"v „De Noordermarktbond’’ J.B.Köstcr Alkmaar, 2 Juni HeBt U NO qEEN AckTERUcliT? /WVv ALGEMEENE JAM- VERGADERING j^CS^e DONDERDAG 2 JUNI 1938 AGENDA Gem. Radio-ditlributie MR. J. C. HQLSTEYN NEEMT AFSCHEID 20 Dè pensioenregeling HULDIGING H. HOOGLAND DE POLITIEKE LANDDAG Op 12 Juni te Alkmaar De voorzitter zal bedanken DE STERVENDE ZWAAN CENTRALE WERKPLAATS Huisverzorging Geen overname door het P.E.N. Burgerlijke Stand WERKVERSCHAFFING TE HEILOO De verschillende voorstellen van de afdeelingen behandeld Ook i I Nc Geen dwang VACANTIEBONNEN- CONTROLE VOOR DE BOUWVAKKEN «tobt qp z'b JBioacoop Harmonie Scheiding functie» voorzitter en veilingleider Apothekersnachtdienst ALKMAAR PACKET, PINKSTEREN 1938 De Salonbooten naar AMSTERDAM vertrekken op Vrijdag 3 Juni te 14.00 uur en op Zaterdag 4, Zondag 5, Maandag en Dinsdag 7 Juni te: 5.45 10.45 14.00 en 18 uur Uitgifte van goedkoope Dagretours, 8 poorboot-kaarten en rondreizen boot en bus Raad van Limmen De Bioscoopcommissie N. Niedogp-Wlnkel wü wor de functtoDMie-1 wikemina oad Ad J. Gevonden voorwerpen f 35.00Q aan loon STAD WS ff 19.20—1950; <- Brussel mannen tot »e- Friesland. inneringen bewaren. drukke) sfeer weet te scheppen, en die nu nog f H. F. FLUITMAN Voorzitter van den.Kring „Den Helder" eventueel In den komenden herfst In uitvoe ring zal kunnen komen. e W Cl En verder: .Rose Souris is hier veel meer ster geworden dan zy mocht zijn en daardoor treedt zij her haaldelijk uit het kader van de film. In „La Maternelle" vond het meisje zooveel gemakke- lljker haar plaats, zij werd daar ook zooveel minder nadrukkelijk als het interessantste su jet van de film behandeld. En toch was zy in „La Maternelle” werkelijk belangryker dan in het gegeven van „La mort du cygne.” Hanekroot besluit: „Dit is een werkelijk belangrijke fout van „La mort du cygne", maar men zal er zich gemak- keljjk over troosten door te bedenken, dat vol komen gave films in dit stadium van de fllm- evolutie -bijna niet mogelijk zijn. „La mort du cygne” Is in ieder geval een film, die wegens haar vormgeving het peil van de Fransche in dustrie eer aandoet, en die zelfs een schakel vormt in de dramaturgische ontwikkeling van de film. WIJ kunnen haar aan personen boven «acht tien jaar warm aanbevelen." Gedurende de maand Mei Werd in 78 gezin nen. waar de huisvrouw ziek was, hulp in de huishouding gegeven. Deze hulp bestond uit 97 wasschdagen, 748 werkdagen en 311 halve werkdagen, terwijl 6 maal een toeslag werd verleend. Hiervoor werd aan loon uitbetaald f 731.08. In deze maand hadden 5 uitbetalingen plaats. K <X aan veel jongeren een beschamend voorbeeld geeft. En zoo straks op den landdag Is hij ook Let maar op.. Over de week van 23 tot en met 28 Mei werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst by een patroon: 2 timmerlieden. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 2 kantoorbedienden, 6 timmerlieden 4 metselaars, 3 schilders, 3 in andere vakken. De boe ten, vroei sitting tl dat allen nationale Spr. st dat het publieke de reddlr dingen ki band nie objecten maar 300 kunnen wat mogi millloen Al *e „argumenten’ tezamen helpen legen bekeuringen (en botsingen I) veel minder goed dan n fletMcbter- man slag Voor Jeugdige werkloozen van 14 tot en met 25 Jaar. Maar 11 dere belai commissie Nocrdboll stimuleer» polderbesl ling mog Het is e vinden. V gen word; Wen afvr er meer, van bet Apotheken: Geopend dr. H. Hartong van Ark Langestraat 1. van Centrale De contröle-avonden welke de commissie in de Bouwbedrijven heeft gehouden, zijn een succes geweest. .Niet minder dan 240 Alkmaar sche bouwvakarbeiders hebben aan den oproep gehoor gegeven. Hoewel de meesten hun boekje goed volgens de voorschriften In orde hadden, moesten an deren op het een en ander 'gewezen worden, vooral wat betrof het Invullen van de weken waarin gewerkt is. Het is de Commissie ook gebleken, dat er nog enkele patroons geen bonnen verstrekken of Inplaats daarvan geld geven. Daar zal paal en perk aan gesteld worden en de patroons,' die door de Commissie zijn genoteerd, zullen daar meer van hooren. Het is een gelukkig verschijnsel voor Alk maar dat zoo goed als alle patroons aan hun contractverpllchtlngen voldoen, waar de Com missie hun zeer erkentelijk voor Is. De volgende contróle zal in October of