroken. Omtrent de oorzaken staat nog niets vast De bekende katholieke weldoenster Mevr. Weguelin, die onlangs is overleden, heeft een legaat van meer dan 50.000 pond sterling nage laten aan Kardinaal Hinsley, om in het bis dom een altaar op te richten, een kerk of een kindertehuis te bouwen of het bedrag te be steden al naargelang de Kardinaal het noodig acht. ATLANTA (Georgia), id Mel. (Havas). By een brand, die een hotel te Atlanta heeft verwoest, zyn twaalf personen ge dood en twaalf gewond. Bovendien ligt nog een twaalftal perso nen onder de puinhoopen begraven en men heeft alle hoop opgegeven, hen nog te kunnen redden. De „Nleuw-Amsterdam” heeft den Am- brose-vuur|pren Maandagavond om 19 uur 40 Greenwichtyd gepasseerd. Hiermede is een nieuw record gevestigd op de lijn RotterdamNew-York. BURGOS, 16 Mel (Havas). De rechtschen zijn ten Zuiden van Allepuz verder opgerukt, en vandaag bereikte de terreinwinst een diepte van vier K.M. De troepen van Franco be- heerschen de dorpen Val de Linares en Alcala de Selva. Generaal Miaja heeft kolonel Segismundo Casada benoemt! tot commandant van het centrale leger, waarover Miaja tot dusver zelf het bevel heeft gevoerd. LONDEN, 16 Mei. (Havas). Vandaag is te Londen uit Baltimore het Amerikaansche s.s „City of Norfolk’’ aangekomen, aan boord waar van zich Zaterdagavond, toen bet schip Het Kanaal binnenvoer. een tragisch incident heeft voorgedaan. Een der leden van de bemanning viel een van zyn kameraden aan, die aan de bekomen verwondingen bezweek. De aanvaller sprong overboord en drie man, die een boot hadden uitgezet om hem te redden, verdronken, als gevolg van bet feit, dat de see tameiyk ruw was. PADANG, 16 Mei. (Aneta) Een autobus met 29 Eropeesche, inheemsche en Chinee- ache passagiers, op weg van Fort-de-Kock naar Padang, is in een ondiep ravyn ge stort. Acht personen zijn hierby zwaar gewond, de overige twintig licht gewond. Een Euro- peesche dame heeft een pols gebroken. De oorzaak was vermoedeiyk het feit, dat de rem niet goed werkte. ROME, 16 Mei (Havas) Tydens den weg wedstrijd voor motorrijders tusschen Milaan en Taranto is de Italiaansche ryder Agostl geslipt en op een groep toeschouwers ingereden. Een landbouwer werd gedood en elf personen wer den min of meer ernstig gekwetst. Agostl is in critieken toestand in een ziekenhuis opgeno men. HANKAU, M Mei (Keuter) De be richten, volgens welke de Japanners den Loenghal-spoorweg hebben afgesneden, worden te Hankau officieel tegengesproken. Integendeel, zoo wordt verklaard, de Ja- pun- De Diaconie van de Ned. Herv. Kerk Naarden heeft eenigen tijd geleden den kunstschilder A. Mulder opdracht gegeven eenlge oude schilderijen, ter grootte van pijn 60 by 90 c.M., te restaureeren. De heer Mulder meent thans, dat men hier te doen heeft met werk van Ferdinand Bol. Deskundigen zullen thans geraadpleegd worden. Toen Zondag de 13-Jiirige dochter van den landbouwer F de Grom, te Oerle, aan bet spek bakken was, geraakten plotseling haar kleeren in brand, waarschyniyk doordat de vlammen in de pan sloegen. De vader, die alleen met het meisje thuis was, kwam op het hulpgeroep toe snellen en trok haar de brandende kleeren van het lichaam. Het meisje bad echter al zulke hevige brandwonden opgeloopen, dat het eenlge uren later overleden is. De dokters Raymakers en Broos waren spoedig aanwezig, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. In den loop van Maandagavond heeft men het spoor ArnhemUtrecht, dat door de trein botsing was versperd, vry gekregen. De ont spoorde trelndeelen zyn naast het spoor ge plaatst. De electrische leiding is, hoewel er met man en macht wordt gewerkt, nog niet gereed. Dit vindt mede zyn oorzaak in de beschadiging van ondergrondsche verbindingen, welke moeiiyk worden opgespoord. Derhalve zullen ook heden nog speciale dieseltreinen den dienst tusschen Arnhem en Ede, waar men in of uit de elec trische treinen overstapt, onderhouden. Reeds in den loop van Maandagavond is* de vertraging van ongeveer drie kwartier aanzlen- iyk teruggebracht, toen het tweede spoor weer open was en in gebruik werd genomen. Alhoe wel het overstappen te Ede meer tijd zal vor deren dan de dienstregeling toelaat, hoopt men heden toch den dienst vrywel normaal uit te voeren. PARIJS, 16 Mel (Havas) De inschryvingen op de eerste Fransche nationale defensieleenlng zyn