T IPUROL geneest en zuivert de huid WILLE? Op de raadsrots Na de Jamboree hart en Verstand Gedenkt de Collecte voor de R.K.Militdireo- Vereemóioöen opZoodóg j Kerkelijk leven Restaurant DORRIUS N. Z. Voorburgwal b. h. gpal. Amsterdam. FLATI OU JOUR IN 8 U ZATERDAG 28 MEI 1938 VAN WEEK TOT WEEK Padvinders Een officieel onderzoek Défilé in Den Haag K PATRIA 6 CT Don Paolo M. Ferretti O.S.’B. t haft Deurwaarder voor de rechtbank WONING AFGEBRAND over R. K. Universiteit Nijmegen lenk- NNIS Op vrije voeten gesteld iOOi KEK Katholieke bond is opgericht SV£ WIT-GELE KRUIS Ük ML Giften Nijmeegsche veemarkt aanbesteed de venters - Inspectietocht langs Indiëroute Print Bernhard’s eerste bezoek het Nationaal Hoofdkwartier der Nederlandsche Bosch- en heibranden in Noordbrabant Getroffen chef-stoker thans overleden Duitsche beschuldigingen tegen ingezetene van Enschede onhoudbaar gebleken Ongeveer 160.000 denneboomen door het vuur aangetast De geruchten omtrent haar onge lukkige gevolgen bleken geheel uit de lucht gegrepen Vier Nederlandsche eere-doctoren De Johan Maurits van Nassau gaat de Nautilus af lossen Identificatie van het slachtoffer der ontploffing Ondiepe snede in sloeptakel geconstateerd T wee-en-een-half jaar gevangenis straf geëisch't Een dag eerder dan volgens de dienstregeling DE VECHTPARTIJ OP EEN JAPANSCH SCHIP NAAR DE SPAANSCHE WATEREN DE „NIEUW AMSTERDAM” IN PLYMOUTH BRANDSTOFFENHANDE LAREN HOTEL Opdracht aan den directeur van den Luchtvaartdienst ROTTERDAMS POLITIE NOG STEEDS VOOR RAADSELEN HOE TE HANDELEN BIJ LUCHTAANVALLEN? DE BESTUURSHERVORMING IN IND1Ë Sabotage op de ,Soerabaja” Gereformeerde universiteit in Hongarije bestaat 400 jaar Inleidingen voor K.R.O.-microfoon Rustige ligging tegenover luxe-bad. Nieuwe direcne Prettige sfeer Niet duur - Eigen parkeerterrein. Vraagt prospectus. Visscherij-conflict en voor onze defensie Het vuur sloeg naar dennen- bosschen KATH. NED. DAGBLADPERS 4 0 =S= CABTI Het DEN HAAG, 37 Mei. geheel I V ril dag er om- de weer van zijn. Utrecht van BUITENZORG. 27 Mei (Aneta). Bij gou vernementsbesluit is bepaald, dat de ordonnan ties tot instelling van de provincies Sumatra. Bome^ en Groote Oost, met ingang van 1 Juli as. in werking zullen treden. verhoor werd verdachte en nog twaalf getuigen nlssM perwia □Md»» Het reisprogramma van Hr. Ms. flottleljevaar- tuig Johan Maurits van Nassau, onder bevel van luit ter zee le klasse Jhr. G. A. Berg, luidt: aankomst Gibraltar 3 Juni, convooidienst 3 Juni 8 Juli, Tanger 811 Juli, Casablanca 1218 Juli, ovememen convooidienst Van Hr. Ms. Su matra 17 Juli. Het schip wordt medio October te Nieuwe- oiep terugverwacht. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de geschiedenis J. F. A. U. Weyling te Heumen bij Nijmegen, voor het doctoraal examen in de theologie pater J. C. M van der Putte OF. te Nijmegen en voor het candidaats- examen in de klassieke taal en letterkunde mej. H. Baanden te Velp. B. en W. van Nijmegen hebben aanbesteed den bouw van een overdekte veemarkt aan de Oude Korenbeurs. De laagste inschrijver was F. H. van der Linden te Gemert met 158.845 gulden. Het hoogst werd Ingeschreven door R. Rok kens te Arnhem met 108.000 gulden. dr. een 11-4 m Voa duider- i stand sn Vei ie Mft Ie n* i tow p**; ee A S. I* lue* )VD>- ngOM iktow- madt. KRXfca. riacM ordvljk eede k ranje De recherche van Maassluis heeft op verzoek van den Officier van Justitie te Rotterdam op het lijk beslag gelegd. In een speciale