r in ONS BLAD een Z. H. Paus «Pius XI 81 jaar i Fransch schip te Valencia door bom getroffen at Het nieuws van heden EEN DOODE EN VELE GEWONDEN DE OVERWINNAAR VAN DE TOEKOMST DAK EN GEVEL OMLAAG GESTORT DE BAROMETER DL Honderd dooden te Kanton JOH. LAUWERS ET DINSDAG 31 MEI 1938 l e< I’ weer Britach protest (Ven onsen Romelnachen correspondent) Veenbrand in Drente De arrestanten van de hooge De atryd by Teruel AARDAPPELZIEKTE Hy DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Aar» mé, Reeda voor 2 millioen dollar achade aangericht Overstroomingen in Arkansas Windsnelheid 16 tot 19.8 meter per aeconde Hoe hevig de storm woedde Geen persoonlijke ongelukken Ontvoerd jongetje dood gevonden Verboden zone voor Tajechiache vliegera vergroot Londen tracht een achema op te atollen, om de burgerbevol king voor bommen te vrijwaren Chineeache vliegtuigen boven Japan? **-" De regen hielp een handje by het bluaachingawerh Schuldige vliegers gestraft Zijn vertrouwen is in de Voorzienigheid Waar is Schuschnigg? PAÏGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS «tatert sects te mal VEREENIGDE KATOKMdEKE PERS Op dezen dag verheffen we ons uit de droefheid van het oogenblik, om aan den einder de zege praal te aanschouwen zou het Belvedère niet verlaten hebben De dopd VW weerlooze f burgers betrbu^L^ „Bremen” Vrijgelaten tegen een borgatelling EN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 202 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN budraagt 30 et p. rwgwl; Ingwzondwn Mudedeulingun 40 et. o. v. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvowrlg tarlwf voor advwrteeran bij ebon namant wordt op aanvrage gaarne door onre n aaahw. Ki «n Vrouw dea huizea bevond zich plotaeling te midden van een ruïne water in Stiermarken gevallen is, blijkt, dat door de overstroomingen groote verwoestingen zijn aangericht HOTEL - CAFE - RESTAURANT DIJJERS Uw lunch uordt ook op het terras geserveerd -rkrorg MAYONNAISE - I 1% 3 chSALADESAUJ S Administratie verstrekt. rubriek 10 et. per regel. 1 dat geen straf- irl 3 I O o 4 matkM helft „Thorpehall". r Hels te Emmererfscheidenveen gedeeltelijk In gestort; reen persoonlijke sngelukken. Nader wordt gemeld, dat het .XI Djern” nog steeds brandt. Men heeft het schip bulten de haven moeten sleepen. De helft van de la ding was reeds gelost. Stand sp Dinsdag 1» uw vja: 7604 Vorige stand:. 7474 - Zotxin. T^Ms»w «tawr. “«iat» aktca ittoniil tor, ,Jk heb geen voldoende gegevens te mij ner beschikking, waaruit ik kan beoordeelen wat het doei was van het bombardement op Alicante, maar ik wensch van deze ge- By het bombardement van Madrid zyn drie personen, o.w. twee kinderen, gedood en vjjf gewond. overeenkomst uit de lucht zich tuin Zijn Hoor, hoe het vertrouwen in de toekomst, dat het vertrouwen is in de Voorzienigheid, in iedere rede van den Paus tenslotte doorbreekt! Schuschnigg sal zijn overgebracht naar een stad in Duitschland, waar hy een betrekkelijke vrij heid zou genieten. Uit over het algemeen goed'-ingellchte bron verklaart men, dat, in strijd met zekere geruch ten, Schuschnigg niet zou zijn overgebracht naar het concentratiekamp van Dachau of naar Lelp- De inatortingsramp te Botterdam; rechtelijke vervolging te wachten. DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder do Omroeper- lit cos- die aUi ir ros irkt 4 iasr k is we M OPM LITTLE ROCK (Arkansas), 30 Mei (DN.B.) De Noordwesteiyke districten van den staat Arkansas zijn door zware wolkbreuken en hagel buien geteisterd. Talrijke wegen kwamen onder water te staan, terwijl vele plaatsen overstroomd en spoorbruggen weggespoeld zijn. De materieels schade wordt op 2 millioen dollar geraamd. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of ook men- schenlevens te betreuren zijn. Zoo is deze verjaardag geen dag van weemoedig herdenken, maar een dag, waar op rij ons uit de droefheid van het oogen- blik verheffen, om aan den einder het licht waar te nemen van de zegepraal. Een Hebt, waarin de somberste periode uit het Pon tificaat van Plus XI glorierijk glanst, een licht, waarin Pius XI staat, niet als de grijsaard, die zich steeds dieper naar bet graf toebuigt, maar als de onsterfelijke Pontifex Maximus. Z. H. Paw Uw viert boden Zijn «laten In de haven van Valencia werd een Franscb schip door oen rechtsche bom getroffen. De jongste aanval op Kanton kostte honderd menechenlevens. Chineeache vliegtuigen zouden weer boven Japan gevlogen hebben. Bchnsehnigg son het Belvedère te Weenen niet verlaten hebben. «och* ogesM einfc*. hepntl 1 Pet U HM» rewrtt OOMta kan wr- Uk UW bulks. een ar ig vort temen- natbuh !<kedes. a h te m i wr- 1st Ie* er ie «r dom je* KVUl- I Ut KM ito. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD motorspulten van Emmen, Emmererf* iveen en Emmercompascuum vingen zóó den strijd tegen de vlammen aan, dat, toen enkele uren na het uitbreken van den veenbrand zich een zwaar onweer boven de om geving ontlastte, de daarbij vallende regen de laatste resten van het vuur kon dooven. Ongeveer «H dagwerk of ongeveer 400 kub. meter fabrieksturf is verloren gegaan. De oor zaak van den brand Is onbekend. De verbrande turf was niet verzekerd. HONGKONG, M Mei (Reuter) By den aanval van de Japansche vliegtuigen op Kanten vanochtend zijn meer dan honderd personen gedood en meer dan tweehonderd gewond. bruarl van het vorig jaar tot aan den slag aan den Ebro in Mei van dit jaar in Spanje zijn ge sneuveld 191 Italiaansche officieren en 1832 minderen. Gewond werden 520 Italiaansche of ficieren en 6476 minderen, terwijl zes officieren en 157' minderen worden vermist. Drie officie ren en 356 minderen werden krijgsgevangen ge maakt. Het totaal van de Italiaansche verliezen bedraagt dus 9541. Paus Plus XI sluit concordaten met niets anders achter de hand dan zijn goed ver trouwen. Hjj bouwt geen machtspositie op, welke de andere partij dwingt de ge sloten overeenkomst eerlijk na te komen, neen, Hl) laat de andere party van haar eerlijkheid de -volle eer. In de bovennatuuriyke wereld leed niet de Paus, maar Zijn tegenstander de neder laag, en daarom zal de Paus morgen ook in déze wereld de overwinnaar zijn. Want de toekomst ligt In de handen van God, de toekomst is aan de Waarheid, welke de Paus niet moede werd te verkondigen. Van de Kerk geldt, dat haar grootste dwaas held Haar hoogste wijsheid is. Haar logica voert tot de absurditeit van het Kruis. Wanneer Ztf voor het oog der wereld zich blameert, behaalt zy op Haar eigen terrein de schoonste over winning. En dit is niet minder waar van Haar Opperherder. Wanneer Hy voor het oog der wereld een „onnoozele hals” schynt, die keer op keer laat bedriegen en om den leiden, is in bet bovennatuuriyk gebied wijsheid tot in het zenith geklommen. Het is niet aan ons uit te maken, waarin Paus Pius XI zich het grootst toonde, maar wel is het ons geoorloofd, meenen wy, nadruk te verleenen aan de gedachte, dat de glorie van het Pontificaat van Plus XI niet uitgemeten mag worden met wereldsche maat. De H. Va der verleent den laatsten tyd geen audiëntie; Omdat Hy niet anders kan? Omdat de Va- ticaansche staat te klein is om de politieke methodes der andere staten te volgen? De Paus zou ook géén concordaten kunnen afsluiten. Hy zou zich dan het risico besparen op een ge geven moment voor het oog der wereld te staan als een onnoozele hals. Menigmaal heeft men den Paus dan ook te kennen gegeven, dat Hy zich beter van officieel contact met de staten, zooals dat gelegd wordt in concordaten,' kon- onthouden. Die zoo spraken voerdep ook nog als argument aan, dat het de l$arx niet paste aan politiek te doen NEW YORK. 30 Mel (D. N. B.) De vier op varenden van de „Bremen”, die Vrijdag jJ_, te New York waren gearresteerd om als getuigen te worden gehoord in de spionnage-affaire, zyn Zaterdag vrygelaten tegen een borgstelling van 10.000 dollar. Blijkens de gegevens van de filiaallnrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Amsterdam bereikte dezuidwester voorjaars- storm Maandag zyn hoogtepunt omstreeks twee uur. Te 13.55 uur bedroeg de gemiddelde wind snelheid (over vyf minuten) 19.8 meter per se conde, dl. ruim 70 K.M. per uur. Terzelfder tyd werd een maximum-windstoot geregistreerd van 83 KG. per vierkanten meter. De storm is evenwel in den loop van den dag slechts weinig in kracht afgenomen. De wind snelheid bleef ongeveer 18 meter bedragen. De storm is veroorzaakt door de depressie ten Noorden van ons land boven de Noordzee en den hoogen druk In het zuiden. Te middernacht is te Tokio door het minis terie van Oorlog een communiqué uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat de onbe kende vliegtuigen, die boven Japen gevlogen hebben, gezien zyn, toen zy vlogen boven het Zuidelijk deel van de provincie Kagosjlma. De twee toestellen vlogen in Noordelijke richting. Een telegram uit Koemamoto meldt, dat de toe stellen deze stad om >3 uur 30 in het Noorden passeerden. Zy hebben dus van het Zuiden naar het Noorden boven de helft van het eiland Kioesjoe gevlogen. of Hy gewaagt van de droefheid, welke zyn hart om de verdwaaldheid der wereld vervult. Grootsche, vreugdevolle gebeurtenissen, zooals de heiligverklaringen JL Paschen en de gran dioze demonstratie van Geloof, Hoop en Lief de, welke het internationaal Eucharistisch Con gres te Boedapest was, kunnen nochtans het oorlogsrumoer in Spanje en het Verre Oosten, het gebral van de kampioenen van het nieuwe heldendom in Duitschland, de goddelcoze pro paganda van het communisme niet overstem men. De Paus ziet Zijn goede bedoelingen mis kend, Zjjn vermaningen misduid of in den wind geslagen, Hy ziet de wereld steeds verder af dwalen van den rechten, smallen weg. De grondtoon van Zyn gesprekken is er een van droefheid en wie dezen toon beluistert en denkt aan de jaren, welke de Paus achter zich heeft liggen, jaren van onafgebroken zwaren arbeid als plaatsbekleeder van Christus, jaren waarin poging op poging werd gedaan om in bet rijk van Christus den vrede van Christus te vesti gen, hy is geneigd te spreken van een tragi sche mislukking, te tragischer, waar zy zich in haar vollen omvang zou openbaren aan den levensavond van den H. Vader. Maar zyn nei ging berust op een vergissing. Het is slechte in deze wereld, op d 11 oogenblik, dat de po litiek van den Paus schipbreuk heeft geleden. Thans, nu Paus Plus XI weer een jaar toe voegt aan Zyn hoogen ouderdom, schynt het voor een herhaling van hetgeen wU by den verjaardag der Pauskroning schreven nog te vroeg. Slechts één enkel aspect, dat de regee- rlng van dezen Paus biedt, moge thans nog eens, en nu meer in détails, belicht worden. Het is een aspect, dat zich vooral de laatste jaren aan den beschouwer opdringt, en dat op zeer byzondere wijze de bovennatuuriykheid van het Pontificaat manifesteert. Het is de politiek, welke de H. Stoel voert tegenover de staten. Dat is een politiek, waarmede iedere wereld- lyke politicus rich reeds lang geblameerd zou hebben, een politiek, welke, van wereldiyk standpunt bekeken, een dwaasheid is. VALENCIA, 30 Mei, (Havas). Van- •ehtend omstreeks elf uur hebben acht vliegtuigen van de luchtmacht van Franco ge haven van Valencia en de voorsteden Grao en Cabanal gebombardeerd. Het Fransche koopvaardijschip ja Djern**, dat in de haven lag, werd door een bom getroffen en is in brand gevlogen. Ten aanzien van het bombardement op Ali cante heeft de minister-president nog gezegd, dat hy meer dan eens belden strydenden partijen in Spanje zyn vrees te kennen heeft gegeven over het toenemende bombardeeren uit de lucht, waardoor zware verliezen worden geleden door de burgerbevolking. Hy heeft hieraan toege voegd, dat algemeen wordt aangenomen, dat al leen het bombardeeren van militaire objecten toelaatbaar is. Verder zelde Chamberlain: Het ia nog maar kort geleden, dat wy naar aanleiding van den verjaardag van de Pauskroning een