Nov. 1938 plaats hebben. o In da Harmonie wordt van Vrijdag af de Fransche film „De stervende zwaan" (La mort du cygne). vervaardigd door Jean Benoit-Lévy en Marie Epstein de makers van De bewaar school vertoond. Deze film werd gedurende negen achtereenvolgende weken in Amsterdam dat het werk uitgevoerd kan worden. Indien uwe raad met ons van oordeel is. dat het werk op bovenomschreven wijze ter hand kan worden genomen, zullen wU u. zoodra mo gelijk is nadere voorstellen ter zake doen. Wij verwachten, dat de voorbereidingen een vier A Dinsdagavond kwam de voltallige raad In spoedvergadering bijeen ten raadhulze, onder voorzitterschap van burgemeester J. J. Nieu- wenhuijsen. De notulen van de vorige verga dering gaven den heer BULT aanleiding eenige opmerkingen te maken over de verstrekking van meststoffen aan menschen, die daarvoor In aanmerking komen. Na grondig onderzoek is spreker n.l. gebleken, dat eenige personen wel aanvraag gedaan hebben, maar nooit mest ontvangen hebben. Nu bleken deze aan vragen bij B. en W. nooit te zijn binnengeko men, zoodat deze aanvragen blijkbaar vergeten zijn opgegeven te worden. Daar het nu te laat is, om alsnog hierin te voorzien, betreurden allen deze gevallen ten zeerste. Er zal een nauwkeurig ondersoek ingesteld worden. Onder de ingekomen stukken had vooral het schrijven van Oed. Staten, waarin verzocht wordt, het besluit tot afschaffing van de vloerbelasting bij dansgelegenheden, in te trekken, aller aan dacht. Het standpunt van den minister, dat gemeenten die steun uit het werkloosheidssub- sldiefonds genieten, geen Inkomsten hoe klein ook, mogen schrappen, vond bij alle leden be strijding. Opgemerkt werd dat door vasthou den aan deze belasting, niet alleen den al op zware lasten zittenden caféhouders nog groo- tere lasten worden opgelegd, maar dat nood zakelijkerwijs andere inkomsten kullen vermin deren Het ingekomen rapport van de commissie tot wering van schoolverzuim luidde voor onze gemeente zeer gunstig. De reden van deze spoedvergadering was een heden ingekomen schrijven van het F. K. N„ worderv medegewerkt aan een wensch..der Re- geering en nu een bijdrage in de loonen, (jie wanneer het werk in werkverschaffing zal wór den uitgevoerd, uit het Werkloosheidssubsidie- fonds zal kunnen worden verkregen vermoe delijk f 18 i f 20.000 zoomede de voordeellge voorwaarden waarop waarschijnlijk het voor aanleg benoodigd bedrag uit het Werkfonds ver in de I ring van I deelde d I verschaft I varen U I (C. P-). De heei I ten» wen I te koppel I (R. KJ. 1 I Geestmer I Wel heel I «en. dat I kon word I Den boe I Waterstai gen Med I geen ven dg toepai gemlddelt cent, het Geblekt I daad Oed. Sta I van Socil ningstoesl I bet mini: daarna e< gangsbruf Na de) de heer*' hjj bereik In een gisteravond gehouden vergadertip heeft de Alkmaarsche bioscoopcommissie scheid genomen van haar voorzitter, den beer J. A. Zwarteveen. In hartelijke woorden were hjj gehuldigd voor het vele werk wat hij F* durende zijn twintigjarig lidmaatschap voor j commissie heeft verricht. Tot opvolger van den heer Zwarteveen voorzitter, is benoemd de heer F. Termast Gisteravond waren een aantal biljartliefhebbers in Restaurant London bijeengekomen ter huldi ging van onzen stadgenoot den heer H. Hoog land, die het kampioenschap van Nederland Hoofdklasse Klein Biljart Cadre heeft weten te behalen. Voor deze gelegenheid waren de heer Hoogland, alsmede de heer C. de Bruin, de eenige die zijn partij op het laatste toumool van onzen stadge noot heeft gewonnen, ultgenoodlgd om hun bil- jartkunst te demonstreeren in eene partij van 2 maal 200 caramboles. Tijdens de pauze werd de heer Hoogland door den heer London namens het huldlglngscomlté op hartelijke wijze toegesproken en deze over handigde hem een vtépenhouder met inscriptie. Van verschillende zijden ontving de heer Hoogland bloemstukken. Hierna werden de partijen voortgezet, waarbij het aan stemming niet ontbrak en de heer de Bruin de overwinning wist te behalen. De eind stand luidde: de Bruin 400, Hoogland 398. Woensdagmiddag hield de vellingsvereenlglng „De Noordermarktbond” te Noordscharwoude in hotel De Burg haar 25e' algemeene Jaarver gadering. De voorzitter, de heer J. Ootjers, opende de vergadering met welkom, in het bijzonder tot de burgemeesters