De avonturen vaneen verkeersagentje van dan da^ ALLE ABONNÊ’S F 750.-1 “X F 750.- 2ZZTX F 250 De groei van Deli Drie-kwart eeitw cultures Staatshoofden in het Vaticaan Dr. P H. Ritter Jr. schreven N -BRABANT 4 ZEELAND HILLE’S nieuwe ALBUM 60 ct. by Uw leverancier 76 ct. fr. p. p. Giro 56836 HILLE'S BESCHUIT ZAANDAM Antoon Coolen en j Overtroefd DONDERDAG 19 MEI 1938 i --- AAWGIFTEMOET.OrSriUFFE VAH VERUES VAM ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UVR NA HET ONGEVAL f ■’’TT zyn. my ter igen, waren De itjjnscrfe repu- toe het o6 at vervolgd.) Vermoeid van het piekeren, gingen ze tegen een boom rusten. En weldra vielen ae in slaap. Het was dan ook aoo rustig, dat men een speld kon hooren vallen. Eki ze snoekten in koer. Nauwelijks waren ze uit de vliegmachine gestapt or ze gingen de maankaart raadplegen om te den of ze op den goeden weg waren. „Daar is het plekje, dat door den koning is aangeweeen.” zeide de professor. „Nou, dat wordt me ook een heele ultzoekery,’ merkte de agent op, die van kaartlezen niet veel verstand had. het Val Het r S een beetje droefgeea- gedachte «sa dat toe uitsluitend tot zich ook bezig >per. itschappU Pch pro- laanplant dag bedroog. Maar zy w wilde, zij m» op.'... een gl Beste groeten, Anthony Balton. e meer opslen, omdat de kontak tes zich gewoonlijk afspelen in de vertrekken van den H. Vader, v Maar ook daar zou het niet bU blijven. Men begon de thee-cultuur op de berghellingen in Siantar. Ook hier stelde Dell niet teleur; de oogsten waren overvloedig en spoedig werd het land opengegooid en namen thee-ondernemin gen de plaats in van het oer-bosch. De cultuur van olie- en vezel-palmen volgde. Deze laatste cultures vooral door het feit, dat de Handelsvereeniging .Amsterdam” het oog naar Sumatra's Oostkust wendde, toen men de kracht der maatschappij wenschte te vergrooten door het risico over meerdere cultu res' te verdeelen. fort, kon logeeren en men in gezelligheid bijeen kon zitten. „De RoodeAap” heette het hotel onder de planters. Eerst later werd Medan het centrum, voor namelijk omdat de Deli-maatschapplj haar* kantoor daar vestigde. Om die kantoren heen kwam de stad, die opgroeide inhetaelfde tem po, waarin het cultuur-land zich ontwikkelde. In den beginne was het ook op Medan nog een „vrijgevochten" boel. Waar nu de „Espla nade" is, waaromheen een mooi postkantoor, bankgebouwen en keurige hotels liggen, plantte men vroeger tabak. De weinige menschen, die by tabaksvelden woonden, konden des nachts de tijgers hooren brullen en de olifan ten hooren trompetten. Men verhaalt zelfs hoe een officier, te Medan gelegerd, de gewoonte had om van de sociëteit naar het kampement gaande, des avonds een lantaarn en een geit mee te nemen. De lantaarn om hem bjj te llch- - ten, de geit om bjj een overval van een tijger van het wilde dier, veiligheid zou kun- schoonzuster." Ondanks alles was er tlgheid in zijn stem. De komstlg echtelijk geluk deed in hem de spijt weer opkomen, die hij zoo moeilijk had kunnen onderdrukken. voelens onderdrukken, die in haar opkwamen. O, nu begreep zij, waarom Martan altijd dank betuigingen weigerde aan te nemen I Een restant van eerlijkheid.... dit bezat zelfs haar vader niet, deed haar met afschuw de dank baarheid afwijzen van haar, die zjj dag aan i Ide er niet meer aan denken, zjj st vergeten. Zij nam haar waaier schenk, waarmee Marian haar de vorige maand had vereerd. De bracelet, die haar arm omsloot was haar in naam van Marian door Lily gebracht, de kleine, diamanten broche aan haar corsage was door James meegebracht na een reis naar Londen. „O, als ik kon weigeren!" fluisterde zij. Maar dat was onmogelijk, zy zou verklaringen moe ten geven, redenen opgeven. Komaan, er was niets aan te doen, zjj zou altijd doorgaan voor de arme nicht der familie, in de oogen van allen zou zij gevoed, gehuisvest, gekleed worden door de onbaatzuchtigheid van Marian. Lily en Cecile kwamen binnen, in het rose gekleed, vroolyk en opgewekt. Julia was er bljj^om, dat de schemering reeds viel en zy daardoor haar gelaat kon verbergen, dat nog aldoor ontdaan was. Zjj luisterde met belangstelling naar het verhaal van de jacht, dat Cecile deed, de opmerkingen van Lily, zij zelf kon ten laatste gewoon meebabbelen en langzamerhand kwam er een gevoel van