uitvoerige beschouwing wydden aan het zegenryke beleid, hetwelk het Pontificaat van Paus Pius XI tot een voor de Kerk zoo glorierijke periode maakt. Wy zagen toen, hoe de Paus in al Zijn daden de verwerkelijking najoeg van het devies, dat Hy als het ware boven den troon schreef, van welken Hy zonder op houden de wereld leerde en vermaande: „De vrede van Christus in het Ryk van Christus.” Het vliegverkeer heeft van den storm weinig hinder ondervonden. De toestellen, die met te genwind te kampen hadden, kregen vanzelf sprekend vertraging, doch deze bedroeg hoog stens een half uur. De grootste windsnelheid op Schiphol werd om kwart over twee geregistreerd en bedroeg 80 KM. per uur. PRAAG, 30 Mei. (Ceteka). De directeur van de afdeeling politieke zaken van het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft vanochtend den Duit- schen gezant te Praag ingelicht over bet onder zoek, ingesteld naar aanleiding van de Dultacbe klachten over het boven Dultschen grond vlie gen van Tsjecho-Slowaaksche toestellen. In alle gevallen, waarin de klachten juist bleken, zyn de vliegers gestraft. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten hebben de voor militaire vliegtuigen verboden grenszone vergroot van 5 tot 10 K M. aldus werd den Dultschen gezant medegedeete Zondag is te ’s-Gravenhage een Eucharistische Dag gehouden. Een overzicht tijdens het plechtig Lof, op Houtrust gecelebreerd door den Pauseltfken Internuntius, ZSzc. Mgr. Paolo Giobbe. D. Ibuawpo, *len to v.: .irttaj, BERLIJN, 30 Mei (Havas) Van gezagheb- behde zyde wordt verklaard, dat Schuschnigg zich nog steeds in zyn domicilie, het Belvedère te Weenen, bevindt, en dat er op het oogenblik geen sprake is van zyn vertrek uit Weenen. Op de vraag, wat dan de verhuiswagen te beteeke- nen had. die voor he| Belvedère gestaan had en meubelen had ingeladen, verklaren dezelfde kringen niet in staat te zyn daarover bijzonder heden mede te deelen. Gravin Vera Fugger von Czernln, de verloofde van oud-bondskanseller Schuschnigg, heeft in gezelschap van den vader van den oud-kanselier Weenen verlaten. NEW ROCHELLE, 30 Mei (Havas) Zona heeft de politie op het strand by New Rochelie het in staat van ontbinding verkeerende lykjo gevonden van den 12-jarigen Peter Levius, die sedert 24 Februari jj. verdwenen was. De vader van het jongetje, een bekend New-Yorksch advocaat, had een brief gekregen van bandie ten. waarin zy 30.000 dollar elschten voor de teruggave van het kind; hy zag echter geen mogeiykheid zich met de bandieten in verbin ding te stellen. De rechtsche troepen zijn tot den aanval overgegaan tusschen Albocacer en Teruel. Op den uitersten rechtervleugel zijn gemotorlseer- de troepen krachtig vooruit gedrongen, waardoor Teruel geheel bevrijd is van het vuur der re- «eeringsartillerle. u wordt te Rome medegedeeld, dat in WEENEN, 30 Mei (Havas) Offlcleele krin gen weigeren tot nu toe iedere verklaring om trent het lot van Schuschnigg. Sinds den vroegen ochtend staat voor de Bel vedère een verhuiswagen, waarin meubelen wer den geladen. Men vermoedt, dat, evenals zulks met den vroegeren staatssecretaris voor de veiligheid, die naar Kassei is overgebracht, het geval is. legenheid gebruik te maken om te herhalen hoe diep de Britsche regeering de vermin-' Ung en den dood van weerlooze burgers betreurt" Een lid der bemanning is gedood, ver scheidene andere personen, opvarenden van een vanmorgen getroffen boot, zyn ge wand. De vliegtuigen hebben voorts Sagunto en Cii- lera bestookt, echter zonder slachtoffers te tnaken. Vernomen wordt, dat de consul-generaal van Prankryk te San Sebastian by de overheid te San Sebastian heeft geprotesteerd tegen het jongste luchtbombardement op Cerbère. Voorts heeft het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota ontvangen van de Spaansche regeering, waarin deze crltiek oefent op het bombardement van Alicante door rechtsche vliegtuigen. Maandagmorgen heeft een stormvlaag te