zoo groot, dat zy verre de vastgestelde vyf milliard overschrijden. Franco heeft tot ambassadeur by den H. Stoel benoemd den oud-minister José Yanguas. Tot Apostolisch Nuntius te Burgos is benoemd Mgr. Gaetano Cicognani, de vroegere Nuntius te Weenen. OE PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdrM regel; Ingezonden Mededeelingen BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE Uitvoerig tarief voo» adverteeren nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd o* Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 et per regel. Volgens een bericht van het Dultsche Nieuwsbureau uit Sjanghai hebbéh zich, nadat reeds eergisteren de verbinding tus schen de voorhoeden tot stand was geko men, de ten Noorden en Zuiden van den Loenghal-spoorweg opereerende Japansche legers zich naby het spoorwegstation Tangs jan vereenigd CERET, 17 Mel. (Havas). Toen de com mandant der te Flgueras in garnizoen liggende carabiniers, majoor Arcadio Gomez Palencia, gisteren de grens naby Coustouges had over schreden, werden op hem schoten gelost door carabiniers. die vervolgens ongeveer 45 meter op Fransch grondgebied doordrongen tot op de plaats waar de gewonde officier was neerge vallen. Nadat zy hem hadden bereikt sleepten zy zyn iyk in de richting van de grens aan den linkeroever van de Rio Mocer, waar het niet mogelyk is nauwkeurig de afbakeningsiyn der beide grenzen te bepalen. Fransche juridische en bestuurs-autoriteiten begaven zich naar de plaats van het incident Uit een onderzoek bleek, dat majoor Palencia gedood werd, toen hy zich op Fransch grond gebied bevond. De Spaansche grensautoritêiten hebben aan den onderprefect van Ceret hun diep leedwezen over dit betreurenswaardige in cident te kennen gegeven. Tevens hebben zy den vertegenwoordiger van de Fransche regee- rlng de verzekering gegeven, dat de carabiniers, die dit incident hebben veroorzaakt, streng zul len worden gestraft en dat onmiddeliyk zeer strenge instructies zouden worden gegeven, ten einde een herhaling van dergeiyke Incidenten te voorkomen. Bevoegde kringen te Tokio verklaren, dat de val van Soetsjau thans niet lang herhaaldeiyk gegeven heeft of zit bet accoard tusschen Italië en Engeland den zegevierenden Hitler zoo dwars, dat de Dultsche pers met politieke bybedoelingen de opdracht krygt het roode Mexicco te pryzen? Het is echter ook mogelyk, dat Duitschland een oogje heeft op de thans vrygekomen Mexl- caansche petroleum en alvast een wit voetje tracht te krygen by den nieuwen eigenaar van deze kostbare grondstof. Zaken zyn zaken ook in een vaak zuiver principieel en idealistisch genoemde politiek. Verder is Colville benoemd*^ voor Schotland, Walter Elliot Gezondheid, en Wallace tót fii van de schatkist. Voorts zyn als parlementaire ondè sen benoemd: Muirhead voor Indië Balfour voor Luchtvaart en Cross voor het mi nisterie van Handel den spoorweg ny nanreng, ongeveer 70 myi ten Westen van Soetsjau; ten Zuiden van de spoor- ryn naby Tangs jan, ongeveer 15 myi dichter by Soetsjau; en ten Zuiden van de spooriyn en ten Noorden van Tsjatsien, ongeveer 15 myi ten Westen van Soetsjau. De dader is onmiddeliyk na het schot ge vlucht, doch heeft zich later in den middag by de politie te Eindhoven gemeld, waarna hy naar Geldrop werd teruggebracht en aan de gemeen tepolitie aldaar overgegeven. De politie heeft het geweer, waarmede het schot is gelost, in beslag genomen. Wat de aan leiding Jot den twist is geweest, is nog niet bekeiid. De vader woonde alleen met zyn soon. Aldus heeft, naar het Chineesche Telegraaf Agentschap meldt, een Chineesche stafofficier verklaard in een interview tydens een zwaar Japansch bombardement. De officier voorspelde, dat de Japanners groote moeliykheden zouden ontmoeten langs den Tientsin—Poekau-spoorweg, waarby hun winsten geen vergoeding zouden vormen voor hun verdere verliezen. De officier baseerde zyn opmerkingen op de ontwikkeling in SJansi, waaruit de Chineezen weigerden zich terug te trekken na de Japansche bezetting van den verticalen Toengpoe-spoorweg. Als gevolg hier van verhinderden zy den Japanners de Gele Rivier over te steken, terwyl zy intusschen 34 districten heroverden. Ten aanzien van den toestand in Centraal Anhwei zeide de Chineesche woordvoerder te Hankau, dat zwaar gestreden wordt rondom Hofei, een strategische stad op 90 KM. land