Behoud en uitbreiding van de se c wten. rood» stekt tts*- 0. s: 1 BB d sb I yicrona Staking in hout haven ^Cultuur en Gods dienst EERSTE ZORG BIJ STRIJD TEGEN WERKLOOSHEID ZIL VEREN JUBILEUM VAN SOESTERBERG De uitvoer van bloembollen Restaurant DORRIUS N. X. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. SLAT* DU JOUR IN 8 U CARTI biscuit en chocola ZATERDAG 21 MEI 1938 Openbare werken REDDERS GEHULDIGD MW FA Losse punten A rbeidsspreid ing Biggenmerken «BB 1 Veertien schipbreukelingen in veiligheid gebracht NOTARISSEN BUITEN HUN STANDPLAATS Meer bommenwerpers voor Indië Juister indeeling van bedrijfsarbeid Goede resultaten met voorjaar»- handel X 6. 10, 13 ct. per hplf ons. VAN WEEK TOT WEEK Feest week voor officieren en man schappen, plechtige herdenking en kinderfeest In beroep by de Kroon over aan koop van het Hirtlerbosch Examen apothekers-assiatente Eskadergroet aan het land Vierhonderd arbeiders weigeren te Amsterdam aan het werk te gaan Binnenkort beslissing inzake op legging van verplichtingen tot arbeidsspreiding Raad van Doorn was weer compleet Het mond- en klauwzeer D. werk BOB ied»- hulp verleend. In de week van 8 t/m. 14 Mei 1938 bedroeg van het Q Zeldzaam zacht en licht in de pijp toch BF De regeering ziet de openbare werken-poli tiek als een voorziening, welke op langen ter mijn zal hebben by te dragen tot het verschaf fen van arbeid. elpleel karakter, toch mede door de ia werkloosheidsbestrijding wordt gedragen m cans rallen nem eüa het geheele vak de verdere grheiir+vnlanen export-gebled tegemoet. Van 3 tot 5 Mei zijn aangebracht 55.843 (v.j. 47.449) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 5 Mei IJ. gebruikt 487.155 (v.j. 510.439) merken. Voor een juiste beoordeellng diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum In totaal zijn gemerkt 739.854 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak van 1937 660.568 bedroeg. Ia de Amsterdamsche heathavea b Vrij dagmorgen een wilde staking aitgebroken, waarbij eea kleine vierhonderd arbeiden zijn betrokken. Har- r «ca en kdh- vd i* ■M De raad besloot bij de Kroon In beroep te gaan tegen de beslissing van Oed. Staten en de hulp in te roepen van een rechtskun digen raadsman. Ma aanvang in het nieuwe «UB. tad. subsidie- mll- mil- Dt sserob stuurt mst vasts hand Zijn notedopje naar den kant. Waarom verlaat hij 't ruime sop? Zijn Pakje Roods Ster is op! Eerst nieuwen voorraad opgedaan! Dan han hij weer uit varen gaan.,» NltMCIJCR'S R00DE>STEB Deze aard der voorziening heeft de regeering reeds geruimen tijd gele den er toe geleid, de organisatie van de te werk stelling van arbeidskrach ten door werken van werkverruiming en werkverschaffing nader ter hand te nemen, en wel teneinde te komen tot den meest efficiënten vorm ter bereiking van het doel der te werk stelling. Aan den omvangrijken voor bereidenden arbeid hiertoe wordt met spoed gewerkt. AMSTERDAM Poesse te Maastricht. Naast de maatregelen tot behoud en ver ruiming van werkgelegenheid in het bedrijfs leven in zjjn onderscheidene geledingen, beeft de regeering ter hand genomen de be vordering van een juister verdeellng van den voorhanden bedrijfsarbeid over de aan wezige arbeidskracht. Terwijl de regeering hier evenmin als op het terrein van behoud en verruiming van gelegen heid tot bedrijfsarbeid haar taak van opsporing en bevordering van mogelijkheden als geëindigd beschouwt het tegendeel is veeleer het ge val moge zjj In dit verband toch wijzen, naast haar aanvatting van de voorbereiding dezer taak door de instelling der werkcommissle-Verwey, o. a. op haar bemoeiingen tot inperking van overwerk tot het strikt noodzakelijke; op het door haar bjj