zitting zette de Arnhemsche rechtbank Vrijdagmorgen de behandeling voort van dc strafzaak tegen den 41-Jarigen deur waarder G. K. te Ter borg, wlen verduistering van talrijke geldsbedragen, tezamen ruim vijf duizend gulden, benevens bedrieglijke bank breuk is ten laste gelegd. Dinsdag reeds had de Arnhemsche rechtbank zich den geheelen dag met deze zaak bezig ge houden. Vanmiddag kwart over twee is het flottielje- vaartuig Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau, onder commando van luitenant ter zee le kl. Jhr. G. A. Berg, uit de haven van Nleuwediep naar de Spaansche wateren vertrokken om de Nautilus te gaan aflossen. Zooals gewoonljjk, was de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot. Op t fort Louise stonden de commandant van de Marine, vice-admiraal T. L. Kuys, en ztfn staf. BU het wierhoofd stond de stafmuziek onder leiding van kapelmeester Leistikow en onder de tonen van het Wilhelmus verliet bet schip de haven. Aan vrijwillige bijdragen voor de versterking van onze defensie is tot nu toe in totaal 128.070,71 ontvangen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Waterstaat den directeur van den Luchtvaart dienst. den heer C. H. E. van Ede van der Pais, opgedragen zich in den loop van Juni per K.LM.-vliegtuig naar Ned. laé te bege ven. ten einde een inspectie- tocht langs de Indië-route te maken. Het zou in de bedoeling van den heer Van Ede liggen, van zijn aanwezigheid in Ned. Indië tevens gebruik te maken, om persoonlijke aanraking met de Indische luchtvaartautoritei ten te zoeken. 1 De Nederlandsche Vereeniglng voor Luchtbe scherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3. Den Haag), zal binnenkort gratis eenlge honderd duizenden kleine vlugschriften in den lande doen verspreiden, waarin op een voor iedereen bevattelijke en overzlchtelïjke wijze aangege ven wordt, hoe men by luchtaanvallen moet handelen. Het geschriftje dat in zakformaat verschijnt zal slechts enkele bladzijden druks bevatten. Het gereformeerde college te Debrecen viert 4 en 5 October as. zijn 400-jarlg bestaan. Te gelijkertijd viert ook de door het college ge stichte universiteit van Debrecen feest en in verband hiermede werden veertien doctores honoris causa benoemd, waaronder vier Neder landers, n.l. minister-president dr. H. Coiyn, tot doctor in de staatswetenschappen, minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine tot doctor in de phllosophlsche wetenschappen, prof, dr H. Th. Obbink en prof. dr. J. Beverjjn. hoog- leeraren in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, tot doctor in de theologie. Vervolgens Inspecteerde HIJ de onder-Distric ten IIT en IV en de Katholieke Verkenners, die nagenoeg allen waren opgekomen. Daarna betrad ZK.H het Hoofdkwartier, waar Z.K.H. zich de leden van den Raad der Ver- eeniglng liet presenteeren. alsmede eenige Districtscommissarissen uit andere Districten, die voor deze gelegenheid waren overgekomen. De padvinders waren inmiddels door de'Zee straat en Javastraat opgemarqheerd en toen zij de Alexanderstraat betraden, kwam Z.fc.H. naar buiten en nam plaats op een podium voor het Hoofdkwartier opgesteld. De H.H. Oosterlee en van Leeuwen stelden zich achter den Prins op en onder de vrooiyke tonen van het muziek corps der Haagsche Politie marcheerden eerst de Welpen voorbij, die luide Juichten en en thousiast met de petten zwaaiden, gevolgd door de Verkenners, die hun blijde gezichten naar den Koninklijken Commissaris