Met Hr. Ms naar Oost-Indië Baron Röell her steld HEEMAF foo.- J c VAN NIEUWEDIEP TOT GIBRALTAR I roeien WOENSDAG 18 MEI 1938 Eerst na hard werken Gibraltar, Engelands sleutel van de Middellandsche zee- UTT SC HAGEN VLEESCHKEURING STEUNFRAUDES TE WEESP 0 Werklooeheidtbeztryding Electrisch koken STOOMVAARTLIJNEN Stand der werkloosheid VOETBAL Arbeidsbemiddeling E Vacature aan de gasfabriek Steve Fairbairn overleden VEIUNGOVERÏICHT j Met gemengde gevoelens zag de 500-koppige bemanning Den Helder onder de kim verdwijnen Sympathieke woorden in de zit ting der Prov. Staten De heer P. Stapel acht de vooruit zichten weinig bemoedigend HOLLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW Werkloosheids bestrijding r •tig po onk Sja STOFZUIGER J met den beroem- den S.K.A. motor jNx één model één priji Wederom nieuwe gevallen achterhaald was alles „vierkant” Het Nederlandsch-Indiscii elftal naar Arnhem? r ----- "e f Ter reede Tanger 12 Mel 1938. ▼an St. Alde- idem; ge- week 59 LANGENDIJK van (Van een bijzonderen medewerker aan boord van Hr. Ma. kruiser ,4ava"). KON. HOLL LLOYD EEMLAND, 17 Mei tan B-Aires te Amsterdam. klaard, waarna de vergadering tot Dinsdag J1 Mei om half elf verdaagd werd. n 2 a d t a 1 S By iedere voorbereiding van overdracht sul len deze algemeene voorwaarden uitgangspunt dienen te zijn by de beoordeellng of tot deze overdracht al of niet moet warden besloten. a. de te bereiken prijs dient gemiddeld loonend te zijn, d-wx beter dan thans door de crisismaatregelen verwacht mag worden- b- die Prijs dient te gelden bij instand houding van het prodiptie-apparaat, dus bij handhaving van den export. 1 dat «P dat i en ree 1 Aa onl ret zor we< J de ter wo bei 1 Ms dei va; He nlc 1 noi de me i 1 ven tlge 1 rus rik; Vet VOO lar Tw gee slee var Nes aar een line Zt we br ▼o „C OO ril tei di| en Hc on fis Rn eei het ge- gen; zy zullen leiden tot onderlli en Ernst Hugo Stlnnca s- Hamburg; Emperor, s„ Goole; 23 Giyvlc. a. Rot- s„ West-Afrlka; IJstroom. Londen. Luim uurds Op Zaterdag 14 Mei 1938 stonden in deze ge meente 79 werkloozen ingeschreven, tegen vo rig jaar 41. waarvan in 1938 30 en in 1937 24 in de steunregeling, 95 in de centrale werk verschaffing en 6 in de gemeentelijke werk verschaffing de boggerregellng tegen vorig Jaar 17 in de centrale werkverschaffing. 6 werk loozen maken een wachtweek door, terwijl 2 werkloozen uit hun bondskas trekken. Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V. Langestr. 24, 78, Achterstr. Houttil, Alkmaar, Telef. 4170 poen begrijpt ook dadelijk met welk een leve belangstelling het sterke Albion den gang van zaken hier en in den geheelen Spaan- schen burgeroorlog volgt, waar in dien bloedlgen broederstrijd zooveel machtige buitenlandsche tendensen merkbaar zijn. Spr. feliciteerde den heer Röell met zijn her stel en sprak de hoop uit, dat ook de laatste overgebleven moeilijkheid door het ongeval spoedig weggevaagd zal worden. Wij «toischen u toe, besloot spr., dat, bij voortduring, kan bet zijn nog langen tijd, de ongeschokte kracht en gezondheid voor u bestendigd mogen blijven ter waarneming van het opperbestuur in ons ge west, welks belangen wij steeds met zoo volko men instemming aan uw bekwame handen toe vertrouwd weten. (Applaus). De Commissaris dankte het oudste lid voor Zijn vriéndelijke woorden en de Staten voor hun instemming. Deze uiting van sympathie geeft mjj moed, aldus spr, om mijn werkzaamhedm weer te herbeginnen. Ik zal trachten om nog eenigen tijd de belangen van dit gewest naar vermogen te behartigen. De heer C. H. Luden (C.H.) werd wederom gekoaen tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. De heer L E. van Leeuwen Boomkamp (vacature mr. W. de Rijke, NSJ.) werd als Ud der Staten geïnstalleerd. Dr. 3. G. Dikshoom, eersten geneeeheer-dteee- teur van het provinciaal ziekenhuis te Medem- blik, werd op verzoek eervol ontslag verleend. Adelaar, ma, Bennekom, s„ Het seizoen 1937—1938 is thans vrijwel ge ëindigd. Het grootste gedeelte van den aanvoer aan de veilingen bestaat thans vrijwel uit pro ducten van het nieuwe seizoen. De kool raakt op en de noteerlngen In aanmerking genomen wordt dit tijd ook. De prijzen beginnen weer af te brokkelen. Ongetwijfeld