den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte ontwerp van een Alge- meenen Maatregel van Bestuur ter uitvoering van de getalsverhoudingenwet; op haar voor ontwerp van wet tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, hetwelk, hoezeer van prin- Het is in strijd met de bedoeling der regee ring, met de onderwerpelljke aanvrage van 30 mlllloen haar politiek van werkloosheidsbestrij ding met behulp van het Werkfonds als afge sloten te beschouwen. De onderwerpelljke aan vrage waartoe het voornemen reeds in het najaar van 1937 is bekend gemaakt vormt een onderdeel dier politiek, gelijk het Werkfonds op zijn beurt een onderdeel is der openbare werken-politlek, welke tot de werk loosheidsbestrijding bijdraagt, en die openbare werken-politlek wederom een onderdeel oetee- kent te midden van tal van maatregelen, die de werkgelegenheid gunstig beïnvloeden. Ty aelijke verg rooting van het contingent bij Defensie boven het maximum, dat onlangs is bepaald, zou niet kunnen leiden tot vermin dering van de werkloosheid. Met de uitvoering van den Noord-Oostpolder in het IJselmeer wordt voortgegaan in het tem po, dat met de technische eischen vereenlg- baar is. Voor wat betreft de verdere inpoldering, is met de noodlge onderzoekingen, ten einde tot een definitief plan te komen, bereids een aan vang gemaakt. Ook by de grootste voortvarend heid zullen intusschen toch enkele jaren er mee gemoeid zijn, alvorens deze Inpolderingswerk-- zaamheden tot werkverruiming op groote schaal kunney lelden. Aangezien dit geschiedde tegen het advies van de organisaties en zonder overleg met de besturen, moet dit conflict als een wilde sta king worden beschouwd. In verband met dit laatste cijfer wordt bij nota van wijziging de aangevraagde 30 mlllloen verhoogd tot 60 mlllloen. Aan Werkfondswerken zijn thans aan den slag, direct en indirect, 7500 mui, hetgeen, de secundaire werkverruiming medegerekend, een werkverruimende werking van circa 11.000 man beteekent. Naar de schatting van het bureau van het Werkfonds zal de te werk stelling, direct of indirect, bij het Werkfonds in de naaste toe komst oploopen tot 13.000 man, hetgeen, In verband met de secundaire werkverruiming, derhalve beteekent een werkverruimende wer king, voor de naaste toekomst, van circa 18.000 man. In verband met de Van de zijde van den middenstand was een aanbod ingekomen, om het financieele risico en de lasten van rente en aflossing voor de gemeente uit te schakelen, waardoor het be- wordt zwaar der minderheid zou zjjn ondervangen. Dit aanbod zal overwogen worden. Zooals de regeering reeds vroeger beeft te kennen gegeven, acht zjj bet niet buitengesloten, dat zij voor de verwerkelijking van doeltreffende maatregelen van arbeidsspreiding be- vocgdhcdcn tot het opleggen van daarmee samenhangende verplichtin gen niet zal kunnen ontberen. Een beslissing dienaangaande hoopt zjj binnenkort te nemen. besteed voor Werkfondswerken Vrijdagmiddag Is de gemeenteraad van Doorn weer voltallig In vergadering bijeen geweest De meerderheid deelde mede, dat zij zich verplicht gevoelt, aan de verdere belangenbe hartiging vfcn de gemeente te blijven deelne men, in verband met de talrijke uitingen van deelneming en sympathie uit alle lagen der bevolking met den aankoop van .Der Hirtler”, In het bijzonder door den middenstand, alsmede van veie partljgenooten der bestrijden van den aankoop. Aan den anderen kant is de regeering van oordeel, dat de uiterste activiteit van menschelyke mogelijkheid geboden blijft In het opsporen en aanwenden van doeltref fende middelen tot voortgezette verminde ring van den afstand naar het Ideaal: een zoodanlgen toestand In het Nederlandsche gemeenschapsleven, dat, voor