wu VERGETEN SNEL I Mn WIL Vestigingsver bod I Bom treft de „Parklaan” I I I F' Kerkelijk leven r” WOENSDAG* 8 JUNI 1938 Jubileum van de I.K.P. Kort daarop ie *ii overleden lucht. INBREKERS AANGEHOUDEN R.K. Overheids personeel Automobielbedrijf Pastoor W. van 74-jarige dame overleden Adrichem OPTICIENS PROTESTEEREN Adres aan Minister en Kamerleden PASTOOR M. VAN GIJLSWIJK HET DRAMA TE HUIZUM Benoemd tot prior te Nijmegen Ook de vrouw overleden Klein incident Vergadering van St. Paulus te Scheveningen De geneeskundige factor is by het reddingswerk van overwegende beteekenis Man, vrouw en tien kinderen naar het ziekenhuis Vergiftigings geval te Delft Maandagavond van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien Plannen tot aanbieding van een eigen huis Zij hadden Zeist onveilig gemaakt MCR. P. GIOBBE OP DE TERUGREIS H. M. sloeg van het bordes van het stadhuis af den historischen optocht gade MISSTAP MET DOODELIJK GEVOLG OPENLUCHTTHEATER OISTERWIJK NOBEL 8 CT -.1 m| Tijdel ijk afgekondigd voor kruideniers-, automobiel en garagebedrijf MEISJE KRIJGT SCHOMMEL TEGEN DEN SLAAP De eerste machinist van dit Neder- landsche schip bij luchtbom bardement gewond Koninklijk bezoek aan Bergen op Zoom Lunch van den minister van Sociale Zaken t 6 'uid in f het «x» Ook Mgt, De Apostolische Internuntius te Den Haag, nieuw Er la een indeeling gemaakt Tan 15 groepen kruidenlersartikelenhet ii)n de volgende: De redder moet ook 'n ontwikkeld drank bestrijder zijn en daarom is het goed, dat de Dr. Ariënsvereenlging rust op de ge organiseerde drankbestrijding. Bj) het Noorderbad te Zandvoort beeft steh Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor rijf een droevig ongeluk voorgedaan. wa verklaren, dat zij indertijd hun bloed vogteb vergoten hebben? De as Rome Berlijn is blank gepoetst als de felle kling ran een dreigend Damocles-zwaard, maar la bet neer dan een politiek instrument, dat evengoed eens ongebruikt in het tuighuis der hutorie kan opgeborgen worden als dat het Ml «Orden aangewend voor het guillotinee- itn van, ja van wié: de democratieën of de autoritaire staten zelf? Duitschers en Latij nen mogen momenteel gemeenschappelijke belangen hebben, innerlijk blijven zü elkan der vreemd evenals hun opzichtig wederkee- rige vriendschap vertoonende leiders. De as Het H.B. deed mededeellng van een schrij ven van den minister van Sociale Zaken, waarin deae uiting gaf aan zijn voornemen om uniformiteit te brengen in de steunrege ling van werkloos Overheidspersoneel. Hierna 1 van Intern heer Van Lieshout benoemd, terwijl de heer Nijhoff benoemd werd tot commissaris van de Volkskrant. verricht worden of wel handel In onderdeelen, accessoires of banden plaats vindt, zal het be- leder. die tenminste vier van deze groepen ar tikelen ten verkoop aan het publiek in voorraad heeft, of aan het publiek verkoopt, wordt be schouwd kruidenier te zijn. vruchtenmoes, vruchtensorbet, Onze Romeinsche correspondent seint onsd.d. 7 Juni: Z.H. Exc. Mgr. Paolo Oiobbe. is heden uit Rome naar Nederland vertrokken. Da» Thans is, naar wij vernemen, ook het derde slachtoffer van het huwelijksdrama te Huizum. de vrouw van H„ in het «iekenhuis aan haar wouden bezweken. Bij het vertrek van HM. de Koningin van bot stadhuis hoeft zich oen klein incident BATAVIA, 7 Juni (Aneta) In besloten ver gaderingen heeft de I. K. F. onderwerpen be handeld als de algemeene richtlijnen voor de vereenlging en het Volksraadsprogram