tengevolge van den ge ringen, aanvoer, maar ook wel eenlgszln.' doordat de maximumfactuurprijaen den laat- sten tijd niet verhoogd zijn geworden. De laatste gele kool is Dinsdag te Noord- scharwoude geveild. De prijzen voor deze laat- ste partijen varieerden van f 8.90 tot 10.50 per 100 Kg. De aangevoerde hoeveelheid was niet groot, ruim 4000 Kg. De prijzen van de Deensche witte kool waren ook niet bijzonder gunstig, in vergelijking met de vorige week.en de daardoor gekoesterde ver wachtingen. De vraag uit Scandinavië was schijnbaar te gering, zoodat men geen concurrentie had te vreezee van den export op Duitschland, wijl de Van onzen kant is bij herhaling gewezen op het verkeerde van de hooge prijzen van de electricltelt in onze gemeente. Daardoor werd, zooals wij betoogden, de tyd stilgezet en kwam Behagen ver achter by andere plaatsen. Nu door overdracht van het GEB. de Provincie de zaken in handen heeft, blijkt reeds dade lijk. dat er in Behagen iets zal veranderen. Reeds zijn er velen (de eerste week al tien), die electrlsch sullen gaan koken. Voordien was dit In Behagen onbekend. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. 17 Mei Batavia te Amsterdam. JOHAN VAN OU3ENBARNEVELT. uitrei». Mei van BBlawan. De 8»r4aal-demoeraiea dienden da vei- gende motie ia: De Staten, van oordeel, dat krachtige bestrijding der werkloosheid need sakelijk ia, noodigen God. Stalen nit: le ie bevorderen, dat de werken, die vanwege de provincie af neet help van de provincie la uitvoering zijn, in versneld tempo worden uitgevoerd; 2e aan Provinciale Staten een pian voer te leggen van nlewwe werken, welke deer de provincie of met steun van de provincie h uitvoering kannen werden gebracht. De voorzitter deelde mede, dal deae mede in de vergadering van 81 Mei kan werden toegelicht en verder behandeld. TARAKAN. uitreis, paso, ld Mei Ousssanl MOENA. 17 Mei van Amst. te Batavte TAJANDOEN, uitreis. 17 Met te Port 8-M. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MU- HOLLANDAFRIKA LUN. Homburg Het oudste lid der Staten, mr. de Jong Schou wenburg, vertolkte namens alle leden de erken telijkheid en groote blijdschap nu de voorzitter de leiding weer op zich kon nemen. Spr. her innerde aan het ernstige ongeval, dat den Com missaris op den weg van zijn woning naar het gouvernement trof. Het verblijf van enkele we ken in het ziekenhuis groeide aan tot eenlge maanden. wy allen hebben in deze dagen met u meegeleefd, aldus spr. Groot is de dankbaar heid nu de Almachtige op de tot herstel aan gewende middelen "Zijn Zegen heeft willen schenken en onze beraadslagingen ook thans weder kunnen plaatshebben onder uwe voor treffelijke leiding, waarop het „fortiter In re suaviter in modo” zoo in alle opzichten toepas selijk Is. Spr. ultte zijn waardeering over de omstan digheid, dat de Commissaris ook tijdens zijn ge dwongen afwezigheid van de griffie zijn volle aandacht bleef schenken aan de belangen dar provincie, terwijl hij zelf de belangrijkste aan gelegenheden kon afdoen. Want Engeland kan niet gedoogen, dat een andere groote mogendheid tegenover of naast Gibraltar een even-machtige basis en even ge weldig bolwerk van wereldheerschappij krijgt, waardoor zijn eigen domineerende positie zou worden bedreigd. Het behcerschen van dit wereldcentrum Is voor dat land een levensbelang, nJ. om zijn scheepvaart te beschermen en die van een vijand te verhinderen; belde voorwaarden voor het voortbestaan van het Engelsche volk. Toen de „Java” door de Straat opstoomde werd hij door verschillende kleine bewaklngs- vaartulgen en een enkel hulpkrulsertje van Franco nieuwsgierig bekeken. Zij kwamen aan- stoomen en wanneer zij het schip voldoende hadden verkend, draaiden zij af en verdwenen weer. Het bezoek aan Gibraltar duurde van Zon dag tot Dinsdagmorgen, toen de „Java” den convooidlenst van Hr. Ms. „Nautilus” overnam. Zondagmorgen hield de ingescheepte domi- kente, die de scheepvaart voor het verkeer en dus het leven der volken beteekent Vooral valt het groote aantal tankschepen op, dat hier, evenals op alle knooppunten van wereldverkeer, passeert en wanneer men dan weet, dat er altijd nog, ondanks gestagen aan bouw, tekort is aan scheepsruimte voor