regeering A de HUISMOEDERLIJKE LO ng Bevroren vleesch uit Duitschland MAANDAG 23 MEI 1938 Kerkelijk leven boweming Bloembollencultuur S3 en saneering VOOR VEILIG VERKEER DE BURGERWACHT OEFENT Twee zwaar gewonden Gevaar TUINBOUWEXPORT Motie tegen de tram m. Wraak van Zwart-Fr on ter» r-u, Op een steen staat ’t jaartal 1083 INBRAAK IN KERK IX Eenige wijziging in hun positie PASTOOR A. L ELING PAKT HET AAN.... Wijziging Haringwet 1927 - HOFBERICHT UITSLAANDE BRAND TE ROTTERDAM EEN CENTRAAL VLIEGVELD TE BODEGRAVEN? Uitwijkende auto tegen een boom UIT HET HARINGVISSCHERIJ- BEDRIJF AUTO-ONGELUK OP NIEU WEN WEG By niet-aanneming eener motie zal het hoofdbeatuur aftreden Naar fusie met een andere organisatie? STRENGERE BEWAKING DER SPANJAARDEN? FEDERATIE VAN BROKKEN* HUIZEN GESTICHT HULPBESTELLERS BIJ DE P.T.T. MINISTER GOSEL1NG BELEED1CD DAGBLADGEBOUW MET TEER BESMEERD OUDE BENTHEIMER STEENEN GEVONDEN KATH. VERZEKERINGS* PERSONEEL NAT. BEDEVAART NAAR LOURDES HOLLANDSCHE MIJ. DER WETENSCHAPPEN Oproep aan brancardier» en verpleegsters Getracht zal worden een ophaal dienst te organiseeren Prina Bernhard woonde de alge meene vergadering by Vechtpartij op een Japansch schip In rail voor atroo, boter en tuin bouwproducten uit ona land Via de consistoriekamer kwam de dader binnen voor aangrenzende gebouwen Het bisdom Haarlem Eerste resultaten in het seizoen gaven weinig verandering Eén doode en drie gewonden Tot letton va het hoqfdbestamr werden her- ZWANENBERG néér ven- tegen biy- FIJNE VLEESCHWAREN EN CONSERVEN Het Katholiek Comité voor Slachl Geloofsvervolging doet een laatste over on» land een ophaaldienst te organiseren, welke per radio aal worden toegelicht. de laatate HM. Sacrament voorzien Woedende at oker maakte twee gewonden Geen extra profijt van bestaanden toestand s Z. K. H. Prina Bernhard aanvaardt beathermheerachap van het verbond Rijksbijdrage voor patronen verlaagd rnn nge- veilig verkeer, te houden een Nationalen Veilig- Verkeerspuszlewedstrljd voor Jong en oud. De vergadering kon zich met dit voorstel ver- eenigen. voor tegen Mr. N. J. Polak, te Groningen, hield vervol gens een causerie over „De binnenkort gelden de wegenverkeerswet." De voorzitter wees er op, dat het bestuur zich erover zal beraden, of deze materie thuishoort bij het Verbond. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij, dat het aantal by de vereenigin- Wy lezen in het Weekblad voor Bloembollen cultuur, dat in de buitengewone algemeene ver gadering op 13 Juni het hoofdbestuur zal voor stellen de volgende motie aan' te nemen: De algemeene vergadering der Alg. Vereeni- glng voor Bloembollencultuur acht het noodig dat, hoewel een uitspraak tegen alle bestaande saneeringsmaatregelen is gevallen, het hoofd bestuur zijn medewerking geeft aan de uitvoe ring van de van Overheidswege opgelegde sa neeringsmaatregelen, zoowel wanneer de maat regelen op de huidige wijze worden uitgevoerd als wanneer de uitvoering in handen van het vak zelf wordt genomen. In de toelichting wordt gezegd, dat in de op 11 April j.l. gehouden algemeene vergadering bij de rondvraag enkele leden ernstige critiek hebben uitgeoefend op het beleid van het hoofd bestuur. Het hoofdbestuur meent dat het de opgelegde maatregelen moet blijven helpen uitvoeren, ook al zal het op den julsten tijd en plaats de uit spraak tegen de saneering opnieuw met kracht naar voren brengen en verdedigen. Wanneer bovenstaande motie niet zou wor den aangenomen, zou het hoofdbestuur zich verplicht zien af te treden. thans kilo uitgevoerd en het vorig Moeder- staan Volgens Het Volk beeft het Rijk het oude plan tot aanleg van een centraal vliegveld in de omgeving van Bodegraven weer opgevat. Dit plan heeft ongeveer vijftien jaar geleden reeds een punt van bespreking uitgemaakt, maar is daarna op den achtergrond