ONS BLAD ning Een militair eerbewijs aan den Koning der Koningen ULO Toespraak den H. Vader van Het nieuws van heden DE BAROMETER Berlijn ziet weer vliegtuigen EEN H. MIS VOOR HET HONGAARSCHE LEGER Moeilijkheden in Oostenrijk Hevige gevechten in Mexico JOH. LAUWERS R.V. z Vier ministers afgezei Tsjechen versterken de grenzen Nachtelijke aanbidding besluit den dag De Italiaansche pers zwijgt PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Codreanoe ver oordeeld Mexicaansche olie naar i Duitschland VOOR UW ZUIGELING GECONDENSEERDE KARNEMELK MET BLOEM IS HET ZUIGELINGEN VOEDSEL. HETWELK SEDERT TAL VAN JAREN DOOR MEDICI MET SUCCES „Fijne Oude Genever” Merk „OLIFANT SCHIEDAM r<Mnd« bovea- VJH. 557-11, grenuchend‘ngen O O V ergaderingen (Van onzen eigen redacteur) iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiitiiiiiiniiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHiuiiiiiiiii heeft iiiiiiiitmiitiiiiiiifiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii 588^ De Hongaarsche jeugd voor de microfoon tijdens de huldiging van den Pauselljken De regecrings-luchtmacht bom bardeert het vliegveld van Cedillo Duitsche tankbooten In de haven van Vera Cruz verwacht r Het D. N. B. meldt nieuwe inci denten van Tsjechische zijde Geen woord over de rede van Kard. Pacelli te Boedapest DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN boven got w meter Het gezin, dat werkelijk Eucharistisch leeft, dat is een school van het leven. Er is geen betere school voor de liefde en de Godsvrucht tot het H. Sacrament dan het gezin, waar het Vita Dei wordt getoond aan de kleinen. De schadeloosstelling voor de onteigende olie velden zal, naar Cardenas verder verklaarde, binnen tien jaren worden betaald. De Senaat heeft de benoeming van generaal Gltvas Guillon tot gouverneur van San Luis Potosi medegedeeld. raarvui Jvenge- Mgr. Huibers sprak voor de Neder landsche sectie van het Eucha ristische Congres over de H. Eucharistie in het gezin verwekksi laren de BOEDAPEST, 37 Mei. De scheepsprocessie op den Donau heeft in den avond van Hemelvaartsdag van acht uur tot half twaalf geduurd. Te elf uur. toen de verlichte schepen hun zegetocht hadden volbracht, bleef het praalschip met het Allerheiligste en den Kardinaal-Legaat aan boord voor den verlichten Koningsburcht heen en weer varen, terwijl de kerkelijke gezangen en gebeden door tientallen luid sprekers in wijden omtrek werden voortge dreven. r u» ita Aangezien de Straftijden gedeeltelijk sa menvallen, aa] Codreanoe slechts tien jaren dwangarbeid moeten verrichten. - =SSS8S Hij verklaart verder hen, die afbrekende cri- tiek leveren, niet alleen verre te zullen houden van de partij, doel» met aile hem ten dienste staande middelen onschadelijk te sullen maken. De correspondent schrijft deze proclamatie toe aan het feit, dat in de afgeloopen weken sabotage van baantjesjagers aan het licht is gekomen, die meenen, dat zij het regiem van Buerckel ook door illegale actie omver kunnen werken, evenals rij dit t regiem van Schuscb- nlgg hebben gedaan. DE fltIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct p» regel; Ingezonden Mededeellngen 40 et p. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl| aoon- nement wordt op aanvrage gaame door onto Administratie verstrekt. LONDEN, 27 Mei De correspondent van de .,-Dmes'' te Weenen bericht aan zijn blad, dat gouwleider Buerckel een procla matie heeft uitgevaardigd. waarin hij aan spoort tot samenwerking met de naUonaal- soclallstlsche autoriteiten De eerste spreker van dezen morgen was Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, die in een treffende, meesleepende rede ontwikkelde, welke band er moet zijn tusschen de Eucha ristie en het gezin. BOEKAREST, 37 Mel. (Havas), is wegens verraad veroordeeld tot dwangarbeid; wegens samenzwering hulp van een vreemde mogendheid f vangenisstraf van vijf jaren; tot acht jaren dwangarbeid wegens de organisatie van gewa pende groepen met het doel een opstand te terwijl hem voor den duur van zes irgerrechten zijn ontnomen. Ons land is Goddank een land der Eucha ristie by uitstek. WIJ danken den Goeden God voor