rust in haar bewogen gemoed. Toen zjj naar de groots zaal ging in gezelschap van de twee jonge meisjes, h^d zy bijna geheel haar tegen- Hoe kan ik ooit de verdwijning varf die stuk ken verklaren t Dan moet Ik den diefstal aan- 'geven maar dan komt ook alles aan 't licht en dat wil ik tot lederen prijs vermijden. Die secretaresse van me heet Margezet Cor win. Voor het oogenblik is ze uitgeweken naar New-York, waar ze woont in pension Hawkins, en my verwacht, om de zaak af te wikkelen. Ze weet, dat ik het niet zal aangeven en daar maakt ze gebruik van, dat canaille! Ik kan onmogeljjk weg uit Boston. En van den anderen kant heb ik ook niet den minsten lust, omdat schepsel te ontmoeten. Knap JIJ het zaakje voor me op, wat ik je bidden mag! Jou, als bankier, moet het niet moeilijk vallen, die stukken en die blieven uit haar handen te krijgen. Bied .haar geld: drie- of vierhonderd gulden ga tot vijfhonderd, als het niet an ders kan. Maar zorg, dat je alles terug krijgt. Met groeten dank bjj voorbaat, John Pieker.” De bankier keek op zijn horloge. H'm, meende hij ik zou het nog wel vóór beurstijd kunnen opknappen. Net wat voordien stommen Pieker, om zich op die manier te la ten beetnemen! De Inlichtingen van zijn vriend Pieker ble ken juist te zjjn. Inderdaad was juffrouw Cor win in pension Hawkins aanwezig en Mr. Bal ton had niet de minste moeite de jongedame te bewegen, om onmiddellijk op zijn kantoor te komen. De juffrouw heeft dus gestolenbegon de bankier. In beslag genomen, bedoelt u, viel de Jonge dame hem in de rede. In beslag genomen zekere effecten van me neer John Pieker, bjj wijze van.... eh.... ten houden. Of Ik niet snap, dat Ik nu 500 gulden In het water heb gegooid? Wie zegt jou. dat ik ze betaald heb? Ik heb haar een chèque op de Midland Bank gegeven, betaalbaar uit mijn deposito bij die bank. Maar sinds jaar en dag heb ik daar absoluut geen deposito meer, begrijp je? Of ik daar geen kwaad mee kan. zeg je? Maar begrijp het dan toch, beste man! Of die expres-brlef was. werkelijk van jou (en dan waren de effecten gestolen), óf die brief was niét van jou, en dan was de hóéle zaak zwendel. In beide gevallen moest ze te gen de lamp loopen. als ze mij op mijn „ché- que” wou aanpakken. Ik heb haar n.l. laten teekenen. dat ze die „effecten” bij mij heeft gedeponeerd, zie jel Maar ta ieder geval ben ik blij, dat JU niet soo'n ezel bent geweest, ais ik eerst dacht^ Berst had zy gedacht niet op het diner en de soirée te verschijnen, voorgevende pyn aan haar arm te hebben. Maar dan dacht zy, dat Lily zeker zou komen en dat haar blik gauw een verandering zou opgemerkt hebben, een verbijstering, die zy nog niet kon verbergen, iets csigewoons en geheimzinnigs, dat het jonge meisje zou getroffen hebben, zoo gewend dat Julia zich nooit liet gaan, om welke ongesteld heid ook. Neen, het was beter zich te kleeden, ach te mengen onder de genoodigden, die vree- •“Uke gedachten te verdooven en te probeeren Marian terug te zien, zonder iets te laten biy- zen van haar gevoelens, mengeling van veront waardiging en smarteiyk medelijden. Onder «e menigte van gasten zou het haar gemak- «Uik vallen. Tbrwyi zy daar over nadacht, deed zjj de mooie japon van ivoorkleurig crêpe de Chine y1* dle zU °P het bed had uitgespreid gevon- een geschenk van Marian!.. assotanW Qpoteuw moest Julia deze alle werkzaamheden van den arbeider con troleert en nagaat. Nog altijd is dit het „Deli-matjem”. Een as sistent op een tabaksonderneming krijgt nog altijd een afdeeling van zooveel velden (een arbeider beplant een veld) toegewezen als hij persoonlijk kan nagaan. Dus een Jong assistent een kleine afdeeling; een ervaren en bekwaam planter een grootere. Men denke niet, dat deze werkwijze onmld- delljjk kon worden toegepast. Integendeeler waren in de eerste Jaren zeer weinig Europee- sche assistenten, zoodat de ondernemers, de ad ministrateurs, handen vol werk hadden om al les te controleeren. Er is in alle opzichten in die begln-jaren enorm gearbeid. Dell is altijd een land van flink en hard werken geweest, doch wat die eerste mannen hebben moeten verzetten, voor de ta bak kon worden verscheept, moet wel aan het wonderbaarlijke grenzen. Als ooit menschen den naam van pionier ver1 dlend hebben een eere-naam dan zijn het wel