AL I ten k J.B.Koster STAD! I OP ANNIÉ’S- OP KAREL’S- |EDERS L|p! I I ZATERDAG 21 MEI 1938 I Uit den Gemeenteraad OFF1C1EELE MEDEDEEL1NGEN BIOSCOOP HARMONIE KRUISVAART Cohort St. Dominicus Burcht-vrede van 2228 Mei ALKMAARSCHE KEGELBOND KJ.M.V. ST. GEORGE ALKMAARSCHE BOYS Burchtvrede Laurentiua-cohort situatie Wie gaat er mee naar Runxputte? Tijdelijk verplaatst rocus TOELATING R.K. LYCEUM ALKMAAR Veer MAATSCHOENEN >aar P. BORSBOOM VERDRONKENOORD bij R.K. Kerk Tevens Ie klas reparatie. Prijzen laag MURMELLIUS-GYMNAS1UM TE ALKMAAR HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR Een beschamende NEDERLAAGWEDSTRIJDEN A.F.C. O. K. A. wint beide kampioen- schappen o F- 1. I I „De liefdet-parade” Ontapanningsmidclag voor kinde ren van werkloozen R I ruws Alkmaar, 21 Mel 1938. Ksartei Alkmaar, 21 Mei 1938. d it BAANDERHEER deelen van kin- II be- van derhoL to Z<m< »en: 4 a volgt de spllt- jodzakeiyke en geld. moelUJk- te verstrek- De Rector, J. HEMELRIJK BQ pi I, Vrou wijl men eat te popelen voornaamste agenda-punt tie. Deze was het. welke historische maakte, al i Openl 3—4% (le en 214— P.TA In gei er com; stlge dij A H A H A. V A V. Deze tear I weerge' verschl °T COMB.KREYMbORG Het ■che 4 geschil en wo: gebrul! ker be Nik nl In <1 bloed, dus m het Cl Na hebbel eonver wenscl beha» ken di is echl Culber Gouds betrad ting, i Stamm I L* Dat is toch niet de bedoeling geweest, nöch van inr. Leesberg. <Me het eenvoudiger wil, nöch van de heeren Orondsma en Stoutjesdyk, die droomen van een moderne aula. H. x H V. H. V. V. B.' B x V. X H. kwestie kan zyn, niet zou beteekenen het spe len met gezondheid en leven. Dit toelaten, óók ft; .1 m* aan verbonden ia niet Het „winterseizoen" loopt ten einde, doch een paar weken zal het nog duren voor wy ons zotner-program zullen aanvangen. Deze week sprak de eerw. Br. Thomas nog voor ons, a.s. Woensdag komt dan nog 'n K.JM.V.-ers aan bod, en dan.... neen, niet stilzitten omdat t zomer is, doorwerken! Br. Thomas dan begon met de vereeniging geluk te wenschen met de laatste installatie van nieuwe leden, terwijl hij er op wilde wijzen, welke groote steun *n goede jeugdvereeniglng Is voor kerk en maatschappij. Hierna begon de eerw. spr. zijn inleiding over ,De Islam”. Al trekken, communisme, fas cisme e.d. ook alle aandacht tot zich, de wereld draalt verder en andere stroomingen gaan In andere streken der aarde rustig ver der. Zoo ook de Islam. Bijna geheel Afrika volgt Mohammed, den grooten profeet, den grootsten na Abraham, David. Christus e>. Christus was een groot profeet, doch Mohammed de groot ste. De Mohammedanen zien dan ook drie phasen in de ontwikkeling van den godsdienst. Eerst de Joden met hun profeten, toen Chris tus toen Mohammed. Daarom, dat ze met minachting op de Christenen neerzien, deze immers hebben niet de volheid van Gods open baring ontvangen. Zij zijn de minderen van hen en daarom ook dat hun bekeerlng tot het Christendom zoo moeilijk is Ze gaan niet „terug", zoo zien ze het. Heele streken, zooals H. Land, E-, t Programma voor as. Zondag luidt: ABC. 1—Geel Zwart I 230 uur. 2—Geel Zwart 2 1230 uur. wart 1 behoort tot dezelfde afdeellng 1 en in de competitie-eindstand volgt G. Z. onmiddellljk op AJ.C. L We kunnen er dus morgenmiddag zeker van zijn een mooien wedstrijd te zullen zien; te meer, daar we ons nog herinneren, hoe de laatste ontmoeting tegen G. Z. In een gelijk spel eindigde. Er zal dus spanning genoeg zijn; komt daar om in grooten getale Zondag naar 't A.F.C.- terreln aan den Westerweg. ai zijn er voordeelen aan verbonden, is niet ds taak der overheid, en zeker heeft zy dit niet te bevorderen, door het houden van deze races vast te koppelen aan eenlg subsidie. Hoe groot die gevaren zijn illustreerde de heer van der Borden als verzekeringsdeskun- dige nog, door de mededeellng, dat geen maat schappij het risico van een ongevallenverze kering durft te nemen. Dit alles mocht niet baten. De .materialis ten” het zU zonder eenige kwade bijbedoe ling gezegd wonnen het van de idealisten. WH schreven hierboven over „bekeerlingen". ^HJat er Donderdag in het late middaguur éeen wethouderscrisls is ontstaan, dankt de ge meente aan de onultputtelljke gelijkmoedig heid van wethouder Klaver, die zijn voordracht tot verbouw -van de Kerkhofpoort verworpen zag. Deze siaajmlag moet voor mr. Leesberg, den onversaagden kampioen voor een andere “Wijze van verbouwing, een prettig moment zijn geweest. HU had zich voor deze zaak buiten gewoon veel moeite