ollever- voer, dan dringt de gedachte zich op: de wereld heeft onleschbaren dorst naar olie gekregen en wie de olie beheerscht, beheerscht de wereld. Met rechtmatigen trots zal het dan lederen Nederlander Z wélk een voornanfè rol ons kleine landje bij de productie en verdeeling van dit vloeibare goud van den hedendaagschen tijd speelt, doordat de leiding van een der beide grootste oliebedry- ven, de „Koninklijke", bijna geheel in Neder- landsche handen ligt. Het tot stand brengen van dien machtigen invloed is het levenswerk geweest van Deterding. Maar meer direct imponeerend, meer gewel dig in zijn verschijnen is dat andere bolwerk van Engelands wereldheerschappij: Gibraltar. Want de Engelsche Kanaalkust ligt meestal verscholen In een meer of minder dikken mist, terwijl Gibraltar gewoonlijk, en zoo ook op dien prachtigen Zondagmorgen, helder en geweldig, aUes-overheerschend, voor het oog van den zee vaarder uit het blauwe water van de Middel landsche Zee oprijst. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat het Nederlandsch-Indlsch elftal tijdens zijn verblijf in ons land te Arnhem een wedstrijd zal spelen tegen Vlteuse. Vendome, M The Eknp Rhein, s„ Hamburg; Federiko G terdam: Reggestroom-, - - ms.. Leith: Merel. Het aantal sollicitanten naar de vacante be trekking van admlnlstrateur-bedrijfslelder aan de gemeentelijke Gasfabriek alhier bedraagt 178. van Gibraltar als onneembare wordt die nog versterkt, wanneer deling rond de rots maakt Waar de natuur waar even faalde, is de men- schenhand daaraan tegemoet gekomen door tonnen bazalt en gewapend beton en van alle kanten en in alle richtingen staken de kanon nen uit de schietgaten of van bovenaf de rots. Het zal velen niet bekend zijn, dat tusschen het Engelsch gebied en Spaaje een neurale zóne van enkele kilometers ligt. Deze zóne Is een open, onbebouwde vlakte, die geheel is te overzien en waar niemand kan passeeren zon der door de Engelsche bewaking te worden op- Om een enkel cijfer te noemen, wilde spr, er op wijzen, dat de prijsdaling in een jaar, n.1. van Maart 1937 op Maart 1938 op de we reldmarkt heeft bedragen voor tarwe 23 pet. en voor rogge 21 pet., terwijl ook de gerstprijs niet aan een inzinking ontkwam. Internationaal goed georiënteerde economen hebben dan ook de stelling neergeschreven, dat op verbetering van den Internationalen toe stand niet mag worden gerekend, zoolang de dalende beweging In de Vereenigde Staten niet plaats maakt voor een beweging In tegenge stelde richting. Hierin zag spr. al weer een bewijs, hoe sterk tenslotte een land als het onze van de buitenlandsche conjunctuur afhanke lijk te. BINNBNLANDSCHB HAVENS UMUIDEN. aangekomen 16 Mei, Hamburg; Achilles, s.. MldCl Btettln; Stella, s-, Mlddl. Zes dam; Eenrlann. s„ B^Alrss. 17 Mei: Ousel, s.. Liverpool; Danzig; Euterpe, s.. Bordeaux; Antwerpen; Orpheus, s., Danzlg. Vertrokken 16 Mel. Antje, ma., Londen; Stad Zaandam, s.. Vlaaidlngen. 17 Mel: Acclivity, ma., Londen. Aangekomen 17 Mei, Marnlx- gonde. ma.. Batavia. Vertrokken 17 Mei, Postychev, a. Sunderland; Pan Gothla. tank. Aruba; 15. s„ Rotterdam: v Flintshire, Het was wel een overhaast vertrek uit de haven van Nleuwediep, dat het begin vormde van de reis van Hr. Ms. Java naar Oost-Indlë en half Den Helder was nog niet ,jm poet" om familielid, vriend of ten- nte op’ onzen gemodernteeerden kruiser een laatste afscheid toe te wulven. prijzen belangrijk hooger waren dan den voor dat land vastgestelden maxlmum-prijs. Dinsdag werd van 8.40 tot 9.80 per 100 Kg betaald voor de Deensche witte kool. Woens dag werden nog weer eenlge hoeveelheden uit de hand verkocht. De prijzen voor deze uit de hang verkochte kool waren 10 per 100 Kg. Den volgenden veillngsdag kon men deze prij zen lang niet handhaven. Te Broek op Langen- dijk werd van f 8.50 tot /9.2o (of eigenlijk andersom) besteed. De noteerlngen zakten vin ƒ9.20 op ƒ8.50. Te Noordscharwoude begun men hooger. Met 10.40 per 100 Kg., doch ook hier gingen de prijzen omlaag, zoodat tenslotte pl.m. ƒ9 per 100 Kg. betaald werd. De laagste prijs was daar ƒ8 90 per 100 Kg. Zaterdag werd nog weer eens een partij Deen- sche witte gepresenteerd.In het begin werd f 10 per 100 Kg. betaald voor een gedeelte, doch