soover zulks van' Nederlandschen wil afhankelijk Is, de leden dezer gemeenschap door arbeid in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Daarnaast heeft de regeering in voorbe reiding genomen het in het leven roepen eener coördlneerende instantie tusschen de te werk stelling door werken van werkver ruiming en werkverschaffing en de te werk stelling aan de onderscheidene overige, onder de verschillende departementen res- sorteerende, werken van algemeen nut, ten einde daardoor a. de behoefte aan te werk stelling naar plaats en tijd zoo goed mogeiyk te dienen, de voorziening daarin zooveel mogelijk te reguleeren, en b. naar de mate van het doenlijke te be- •vorderen, dat niet alleen bij de werken van werkverruiming en werkverschaffing waar zulks uiteraard reeds geschiedt maar ook bij de overige overheidswerken de wijze van uitvoering aan de te werk stelling van zooveel mogelijk arbeidskrach ten dienstbaar Worde gemaakt. Wat het Werkfonds betreft, beliep het be drag der geblokkeerde gelden per 15 Mei 1938 ruim 118 mlllloen, terwijl het einde Mei 1938 naar schatting zal beloopen 135 mlllloen. Men denke aan het complex van handels politieke maatregelen; men overzie het geheel der-contlngenteerlngsbepaUngen; men beschou- we de landbouwcrisismaatregelen; men schenke aandacht aan de subsidie-verleening aan de In dustrie; men herlnnere zich de credlet-verlee- ning aan de industrie; men lette op het geen door middel van de Benas is en wordt gedaan ten beboete van de zeescheep vaart; men overwege de invoering van export eredietgaranties; tempo der blokkeering van gelden en der voor bereiding van werken, is een voortgaande stij ging van het aantal te werk gestelden te ver wachten. De ongunstige wending, die er sinds eenlgen tijd gekomen is in den algemeenen econotnl- schen toestand van de wereld, heeft niet na gelaten ook een ongunstigen invloed te oefenen op den gang van zaken in het particuliere Ne- derlandsche bedrijfsleven. De kortstondige opleving heeft niet voldoen de gelegenheid geboden het aantol in het par ticuliere bedrijfsleven te werk gestelden aan zienlijk te vermeerderen. Het laat zich niet aan zien dat hierin spoedig verandering zal komen. Het Is, gelet op de thans geldende bouwkos ten, voor een aantal groote gezinnen niet mo- gelfjk, de economische huur van de voor hen geschikte woningen ten volle te betalen Door het Werkfonds aan den woningbouw dienstbaar te maken, kan aan dit bezwaar tegemoet ge komen worden. groote zaal van hotel „Boschlust" te Zeist. Deze opvoering zal op volgende avonden nog 'eenige malen herhaald worden voor anoere groepen van het personeel. Op Zaterdag 2 Juli zal de L. V. A. als blijk van dankbaarheid jegens de burgerij van Soes terberg, welk dorp zoo nauw met de militaire luchtvaart is verbonden, een marsch houden met alle luchtvaarttroepen door Soesterberg, waar oa. gedefileerd zal worden voor de bur gerlijke autoriteiten en des^mlddags zullen de kinderen der burgery onthaald worden op een groot kinderfeest, waar voor verschillende at tracties zal worden gezorgd en waarbij niet alleen de kinderen der Soesterbergsche bevol king aanwezig zullen zijn, maar ook de kinde ren van het personeel der L. V. A. Voor zoover dat elders gedetacheerd Is, zullen autobussen de kleinen van Oldebroek, Oilze-RUen, Schip hol en Waalhaven gratis naar Soesterberg ver voeren. Op Zaterdagavond volgt voor de officieren met hun Introducées een groot gala-luchtvaart- feest In Hamdorff te Laren (N. H.), terwijl ook voor de andere manschappen In de omgeving van Soesterberg verschillende feestelijkheden zjjn georganiseerd. Ook zal tijdens de feest- week in Hotel „Huls ten Halve" te Soesterberg een