de heerlijke liefde van ons Katholieke volk jegens de Eucharistie. Ik denk, aldus Mgr. Huibers, aan het heerlijke Sacrament van Mirakel te Amsterdam, ik denk aan de mar telaren van Alkmaar, aan Boxtel, aan de mar telaren van Gorkum. Het bloed der martela ren is gevloeid voor de Eucharistie ten onzent, en het bloed der martelaren droeg vrucht in de lage landen. Als wij de eenheid bewaren met de H. Eucha ristie, wat kan ons dan verder nog deren? Daarom moet de devotie tot het H. Sacrament des Altaars, welke in ons bloeit.' nog verste vigd worden in de harten van onze kinderen. Codreanoe tien jaar met de «A sen ge volge na dezen correspondent zijn de betrek kingen tusschen de Duitsche en Oostenrij ksche natlonaal-soclallstcn steeds slechter geworden, aangezien de Oostenrijkers zagen, dat de beste baantjes en posten werden bezet door Dult- schers. Reeds zijn vier ministers In Oostenrijk afgezet. c Naar aanleiding hiervan wordt van semi- offlcleele zijde te Weenen medegedeeld, dat deze maatregel verband houdt met de reeds lang voorbereide reorganisatie der Oostenrijk- sche regeering en dus niets anders is dan de voorgenomen vereenvoudiging van en bezuini ging op het Oostenrijksche bestuursapparaat. Het Oostenrijksche landsbestuur moest nood- zakeiyk. wat den omvang betreft, m de juiste verhouding gebracht worden met de besturen van de overige landen des rijks. Vereenvoudi ging van het bestuur op het oogenbllk van de aansluiting van Oostenrijk zou In strijd geweest zijn met de destijds nog geldende bepalingen. De jongste vereenvoudigingsmaatregel moet, aldus semi-officieele kringen, in geenen deele met politieke redenen worden gemotiveerd. Dit, zoo zegt men, blijkt wel hieruit, dat de vier oud-mlnlsters op andere belangrijke posten in de „Ostmark” zijn benoemd. het minst door de Eucharistie. Mgr. getuigde tenslotte hoeseer het hem had getroffen, dat bjj de aankomst van den trein de Hongaren hun dankbaarheid toonden aan MEXICO CITY, 27 Mei (D.N.B.) Naar ver luidt Is het vliegveld van generaal Cedillo ten Noord-Oosten van San Luis door ‘tle luchtmacht van de regeering vernield. De péneele benzine voorraad zou hierbij in vlammen zj/n opgegaan en vele aanhangers van Cedillo zouden zijn om gekomen. De derde dag van het Eucharistisch Congres werd begonnen met een H. Mb voor de weer macht. Verder was de dag aan het woord ge wijd; de dag werd besloten met een nachte lijke aanbidding. Z. H. de Paus sal Zondagmorgen een toespraak lot de deelnemers aan het Eucharistisch ton gres te Boedapest houden, welke des avonds door den K. R. O. in herhaling zal worden uit gezonden. Het D.NJt. bericht nieuwe door Tsjechische vliegtuigen. Weer een geval van sabotage op de „Soerabaja". De correspondent van de ..Dally Herald" deelt mee. dat het plan bestaat een zuivering onder de Oostenrijksche natlonaal-socialbtiscbe partij te houden om een absolute gehoorzaam heid aan de Duitsche leiders te verzekeren. Stand op Zaterdag nar vjn.^ 75M Vurige stand: 75M Legaat. Z. Em. Kardinaal Pacelli. Geheel rechts de Bisschap van 's Hertogenbosch. Z. H. Exc. Mgr. A, Diepen. Een stoel moest worden aangedragen, om de kleine Hon gaarsche voor de microfoon verstaanbaar te maken DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd ot Aon- geboden, geplaatst onder de Omroepe*- rvbrlek 10 et. per regel. ^V\\\\\\\l\lllllllll/f//z////zz^ li, ik N.V. nerend, Bevestigd wordt, dat Cedillo zich in het dorp El Salto, ten Oosten van den staat San, Luis, bevindt. De bruggen zijn verbrand in den staat Sina loa, in het Westen van Mexico; de spoorwegen afgesneden in den staat Sonora. Generaal Ro- driguez, de leider der .goudhemden", heeft verschillende besprekingen gevoerd met Ernest von. Merck, den Duitschen militairen deskundige by generaal Cedillo. Von Merck, die ontkent in eenlgerlel betrekking te staan tot de nationaal- socialisten, tracht in Texas partijgangers voor Cedillo aan te werven. Er is heftig gevochten bij het dorp Villela. Een groep ge wapenden, van wie men niet weet of het aanhangers van Cedillo zijn, heeft in het dorp Yerbabuena in den staat Guanajuato hul zen in brand gestoken efi een aantal bewoners vermoord. Bjj een botsing tusschen deze man nen en regeerlngstroepen werden 30 rebellen gedood. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft weer ver schillende Incidenten van Tsjechische zijde ge constateerd. Zoo zou vanochtend vroeg, naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Weenen meldt, een nieuwe grensschendlng door Tsjecho- Slowakije hebben plaats gehad. WORDT VOORGESCHREVEN „NUTRICIA” - ZOETERMEER vraagt prospectus in aile plaatsen VERTEGENWOORDIGD De Duitsche naii’s zouden de bes- Jplaatsen en posten bezetten Over de Tsjechische versterkings^erken aan de grens bericht de speciale correspondent van de Reichspost te Klttsee. dat deze een omvang hebben aangenomen, die nauwelijks nog te overtreffen is. De nacht was sereen en droog. Zooalj des morgens, waren nu ook weer biechtstoelen op het plein opgesteld. De reusachtige schijnwer pers deden het plein in een glorie van licht stralen en het was een sprookjesachtig ge zicht, al die tienduizenden mannen, neerknie lend onder den blooten hemel voor het H. Altaarsacrament. De Jezuïetenpaters Bangha en Csavossy leid den de aanbidding. Het Allerheiligste werd uit gesteld door Mgr. Glattfelder. Te middernacht werd hoog boven de verzamelde menigte 3e H Mis opgedragen door den Aartsbisschop van Toledo. Kard. Gom» Y Tomas. De H.Communie werd tusschen de banken door uitgereikt. Iedereen bleef op zijn plaats zitten en ontving knielend op de bank ervoor de H.’ Communie. De nachtelijke plechtigheid bleef dezen dag besloten tet het plein en de kerken. Het echte Katholieke gezin heeft als vanzelf alle middelen om de kinderen op te voeden. Niets gaat boven- het gezag der ouders, niets is ook natuurlijker dan het gezag van den vader en van de moeder. Het kind doet allang het goede voor het weet of het goed is. Het kind kent het gebed, voor het de beteekenis tenvolle verstaat. Hat kind leert van de ouders; het «iet de ouders in al hun gedragingen en het ziet scherp. Nog niet alles begrijpt het kind, maar later, wan neer zy groot zijn begrijpen zjj het des te beter en volgen het dan op. ,Ken jongeling zal van den weg, dien hij in zijn jeugd is ingeslagen ook niet vanzelf af wijken, als hij oud geworden is” zegt de H. Schrift. Het spreekt vanzelf, dat wry moeten oppas sen voor een soort van overdrijving van ouders, die zich laten meesleepen door hun valsche godsvrucht en daardoor de plichten van hun staat verwaarlöozen. Ik bedoel de ouders, die b.v. door lang ’s morgens in de kérk te blijven zitten, de kinderen thuis aan hun lot overiaten. Indien men God zoekt, moet men allereerst de plichten van staat goed waarnemen. Wanneer de kinderen den zin van hun ouders 'doen niet uit strengen plicht, maar vooral ter eere van God, dan zal dit heerlijk nawerken In hun later leven. In een echt katholiek ge zin leeren de kinderen ook den Zondag vieren als den dag des Heeren. Het oude Hollandsche spreekwoord: „leest in de kerk, feest in het huls”, geeft aan,, hoe huiselijke blijdschap een stimulans Is voor waren godsdienstzin Het huls, waar de kinderen In allen eenvoud hun eerste H. Communiedag vieren en waar ook de schoone dagen van Vormsel en hooge kerkelijke feest dagen gevierd worden, zal niet nalaten een aansporing te zijn voor de kinderen in hun later leven. Dierbare geloovigen van Nederland, aldus Mgr. Huibers, wat mogen wij biy zijn, dat wi) nog zooveel gezinnen bezitten, die een af beelding zjjn van het gezin van Nazareth. Dat is een schoon gezin, waar vader en moeder met de kinderen in aanbidding van God leven, niet ROME. 27 Mei (Havas). De Italiaansche pers maakt slechts met enkele regels melding van het Eucharistisch Congres te Boedapest. De rede van den Kardlnaal-Legaat, Pacelli, is men stilzwijgend voorbijgegaan. De Popolo dl Roma heeft geschreven, dat de Kardinaal de openingsrede heeft gehouden, terwijl de Messagero en de Piccolo zelfs geen melding hiervan maken. In den ochtend van den sluitingsdag -yan hei Eucharistisch Congres, Zondagmorgen, zal Z. H. de Paus een korte radio toespraak houden en Zijn Zegen aan alle deelnemers van het Congres geven. Deze toespraak wordt