getroost, had teekeningen laten maken en ter plaatse de situatie bestu deerd. Men moet ons niet kwalijk nemen, dat wij, die teekeningen en stukken niet kunnen Inzien, geen vut oordeel hebben over deze kwestie. Alleen gelooven wy met mr. Leesberg, dat een uitgave van f 6000 voor een oplossing^ die weinig verbetering brengt en de aardige lijnen van dit poortgebouw zeker niet ten goede zal komen, beter vermeden kan worden. Het verwerpen van dit voorstel vinden wy daarom niet zoo heel erg. Maar Iets anders Is, wat komt er nu? Men heeft de bijlage af ge stemd, zonder b.v. per motie het College uit te noodigen met een ander plan te komen, waarin de denkbeelden van de tegenstanders verwerkt zijn. Waarschijnlijk komt er nu niets en blijft de oude. Inderdaad onhoudbare toe stand bestendigd. Niemand zal beweren, dat de heer Stoutjes dyk een erg gelukkige interpellant Is. Zelden hebben zijn vragen succes, al Is de bedoeling dikwijls beter, dan de wjjse waarop die tot uiting wordt gebracht. Zijn jongste interpellatie over onregelmatig heden bij de groentendistributie maakte alweer geen uitzondering op den regel. Het bleek, dat hy heel wat anders bedoelde, dan In zijn vra gen geformuleerd wu. Maar natuurlijk kreeg hij een antwoord, dat formeel Juist was, doch de kern van zijn bedoeling niet raakte. Meer willen wij over deze onverkwikkelijke zaak, die bovendien by de Justitie In onder-, soek. is. niet zeggen. Alleen mogen wjj den heer Stoutjesdljk, dien wykennen als een een voudig en eerlijk man. wel advlseeren goed den raad van. den wethouder ter harte te nemen en voortaan hem bekende ongerechtigheden bij den betrokken wethouder te brengen inplaats van ze te promoveeren tot stof voor een Inter pellatie. Evenals vorige jaren is ook thans weer door de buurtvereenlglng 8. I. 8. het Initiatief ge nomen om een ontspannlngsmiddag voor deren van werkloosen te organlseeren. Deze sympathieke poging wordt van Naar wy vernemen stelt de heer Th. Gljzen, wiens perceel aan de Breedstraat voqr enkele weken door brand is verwoest, thans pogingen In het werk om zijn zaak tijdelijk over te plaatsen naar de Laat, en wel in het pand waarin thans nog gevestigd is het meubelma- gazljn van den heer Pot. Men zal zich nog herinneren, dat in dit perceel vroeger jaren „Concordia" was. De trouwe bezoekers van het Wapen van Heemskerk zullen met de komende feestdagen de Zooals reeds bekend gemaakt is, kunnen zich dagelijks leerlingen jongens zoowel als meisjes aanmelden voor *t toelatingsexamen aan ons R. K. Lyceum. -t Iedere leerling (e) dus. die met voldoende resultaat de zes klassen lagere school doorloo- pen heeft, komt daarvoor in aanmerking. Voor zoover daaromtrent nog misverstand mocht bestaan, wijzen wU er nog even op, dat '- et Lyceum een afd. Gymnasium A en B. en afd. HBS. bevat In den onderbouw de twee laagste klassen volgen echter alle leerlin gen hetzelfde onderwijs. Daan sing. De Rector Is bereid alle gewenschte inlichtingen (sch< heden voor buitenleerlingen, I ken. De ouders worden verzocht hun kinderen liefst persoonlijk aan het Lyceum (Bleekers- kade 79) aan te geven. Zoo dit bezwaarlijk Is. schrifteiyk. Desgewenscht is de Rector ook te zijnen huize, Kennemerstraatweg 67, te spreken, maar dan alléén na afspraak. Afrika en Azië, die vroeger katholiek waren, zijn gevallen als prooi van den Islam en geheel zijn ze er in opgegaan. Praktisch niets meer, wat aan *t Christendom herinnert is bewaard gebleven. Oorzaak? De Islam eischt den ge- heelen mensch; tot zijn eten en drinken toe is aan wetten onderworpen. En dan hun fanatisme. Mohammed bleek een goed psycholoog, toen hij leerde, dat zij, die in den oorlog sneuvelden, recht op zouden sty- gen naar den hemel. Altijd moeten de Islamie ten strijden voor de uitbreiding van hun gods dienst. Ze vatten dat zoo op. dat als maar ergens gestreden wordt, aan dit gebod voldaan is. Na nog verschillende kwesties behandeld te hebben zooals Mekka, de H. Kakba e.d. eindig de de eerw. Broeder deze zeer leerzame lezing. De voorzitter dankte Broeder Thomas, waar na de leden nog eenlgen tijd gezellig bijeen bleven. Tot de volgende week. In de Vrijdagavond gehouden bestuursver gadering van de Alkmaarsche Boys Is besloten, dat men, wanneer het eerste elftal morgen «r- in slaagt het tweede klasse-schap te veroveren, dit feit in intiemen kring zal herdenken in de 'dancing van de Harmonie. Later zal er voor andere vereenlgingen enz gelegenheid worden geboden de Boys te oom- pllmenteeren. De