voor de komende Jaren. Tevens werd er de lijst voor Volksraadscandidaten vastgesteld. Het hoofd bestuur werd bü acclamatie herkooen. Vervolgens hield Mag. dr. 8. Stokman OJM. een inleiding over „De Katholieke arbeidersbe weging en de geestelijke stroomlngen van desen tijd.” Dinsdag hield de Dr. Ariënsvereenlging Hotel Noord-Brabant te Utrecht haar acht tiende jaarvergadering. w Vee- Om Or* voorgedaan. Toen de Koningin ia de deur van bot stadhuis verscheen, stonden de toe schouwers op de tribune aan den overkant allen tegelijk op. hetgeen blijkbaar voor de houten stellage teveel was: met een luiden plof zakte de tribune over de geheele lengte in. Dit verbod geldt voor den tijd van ten hoogste één Jaar. Daarna doch eventueel eerder zullen de vestiglngaelachen worden afgekondlgd en dan zal men voor het vestigen van een in richting de vergunning behoeven van de Kamer van Koophandel. Wat het automobiel- en garagebedrijf betreft: uit den aard der zaak kon dé omschrijving van dit gemengde bedrijf eenvoudiger zijn. De om schrijving geeft duidelijk aan. welke bedrijven thans onder de vestigingswet vallen, een ver huurbedrijf. alsmede een stallingabedrüf vallen niet hieronder, evenmin de beazine-pompsta- tlons voor zoover deze geen reparatie-werk- zaamheden verrichten. Zoodra evenwel als be- Na de plechtigheid namen de Koningin en Haar gevolg en de autoriteiten op het bordes van het stadhuis plaats om vandaar den histo rischen optocht voorbij te zien trekken. De optocht, waarvoor men aanvankelijk de advie sen had Ingeroepen van den inmiddels over leden Antwerpse hen beeldhouwer Jules Baetes, en dien verder de kunstenaars Frans Proost en L. Ivo ontworpen hebben, bood een Interessant kijkspel. Ds „Parklaan” is in 1831 gebouwd en beeft een inhoud van 38de bruto reg.ton en een laadvermogen van 2481 netto reg.ton. Het be hoort aan het scheepvaartkundig bureau F. W. Ulttenbogaart te Rotterdam, aan welke ree- derij ook de eenigen tijd geleden in de Spaan- sche wateren getorpedeerde „Hannah" behoorde. In November van het vorige jaar monster, de de bemanning van de „Parklaan" voor het laatst te Rotterdam. Sedertdien werd te Ant werpen opnieuw gemonsterd. Gezagvoerder van het schip is kapitein Martlnus de Boer, die de reederü van het gebeurde in kennis he-ft ge steld. verschillende agendapunten behandeld, waarbij zich een uitvoerige discussie ontspon. Werd de Vestigingswet Kleinbedrijf 1#37 achtereenvolgens toegepast op het slagers- bedrijf. het bakkersbedrijf. de schoen bedrij ven en den kantoorboekhandel, thans is een tijdelijk vestigingsverbod afgekondlgd voor het kruldenlersbedrUf, alsmede voor het automobiel- en garagebedrijf. Het is dus thans verboden zonder vergunning van den minister van Economische Zaken dsae be drijven te vestigen. Bfj het lachtbombardement, dat vte«- teigen van de Inchtmacht van Franee Maandagavond wederom boven Barcelona hebben uitgevoerd, ie bet Noderiandaehe stoomschip „Parklaan”. ait Rotterdam, dat in de haven van Barcelona ligt, door een bom getroffen. De eerste machinist word snode nig gewend, dat hü naar een riehen- kato moest werden evergebracht. Het aebip De minister van Sociale Zaken, prof mr. Romme, heeft Dinsdagmiddag aan de 'leden van de Interdepartementale commissie voor het Werkfonds een lunch aangeboden in hotel De Oude Doelen te Den Haag. Het was Dinsdag een hoogtepunt van de Markleiaatafeesten, weHte sinds Zaterdag in Bergen op Zoom woeden gevierd. H. M. de