Em- mererfscheidenveen een ongeval veroorzaakt, dat wonder goed Is afgeloopen en geen persoon- lyke ongelukken heeft geëischt. De aannemer De Bruin uit Valthermond was met eenlge werklieden bezig met het bouwen van een boerdery voor den heer A. Moorlag aan het kanaal te Emmererfschetdenveen. Plotse ling weerklonk een luid gekraak en tegeiyker- tyd stortten de binten omlaag. Nog juist by- tyds had de heer De Bruin zyn personeel een waarschuwing kunnen toeroepen, zoodat de mannen op het nippertje het gevaar konden ontspringen. De Britsche zendelingen te Kanton hebben den aartsbisschop van Canterbury verzocht de openbare meening te vestigen op het bombar deeren van de burgerbevolking, en de Britsche regeering te vragen by Japan te pcotesteeren. De vereeniging van Amerikaansche bewonen van Kanton heeft een geiyk verzoek gericht tot Cordell Hull. De vluchtelingenstroom van Kanton naar Hongkong neemt van dag tot dag toe; alle treinen en schepen zyn vol vluchtelingen. De autoriteiten hebben te Hongkong ultgebreide maatregelen genomen om te voorkomen, dat be smettelijke ziekten warden overgebracht. Het schijnt, aldus meldt het Japansche persbureau Domei, dat Maandagavond om streeks negen uur eenige geheimzinnige vliegtuigen, waarschynljjk Chineeache toe stellen, over Kioesjoe ztjn gevlogen. De autoriteiten hebben tegen mogelijke lucht aanvallen gewaarschuwd. 9RM Wat betreft de internationale tot het beperken van aanvallen zelde minister-president Chamberlain, dat hy het «eer op prijs zou stellen, wanneer een sche ma zou worden opgesteld, dat practlsch uitvoer baar zou zyn.De Britsche regeering stelt po gingen hiertoe in 't werk, en wanneer zy slaagt, kunnen andere regeeringen worden ultgenoodlgd de zaak te bespreken. Een zware neerploffende kapspant kwam te recht op een nabystaande arbeiderswoning, be woond door het gezin H. Moes. De achtergevel werd hierdoor geheel en het dak gedeelteiyk vernield. De vrouw des huizes, die In het achterhuis haar werkzaamheden verrichtte, zag tot haar ontsteltenis opeens dak en gevel omlaag komen. Als door een wonder bleef zy ongedeerd te midden van een ruïne staan. Ook het eenlge kind van het echtpaar Moes kwam zonder letsel vry. De schade, zoowel aan de in aanbouw zyn- de boerdery als aan de woning van Moes, is aan- rieniyk. In antwoord op vragen in Bbt Lagerhuis over de aanvallen op Brltsehe schepen zelde de on derstaatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Butler, dat de Britsche agent te Burgos op dracht had ontvangen onmiddeliyk aan de rechtsche autoriteiten te verzoeken dergeiyke aanvallen te staken en de bemanning van het vliegtuig, welke schuldig is aan het tot zinken brengen van het Britsche schip streng te straffen. Builenhof Telifoon ll??.?.*» l>iti H.i.i. p VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS Van de polltlejs,'Van de Kerk begrepen en begrijpenniets. Het ontgaat hun, dat de Kerk als bovennatuuriyke Instelling an dere iüógmerken heeft dan de staat, en dat men, wanneer men het streven naar de ver- werkeiyking dier oogmerken politiek noemt, dit begrip in een geheel anderen zin be zigt dan by den staat. MAGER MI N' In het etmaal van 's avonds 27 Mei tot *s avonds 28 Mei is In Groningen en Friesland de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte; in de omgeving van Broek op Langendyk critiek behoudens te Maandagmiddag is aan den Groenen Dyk tc Emmererfschetdenveen een veenbrand uitge broken op de veenplaats en het veenschap ..Emmererfschetdenveen" en van den vervener W. Schipper. De brand liet zich ernstig aanzien wegens den heerschenden storm uit het zuidwesten. Al spoedig tastte het vuur een paar arbeiderswo ningen aan. De bewoners, de gezinnen H. Blok. Lubach en L. Heuving, brachten Inderhaast hun Inboedels in veiligheid. De brandweer be streed het vuur met kracht en slaagde er in, de woningen voor algeheele vernieling te be hoeden. Drie scheidt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1