de rest van de party liep tót op 8.50. Ze werd opgehouden, doch later gedeelteiyk uit de hand verkocht voor /8-50. Voor het toen nog over- biyvende was niet eens meer ƒ8.50 te maken Het was dus wel mooi op tijd afgeloopen met de kool. Roode kool werd alleen Zaterdag aangevoerd en wel te Noordscharwoude. Ook hiervoor wa ren de pryzen niet hoog. De noteerlngen zijn zoo langzamerhand niet onbelangrijk gedaald, wy noteerden ƒ8.70 tot ƒ9.20 per 100 Kg. De aanvoer was zeer gering; 900 Kg. De aanvoeren van oude aardappelen zyn niet belangrijk. Er werd te Noordscharwoude 250 Kg. verhandeld. De prijs was ƒ3.40 per 100 Kg. voor bl. eigenheimers. Men hoopt te Broek op Langendyk de vol. gende week reeds vroege aardappelen aan de markt te krijgen. De Jonge groenten verheugen zich in een goede belangstelling, hetgeen wel te verklaren te door het buitengewoon schrale voorjaar. De tuinders zyn hier zeer om regen verlegen. De akkers zyn zoo droog, dat het gewas niet erg meer groeit. Wanneer er nu eens wat regen zou komen, zouden de vroege aardappelen onge- twyfeld nog weer een stuk van den door den nachtvorst veroorzaakten achterstand kunnen Inhalen. De prijzen van de rabarber loopen langzaam aan op. Men begon deze week met iets boven /5 per 100 bos, tot /590. Later betaalde men ƒ7.70 tot ƒ8 20 per 100 bos en Zaterdag zelfs ƒ8.60 per 100. Een der oorzaken van deze prijs- styglng te «rel, dat de bossen zwaarder worden gemaakt en men elders per Kg. veilt, zoodat naar verhouding de prijzen per bos hier hooger kunnen zyn dan bijv. In Amsterdam. De bloemkoolpryzen biyven vry hoog. De aan voeren nemen Iets toe. Eerste soort werden Vrydag verhandeld voor 20 tot 20.90. Tweede soorts noteerden van 15 tot 16.90 per 100. Te Noordscharwoude betaalde men voor eerste soort ƒ20 tot ƒ21 per 100. Ook de aanvoeren van tomaten worden groo- ter Vrydag was de totaal aanvoer 250 Kg. De prys van de A’s Is iets teruggeloopen. In het begin van de week betaalde men hier voor ƒ44.60 tot ƒ44.90 per 100 Kg. Vrijdag was het 43.40 De B’s zyn vrywel gelyk gebleven. Men betaalde 43.30 tot 43.50 per 100 Kg. C maak te Vrydag een paar dubbeltjes per 100 Kg. meer dan Dinsdag. De noteerlngen waren ƒ41 tot 41J0. CC bracht 25.30 per 100 Kg. op. I De Commissie van uitvoering van den Vleeschkeurlngsdienst in den Kring Barslnger-. hom vergaderde Maandag ten kantore van de inrichting. Aanwezig de volledige commissie. De voorzitter, de heer O. O. Loggers, opent met een woord van welkom en spreekt den wensch uit, dat de directeur, de heer de Boer, spoedig hersteld uit het ziekenhuis zal mogen terugkeeren. In het byzonder wordt welkom geheeten de heer Nolet, die als vertegenwoordiger van de gemeente Harenkarspel voor de eerste maal de vergadering bywoont. Het rapport van het Accountantskantoor J J. de Vries over de.contröle van het eerste kwartaal 1938 wordt voor kennisgeving aange nomen. De regelingen Inzake de aansluiting van dt buitengemeenten by den destructor en de rege ling voor de toetreding van Harenkarspel tot den Keuringsdienst zyn goedgekeurd. Ten behoeve van den dienst te een kasgeld- leenlng gesloten by de Ned. Mlddenstandsbank tegen een rentevergoeding van pet. De Dlrecteur-Generaal van de Volksgezond heid, Dr. van den Berg, heeft met Prof. Berger en Dr. Bwart een bezoek aan de Inrichting ge bracht. De Dlrecteur-Generaal betuigde zyn groote tevredenheid over de inrichting en over de aan sluiting van de buiten den Kring gelegen ge meenten. Het Jaarverslag, de verlies- en winstrekening en de balans over 1937 worden goedgekeurd. De Kleine Commissie wordt gemachtigd tot aanschaffing van een vetpers, ten einde het mogeiyk te maken diermeel te fabriceeren met een lager vetgehalte en een hooger eiwit gehalte. By de rondvraag dankt de heer Nolet voor de woorden van welkom en hoopt op een prettige samenwerking. De heer Klerk brengt den voorzitter hulde voor de wijze, waarop hy leiding heeft gegeven by de uitbreiding van den Keuringsdienst met de gemeente Harenkarspel én de aansluiting van alle buitengemeenten by den destructor. De heer Loggers dankt voor deze woorden maar merkt op, dat deze goede resultaten «ün verkregen door dén gemeenschappeiyken arbeid en de goede samenwerking