Koningin heeft door een btmsk aan de stad ter bijwoning van een gedeelte der femten en wel van den groeten histortochen optocht, van Haar hooge belangstelling doen blijken. H. M. sprak als volgt: Ik acht Mij gelukkig eenige oogenblikken in Bergen op Zoom en in het Markiezaat te ver toeven, dat door zulke oude en hechte banden aan Mijn stamhuis verbonden is en tevens de gelegenheid te hebben, persoonlijk deae ge meente geluk te wenschen met de herdenking, welke zjj thans viert. Met trots mag de Bergsche bevolking op het verleden terugzien, daar zij meer dan eens een bolwerk bleek voor de vrijheid en de onafhpsi- kelijkheld van ons vaderland. U dankend, mijnheer de burgemeester, voor de woorden, welke u namens den gemeenteraad en namens de bevolking van Bergen op Zoom tot Mij heeft gericht, stel Ik er prijs op, uiting te geven aan Mijn erkentelijkheid voor de on dubbelzinnige wijze, waarop deze stad heden van haar trouw en aanhankelijkheid jegens Mij heeft doen blijken. Terugziende op de eeuwen, die verloopen zijn sedert de stichting dezer stad, een tijdperk, dat voor haar vele veranderingen ook op economisch gebied bracht, is het Mijn oprechte wensch, dat in de toekomst voorspoed en welvaart voor haar zjj weggelegd. Pastoor W. L. van Adrichem van de St Ja cobus parochie aan de Parkstraat te Den Haag, wiens gezondheidstoestand het laatste jaar wankelend was. is op den avond van den Twee den Pinksterdag van de H H. Sacramenten der Stervenden voorzien. <1J prat vandaag ons nog uitermate VV belangrijk leek, blijkt morgen reeds importante meer om overmorgen dt ons geheugen en uit de ons dan beslag nemende werkelijkheid te zijn Van één kant to dat gelukkig, hoe sou de moderne bewustlevende b bet kunnen verdragen, wanneer de opeenvolgende spanningen. pMt opstapelden ut ven» “Ogenblik gmonen De >- Naar wij vernemen to de Zeereerw. pater M. van oyiswijk OP., sedert Juni 1937 pastoor van de St. Dominicuskerk te Utrecht benoemd tot prior van bet Dominicanenklooster aan de Broerestraat te Nijmegen. Rome—Berlijn to een momenteele realiteit waarmee rekening moet woeden gehouden, maar hoelang zal Mi dat blijven? Ta Delft is wederom een verglftigingsgeval voorgekomen. Een gezin, wonende aan het Begijnhof, werd Tweeden Pinksterdag na het eten van een restje bestaande uit aardappels en bloemkool plotseling ernstig onwel. Man. vrouw en tien kinderen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hun toe stand was vanochtend redelijk. De rest van het eten heeft de poHtie in be slag genomen en voor onderzoek opgezonden. Pater Stokman ving zijn rede aan met een verwijzing naar de verwarring der denkbeelden en instellingen in deze tijden. Tegenover deze verwarring, deae gevaarlijke geestelijke stroo- mingen, moet ook door de katholieke arbeiders stelling genomen worden. Door de stroomlng van liberalisme en individualisme werden de ge- zagsnormen ondermjjnd. terwijl het socialisme en communisme de gevaren voor de persoon lijke vrijheid ten sterkste deden toenemen. Ook door het principe wan de dictatuur werd de verwarring der geesten verergerd. Door de verheerlijking van de Staatsalmacht en de mythe van het nationale wezen wordt de ideo logie eener christelijke samenleving volledig In gevaar gebracht. Uitvoerig zette spr. de bezwaren uiteen, die tegen al deze stroomlngen zijn in te brengen. De fouten die zij in zich bevatten maken den mensch tot een dienaar van vreemde belangen, die hem geestelijk