huisvlyttentoonstelllng worden gehouden van werkstukken van onderofficieren, burger- werklieden en ook van manschappen van de L. V. A. en van het luchtvaartbedrijf In de tweede helft dezer week zal de lucht- vaartafdeeling dan ten slotte op haar eigen ge bied een groet brengen aan de Nederlandsche bevolking, n.l. op Woensdag 8 Juli door het houden van een eskadervlucht in zeer groote formatie van verscheidene tientallen vliegtui gen volgens een nog nader vast te stellen route, waarbij waarschijnlijk boven de grootste ste den van ons land zal worden gevlogen, terwijl den daarop volgenden Donderdag en Vrijdag kleinere vUegtulgverbanden een groet zullen brengen aan de verschillende provinciehoofd steden van ons land, waarbij geen enkele pro vincie zal worden overgeslagen. By zijn verdediging van de Indische begroot ting in de Eerste Kamer heeft minister Wel ter medegedeeld, dat aan de twee groepen 39 Glenn Martln-bommenwerpers van de In dische landmacht een derde even sterke groep sal worden toegevoegd. De moeilijkheden, die reeds geruimen tijd In de Amsterdamsche en Zaansche houthaven bestaan, zijn bekend. ZU werden voornamelijk Wy lezen In het Kweekersblad: De voorjaarshandel heeft zich goed gehouden. Gedurende de eerste vier maanden van dit Jaar is aan gewicht 1078.000 K.G. meer uitgevoerd dan in dezelfde periode 1937, terwyi het waar- decyfer f945.000 meer was. Engeland nam weer meer dan de helft van onzen geheelen uitvoer af. De voorjaarshandel ia hiermede grootendeels beëindigd en met groote 'nieuwsgierigheid ziet op Volgens de wet op het notaris-ambt is leder notaris verplicht niet alleen zijn woonplaato te hebben, zyn kantoor te houden en zyn akten te bewaren in de hem aangewezen standplaats, maar ook om daar zyn werkelyk en gestadig verblijf tc houden. s Twee Amsterdamsche notarissen hebben aleh wegens het buiten hun standplaats verblijf houden moeten verantwoorden voor de Am sterdamsche rechtbank, die by uitspraak van S Maart aan elk hunner een schorsing van acht dagen oplegde. Belden gingen In beroep bij het Amsterdamsche gerechtshof, dat 8 April het vonnis In zooverre wijzigde, dat de schorslBg werd verminderd tot één dag. Doch ook de zen eenen dag oordeelden de twee notarissen bezwarend en derhalve stelden zij beroep ta cassatie by den Hoogen Raad ta. De procureur-generaal sal 27 Mei conclusie mono* Zooals de regeering reeds herhaal- deljjk heeft verklaard, behoort naar haar meening de politiek der werk loosheidsbestrijding allereerst gericht te zijn 'op het behoud en de uitbrei ding der werkgelegenheid in het be drijfsleven in zijn onderscheidene ge ledingen. In allerhande, min en meer ingrijpende, min en meer kostbare, maatregelen wordt dan ook aan deze primaire zorg voortdurende aandacht gewijd. De regeering is niet alleen voortgegaan met den arbeid van Werkfonds en werkverschaffing langs de daarvoor vroeger getrokken lijn, doch in dat kader heeft zy tevens de activiteit van het Werkfonds verhoogd en den otnvang der werkverschaffing uitgebeeld. de geschiedenis i ttuk cultuurwerk. hoo«moed zyn eigen riep. Oultuur, die niet „Gods-dienstig" te in den Doezen sin van dit woord, te hierdoor vtjan- tegenover de beetemmlng van den mensch veroorzaakt door het feit, dat naar de meening van de aanvoerders van hout het lossen te veel tyd in beslag nam. waartegenover echter staat, dat de wyze van lossen op zich zelf van groot voordeel te voor den houthandel omdat te Amsterdam en Zaandam het hout tegeiy- kerttjd gesorteerd wordt en een betere behan deling ondergaat dan elders. Nadat over de voorwaarden, waaronder eer snellere lossing te Amsterdam mogelljk zou zyn, maanden lang te onderhandeld, by welke onderhandellngen