RHEUMAREK WHISTERIEELE PSYCHOLOGIE IDOZAN helpt Arrestant kreeg berouw LICHTSIGNAAL NIET GEZIEN Een belegging In SMAKELUKHEIDI DINSDAG 7 JUNI 1938 Jortf eman bekent een groots reeks Droef levenslied van een straatzanger Tegen een huis gereden Ernstig verkeersongeluk het gevolg Motorrijder kort daarna overleden MOTORFIETS GESLIPT Duorijder ernstig gewond Politie greep in Hijschtoestel viel om KANO OMGESLAGEN Arbeider ernstig gewond Deelnemers vrywel rechteloos Te Boedapest achtergebleven ZOMERPOSTZEGELS DUOZITTER VERONGELUKT AANKOOP VAN ROGGE K.O.V. EN ESPERANTO k Loterij-exploitant streng gestraft De roofoverval te Stepelo opgehelderd Jongen in zwembad verdronken Felle bosch- en heide brand bij de grens Drie daders te Helmond gearresteerd Ondanks waarschuwingen zich in het diepe gewaagd Auto door Zandvoortsche tram aangereden. Twee dooden, twee gewonden Af weer organisatie op Neder- landsch gebied gereed ZIEK GEWORDEN NA HET ETEN VAN KAAS HOND STAK PLOTSELING DEN WEG OVER Zyn systeem begon op oplichting te lijken DE WIELEWAAL HAD MOTOR STORING Gasvergiftiging te Halfweg i m MOTORRIJDER WEEK TE VEEL NAAR LINKS van ongerechtigheden, gepleegd in een half jaar tyds „Schrijft u maar op!” Automatische overweg- beveiliging Hoe het snelverkeer reageert op het gevaarsein by Steenwyk Koninklijke familie kocht een belangrijke hoeveelheid Ernstige botsing te Brunssum Vergiftigingsverschijnselen by een familie te Delft Door het springen van een achterband Bejaard mar[ en diens dochtertje om het leven gekomen JONGEN VERDRONKEN bekwam Hy mttor. iw«r» be- geen Voelt U Moh ’s ochtends vermoeid bü o t bedes eea IM. V< teelt leach k Mledereadrosiatof nader betoog, aan welke heid dezer weggebruiken hebben gemaakt. dlenst- spoedig, dat de man Toen men dit be- Zoowel H. M. de Koningin als Prinses Juli ana en Prins Bernhard hebben door het koopen van belangrijke hoeveelheden zomerpoetzegels blijk gegeven van hunne belangstelling in dit sociale werk. m de cein- door I fl#’ I met ■uüne itten eert, ap® Uses bben cM n Zooals bekend, is sedert eenigen tijd tot steun van de roggeprtfaen de aankoop van rogge van de telen bevorderd. Deze aankoopen hebben er toe geleid, dat een groot gedeelte van de by de telen aanwesige voorraden werden geruimd. Uit de omstandigheid, dat gedurende de laat- Naar wij vernemen, heeft het Katholiek On- dorwyzersverbond zich aangesloten bij het bureau Esperanto by het Onderwijs. den TTW vitte eea orft jupt r die- ijde. ud» )gen eM De heer Joh. Bernaard uit Bergen op Zoon reed op xjjn motorfiets, met zijn zoon op de duo, achter een autobus van de Brabantsche Buurtspoorwegen ATO en is, waarschijnlijk door het verkeerd begrijpen van een signaal vata den autobus-chauffeur, tegen 'n huis opgereden. De bestuurder van het motorrijwiel werd hier bij zeer ernstig gewond en is in het ziekenhuis Chari tae enkele minuten na aankomst overle den. De duo-rijder werd licht gewond en kon, na ter plaatse behandeld te zijn, naar huls terugkeeren. a. er stopten op die dagen resp. 13, 12 en 13 motorvoertuigen voor het getoonde roode flik kerlicht; b. 3. 1 en 3 motorvoertuigen stoorden zich niet aan het gevaarsein en reden door. De waarde van dit aandeel schatte spr. uiterst gering, zoodat het syndicaat een overwaarde kreeg van ruim ƒ500.—. De politie heeft ver dachte toen in overweging gegeven om voor die f500.