geraakt. Binnenkort zullen besprekingen tusschen het Rijk en de groote gemeenten worden gehouden. e» vu 1Ï2J i het Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is by KB. van 1» Mei 1»38 bepaald, dat de wet van 23 April 1937 tot wijziging van de haringwet 1927 1 Juni 1938 In werking zal treden. Op denzelfden datum zal in werking treden het K. B. van 10 Mei 1938, tot vaststelling van een nieuw reglement voor de Nederlandsche ha- ringcontrtle. lt» doen handhaven. f M NX In de middagvergadering merkte de heer M. Heybroek, Oosterbeek, op, dat het inter- locaal tramverkeer op 'de hoofdwegen een groote belemmering en groote onveilig- making is. De tram is een roekeloos weg gebruiker. Spr. meende, dat het op den weg lag van Veilig Verkeer met alle kracht en alle middelen stelling te nemen tegen de tram. In de boerderij der gebr. Lubberdlnk te Gel- selaar gem. Borculo, welke men verbouwt, kwa men in de schouw naast de haardplaat twee Benthelmer steenen te voorschijn. In den eenen steen is het jaartal 1063, met De raadkamer heeft de «aak naar de open bare terechtzitting verwezen, doch tegen deze beslissing heeft mr. A. J. van Vessem, de raadsman van mr. R. van T„ booger beroep aangeteekend. Het bezwaarschrift zal dus nog voor het Haagsche gerechtshof worden behan deld. De vergadering nam hierop een motie aan, waarbij de Algemeene Vergadering van het Verbond als haar meenlng te kennen geeft, dat het gebruiken Van de algemeene verkeers wegen door interlocale tramlijnen met het oog op de veiligheid van het verkeer zeer onge- wenscht is, zoodat de vergadering met de meeste klem by het Hoofdbestuur aandringt, om met alle middelen zijn standpunt tegen deze tram lijnen aan te geven. Tevens deed de voorzitter mededeeling van de oprichting van één commissie, die zich tot taak had gesteld een niet-ongelukken-wedstrijd te organiseeren voor beroepschauffeurs. Hierna bracht de secretaris, de heer C. J. Wijngaarden van Rees, het jaarverslag uit, daarbij speciaal wijzend op den grooten voor uitgang op het gebied van de verkeersbeveili- ging. Bij de bestuursverkiezing werd voor de afdeeling Hengeloo de heer Veen gekozen. Voor de afdeeling Utrecht werd dr. Prins herkozen. Besloten werd, dit jaar de verkeersdagen te houden aan het einde van de maand Septem ber. Het bleek toen, dat een 33-jarige stoker zich I kwaad had gemaakt naar aanleiding van een I opmerking over zijn werkzaamheden door den chef-stoker. Hij ging dezen met twee saamge- I bonden scheermessen te lyf en bracht hem een levensgevaarlijke wonde aan den hals toe. Een I andere stoker, die tussedenbeide wilde komen, I werd eveneens door de messen aan het hoofd getroffen, doch de wonde was niet gevaarlijk. I Een olieman overmeesterde den woesteling en I sloot hem in een kooi op. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat hulpbestel- lers bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, krachtens machtiging van den dlrecteur-gene- raal der P.T.T, doorloopend met een volle dagtaak belast, door dezen, mits zij voldoen aan door hem te stellen eischen en voorwaar den, kunnen worden benoemd tot arbeider in tydeiyken dienst. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben aanvankelijk onbekende personen den voor gevel van het hoofdbureau van de „Limbur ger Koerier” aan de "Wolfstraat te Maastricht overvloedig met teer bespoten. De politie is er in geslaagd de daders in den loop van Zondag te arresteeren. Het zijn vier jongelieden uit Maastricht, van 22 tot 26 jaar oud, die lid zijn van „Zwart Front". Zij wilden met hun daad uiting geven aan bun misnoegen over publica ties in het genoemde blad. Uit betrouwbare bron vernemen wy, dat met de betrokken Duitsche instanties een ruilovereenkomst tot stand is gekomen, waarbij tegen Ne- derlandsche levering van stroo, b»£ ter en tuinbouwproducten