van de Groote en Kleine Commissie. Hierna volgt onder dankzegging sluiting. Op Maandag 16 Mel JJ. stonden in deze meente 96 werkzoekenden Ingeschreven, waar van 27 grondwerkers, 11 timmerlieden, 2 opper mannen, 1 afschrijver, 6 arbelders-chauffeurs 34 landarbeiders, 10 losse arbeiders, 2 kantoor bedienden, 1 filiaalhouder, 1 lynwerker en 1 ty pograaf. Vorig Jaar stonden in de zelfde werkzoekenden ingeschreven. Heemskerk, Mlddl. Zee; Nervus. s„ S-J laatst Rotter- De Provinciale Staten van Noord-Hnharvl kwamen Dinsdagmorgen om half 12 in eerst* gewone zitting 1938 in het gouvernementsgebouw té Haarlem byeen. onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, mr. dr. A. Baron öell. De voorzitter herdacht allereerst het overly, den van het statenlid, den heer J. Ringers uit Alkmaar, die 7 jaar deel uitmaakte van de ver gadering. Naar buiten te hy nimmer op d«n voorgrond getreden, aldus spr., maar hij genoot het vertrouwen en de vriendschap van alle par* tyen, van zyn persoon ging gezag uit, door zUu kennis, ervaring en plichtsbesef. Vooral te Alkmaar nam hy een vooraanstaan de plaats in. Spr. ultte de erkenteiykheld van de provincie voor al hetgeen de heer Ringers in haar belang tot stand hielp brengen. vervullen, wanneer hy bedenkt, gemerkt Bovendien wordt de Engelsche grens gevormd door eer. hoog, puntig yzeren hekwerk waarboven en waarachter nog een prikkel draadversperring te aangelegd. Velen van ons hebben voor dien „barrier" staan kyken naar dat arme Spanje, dat dood bloedt aan inneriyken strijd. 2 KM. verder las Linea, het kleine Spaansche grensstadje, waar over in het begin van den burgeroorlog zooveel is te doen geweest, en waar, naar een Engelsch grenswachter my vertelde, de executies by hon derden plaats vonden. Maandagmiddag na vast werken ril jilet lezer in Holland werd er door velen gezwom men langszy van het schip in de haven van Gibraltar; ik zei het u in 't begin reeds: het te hier zomer met stra lenden zonneschyn! Dinsdagmorgen nam Hr. Ms. „Java" den convooidlenst over van Hr. Ms. „Nautilus”, die eenige dagen van een welverdiende rust in hte schilderachtige, gezellige Tanger ging genieten. Om 8 uur 's morgens meldde zich reeds het eerste schip, de „Slantar" van den Rotterdam- schen Lloyd en regelmatig volgden meerderede Palembang, de Tajandoen, de Woensdrecht, Trajanus en Macomo en andere; zy kregen alle eerst een doorzoeklngsofficier aan boord en telkens lag vlakby, als 't ware er bovenop, een Franco-scheepje. Maar in de verte lag dan de „Java” en fier stak het rood-wit-blauw af tegen den helderen hemel van de Middellandsche Zee en by de ka nonnen en de vuurleldingslnstallaties stonden de menschen klaar om in te grijpen,_^wanneer de eer pf de rechten van die vlag die wel licht de eerste der thans bestaande te geweest, die over de wereldzeeën wapperde dat zou den vragen. Eenmaal voer zelfs een hulpkrulsertje van Franco tusschen de „Java" en het geconvool- eerde schip door; hoffelyk was dat niet. En thans, Donderdagavond, ligt Hr. Ms. ,4«- va" ter reede van Tanger en maakt zich gereed om de doopplechtigheid van Prinses Beatrix te vieren, waarby Hr. Ms. Gezant, de heer Gerth van Wyk, aanwezig zal zyn. Morgen vroeg zal het anker weer gelicht worden en de koers zal dan getrokken worden naar Napels, een belangrijke stad in een belangrijk land, H. C. W. M HEEMSKERK. 16 Mel n.m. van Amsterdam. NIJKERK. vertrekt 21 Mel van Beira Lorenzo Marquee. HOLLAND—O.-AZIE LIJN GROOTEKERK. thuisreis, 16 Mel V. Hongkow ROTTERDAM—Z-AMERIKA LUN ALPHERAT uitrei», passeerde 15 Mel OU»«^ HALCYON LIJN STAD ARNHEM, naar Repel. Mel Oueeeant 8TAD DORDRECHT, 16 Mel Gaardingen. STAD AMSTERDAM, naar Lulea, Mel Holtenau. Op 75-Jarigen leeftyd is in Engeland over leden Steve Fairbairn, een groote figuur un de roelwereld en ontwerper van den bekendso Falrbairn-styi. Onze vooruitzichten zyn dus in het al gemeen nog weinig bemoedigend, wat niet wegneemt, dat wy toch willen blyven ver trouwen op eigen kracht om de moeilyk- heden te boven te komen. Tenslotte zeide spr. het waarschyniyk te achten, dat men staat voor een ommekeer In de regeerlngsbemoeilngen met den landbouw, welke wel eens zou kunnen leiden tot een zeer zware, door de