te gronde richten. Met een uitspraak van den Paus uit de ency cliek Q.A. besloot Mag. Stokman zijn rede. De vergadering werd hierna gesloten. Nadat de afgevaardigden zich met het hoofd bestuur hadden vereenigd aan het middagmaal, werd des avonds een rondrit gemaakt door een groot deel van Den Haag en Scheveningen. Vóór den aanvang van de hedenmorgen te houden bijeenkomst, zal door het congres de onthulling worden bijgewoond van een gedenk- teeken op het graf van den overleden bonds voorzitter. L. F. Guit, op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te ’s Gravenhage. De Alg. Ned. Bond van Opticiens, de Bond van Opticiens en de Ned. R.K. Bond van Hor logemakers en handelaren in goud, zilver en optiek ..Sylvester" hebben een adres gezonden aan den minister van Sociale Zaken en aan de leden der Staten-Generaal, waarin met kracht wordt geprotesteerd tegen de strekking van het wetsontwerp tegen het refractlonneeren. Betreurd wordt, dat bij de voorbereiding van dit wetsontwerp uitsluitend twee bestuursleden van het Genootschap tot bevordering der we tenschappelijke optiek zijn gehoord, met voor bijgaan van andere bestaande optlclensorgani- satles. voorts tegen bet broodeloos maken van een groep van refractionneerende opticiens, omdat deze bij aanneming van bet wetsont werp zeker niet op de medewerking en den steun van de oogartsen behoeven te rekenen. king vallen. Werkzaamheden aan auto's die in eigendom toebehooren aan of in gebruik zijn bü dengene, die de werkzaamheden verricht, vallen bulten deze beschikking. Het oude stadje aan de Schelde leverde in verband met dit koninklijk bezoek een nog kleu riger aanblik op dan de voorafgaande dagen. De straten droegen een feesttooi van vlaggen doek in vele kleuren, waarin naast het rood- wlt-blauw en oranje het rood en wit der stads kleuren domineerden. Het prachtige zomerweer zette het feest vooral op dezen dag nog meer luister bü. Een voorstel van den heer Kerstens tot aan bieding aan de partü van een eigen I K.P -Huls bü het 25-jarig bestaan, werd aangenomen; hiervoor is reeds 2500.bijeen. granen, graanderivaten of zetmeelproducten gedroogde pel vruchten; gedroogde zuidvruchten; suiker of stropen; oliën of vetten van plantaardlgen oorsprong of margarine; koffie, thee en cacaopoeder; chocolade, biscuits, koek of beschuit; keukenzout; groentenconserven Jams, limonades of vruchtenconserven; zuivelproducten of eieren; zwak alcoholische dranken; vleesch waren; wasch-, reinigings-, toilet-, of poetsartikelen. Juni, des avonds, vereenigden zich de deelnemers aan een feestelüken maaltijd, waar- bü ook de vertegenwoordigers van de R. K. Staatspartij, de heeren Teulings en Van Poll, aanzaten. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. ■w Tr vr U willen deae intelligente, maar uiteraard subjectieve psychologische y diagnose niet meer waarde toeken nen dan haar toekomt, doch Indien zü juist zou zijn, zou zjj mede een verklaring ervan geven, boe Mussolini door den Anschluss overrompeld en onaangenaam verrast kon worden. Dultochland en Italië hebben vroeger ook al eens een bondgenoot schap gehad, en men zal goed doen zich voor oogen te houden, hoe het met dat bondge nootschap gegaan is, toen bet niet meer op schoons woorden maar op harde daden aan kwam. Succes en mislukking wisselen elkan der af in dit leven, ook in dat van hen, die zich de allergrootsten wanen. Wat werd er van een Napoleon, wat zal er van een Führer, een Duoe