Duitsch land 4000 ton bevroren vleesch zal leveren. De leveringen zullen weder zijds franco grens geschieden. De clearing zal hierbij in geenen deele worden belast. BhtoCfen van dringend be roep op alle Nederlandsche katholieke jeugd organisaties om het succes van den kaartver koop in de komende dagen krachtig te willen bevorderen. Dit is een Katholieke Jeugdacüe by uitne mendheid. Immers, er wordt niets anders gevraagd dan dat alle jongens en meisjes één of meer kaar ten verkoopen en het geld afdragen aan de jeugdleiders. Ouders, spoort uw kinderen aan een steentje by te dragen en weigert niet de aangeboden kaarten te koopen. Jongens en meisjes, laat geen kaart onver kocht, want iedere onverkochte kaart betee- kent schade inplaats van voordeel aan de om Christus-wille vervolgde Geloofsgenooten. In de Vrijdagavond gehouden buitengewone algemeene ledenvergadering der Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haringvisschery is I om, in samenwerking met de vereenigingen voor in aansluiting op de reeds te voren genomen besluiten met algemeene stemmen nog het vol gende besloten: Zoo lang de staking duurt, zullen als gevolg van de bestaande situatie de reederijen der varende schepen te maken abnormale winsten in een gemeenschappelijks kas storten, welke zal strekken ten gunste van de reederijen der geza menlijke op de betreffende oogenblikken tot va ren gerechtigde schepen. Dit houdt dus in, dat de varende schepen, d.wz. de schepen van de reederijen, die in de gelegenheid zijn bemanningen te monsteren, uit den bestaanden toestand geen extra profijt zul len trekken. Uit het financieel verslag van den penning meester, den heer H. J. van Balen, bleek, dat een voordeelig saldo geboekt kon worden van 3.474,41. De exploitatle-winst over 1937 was 257,04. Het eindcijfer der begrooting 1938 bedraagt 12.800. Beide verslagen en begrooting werden goed gekeurd. Het bestuur werd gemachtigd wederom voor 1938 een verkeersboekje uit te geven. Voorge steld werd hierop een fonds te vormen, waaruit t-z.t. de kosten voor de vervaardiging van een goede verkeersfilm kunnen worden bestreden. Dit voorstel werd goedgekeurd. Tenslotte werd door het bestuur voorgesteld In een circulaire, gericht aan de burgemeesters en de burgerwachten, deelt de minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat steunverlee- nlng aan de burgerwachten, voor wat betreft de verstrekking van patronen voor schietoefe ningen, enz., in 1938 naar dezelfde regelen zal plaats hebben als in 1937, behoudens een enkele wijziging. Wat de oefeningsgelden betreft, is er naar ge streefd het toe te kennen bedrag zooveel mo- geiyk in verband te brengen met het aantal oefenenden en het aantal gehouden oefeningen. Dezer dagen te te Utrecht gesticht de federatie van brokkenhulzen in Nederland. Br zijn in Nederland pirn. 35 brokkenhulzen of vereenigingen, welke op gelijke baste werken. De bedoeling der federatie te door uitwisse ling van gedachten en ruiling van reclame van goederen enz. tot nog grooter activiteit te ko men, gezien de vele aanvragen in dezen moeilij ken tijd, nu er weinig geld maar nog wel goe deren zijn te krijgen. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ver gaderde Zaterdag het Verbond van Vereenigin gen voor Veilig Verkeer. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, mr. A. baron Schlmmelpenninck van der Oye, mede, dat bericht was binnengekomen, dat Z. K. H. Prins Bernhard het beschermheerschap over het verbond heeft aanvaard. de letters H. M. M. uitgeslagen, terwijl in de andere zoowel jaartal als letters niet goed meer leesbaar zijn. Het familieregister der familie Lubberdlnk dateert van het jaar 1650 en te nog in hun bezit. Hierin komen ook de namen met de voorletters op de/gevonden steenen voor. Of een en ander meg elkaar in verband staat, zal men trachten na" te sporen. De elaoh om in het algemeen de uitgaven van fief Rijk tót eed minimum te beperken heeft er toe geleid, dat noodgedwongen ook op de uitgaven voor de burgerwachten, welke ten laste van het Rijk komen, eenige vermindering is toegepast. Mitsdien zal het toe te kennen be drag aan oefeningsgelden voor het tweede kwar taal eenige vermindering moeten ondergaan, terwijl ook (iet bedrag, aan onderhoudsgeld uit te keeren, eenlgszlns moest worden verlaagd. de Bfeschop van Haarlem heeft te»-'- heer J. R. F. Versteeg, thans 1,“i^^^^H^Joeeph) benoemd tot H. M. de Koningin te voornemens Woensdag 1 Juni te Apeldoorn middags de feesten ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het depot der Koninklijks Marscha nsse» by te getroffen, waarna zijn toestand ernstig liet aanzien. Sindsdien te zijn echter iets verbeterd. Naar wjj vernemen heeft de Haagsche recht bank in raadkamer een beslissing genomen in zake het bezwaarschrift, uitgebracht tegen d< dagvaarding, waarbij mr. M. M. R. v. T. hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, we gens beleedlging van minister Goseling voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank W”s opgeroepen. Zaterdagavond werd de politie te Maassluis gewaarschuwd, dat de kapitein van den uitgaan- den Japanschen walvlschvaarder ..Nisshin Ma- ru 3" dringend politie- en doktersasslstentle - verzocht in verband met een uitgebroken vecht partij onder enkele leden van de bemanning. Een rechercheur en een agent van politie, als- I mede dokter De Wilde uit Maanvis, voeren per sleepboot „Argonaut?-den Nieuwen Waterweg af I naar het in de richting Hoek van Holland va rende Japansche schip, dat wegens zijn grootte niet voor anker kon gaan en daarom halve I kracht voer. Nabij Poortershaven werden dè I politiemannen en de dokter door middel van I een net aan boord geheschen. Men schrijft onst Mei, de feestmaand der Onbevlekte maagd, is in het land en huis aan huls bloemen geschaard om haar beeltenis. r- Ieder verlangt in deze maand zijn liefde en vereering metterdaad aan Maria te toonen. Die daad kunnen velen volbrengen door *t besluit te nemen zich belangeloos beschikbaar te stel len als de Nationale Bedevaart van 27 Juli tot 4 Augustus naar Lourdes vertrekt, en hunne beste krachten te geven aan de zieken gedu rende de reis en hun verblijf aldaar. Telkenjare stijgt het aantal zieken, wier vu rige hoop op Lourdes gesteld is. Lourdes" het eenige lichtpunt, de eenige onderbreking in hun vaak eentonig en droevig bestaan. t Is zoo l)ard hen te moeten weigeren, doch dit kan voorkomen worden als het Comité der Ziekenverpleging op veel hulp kan rekenen. Moge dit Jaar dus een groot aantal brancar diers zich wederom aanmelden om in Lourdes behulpzaam te zijn bij het vervoeren der zie ken, inflrmières om de zieken te helpen bij *t kleeden, eten en verdere verzorging en ook vele gediplomeerde ziekenverpleegsters, wier hulp onmisbaar is, zoowel gedurende de reis als te Lourdes. De brancardiers kunnen zich aanmeiden bij den heer V. v. d. Camp, Lindeplein 11, Heer len; de gediplomeerde verpleegsters by de secreta resse mej. A. Tilman, Vughterdyk 24 te ’sHer- togenbosch; de inflrmières by mej. A. Loeft, Hinthamer- straat 141 te ’s-Hertogenbosch. De aanmeldingen sluiten 1 Juni eX Iedereen is^Belkom. Vraagt spoedig een dr- culaire aan by bovenstaande adressen, waarin U alle inlichtingen en prijsopgaven vinden kunt. an Z. Exc. minister de Wilde van financiën zelf danken wij de ka rakteristieke typeerlng van het fmancieele heleld der regeering als dat tan een zuinige huismoeder, die ook onder de meest moeilijke omstandig- Hoewel de eerste besprekingen hebben gelco- pen over een hoeveelheid vleesch van 10.000 ton, is uiteindelijk overeenstemming bereikt over een hoeveelheid van 4000 ton, voldoende, om gedurende