landbouworganisaties te dragen verantwoordeiykheid. Tijdens de byeenkotnst heeft de secretaris. Ir. T. P. Hulsman, een inleiding gehouden overs- ,X>e overname van de uitvoering der landbouwcrtetemaatregelen door de landbouw organisaties.” Spr. zeide het Innemen van een standpunt ten opzichte van deze materie in overleg met zusterorganisaties urgent te achten. Gezien de beschutting allerwege en de uitspraak van den minister, dat niet onder de landbouwcrisiswet. maar wel als de landbouw zelf gaat organl- seeren, hy zyn medewerking wil verleenen tot het verkrygen van een betere economische po sitie, meent het hoofdbestuur, dat het zich In principe voor de overdracht der maatregelen moet uitspreken. De verantwoordeiykheld. welke de organisaties by overdracht op zich nemen, maakt het stellen van voorwaarden, waaraan voldaan moet zyn, echter onontbeeriyk. De voornaamste voorwaarden zyn: In „Krasnapolsky" te Amsterdam te de 146ste algemeene vergadering gehouden van de Hd- landsche Maatschappy van Landbouw. De voorzitter, de heer P. Stapel C.zn. her dacht in zyn openingswoord den overleden oud-voorzitter en eere-voorzitter van het be stuur. dr. H. J. Lovink. Met hem te heengegaan een der stryders voor het landbouwbelang, die op tal van zaken, welke In deze roerige tyden stand hebben weten te houden, het specifieke stempel van zyn inzicht, doortastendheid en werkkracht heeft gedrukt en ze Juist daardoor een waar borg heeft gegeven, te kunnen en te zullen blyven bestaan. Zyn levenswerk heeft hem een monument gebouwd, dat herinnert aan wat hy was voor den Nederlandschen landbouw, waaraan zyn naam onverbrekeiyk verbonden zal blyven tot in lengte van dagen. Nu hy van ons te heengegaan, rust op ons en het nageslacht de plicht zyn nagedachtenis te blyven eeren. om al datgene, wat hy tot stand wist te brengen met een ver-voorult- zlenden blik in de toekomst, den landbouw ten zegen. Hy ruste In vrede. Staande hoorde de vergadering deze woorden aan. Wat den toestand in het afgeloopen Jaar betreft, zeide spr-, dat 1937 ons niet heeft gebracht, wat wellicht by den aanvang daarvan, dat onder bemoedigende vooruit zichten begon, werd verwacht. De oorzaken van de opleving bleken weinig stabiel en op heden moeten wy constateeren. dat alles byeen genomen een zeer verward beeld geeft van den algeheelen toestand, waarby het er voor den landbouw zorgeiyk uitziet. Het einde van 1937 gaf een sterke prijsdaling te zien, welke daling voor zoover dit jaar ver streken te, nog heeft aangehouden, zy het dan ook, dat de daling in 1938 niet zoo Intensief was als in het einde van 1937. De oorzaken schrijft men eenerzyds toe aan de zeer onrustige en verwarde politieke con stellatie in de wereld, terwyi men anderzyds den toestand in de Vereenigde Staten van Amerika en toenemende voorraden van goe deren voor een zeer groot gedeelte daarvoor- verantwoordelijk stelt. Naar wy vernemen heeft het onderzoek, dat op last der Amsterdamsche Justitie sinds eeni gen tyd te Weesp wordt ingesteld door ryks- controleurs van de steunverleenlng, met mede werking van den brigadier der ryksveldwacht, weer nieuwe knoeieryen Inzake de steunuitkee- ring aan het licht gebracht. Een drietal werkloozen had In December, toen een groot aantal boomen op de Nleuwstad moest worden gerooid, aan den gemeente-op- zichter gevraagd, of zy die boomen voor brand hout mochten omhakkeR Dit verzoek was in gewilligd, maar later te gebleken, dat de man nen de boomen naar Muiden hebben vervoerd en aldaar hebben verkocht. De takken waren afgekapt en afzonderiyk verkocht aan een tuin der aan den Langen Muiderweg. Van deze in komsten hebben de drie werkloozen, die regel matig stempelden, niets vermeld au het bu reau van de steunverleenlng. Ook te nog aan het licht gekomen, dat een tweetal andere steuntrekkers, niettegenstaande zy stempelden en onverminderd steun genoten, by particu liere werkgevers aan het werk waren. Tn al deze gevallen te tegen de schuldigen proces-ver- baal opgemaakt. En tusschen die door de eeuwen geteekende rots, die als een reusachtige sfinx in zee, dreigend in zyn onbewogenheid, uitsteekt in de Afrikaansche kust voeren weer byna alle scheepvaartiynen, die het Oosten van den aardbol met het