Nlenhuys en zijn navolgers in de eerste ja ren. Moeilijkheden met werkvolk, dat gehuurd werd en gedeeltelijk weer wegliep (na natuur lijk voorschot te hebben ontvangen) waren er steeds; soms ook dbg moeilijkheden met de lastgevers, met de bevolking, speciaal de Batak- kers, die in 1872 tot oproer kwamen, waartegen onze regeering krachtig moest opkomen. De ondernemingen stelden toen zelfs haar koelies beschikbaar voor de militaire macht voor het uitoefenen van verschillende diensten als het dragen van materiaal, enz. y--. e bankier maakte den expres-brief open. Hij las: „Waarde Balton, Ik zit ontzettend in de knel. Ik heb beslist een vertrouwd persoon noodig, en jij bent de éénlge, in New-York, dien ik goed ken. en die me kan helpen. Luister. Zooals je weet, ben ik sinds enkele maanden verloofd, en héél gelukkig. Beter ge zegd: ik was gelukkig want op het oogenblik leef ik onder een afschuwelijke bedreiging. Ik ben altijd een beetje vertrouwelijk geweest met myn secretaresse. Het was verkeerd van me, ik weet het, maar het meisje leek me een vroo lljk en eerlijk kind, en van myn kant had ik ook heelemaal geen verdere bedoelingen. Maar nu is ze mijn verloving té weten gekomen, en springt ze me in m'n nek. «.Ze maakt gebruik van een paar briefjes, die ik haar vroeger we. eens geschreven heb, om een flinke schadeloos stelling van me te eischen. En bij wijze van onderpand heeft ze zich meester gemaakt van een paar aandeelen. die een cliënt by me ge deponeerd heeft een waarde van vierduizend gulden! zy was de eenige op mUn kantoor, die óók het slot van myn brandkast kende. Het was een onvergeteiyke soirée. De hall en de salons waren overvol met gasten; notabelen van de streek, eenige artisten, letterkundigen en geleerden, aangetrokken door de reputatie van mrs. Brlce. Een bekend dichter, dien James had kunnen overhalen om de soirée met zyn tegenwoordigheid te vereeren, droeg een paar van zyn gedichten voor, waarin op kiesche wyze een hulde werd gebracht aan de gast vrouw. Een joiige letterkundige, reeds beroemd, haalde eenige gedeelten aan van een wysgee- rig werk van Marian. Aller blikken, aller be wondering waren gericht op de jonge kasteel- vroUwe. Die soirée was waariyk als een apotheose voor de schoone, de geleerde mrs. Brlce. Julia had een stil hoekje weten te vinden, dicht by een groep bloeiende planten. By het begin der soirée had zy zich daar verborgen Zy had. hoofdpyn, hair hart was beklemd by de gedachte aan den afschuwelyken leugen, die zich daar afspeeldeBy de deur van het rooksalon stond dr. Mac-Rae, omringd door een groep heeren, die hem groetten en de hand drukten. Ginds by den wit marmeren schoor steen stond Marian. Een lichtblauwe zijden tollet, gegarneerd met de kostbare kanten van lady Peel, viel in zachte plooien om haar ge stalte, de diamanten van haar tante schitter den aan haar armen, rond haar slanken hals, te midden van haar donkere lokken, waar zy ver blindende sterren leken. Een trotsche vreugde vertoonde zich in haar groote oogen, waar Julia voor het eerst een soort van bedwelming waar zonder deelname van de kardinalen en zonder dat officieele toespraken gehouden worden. Er deed zich toen een incident voor, hetgeen aan leiding was om een dergeiyke inbreuk op het protocol niet meer te dulden. In aanwezigheid van kardinalen van het H. College en de waar- dlgheidsbekleeders van het Pause!yk Hof bood Koning Altons in zyn vurige toespraak aan den H. Vader aan, om een kruistocht te beginnen tegen de vyanden der Kerk, maar hy vroeg tevens, dat in het H. College nog andere ver tegenwoordigers zouden worden toegelaten van Latynsch Amerika dan alleen de Aartsbis schop van Rio de Janeiro, en dat in de Pause- lyke Nobelgarde ook leden van den Spaan- schen adel zouden mogen worden opgenomen. Pius XI was over deze verzoeken, waarvan hy tevoren niet op de hoogte was gesteld, niet byster te spreken. In zyn officieele toespraak repte de H. Vader er met geen woord over, maar by het particuliere onderhoud met den kóning ultte de H. Vader den wensch, dat dit gedeelte van - de konlnkiyke toespraak niet ge publiceerd zou worden, maar de vorst verklaar de, dat hy den tekst van zjjn toespraak reeds tevoren aan de Madrlleenache dagbladen had verstrekt. De H. Vader ontveinsde zyn mis noegen