een half jaar of iets langer in de behoeften van de distributie van vleesch voor werkloosen en daarmede geiykgestelden te voldoen. Met de wederzydscbe leveringen zal zoo spoedig mogeiyk een begin worden gemaakt De besprekingen met de vertegenwoordigers der vleeschwarenfabrieken zijn reeds begonnen en zullen zoo spoedig mogeiyk worden voort gezet. Zondagmorgen omstreeks elf uur is op den rijksweg BelfeldTegelen een auto-ongeluk gebeurd, dat één persoon het leven heeft ge kost, terwijl drie personen werden gewond. Een Belgische auto, toebehoorende aan den heer A. uit Fleron, naby Luik, reed met een flinke vaart op den Ryksweg Belfeld—Tege len. Vermoedeiyk doordat een fietser plotseling van het rywielpad den rijweg overstak, week de auto uit en reed met grooten vaart tegen een boom. De wagen werd grootendeels vernield. Van de vier inzittenden werd mevrouw R. zoo ernstig gewond, dat zy vrywel terstond over leed. De drie andere inzittenden werden licht gewond en zyn op medisch advies naar het RK. ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Behalve medische hulp was ook de politie spoedig ter plaatse. Zondagnacht, omstreeks half één ontdekten eenige bezoekers van een café aan de Oostzee- dyk te Rotterdam, dat in het tegenover het café gelegen pand no. 186, waarin het atelier van den kleermaker H. Edens gevestigd is, op de derde étage brand woedde, zy wekten in al lerijl de bewoners, die zich onmlddeliyk in vei ligheid stelden. De brandweer, inmiddels ge alarmeerd, rukte met groot Tnaterlaal uit, om. met de motorspult en de automatische ladder, waarna zy met drie stralen op den slangenwa gen en twee stralen van de motorspult, waar van er een over de ladder gelegd werd, van twee kanten het vuur bestreed. Het was een gunstige omstandigheid, dat het pand waar van de eerste en tweede étage eveneens by den heer E. in gebruik is, gelegen is op den hoek van een smalle gang, welke toegang geeft tot achter den Oostzeedyk gelegen panden. In het begin sloeg het vuur snel naar buiten en in zeer korten tyd brandde het dak door, terwyi een vonkenregen op de aangrenzende perceelen viel. De brandweer bepaalde zich dan ook in het byzonder tot deze panden, welke groot ge vaar liepen eveneens door het vuur te worden aangetast. Op last van de politie werden deze percee len eerst ontruimd, maar na een ingesteld on derzoek, toen bleek dat geen verder gevaar voor de bewoners meer aanwezig was, konden zy hun woningen weer betrekken. van een zuinige huismoeder, die ook onder de meest moeilijke omstandig heden haar huishoudboekje zoo goed mogelkjk wil laten kloppen of althans bmnen een afzlenbaren tijd kloppend wy kunnen maken. Indien iets ons Ne derlandsche volk bijzonder sympathiek is dan i» het wel het beeld van een be zorgde en zorgzame huismoeder, die in de dubbele beteekenls van het woord op de kleintjes past nJ. op de kleintjes in haar huishouden en de vragende en wenschende kleintjes em haar heen. Nu is het echter voor de huismoeder lijke regeering de -groote moeilijkheid, dat de kleintjes, die haar voortdurend en steeds dringender aan den boezelaar trekken, meer behoeven en noodig heb ben dan met het gewone huishoudgeld en zelfs met extra-toelagen, die het huishoudeiyk budget niet overbelasten, valt te verschaffen. Doet zy een radi cale keuze ten behoeve van haar kin deren en ten koste van een binnen af- zjenbaren tyd kloppend te maken huis- huiskas, dan helpt zy wel de kinderen van dit oogenblik, maar moet schulden maken, waaronder haar toekomstige kinderen mln of meer gebukt zullen gaan, wy kunnen haar hulsmoederiyke benardheid begrypen en tot op zekere hoogte zelfs waardeeren, al zyn wy van meenlng, dat het verkieseiyker is met schulden te leven dan zonder schulden te sterven. Wanneer ‘n gezin door ’t ma ken van tydeiyke schulden van den ondergang