van Noordscharwoude en Oudkarspel, cn den eere-voorzltter den heer 8. Brugman. Voorzitter herdacht het overlijden van burge meester Blot, die als voorzitter der provinciale Veilingsorganisatie zeer veel voor den tuinbouw heeft gedaan. Hierna besprak voorz. de resultaten van het afgeloopen Jaar. Spr. vroeg zich af, of het wel verstandig is, de bedrijven zoo eenzijdig Inge richt te houden, zoodat men aangewezen is op I de resultaten van enkele producten. Gehoopt wordt op' actieve handelspolitiek der regeering en medewerking van het buitenland. De ultvoer-contróle is volgens voorz. soepel uit gevoerd. Voor de door de regeering verleende steun is men dankbaar, hoewel velen hoe langer hoe dieper in de put geraken. teur der Werkverschaffing gevestigd op het aan- roode band, H. Hofman, Zaadmarkt 81; speel» kregen zal kunnen worden, komt het ons voor, goedhondje, A. Cornelissen, Schermeerstraat 8; groene autoped. A. de Posthuma, Boom- kampstraat 42; armband met slot, J. Spaans, p.a. K. Groot. Peperstraat IT 1 paar regen pijpen, W. Smit, Rochdalestraat 35: klnder- taschje met inh., 8. Mantel, Geestersingel 47; ---- - blauwe rozenkrans, J. Jongejan, Vlsscherslaan vijf maanden 21; huissleutel, Runderkamp. Voormeer 4; ro- zenkrans, C. Fransen, Reguliers!. belasting- merk, E. Overdijk. Breedstraat 49; Idem, J. v. Reenen, Boezemsingel 12; idem, W. Strubbe, Kennemerstraatweg 171; idem. J. Kort. Bis- schop Bottemannestraat 33; Zweedsch woud- loopersmes, N. Veken, Ritsevoort 26. Wanneer men weder In het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. Kerkplein. Geboren: Johannes Nlcolaas Douwe, Meindert Boermans en Cornelia Catharina W»* tel; Johannes Eligius Josephus, s. van P«“" Johannes Brouwer en Berendlna Allegondo veen. Ondertrouwd: Albertus Jacobus G°ve” Adelheid Lukas; Abram Bak en Grietje Sch<® Getrouwd: Gerrit Petrus Lammes en Cat»»' rina Bavona Slnnige; Klaas RenooiJ en rrV1' cina Johanna Blauw; Peter Hlemstra en Hiue- gona Snijders; Casper Henricus Geevers Antje Bruijn. w Overleden: Johannes Stil, gehuwd Vrddag 3 Jwti Lijn 1 Hilversum I Lijn 2 Hilversum II Lijn 3 Keulen 8.00—10.20; Parijs Radio 1020—12.05; Radio PTT Nord 12.06—12.30: Brussel VI. 13.20 —1335; Keulen 1335—1450; Droitwfch 14.50— 15.15; Parijs Radio 15.18—1630; Droitwlch 16.20 —16.50; Keülen 16.50—18.00; Brussel Fr. 18.00 —18.20; Londen Reg. 18.20—1920; Radio PTT Nord 19.30—1950; Brussel VI. 1950—3020; Brussel Fr. 30.20—21.30; Londen R. 21.20—23.00; Brussel VI. 32.00—3235; Keulen 2235—2320; Parijs Radio 2330—34.00. Lijn 4 Brussel VI. 8.00—020; Luxemburg 920—1045; Londen R. 1035—13.35; prottwlch 1335—14.05-, Londen R. 1455—1730; Droitwlch 1720-1835; Brussel Fr. 1835—19.08; Droitwlch 19.05—2350; Londen R. 22.50—23.10; Droitwlch 23 10—24.00 Lijn S Diversen. Het zij me veroorloofd nog eenige dankbaar te gedenken: C. J. Maas van Grootebroek: de groote, de sterke, de onverwoestbare, de reus, de eenvou dige, dé vurige. Hij behoorde tot de oprichters van de Centrale Klesvereeniging „Enkhuiaen" en was haar eerste secretaris. Jaren is hij dit gebleven en heeft als zoodanig de hitte van den dag en de koude van den nacht gedragen. Het was een ondankbaar -werk, omdat we on der de toenmalige kieswet de kans niet kregen er een candidaat door te krijgen. Maar in 1901 lukte het, d.w.z. Sluis A. R. wertt gekozen voor de Tweede Kamer. Eindelijk wérd het narde werken beloond. Maas was opgetogen. In Enk* hulzen hoorde hij het nieuws op de volgende origlneele manier. Kool, liberaal, was aftredend lid. Voor het verklezingsbureau stond het zóó vol, dat Maas den uitslag moest vragen, waarop een groote visschersman zieb omdraaide en zei: .Meneer, de Kbol is verrot”. Met d*t nieuws kwam hij met van Veldhoven vijf minuten later bjj Sluis en verwekte daar een uitbundige hila riteit. „Ik kon Sluis wel in zijn keel kijken", vertelde hij later. Verleden Jaar heeft O. L. Heer dezen trou wen vriend op hoogen leeftijd tot zich roepen. P. Doedens van t Zand: een 1 dezelfde generatie en van hetzelfde Maas. Hij was de voorzitter van* de Klesvereeniging „Den Helder” en heeft daar met Helling en later Smits vhei Anna Paulowna een massa werk verzet. Vooral in de dagen van Staalman heeft hij zich geweerd. Ook in ander verband hebben we dezen rustigen en bezadlg- den