daarover niet. Eerst in 1935 gaf hy aan latynsch Amerika een tweeden kardinaal, en koning Alfons was tóen reeds vier jaar onttroond, zonder zyn wensch met betrekking tot de Nobelgarde In vervulling te hebben zien gaan. De andere staatshoofden, die door den H. Vader in audiëntie werden ontvangen, waren De Alvear, president van de Argentynsclfe repu bliek in 1922; Koning George en Koningin Mary van Engeland in 1933; Ras Tafari, toen regent van Abessynlë, nu ex-Negus, ta 1924; Cosgrave, pres, van den lerschen Vrystaat in 1925; Koning Foead van Egypte en M. King, pre sident van de republiek Liberia in 1927; Koning Aman UUah van Afghanistan, sindsdien ont troond en in ballingschap levend in Rome, in 1938; Koning Victor Emmanuel en Koningin Helena van Italië in 1929; de Groot-Hertogin van Luxemburg, Prins Louis II van Monaco en Koning Boris van Bulgarye in 1930: de Valera, president van den lerschen yrystaat. in 1933; de regent Horthy ru Hongarije in November 1938. Hitler had gerust naar den rechterover van den Tiber kunnen gaan, inplaats van een open plaats te laten in de historie der vorsten, die de Eeuwige Stad bezochten. Deze openlijke negatie van een staatshoofd zal steeds een donkere bladzyde biyven in de antafien van het Derde Ryk. ook haar nut gehad. Hierdoor werd namelyk ruimte gelaten voor andere culturen dan die van tabak. Vooral in Serdang breidde de koffie-cultuur zich uit. La- moest door verschillende omstandigheden die cultuur weer worden gestaakt. Er zou echter een andere haar plaats inne men. Aan den Overwal, dat wil zeggen in Ma- lakka, was men namelyk reeds begonnen met de rubber-cultuur. - Men kende de vruchtbaarheid van Sumatra en besloot ook die cultuur daar te beginnen. Aanvankeiyk, omstreeks 1900, op kleine schaal ingezet, breidde de rubber-cultuur zich na 1908 op geweldige manier uit. Voomameiyk door de rubber is het geheele gewest omgezet in een groot cultuurland. Men begroette in haar een koningin van schoonheid en verstand, meer nog, men ver eerde de hooge moreele waarde van deze majestueuze en schitterende Jonge vrouw en niemand had eenig vermoeden van den af grond van leugen, verborgen onder den schijn van trotsche waardigheiden. Niemand ver moedde, dat onder die menigte er iemand was, een jong meisje, tot nu toe onopgemerkt, dat met opgeheven hoofd de plaats kon opelschen door Marian ingenomen, haar berooven van haar opschik, haar kanten, haar juweelen en zeggen: Dat alles behoort aan ml), zy heeft zich weder- rechteiyk dat alles toegeëigend....” Dan zou den allen zich met verachting afwenden van de schoone mrs. Brlce en met afschuw de' hand terugstooten van dokter Mac-Rae. ,Jk wil er niet aan denken.... O, myn God, geef, dat ik er niet meer aan denk,” fluisterde Julia met doodsangst. „Ik vergeef het hun, ik zou aoo graag alles willen vergeten.” Heimeiyk ontsteld zag zy John Bretland haar Wi. Marian weide Mek dieet amd meenUactaen. HM. die aoode gaae beent om Mm m», mtae JuÜaJ" Julia kneep haar hand peilen, was wel' in staat ta haar iets buiten gewoons te ontdekken, zy moest beslist al haar energie te hulirroepen om haar onrust te ver bergen. „Wat zit u daar eenzaam, miss Julia,” zet hy glimlachend. „Wilt u niet een beetje mee naar buiten gaan? Het is zoo drukkend warm to deze salons." zy stond op en nam den arm aan, dien hj haar oanbood en samen gingen zy den tuin in, waarvan een gedeelte feesteiyk verlicht was. Talrijke groepen genoodigden waren er reeds om te genieten van de frissche koelte, door- wasemd van bloemengeur. „Dit landgoed is Inderdaad prachtig,” merkte John op en liet er op volgen: ,Jta mrs. Brlce is waariyk een volmaakte gastvrouwe. Vanavond vooral verscheen zy voor allen meer dan ooit hoogstaande.’' - ,4a, dat is zli,” antwoordde Julia, die moeite had die woorden uit te spreken. „Wat my betreft, zou ik aan uw nfcht juist willen verwyten hetgeen voor anderen een reden tot bewondering is: die overdreven nei ging tot de studie, tot de exacte wetenschap pen, die zooveel van den geest vergen. Behalve dat, kan ik niet anders dan haar hooge moreele hoedanigheden prtjaen, vooral als ik haar ge drag tegenover haar familie beschouw. Ik zou haar excuus willen vragen, omdat ik vroeger meende, dat zy zich uitsluitend met zichzelf bezig hield en alles versmaadde, wat