worden? Waarom zal het met Tsjecho-SJoatoküe als met Oostenrijk gaan en waarom zou het niet kunnen gaan als met Polen en zijn Corridor? Zeker, de kruik gaat zoo lang te water, tot zjj breekt, en de kruik van den vrede in de felle bran ding van onzen tüd is deerlük gebarsten, maar niettemin is het heilzaam toch dingen te herinneren, welke al te ras vergeten wor ks wereldoorlog thans in het openbaar dur- den. en zich Vr nuchter op te bezinnen dat gelük de Griekzche wüsgeer Heraclltes bet for muleerde: „Alles stroomt” d.wx. alles in den tüd voorbijgaat. Alleen de eeuwigheid blijft onveranderlük en onwrikbaar en aangezien dkAr onze eindbestemming ligt, behoeven wü ons niet uit ons innerlük evenwicht te laten stooten door welke gebeurtenissen en schok ken, door welke kwellingen en spanningen in de wereld om ons heen dan ook. Alleen met dit diepe inzicht zullen wü in staat zün het snelle leven op de precieze «harde te schat ten en snel mede te leven zonder over ons innerlük maximaal toerental en dientenge volge defect te geraken. Waaiervormig tegen een heuvelhelling tusschen groene sparren en bloeiende beuken, in de alom bekende Gemullehoeken te Otster- wük. het prachtige openluchttheater. Hier zal in de maanden Juli en Augustus, op nader te bepalen data, het klassieke werk „Pllatus” van Monseigneur Frencken worden^ opgevoerd. Dit stuk is vooral gekozen om zün actuali teit. Immers het geheele spel drijft op de hoofd gedachte: de macht der waarheid overwint zelfs in den dood de menschelüke macht en het ruw geweld, dat op de leugen berust. Men kan hier in zien den strüd tusschen christendom en bet moderne heidendom, den strüd tusschen waar heid en leugen. De Ghesellen van den Spel?, die reeds heinde en ver zoo*n reputatie genie ten, zullen ook dit jaar de vertolkers zün van dit boeiende spel. Charles Eück zal wederom de noodige décors verzorgen, terwül het geheel onder leiding van Vincent Berghegge staat, den pionier van de openluchtspelen in het lar;d en die op dit gebied een büzondere reputatie geniet. Verdere inlichtingen verstrekt gaarne het gemeentebestuur. Het zestien- Jarige meisje W. Mulder uit Haarlem kreeg bü bet spelen een schommel tegen den slaap. Zü sloeg bewusteloos tegen den grond. Twee doktoren verleenden onmiddellük hulp en lieten de getroffene het Noorderbad bin nendragen, waar zü in den loop van den avond is overleden leven snel en wü vergeten snel. Wst In verband hiermede herdenkt spr den heer Paulus Dieges, die steeds naar een innige sa- menwerking heeft gestreefd. Ten slotte verwelkomde de voorzitter den heer Van Mareveld, inspecteur van de Volksge zondheid. die als vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken aanwezig was en de vertegenwoordigers van bet Reizend Drankweer- inuseum, de Christelüke Geheelonthoudersver- eenlglngen en het Kruisverbond. Volgens het jaarverslag van pater Patriclus OM.Cap namen de werkzaamheden van het Centraal Bureau en van het bestuur steeds meer toe. Het aantal adviezen en pa tiënten ateeg, «rat niet wil zeggen, dat drankmisbruik grooter is geworden. Er zün nu 17 afdeellngen en M correspon dentschappen. Het aantal verpleegdagen voor manneiüke patiënten in Schönderlen bü Roermond was 2874 (in 1936 2355, in 1935 1627). Voor vrouwen, die verpleegd worden in Zwol le, 31 verpleegdagen. Door het Centraal Bureau werden 49 advie zen verstrekt (In 1936 36. in 1935 29). Genezing of verbetering werd bü 2/3 deel of 66 pet. verkregen, wat