ook het gemeentebestuur, dat door het aanbrengen van een verbeterde outillage ook het lossen des nachts mogeiyk heeft gemaakt, was betrokken, te dezer dagen overeenstemming bereikt tusschen de Scheep vaartvereeniging Noord en de samenwerkende organisaties van transportarbeiders. De nieuwe regeling houdt oa. in, dat het lossen van houtschepen in ploegen zal geschieden, waarbij ook nachtwerk zal worden verricht Geslaagd de dames B. Vorden (G.); J, E. H. Jansen te Het ligt voorts in het voornemen, het Werkfonds zijn medewerking te doen verleenen bij den bouw van woningen voor groote gezinnen. Eenige Scandinavische hout den nog op de oude voorwtu doch toen Vrijdagmorgen mei van het Russische schip T begonnen, voor het eerst voorwaarden, bleken de Aangaande de werkverschaffing wordt me degedeeld, dat de daaraan bestede bedragen hebben beloopen: in 1933 343 Hoen, in 1934 14,7 mlllloen, in 1935 37,8 Hoen, in 1936 31,8 mllHoen en In 1937 (naar raming) 33,5 mlllloen. De totale kosten der werkverschaffing zyn in de genoemde jaren te stellen op rond 45 mlllloen ’s jaars. Geiyk bekend, heeft de regeering voorts onlangs be sloten. het aantal by werkverschaffing te werk gestelden voorshands te verhoogen met rond 50 procent. Tenslotte verdient nog met een enkel woord vermelding de bemoeiing der regeering tot bevordering van te werk stelling buitens lands. Dienvolgens hebben in de eerste vier maanden van 1938 in de belde buurlanden ruim 4800 arbeiders plaatsing gevonden waarmee het totale aantal daar in loondienst werkzame Nederlanders is gestegen tot rond 50.000. Ook de trek naar andere Europeesche en overzeesche landen wordt zooveel doeniyk bevorderd. Het werkloosheidspercentage onder de leden der werkloosenkassen beliep (exclusief landar beiders) einde April 1933 24.9. 1933 26 9, 1934 35.3, 1935 39.9, 1938 33.1. 1937 38. 1938 34.7. Als werkloos stonden per einde April 1938 by de organen der openbare arbeidsbemidde ling Ingeschreven 354.715 personen. De Regeering meent, dat er in het Neder landsche gemeenschapsleven, in samenwerking tusschen Overheid en burgery, zoovele rege- nereerende krachten aan t werk syn, dat voor een verontrusting, als waaraan soms uiting wordt gegeven en welke in den strijd tegen d- werkloosheid niet ongevaariyk te, niet die plaats toekomt, welke zy zich wel eens schynt te wil len toeëisenen. De regeering is voorts van oordeel, dat het euvel der werkloosheid ook voorziening door middel van openbare werken etecht. Voor een juiste waardeerlng van wat de re geering ten aanzien van dit laatste doet, is uiteraard niet alleen te zien naar de appara ten van Werkfonds en werkverschaffing, maar te het geheel van wat het Ryk aan open bare werken ten koste legt in oogenschouw te nemen. In dit verband wordt herinnerd aan de vele millloenen, besteed voor Waterstaatswerken (exclusief Werkfondswerken) en voor. De fensie. oelmatlgheid schynt wel een wezenstrek [jvan het redeiyk natuurbedwUng. Toeh wordt de gerichtheid op het doel altyd weerstreefd door de zekerheid van den dood. Bodemcultuur, artistieke cultuur, zlelscultuur veronderstellen zelfs binnen de zuiver natuur- lyke verhoudlagen. waaraan zy hun materiaal ontleenen. een zekere onsterfeiykheid. zy eiseben, te worden voortgezet. De traditie is een onafscheldeiyke voorwaarde voor het rede lijk natuurbedwang, dat nochtans in een gedu rige vernieuwing schynt te bestaan. Zonder de voortplanting van het menscheiyk geslacht zou de zorg voor den bodem al spoedig ydel schijnen Zonder de onsterfelijkheid van het schoone zou de kunst een kinderachtig spel wbrden. Zon der de eeuwigheid van de ziel zou de persoon- lykheldscultuur indruischen tegen onze elemen