man dikwijls mogen ontmoeten, als voor beeld „van trouw en van vroomheid en moed”. Hy stierf in 1922, maar leeft voort in zijn zonen, die hier en ginder als trouwe paladijnen de wacht houden bjj de R. K. Staatspartij C. Rood van Bovfpkarspel, alom geëerd en gezien om zijn degelijkheid. Man van weinig woorden en met veel Invtoed. In de oude Centrale „Enkhulzen" en in het Kleskringbe- stuur .Jben Helder" bekleedde hü een ~vöai aan staande plaats. Door het "vertrouwen der kiezers werd Wy eëiilge perioden afgevaardigde naar de Provinciale Staten. Door de grllllghelcP van het kiesreglement werd hy later onverdiend opzyde gezet. Als man van hoog karakter wist hy deze teleurstelling grootmoedig te dragen. DOor zyn groote verdraagzaamheid werd ook in anders denkende kringen zyn naam niet anders dan met eere genoemd. Hy ruste in vrede I G. de Wolf van Purmerend. Nu moet ik voor zichtig wezen, want die leeft nog en niet zoo'r. beetje ook. Als hy dit leest, hoor ik hem zeg gen: „wat mot Je van me". Ik behoef hem niet aan U voor te stellen, want waar de Staats party was, daar was Gerrit de Wolf. In propa gandaclub, in de afdeeling, in den Statenkring, tn den Rykskleskring, in den Partyraad, Gerrit de Wolf altyd en overal. En hy liet er zich gel den ook. Hy nam nergens een blad voor den met zyn Waarin gemeld werd, dat de directie van ge noemd bedrijf, geen nadere voorstellen wensch ee te doen, inzake overname van het G. E. B. Daar de minister verzocht had voor 1 Juni in deze zaak te beslissen, konden nu nog juist de gevoerde onderhandellngen worden overgelegd, en biyft het electriciteitsnet onder gemeente- beheer. Met de gemeente Alkmaar wordt een ge meenschappelijke regeling aangegaan omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Limmen op de OD.-scholen te Alkmaar. De bestaande regeling was verouderd. Het voorstel van B. en W. tot toetreding tot de adviescommissie der Noordhollandsche Gemeenten voor bouwontwerpen, wat In de vorige vergadering was aangehouden, werd nu door B. en W. teruggenomen. B. en W. advi seerden een gemeenschappeiyke regeling aan te gaan met Alkmaar Inzake bouw- en woning toezicht. By gedane informaties was gebleken, dat de adviezen, die' uitgebracht zullen worden, geheel volledig zullen zyn en geen extra-on- kosten met zich zullen brengen. De overeen komst werd voorioopig voor twee jaar aan gegaan. Mochten er dus moeilUkheden komen, dan kan men altyd nog veranderen. Dit voorstel had de volledige instemming der leden, terwyi ook besloten werd het kracht- tarief van de electricltelt, vooral voor kleine motoren, te verlagen. Het tarief wordt nu 0—100 kw. (eerst 15 ct. nu 13 ct.), 101—300 kW. van 14 naar 11 ct.. 301—510 kw. van 13 naar 10 ct., 510 kw en hooger 9 ct. Van den lijnwerker van het G. E. B. was een verzoek binnengekomen om salarisverhooglng. De lichtcommlssle had. na gevraagd advies, afwyzend beschikt, en aldus stelden ook B. en W. voor te doen. De heer COMMANDEUR zou wel voor kin dertoeslag zyn, maar de voorzitter merkte op, dat geen enkele der gemeenteambtenaren dit heeft, en dat ook de minister dit niet zou goed- z. - - Keuren. sen van den N.M.B. een leeftydsgrens van Jaar zien bepaald en hun op dien leeftyd nee sioen toekennen. Na eenige besprekingen besloot men het be^ «tuur te machtigen, een onderzoek in te stellen naar de mogeiykheden van een verzékerln» waarna de volgende alg. vergadering zal moeten beslissen of een pensioenregeling zal worden troffen. De L.T-B.-afdecllng Harenkarspel-Oost stel* voor, aan te dringen op soepele toepassing vu de Landbouwuitvoerwet voor kool. De afgevaardigde van Koophandel was ju* van tegenovergestelde meening als de afd. Ha- renkarspel-Oost. Men vond in Koophandel, dat de keurmeester niet streng genoeg optrad.’ Naar aanleiding van een voorstel van (Uren- karspel-Oost, waarin wordt aangedrongen op uitbreiding van het terrein voor het laden van auto’s, deelt het H.B. mede, dat daarvoor reeds lang onderhandellngen gaande zyn met de N.V. Spooriyn StationDorp Noordscharwoude. De secretaris gaf een overzicht van de te ma- ken kosten. De aanlegkosten zullen pijn, 10.000 bedragen. De pacht, welke de NV vraagt, is 400 per Jaar. Als er winst wordt behaald op de exploitatie, wil de N.V. de huur verhoogen, doch in het tegenovergestelde geval zal de pacht verminderd worden. Na een korte gedachtenwissellng werd het be stuur gemachtigd naar omstandigheden te han delen. De L.TB. afd. Harenkarspel-Oost wil actie voeren tot verlaging van de aardappelheffing van 50 tot 30 per HA. Het H.B. meent ach ter, dat eerst de betreffende Min. beschikklnj moet worden afgewacht. De vergadering ging hiermede accoord. De afd. Harenkarspel-Oost stelde voor te pro- beeren een andere regeling te verkrijgen voor den verkoop van goedgekeurde pootaardappe- len, waarvoor de afd. de stichting van één ver kooporganisatie aanbeveelt. Het H.B. is het er mee eens, dat er een doeltreffender regeling moet komen. Harenkarspel-Oost kon wel met het prae- advies meegaan, wanneer maar al het moge- lyke werd gedaan om een landeiyke regeling te krijgen. De heer Klant deelde mede, dat ook het vol gende seizoen een regeling zal worden getrof fen voor de goedgekeurde poters. De Akker- bouw-Centrale zal ijooit minimumprijaen kun nen vaststellen voor de landbouwaardappelen. De heer Keeman (Koophandel) bepleitte het loslaten van den mlnlmumprys voor poters. Ais die pryzen verleden jaar niet waren geweest, zou men hier een goede markt hebben gehad. Nu hebben de exporteurs hun behoeften gedekt in vertoond. A. van Domburg schreef er in „De Tyd” os. van: ,Men ksn uit deze weergave van de handeling reeds opmaken, dat de tendenz van „I* Mort du Cygne” verwant is aan die van ,X* Maternelle” („De bewaarschool”), in dien zin althans, dat ook hier gestreefd wordt naar een aandoeniyke oplossing van dramatische conflicten, die als gezegd, voornameiyk uitmun ten door een gevoelige menscheiykheid. Benoit- Lévy is ook ditmaal geslaagd en heeft ons weer eens een Fransche film geschonken die er zyn nrng: een gegeven, dat de behandeling waard wm het is ontleend aan een novelle van Paul Morand in een vorm, die van goeden smaak getuigt.” Leo Hanekroot schreef in De Maasbode os.: „En de dans leeft in deze film in opnamen, die werkeiyk van zeldzame documentaire waar de zyn, maar die men ook kan bewonderen om de Intelligente wyze, waarop zy in filmtaal ge transponeerd werden. Dit alles te ongetwyfeld van meer belang en ook veel beter geslaagd, dan de wyze. waarop de dramatische passages tenslotte gerealiseerd zyn.” In een buitengewone zitting van de Alkmaar- sche Rechtbank is hedenmorgen afscheid geno men van den president mr. J. O. Holsteyn, die dezer dagen te benoemd tot advocaat-generaal by den Hoogen Raad. er De zitting werd gepresideerd door den vice- president mr. A. M. Ledeboer. Aan de tafel der Rechtbank zaten, behalve mr. Holten, mede de rechters mr. Fruln, mr. Ubbens en mr. Krabbe en de plaatsvervangers-rechter mr. Bosman, mr. Moens en mr. Josephus Jitta, de officier mr. Hy mans, de aubstituut-officier mr. v. d. Feen de Lille, de griffier mr. v. d. Brandeler en de sub- atituut-griffier mr. Couvee. Verder waren aanwezig Jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar, de kan tonrechters uit het arrondissement, nagenoeg alle leden van de Alkmaarsche balie en het Rechtbank personeel. Het eerst werd het woord gevoerd door den vice-president, mr. Ledeboer, die zelde. dat de rechtbank., en de balie behoefte hadden om in een buitengewone zitting der rechtbank afscheid te nemen van den scheldenden president Gedu rende'acht jaren heeft mr. Holstqyn met toe- wydlng, kunde en nauwlettendheid het ambt van president waargenomen. Dankbaar zyn wy, al dus spr., voor de wyze, waarop gy by uw komst en daarna ons tegemoet zyt gekomen. Het was moeiiyk voor U, die nooit rechter waart ge weest, plotseling gesteld te zyn aan het hoofd van een arrondissement. X*» Vreemdeling zynde in de stad, die het cen trum te van Noordelyk Noord-Holland, hebt gy het vertrouwen der rechtzoekenden weten te winnen. Gj^hebt U weten te plaatsen boven het gewoel der verschillende maatschappeiyke stroo- mingeru Het besluit. Alkmaar te verlaten, heeft U, dat weten wy, groote moeite gekost. Behalve dat gy uit Alkmaar weg moet, zult gy niet meer onder de menschen zyn, maar In de stilte van uw stu deerkamer het grootste deel van uw werk moe ten doen. Ontroerd dankte mr. Ledeboer den president voor hetgeen hy voor allen te geweest en hy hoopte, dat het mr. Holsteyn goed zou gaan; dat hy zou vinden, wat hy zocht. Hierna werd