— een Nederlandsche Staats-obllgatie te koopen, daar verdachte’s manipulaties anders sterk het karakter van oplichting kregen. Ver dachte is voor oen aandrang der politie ge zwicht en heeft in het „potje” een Nederland sche Staatsobligatie gedeponeerd Plotseling riep hy uit; „Goed, 16 aal u meer vertellen. Zooveel als ik weet. Want uw ik heb nog veel meer op mijn kerfstok. Het is echter ^zooveel, dat ik best nog iets aal vergeten. Doch misschien herinner ik het mij wel weer later. Neemt u maar een stuk papier en schrijf het maar op.” Zondagmiddag heeft de heer J. van Zlllem uit Brunssum het ongeluk gehad, met zijn nog gloednieuwen motor in botsing te komen met een vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde, doordat de vrachtauto een anderen wagen wildé passeeren, en daar door te veel naar links uitweek. Z. werd met een gebroken neusbeen en ern stige verwondingen in het gelaat opgenomen. Op doktersadvies werd hij naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Het motorrijwiel werd totaal vernield. ste dagen het aanbod van rogge sterk is terug- geloopen,* blijkt dat nagenoeg geen voorraden meer by de boeren aanwezig zyn. Naar aanleiding hiervan en met het oog op het afloopen van het seizoen zal niet langei dan tot 15 Juni met het aankoopen van rogge worden voortgegaan. Het behoeft verregaande zorgelo zich daarmede schuit Het komt ons wenscheljjk voor, dat aan het resultaat van dit onderzoek algemeene bekend heid worde gegeven in de verwachting, dat het publiek zich meer rekenschap zal gaan geven van de groote gevaren, waaraan het zich zelf en anderen blootstelt ingeval van het niet in acht nemen van de gegeven seinen. Zondagmiddag is in het natuurbad te Roden (Dr.) de dertien-Jarige jongen A Koning uit Groningen verdronken. Niettegenstaande herhaalde waarschuwingen bad de jongen, die de zwemkunst niet goed machtig was, zich in het diepe gedeelte bege ven en was er op een vlot gaan spelen. Plot seling was hjj verdwenen. Na eenige malen te hebben gedoken, haalde de badmeester hem levenloos op. Een dokter heeft nog geruimep tyd kunstmatige ademhaling toegepast, doch de dood was reeds ingetreden. Het lijk is ter confrontatie naar Groningen overgebracht. Alle aangekochte stukken bleven evenwel eigendom van het syndicaat en de partlcipan- wy kunnen hieraan nog toevoegen, dat thans een bepaling in het Algemeen regle ment voor den dienst op de spoorwegen is opgenomen, waarbij het rijden over een on- bewaakten overweg verboden Is. wanneer de nadering van een trein door een sein wordt aangekondigd en de overtreders derhalve ook strafbaar zijn. De directie deelt mede: Verdachte was zelf niet verschenen, voor hem trad op mr. L. P. Denekamp te 's-Gravenhage In zijn requisitoir lichtte de ambtenaar van het O. M.. mr. F Hollander, de tenlasteleg ging toe. Om de mentaliteit van verdachte te demonstreeren, wees mr. Hollander op den gang van zaken toen de politie een onderzoek in stelde. Tegenover de 600.— inbreng stond eerst een waarde van pl.m. 70.— Belgische loten plus een aandeel in de N. V. Bouw- en Admlnistratie-maatschappy „Pontreslna", van welke N. V. verdachte directeur is. Ook zij nog opgemerkt, hoe weinig hinder een dergelijke overweg aan het gewone verkeer biedt Op dezen rijksweg met een vrij belangrijk ver keer behoefden in een tijdsverloop van drie et malen slechts 44 motorvoertuigen gedurende De man blijft in bewaring en aal dsae week ter beschikking van de ^iMtttle worden gesteld. De politie-ambtenaren sul len aan deze zaken heel wat te schrijven krijgen, en de mogelijkheid is lang niet uit gesloten, dat hjj eenmaal rustig «n a» gezeten, zich wederom nieuwe strafbare feiten aal herinneren, die dan aan deae reeks weer zullen worden toegevoegd. Met een kalm gangetje reed Zaterdagmiddag de ongeveer 35-jarige J. S. te Oss met zijn motor op den weg Oss-Heesch. Ter