stond bulten haar eigen voldoening en geluk.... Ik geloof, dat ik my hierin vergist heb, is het De Dell Maatschappy, welke reeds dadeiyk beschikking had gekregen over uitgebreide gronden, voor een groot gedeelte destyds door den Sultan aan Nlenhuys afgestaan, pakte de zaak vry groot aan. Zy opende van 1870 af ver schillende ondernemingen, de een na den an der. Al spoedig had dit concern een zeer groote oppervlakte in cultuur. Omstreeks 1870 was ook een ondernemend planter, jhr. Leyssius, die eveneens als Nlen huys van Java kwam, voor eigen rekening met het planten van tabak begonnen. Hy werd door eenige vrienden op Java financieel geholpen en uit deze combinatie ontstond de Dell-Batavia Maatsc happy. Zoo verdween steeds meer het oerbosch voor het cultuur-land en Dell werd een productie gebied van beteekenis voor tabak. De kwaliteit van dit product was buitengewoon. Door zorg vuldige behandeling werd het blad van een fynheld, een elasticiteit en een weerstand, wel ke byna ongezien was. Het verkreeg een naam, welken het behouden heeft tot op dezen dag; het Dell-blad is onovertroffen. Dit succes leidde tot steeds meer uitbreiding. Deli was al spoedig te klein geworden en men keek uit naar de aangrenzende landschappen Langkat en Serdang. Ook hier begon men de tabakscultuur te bedryven. Het valt te bëgrypen, dat men niet kon voort bouwen op de toestanden zooals die bestonden in. het jaar, dat Nlenhuys aan wal stapte. Er diende orde en regel te zyn; er moesten rechten en plichten zyn, zoowel wat de huur van den grond als wat de verhouding tot het werkvolk betrof. De man, die van de zyde der ondernemers alles gedaan heeft om den toestand in goede banen te lelden, Is wel geweest de heer J. T. Cremer, hoofd-admtalstrateur van de Dell Maatschappy, later Minister van Koloniën en gezant te Washington. In 1879 werd de Dell Planters Vereenlging opgericht, welke tot taak zou kebben «de rech ten der ondernemers te behartigen, waarom zy een schakel was tusschen de planters- en de overheid, maar welke ook de ordé onder de planters zou handhaven. Wie thans langs den mooien weg van Bela- wan, de havenplaats, naar Medan rydt en daar de fraaie gebouwen, den schitterenden centralen passar en nog zoovele andere inrichtingen be ziet, kan zich moeliyk voorstellen, dat nog maar teen dikke zestig jaar geleden Medan nog niet eens de hoofdplaats van Deli was. Oor- spronkeiyk was Laboean-Deli de hoofdplaats. Daar had men het Deli-hotel, een atappenge- bouwtje, de plaats waar men, zonder veel com- dan ooit als een koningin van schoonheid, zy werd gevleid, bewonderd, zy zag een uitgelezen gezelschap in haar salons drculeeren, voor haar opende zich de dageraad van gedroomden roem, dat hartstochteiyk verlangen van haar ziel, het doel van ai haar handelingen. Was het’ te te verwonderen, dat zy eenige oogenblkken den prys vergat, dien zy betaald had voor dat alles, dat haar koude, altyd in zichzelf teruggetrok ken ziel straalde in de vreugde van den triomf, onder den bedwelmenden wierook van vol- danen hoogmoed? begroette Van. onderpand inzake schadeloosstelling, juist? Meneer Pieker sou het kunnen aangeven.... Dat doet hy niet. Daar ben ik absoluut zeker van. En als hy het tóch deed? Wees voorzichtig! Als ik u nu toch zeg, dat hy het niet doetl Zeer Juist. Myn vriend Is ook werkeiyk niet van plan, om het aan te geven. Maar hy h«*ft een voorzlchtigheldsmaatregel genomen: hy heeft aangifte gedaan, dat hy de Stukken ver loren heeft, en de betreffende serie laten annn- leeren. Op die manier is het verlies ongedaan gemaakt. Wat een ploert! riep de Jongedame uit. Zooals u ziet, kunt u de stukken dus netjes bewaren, maar ze nooit verhandelen. (Zoo'n idee kan alleen by een beursman op komen!) Het is een echte gemeene vent! herhaalde juffrouw Margaret. Hy verdedigt zich zoo goed en aoo kwaad als hy kan. vond de bankier. Maar ik heb nóg 'n pyi op m'n boog, zei juffrouw Margaret. De brieven! Kostbare brie ven! Bravo! Het is juist voor die brieven, dat ik u hier heb laten komen. Voor hoeveel zou u bereid zyn, my die fameuze brieven af te staan? Voor den prijs, dien die effecten waard zijn geen cent minder. Ik bied u 10 pet Ja? Vierhonderd gulden? kwestie van! De aandeelen zyn omlaag, juffrouw. Kan wel wezen. Maar eigenhandig