het woord gevoerd door den of ficier, mr. Hymans, die verschillende voorvallen, die zich gedurende de laatste acht Jaren hadden voorgedaan in herinnering bracht en gewaagde van de byzondere zorg van den president voor het gerechtsgebouw. Hy ultte den wènsch, dat mr. Holsteyn met dezelfde toewyding en werkkracht en liefde zou biyven arbeiden als In Alkmaaf. Mr. v. <L Brandeler, die tevens namens mr. Couvee sprak, dankte den scheidenden president voor de hulp en den steun van hem ondervon den en zeide, dat de griffie hem niet zou ver geten. Nadat mr. Langeveld, deken van de Orde der advocaten, namens de Alkmaarsche balie in een geestige toespraak een harteiyk afscheid had genomen, was het woord kaan mr. Holsteyn, die zelde zeer aangedaan te zyn door de woor den tot hem gesproken. Hoewel hy zich bewust was van zyn tekort- komlngen, 4féven de tbeepndcén hein de overtui ging, dat hy «te. president in Alkmaar wel ge slaagd was. Na aan allen, die met de rechtspraak iets te maken hebben, harteiyk te hebben be dankt voor de ondervonden samenwerking, zel de spr., dat het werk in Alkmaar hem steeds zeer aangenaam en lief was geweest en dat hy met moeite er afscheid van neemt. Aan Alkmaar en zyn Rechtbank sou hy de aangenaamste her inneringen bewaren. s'1 De Eendracht te Oudkarspel stelde voor, wanneer een nieuwe veilingleider moet worden benoemd, de functie van voorz. van den NMA hiermee niet meer te combineeren. Het H.B. ksa zich hiermee vereenigen, doch wil nog verdw gaan en bepalen, dat een vefflngleldor 'geen 1 stuuielid van den bond mag zyn. g Nadat de afgev. van Noordscharwoude eenlgi beswaren naar voren had gebracht, word M praeadvies aangenomen. mond en het wasteen genot hem Waterlandsch accent te hooren. zyn .Meneer de voorrsltter” kan niemand hem nazeggen. Een benydenswaardlge kerel, met zeldzame vitaliteit, die overal een gezellig (én Aanwezig aan het bureau van politie,' Kerk plein en aldaar te bevragen op Woensdag en Zaterdag van 11 tot 1 uur: fietstaschje met gereedschap, ceintuur, zil veren kettinkje, sleutel, dameshandschoen. sleuteltje, belasyngmerk, bruine ceintuur, ge bloemde ceintuur, portemonnale, huissleutel, rozenkrans, contactsleuteltje, witte ceintuur nikkelen horlogeketting. Aanwezig en te bevragen by de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven van 2128 Mei 1938: Portemonnale met Inh., C. de Vries, Rem- brandtstraat 26; belastlngm., Blankman. Lan- gerete A 31. Hoogwoud; blauwe ceintuur met gesp, P. J. Feiten, v. d. Woudestraat 53; strop das met speld. P. Mulder, Landstraat 53; acten- tasch met boeken, brugwachter Frieschebrug; hondenrlem. C. de Haan. St. Annastraat 9; bruine portemonnale met inh., Noteboc, Ken nemerstraatweg 102; broche m. ring, G. Zand- bergen...Kanaalkgde 58 A, ^Iveren armband, oogpunt wenscheiyk. Nu door dien aanleg kan L. Poorter, Hoevèrkade 39; gryze overall, G. SchookT Ingelandstraat 14; sleuteltje, Vermeu len. Luttik Oudorp; autoped. M. Tjeertjes, Troelstrakade 8; portemonnale, mevr Heuse- veldt, lAngestraat 24; knyptang, A. Kalkman, Verdronkenoord 25; ring met 3 sleuteltjes, R. Koppens, Verdronkenoord 92; dameshandsch„ Wed. K. Akkerman, WUdemanshofJe 77; bl.- .Motgra ga ik anroor zorgen r JD. ja. da‘s waar ook....** Jk heb nog geen tijd grixaT. In de raadsvergadering van Vrijdagavond as zal door B. en W. een voorstel worden gedaan tot het doen uitvoeren van een gedeelte der rloleerlng in werkverschaffing. Aan de byiage, door B. en W. aan den raad gezonden, ontleenen we het volgende: Van Regeerlngswege wordt er op aangedron gen, op korten termyn door middel van produc- I tieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval te geweest nuttigen arbeid te verschaffen. Wy hebben de aandacht van den heer Inspec- De heer BULT had er bezwaar tegen, dat deze ambtenaar ook particulier werk verricht. De iynwerker beeft door zyn huis aan huis bezoek, en door zyn keuring van installaties voordeel boven zyn concurrenten. De VOORZ HIER merkte op, dat nooit klachten hierover zyn binnengekomen. Beslo ten werd, het salaris onveranderd te laten. By de rondvraag wees de heer KUIJS erop, dat het onkruid langs sommige wegen zeer slecht of geheel niet wordt gemaaid. Daardoor wordt een andermans land verontreinigd. Wethouder PEPPING merkte op, dat de huurders