keerden bij het voorbij marcheeren. De 54-jarige chef-stoker van den Japanschen walvischvaarder .Nisshing Maru 2”, K. Murata, die Zaterdagavond bjj een vechtpartij aan boord van dit schip, toen dit zich ep den Nieu wen Waterweg ter hoogte van Maassluis be vond, door den 32-Jarlgen stoker K. Kubo zwaar gewond werd, is Vrijdagavond in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overleden. Door onbekende oorzaak ontstond heden morgen omstreeks elf uur brand in de arbei derswoning van de familie Van Rosmalen in het gehucht Vinkel (gemeente Geffen, N.-Br.). Door de groote droogte stond de met riet gedekte woning spoedig in lichter laaie Aan blusschen viel niet te denken. De woning brandde dan ook tot den grond toe af, terwijl de geheele inboedel verloren ging. De vlammen sloegen over op een nabijgele gen dennenbosch, dat weldra vlam had gevat. Eenige Hectaren werden door het vuur ver teerd. Vele burgers assisteerden de marechaus see by haar poging het vuur te stuiten, het geen slechte na zeer veel moeite gelukte. Het geheele District ongeveer 2000 Verken ners en Voortrekkers en ongeveer 1500 Welpen, stond aangetreden op de Sophlaiaan. Z. K. H droeg het uniform van de Nederlandsche Pad vinders. met paarse onderscheidlngsteeken der Commissarissen op den hoed, bevestigd aan een gouden lelle-speld. Hij werd ontvangen door den Hoofdcommis saris, den heer A. Oosterlee en den Districtscom missaris. den heer A. H. van Leeuwen, welke laatste het District presenteerde. Z.K.H inspecteerde vervolgens de Groepen der onder-Distiicten I en II, loopende In de rich ting van het monument, alwaar de Welpen In een grooten kring opgesteld stonden De Algemeene Ventersbond te Rotterdam heeft by den minister-president langs tele- grafischen weg aangedrongen op het spoedig nemen van maatregelen, teneinde tot voldoen den aanvoer van haring te komen. De toestand van de venters wordt onhoudbaar geacht. ZJC.H. betrad de Raadsrots en nam den Horderoep af. Enthousiast blaften de Jonge Wolven den ouden Wolf toe, dat zij hun best zouden doen. De „Nieuw Amsterdam" is gisteren te Ply mouth hartelijk welkom geheeten, toen het schip op de eerste thuisreis uit New York al daar arriveerde. Een afgevaardigde van den burgemeester van Plymouth begaf zich aan boord met een delegatie van zakenlieden. De .Nieuw Amsterdam'* Is een dag eerder, dan de dienstregeling aangaf, aangekomen. De gezagvoerder verklaarde, dat het schip hoogste verwachtingen heeft overtroffen. Het is dus wel uiterst moeilijk, te zeggen of het kennen geboren wordt uit het bemin nen dan wel of bet beminnen uit bet kennen voortkomt. En wat is het hoogste genot van de liefde? Het bezit van het beminde voorwerp, voorzeker. Doch bestaat er eenlg bezit, waar door wij ons een zaak Inniger toe-eigenen dan het begrip? Alles wat wy hebben kunnen wy verliezen, ook onze dierbaren. Maar het begrljf biljft ons by. zelfs tot over het eraf, woord „begrijpen" zelf drukt uit, dat wy het voorwerp grijpen, maar niet stoffelijk grijpen, niet met de handen in bezit nemen doet, be grijpen, dat wil zeggen: tot ons eigendom ma ken met onzen geest. Deze bezitsvorm maakt ons eerst waarlijk tot heer en meester van het voorwerp, en dit bezit houdt niet op te be staan. wanneer het voorwerp ophoudt. Zoo is dus de kennis, die de liefde geeft, tevens de schoonste vervulling van de liefde en men kan gerust zeggen, dat iedere liefde, die zich met het stoffelijke bezit alleen tevreden stelt nau welijks