inwaarts. Wanneer de Japanners deze stad zou den veroveren, zou dit hen in staat stellen in WesteUJke richting op te rukken naar Hankau In Sjansi, aldus de woordvoerder, hebben de Chineezen in de laatste maand hun grootste successen behaald. Terwijl de Japanners oor- spronkeiyk vier en een halve divisie in Sjans: hadden omstreeks 90.000 man hebben zy er thans, na het algemeene Chineesche 'tegen offensief, nog slechts ongeveer twee en een halve divisie. Ondanks de Japansche krachts inspanning om Sjansi te zuiveren van Chinee sche troepen, hebben deze, in plaats van terug te trekken, de verloren terreinen heroverd. De mobiele Chineesche eenheden geven den Ja panners een harde noot te kraken. Voor de Chi neezen hebben deze successen groote strategi sche waarde. Men kan daardoor den Loenghal- spoorweg in Honan beschermen. Tusschen 1 Maart en 10 Mei, aldus ten slotte de woordvoer der, zyn 27.780 Japanners in Sjansi gedood. Omtrent den «tr(jd in China >Un de berichten zeer tegenstrijdig; de Japannera meenen ech ter, dat de val van Seetajaa aanWaande ia. Het Britsche kabinet is gewijzigd; Ormsby Gare en Lord Swinton «yn afgetreden. Bij een hotelbrand in Georgia kwamen 24 personen am het leven. Twaalf werden ar ge wand, terwijl er nog 22 vermist worden. Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der L. O.-wet 19M. De opbrengst der Ryksmiddelen te in April 3.105.563 beneden de raming gebleven. BU een twist te Geldrop heeft een 22-jarige jongeman een schot hagel op zijn vader getoet, waarby deae in den buik werd getroffen. - O o MAGER MEM Buil<*nhof li’h’toon 117375 Uui lunch wordt ook op het terras geserveerd OP i tSTENDAGEV pfciai.e schotels In rechtsch Spanje is een wet afgekondigd, waarin met ingang van 1 Juli de hervatting van den rentedienst voor de Spaansche open bare schuld vóór het uitbreken van den bur geroorlog wordt bepaald. Volgens de wet be houdt de staat zich een latere regeling voor van den rentedienst voor het tydperk van het uitbreken van den burgeroorlog tot 1 Juli 1938. Zooals men weet, staat Mexico nog altyd be kend als een land, waar het Marxisme in zyn meest ondraagiyken vorm heerscht. Niet alleen de katholieken ondervinden daarvan de pyn- Wke gevolgen, maar ook andere, niet-marxis- ten, die genoopt zyn in dat toevluchtsland voor Mon Trotzki te leven. Naar men dezer dagen heeft kunnen lezen, heeft de stryd tusschen Mexico en Engeland naar aanleiding van de onteigening der petroleum-maatschappyen door de Mexlcaansche regeering, een zeer scherpen »««n aangenomen. De Britsche releering die in deze onteigening niet wilde berusten beeft Mexico gemaand, een achterstallige schuld te betalen, waarop Mexico, In woede ontstoken, *yn gezant uit Londen terugriep. Op deze ont wikkeling levert de Dultsche pers, die ovei het zlgemeen geen goed woord weet te vertellen landeh en régimes, die maar eenigszins “et het gehate manisme in verband kunnen worden gebracht een uiterst merkwaardig com mentaar. De Frankfurter Zeitung noemt het vu lueken der diplomatieke betrekkingen door Mexico „een krachtige uitdrukking van het Mexlcaansche nationale bewustayn”, terwijl de National Zeitung Mexico pryst, omdat het niet <*«rheerscht wenscht te worden. Moeten wij mt deze nat.-soc. perscommentaren besluiten tat de Dultschers tot het inzicht zyn gekomen, t ook het Marxisme met een krachtig na- “°*taal bewustzyn gepaard kan gaan? Duitschland in die onteigeningspractyken Mexico het volgen van het voorbeeld, Duitschland zelf inzake zyn BEIROET, 16 Mei CD.N.B.) De Syrische politie heeft vannacht een geheime organisatie ontdekt, waarvan het doel geweest zou zyn de afschaffing van het parlementaire stelsel in zyn huldigen vorm. By huiszoekingen sou een groote hoeveelheid wapens en bommen gevon den zyn. Tot nu toe zyn ongeveer 40 personen gearresteerd; hierby kwam het tot schietpar- tyen. De politie bevindt zich in alarmtoestand, doch* tot nu toe is het in het land rustig ge bleven. Over de maand April hebben de Rjjka- middelen f 32.663.187 opgebracht, het geen f 1.826.119 minder is dan over April 1937 en f 3.105.563 minder dan de raming. Over de eerste vier maanden van dit jaar waa de opbrengat f 136.697.799. Dit ia f 2.993.272 meer dan" over de eerste vier maanden van 1937. doch f 6.377.201 minder dan de raming was.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1