fabrieken H Het werklooshefdsdebat t 1 i VROUWEN NAAR DE Boer en zijn zoon zwaar gewond Moord te Almeloo opgehelderd 1 S. Ba Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is en probeer daarna een tube Ivorol volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwen band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheld, in blank -en wltmakend en schuimend vermogen, alle andere verre overtreft. Bovendien is Ivorol veel zuiniger in gebruik. Tube 25 ct. Groote tube 40 ct. Extra groote tube 60 ct. WIJ SPAREN NIET TE VEEL” DONDERDAG 2 JUNI 1938 Tl Schietpartij te Ruwiel dol op zijn Alle 1672. Morgen •h TWEEDE KAMER Arbeid in plaat» van »teun i. Soc. dem. Vos wenscht andere regeering De roofoverval te Haaksbergen Moeders, laat deze week de Uwen bidden en offeren die je kennen, ik meer. Hy weigerde ambtenaren toegang tot zyn woning en ttelde zelf» jonge kinderen in gevaar Met de „Kuibithev” naar Rutland vertrokken? De dood waakt bij den onbewaakten overweg Vrijdag stemming over bemid delingsvoorstel Buitenlandzche dienstbode zonder werkvergunning in dienet gehouden De verdachte v. d. W. heeft een volledige bekentenia af gelegd Veel gouden zieraden etalen de onverlaten; geld lieten zy onaangeroerd Chérie menachen schrijf boete aan echtpaar opgelegd ONGEHUWDE SPANJAARDEN NAAR AMELAND HET CONFLICT IN DE HAR1NG- VISSCHERIJ VERDWENEN SCHOLIER TERECHT 4 r I Was Waluck te Zaandam? Meer vryheid voor de gemeenten bepleit, om kleinere werk- objecten te doen uitvoeren V Auto door trein gegrepen; de twee inzittenden om het leven gekomen voor onze Koloniale Missies 1 1 J Academische examens Clearingkoersen Q «o waarby Mr P. J. Oud DEN HAAG, 1 Juni 1938. voor s* *<*è- *z ZXJI. Prins Bernhard volgt met belangstelling de werkzaamheden met de diesel- heistelling tijdens de oefeningen der genie bü Loenen Wy herhalen, dat ondanks dit alles de werk- loosheidsramp zeer ernstig is.' maar overdrij ving schaadt ook hier. Door het wekken van een wanhoopstemming kan men den toestand slechts verergeren; zoon stemming toch zou de energie ongunstig kunnen beïnvloeden De zaak moet volkomen nuchter bekeken worden en het besef moet levendig zijn, dat de strijd tegen de werkloosheid geen hopeloose behoeft te zijn Aan de boerderij VBn den landbouwer A. V. M., aan den Helcop, vervoegden zich Woensdag drie crlsis-ambtenaren, om een onderzoek naar den veestapel in te stellen. Hun werd de toe gang echter geweigerd. Zooals we nog in een deel onzer vorige op lage konden melden, heeft een landbouwer te luwtel (U.) ernstig verzet gepleegd tegen cri- 4s-ambtenaren, waarbij hij zelf en zijn 19-Jarige zoon zwaar gewond werden. Deze verzetpleging heeft zich als volgt toe gedragen: vallen waarin Hiermede is het speurderswerk der politie in deze aanvankelijk zoo duistere zaak met succes bekroond. Speciaal de majoor der recherche, de heer A. Koot, heeft zich bij het opsporingswerk zeer onderscheiden. De dader is ter beschikking van de justitie te Almeloo gesteld- dank zij den binnenkort beschikbaren hoogeren credleten voor stimuleering der werkgelegen heid duizenden opnieuw in het productie proces een rol mogen spelen. De slachtoffers van het ongeluk op den on bewaakten overweg te Gllze blijken, naar na der gemeld werd, te zijn de 22-jarige A Rom- bouts en diens 34-jarige zuster, mej. N. Rom- bouts, beiden wonende te Middelbeers (N.-B.) De auto, die uit Utrecht afkomstig was, werd van voren geheel ingedrukt. De trein, die het ongeluk veroorzaakte, heeft ruim een half uur vertraging gehad, evenals de trein uit Tilburg die van de tegengestelde richting kwam. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onoplet tendheid te wijten. de ruiten. Br zijn ongeveer dertig schoten ge vallen. Het onderzoek, onder leiding van majoor H. den Ouden uit Breukelen, wordt met kracht voortgezet. Naar wij vernemen, hebben de reeders en de Christelijke werknemersorganisatie het voorstel van den Rjjksbemlddelaar prof. Josephus Jitta aanvaard, om de geschilpunten In het haring- vlsscherijbedrijf door arbitrage te beslechten. niet Hij het den t De Rjjksbemlddelaar, prof. mr. A. O. Josephus Jitta, heeft aan partijen, betrokken bij het con flict in de haringvlsschery, een voorstel gedaan tot arbitrage. HU verzocht daarin, hem binnen 48 uur het standpunt der partijen ten aanzien van het arbitragevoorstel mee te deelen. De besturen van de belde bij het conflict be trokken organisaties hebben Woensdag het vol gende telegram aan den Rijksbemlddelaar ver zonden: ■I „Ln verband met den door u gestelden termijn in zakq antwoord op uw arbitragevoorstel, dee len wij u mede, dat de besturen van den Centra- Icn Bond en van den R. K. Bond hebben beslo ten de stakers over dit voorstel schriftelijk te laten stemmen op Vrijdag as. wy sullen u daar na direct antwoorden." De ambtenaren zijn daarop hulp gaan halen waarbij zij assistentie kregen van de politie uit Kockengen, Ruwiel en Breukelen, terwijl de burgemeester van de gemeente Ruwiel, de heer J. Vorderhake, eveneens by de woning ver scheen. Opnieuw werd de landbouwer gesom meerd, de deur van zyn woning te openen, om den ambtenaren gelegenheid te geven hun werk te doen. Toen de man wederom weigerde, werd een smid gehaald, wien bevolen werd, de deur open te breken. De ernstig gewonden werden ter plaatse ver bonden en met twee ziekenauto's van den ge neeskundigen dienst naar het Stads- en aca demisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Van ver uit den omtrek namen vele belang stellenden het terrein van de schletparty in oogenschouw. Van de woning is geen ruit meer heel. De kogelgaten ziet men in de muren, deuren en Toen deze daarmee bezig was, klonken schoten, die vanuit de woning op de amb tenaren, (de politie en den smid werden ge lost. Deze schoten troffen gelukkig geen doel. Aanstonds trok men zich terug om te be raadslagen, wat verder te doen. Een winkelier, die in de buurt van de haven woont, kwam met een dergeiyk verhaal. „De man van het portret”, zooals hy zeide, had by hem sigaren gekocht. Ook hem was de figuur van zyn klant opgevallen, evenals zyn welverzorgde kleeding. De kooper sprak gebrekkig Duitsch en deed, naar het oordeel van den winkelier, vreemd en zenuwachtig. zyn verhaal bevestigde een man, die ook in den winkel was geweest op dat tijdstip. Een bootwerker meent Waluck op het schip te hebben gezien. Het was volgens hem een goed gekleede vreemdeling, die sprekend op de foto leek. De „Kuibishev” is Zaterdag 28 Mei uit de Zaandamsche haven vertrokken, met bestem- ming Leningrad. Commissaris C. Roscher heeft de politie te Rotterdam van de Woensdag apgelegde verkla ringen op de hoogte gesteld. De Officier van Justitie uit Utrecht, jhr. Quarles van Ufford, werd ontboden, die spoedig ter plaatse verscheen. Den landbouwer werd daarop voor de laatste maal gelast, de deur van de woning te openen. Hem werd eenige be- denktyd gegeven met de mededeeling, dat, als hy niet toegaf, men tot krasse maatregelen zou overgaan. Tevens werd hem verzocht de zich in zyn woning bevindende kinderen, een Jon gen en een meisje van ongeveer zeven jaar, naar buiten te laten gaan, alvorens men krasse maatregelen zou nemen. Ook hieraan gaf de landbouwer geen gevolg. Een echtpaar had zich voor den Amster- damschen Kantonrechter te verantwoorden, omdat het een Oostenryksche dienstbode zonder arbeidsvergunning in dienst had ge houden. Het meisje was reeds geruimen tyd in dienst, toen de bepalingen betref fende de arbeidsvergunning van kracht werden. De werkgevers hielden, in weerwil van de waarschuwingen, bet meisje in dienst. Doch zy verkeerde aldus T echt paar niet langer als dienstbode, doch als hulsgenoote in de woning. Het dienstmeisje, dat inmiddels is ontslagen. De polltie van geheel Europa zoekt naar den dader