taire levensinstincten. In allen cultuurschep- penden arbeid, die beantwtoordt aan 's measchen diepste en meest edele instinct: het Intellect, is de gedachte aan een zeker tjjdeiyk of eeu wig voortbestaan onontbeeriyk. De cultuur be hoort tot het domein van den tyd, de verganke lijkheid. maar in dit domein vertegenwoordigt zy van nature de onsterfciykheid, de eeuwig heid. Aan den oorsprong van alle cultuur vindt men dan ook den menachelyken honger naar het eeuwjge. Zij zyn verbonden met elkaar als de oorzaak met het gevolg, de eeuwigheidsge- dacnte en de cultuur-arbeid. In het tydeiyke menschenleven nu, te de eeu- I wigheidsgedachte steeds het kenmerk van den godsdienst. Niets te in den voUen zin van het woord eeuwig, tenzy God. Hy alleen, die het Zyn zelf is, heeft geen begin en geen einde HU is het begin en het einde van al het be staande. Alle andere onsterfelijkheid te aan Hem ontleend. Van zyn volheid ontvangt de engel en de ziel, de hemel en het verheeriykte I lichaam de oneindigheid, zooals ze van zyn volheid hun aanvang ontvingen. Alle vergaan te I een volbrengen van zyn wil. Alle voortbestaan is een genieten van zyn genade. Bidden wy tot God: Uw wil geschiede op aarde zooals in den hemel, dan behoeven wy niet alleen te denken aan den hemel, waar de negen koren der enge len gereed staan voor Gods troon om Jiun Schepper onophoudelijk te verheerlyken, maai dan mogen wy ook voor onze verbeelding ree- I pen de bewonderenswaardlge orde van het fir- I mament, Waar de sterren In starre en toch schitterende gehoorzaamheid hun gestelde baan I volgen door de onmeteiyke ruimte der ruimten. I oplichtend en verdoovend volgens wetjen, die het heelal in stand houden en die evenzeer gel- kleinste kristallen, de nietigste Is voor de machtigste zonnen. Voortbestaan en vergaan zyn in de handen Gods. Bulten zyn wil, zoo staat er geschreven, valt er geen mensch van het dak. Hy is het, Die I de tyden stelt en Die de volheid der tyden be paalt. Hy schiep de aarde en het aardsche Paradys. Hy zond den groeten watervloed, waarin Noë gespaard bleef. Hy was het. Die Soloma en Gomorrha verwoestte. Ninlve en I Babylon, Tyrus en Sidon, Antiochië en Cartha go. Thebe en Tenochtitlan hebben gerust in I Zyn hand en verdoofden, toen zyn vinger zich terugtrok, zooals in het diepst van het waar neembaar heelal sterren verduisteren, die hun cosmische omgeving hadden verHcht met feller helderheid dan onze zon het onze aarde ver- I mag te doen. Rome, Parijs, Londen, New York, I Bombay, Batavia, Sidney, deze rijke vruchten van het menscheiyk cultuurwerk, danken aan I Gods eeuwig bestier hun verder bestaan én zullen, wanneer hun tyd te gekomen, ophouden, I den nachthemel onzer aarde te verlichten met hun duizenden lampen. Het vergaan van de wereld is evenzeer Gods heeriykheid als het ge bed van mlllioenen. Het oude volksgeloof, dat het vergaan onzer wereld verwacht van een vuurregen uit den hooge, schynt zich smarteiyk te gaan voltrekken over Europa, nu de men- acheiyke cultuurarbeid in de moderne techniek het middel uitvond, geheele steden door vuur uit de lucht te verwoesten, maar zelfs in deze tragische zelfvernietiging voltrekt de mensch. de zoeker en de vyand zijner eigen eeuwig heid, zijn versdirikkeiyk lot: gehoorzaam te z>jn aan Gods Ml, die op aarde zal geschieden, sooals in den hemel. Het laatste doel van alle cultuurwerk Is deze Uiterste- geiykvormigheld van het menschelyke leven met den wil van den allerhoogsten God. Juist daar, waar de cultuur schynt te ontsnap pen aan haar meest nabye oorzaak, de mensche lyke rede, en waar de werking van het vernuft catastrophaal schynt te worden voor het leven, breekt het tydperk aan van het zoogenaamde