hoogte van de grens der gemeente Oss stak plotseling een hond den rijweg over, vlak langs ‘iet voorwie> van den motor, waardoor 8. de macht over het stuur kwijt raakte en viel. Een geneeskun dig onderzoek wees uit, dat de man een zware hersenschudding had gekregen en voorts eAkeie kneuzingen aan den linkerschouder Het slachtoffer is ter verpleging in het Sint Anna Ziekenhuis te Oss opgenomen. Beide opvarenden gered Zondagmorgen is ter reede van Vlissingen een zeilkano omgeslagen. De twee inzittenden zijn gered door een motorafhaalboot van het Belgisch loodswezen en konden zich, zonder letsel, naar huis begeven. De kano is daarop door een andere motorafhaalboot van het Bel gisch loodswezen opgepikt en te Vlissingen binnengebracht. Achtereenvolgens vertelde hij ook, dat hy in Rotterdam een bakfiets had gestolen en die voor acht gulden had verkocht. Eveneens dat bil in deze stad 150 fietsbanden, die verpakt op straat lagen voor een expeditiebedrijf, had we ten te bemachtigen, en deze eveneens te gelde had gemaakt. In Amsterdam had hij uit een winkel en bij enkele particulieren boeken weten te stelen, om ze in de Oude Manhulspoort te verkoopen. In Haarlem, Den Haag en Rotter dam heeft hij eenige rijwielen ontvreemd en deze in Hillegom onder het opgeven van een valschen naam weder van de hand gedaan. In Heemstede stal hij een transportrywiel en deed dit weer voor een zacht prijsje van de hand. In samenwerking met een tweeden per soon, dien hij Jopie Slim noemde, had hjj een Insluiping in een hotel te Amsterdam gepleegd, en aldaar een gabardine regenjas, postzegels en wat geld gestolen. In de hoofdstad had hjj verder een radfofabriek aan de Haarlemmer houttuinen bezocht en daar allerlei materiaal gestolen, waaronder koper, tangetjes, hamers, boortjes, draad. Natuurlijk was alles wederom verkocht In Den Haag, c,had hij zijn schoon vader ernstig mishandeld, waarvoor de Haag- sche politie hem zocht Bij een kennis, waar hy een nacht had gelogeerd, was hij des mor gens vroeg, voordat de familie op was, vertrok ken. Uit dankbaarheid nam hij een portefeuille met geld en enkele kleedlngstukken mee. Uit een loods aan de Oeldersche Kade te Am sterdam stal hij een heerenrij wiel, eveneens een uit een garage aan den Amstel, van bouwwer ken te Amsterdam wist hij werktuigen te ont vreemden en nam tevens een paar waterlaarzen mede. Ook heeft hjj zich enkele keeren aan ver nieling schuldig gemaakt. Door het springen van den achterband te- Vrijdagavond op den nieuwen Rijksweg by Delft de 44-jarige 3. uit Den Haag van de duo-ztt- tlng van een motorrijwiel geslingerd. Hy kwam met het hoofd tegen een betonnen rand te recht en werd naar het gasthuis te Delft ver voerd. waar hy is overleden. De kleermaker van de Keizersgracht herV erwt» in den gearresteerde den man. die cm oude kranten had gevraagd. Uit het vorenstaande biykt, dat van de 44 mo torvoertuigen die voor het gevaarsein hadden moeten stoppen. 7 stuks of niet minder dan 16 pet. zich niet aan de opvallend gegeven waar schuwing stoorden. Hoewel hy de meeste van deze gevallen alleen opknapte, heeft hy toch in enkele hulp gehad van handlangers. Hun namen zyn thans ook bij de politie bekend, en een van ben, dien hy Jopie Slim noemt, zit reeds In de gevangenis voor een diefstal, waarvoor deze man onlangs te Haar lem werd gearresteerd. De beiers zUn thans ook bekend geworden, en zullen er dezer dagen wel meer van hoeren. De twee costuums van den kleermaker zyn reeds in het bezit van de po litie. De man aan wien de liedjeszanger de be- leenlngbriefjes had verkocht, kon Zaterdag middag worden