van den bomaanslag te Rotterdam. Sig nalement en portret heeft iedere politieman grondig in het geheugen geprent, doch ook de leek op polltiegebied komt met vele en velerlei aanwijzingen en gegevens op de polltiebureaux, gegevens, die alle nauwkeurig moeten worden onderzocht en nagegaan. Waren het in Domburg een kapper en zyn vrouw, die den gezochten Waluck van het portret, dat in eenige kranten is verspreid, meenen te herkennen, in Zaandam zyn het bootwerkers en een sigarenwinkelier, die zich aan het hoofd bureau van politie hebben gemeld met de me dedeellng, dat zy nadat zy Woensdagmorgen een krant zagen, waarin het portret van Waluck voorkomt hem aan het eind van deze week in Zaandam in een sloep, die naar het Russische houtschip „Kuibishev” voer, hebben gezien. De eerste was zeer pertinent in zyn mededee- lingen. Aan het eind van de vorige week, op een avond te ruim half acht. Donderdag of Vrij dag, stond hy aan den havenkant te Zaandam, waar het Russische houtschip, dat 20 Mei was binnengekomen, voor anker lag. Met een sloep begaven zich drie personen aan boord, waarvan de een niet het ulteriyk van den zeeman had. Door zyn lange, forsche gestalte en zyn goede kleeding had hy de aandacht van den Zaandammer getrokken, die hem goed had opgenomen. Toen hy Woensdag 'n krant in handen kreeg, waarin het portret van Waluck voorkomt, her kende hy hem, zoo verklaarde hy voor de politie, onmiddeliyk. Het was de man, die in de sloep naar het Russische schip was geroeid in gezel schap van twee zeelieden. Direct na deze ont dekking was hy naar het politiebureau gegaan, om van zyn bevindingen kennis te geven. Op den onbewaakten overweg nabij de uitspanning „Vyf-Eiken- te GUoe (N.-B.) heeft zich Woensdagavond te ruim half acht een ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen, een heer en een dame, om het leven styn gekomen. j De 15-jarige UL.O.-scholier J. H„ uit Roo sendaal, die sedert Vrijdag werd vermist is weer terecht. Hy bleek per rijwiel te Brussel te zyn aangeland, waar hy aan een Patersklooster oen nachtlogies vroeg. Daar werd hy minzaam opge nomen. Op aandringen van de paters heeft de jongen naar huls geschreven, met als gevolg, dat hy te Brussel is afgehaald en weder in het ouderlijk huis te Roosendaal la teruggekeerd. De verdediger, mr. B. P. Gomperts, zeide in zyn pleidooi, dat de verdachten te goeder trouw hebben gehandeld. Voorts was pi. van meening, dat uitsluitend de man, als hoofd van het gezin, aansprakeiyk was, zoodat mevrouw zal moeten worden vrijgesproken. Ten aanzien van den man be pleitte mr. Gomperts ontslag van rechtsver volging. Uiterst subsidiair drong hy op een clemente boete aan. De Kantonrechter wees onmiddeliyk von nis. De reden, dat een hooge boete moet worden opgelegd aan de vrouw, is naar het oordeel van den Kantonrechter gelegen in haar houding. Hy legde haar 22 geldboeten van fTS— op, dus in totaal ƒ1850.—. Den man veroordeelde hy tot 22 boeten van dus in totaal tot ƒ22. Alle woordvoerders by het belangryke werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer zjjn het er natuuriyk over eens, dat de hui dige werkloosheid een der grootste rampen is, welke Nederland ooit getroffen hebben. Toch komt er by de beoordeeling der hoe grootheid van'die ramp, voor zoover in cy- fers uitgedrukt, eenige nuance aan den dag. Feit is, dat de katholieken hun eigen weg zullen gaan, voor oogen houdend wat het hoogste landsbelang eischt en zeker niet te vinden zullen zyn voor een economische avonturiers-poliUek A-la-Blum, welke in Frankrijk zulke funeste gevolgen gehad heeft. Nadat de rechter-commissaris den ver dachte van den moord op het woonwagen meisje TUtje Hof te Almeloo, den 24-jarigen J. Fr. v. d. W., in den loop van Woensdag middag opnieuw heeft verhoord, heeft v. d. W. ten slotte bekend ’t misdrijf te hebben go- pieegd. De aanwijzingen tegen hem waren zoo sterk, dat