den naam van liefde verdient. Zooals tusschen man en vrouw de geestelijke verstand houding die zuivere sfeer schept, waarin hun beider levens elkander dagelijks doordringen en tot een harmonische twee-eenheid worden, zoo Is er tusschen elk voorwerp van liefde en den minnaar een geestelijke band, behoed en bekrachtigd door het begrijpen. Kennis en lief de zjjn elkanders voorwaarde. Zij verkeeren in gedurige wisselwerking. Naarmate de liefde vuriger wordt, verdiept zich "de kennis en naar mate de kennis toeneemt, vermeerdert zich ook de liefde. Dit is de schoonste speling van de natuur, het wonderbaarste spel van de schep ping, te meer wonderbaar, omdat het zich ook afspeelt tusschen den Schepper en het schep sel. God kennen, God beminnen, door de lief de beter leeren kennen en door de kennis be ter leeren beminnen: ziedaar de ontwikkelings gang van alle heilige delen, ook wanneer het slechts de zielen van eenvoudlgen zijn die nooit zich op theologische studie toelegden, ja. die voor alle wetenschap ongeschikt bleken. Door hun liefde bereikten dezen meer dan de ge leerden door hun arbeid: zy vonden die stille, diepe wijsheid, die in de eenvoudigste woor den de moeilljkste geheimen ontraadselt. Wonderbare tegenstrijdigheid, nog wonder baarder samenwerking van verstand en hart, telkens elkaar verloochenend en in de verloo chening elkander weer vindend, zoadat de dwaasheid der zuivere liefde de hoogste ken nis wordt en de, hartstochtloosheid van het zuivere begrijpen de hoogste liefde’ Ziedaar wel, wat de Heilige Kerk voor ons vraagt, wanneer Zij bidt; „Kom. Heilige Geest, ver licht onze harten” Ze vraagt niet „verlicht ons verstand”, maar „verlicht ons hart” en zij vraagt dit aan den Heiligen Geest Want de Heilige Geest is de opperste Liefde en door deze Liefde verlicht, leeren wy het eenige, dat wetenswaardig is: „de kennis van God en van de ziel”, zooals Bint Augustinus het samenvat. A. v. D, BATAVIA, 27 Mei. (Aneta). Aan boord van Hr. Ms. .jBoerabaja" heeft zich vermoedeiyk weder een geval van sabotage voorgedaan. Tharw werd een ondiepe snede in een sloep takel geconstateerd. Als gevolg hiervan moest het bezoek van de ..Soerabaja" aan Tjllitjap worden .«(gelast en kreeg het schip bevel da delijk naar Tandjong Priok te jtoomen. Nadat te TJilatJap een commissie van onderzoek was geëmbarkeerd, werd met het oog op het onder zoek een eerdere publicatie van het gebeurde ongewenscht geacht De .JBoerabaja" is Inmiddels gisteren van Tandjong-Prlok vertrokken. Naar wjj vernemen, zullen In verband met de komende viering van het vijftien-jarig bestaan van de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis voor de K.R.O.-microfoon inleidingen worden gehouden over de beteekenis van het Wit-Gele Kruiswerk door Rector C. Venings en den heer A. Hellegers, resp. Zondag 29 Mei en Zaterdag 18 Juni, avonds van 19.15 uur tot 1935 uur. Reeds enkele maanden geleden, lang voordat nog iets te controleeren viel, bereikten de leiding van alle kanten mededeelingen trent gevallen van meisjes, die thans de ge volgen moesten dragen van de uitspattingen, die zich destijds de buitenlandsche padvinders hadden veroorloofd. Voor zoover doenlijk werd iedere mededeeling aanstonds zoo grondig ma gelijk onderzocht. Doch met een definitief oordeel over de Juistheid der geruchten moest men wachten tot de maand Mei ten einde liep Men heeft toen de burgemeesters der ge meenten Haarlem. Heemstede, Bloemendaal en Bennebroek bezocht