noodlot, dat te de blinde gehoorzaamheid aan Gods miskende soevereiniteit. Vandaar, dat men terecht zeggen kan: een cultuur, die God niet erkent, te ten ondergang gedoemd. De Godserkennlng echter geeft aan den cul tuurarbeid de ware en hoogste doelmatigheid. Deze zal vaak een andere zyn dan de platte en *ltyd voor de hand liggende nutmatigheid, die het menscheiyk eigenbelang nastreeft. De edel ste cultuurarbeid te belangeloos, doch op het eeuwige gericht. Hy geiykt op het spel van het kind en hy geiykt op den scheppen den' arbeid God. Hy te weelderig en onbaatzuchtig, zyn doelmatigheid Is geen andere dan de gerichtheid van den menscheiyken levenswil op de onsterfe lijkheid. De» onbaatzuchtige, weelderige cultuurarbeid ’ooral, dien wy kunnen waarnemen by de groote bedwingers van de materie, de kunstenaars, de ontdekkers, de uitvinders, beantwoordt aan de reUgleuze faculteiten van de menschelyke ziel. Het Godsgeloof alleen geeft zin aan dezen Kheppingsarbeld. Zonder geloof In een eeuwigen °od, louter gericht op aardsch belang, - deze arbeid natuurnoodzakelyk een vorm van «elfvemietiglng. De techniek van onzen tyd be- *Ust het op verschrikkeiyke wijze. Zy herhaalt de geschiedenis van den toten van Babel, een ttuk cultuurwerk, waardoor de mensch In zyn ondergang over zich af-1 bet aantal sterfgevallen: 1 rund, 8 kalveren, 13 varkens en biggen. In totaal bezweken sinds 19 September van het vorig jaar aan deze ziekte 3X37 runderen, 3983 kalveren. 3078 varkens en biggen, 343 scha pen en 50 geiten. -..e-.- -l.-s Zooals reeds werd medegedeeld zal het zilveren jubileum van onze militaire lucht vaart op grootsche en feestelyke wyze wor den herdacht. De commandant van de luchtvaartafdeeling heeft in verband hier mede een commissie ingesteld, die tot taak heeft, er voor te zorgen dat het feit, dat de L. V. A. 1 Juli ax 35 jaar bestaat, op waardige wyze wordt herdacht 8n dus UMiod-lotUg''. Tusschen religieus en fataal heeft de cultuur te kleaen. zy Is het een of het andere, zy dient God in deemoedige af- hankeiykheld of zy zal Gods wil voltrekken in blinde gehoorzaamheid als een strafgericht Geldt dit voor alle natuurbedwang, waartoe de menschelyke rede by machte te. het geldt zeer in bet byzonder voor de persooniykhelds- I cultuur. Geen hooger bedwang kent de mensch dan het bedwang zynër eigen natuur. Iedere ziel heeft andere vermogens. Zelfs van de hei ligen zegt de kerkelyke liturgie, dat er niet een geheel aan den anderen gelijk te: „Non est in ventus similis Uil” („Er is er geen gevonden, die aan hem gèiyk was", wordt voor alle Beiyders herhaald). Deze «Onderiyke menschennatuur in haar mlllloenenvoudlge verscheidenheid, wier eigenaardigheden worden versterkt door aller hande groepshoedaiügheden, te weeg gebracht of bevorderd door de cultureele saamhoorlgheld van de klasse, het ras, de natie, de landstreek, de geboorteplaats, de familie, de lichameiyke gesteldheid, is het voornaamste cultuurobject. „De voornaamste ontdekking, die de mensch ooit deed, te de individualiteit" zegt een Fransch schrijver. Het besef der eigen ondoordringbare en geheimzinnige persooniykheid is alleen ge geven aan den mensch. Dit besef te zijn adel en zyn doem. Het geeft hem de hoogste rech ten, maar verplicht hem tevens tot de zwaarste offers. Het is de grondslag van zijn koningschap over de schepping en het te tevens de bron zyner onzelfgenoegzaamheid. Het verheft hem boven alles op aarde, maar het geeft hem meteen de sekerheld, dat zyn dood iets van hemzelven zal zjii. Niet een doelloos opgaan in een redeloozen wteselgang van de stof, maar een verantwoor delijk afscheid nemen van een verantwoordeiyke loopbaan te het menschelyke