opgespoord. Het bleek, dat deze geheel te goeder trouw de briefjes van hem bad gekocht, en daarna de costuums had ingelost. Te Zwanenburg by Halfweg zyn Zaterdag avond de 73-jarige heer Van der H. en zyn 3 "4-jarig dochtertje door gasvergiftiging om het leven gekomen. Toen tegen acht uur de vrouw thuis kwam, vond zy de woning aan de Dennenlaan geslo ten. Een buurman heeft toen met behulp van een beitel een der ramen opengeschoven. On- mlddeliyk. drong een sterke gaslucht naar buiten, welke het ergste deed vermoeden. Een maal binnengekomen, vond men den rfian en het kind bewusteloos op den grond liggen. Da delijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke verleend werd door de dokters M. Sepers uit Zwanenburg erf*F. Kuipers uit Halfweg. Met zuurstofapparaten hebben zy nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch hun pogin gen waren vergeefsch. De dood was by beiden reeds ingetreden. Het staat nog niet vast, hoe het gas zich heeft kunnen verspreiden. Het greotste deel der geroofde gouden siera den is terecht. M. heeft bekend de vrouw geslagen te heb ben, terwyi Van W. met de revolver gedreigd heeft. Het vuurwapen kon door de politie nog niet opgespoord worden. De daders worden Woensdag ter beschikking van den officier van justitie te Almelo gesteld. Het zich op de thuisreis bevindende post vliegtuig „Wielewaal" kon Zondag wegens mo torstoring niet uit Boedapest vertrekken. Post en passagiers zyn met het gewone lyntoestel, de Hop, naar Schiphol gebracht, waar het toe stel Zondagavond te zes uur is aangekomen. Op merkwaardige wijze is Zaterdagmid dag aan het bureau Raampoort te Amster dam egn geheels serie diefstallen tot klaar heid gebracht Een liedjeszanger’ zonder vaste woonplaats heeft daar tegenover inspecteur Visser van dit bureau, in een opwelling van berouw, een reeks van onge rechtigheden, die hy in zes maanden onge veer gepleegd heeft, bekend. Vrijdag heeft de politie te Tilburg een 33- jarigen liedjeszanger-aangehouden, wegens bet zingen op den openbaren weg, zonder vergun ning. By het verhoor bleek het den doenden Inspecteur aldaar een valschen naam opg^l merkte, heeft men hem'eens danig aan den tand gevoeld, waarop hy tenslotte met zijn waren naam voor den dag kwam. De TUburg- sche politie controleerde toen het politieblad, en ontdekte, dat de man door de Amsterdam- sche politie werd gezocht voor diefstal. Zater dagmorgen stelde men hem op transport naar de hoofdstad. Na het gebruik van den koffiemaaltyd heb ben zich Vrydagavond verglftigingsverschyn- selen voorgedaan bij dc familie V. te Delft. Vier personen werden plotseling onwel. By onderzoek is gebleken, dat de vergiftiging moet worden toegeschreven aan het gebruik van kaas. De politie heeft de overgebleven kaas, alsmede een party by den winkelier, by wien de kaas was gekocht, in beslag genomen. De toestand der patiënten is thans be vredigend. ten kregen alleen een papiertje, dat vrijwel ner gens recht op gaf. Het syndicaat werd ge|gld door een trustee, welke de ultgebreidste be voegdheden had en met eventueels winst alles kon doen wat haar goed dunkte. De participanten hadden alleen recht op 1,600 van de opbrengst van de stukken, wan neer het certificaat opgeheven werd, dus waar- schyniyk als de Belgische stukken alle waren uitgeloot. Maar wanneer was dat? Met 8t. Jut- temlswant dat kan nog tientallen jaren duren. Het publiek was het echter alleen maar om de win-kans van de Belgische stukken te doen. Op de reclame-biljetten wordt die win-kans dan ook hevig aangeprezen en dat was hoofd zaak voor het groote publiek. Wanneer er een trekking was