gisterenavond in De Unie gehouden kegel- wedstryden óm het kampioenschap van den A, K. B. hebben een zeer spannend verloop ge had. Zooals bekend, ging de stryd in de tweede afdeellng tusschen Onder Ons en de OK.A- reserves. De strijd was zeer spannend, dan was Onder Ons voor, dan weer O.K.A., maar op ds laatste banen liepen de OK_ A-reserves uit en wonnen den wedstrijd (12701219). Om de derde en vierde plaats kampen ds Houthakkers en Alc. Vlctrix. De Houthakkers bewezen opnieuw tot uitstekende prestaties In staat te zyn en klopten de Alcmaria-reserves met flink verschil: 1290—1227. In de eerste afdeellng bestond groote belang stelling voor den stryd tusschen de oude rivalen Koekoek—O.K.A. Byzonder spannend was deze strij* Belde vyftallen gaven elkaar niet toe en by het wisselen der banen was het verschil maar zeer weinig. Op de laatste baan echter wisten de OK.A.-ers een Inmiddels verkregen voorsprong te vergrooten en wonnen den strijd met een verschil van 44 hout (13791335). Terzelfdertyd streden twee andere rivalen, Alc. Vlctrix—Z.E.KZ om de derde en vierde plaats. Ook hier was de stryd zeer spannend en met groote moeite won Alcmarla met het prachtige hout van 1413 (Z.E.K.Z.? 1386). Voor Op 1 kantje af was deze competitie wei succesvol: het behalen van het kampioenschap zoowel van de eerste als tweede afdeellng moet een fraaie prestatie genoemd worden. De merkwaardigste onder hen was de heer v. d. Vall. Wy hebben nog eens nageslagen wat deze geachte afgevaardigde In de zitting van 4 October JX over het geval gezegd heeft. Het kwam hierop neer, dat de socialistische leider zich toen nadrukkeiyk van zyn fractlegenoo- ten afscheidde, en aelde het standpunt van de heeren Hoytlnk en Grondsma te deelen. Een maal had hy de races bygewoond en was ervan teruggekomen met een heel onfatsoenlijk woord -het boksen vond hy motor- de ploertigste sport eigenlijk Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 15 Juni a.s. lederen Maandag en Woensdag van 11—12.15 uur In het Murmellius-Gymnaslum, of schrtt- teiyk met opgave van naam. voornamen en roep- naam van de(n) candldaat(date), datum en plaats van geboorte, laatstbezochte school en klasse, en naam, beroep en adres van ouden of verzorgers. De rooster voor het examen, dat op 14 en U Juli a.s. wordt gehouden, zal aan de candldaten worden toegezonden. De school omvat een litteralr-historische en een wis- en natuurkundlgè afdeellng; de split sing valt na het 4e leerjaar. De rector verstrekt gaarne nadere inlichtingen en advies, ook aan zyn huls te Bergen, De Spar Eeuwige laan 28. Deze sympathieke poging wordt van harte ondersteund door de commissie voor ontwikke ling en ontspanning van werkloosen. Reeds Is de medewerking verkregen van den heer de Lamge voor het gebruik van. de groote zaal in de Harmonie, terwyi van verschillende zyden medewerking is toegezegd. Ongetwijfeld sullen de belde samenwerkende organisaties er in Magen dit plan tot uitvoe ring te brengen, waardoor aan een 500-tal kin deren een genotvollen middag aal worden be zorgd. 3.30 uur Installatie 'van St. Jans-knapen. Zondag: 6 uur Congregatie, 7—9 uur ontspan ning, leeftyd 1417 Jaar. Maandag: 7 uur Lof, waarna 8t. Jozefban. Dinsdag: 7 uur Lof, waarna 8t. Thomasban. Woensdag: 2.30 8t. Jansknapen. groene kring; 230 SI. Louisban; 5.45 Don Boscoban; 830 Peter van Amiënsöan (Tusculum). Donderdag: 530—7 uur ontspanning groep 1, leeftyd 13—13 jaar; 7 uur Lof, waarna tot 8.4-5 ontspahnlAgsgtöép 2f MeftljdIfr—14 jaar; Vrijdag6.30 adsplranteu; 630 Pater-Da- mlaanban; 7.45 zang (vóór allen); 830 Bernard var. Clairvauxban. Zaterdag: St. Jansknapen roode kring; 3 uur blauwe kring. r I De motorraces zullen voor Alkmaar behouden biyven. Ziedaar een bericht, dat met gemeng de gevoelens zal worden begroet. Er zullen burgers zyn, voor wie deze mede deellng beteekent het behoud van een stukje van de boterham. Anderen zullen misschien verheugd zyn. dat zy hun middagen vol sen satie en rillingen van angst niet behoeven te missen. Doch een derde categorie, en wy scharen ons daar van ganacher harte by. zal het betreuren, x dat de gemeente doorgaat de gelegenheid open te stellen voor het beoefenen van een sport, welke meer dan normaal gevaar meebrengt voor leven en gezondheid harer beoefenaars. Het was niet voor de eerste maal, dat dit onderwerp een punt van behandeling in den Raad uitmaakte. By de laatste begrootings- debatten is de kwestie aangesneden en beslo ten werd toen een deskundig oordeel te vragen. Als