om aan hen de "fëlteiyke gegevens te vragen omtrent de eventueele toe name van het aantal ongehuwde 'moeders in hun gemeente. In de drie laatste-* gemeenten samen was éën geval bekend, dat nog niet met volle zekerheid aan den invloed der padvin- dersbjjeenkomst kon worden toegeschreven In Haarlem was het aantal buitenechtelijke ge boorten in de maanden April en Mei van 7 in 1937 gestegen tot.... 8 in 1938. Hieronder zjjn óók begrepen de geboorten, die in een andere gemeente waren aangegeven, doch waarvan de moeders in Haarlem doiqb cille hadden. De burgemeester voegde aan deze cijfers de verklaring toe, dat hem bovendien uit de gegevens, die hem ten dienste stonden, was gebleken, dat in de betrokken gevallen aller minst van verband met de Jamboree kan wor den gesproken. ■Een onderzoek in den kring der medici had hetzelfde resultaat. Nóch dr. Maas van het Academisch ziekenhuis te Lelden, noch Kersbergen van Haarlem wist iets van beweerden „toevloed" van Jamboree-moedertjes. De medici van de om het Jamboree-terrein lig gende plaatsen verklaarden hetzelfde. In Am sterdam Informeerde men aan alle vijf de zie kenhuizen niets bekend. De feiten wezen eerder op het tegendeel: men had den Indruk, dat er dit jaar minder onge huwde moeders waren dan het jaar tevoren Ook de geestelijkheid van Haarlem heeft de kwistig rondgestraoide geruchten niet kunnen verifieeren. Met deze officleele verklaring kan men de „kwestie", die eigenlijk nooit een kwestie had mogen worden, gevoeglijk naar den rommelzol der verwijzen. Op reis naar het Eucharistisch Wereldcon gres te Boedapest is te Bologna plotseling aan een hartverlamming overleden Don Paolo M. Ferretti. Abt van het Benedictljnerklooster Ter- rechiara bij Panna. De overledene was sinds 1922 president van het Pauselijk Instituut voor Kerkmuziek te Rome en gold als een autoriteit op het gebied van den Gregoriaanschen kerk zang. Talrijke werken zijn van zijn hand over kerkmuziek verschenen. Don Ferretti Was in 1866 geboren en was reeds op 34-Jarigen leeftijd Abt. Heden, Zaterdagmiddag, heeft Z. K H. Prins Bernhard een gecombineerde verga dering van den Raad der Vereeniglng en het Bestuur der Nederlandsche Padvinders gepresideerd Waar dit het eerste bezoek gold aan het Nationaal Hoofdkwartier na het ongeval, dat Z. K. H. op het einde van bet vorige jaar heeft getroffen, heeft het District 's-Gravenhage Hem een aardige ontvangst bereid. Officieel valt er van de geheimzinnige ont ploffing of moordaanslag te Rotterdam nog steeds niet veel te melden. Allerlei veronder stellingen worden geuit en moeten worden los gelaten. De publieke opinie kan haar fantasie rijkelijk laten gaan, doch met dat al bestaan er nog zooveel vraagteekens, dat men zoo lang zamerhand er aan gaat twijfelen of de politie deze zaak wel tot „«en oplossing zal kunnen brengen. Ter vaststelling van de Identiteit van het slachtoffer worden, naar we vernemen, enkele personen uit het buitenland verwacht, die ver moedelljk familieleden van het slachtoffer zijn en die het stoffelijk overschot zouden kunnen herkennen. Officieel is hier echter niets van bekend. Naar aanleiding van de hardnek kige geruchten omtrent de ongeluk kige gevolgen, die de wereldjamboree thans zou blijken na zich te sleepen voor een aantal meisjes uit de onmid dellijke omgeving van Vogelenzang, meisjes, die zich in al te groote mate aangetrokken voelden tot de frisache jongensschare, die in de nabijheid hunner woonplaatsen was neergestre