gered kan worden, zullen zy, die uit dit gezin voortkomen, later ze ker gaarne een deel van die lasten dra gen, omdat door die lasten hun eigen zelfstandig bestaan, zy het ook niet ge- heel onbezwaard, werd mogeiyk ge maakt. Zaterdagmorgen ontdekte de koster van de Ned. Herv. kerk te Wlssekerke, dat in het kerkgebouw was ingebroken. t Twee busen voor de zending bleken te zyn geopend. Het ontvreemde bedrag is niet precies be kend, maar wordt op ongeveer hbnderd gulden geschat. Een nader onderzoek wees uit, dat de dader zich via de consistoriekamer toegang had ver schaft tot de kerk. In de consistoriekamer was tevergeefs getracht een geldkist te openen. Het onderzoek, dat de politie heeft Ingesteld, heeft nog geen resultaat opgeleverd. De eerste resultaten van den export van tuinbouwiiroducten in het seizoen hebben weinig verandering gegeven vergeleken by het vorig jaar. In de maand April bedroeg onze totale tuin- bouwexport f 3.496.000 tegen totaal f3.153.000 in dezelfde maand van het vorig jaar. Ook wat betreft de uitgevoerde hoeveelheden valt weinig verandering op te merken; werd 25.929.000 Jaar 25.298.000. In dezelfde lyn is het gegaan met den ex port naar Duitschland fen "Engeland, onze voor naamste afzetgebieden. Duitschland nam in April totaal f 1.995.000 aan tuinbouwproducten af. f 1.892.000 in het vorig Jaar, Engeland had nu een exportwaarde van f 6.286.000 f 6.890.000 in April van het vorig jaar. Ook de export naar België onderging kens mededeeling van de tuindery weinig ver andering. ’***_wU vernemen, is de zeereerw. heer A. I. Bussum woonachtig is en voorheen was te Los Angelos (UBX), van de H. Sacramenten voorzien. U Donderdagavond door een zich toe- Zaterdagmiddag is een gedeelte van den rijks weg no. 36, nameiyk de nieuwe baan voor auto's en motoren, die ligt tusschen de Lekbrug by Hanen, vla IJselsteinsch en Juthpaasch grondge bied naar de Leldschestraatweg te Oudenryn, naby de Hommel officieel opengesteld. Zondag is op dezen nieuwen weg reeds het eerste ongeluk gebeurd. Uit de richting Vlanen kwam van de Lekbrug af een personenauto, bestuurd door den twintig- jarigen J. van Vliet, die op het kruispunt links den weg naar Lopik wilde opdraaien. Op het zelfde moment naderde uit de richting Utrecht *n motorrijwiel, dat den voorrang had, doorreed en tegen den zykant van den auto botste. De motorrijder, de heer H. van Ron, wonende in de Putterstraat te Vught (N. B.) liep hlerby een schedelbasisfractuur en verscheidene ver wondingen op. De duopassagiere mej. S. Gulik uit Haren (N. B.) kreeg eveneens ernstige ver wondingen. Met twee ziekenauto’s zyn de beide slachtoffers naar de rijksklinleken te Utrecht overgebracht De motorfiets werd van voren vernield. Van den auto werden slechts eenige «n aangesloten leden plm. 14000 bedraagt ruiten ingedrukt Zaak van hoofdredacteur Nat. Dagblad naar openbare terecht zitting verwezen Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (SD-A.P.) heeft aan de ministers wn Bultenlandsche Zaken en van Justitie in ver band met de nieuwe ontvluchting der in ons land geïnterneerde Spanjaarden gevraagd, ten aanzien van de nog aanwezige geïnterneerden strengere bewaklngsvoorsdïriften té geven én ezien den huismoederiyken aard f T van onze regeering pioeten wy be- wondering hebben voor hetgeen zy blijkens de Memorie van Antwoord in zake t wetsontwerp tot verhooging van 1 crediet voor het Werkfonds wil gaan doen. Toen zy besloot het contingent werkloozen, dat in werkverschaffing te werk gesteld wordt, met rond 50 pCt. te verhoogen, hebben wy dat een goed be- gin genoemd, dat hoop en vertrouwen gaf voor de toekomst, mits het niet by dit goede begin en dus by het halve werk zou biyven. Dat goede begin wordt thans in deze belangryke Memorie van Antwoord voortgezet en uitgebreid met te nemen maatregelen, welke