immer voerde het college den wensch van den raad naar letter en geest uit en kwam met het advies van de K.N.M.V nota bene de organisatie onder wier auspiciën de races gehouden worden. Zóó gemakkeiyk lieten onze vroeden zich niet met een kluitje in het riet sturen, en zy drongen aan op het raadplegen van ietwat onpartydiger instanties. Men kwam toen terecht by den commandant van het Mo- torcorps te Haarlem, ongetwyfeld een autori teit op dit gebied, en een die niet gepreoccu peerd Is voor de races. Zyn meening, gegrond op het bywonen van de laatste races, was. dat de grasbaan van ons Sportpark niet on geschikt Is, en dat er In Alkmaar geen andere gevaren dreigen, dan die, welke nu eenmaal aan deze sport, en ook andere, verbonden zyn. Met dit harnas beschermd, meende het Col lege de pyien van de tegenstanders wel te kunnen doorstaan en het stelde voor, de zaak op den ouden voet te bestendigen. De heeren' blijken goed gezien te hebben Was er misschien dezen winter nog een kleine meerderheid te vinden geweest, om hêf Sport park niet meer voor dit doel te verhuren, het advies had „bekeerlingen” gemaakt, en zoo streed slechts eén dapper zevental den onge- lyken stryd tegen een groote overmacht. Laten wy toegeven, dat de voorstanders een machtig wapen te hunner beschikking had den: het financieel belang voor de gemeente kas en een deel der burgerij. Men meet zich In dezen tyd van malaise wel tweemaal be denken, alvorens een bron, die nog wat wel vaart brengt, dicht te gooien. Dit was trou wens niet enkel het stevigste, maar ook het eenige argument wat In het geding werd ge- tflhcht. want nöch uit' het College, nöch uit den Raad kwam ook msar één woord van waardeering voor dese races als sport. Integen deel spontaan kwam de verklaring, dat het heele geval met sport alleen den naam gemeen heeft. De tegenstanders ontkenden geen van allen, dat afschaffing der races een financleele strop zou beteekenen, maar hooger dan geld stelden zy de waarde van een menschenleven of zelfs ongeschonden ledematen. Het rapport zei hun niets; beet mogeiyk dat onze grasbaan niet méér gevaren oplevert dan andere banen van deze soort, maar de ellende schuilt In de sport zélf. Het is nu eenmaal uitgesloten, dat rijden met zulke snelheden op een bochtige grasbaan. waarby nog komt, dat winnen soms een brood- kwestie kan zyn, niet zou beteekenen het spe- Een uitstekende geneesheer, een edel mensch Is vorig Jaar van ons heengegaan. Vrienden en dankbare patiënten hebben zyn nagedach tenis willen eeren door het byeenbrengen van gelden vóór een monument en een wetenschap- peiyk fonds. Voor dit laatste zyn echter zulke sommen noodig, dat wy betwyfelen, of het daartoe zal komen, doch het eerste zal geschie den. Door den architect Groen is een prachtig monument ontworpen, dat geplaatst zal wor den tegenover de woning van den overledene, in den Hout op den hoek Straatweg—Prinses Jullanalaan. wyi de bedoeling is het In eigen dom en onderhoud over te dragen aan de gemeente moest de Raad aan een en ander zyn goedkeuring hechten. Er kwamen natuur- iyk geen bezwaren, maar toch hadden wy hier wel gaarne een woordje van instejnming en 'erkenteiykheld gehoord. Misschien werd dit echter binnen gehouden, zitting van dezen Donderdag, door den I J Jurgemeeeter en enkele raadsleden zeer terecht een der belangrijkste der laatste Jaren genoemd, ving aan met de Immer ont roerende plechtigheid van het memento voor een overleden stadsbestuurder. Ditmaal wer- den de verdiensten herdacht van wylen den heer Jan Ringers, raadslid tot zyn gezondheid hem dwong heen te gaan, en tijdens het elf- tal-bewind lid van het Wethouderscollege. Als altyd wist de voorzitter met eenige on opgesmukte woorden het volle licht te doen vallen op de persoonlijkheid en de veelzydige werkkracht van den overledene, met welke Woorden de raad door eerbiedig opstaan zyn stille Instemming betuigde. Na deze droeve klanken was het een veel vrooiyker geluld, toen tot mej. Nierop en den heer Hoytlnk gelukwenschen werden gericht met hun herstel, waarby echter weer van een ander raadslid, en nog wel onzen braven nestor, moest verklaard worden, dat hy aan het ziek bed U gekluisterd. Mogen weer spoedig zyn opgewekte vlotheid en gezond optimisme de onmisbare sfeer aan de raadszittingen terugschenken. Dese charmante rolprent met Maurice Cheva lier en Jeannette Mac Donald Is niet alleen bebooriyk voor het oog. maar Is ook vol humor en fyn geestig spel. Ook de spanning ontbreekt niet men