geschied, verscheurden velen hun lootje, zonder zich om de verdere uitlotlng te bekommeren en kochten weer een nieuw stuk voor de volgende trekking. In verband met de vorige veroordeellngen van verdachte eischte mr. Hollander één maand hechtenis met verbeurd-verklarlng van de in beslag genomen stukken op deze zaak betrek king hebbend. De verdediger concludeerde in zyn pleidooi tot ontslag van rechtsvervolging. Mr. Fontein wees onmiddeliyk vonnis. Hy achtte het onwaarschynlyk. dat zeshonderd menschen zich zouden vereenlgen om de fluc tuaties van drie kleine stukjes op te vangen en meende daarom, dat bet den menschen alleen maar om de eventueele prijzen te doen was. DU nu, heeft verdachte wel gepoogd, juridisch weg te construeeren. maar hy is daar niet in ge slaagd. In verband met de vorige veroordeellngen van verdachte, legde de kantonrechter hem deze maal een hechtenisstraf van twee maanden op. Zaterdagmorgen is by de werkzaamheden aan den nieuwen weg Den Haag—Utrecht een ern stig ongeluk gebeurd. By het af tuigen van een elevator maakte men gebruik van een drijvend hyschtoestel By het hyschen van een drie ton wegend tandwiel viel het hyschtoestel om. waardoor de arbeider W. van Leeuwen uit Nootdorp van een hoogte van acht meter naar beneden viel. Hy kwam op een strak gespannen staaldraad terecht en viel daarna in het water. De man bleek een zware hersenschudding te hebben gekregen. Hy is naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht. Zondagmiddag te één uur is te Asrdenhout op den overgang van de trambaan Haarlem— Zandvoort. aan den mr. Enschedéweg, een per sonenauto, welke uit de richting Zandvoort- schelaan kwam, door* een van Zandvoort ko mende tram in de flank aangereden en ernstig vernield. Van de vier Inzittenden werd de ongeveer vyftig-jarige heer Wagner uit Rotterdam op genomen met een schedelbasisfractuur en een hersenschudding. Op weg naar het St. Elisa- bethzlekenhuis te Haarlem is hy overleden, zyn echtgenoote kreeg een zware hersenschud ding. In den loop van den avond is ook zy overledsn. De arrestant had in het begin van dit jaar by een kleermaker aan de Keizersgracht uit een gang twee heerencostuums ter gezamenlyke waarde van 150.ontvreemd. De 33-jarige gearresteerde had kans gezien beide pakken, toen hy zoogenaamd om oude kranten kwanj vragen, uit de gang weg te nemen. De kleer maker en enkele omwonenden konden echter een vry goed signalement aan de politie ver strekken. De man bleef niettemin onvindbaar. Thans bekende hy de costuums te hebben ge stolen en beide te hebban beleend. De beleen- briefjes had hy weer voor een kwartje per stuk aan iemand, die hy in eea café in de Wester- straat had leeren kennen, verkocht. Voor de pakken had hy aan de bank van leening acht gulden per stuk ontvangen. De Inspecteur kreeg het idee, dat de jongeman meer op zyn kerfstok had en begon op gemoedeiyken toon met hem te praten. De politie te Eindhoven heeft, in samenwer king met die te Helmond, Zaterdag te Helmond een drietal mannen gearresteerd, verdacht van betrokken te zyn by den roofoverval, vorige week gepleegd ten huize van de wed. Ten Vaatwerk in de buurtschap Stepelo. Het zyn J. M.. vroeger knecht op de boer- dgry van Ten Vaatwerk, M. 8., chauffeur, en H; van W., allen te Helmond woonachtig De aangehoudenen zyn Zaterdagavond per celwagen naar Haaksbergen overgebracht, waai de Haaksbergsche politie het verder onderzoek geleid heeft. Alle gearresteerden hebben kend. Zondagmiddag te half vier is te Alphen aan den Ryn vermoedelijk tengevolge van de glad heid van den weg. de motorrijder W uit Utrecht die zyn ongeveer 