over een totaal-aantal van büna 1000 behandelde alcohol-slachtoffers alet gering to. In 1937 strekte de zorg van de vereenlging zich over 600 personen uit. De middagvergadering was geheel gewyd aan het bespreken van de propaganda. Uitvoerig werd uiteengezet met welke midde len een interessante propaganda-avond in ver- schllleude plaatsen georganiseerd kan worden. Daarvoor wordt materiaal beschikbaar ge steld, dat men ook thans had tentoongesteld, terwül tevens de film „Gevangene 33” vertoond werd. Bulten konden de afgevaardigden den propa- ganda-auto met geluidsinstallatie bezichtigen, die ook goede diensten aan de afdeellngen kan bewüaen. Voor de eerste mul werd de Jaarvergadering geleid door den heer H. A. J. H. Spoorenberg, directeur van den G.G. en GJ>. te Eindhoven, die daarin aanleiding vond enkele algemeene opmerkingen over bet reddingswerk te maken. De geneeskundige factor is daarbü van over wegende beteekenis Spr. beslet bet werk van de Dr. Ariënsvereenlging büna uitsluitend als van medischen aard, wat niets afdoet aan het sociaal en charitatief karakter. Alcoholisme is als een volksziekte te beachouweb. Een der kenmerken van een volksziekte to, dat de geheele maatschappij de naoeelen van de ua- wezigheid dezeé ziekte ondervindt. De geheele maatachappü kan echter ook meewerken aan de bestrijding. In sommige omstandigheden wordt de geneeskundige medewerker niet veretacht. Dan zün niet-geneeskundlge redders voldoende, die over veel tact, medeleven en een godsdien stig overwicht moeten beschikken. y-a üaonder interessant in dit verband to, l-< «rat Henri Massto in de .JtoUt Puristen schreef over de indrukken, die hü op deed tijdens het grandioos opgemaakte sta- tlebeaoek van Adolf Hitler aan Italië. De schrijver werd gewaar, dat zoodra de Führer rerscheen de volkavreugde voor een stomme verbazing plaats maakte. De menigte keek hem ontzet aan, niet begrijpend, wat van hem een meester maakte. Tevergeefs onder vroeg ze den ledigen, afwezigen blik, dien de Dultache Caesar op haar richtte zonder haar te zien. Voor deze Latünen moet de lei der een brein, een wu zün, toelke het volk tot grootheid brengt. Zü begrepen den Dult- schen chef niet, opgestuwd door de myste rieuze krachten van heel «en ras, die zich volgens zün eigen zeggen met de zekerheid van een slaapwandelaar een weg baande naar een tot volkssouverelniteit geprocla meerde alleenheerschappü. En zooato de menigte door den Führer van de wüs werd gebracht, zoo scheen hü niet bü machte haar te bereiken. Men zag aan de onbewogenheid van zün trekken, dat er van deze Itallaan- sche menigte geen Invloed op hem uitging, Juist omdat MJ geen massa to. De mysttoche intuïtie, die de vtolonnalr heeft van mede te werken aan de harmonie van de krachten der wereld door de elementaire kwaliteiten van Duitschland tot nieuw leven te wekken, deae Messtoansche droom steunde hem geenszins in de Romeinsche betooglngen. En Massto komt tot de conclusie, dat de tegenstellingen tusschen beide stelsels scherp aan den dag zün getreden en de leiders geen zielsverwantschap bezitten. Er wordt zooveel mogelük rekening gehouden met de praktük. Zoo zal volgens deze regeling de groenteboer, die zich wil vestigen, vrü zün in den verkoop van groentenconserven. jams, limonades en vruchtenconserven en zwak alcoholische dran ken. Wenscht hü daarna echter nog artikelen uit een vierde groep te verknopen, b.v. uit de groep „oliën en vetten van plantaardlgen oor