Westen verbinden Het zyn evenzoovele slagaderen, waarlangs de levenssappen den Volkeren toevloeien en het is weer het machtige Britsche rijk, dat dit belangrUJtste punt van het wereldverkeer be heersen vanaf de rots Gibraltar en vanuit de haven aan haar voet, waar de Engelsche slag- vloot een veilige ligplaats vindt. En in de on- middeliyke nabyheid van die rots, die herscha pen te in een onneembare vesting, speelt zich thans een deel af van de Spaansche tragedie, die tevens de reden vormde van het blnnenloo- pen van Hr. Ms. „Java" in de haven van Gi braltar en ons verder optreden in de Straat. Maar men voelt het dadeiyk, ate by Intuïtie: alles wat zich hier afspeelt, gebeurt onder de waakzaam-spiedende oogen der Engelsche wachters op die hooge rots en by de gratie van hqt Britsche ryk. En. - Intel AMSTERDAM. aangekomen Martlfishavn. kryt, Levantkade, Oruno: Holl. Afr. LUn; l rinamekade. Verg. Stettin, stukgoed, luem. 17 Met. Eenrtand. B.-Aires, stukgoed en graan. Handelskade. Kon. Holl Lloyd: Stella. Mlddl. Zee laatst Rotterdam. stukgoed. Levantkade. 2 -Ousel, Liverpool, stuk goed. Handelskade. HoÊ. Stoomboot My; Ade- -hout. Houthaven, Wm. H. Muller Co; Euterpe. Bordeaux, stukgoed. Suriname- Rijnvaart MIJ; Bennekom. Antwerpen, rtukgoed. Surlnamekade. VYachtmall: Orpheus. Danzlg. stukgoed. Surlnamekade, Verg. Oarga- dbonkantoor. Aangekomen 17 Mel: Van Rensselaer, W.-Indlë rtukgoed. Surlnamekade, Vrachtmall. Aangekomen 17 Mei. Marnlx van St. Alde- gonde, Batavia. stukgoed. Sunratrakade. MJJ Nederland. KON. NED. STOOMBOOT MU. VULCANUS. Rotterdam naar Tanger, pass. 16 Mei Oueasant. OBERON, uitreis, paaa. 15 Mei Oueessnt. TRITON. Rotterdam naar Mldtfl. Zee, pass. 16 Mei Oueasant. FLORA, 15 MCI van W.-Indlë te New York. ACHILLES. 15 Mei van Mlddl. Zee te Anast. NEREUS, 16 Mel van Stettin te Anwt. STELLA. 17 Mei van Mlddl. Zee laatst Rot terdam te Amsterdam. EUTERPE. 17 Mei van Bordeaux te Amst. BENNEKOM. 17 Mei van Antwerpen te Amst ORPHEUS. 17 Mei van Danzlg te Amst. VAN RENSSELAER 17 Mei Tan W.-Indlë te Amsterdam. AJAX. 16 Mel van Amsterdam te Kopenhagen FAUNA. 16 Mei van Tunte naar Malta. JUNO, 16 Mei van Uxuri te Algiers. MARS. 16 Mel van Bari naar Catania RHEA. 16 Mel van Varna naar Constance. TRAJANUS. Middellandsche Z«e naar Amsterd, ossa 16 MCI Flnlsterre VENUS. 16 Mel van Algiers naar Malta. VESTA. 16 Mel van Olhao to Tunis. TRAJANUS. Mlddl Zee naar Amsterdam was 17 Mei 12 uur des middags 90 mijlen Z.W. van Ouessant. née. De. Oegetna, een korten kerkdienst, die voor iedereen verplicht was en waarby het on derwerp en de gedachtenformuleering zóó wel gekozen waren, dat Katholiek zoowel als pro testant er door werden gesticht. 's Middags was het passagieren en wanneer men vanuit zee al een indruk heeft gekregen vesting, dan men een wan- Terwyi onder de beproefde leiding van kapi tein Kuiper t groote schip langzaam de havefi werd uitgesleept, kon men vanaf de hooge brug, toen deze de Hoofdgracht passeerde, honder den, misschien wel duizenden menschen in yitempo zich naar de buitenhaven zien spoeden, om nog iets te zien van het Interessante schouwspel, dat t vertrek van eea oorlogsschip naar Indlë altyd weer biedt. Men zag moeders, die kinderwagens aanzet ten tot een snelheid, die een Bugattl-raceauto eer zou hebben aangedaan en ouden van dagen bereikten een tempo, dat deed denken aan het bekende reclameplaatje v/n Kruschenzout, waar een oude heer, die lut heeft van „that Kru- schen feeling” over drie .stoelen tegeiyk springt! Ik hoop dat het noch den moeders, noch den inzittenden van de kinderwagens, noch den ouden heeren slecht bekomen te. De Oostenwind, die al eenlge dagen stond, was hier de spelbreker; de waterstand zakte tengevolge daarvan zóó snel en tot zulk *n laag peil, dat het uur van vertrek, dat reeds van drie op twee uur gebracht was, nog meer ver vroegd moest worden, en toen te half twee van uit de machinekamer de mededeellng kwam: „Schip te stoomklaar”, werd door den Com mandant onmlddeliyk de order aan de sleep- booten gegeven het schip van den wal te trek ken en bulten de havens te sleepen. Een novum, tevens een aardig en zeer geap precieerde verrassing was, dat op het plankier stonden opgesteld de detachementen