ken, heeft de hoofdleiding van de Nederlandsche Padyinders Vereni ging een onderzoek ingesteld, waar de resultaten geheel negatief Na langdurige voorbereiding is te de oprichtingsvergadering gehouden van den Ned. Kath. Bond van handelaren !n brand stoffen. In het voorlooplg bestuur hebben zit ting genomendrs. P. Perridon. Rotterdam, voorzitter, A. J. Tlelen, Utrecht. O. Bakker Hoorn, O. Hustinx. Maastricht, G. Hermans, Sittard, J. Wulms, Roermond, leden. Aan dit bestuur is als secretaris toegevoegd drs. P. J. A. van Hegelsom, van het bureau van den Ned. R. K Middenstandsbond. Besloten is als leden toe te laten katholieke handelaren in brandstoffen in algemeenen zin. Geen lid daarentegen kunnen worden zij die zuiver slijter zijn. De bond maakt deel uit van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De beschuldigingen, welke van Nederlandsche zijde alle werden weerlegd, bleken niet steek houdend te zjjn. Eerst na negen weken verscheen de offlcieele aanklacht, maar de Officier van Justitie moest alle punten van de aanklacht laten vallen. Slechts kon hjj den heer B. be schuldigen van „Fahrlaessigkeit”, d. w. z. on voorzichtigheid. Men was bereid, den heer B. tegen betaling van een zeker bedrag in vrijheid te stellen er, de aanklacht geen doorgang te doen vinden. De familie van den heer B. meende in verband met zijn leeftijd en zijn gezondheidstoestand hieraan te moeten voldoen, daar hl) anders nog eenige maanden in arrest zou blijven, vóór de zaak zou worden behandeld. De familie van den heer B. zelf achtte overi gens een dergelijken gang van zaken hoogst onbevredigend, daar de heer B. zich van geen enkele onjuiste handeling bewust is. Gebleken is, dat hU in arrest is gesteld op beschuldigingen van een ongunstig bekend staand persoon, die wegens fraude en der ge lijke veroordeeld is. De heer B. is inmiddels in Enschede terug gekeerd. De 64-Jarlge H. H. B.. een bekend ingezetene van Enschede, die 19 Maart te Munster werd gearresteerd, verdacht van het overtreden van de Dultsche deviezenbepalir<en, is thans op vrije voeten gesteld. Omtrent den bosch- en heidebrand, welke Vrijdagochtend te Geffen, in het gehucht Vin kel heeft gewoed, wordt nader gemeld, dat deze zich nog verder heeft uitgebreid. Onge veer zes tot zeven hectaren dennenbosch zijn verwoest. Voorts heeft Vrijdag onder de gemeente Heeswjjk op de gronden, toebehoorende aan de jonkheeren Van Bogaert en Terbruggen, een bosch-' en heidebrand gewoed. Er was een vergunning aangevraagd om van deze gronden drie hectaren heidegrond af te steken ten be hoeve van de ontginning. u Door het draaien van den wind sloegen de vlammen over de afsluitgreppel, waardoor een nabijgelegen dennenbosch door het vuur werd aangetast Circa 160000 denneboomen wer den verteerd. De geheele boerenbevolking ver leende hulp om den brand te blusschen. Men slaagde daar eerst tegen dpn avond in. Ook naar den andere* kant breidde het vuur zich uit, waarbij diverse hectaren heidegrond werden verwoest. Aangezien het gevaa», be- staat, dat de vlammen opnieuw zullen oplaaien, is het gebied onder bewaking gesteld van de marechaussee te Geffen. „Tenslotte valt een heidebrand onder de ge meente Schak te vermelden, doch deze was slechts van gerlngen omvang. In de dezer dagen gehouden ledenvergade ring van de vereeniglng de Katholieke Neder landsche Dagbladpers werd tot voorzitter ge kozen de heer Leo Arts, directeur van de Nieuwe Tilburgsche Courant. Het bestuur worst thans