biyft geboeid tot het laatste toe. We beleven dan de geschiedenis van een zekere “Graaf Alfred, militair attaché aan het Sylvaan- sche gezantschap te Parijs. De Graaf hangt zoon beetje den gebraden haan uit, kan niet ianger zyn positie handhaven, én moet zich by de koningin van Sylvanlë melden. Wanneer Graaf Alfred zich by haar aandient, leest Juist dé koningin een rapport over zijn escapades te Parijs. Ze schynt het nog zoo heel erg niet te vinden, maar.... de Graaf moet gestraft worden. Graaf Alfred stelt nu voor dat de koningin hem verbiedt nog ooit het paleis te zullen ver laten. De koningin wordt echter verliefd op den graaf, en zy trouwen. Nu Is hy Prins Ge maal maar dit begint hem na enkele maanden geducht te vervelen Hy heeft niets te doen, als hy zich geschoren heeft, is de dagtaak vol bracht. hy heeft geen rechten; geen plichten. Alfred heeft een oplossing voor Sylvanlë's finandeele moeliykheden uitgewerkt, maar deze worden van de hand gewezen, want van den Prins Gemaal kan men geen advies accepteeren Het wordt den prins nu al te bont, hy wil zich zelfs van de officieele gelegenheden terug trekken. De koningin wordt boos, en de Prins maakt aanstalten om te vertrekken. Koningin Louise, die nu begint te merken dat het haar echtgenoot ernst is. wordt radeloos, volgt haar man overal en wil hem behouden. De Prins is van meening dat zy streng gestraft dient te worden. Louise vraagt een voorstel te mogen doen. Van nu af aan zal Alfred baas zyn zoo wel in huis als in het land. Zooals we gewend zyn, gaat aan de hoofdfilm weer een keurig voorprogramma met een zeer actueel Journaal vooraf. Dit programma zal volwassenen een avond van kosteiyken humor kunnen bezorgen. Als onze lezers het nog niet wisten, dan heeft de Jongste raadszitting hun geleerd, dat het arme Oostenrijk zyn zelfstandigheid heeft verloren door wylen Dollfuss, den martelaar en den ongelukklgen Schuschnlgg. wiens lot misschien weinig meer te benyden is. zy heb ben met hun Chrlsteiyken Standenstaat een voudig de Dultsche legioenen binnengelokt. Dit lesje in rood-gekleurde historiebeachry- ving smaakte wethouder Klaver zóó slecht, <tot hy, die in deze zaak qualitate qua niet ge mengd was, het woord vroeg en den geschiede nisverkrachter gevoelig op de vingers tikte. Do nadere verklaring, dat hy de katholieke poli tiek en niet de Kerk bedoeld had, riekte min at meer naar de N SB., en sneed trouwens ook reen hout. We gelooven echter, dat de roode aanvoer der iets anders bedoelde dan hy zeide en wel dit. dat de groote werkloosheid in Oostenrijk Antwe le pal 3e. Zr 1. 6. j Of 2 troefstei 3e. 2 I en zond 4e. En 214 to ken troe 5e. An a) sot maal IM b) mei 2 topslat «e. 'Ei kleur: st topslag 1 7e. Di sterke tr nonce in Openla Ongeve der waai Aatwsi 2—7 Met 5- Zonder 8 of m 3 in ee 8 in 8 ±'12 p Openin X 414 ke 6-kaa Antwoe le. Met Aas. 2e. Met 3e. Zot Met ml Met 1 Eerztn den en d kleur biet Openim 614 vaardeloc sterke 5-1 Antweo a) zoi ...Het een maas 6e genood nu schaa •elen voo rijtuig vo Brice nas vertrek Nu kwa was f groote i terwyi i betighedei kunstz *n, ma ■juUa, dat meer dan De eei Jgeiyksd h‘ed. die *ettter mi ontzai met op de lippen. NaMNj races C. Z t- was het heelemaal geen sport ter wereld. Motoren hooren niet op gras, tenzy in geval van nood. Hy zou een eventueel voorstel om de motorraces af te schaffen gaarne steunen. Zooals ar groote vreugde is om een zondaar die zich bekeert, is er ook dubbele droefheid om den rechtvaardige, die van den goeden weg afwykt. Mynheer v. d. Vallvertrouwt meer op de adviseurs dan op eigen oogen, die hem leerden, dat dese sport „ploertig” Is. As. Zondag 22 Mei ’s morgens 11 uur, Aloy- siusban. By het Varnebroek aanwezig sijn. Botetham meenemen, fietsen in orde. *s Avonds 7 uur ontspanning met fietstocht. Maandag 730 Lodewykban, 8 uur Tarclstus- ban' Dinsdag 7 uur Aloyslusban, fiets meenemsn. Woensdag 230 uur Sint Jansknapen. Donderdag. Het Cohort trekt uit. 8.15 uur B. Mis, 10 uur vertrek vanaf het Gezellen^gebwiw; boterhammen meenemen. Alle leden v»n K. J. c. kunnen asm dezen tocht deelnemen. Vrijdag 730 adspirantenban. 