65-jarigen vader op de duo vervoerde, geslipt. Beiden kwWmen daardoor te vallen. De heer W. 8r„ die by omwonenden werd binnengebracht, bleek er zeer ernstig aan to» te zyn. Hy had vermoedeiyk een borstkast- fractuur opgeloopen. Nadat een medicus de eerste hulp had ver leend, is hy naar het Sint Anthoniusziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zijn zoon kwam er vrijwel zonder letsel af. Maandagmiddag omstreeks twee uur werd brand ontdekt in de heldecomplexen achter het landgoed „De Groote Meer” dat in de ge meente Ossendrecht ligt. ^et vuur bleek op Belgisch gebied te woeden in de nabyheld van het zg. Leeuwenbof en tip de om haar natuurschoon beroemde Calmpt- houtsche heide. x Van wege de gemeente Calmpthout wera on verwijld het blusschlngswerk ter hand geno men, doch vooralsnog bleef dit zonder resul taat. Door de groote droogte der laatste dagen en voortgejaagd door een vry sterken - wind, bewoog het vuur zich zoo snel voort, dat spoe dig een geweldige oppervlakte brandde. Op het eind van den middag stonden groote heldecomplexen en fraaie bosschen over een breedte van drie tot vier kilometer in brand. Het vuur bewoog zich steeds dieper België in, maar de brandweer van Ossendrqpht hield rich gereed om zoo noodig indien de wind mocht draaien terstond in te grypen, en het over slaan van den brand op Nederlandsen gebied te voorkomen. De grootte van de schade valt nog niet by benadering te schatten. Vborts bekwam de Siameesche heer Dar- maraksa eveneens een hersenschudding, kwam evenwel spoedig weer by kennis. De bestuurder van den auto werd slechte licht gewond en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren De tram, welke licht beschadigd werd haa ge- ruimen tyd vertraging. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan de' omstandigheid, dat de bestuurder niet met de situatie ter plaatse op de hoogte was By den overgang bevindt zich nameiyk een licht en belsignaal, dat in werking treedt, aoodra een tram nadert. Dit was ook thans, gebeurd, doch de automobilist schynt daarop geen ach: geslagen te hebben. In de Charitasstraat te Roosendaal is Zon dagmiddag omstreeks half zes een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waar by een persoor. ge dood en een ander licht gewond werd ruim 9-jarige zoon van P. van Os. wo- oe op Etteren te IJsselstein, is Vrijdagna- «*g in den IJssel verdronken, naby de hout- mT?/ W. Boer. De jongen zat te vlsschen .“buit, geladen met hout, en heeft doordat de hengel kwam vast te hetweiu k bigen aangewend dezen los te krijgen b nem noodlottig js geworden. Hy raakte ••ter en verdropv T aar aanleiding van het door de KT interpellatie van prof. Van Gelde- 1 v ren ontketende en ondanks de van zyde ,^eer bevredigend” genoemde uemorie van Antwoord der Regeerlng JI nke verhooging van het crediet voor wrgverruiming allerminst overbodig ge- «orden groote Kamerdebat over de werk- yxisheid, schrijft een niet onscherpzinnig osycholoog in het maandblad ,JJe R.K. giatspartU" over CollJn's eerste ant woord, dat hij nog niet in druk vóór zich beeft gehad, om. het volgende ïooala een dagblad reeds schreef, psycho- cJurtiiehiint de rede van den minister van Tfemeene Zaken geen meesterstuk te zyn Nu bevond hy zich wel in een JLrLre positie. Reeds heel wat streken ligt Tjg—eringskoers beter in de goede richting Sn eenige maanden terug; maar nu komt er “m»n<i die het stuur wat roekeloos wil door 7Lkken in denzelfden zin. waarin de kapi tein bet reeds draait. Is het dan niet begry- 2,‘ilit dst deze den tegendruk tegen dezen iiwreep u fOTSch uit vrees zich urtden «elf gekozen koers te laten