gevormd door de heeren Leo Arts, voor- noemd, voorzitter; J. F. van den Broek, direc teur van De Gelderlander, vice-voorzitter; A J. H. Hoefsmit. directeur van het iJmburgsch Dagblad, penningmeester: Joh. Kuljpers, ad- junct-directeur van de Maasbode en C. M. Dosker, directeur van de Nieuwe Koerier te Roermond. De vergadering besloot aan den afgetreden voorzitter, mr. Frans Teullngs, een hartellix schrijven te richten, waarin dank wordt ge bracht voor de belangrijke diensten door hern aan de vereeniglng bewezen. menschen voel ik in ml) De hei- densche dichter Catullus gebruikt de rende woorden als de christelijke apos- paulus om uitdrukking te geven aan een oudste en diepste ervaringen var. den re delijken mensch. de ervaring namelijk van de mnerlDke tegenstrijdigheid lp ons wezen. Er B een hooger en een lager ik. Er is een engel u «os en een dier. Deze tegenstelling is zoo dat zü zich uitstrekt tot alle vermogens ran ons gestel, lichamelijk en geestelijk. Maar p»t men er zich rekenschap van geven, dan rtuit men op een raadsel van het leven. Zeker kan makkelijk onderscheid maken tus- de belde strevingen. Men kan zeggen. det da eene meer op het stoffelijke gericht is eo dat de andere uitgaat naar het onzichtbare, rksr onze ziel is zóó nauw verweven met onze mtwmellikbeid en ons lichaam dankt zoozeer |B> levenskrachten aan onze geestelijke zelf- ltaodlgheid. dat .wij die twee deeler van ons «men slechts in de gedachte als afzonderlijke roonrerpen kunnen beschouwen. In de levende werkelijkheid, zooals wjj die waarnemen, kun nen zij elkander ónmogelijk missen De stel is ten vermogen en een kracht van het llcnaam Het lichaam is het uitdrukkingsmiddel van de liel Vaak is er beweerd, dat alles, wat tot het Hoffelijk en lichamelijk heelal behoort, voor oe geestelijke ziel niets anders zou zijn dan een belemmering om zich te ontplooien en tot rollen wasdom te geraken, maar anderzijds leert ons de dagelljksche ervaring, dat er in geest niets aanwezig is, of het is langs den «eg van de zinnelijke waarneming tot ons ge komen. Al bet zichtbare dient dus als een tear- echool voor het onzichtbare in ons. Iedere theo rie, die bet stoffelijke verwerpt als bet alechtr en bet geestelijke huldigt als het eenlg-goede, verminkt de orde, waarin wy door den Schep per geplaatst werden, maar iedere practyk, die bet geesteiyke opoffert aan het stotfeiyke, is een schennis van de verhoudingen, zooals die la deze wereldorde dienen te zyn. Altyd heeft de denkende mensch geworsteld met dit vraag- ituk syner inneriyke tegenstrydlgheld. Altyd beeft hij beseft, dat hy de lichamelijke wereld moest onderwerpen aan geesteiyke wetten. Doch hoe dieper hy doordrong tot de kennis van zyn eigen geest, hoe duisterder en moeiiyker bet raadsel scheen te worden, want de eigen ziel te doorgronden leek schier ónmogelijk. De ziel is niet een zoo eenvoudig gegeven Zy is op haar beurt, mede door haar gebondenheid aan ons lichaam, wederom zeer samengesteld en in gewikkeld. zy is een wereld op zichzelf en een wereld vol tegenstrydigheden. Ook in ons gees- telljk wezen zyn verscheidene strevingen waar neembaar Het is niet te zeggen, welke van die strevingen de meest gewichtige is. E<j ver schillende menschen is daarenboven de kracht van de zielsvermogens verschillend Hierdoor komt het wel, dat de talloose beschouwingen van denkers en zoekers over het wesen van oe menscheiyke ziel sterk uiteenloopen. Doch ze zjjn te groepeeren in twee groote