uitgezonden door Radio?Vaticana op de nieuwe golflengte van 49.75 meter, des morgens van 9.55 tot 10.10 uur Nederlandschen tijd. Des avonds zal de K.R.O. een heruitzending van deze pauselijke toespraak geven, met een Nederlandsche ver taling, alsmede een reportage van de plechtigheden de pontificale H. Mis, opgedragen door den Kardinaal-Legaat op hei Heldenplein van dien ochtend. Deze uitzending zal geschieden des avonds van 10.QO uur tot 10.30 uur, tengevolge van het feit, dat de K.R.O. des morgens over geen zendtijd beschikt om een direct relais van deze plechtigheden te geven. Nachtelyhe Communie 'De Vrijdag werd allereerst besloten am negen uur in den avond met een aanbld- dingsuur der vrouwen In verschillende kerken. Vervolgens had een nachtelyke aanbidding van de mannen plaats op het Heldenplein verschillende landen in drle-minuten-toespisak- jes, O4L het Nederlandsche Tweede Kamer lid v. d. Putt. Dat de vliegers den koers kwijt waren ge raakt, Is in verband met het heldere weer en de van verre zichtbare grensafbakening, uitge sloten, aldus het D.N.B. Het te Linz in Oostenrijk verschijnende oiAo Arbeltersturm publiceert eveneens volgens /het DNB een bericht uit Freistadl, volgers hetwelk Tsjechische soldaten in de nabijheid van KapUtx van een Duitschen boer uit he^ grens gebied, die zijn akker ploegde, een 'ddntiteits- bewljs verlangden Toen de man verklaarde, dat hij een dergelijk bewijs tijdens zijn werk niet by zich droeg, daar hy zich in de onmlddel'.yke nabyheld van zyn boerderU bevond weed h(J met schoppen en geweerkolven door de Tsjechi sche patrouille neergeslagen, zoodat hy zwaai gewond naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Aan zyn herstel wordt getwijfeld. Op de voorplecht van het Kardinaalsschip was in een glazen hut het Allerheiligste uit gesteld. Na het lossen van ’n kanonschot, terwijl aan de zyde van den citadel lichtballen de lucht werden ingeslingerd en vandaar, zoowel als van het Kardinaalsschip vele lichtbundels den hemel verlichtten, kwam het treffende oogen bllk, waarop de Kardinaal-Legaat den zegen “et het Allerheiligste gaf. Dit oogenbllk werd door scheepssirenes, luidsprekers en het plotseling aanlichten der illuminatie van de Kettingbrug welke van tevoren expresselyk in het duister was gebleven aangekondlgd. De plechtige processie te voet naar de bast- «k gedurende den donkeren nacht, was niet ylcder schilderachtig. Het werd eerst mid-, oernacht toen z(j in de heeriyk binnen en bulten verlichte basiliek werd ontbonden. Vanmorgen wm tet gedeelte van tet Heldenplein voor tet monument de ex- preaoeUjk gedempte vijver met de duizen den zitplaatsen er achter bleef helaas dezen “orgen leeg voor het grootste deel te Mkt uur met militairen bezet, die daar de H, Mis kwamen bijwonen voor tet leger, «Mke H. Mis dour Kardinaal Gerlier, Aartsbisschop van Lyon en primaat van Gallië, werd opgedragen. Op de eere-trlbunes hadden ojn. de Hon- tMrache minister van Oorlog en de officieren ?»n leger en vloot plaats genomen. Onder de H. Mis werd een korte toespraak «enouden en door de priesters de H. Com munie uitgereikt. Doordat de militairen met ontbloot hoofd tusschen de banken knielden en niet in hun militaire formaties waren opgesteld, zooals dit m Buenos Aires het geval was, zal dit schouw- spei voor de toeschouwers wellicht iets min- u'r grootsch zyn geweest, al bleef het ontroe- «end. ^J^velu plaatsen waren nieuwe houten bld- ^•«oelen met houten hekwerk neergezet, waar !£“‘er» ta de open lucht de biecht hoorden. *nde 2011 verhoogde den luister van dit “te militaire eerbewys aan den Konlng God den Konln8 “Her koningen, den ^od van den Vrede. Nederlandsche vergadering «der stadsgedeelte. «eit onder de groep Nederlandsche con- Om kwart over acht verscheer het grensstation Gmuend in de Beneden-Donau op ongeveer 15o hoogte een Tsjechisch militair vliegtuig met het nummer b 92 Het cirkelde eenige malen op geringe hoogte om het station, terwyi een der beide Inzittenden met een foto apparaat of een filmtoestel opnamen maakte De Vrydag was ook verder gewya aan het woord. Er werden velerlei sectle-vergaderingen gehouden van