sterven. zmscultUur te de gerichtheid van het indi- vidueele bewustzyn op hetgeen eeuwig te. Zlels- cultuur is persoonlyke godsdienst. Alle cultuur te in het domein van het ver- gankeiyke een getuigenis van het onsterfeiyke. Persooniykheidscultuur te het levende getuige nis van de onsterfeiykheid der menschelyke ziel. Hier ontmoeten godsdienst en cultuur elkander zóó innig, dat zy in elkander opgaan. De gods dienst te het redeiyk bedwang van de ziel: de gerichtheid van de menschelyke ziel op haar wezenlijk Doel. x>ten wer dén gelost, het lossen zou worden de nieuwe iwerkers daar mee niet accoord te gaan, omdat de nieu we regeUng geen toeslag voor nachtwerk inhoudt. Zy weigerden aan het werk te gaan, waarna ook de arbeiders, die met de los sing der andere schepen bezig waren, en die, aangezien zy nog onder de oude re geling werkten, met het conflict niets te maken hadden, eveneens besloten het werk neer te leggen. Op Vrijdagmorgen 1 Juli wordt de viering ingezet met een plechtige herdenking by het monument der gevallen kameraden, op het voorplein voor de hangars, waar de comman dant, overste van Heyst, een herdenkingsrede zal uitspreken. Des middags zal <|e commandant een recep tie houden en ‘s avonds volgt in het officlers- casino een corpsmaaltyd. Dien avond sullen de onderofficieren het feest vieren door het geven van de eerste op voering van de door hen zelf geschreven en ten tooneele gebrachte luchtvaartrevue in de Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der Ryksbegrooting voor het dienstjaar 1938. (Verhooging crediet voor werkverruiming) De ministers van Algemeene Za ken. Sociale Zaken. Waterstaat, Bin- nenlandsche Zaken, Financiën en Economische Zaken hebben het stuk onderteekend. Aan den inhoud is het volgende ontleend: Tot den bouw van een centraal militair hos pitaal is besloten. Ook voor de restauratie van monumenten wordt vanwege het Werkfonds by voortduring Te Katwyk aan Zee is Vrijdagochtend de be manning en schipper Messemaker gehuldigd van den Katwykschen motorlogger K.fy. 159, de .Java" van de Vtescherymaatschappy „In- sullnde" te Katwyk, die op 3 Maart een veer tiental opvarenden van het Zweedsche s. s. „Birma" met gevaar voor eigen leven wist te redden. De algemeene secretaris van de Noord-Zuid- hollandsche Reddlng-maatschappy, de heer F. de Booy, hield een harteiyke toespraak en bood aan schipper Messemaker een scheepskyker en aan de bemanning een enveloppe met inhoud aan, een en ander uit het Berllnfonds. De 'directeur van de maatschappy .Jnsulln- de”, de heer B. G. Lammens, wees er vervol gens op, dat, hoewel de kapitein van de .firma” beloofde, dat de schade, ontstaan als gevolg van het feit, dat de logger door de red ding gedurende acht dagen niet heeft kunnen visschen, zou worden vergoed, de reedery meende, een tegenovergestelde standpunt te moeten innemen, zoodat deze kwestie voor de maatschappy „Insulinde" wel zeer onaangena me gevolgen heeft. De bemanning was door de harteiyke huldi ging zeer getroffen. Daarnaast echter heeft zij ook, mede in het raam harer voormelde organisatorische bemoeiingen, ter hand genomen een nauwkeurig en diepgaand onderzoek naar de moge lijkheden, om door wijziging in den opzet dezer voorzieningen op uit- gebreider schaad tot te werk stelling te kunnen komen, zonder te verval len in het genoemde euvel van het voorbereiden van nieuwe en grootere werkloosheid. Zoodra dat onderzoek zijn beslag zal hebben gekregen, zal de regeering haar beslissingen ter zake nemen en daarvan naar buiten doen blijken op het daartoe meest aangewezen tijd stip, vermoedelijk bij den der werkzaaunheden parlementaire jaaur. ’re,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5