geschre ven blieven zyn omhoog! Nu. vyfhonderd dan. zei de ban kier. Duizend vyfhonderd. Doet u het, vóór ik er spyt van kryg! Nu? Goed dan. Een kwartier later waren de stukken en be scheiden in de brandkast van Mr. Balton op geborgen, en had de bankier een chêque voor het gevraagde bedrag uitgeschreven. Mr. Balton grysde. Waarde Pieker, schreef hy in haast, ik heb het voof vyfhonderd met Juffrouw Corwin af gemaakt. De papieren en brieven zijn in, vei ligheid. Wees voortaan een beetje voorzichtiger met je secretaresse! A propos, ik kan me voor stellen, dat je er met dat juffertje was toge- loopen ineen om haar waaier. Slechts een oogenblik welde een bitter woord haar op de lippen. Maar dan zei zy kalm: „Inderdaad, Marian toont zijb. zeer edelmoedig jegens haar broers en zusters. Arthur en Tony zyn er een nieuw be wijs van.” Ondanks al haar pogingen bemerkte het fijne oor Van éohn iets vreemds in haar toon, want hy wierp een verwonderden'blik op het beval lige gelaat, dat hy slechts en profil kon zien. Reeds gedurende het diner en zonder dat Julia er zich van bewust was, had hy haar gade ge slagen vanaf den overkant der tafel. De hitte van den dag had de bleekheid verdreven van haar gelaat, zy praatte en lachte zooals ge- wooniyk, maar haar oogen hadden een koorte- achtigen gloed en haar vrooiykheid leek wat geforceerd. zy botsten bijna tegen een groepje jongelie den dat hen tegemoet kwam; by hen waren Lily en George Bretland, de jongere broer van John, die in levendig gesprek gewikkeld waren. George was student in Oxford en bereidde zich voor cm dominee te worden. „Ik geloof, dat miss Lily en George elkander graag zien,": zei John peinzend. „Wie weetl Waarde Balton, schreef Pieker omgaand terug, wat vertel je me nu voor praatjes? Ik kén geen juffrouw Corwin. Wét voor papie ren zyn in veiligheid? Moet ik voorzichtiger wezen? Verklaar Je nader, asjeblieft. Vijfhon derd pop heb je betaald? Ik heb sterk den in druk, dat je de dupe bent geworden van een geweldige truc. Schryf direct! Groetend. John Pieker. Mr. Balton, bankier, verkneukelde zich van de pret Dan vroeg hy Boston aan. Je begrypt er nog altyd geen cent van, hé? zei hy telefonisch tot zyn vriend, nadat hy hem op ds hoogte had gebracht van het bru tale stukje, dat juffrouw Margaret had uitge haald. Zeg. John, geloof je dat ik, als ban kier. in staat ben, om te zien, of een effect echt is, of niet? Beste jongen, ik zag het al, vóór ik m’n bril had opgezet! Maar afgezien daar van, was ik tóch al van plan geweest, om haar 'n lesje te geven, en Jou je geld in Je zak te la- Zoo is het steeds hooger gegaan. Steeds voor uit en nu, na vyf-en-zeventlg jaar, ligt daar aan Sumatra's Oostkust een gewest, dat wel het meest-welvarende van Nederlandsch-Indlë mag worden genoemd. 'Wy hebben het gehad over den rykdom van het land, over de ondernemingen, die hier uit den grond werden geslampt en over de win sten die gemaakt zyn. Het zóu een tekortkoming zyn öta niet te spreken over den arbeider, den koelie, die hier aai* die opkomst heeft medegewerkt. Flinke menschen werden de Javanen hier, goed ge drild, maar ook goed verzorgd. Voor den arbeider zyn moderne hospitalen en ziekenhuizen opgericht. Hy stond onder medi sche contröle en thans bestaat in Dell een voorbeeldig systeem van koelie-behandellng. De arbeldeg moest hier werken, maar hy kreeg ook goede verzdtglng daarvoor. Hoe duur de Hjst mocht zyn, hy kreeg het van de onderne mingen tegen luttelen prijs. Vandaar ook dat in depressie-tyden de Inlandsche arbeider ter L1 Oostkust heel wat minder te lyden heeft dan 1 r.yn broeder elders in Indië. Daar ligt nu een groot cultuur-land aan de kust van Sumatra, vyf-en-zeventig jaar oud, jong dus als land, maar een toonbeeld van wel vaart en ordening, een gewest waar men het beste vindt op het gebied van tropen-hygiëne, een gewest waar Nederland trotsch op kan zyn. 1 te dienen tot eerste prooi zoodat de officier zich in nen brengen. Eerst later kwam er een hotel, het Medan- hotel, op dezelfde plek waar het nu nog maar dan natuuriyk veel vergroot en verfraaid staat. Maar de vooruitgang ging snel. Er vmrd winst gemaakt en Sumatra’s Oostkust trok steeds meer menschen, die hier hun geluk wilden be proeven en het in den regel ook vonden, als zy beschikten over