hü besefte, dat langer ontken nen niet baatte. Mej. DE JONO (S. D. A. P.) deed In het bijzonder een goed woord voor de werloooee kleermakers. Kan het confectiebedryf niet verplicht worden, een zeker aantal in dienst te nemen? vroeg zy. Behalve de Christen Democraat Van Hou ten, die vaak op de wyze van den communlstj- schen heer De Visser, maar dan met wat meer beroep op Christus en den Bybel, te keer gaat, als het geldt zyn mede-christeiyken in het ka binet en de gouvernementeele christeiyke par tyen te bestoken en ook ditmaal zyn vaas on billijke critiek niet spaarde (hy wilde maar steeds geen rekening houden met de groote moeiiykheden, welke het buitenland ons ten deze voor een groot deel machtelooze regee ring berokkent) hadden de sprekers van heden een zeer welwillende houding tegenover het ka binet ingenomen. verklaarde tegenover de politie, dat zy in het geheel niet als hulsgenoote werd behandeld, doch als dienstbode. Aanvankeiyk hielden zoo wel de man als de vrouw vol, dat hier geen sprake was van een wetsovertreding, daar het hier een hulsgenoote betrof. Tenslotte kwamen de verdachten op hun ver klaringen terug. I De ambtenaar van het O. M., mr. Van der Meulen, was van meening, dat beide verdach ten aansprakeiyk waren. Z.l. was echter de vrouw meer strafbaar dan de man. Het staat vast, dat het meisje dienstbode was en geen hulsgenoote. Spr. vorderde hooge straffen: tegen de vrouw vorderde hy f 1100 boete en tegen ‘8 den man f 550. De S. D. A. P. schermt maar het liefst met de hoogst mogeiyke cyfers Inzake het aantal werkloozen; het is tot een steevaste gewoonte geworden, te spreken van 400.000 werkloozen en de heer De la Bella heeft het geval onlangs nog „mooier” willen maken door een cyfer van 500.000 te noemen. Pater Beaufort, dr. Vos en hedenmiddag ook de heer SMEENK (A. R.) hebben echter ge wezen op verschillende factoren, welke bet aantal der crisiswerkloozen doen overschat ten; 50.000 (binnenkort 75.000) als werkloos ge- registreerden arbeiden In werkverschaffing. Een werkloosheidspercentage van 5 pet. is als normaal te beschouwen. Duizenden „werkloozen” zyn niet valide meer, andere duizenden zyn wel als werkloos geboekt, maar behuevec niet van Overheidswege gesteund te worden. Eind April werden er van de 354.715 geregistreeiden „maar” 155.000 werkloozen gesteund Boven dien zal het leger binnenkort groote groepen jeugdige werkloozen abaorbeeren en zullen Krachtig hebben de beeren KROLX. (O. H.) en BAKKER (C. H.) aangedrongen op arbeid in plaats van steun. Zoolang Intusschen dit ideaal niet bereikt is, wenscht de heer Bakker een einde gesteld te zien aan de bijverdienste door de vrouw en aan den eisch, dat de werk- looze zyn eigen spaarcentjes of „eigen hirsje” moet gaan opeten «Ivorens in aanmerking te komen voor steun. Een personenauto, afkomstig uit Utrecht, werd by het passeeren van den overweg door den trefn, die om 19.28 uur uit Breda was ver trokken, gegrepen en enkele honderden meters meegesleurd. De beide inzittenden werden uit den wagen geworpen en op slag gedood. Men waarschuwde onmiddeliyk den in de nabyheid wonenden ge neesheer van Glabbeek, doch deze kon slechts den dood constateeren. Het stoffeiyk overschot van de beide veron gelukten is naar het 8t Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. Voor vele goede maatregelen en plannen was de heer Smeenk de Regeering dankbaar doch locaniek wees hy er op, dat uitbreiding van het normale bedryfsleven in industrie, land bouw en handel natuuriyk hoogst-noodig is, maar dat vóór alles van belang moet heeten de afzet der producten in binnen- en buiten land. Hoe denkt zich de Regeering bet proces van haar stlmuleerende activiteit? Komen ar meer exportgaranties? Komen er loon-bijslagen voor particuller-tewerkgestelden? Vermindering van den druk der publieke lasten zou een uit stekend middel zyn, maar daardoor zullen de tekorten