van de Landmacht uit Amersfoort, die den dag voor het vertrek de ,4ava” hadden bezichtigd en zoodoende hadden jtennte gemaakt met het hun waarschyniyk nog onbekende deel der weer macht, dat tot taak heeft buiten de grenzen van het kleine landje aan de zee de eer van de Nederlandsche driekleur hoog te houden en haar te doen eerbiedigen. Mogen meerdere malen deze bezoeken vol- Serllng begrypen wederzydsche waardeering, dié de hechte basis moeten vormen voor vruchtbare samen werking. En zoo wendde de „Java” dan den steven naar zee; de turbines begonnen, monotoon zoemend, hun arbeid en weldra stuurde het schip met 16 mljlsvaart door het Schulpengat de Noordzee in, haar eerste doel: convooidlenst in Straat Gibraltar, tegemoet. Het zal met gemengde gevoelens zyn ge weest, dat de verschillende groepen waaruit de 500-koppige bemanning bestaat. Den Helder en zyn trouwen wachter, den Langen'Jan, onder de heldere kim zagen verdwynen. Voor de ouderen, die reeds meerdere reizen gemaakt hebben en voor wie groote stukken van den aardbol niet onbekend meer zyn, zal afscheid van het gezin zwaarder hebben wogen dan het vooruitzicht dat overigens altyd aantrekkeiyk biyft de wyde wereld weer te zien met het vele schoons en indrukwek kends, dat zy biedt. Naarmate men ouder wordt, heeft men zich meer gehecht aan het gezin, dat vaak ten koste van zooveel zorg en opoffering te gekweekt^ en In stand gehouden, want ls‘ er iets, dat de ’ge- zlnsbanden zóó hecht maakt, als de gezamen lijk* strijd om het beste ervan te maken, wat er van te maken if? Daarom zal voor de velen juist de ouderen die in het belang van de idnderen of het welzijn van de vrouw maar alléén hun plun- jektet of koffer gepakt hebben en voor wie het vertrek van Hr. Ms. „Java” een afscheid voor twee lange jaren beteekent het gevoel wel het best geschetst kunnen worden met de woorden van Lamartine: Partlr c’eet mourir un peu. Maar daarnaast staat een groote groep van jongeren, die hun eerste wereldreis gaan maken, die eindeiyk hun droomen vervuld zul len zien, die landen, volkeren en gewoonten zullen ontmoeten, di.e zoo geheel verschillen van ons klein Nederlahdje én zyn nijvere, nuchtere, welnlg-romantlsche bevolking; zy zullen over weldigd iworden door de elkaar verdringende nieuwe indrukken; hun karakter en denkwyze zullen er door worden beïnvloed; zy zullen als oudere, wijzere jonge menschen terugkomen. Hen zal het afscheid even met weemoed hebben vervuld; geen mensch ontkomt daar aan, maar het zal niet zoo diep en heftig heb ben Ingegrepen in hun veerkrachtig zieleleven, omdat het vooruitzicht van het groote onbe kende, dat zy tegemoet gaan, al het andere overschaduwt. Gelukkig was er niet veel tyd voor sombere of andere gedachten, want dadeiyk na het ver laten van de haven werd hard aangepakt. Er waren op den laatsten morgen nog tallooze kisten, koffers, victualie, enz. aan boord geko men, terwyi ook het stof van vele steden door de va»UTvelzegfcers op het dek en In de verbiy- ven van Hr. Ms. ,4ava” was achtergelaten. Er ging menig uur mee heen, maar daarna was alles ook „vierkant", zooals de geijkte term luidt Den styven, kouden Noordooster, die al zoo vele dagen in West-Europa de menschen met verkoudheden en griep bedeelde, hadden wy achterin; hy verloor daardoor veel van zyn kwaadaardigheid en zacht wiegend op de gol- ploegde het schip zyn weg door een rus- Noordzee, Engelsch kanaal en Oceaan en de Zondagmorgen, die ons voor Gibraltar zag verschynen, straalde van warmen zonneschyn, zoodat met één slag alles wat Jekker was van het schip scheen weggevaagd. De vaart door het Engelsch kanaal te altijd weer In hooge mate belangwekkend. Een groot deel van de wereldscheepvaart perst zich in beide richtingen door het smalste gedeelte, bekend als Straat Dover of het nauw van Calais en zelfs een volkomen buitenstaander zal zich hier een indruk vormen van de enorme betee- 16 Mei. Romea. *de. Scheepv. Bevr. Heemskerk. Hamburg, ledig. Ned. Dok. Achillea. Cadiz, stukgoed, 8u- Cargadoorskantoor; Nereua, Levantkadb. Idem. uiauu, D.-AHCÖ, BUL Kon. Holl Lloyd: Verg. Cargadoorskantoor; goed. Handelskade, HoU. laar. Danzlg. kade. Nv.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10