werkkracht en energie. Het waren by lange na niet allen Hollanders. Het aantal Duitschers en Zwitsers, dat meege werkt heeft aan de opkomst van Sumatra's Oostkust, Is, van den aanvang af, vry groot geweest. Nog vindt men in Dell vele buitenlan ders. Het moet ook gezegd, dat het gewest aan hen veel te danken heeft. De samenwerking tusschen de planters gaf ook aanleiding tot het bestudeeren van de beste methoden voor de behandeling van tabak. Men wisselde wél gegevens uit, men bracht in- dlen dit in overeenstemming was met eigen be lang elkander op de hoogte, maar ideaal was die toestand natuuriyk niet, vooral niet waar de Dell-tabak zulk een buitengewoon nauwge zette verzorging noodig had om de kwaliteit te handhaven. Het was echter eerst In 1893, dat men over woog een proefstation voor tabak op te rich ten. Voordien had men tegen de kosten opge zien. Twee jaar later kwam het proefstation tot stand en men begon met het onderzoek en de analyseering van den bodem, het bestudee ren van bemesting, enz. Het Dell-proefstation heeft voor de tabaks cultuur enorm veel gedaan. Het wetenschappe lijk onderzoek heeft hier altyd op hoog peil gestaan en de resultaten zyn ook duideiyk te merken geweest. In 1890 was de Dell Spoor tot stand gekomen, waardoor het vervoer natuuriyk ten zeerste werd vergemakkeiykt en versneld. Te voren geschiedde dit vervoer voor vrachten uitslui tend per ossenkar, voor menschen met andere vervoermiddelen of te paard. Omstreeks 1890 bleek het ook, -dat men met de tabakscultuur wel wat te snel vooruit was gegaan. Niet alle gronden bleken even geschikt hiervoor. Er kwamen tegenslagen en diverse ondernemingen moesten sluiten. Andere dien den zich te bepalen tot gronden, welke het meest geschikt waren De inperking heeft Bewerkt naar het Fransch een door CHRISTINE KAMP hoogstaande vrouw et was op 5 Mel jl vyf en zeventig jaar I—I geleden dat de planter Nlenhuys ta X X Dell landde, en van dat oogenblik af t, felteiyk de opkomst van dit gebied als cul tuurland begonnen. Ter herinnering aan deze gebeurtenis wydt „Onze Mail”, het veertleri- daagsch orgaan van het K.I.B. een altgebreid srtlkel aan dege bloeiende landstreek In onzen Ooet-Indlschenêrchlpel. Wie nu in Dell arriveert, aldus het ook uit geschiedkundig oogpunt belangwekkend arti kel, ziet daar een mooie haven met kaden en groote loodsen, ziet daar verschillende schepen liggen, als bewys, dat hier een levendige han del bestaat. In werkelykheid is de Oostkust van Sumatra, kortweg Dell genaamd, naar rtM, voornaamste, want eerst-ontgonnen, landschap, wel het welvarendste deel van Indië. Hoewel veel kleiner dan Java, is 't toch wat opbrengst en uitvoer betreft, daarmee byna ge lijk Wat de groei van Dell in die drie-kwart eeuw beteekent, voelt men als men bedenkt, dat Java reeds eeuwen ontgonnen is. Inderdaad is hier gewerkt met een snelheid, die „Amerlkaansch" mag heeten. Het liet zich In dén beginne echter niet zoo rooskleurig aan zien en bij de herdenking van het vyf-en-ze- ventig-jarïg bestaan van dit cultuurland, mag zeer zeker een herinnering aan de mannen van stavast, die Dell In den beginne in cultuur heb ben gebracht, niet ontbreken. JacobuS Nlenhuys, Amsterdammer van ge boorte, zoon van een tabaksmakelaar, zelf ta baksplanter op Java en In dienst van de Rot- terdamsche firma Van den Arend, heeft mln- of-meer by toeval Dell „ontdekt”. zyn lastgevers, de heer Van den Arend en zy die met hem waren geassocieerd, hadden den fUnken, nog jongen man naar Java ge zonden om daar tabak te planten. Men wilde als tabakshandelaren eenigermate onafhankeiyk zyn en dus zelf het product telen. Het gelukte echter niet gronden in bezit te krijgen waarop een onderneming op Java zou kunnen worden geopend. Totdat de heer Nlen huys in kennis werd gebracht met een Ara bier, die hem wysmaakte, dat hy een familie lid van den Sultan van Dell was. Hy beschreef de streek aan de Oostkust van Sumatra als een ryk land, waar zeer zeker veel producten aouden kunnen worden opgekocht. Nlenbuys ging naar Dell, na overleg met zyn lasthebbers, en vond slechts moeras en oer woud, met een bevolking waarmede als werkkracht weinig viel aan te vangen. Feiteiyk is de opkomst van Dell dus in eer ste instantie aan'dlen Arabier te danken, waar om wy het wel wat erg kras