van het Ryk stijgen en dan; de ver plichte, maar niet gedane stortingen in de so ciale fondsen I De bewering, dat wy ons „arm sparen” en dat aflossing van schuld economisch verxeerd zou zyn (prof, van (lelderen) noemde de hee: Smeenk zeer gevaariyk. Ex-minister OUD (V. D.) ging hiet nog wat dieper op in: wy sparen niet te veel zeide de spreker, maar er is te weinig gelegenheic om geld productief te investeeren. Men mag ook niet zeggen: als het geld niet voor productieve doeleinden benut kan worden, moeten wy het maar verteren, dan komt er koopkracht! Neen, wy moeten juist uiterst voorzichtig zyn om by kentering van bet conjunctuur-gety geld voor Investeering in voorraad te hebben! Het is natuuriyk waar, dat de Staat door belastingheffing koopkracht „aftapt", maar men mag niet vergeten, dat er alléén al door steunverleenlng 250 mlllioen in de maat- schappy terug komen als.... koopkracht. Zaak is het vóór alles, dat de Overheid be slag legt op zooveel mogeiyk kapitaal voor Over den roofoverval, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag is gepleegd op de weduwe G. J. by Haaksbergen, vernemen wy nog, dat de bult bestond uit zeven gouden ringen, een gouden dameshorloge en twee gouden kettingen, waarvan er een anderhalve meter lang was. Aan dezen kettUng bevond zich een gouden kruis. Voorts namen de inbrekers vier gouden mutsbellen, een doos zilverwerk en enkele broches mee. Eenlg geld, dat zich in huis be vond, werd onaangeroerd gelaten. De dieven reden op het rijwiel van de doch ter van de weduwe naar een auto, welke op tien minuten afstands van de boerdery stond geparkeerd. De flets is later, met bloedsporen bevlekt en met een lekken band in*de buurt van Beckum teruggevonden. Toen de overvallen familie zich veilig waande, heeft zy, geheel overstuur, de buren gewaar schuwd, die op hun beurt de Haaksbergscbe politie van den overval verwittigden. De politie uit Haaksbergen, evenals die uit Enschede en Hengelo, heeft thans het onder zoek In handen. Gebleken is, dat de dieven- de boerdery door een zydeur, welke zich gemak- keiyk liet openen, zyn binnengedrongen. Van de twee daders la slechts een vaag sig nalement bekend. De toestand van de circa 55- jarige weduwe is thans bevredigend. Vermoede- iyk zal zy geen nadeellge gevolgen van de ha merslagen. welke haar zyn toegebracht, onder vinden. looze aan steun méér arbeid verdienen kan. Had de heer SMEENK (A. R.) den verplich ten arbeidsdienst strikt afgewezen, de heer KROLL SC. H.) stond er iets minder afwy- zend tegenover, en de heer OUD (V. D.) be toogde, dat wy zulk een. dienst zéér wei in Nederlandsche sfeer kunnen brengen, in eigen geestelijke sfeer, zonder dat er sprake behoeft te zyn van opvoeding door de Overheid. De heer RUITER (R. K.) kwam met een tameiyk concreet plan: Om verbetering te brengen in den erbarmeiyken toestand ten plattelande bepleitte hy het verkenen van meer vryheid aan de gemeenten om onder contróle van Ged. Staten kleinere werk- objecten te doen uitvoeren. Spr. verlangde in dit verband voorschotten voor de gemeenten, subsidies voor plattelands- woningbouw, bijdragen uit het Werkfonds A fonds perdu en een meer zelfstandige regelings bevoegdheid voor de gemeenten. In emigratie ziet hy biykbaar heil en hy vroeg voor emigranten in bepaalde gevallen een garantiebedrag van 1000 of 1500; voorts loon-toeslagen en beperking van den import van wat hier redds overvloedig aanwezig is, hierby natuuriyk doelende op den vleesch-in- voer. Als de werkloozensteun ontoereikend is, om mede vleesch te koopen, waarom dan geen waardebonnen verstrekt? Verschillende sprekers hebben gepleit intensiever bodemcultuur. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen wis en natuurkunde, letter L: de heer Lie Hong Tjan, Leiden; idem letter F: de heer C. R Berntsen, Den Haag. Doctoraal examen rechten:'mejuffrouw A. Werker, Amsterdam en de heer P. Nagtegaal, Amsterdam. ^ls klap op den vuurpyi elschte de heer Vos, zy het in parlementaire taal, het aftreden van het kabinet. Het is tyd voor een andere kiding onder een ander bewind, soo klonk het drei gend. Maar als de heer Vos de tot dusverre ge voerde debatten met eenige aandacht heeft gevolgd zal hy bezwaariyk de illusie kunnen koesteren, dat cyn vingerwijzing ook maar eenlg sdeces beeft. Morgen debatteeren we „unverfrohren” ver der. Zooals gemeld is, heeft de regeering besloten de Spanjaarden, die ongehuwd zyn, te inter- neeren op het eiland Ameland. De Spanjaarden, die voor deze interneering zyn aangewezen, werden Woensdag naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht in afwachting van hun transport naar Ameland. dat op een nader te bepalen dag zal geschieden. T v- oor ons land met zyn nog altijd ca- y tastrophaal groote werkloosheid onder de mannen lykt deze toestand natuur lijk bijzonder aantrekkeiyk en inderdaad kunnen wy van de Duitsche natlongal- •ocblistische openbare-werken-politiek en Industrialisatie wel een en ander-keren, al wllen onze motieven zuiverder en principieel Christelijk gefundeerd moeten zijn. Zoo zou w verplichte arbeidsdienst voor werkloozen in ons land zeker van gunstigen invloed zyn °P de werkloosheid der jeugd. Maar een. «utarkistische industrialisatie als in Duitsch- l*nd mede met het oog op de mogeiykheld «en oorlog en met nauw verboten expan- ®e-tendenzen wordt doorgevoerd, is voor ons 181x1 in die mate ónmogelijk. Minister Sonune heeft met zyn voorontwerp van een ter beperking van den arbeid vgn de ge huwde vrouw buitenshuis uit principleele °verwegingen den natuurleken goeden weg “««slagen, een weg, die ook door de Nazi’s ••nvankelijk begaan werd, maar dien zy kns met een voor hen kenmerkend oppor- isme ook in hun principes weer verlaten ®b*r den drang der door hen zelf geforceer- economische noodzakeiykheid, welke hun «baar boven het hooggeheven hoofd ’’W te gaan groeten. Daarop heeft men met geweld de deur opengebroken, waarbij van weerskanten schoten vielen. De 60-jarige landbouwer en zijn 19-jarige zoon Freek werden daarbij zwaar gewond. Een veldwachter van de gemeente Ruwiel, D. Talma, kreeg een schampschot aan de berst. I >n herinnert zich ongetwijfeld, hoe TV /l kort vóór en vlak na de overwinning J.VJL <je nationaal-sociallstische autoritel- I ten In Duitschland met veel apkxnb leeraar- derf, dat de Duitsche vrouw en het Germaan se blonde Gretchen overeenkomstig haar nrtuur. haar roeping, taak en plicht thuis behoorden in het huishouden, het gezin. Men uek in woord en geschrift te velde tegen de ontaarde, zich poederende en vervende vrou- en meisjes, die aan die roeping verzaak ten, die klnderschuw de slanke lyn tot de -enerale linie van haar ydel en nutteloos leven maakten, die liever haar bezigheden en genoegens” buitenshuis zochten dan In net ^erin. Zelfs de mode ontkwam niet aan crl- ttek, maar hier speelden niet alleen zedeiyk- heidsoverwegingen,. maar ook antl-semitis- en autorkisme een rol, toon door werd in den ptiysiek als psychisch voorbereid op goede investeering, waarby meer werkgelegen heid geschapen wordt. Een termijn van 10 Jaar voor vergrooting der industrialisatie noemde de heer Oud dubieus; hieromtrent valt niets te zeggen. In- tusschen is hy van meening. dat er in samenwerking van arbeiders, werkge vers en overneld allicht wat bereikt kan worden Eeni ge arbeidsduurver korting zou kwaad zyn. vreest, dat misloopt met steun, nu zich ge- voordoen, oe werk- ontvangt dan hy aan De laatste spreker voor beden echter, de heer VOS (8. D. A. P.), misschien vreezende dat de regeering zich al te zelfgenoegzaam sou gaan gevoelen, kwam uit een ander vaatje top pen. Volkomen overbodig trachtte hy aan te toonen, dat de werkloosheid niet zooveel is te- ruggeloopen als verleden jaar het geval was en dat de werkloosheid opnieuw stijgende