730 uur pro- pagandaclub. - BAANDERHEER n om te komen tot het int i de gamlzoenskwes- s dj raadszitting tot een zat dat historische dan meer in de zaak waar het om ging, dan in de debatten, welke erover gehouden werden. Eeriyk gezegd, de stemming, waarin de vroedschap deze allerbelangrijkste zaak ont ving. viel niet erg mee. Het was heelemaal met hemelhoog juichend. Eigeniyk was het alleen de heeriyk-optlmlstlaobe reserve-kapitein Wol- dendorp, die enkel zon opmerkte, en gouden tonnen onze stad zag binnenrollen. Alle an deren legden veel meer den nadruk op de schaduwzyden. Er waren er zelfs, die met den grootsten tegenzin zouden voorstemmen. Het regende van alle zyden beswaren. Het offer van de gemeente gevergd byna 2 ton werd veel te hoog geacht; de gevaren by oorlog zouden verdubbeld worden; moreel zou de stad erop achteruitgaan, en tegenover dit alles stonden slechts problematische voordee len. die In cyfers uitgedrukt werden gewaar deerd van nul, komma nul tot drie ton 's jaars! En toch, behalve de heer Appel, die tegen alle bourgeois-legers Is, had niemand den moed tegen te stemmen. wy begrypen dat niet goed. Als Iemand In- 1 derdaad meerit, dat de nadeelen de voordeelen overtreffen, dan la het niet enkel zyn goed recht, maar zelfs zyn dure plicht, door tegen stemmen te trachten het kwaad te keeren. 1 Waarom deed men we bedoelen hier spe- 1 ciaal de 8.D.AJ*. en den heer Sletsma dat 1 hier dan niet? Misschien gaf de heer Venne- 1 ker In zyn bezadigde en degeiyke speech onbe- 1 wust het antwoord: de burgery zou een derge- 1 lyke afwyzing niet kunnen begrypen. Inderdaad, zóó Is het De gewone burger 1 bekommert zich niet om al deze bezwaren; wat zegt het hem, dat het Boschplan van de 1 baan raakt, dat misschien de bouwgrond duur- der wordt, dat de moreele gevaren, waaraan 1 onze tyè toch al zoo ryk is, nog een graadje 1 verergerd worden, hy ziet enkel In de toekomst 1 meer leven, meer vertier in de stad, en daar- door méér mogelykheden om iets verdienen. I Laten we ootmoedig bekennen, dat ook wy, de geopperde bezwaren heelemaal niet licht tillende, toch de mogeiykheid om het econo misch leven hier te stimuleeren niet gaarne verworpen hadden gezien. Zeker, ook ons ware het veel liever geweest, wanneer Defensie, daartoe opgewekt door elkaar fel beconcurree- rende gemeenten, niet het laatste onsje vleesch had geélscht. Het is op zich dwaas, dat het ryk bouwgrond en oefenterreinen gratis wil heb ben Op welken rechtsgrond baseert het dezen eisch? Waarom ook maar niet meteen een ka-' zeme om niet gevraagd? of gratis brood en aardappelen? Er moet toch heel wat gebeurend wil door het garnizoen de extra uitgave van f 10.000 jaariyks aan rente en aflossing, weer in de gemeentekas terugvloeien. Maar wy zullen met den burgemeester, wiens hartewensch met dit garnizoen in vervulling gaat, hopen, dat de voordeelen zullen mee vallen. en de moreele nadeelen niet groot biy- ken te zyn, en wy sluiten ons gaarne aan by de hulde aan het gemeentebestuur en in het byzonder aan den burgemeester gebracht voor hun arbeid om het zoover te brengen. wy hebben echter nog één wensch, n.l. dat de raad later niet voor de consequenties zal terugdeinzen van de nu genomen besluiten, wanneer het erom gaat moreelen en financieelen steun te verleenen aan inrichtingen, die de godsdienstige belangen der militairen verzorgen. De toezeggingen van het College zyn daarom trent nlat zonder hoop. Kruisvaarders: De kruisvaart bestaat vyf Jaar. Ook wy zullen dit lustrum feesteiyk gedenken. Een belangryk onderdeel van de aa. lustrum viering Is de zang, waaraan door lederen kruis vaarder wordt deelgenomen. Daarom verwach ten wy allen op de as. zangrepetities, te begin nen as. Vrijdag 7.45 uur. Tweeden Pinksterdag wPrdt een groote wan deltocht voor katholieken georganiseerd. Ook de kruisvaarders kunnen hieraan deelnemen. Jon gens. die hier Iets voor voelen, stellen zich in verbinding met heraut Lantman. Kosten: 25 ct. per persoon. Legitlmatiekaarten. welke toegang verschaf fen tot het Woensdagsche zwemuur voor de K.J.C. (7.30830), zyn alsnog A 10 ct, verkrijg baar by heraut Jonker. een der voornaamste oorzaken Is geweest van het weinige inwendige weerstandsvermogen, dat Oostenryk tegen de Dultsche Indringers heeft getoond. Deze werkloosheid is zeker niet veroorzaakt doordat de Oostenrijksche chrls- teiyke leiders de beginselen van Quadragcsimo Anno in de praktyk gingen brengen, doch, zooals de heer Klaver terecht opmerkte, door het grootste monster der laatste kwart eeuw: het dictaat van Versailles. Dit debat over Internationale politiek werd ontketend naar aanleiding van een voordracht om Alkmaarsche werkloozen naar de Centrale Werkverschaffingen te zenden. Zoo ziet men. dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. Trouwens het betoog, dat de heer v. d. Vall hield, was meer afge stemd op een