voor een zuinige en voorzichtige huismoeder bepaald stoutmoedig mogen heeten, maar gelukkig ook door de regeering zelve niet als afdoende worden be schouwd. De regeering heeft in deze Memorie van Antwoord in zake werk verruiming en werkverschaffing, in zake arbeidsspreiding en coördinatie van werkloosheidsbestrydingsdiensten en het aanvragen van de daartoe benoo- digde gelden opnieuw ’n lof waardig biyk gegeven van niet doof te zyn voor de stemmen van hen, die uit den afgrond van de werkloosheid tot haar roepen. Het geluid dier stemmen en van hen, die den in den afgrond gestorten willen te hulp komen, moge de regeering al eens al Te verontrustend in de ooren hebben geklonken, het lykt ons toch niet geheel onwaarschyniyk, dat juist het verontrustend karakter van dat noodgeschrei de regeering een aanspo ring is geweest om in deze Memorie van Antwoord verder te gaan dan wel licht' eenigen tyd geleden in haar voor nemen lag. zy, die met één geweldigen veldslag de werkloosheid meenen te kunnen overwinnen, zullen zeker teleurgesteld zyn door de guerilla-tac- tiek, waaraan de regeering nog altyd de voorkeur biykt te geven. Maar uit een stelselmatig gevoerde en zich noodza- keUjk uitbreidende guerilla-tactiek kan eenmaal een beslissende groote oorlog met een grandiozen veldslag en over winning voortkomen. Zulk een oorlog en zulk een veldslag zouden wy voorbe houdloos toejuichen tef wille van den vrede en de vrijheid, het sociale heil en de welvaart van ons door de werk loosheid nog altyd in zyn bestaan ernstig bedreigde volk. Te Alkmaar hield de Ned. R. K. Bond van Verzekerlngspersoneel Vrijdagmorgen zyn al gemeene vergadering. De heer Boer, vice-voorzitter, gaf een over zicht van de werkzaamheden, in het afgeloo- jaar verricht. Het beleid van het hoofdbestuur werd, na eenige bespreking goedgekeurd. Uit het Jaarverslag van den secretaris, den heer O. A. Denie, bleek, dat het ledental vrywel stattonnalr bleef. Het aantal afdeellngen en correspondentschappen bedroeg eind 1937 in totaal 18. De rekening van den penningmeester, den heer B. Laauweh, werd vastgesteld op een be drag van 3030, aan inkomsten en uitgaven met een batig saldo van ƒ566. De begrooting werd voor 1938 vastgesteld op ƒ3540 aan baten en lasten. Het batig saldo werd geraamd op 150. De chef stoker, die 34 jaar oud is, werd naar de aan boord aanwezige operatiekamer gebracht, waar de scheepsdokter, in samenwerking met dokter De Wilde, een operatie van voorloopigen aard verrichtte. Inmiddels was het schip Hoek van Holland genaderd en hier kwamen de in specteur van politie en twee agenten ter assis tentie aan boord. De gewonde stoker, die even eens verbonden werd, kon aan boord biyven. De politie nam hem een verhoor af en arresteerde den dader. Tevens had een reconstructie van het gebeurde plaats. Ihmlddels was de walvlschvaarder enkele myien buitengaats voor anker gegaan en konden het slachtoffer en de dader aan boord van een sleepboot van L. Smit en Co. worden opgeno men en naar Hoek van Holland worden ge bracht. Eerstgenoemde werd per ziekenauto naar het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam ver voerd, terwyi de arrestant naar het politiebu reau te Maassluis werd overgebracht en daar voorloopig ingesloten. Hy zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De walvlschvaarder is Zondagochtend naar Dover vertrokken. kosen de heeren P. J. A. Burgsteyn (Rotterdam) sn N. W. Eman (Amsterdam) en gekozen in as plaats van den niet-herklesbaren heer H. L. Baars, de heer H. R. Lucassen (Nymegen), ter- wyi in de vacature van wyien den heer Kuiper» de heer G. van Veen (Alkmaar) werd gekozen. Tot voorzitter werd aangewezen, de heer L. Boer. De geesteiyke adviseur van den bond, rtc- tor W. A. E. Bokeloh, uit Den Haag, drong in een toespraak aan op aller medewerking om den bond