is. Ook mochten volgens hem de In werkverschaffing te werk gestelden niet buiten de werklocshelds- statlsUek gehouden worden, hoewel zy toch werken. t De crediet-aanvrage ad zestig mihioen voor de werkverruiming noemde hy veel te traag tot stand gekomen en hy Insinueerde weinig fair, dat de katholieken, biykens dr Beauforts rede, welke hy als „plus beau que fort” aan duldde, biykbaar aan den eenen kant welwil lend tegenover dit kabinet willen staan, doch aan den anderen kant Ietwat oppositie willen voeren. t 9.50 en Peseta's f 1(150, en autarkisme een rol, daar de In de mode voor een groot deel joodsche zaken en het buitenland «angogeven. Het jonge meisje werd verplichten arbeidsdienst zoowel - i den toe- k00Jstigen huishoudeiyken arbeid en het moederschap. Aan vrouwen voor S.S.-man- nen werden bijzonder hooge eischen gesteld, niet alleen van zuiverheid van ras en oer- Oetmaansche afstamming, maar ook op het gebied van de kookkunst. Er scheen zich dus in Duitschland onder het nationaal- eocialistisch regime een gezonde reactie baan te tfrrtyn op een te ver doorgevoerde en tot ln 'het onnatuuriyke ontaarde emancipatie der vrouw, maar af en toe bleek uit sommige uitlatingen en verschynselen, dat heel deze campagne niet door zuiver ethische, laat rtaan Christeiyke beginselen werd gevoerd. Zoo leidde de antl-semietistische tendenz in deze campagne b.v. tot de door verachfl- «j Jende nationaal-socialisten bevestigde ver- klaring, dat aan fiet buitenechteiyk kind van Duitsche ouders de voorkeur, moest ge geven worden boven een kind, geboren uit een wettig Joodsch huwelijk. De bestrydlng van bet afschuweiyke neo-Malthusianlsme en de propaganda en steun voor het sluiten van „rassen-reine” huwelijken en een talrijk kroost hadden ook een imperialistisch-poli- Ueken en militairistlschen inslag, terwyi de leuze: ,J>e vrouw in het gezin" ten goede kwam aan de bestrijding der werkloosheid onder de maAnen. Al konden wy dus niet alle drjjfveeren van de Duitsche nationaal-socialistische po litiek ten opzichte van de Duitsche vrouw en het Duitsche meisje goedkeuren, voor het natuurlijk goede en zedelijke en sociale ele- .ment daarin gevoelden wy alle wtuu-deering. oe principieel wankel echter de Duit sche nationaal-socialistische bevol kingspolitiek, welke den hechten Oiristeiyken grondslag mist, in werkelijkheid la, blijkt uit een bericht van den Beriynschen correspondent vdh de .Manchester Guar dian". In afwijking met de vroeger verkon digde leuzen en stellingen over, de plaats van de Duitsche vrouw in de nationaal- socialistische maatschappy verklaart thans mevr. Scholz—Klink, de ryksvrouwenleidster en bet hoofd van de vrouwenafdeeling van bet arbeidsfront, dat zooveel mogelyk vrou wen in de bewapeningslndustrie en by de uitvoering van openbare werken te werk gesteld moeten worden, omdat de Duitsche industrie een ernstig te kort aan manneiyke arbeidskrachten heeft. Gedurende het jaar 1937 is, volgens haar, het aantal vrouwen onder de arbeiders met 700.000 toegenomen. Het kunstmatig geïntensiveerde industrieele en economische levert in Duitschland maakt de mobilisatie van alle beschikbare vrouwe lijke arbeidskrachten noodzs^celijk. Zelfs wanneer de werkloozen in Oostenryk te werk «Mn gesteld, zal het Duitsche bedryfsleven nog een te kort hebben aan werkkrachten, t heerscht schaarschte aan huishoudelijk personeel en aan vrouweiyke arbeidskrach ten op de boerderijen en in het algemeen ®P het platteland. Dit is van Invloed op het aantal beschikbare dienstboden, daar deze ’oor het meerendeel van het platteland Mkomstig zyn en er Is thans een beweging ftande cm den trek vaa-plattelandsmeisjes o*" de groote stad zooveel mogelyk tegen gaan. Er bestaat ook een tekort by de irouweiyke beroepen, vooral een tekort aan Ohderwyzeressen en vrouweiyke artsen. .-« Vf.A..

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15