begrootlngsdebat dan op deze weinig beteekenende by lage. Dat werkloosheid de groote geesel is van onze dagen, en dat er nooit te veel kan worden gedaan, om die op te heffen, of, zoo dat niet gaat, de gevolgen ervan te verzachten, is een zóó algemeen er kende waarheid, dat Iedere verdediging daar van een open deur Intrappen Is Meer ter zake leek ops de suggestie om, nu weldra via het Werkfonds nieuwe bedragen beschikbaar zullen komen, plannen gereed te maken voor een al- geheele herziening van ons riolenstelsel. Dit zou niet enkel een groot aantal werkloozen aan arbeid helpen, maar was tevens uit hygië nisch oogpunt van groot belang. De laatste dagen hebben voor de zooveelste maal weer geleerd, dat een groeiende stad haar grachten niet als moederriool moet gebruiken. Wethouder v. Slingerland deed de biyde mededeellng, dat het College Inderdaad een heel groot werk voorbereidt, malar byzonder- heden kon hy nog niet geven. Wellicht tasten wy niet geheel mis. wanneer we aannemen, dat deze plannen van B. en W. en hetgeen de heer v. d. Vall vroeg, zusje en broertje zyn. Behalve over internationale kwesties maakte deze bylage de tongen los over een nationaal liever een gewesteiyk vraagstuk by uit nemendheid. n.l. de loonen in de werkverschaf fingen, welke door de Ned. Helde My. worden geleld. Wat wy d«er dagen daarover .publiceer den uit het Geestmer ambacht. Is diep bedroe vend en beschamend. Dat hard ploeterende menschen met een weekloon van zes of zeven gulden naar huis moeten. Is zonder eenlg voorbehoud mensch-onteerend en een Chrlste- lyke regeerlng onwaardig. De schuld zit waarschyniyk niet In de men schen. die het werk lelden, doch in het stelsel. Er wordt Immers gewerkt In accoordloon. wat meebrengt, dat enkel geschoolde grondbewer kers het basisloon kunnen bereiken. Wie kan verwachten, dat b.v. sigarenmakers, typografen of kantoormenschen het voor hen ongewone en dus onmenschelyk zware grondwerk even snel kunnen uitvoeren als geroutineerde polderjon gens? De fout is. dat er by het uitzenden naar de werkverschaffing weinig of geen selectie mag worden toegepast wy gelooven niet, dat het Alkmaarsch Col lege. en In 1 byzonder Wethouder v. Slinger land onder wiens departement dit valt, er ge noegen mee zou nemen, wanneer burgers der stad met zoo'n fooi uit de werkverschaffing thuis zouden komen. In dit opzicht zouden we het Dageiyksch Bestuur zelfs meer vertrou-J» wen dan den heer v. «k Vall. die naar oa smaak In zijn pleidooi om werk wat al te de arbeidsvoorwaarden verwaarloosde. Wy hebben den tyd gekend, dat eerder omgekeerde te constateeren viel. loop van tyd tot nieuwe dus opnieuw trek kende acties over te gaan. Immers. Indien het gewoon” wordt, dat de klant by bepaalde in- koopen een waardebon van f 025, f 030 at f 1.— ontvangt, dan Is men by speciale acties (byvoorbeeld met St. Nicolaas) genoodzaakt nóg hoogere bedragen uit te keeren, wil men althans eenlg effect bereiken. Daartegenover zou het grootbedrijf de handen vry houden om op de meest geschikte tyden korte, hevlg- 'attractioneele verkoopweken te organlseeren met hoogere en aanlokkeiyker ultkeeringen aan het publk1- -n dan, over het geheele jaar gerekend, nég goedkooper uit zyn. Dat men algemeen gevoelde door de voorgestelde actie het grootbedryf niet te kunnen bekampen, bleek reeds voldoende uit het ietwat lachwekkende feit, dat zy die zich voor deelname opgaven, het alleen zeiden te en met het oog op de concurrenten in den eigen mlddenstandskring. Men greep dus alleen naar het aangeboden wapen om op elkander te mikken en zelfs de voorzitter van de Hanze erkende het uitslui tend hierom te doen. Dwazer en meer onver- antwoordeiyk kan het al niet Maar er is nog iets. Door de voorgestelde verkoop-Midza-actle zou 'men bet zoo bestre den en principieel onjuist geachte cadeau stelsel. waartegen men meermalen regeerings- maatregelen inriep, permanent maken. Ook hierin Is weer een enorm verschil tusschen een tydeiyke en biyvende actie te cénstateeren. Dat men bU speciale gelegenheden speciale at tracties in het uitzicht stelt is logisch, maar dat men het cadeau-stelsel tot een normaal ver- achtjnsel maakt, Ujkt mij toch bedenkeiyk. Dit deel van onse beschouwingen samenvat tend, kunnen wij dus constateeren, dat de be trokken instanties biyk gegeven hebben van on voldoende inzicht In deze kwestie en bovendien van ernstig gebrek aan tact, hetgeen wy in een volgend overzicht zullen beechouwen. Eenlgen tijd geleden maakte ik de opmer king: dat