te doen groeien. De behandeling van het voorstel Den Haag, pogingen te doen tot aansluiting van 8t. Dona- tus by een of anderen Kath. Vakbond, ten einde aan acties meer kracht by te kunnen zet ten, vorderde een vry uitvoerige discussie. Het hoofdbestuur achtte na een onderzoek verwe- zeniyklng van het yoorstel niet mogeiyk. Het zei tenslotte toe, nogmaals pogingen tot fusie met een verwante organisatie te doen, zy het met behoud van eigen zelfstandigheid. Op aandrang van den heer Kuiper, afgevaardigde van het R. K. Werkliedenverbond, zal officieel de bemiddeling van laatstgenoemde organisa tie worden ingeroepen. Een voorstel van het bestuur, een progres sieve contrlbutleregeling in te voeren, werd na breedvoerige debatten verworpen. In de piaate daarvan werd de contributie over de geheels linie verhoogd met 5 cent per week. Op voorstel van Den Haag werd tot vaste vergaderplaats de sjad Utrecht aangewezen. Zaterdagmiddag werd te Haarlem de 186ste Algemeene Vergadering van de Hollandsche Maatschappy der Wetenschappen gehouden, onder presidium van jhr. mr. dr. A. baron A. Röell, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, en in byzyn van den nieuwen protector der Maatschappy, Prins Bernhard der Nederland. Z. K. H. was verge zeld van zyn secretaris, Jhr. mr. C. Dedel. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan den Prins en herinner de er aan, dat Prins Hendrik der Nederlanden van 1902 tot aan zyn overlijden in 1934 pro tector der My. was en een trouw vriend en be schermer. Voorts herdacht hy de overleden le den en directeuren, jhr. Boreel van Hogelabden, mr. J. Bierens de Haan, mr. Joh. Enschedé, de heeren C. E. Ter Meulen, ir. C. C. van Dussel- dorp, prof. H. F. Nierstrasz, mr. G. Vissering, prof. A. H. J. M. van R<Joy, dr. H. J. Lovlnk; verder de bultenlandsche leden George Elery Hale, Guilielzno Marconi, Lord Ernest Ruther ford of Nelsen. Hy herinnerde aan het bereiken van den negentlg-jarigen leeftyd van het oud ste lid prof. Korteweg, van den tachtig-jarigen leeftyd van prof. Dubois en hu heette welkom de nieuwe leden doctors van Leeuwen, van Girl- BV neken, de Kleyn, Scholten en Schoute. De secretaris, prof. A. F. Holleman, bracht het Jaarverslag uit. Vervolgens hier prof. H. A. Kramers een le zing over: „Eenige aspecten der moderne na tuurkunde.” lt Tot directeuren werden benoemd: mr. H. Da- niels, mr. G. C. B. van der Peen de Lille van Hello, W. van Heukelom, Jhr. H. Strick van Unschoten, M. Taudin Chabot, C. J. baron Coilot d’Escury, G. R. D. Crommelin, A. Dudok van Heel, Jhr. mr. W. J. de jonge, mr. J. A. van Sonsbeek, G. Vattier Kraane, dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk en W. van Waveren. Tot binnenlandsche leden werden benoemd: dr. J. A. Bierens de Haan, mr. D. van Blom dr. H. Boschma, J. P. Byi en dr. E. P. Snijders. Tot bultenlandsche leden werden benoemd: P. Debye, C. Galton Darwin, W. H. Haworth en-L. Ruzicka. Na sluiting der vergadering vereenlgden de leden zich aan een gemeenschappeiyken maal tyd. Statuten en hulshoudeiyk reglement werden goedgekeurd. Het bestuur werd zoodanig samengesteld, dat de 7 provinciën er in zyn vertegenwoordigd. Voor de provincie Utrecht werd gekozen mevr. C. C. Schreuder—Nyiand, voor Zeeland mevr. J. Ermerins te Middelburg, voor Brabant mej. W. Marchand te Bergen op Zoom, voor Drente de heer J. Nyssen te Assen, voor Noordholland de heer J. Broekema te Hilversum, voor Zuidhol- land de heer L. Klok te Rotterdam en voor Gro ningen de heeren H. J. Klaassens en Jac. Ponsen. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer H. J. Klaassens, tot secretaris-penningmeester de heer Jac. Ponsen, tot vice-voorzitter de heer J. Nyssen en tot vice-secretarls-pennlngmeeste- resse mevr. C. C. Schreuder—Nyiand.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17