Hongaarsche comité s waar ge sproken werd over de Eucharistie en de Katho lieke Actie. Om vier uur vond de tweede algemeene ver gadering plaats in de feesthal, waar gesproken werd door den Hongaarschen minister-president Béla Imrédy, die in het Hongaarsch een rede hield over de Eucharistie als band in h^ ge zin. Hierna spraken vertegenwoordigers van MEXICO, 27 Mei (Havas). Men meldt uit Ml- natltlan, de haven van den staat Vera Cruz, dat daar binnenkort Duitsche tankbooten worden verwacht, die aardolieproducten sullen i^ten, met name benzine. De schepen zullen dfJ^Bp weer naar Hamburg vertrekken. v. De correspondent heeft zich er persooniyk van kunnen overtuigen, dat aan de Duitsche zyde van de grens in geen velden of wegen een Duitsche soldaat te bekennen is. Zelfs de <loua- nekantoren zyn slechte door de daar regel matig dienstdoende twee tot drie beambten bezet. De geheele stad Pressburg daarentegen en ook het bruggehoofd zyn vol militairen. Door het voortdurende komen en gaan is niet vast te stellen, hoeveel lichtingen eigeniyk onder de wapenen geroepen zyn. De Duitsche gezant te Praag heeft, naai Havas meldt, heden den minister van Buiten- landsche Zaken. Krofta, een schryven over handigd. dft overigens in gematigde termen gesteld is, betreffende de beweerde grensscben dingen door Tsjecho-Slowaaksche vliegtuigen Hem werd geantwoord, dat een diepgaand on derzoek zou worden Ingesteld. Den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Beriyn is instructie gegeven tot het Indienen van *n protest tegen het vliegen van Duitsche toe stellen boven Tsjecho-Slowaaksch gebied. gresslsten een zekere ontevredenheid, niet alleen hierover, maar ook over het aan zich zelf overgelaten zyn in deze stad, zonder toe reikende deskundige leiders. Toen de vergadering dan te elf uur aanving in de Altrlum-Bioscoop, begon daarom de voor zitter, Mgr. van der Loo. namens het Neder- landsch Propaganda-Comité, zyn openli speech met een woord van excuus wegens verzetten dezer vergadering. Force^jaa noopte het bestuur deze byeenkomst' te leggen naar een andere plaats. Op het podium hadden o m. plaats geno men Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Bisschop van Haarlem en Z. H. Exc. Mgr. A. P- Diepen, Blsschop van den Bosch, by wie zich tydens de vergadering onder applaus der aanwezigen voegde Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens. Blsschop van Roermond, die gisteren hier was aangekomen. Voorts hadden op het podium plaats genomen Z. H. Exc. Mgr. B. Eras, deken J. L. van Mulukotn, pastoor L. J. Willen borg, het Tweede Kamerlid W. van de Putt en mevr. SteenbergheEngeringh ben, aan wie zy eens hun kinderen in Holland hadden toevertrouwd. Laten wy den geest van onze martelaren, van een H. Willlbrord en Bonifaclus bewaren op dat de H. Eucharistie, de Machtige, moge heer- schen in de harten der kinderen. Het woord van Mgr. Huibers maakte op allen diepen indruk. Als tweede spreker trad op Mgr. J. O. Smit uit Rome, die een rede hield over De H. Eucha ristie als wereldverbroedering, in Jezus Chris tus. Kardinaal Verdier. aldus Mgr. Smit, heeft geconstateerd, dat de geheele wereld haar ge weten Is kwytgeraakt Het heden vreest hel heden en nog meer de toekomst. De proletarlfc vreest den kapitalist, en de kapitalist den pro letariër. Zelfzucht kweekt wantrouwen, maar daarom moeten wy, temidden van allen haat en alle maatechappeiyke tegenstellingen, de een heid zoeken in de Eucharistie, die samenbindt, die verbroedert, die ons helpen moet om allen broeders voor elkaar te zyn. Hierna sprak Mgr. v. d. Loo een slotwoord, betoogend dat onze chrlsteiyke regeering in Ne derland, met name Mr. Romme, allee doet wat in haar vermógen Is om de ergeriyke maat schappelijke toestanden en de plaag van de werkloosheid te lenigen. Hierna werd de Hol landsche byeenkomst gesloten. M M.T. Distilleerderij van J. J. Melchers Wa. Daisenden pelgrims knielden neer op het Heldenplein te Boedapest, om de pontificale H. Mis in de openlucht tijdens het Eucharistisch Congres bij te wonen. Een overzicht over de biddende menigte

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1