van die wegen hiervoor moeten zor gen. er zullen waarschuwingen gezonden wor den. De heer COMMANDEUR drong aan op be spoediging van de verbetering der wegen, en, betreurde het, dat de mooie Kerkweg zoo ver waarloosd wordt. De heer BULT vroeg of de werkloozen van deze gemeente wel by de verbreeding van den Ryksweg te werk gesteld' zullen worden; er zyri nu al een viertal Gelderlanders bezig. De VOORZ li’lKR antwoordde, dat de aan nemer heeft toegezegd, werkloozen uit deze gemeente te zullen aannemen, maar dat eerst na Pinksteren begonnen kan worden. De vreem de arbeiders zyn zeer waarschyniyk geen grondwerkers maar stratenmakers. Tenslotte wees de heer BULT op de onbü- lykheden by de hondenbelasting. De een be taalt meer dan de ander en hy zou gaarne een uniforme regeling zien. Dit onderwerp bleek echter zeer moeiiyk, daar voor alle hon den f 6 betaald moet worden, behalve weak en trekhonden. En nu rljzt de vraag: welke hond te waakhond en welke niet? Gerekend tot de waakhonden worden alleen honden by woningen aan buitenwegen. De VOORZITTER merkte op: Na Januari loopen alle z.g. waakhonden weer loc. B. en sullen echter dit punt nader overwegen. Hierna deelde voorzitter mede, dat hy bin nenkort als voorzitter en veilingleider zal be danken. Voorzitter herinnerde aan al hetgeen er in den tyd, welke hy voor de veilingsorga nisatie te opgetreden, te geschitó: de oprichting van de veiling en van de spooriyn, de stichting van de Prov. organisatie van de veilingen, waar door het hem moeiiyk valt van zyn werk af stand te doen. De kroon op het werk is, dat de veiling te geslaagd en er ook financieel goed voorstaat. Spr. sprak de beste wenschen uit voor de toekomst. Het Jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kliffen, werd vastgesteld. De exploltatle-rekenlng van de veiling sloot voor het dienstjaar 1937 met een voordeellg saldo van ƒ1129257, waarvan ƒ10.000 te afge schreven op de gebouwen en terreinen en 129257 op de reserve te geboekt. Op de balans, welke ƒ68.812.49 als eindcyfer aangeeft, komt het minimumpryzenfonds voor met een bedrag van ƒ28336.68. De reserve was per 31 Dec. 1937 ƒ593656. ^n^é ’oX’ïwam hleidia een 'besttiürsvéiór- ^el, öhi éefi 'betere aanvoertegell'ng vóór dé wlnterproducten in te voeren, door steeds op de drukke dagen als Dinsdag, Donderdag en Za terdag een gedeelte uit de markt «e nemen. Deze aanvoerders zullen verplicht zyn den volgenden dag te vellen. Doen zy dit niet, dan worden zy beboet. De Eendracht te Oudkarspel stelt een nieuwe aanvoerregeling voor voor de wintercampagne. Het H3. acht aan deze regeling vele bezwa ren verbonden en verwijst naar het bestuur»-, voorstel. r Verleden jaar is, volgens voorz., niet het ge- wenschte resultaat behaald, doordat de tuin ders zelf niet medewerkten. De heer L. Kalverdyk verdedigde het voorstel van Dc Eendracht. Hy wees op de noodzake lijkheid van een geregelde aanvoer en vond hét noodzakeiyk, dat de kool niet moet blyven lig gen, maar verzonden. Voorz. merkte op. dat de verwachting te, dat dc menschen spoedig ook op de andere dagen zullen komen, wanneer de door het bestuur voorgestelde regeling wordt Ingevoerd. De heer D. van Kleef, L.T3. Langendyk. stelde voor het seizoen te verdeelen, zoodat niet het geheele seizoen op de z-g slechte veillng- dagen geveild moet worden. De heer Groen, Harenkarspel, zeide, dat het voorstel van het bestuur veel tijdverlies teweeg brengt. De Koophandel prefereert het voorstel van „De Eendracht”. Na nog eenige besprekingen werd het be stuursvoorstel aangenomen met 668 tegen 380 stemmen. Tegen stemden De Eendracht en de L.T.B. Heerhugowaard. De afd. L.T.B 't Veld stelde voor, alle buige- raeesters van de verschillende gemeenten uit net rayon van de veiling uit te noodlgeii voor de vergaderingen van den N.M.B„ ter verkrij ging van meer contact tusschen autoriteiten en tuinders. Dit voorstel werd na eenige besprekingen ver worpen, aangezien het niet gesteund werd. De afd. *t Veld stelde verder voor, dat iedere tuinder voor zyn aangevoerde producten een veUingbrief je op naam krijgt, mede in verband met event, steunuitkeeringen. Aan dezen wensch kan volgens het H.B. voldaan worden, nu de N.GF.C. hoogere etechen stelt aan het veilen door vrachtaanvoerders. Men besloot met het prae-advles accoord te gaan en de kosten te laten betalen door de aan voerders. De afd. 