richtingen, die wy gedurende de geheele geschiedenis van het menschelyke denken vertegenwoordigd vin den en die met wisselende kansen naast of tegenover elkander staan. De eene richting is da verstandelyke. die als de hoogste functie van den geestelyken mensch het kennen der waarheid huldigt, de andere daarentegen de meest .Jiartelljke” indien men haar zoo noe men wil is die, welke beweert, dat alle ziels krachten hun hoogste doel bereiken in het be minnen. Waar men ook zich wendt, steeds weer vindt men by de denkers deze tegenstelling, die nooit geheel tot een oplossing komt. Geeft de een zijn voorkeur aan het kenvermogen, de andere, die bet streefvermogen als het voornaamste beachouwt, verschynt in de geschiedenis naast hem en tusschen de twee begint dat eeuwige twiatgex>rek over kennen en beminnen, dat on- •iacheideiyk is van de beschouwing van* de ziel. De twee grootste denkers van de Grieken, Plato en Aristoteles, staan in dit opzicht te genover elkander en de twee grootste geesten van het christendom, Sint Augustinus en Sint Thomas, kan men als vertegenwoordigers van 4e beid» richtingen afschilderen. Maar ook zonder de wysbegeerte te raadple gen, kan ieder voor zichzelf tot de gevolgtrek king komen, dat er een innig verband en te gelijk een sterke tegenstelling bestaat tusschen bet verstand en het hart. JJnbekend maakt onbemind” zegt de vo'ks- mcod. die dus de kennis als een voorwaarde W de liefde schynt te beschouwen en die in de kennis het begin, in de liefde het doel van ““e geesteiyke werkzaamheden schynt te zien. Maar kan men dit spreekwoord niet evengoed “ndraalen en zeggen: „onbemind maakt on bekend”? Uit bet feit, dat wy iets gaan onder- “«ken, blykt immers reeds, dat wy er belarg- «elllng voor hebben en dat het ons aantrekt. kent die prachtige uitspraak var. den hei ligen Augustinus, volgens welke God tot den ’tarheidzoeker zegt: „Gy zoudt my niet zoe ken, indien gy My niet alreeds hadt gevonden!” Het hart is dikwijls al geraakt voordat het ’’’•and begint te werken en de liefde zelf ’eert ons het beminde voorwerp het beet be- Wjpen. Niets begrypt ons verstand zoo goed «oo volledig, als datgene, waaraan wy ons ’*n ganscher harte kunnen overgeven. Wat by geen belangstelling wekt, wat ons van na- tore koud laat, dat kennen wy meestal ook ‘•’oht. En die weinigen, die hun geheele stu- ^Steogen kunnen besteden om zich de ken- Bl* eigen te maken van ook datgene, waarvoor Hf niet de minste genegenheid gevoelen, wor- den «8 niet begeesterd door een hartstochtelijke keide tot het kennen zélf? zyn deze schynbaar “bewogen wetenschapsmenschen met hun koe- bük voor de werkeiykheid en'hun geests örtftlooze beschouwing van al het kenbare niet ‘boot hartstochteiyke minnaars van de •«tenschap, om wie alles van het lever, ver- ®OcileDen? Zij ontzeggen zich elk genot, ztf altyd kalm en ingetogen, zy laten zich "“f geen enkelen hartstocht op zypaden lei- nuar suit gy die onverzetteiyke ziels- noemen, waarmede zy zich geheel wy- “n hui> taak en daarin opgaan, zoo niet liefde tot het kennen? Aan een langdurig die dag onderworpen werden gehoord. De verdediger, mr. Muller Massls uit Amster dam. kreeg gelegenheid talrijken getuigen k dé charge vragen te stellen. De officier van justitie, mr. Couvée, eindigde Vrijdagmiddag zyn requisitoir met wegens ver duistering en bedriegiyke bankbreuk een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden te eischen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5