dringen? colUn is ook een mensch; hy misschien meer dan^anderen is voor de ensceneering van een Vtmer-drama gevoelig. Wü denken aan den ouden .zegel van drieén waarmee onze ouders op school alle rekenstukken oplosten. Datgène, wat de Re- «eering in het afgeloopen jaar deed, staat L de toen heerschende werkloosheid, als hetgeen zi) van plan is te doen staat tot den rerergerden nood. Dien indruk hadden wy. Te voren en daarom hebben wy het vertrou wen gevraagd voor deze Regeerlng. Maar ook na de bekende Memorie van Antwoord on het ontwerp van de Werkfonds-credlet- oanvrage. Waardoor wy ons vertrouwen be- restigd zagen. Door de debats-positie schynt ColiJn zich te hebben laten wegschuiven uit deze krachtige stelling, welke het psycholo- gisch voor ons volk zoo goed zou hebben gedaan Dit «eggen wy niet uit party-poliUek. Aan beel het volk denken wy, dat bemoedigd nroet worden in zyn leed, dat met vertrouwen tijn Regeerlng moet volgen, om moreel over eind te blijven. Nu whren het betoog des ministers be ïnvloed door de poging van den interpellant. bet voor de toekomst uitgestippelde beleid als neg verre beneden de maat van het noodige voor te stellen, zoodat er nog een geweldige Khep bovenop zou moeten. Dan komt men In een orde vu cyfers, waarbij een Regeerlng wel moet schrikken En de minister liep in de val. Hjj ging daartegenover betoogen, dat wy een program, dat wy aanvatten, wel tien ja- ren moeten kunnen volhouden. Tien jaren En dat In een tijd, waarin het aspect der we reld iedere maand haast verandert: een tyd, waarin de Regeerlng zelf haar werkloosheids beleid in de spanne van één jaar grondig heeft moeten herzien wegens grondige ver andering in de wereld-economie. Nog een andere fout maakte, naar het schijnt, de heer Colyn. zyn beleid zou veel meer zichzelf geiyk gebleven zyn dan ver anderd. En dat tegen de feiten in. zyn beleid heeft, zie de Memorie van Antwoord, wél een kloeken keer genomen of, wil men den regel- van-drieta aanhouden, zich wél met een kloeken sprong gepteatst op een niveau zoo veel hooger dan dat van het eerste jaar van dit Kabinet, als de nood van dit tweede jsusz dien van het eerste regeeringsjaar te boven nat." f -pw it „meesterstuk” van een psycho- I 1 logische verklaring van de mlnis- ^'terieele psychologie van dr. Colijn en zijn regeerlng wekt meer bewondering door zijn handigheid dan dat het ons overtuigt. Zouden wij ons wèl er door moeten laten overtuigen, dan zouden wij tot de conclusie moeten komen, dat Co lijn zich in zyn rede wel wat al te kleln- wenschelijk getoond heeft tegenover het groote menscheiyke werkloosheidsleed, enkel en alleen omdat een soclaal-demo- craat hem wilde duwen in een richting, «elke hy ten slotte toch zal moeten in slaan, zy het dan ook misschien niet zóó ver als prof. Van Oelderen dat schynt te willen. Geen regeerlng en geen minister van Algemeene Zaken mag doof blijven voor stemmen uit de volksvertegenwoor diging, die wat nuttigs en goeds beweren of aanraden, onverschillig van welke tijde zy komen. Alleen maar tegenstrib belen, omdat men van een bepaalde tijde niet geduwd wenscht te worden en men straks uit eigen beweging wenscht gaan, kan misschien van zelfrespect getuigen op het achterbalcon van een overvolle tram, maar in een Kamerdebat in grooten styi over de nationale plaag der werkloosheid en haar bestrijding, waar het uitsluitend om de zaak zelve en niet om het sauveeren van de persoon lijke politieke ydelheid moet gaan, lykt °n* een dergeiyke handelwyze toch wel wat erg klein. Indien deze psychologischs verklaring over CoUjn’s rede juist is, kan het dan ook niet