't Veld drong aan op soepele toepas sing van de heffing op de aardappelen, vooral voor de kleine tuinders. Het HB. te bereid hier aan mede te werken en den betaalmeester op dracht te geven deze heffing niet geheel by de eerste uitbetaling der geveilde producten af te houden, tenzy verwacht kan worden dat dit kan of moet. Hiermede ging men accoord. De vereen. „Waarland en Omstreken” en ,J> Eendracht” stelden voor, een leeftydsgrens vast te stellen voor bestuursleden en functionaris sen van 70 jaar. Het HB, wil dit zoo zien toegepast, dat een bestuurslid op 70-Jarigen leeftyd geen leidende functie meer mag bekleeden. De heer F. Volkers verdedigde het vooretel van De Eendracht De Eendracht heeft beswaar tegen het prae-advies. Na nog eenige besprekingen, waarby de heer Volkers méUedeelde, dat de bedoeling van de Eendracht te, de leeftydsgrens alleen te doen gelden voor de bestuursleden van den Noorder marktbond, werd het voorstel van De Eendracht aangenomen. „Waarland en Omstreken* stelde voor, actie te voeren tegen de aardappelheffing van ƒ50 per HA. Het H.B. herinnert aan de reeds ge voerde actie, welke niet tot het gewenachte re sultaat heeft geleld. Een geruststelling te, dat de vroege aardappelen In de gewone tulnbouw- steunregellng zullen worden opgenomen. Het prae-advies werd aangenomen. leggen van een rloleerlng in het gedeelte der ge meente, tusschen Stationsweg en Zevenhuteer- laan en aan de Westzyde van de spooriyn van Zevenhulzerlaan tot Kerklaan, hetgeen geacht wordt een werkobject te zyn, dat voor uitvoe ring in werkverschaffing in aanmerking komt. Voorts hebben wy de mogeiykheid besproken om het voor uitvoering van dat werkobject be noodigd bedrag te verkrijgen uit het z.g. Werk fonds; de kans daarop biykt te bestaan. Elndeiyk deden wy een voorlooplge begrootlng opmaken, die een bedrag aanwyst van ongeveer f 100.000, waarin een poet voor loonen, groot ongeveer f 35.000. Tegenover de Jaariyksche uitgaven, die be doelde aanleg zal vorderen komt een belangrijk bedrag te staan als opbrengst der te heffen rioolbelastlng. zoodat wij verwachten, dat het Jaariyksch budget der gemeente door dezen aan leg weinig of niet zal worden bezwaard. De zuiveringsinrichting te van voldoende ca paciteit om óok den afvoer van het aan te leg gen gedeelte der rloleerlng te verwerken. Het aanleggen der rloleerlng in bovenbedoeld gedeelte der gemeente, achten wy uit hygiënisch De Eendracht te Oudkarspel stelde tenslotte voor, van niet by een standsorganlsatie aan sloten tuinders één procent meer marktgeld t» heffen. Het HB. kan zich hiermee in geenendeek vereenigen. Verschillende bezwaren werden naar voren gebracht, moreele en practische. Gedwongen leden vond de secretaris een hem en dit wor stel kan wel eens tot gevolg hebben, dat er mg een organisatie by kwam. Na breedvoerige gedachtenwissellng werd bet voorstel van De Eendracht verworpen. Alleen De Eendracht was er voor. In de rondvraag deelde de heer P. Klant mede, dat de verlenging van de aardappel»*** ling tot 1 Augustus is afgewezen. In de tweede helft van Juli zullen de aard appelen onder de gewone tuinbouwsteunme- ling vallen. Spr. dankte den beer Ootjers W» het vele, dat deze in het belang van den tuin bouw heeft gedaan en wenschte hem nog ver scheiden Jaren rust toe. (Applaus.) Voorts werden eenige zaken, de tuinbouw- steun betreffende, behandeld. Er zal aangedron- gen worden op goedige ultkeerlng van den steun. De heer K. Molenaar (Warmenhuisen) W- tigde de aandacht op de funeste werking «sn het niet steunen der bewaarkool vóór 15 Novem ber. De verpakking van kool in zakjes werd be sproken. Daardoor wordt de kwaliteit niet be ter! De handel kan niet best in kisten venen den, mede wegens de kosten, werd model»* deeld. Het verzoek van „De Eendracht” oen alF* vaardigden van de transportarbeiders uit t* noodigen, zal In overweging worden genomen. De heer Klant zeide n.a.v. een opmerking van De Eendracht, dat de maximum-factuurprir sen zyn om groote winsten van den handel t^ gen te gaan. Het beechlkbeue contingent veh» altyd verbruikt. De vergadering, welke om 3 uur was ben nen, werd te pl.m. 9 uur gesloten. COMB.KREYMbORG

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12