vinden, dat hy in alle gedenkboeken en geschriften als oplichter gebrandmerkt staat. Hy mocht dan Nlenhuys wat op de mouw hebben gespeld, rykdom was er in Dell te vin den,’ d^t merkte de eerste planter ook al heel gauw. Namelyk vruchtbare grond, een goed klimaat en een geiykmatige regenval. Nu hy er toch eenmaal was, besloot Nlen huys, wederom In overleg met Van den Arend, het hier maar met de tabakscultuur te probee ren. Wy kunnen ons slechts voorstellen, welke moeiiykheden de vastberaden man te over winnen had. Werkvolk moest hy halen van Malakka, van Penang, want de bevolking van Dell was hiervoor niet geschikt. Gronden moest hy Inhuren, loodsen bouwen, kortom alles moest nog gebeuren, want er was niets. Nlenhuys heeft volgehouden en Van den Arend bleef hem steunen. De Rotterdamsche koopman stelde groot vertrouwen in zyn ver tegenwoordiger, maar ook in den toenmallgen Sultan van Dell, in wien hy een welwillend mensch zag, te oordeelen naar de rapporten van Niênhuyjs. Zoo kon na eenige Jaren de eerste tabak naar 11 Nederland worden verzonden en dit product maakte zulk een goeden Indruk, dat men be sloot door te gaan. De onderneming werd ge vestigd en uitgebreid. Mep kreeg tegenslagen; niet elk Jaar verliep gunstig en na zeven jaren was het nog vrywel een avontuur, waar de fir ma Van den Arend geld had bygelegd. Men had echter het bewys gezien dat hier prima tabak te telen was, dus hield men vol. Nlenhuys wilde de zaak grootecher aanpak ken, doch de firma Van den Arend voelde hier voor weinig. Men had vertrouwen zeer zéker! doch de resultaten waren niet zoodanig ge weest, dat een groot kapitaal mocht worden gewaagd. Nlenhuys, teleurgesteld in zyn verwachtin gen, begaf zich naar Holland en wist daar ka pitaal te vinden voor de cultuur in grooter omvang. Met behulp van de Nederlandsche Handel-Maatschappy werd toen de Dell-Maat- schappy opgericht, welk concern tot nu toe de grootste maatschappy is geweest op het ge bied van de tabakscultuur. Het voorbeeld van Nlenhuys vond al heel gauw navolging, zyn eerste navolgers waren echter vreemdelingen, twee Zwitsers en een Duitscher. Deze bepaalden zich niet de tabakscultuur, doch hielden met de teelt van muskaatnoot en Ba] Zelfs de, toen nog jonge, Dell-mal bepaalde zich niet tot tabak alleen, c beerde het onder andere ook met eten van koffie. Aan Nlenhuys komt niet alleen dew ryke cultuurland te hebben „ontdekt", doch hy heeft en dat wordt nog weinig beseft ook Wadeiyk de grondslagen gelegd voor de tabaks cultuur, de methoden ingevoerd, welke feiteiyk tót heden ten dage worden gehandhaafd. Na melyk: een kundige behandeling van den aan plant, waarby meer gelet wordt op kwaliteit dan op hoeveelheid en streng persoonlyk toe zicht van den Europeeschen planter, zoodat a Is de Italiaanache katholieken met leede ZX oogen hebben aangezien, dat de Führer -*■ tydens zyn bezoek aan Rome het biyk- baar niet de moeite waard vond, om den H. Vader zyn opwachting te maken, dan is zulks te verklaren, omdat de Führer van het Duit- sche Ryk een uitzondering maakte op de hou ding van vele staatshoofden, zelfs protestant- sche en moiütmmedaansche, die, ter gelegen heid van een bezoek aan den Koning van Italië, in niet voorbygingen. ‘d op dit gebied staat op naam van Koning Gustaaf XT van Zweden, die in 1937. in 1929 en 1930 door den H. Vader in particu liere audiëntie ontvangen werd. Öok Koningin Elisabeth van België werd meermalen door den H. Vader ontvangen, voor de eerste maal in 1922, toen zy met haar ge maal Koning Albert te Rome vertoefde, zy waren de eerste katholieke souverelnen, aan wie het vergund was na de tragische gebeurte nissen van 1870 een bezoek af te leggen aan den H. Vader. De Belgische souverelnen werden een tweede maal ontvangen door Plus XI in Januari 1930, toen zy in Rome waren ter ge legenheid Van het huweiyk van Prinses Marie- José met den prins van Piemonte. De meest plechtige konlnkiyke audiëntie van de laatste vyftien jaar in het Vaticaan was die van Koning Alphons en Honingin Victoria van Spanje in November 1923. Het ge heele H. College was bijeen in de Conslstorie- zaal, waar een rede gehouden werd door den Koning en door den Paus. Deze gebeurtenis baarde des iyke audlënl particuliere

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9