het in deze rubriek niet zoozeer gaat over bepaalde feiten als wel over algemeene beschouwingen naar aanleiding - van dergelyke feiten en dat het bovendien nimmer gaat over de daarby betrokken personen. Dat wordt biy- kens myn ervaring niet altyd begrepen en daarom zy deze waarheid nog eens vooropge steld. nu ik op het punt sta het myne te zeg gen over de beschamende situatie waarin de Alkmaarsche middenstandsbonden verzeild ge raakt zyn als gevolg van een m.l. verkeerd opgezette, foutief gerichte en onverstandig doorgedreven verkoopactle. Dat Ik hier de Midza-actle bedoel zal leder, die de persberichten In de voorbye week ge lezen. heeft, reeds duideiyk zyn. Wat de fei ten betreft, meen ik te kunnen verwyzen zoo wel naar het klare verslag van de gehouden Hanze-vergadering In ons nummer van 13 Mei IX, als naar de op Zaterdag 14 Mei gevolgde, heldere en zakeiyke beschouwing over dit punt. De kern van de zaak komt hier op neer: dat de besturen der Middenstandsorganisaties by monde van een uit hun midden gekozen com missie, een zeer ingrijpende, kostbare verkoop- actie met een biyvend karakter op touw heb ben gezet, zonder te voren op voldoende wyze met haar leden daarover te beraadslagen, met het gevolg: dat de leden die zich mln of meer voor een voldongen feit geplaatst voelden, hevig tegen de plannen van hun besturen ageerden en er In den boezem der midden standsorganisaties wryvlng en oneenlgheld ontstonden. Dat by de gehouden besprekingen de verbroken eenstemmigheid geenszins werd hersteld, biykt uit het feit, dat het bestuur der neutrale organisatie staande de vergade ring Is afgetreden, terwyi van de Hanze- bljeenkomst geschreven werd, dat de vergade ring, waarin alle leiding en iyn zoek was, een steeds rumoeriger karakter aannam. Wy kun nen dan ook gerust van een „beschan-ende si tuatie" spreken. Bezien wy thans even In overeenstemming met de traditie van deze ru briek, het algemeen aspect van deze zaak. Ten eerste zy dan vastgesteld, dat de be trokken instanties kenneiyk het geweldig ver schil tusschen een tydeiyke en een blijvende verkoopactle ernstig hebban veronachtzaamd en dat zy de consequenties van een perma nente actie niet hebben overzien, hetgeen zon der meer 'n ernstige fout is. De kracht van een tydeiyke actie zit mede in de korte spanne tyds waarin de activiteit wordt samen;'trok ken en in de sensatie, welke van een speciale, slechts enkele dagen geldende, aanbieding uit gaat. wy hebben In de laatste jaren meerdere van dergelyke verkoopweken helpen organl seeren en steeds met het verwachte succes. By het permanent maken van zoo’n actie gaat de kracht van het nieuwe en ongewone noodza- keiyk verloren; de verkoopprikkel verliest zyn scherpte, het publiek geraakt aan de situatie gewoon en aldus wordt geenszins bereikt wat men wenschte, terwijl de lasten, juist door het permanente karakter, voor den winkelier op den 'ur steeds zwaarder gaan drukken. Bo vendien maakt men by het aanvaarden van een biyvende actie als hier werd voorgesteld (en waarby de winkelier -ortdurend drie procent van zyn bruto tet aan waardebonnen moet ventrekken) het vrijwel ónmogelijk, om in yer- Aanglfte van nieuwe leerlingen voor de Hen, delsschool met vierjarigen cursus kan vóór U Juni »A plaats hebben by den Directeur en wel mondeling des Maandags van 1.30—3, des Donderdags van 2.304 en des Zaterdags van 101130 uur In het schoolgebouw aan de Doe lenstraat, of schriftelljk met vermelding van volledigen naam en geboorte-datum van dein) candldaat(date), adres van de ouders of ver zorgers, laatstbezochte school en klasse, waarin plaats wordt gewenscht. Voor leerlingen, bulten Alkmaar wonende, moet ook aangifte worden gedaan bjj het ge meentebestuur van hun woonplaats. De Directeur, G. A. M. SNIJDERS Voor den R K. Middenstand wordt op 19 Juni as. een bedevaart gehouden naar Mochten er leden zyn, die hieraan wensen»* deel te nemen, zoo gelieven zy zich tijdig op geven by het bestuur. By minstens 25 deelnemer, wordt de tocht per autobus gemaakt. Daglndeellng. Direct na aankomst men zich naar de Kapel, waar om 8.45 oe^ MIs begint. Onder de H. Mis algemeene H. munle. Na de H. Mis gelegenheid om if*» brulken. Ieder zorge zelf voor mondv0° Te 1120 uur Kruiswegoefening, WRBrn*. urf 1.45 vrij »yn. Te 1.45 aanvang van het waaronder processie. Direct na de processie men vertrekken. Het bestuur rekent op flinke deelmme-, kosten zyn minimaal en L—-- CHIEF WHIP

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16