zyn, dat prof. Van Gelderen, stroefheid en stugheid van de regeerlng verwachtend, méér vroeg dan hij zelf in het bëlang der werkloozen verwacht te verkrijgen? Psychologie is een mooi vak, maar nogal speculatief en •d®» vol verrassende consequenties. Intusschen hopen wy van harte, dat net vertrouwen van den schrijver in ,J> «K. Staatsparty” niet beschaamd zal •orden en dat de regeerlng met zuiver Psychologisch Inzicht méér dan tot nu ioe rekening zal ga^n houden met de Psychologische gevaren van de werk- oosheid, die velen demoraliseert en tot vcrtwyfellng brengt en rijp maakt voor d*tremismen, welke eenmaal ons onaf- “nnkeiyk nationale volksbestaan, of minstens de daaraan verbonden vrijhe- en verworvenheden van allerlei aard. ernstige mate zouden kunnen gaan be- velgen. Colyn’s ondertusschen afgeko men.dupliek is echter niet byster ge- "“ht geweest om deze hoop te ver teriten Voor de derde maal moest Zaterdag voor den Haagschen kantonrechter wegens overtredlrw van de Loterywet terecht staan de ongeveer zestig-jarige E. M. H., directeur eener N. V. De eerste maal is hy veroordeeld tot een geldboete an 50.de tweede maal tot een geldboete van 3000.welke boete de rechtbank in hooger beroep in een hechtenisstraf van twee maanden veranderde. .Van dit vonnis heeft hy inmiddels cassatie aangeteekend. Thans legde de kantonrechter, mr. Fontein, hem 'weer een hechtenisstraf van twee maan den op. nadat de ambtenaar van het O. M. mr. F. Hollander, één maand had gevorderd Dezen keer- was verdachte als volgt te wer* gegaan. Opgericht was een syndicaat „Holland— België”, waarin zeshonderd personen konden partlclpeeren voor 1.per stuk. Voor die 600.schafte het syndicaat zich voor 1000 francs Belgische premieloten aan en een Ne derlandsche Staatsobligatie ter waarde van ƒ500.De participanten kregen nu recht op 1/600 deel van de winst, welke dit syndicaat zou maken en die winst bestond wel voorna- meiyk uit pryzen, welke op die premie-loten zouden vallen. Pas wanneer het syndicaat op geheven zou worden, zou ieder participant zyn deel krygen. Dit nu werd in strijd met de Loterywet ge acht, daar biykbaar de participanten alleen recht kregen op de win-kans der Belgische pre mie-loten, de stukken bleven eigendom van het syndicaat terwyi de bewyaen van deel neming als certificaten in den zin der LoteriJ- wet werden beschouwd der Nederlandsche spoorwegen De by een onbewaakten overweg te Steenwyk geplaatste automatische waarschuwingsinstalla- tie werd op 29 December 1936 in dienst gesteld en is sedert dien onafgebroken zonder storing in bedrijf geweest. Derhalve mag worden aange nomen, dat het wegverkeer thans alleszins be kend is met het tweeledig doel dezer installatie, te weten het opvallend aanduiden van de nade ring van den overweg (door middel van een wit lichtsein met 45 flikkeringen per minuut) en vooral het aangeven of een trein nadert (door verandering van het witte licht in rood licht met 90 flikkeringen per minuut gepaard met een ge- luidseln). Het kwam ons belangwekkend voor om nog maals te doen nagaan, hoe het snelverkeer op den weg thans op die seinen reageert. De waarneming werd gehouden op drie ach tereenvolgende dagen gedurende het geheele etmaal, waarby werd aangeteekend: a. hoeveel motorvoertuigen stopten, wanneer het roede flikkerlicht de aankomst van een trein aankondigde b. hoeveel motorvoertuigen zich aan dit ge vaarsein niet stoorden en doorreden. Het resultaat van de waarneming was zeer te leurstellend, te weten; Pyaaoa Sak Makt korte te^ tly .aatea, teiagt vcrltcktiaq aa era

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15