sprong" of wel gedroogde zuidvruchten, dan is hü volgens deze beschikking kruidenier en moet een vergunning van den minister van Econo mische Zaken aanvragen. Hieronder volgt thans een opsomming van een aantal bekende artikelen, gerangachlkt in de groep waarin zü beboeren: granen: tarwe, gerst, haver, boekweit, rijst, mals, kippen- en kulkensvoer. Graanderivaten: meel, ongebuild meel of vol meel. griesmeel, bloem of gebuild meel, vlokken, boekwelt-grauzrmeel, gemengd meel, gemoute bloem, gedextrineerd meel, gedextrineerde bloem, geprepareerde bloem, puddingpoeder, sauspoe der, vla-poeder. banketbakkerspoeder, paneer meel. bakmeel of zelfrijzend bakmeel, macaroni, vermicelli, nouilles, spaghetti en andere over eenkomstige Italiaansche algemeene gebruike- lüke benamingen. Zetmeelproductenmals-zetmeel of maïzena, aardappelzetmeel of aardappelmeel, maranta- zetmeel of arrowroot, manlhotzetmeel tapioca - zetmeel of taptoca-meel), cassavezetmeel of eas- sbvemeel). sago of palmsago tapioca of tapioca- grlesmëel, puddingpoeder, sauspoeder, vlapoe- der, banketbakkerspoeder. Gedroogde pel vruchten: bruine boonen, witte boonen, kievitaboonen, groene erwten, grauwe erwten, capucüners, linzen, spliterwten. Suiker en stropen: kandü. witte suiker, bas terd suiker, kandüstroop, suikerstroop, huto- houdstroop. keukenstroop. Koffie: ongebrande koffie, gebrande koffie met suiker gebrande koffie, gemalen- koffie of grutokoffie, koffie-extract, peekoffie, chichorel, eikelkoffie, moutkoffle. koffiestroop, koffteeur- rogast, of namaakkoffle. Specerijen: witte en zwarte peper, kaneel, kruidnagelen, nootmuskaat, piment, foelie, sa- fraan. vanille, mosterd, spaansche peper, ven kel. laurier. Jams.limonades en vruchtenconserven: vruch tenjam. vruchtenmarmelade, marmelade huto- houdjam of hulshoudmanneiade. vruchtengelei, huishoudgeld, vruchten op water, vruchten op sap. bowl, gearomatiseerde vruchten op water, gearomatiseerde vruchten op sap, vruchtensap, zoete most of most, vruchtensaus, vruchtenst roop. appelslroop. rinse appelstroop, perensiroop, vruchtenpulp. vruchtenpuree, TTUchtenllmonadesiroop of vruchtenllmonade. namaakgelei ot namaakap- pelslroop, siroop, puddlngsaus, limonadesiroop, llmonettesiroop. alcoholvrije likeur, limonade gazeuse. poeder ter bereiding van namaakgelei, rabarberjam. ontbütgember of chocolade-pasta. Zuivelproducten: boter, gecondenseerde melk, melkpoeder, kaas. Zwak alcoholische dranken: wün. bier, vruch- ♦•nwün, Wasch-, reinigings-, tollet- en poetsartikelen: seep en zeepproducten. bleekpoeder. schuurpoe der, soda, schoencrëme. was, poetsextracten. Eieren: kippen- en eendeneieren. Te Zeist werd dezer dagen in denzelfden nacht ingebroken te Huis ter Heide, waar de daders werden gestoord en aan het Broederplein, «raar de familie M. tüdelük afwezig was. In alle vertrekken werd de boel overhoop ge haald, waarbü het zilver onaangeroerd bleef, doch geld en gouden sieraden voor een waarde van ongeveer f 300 werden meegenomen. Als daders zün thans aangehouden twee ge broeders van L. uit Leiden en een man uit Utrecht Zü hebben een volledige bekentente afgelegd. De gouden sieraden zün waanchünlük In Leiden nog te achterhalen. Het was ten vreemd gezicht de schuin om hooggaande menschenrüen plotseling in de diepte te sten verdwünen, doch het incident had op het eerste gezicht geen enkelen invloed op de aandacht van de menigte, want onmlddellük na den plof zag men de meruchen, die op de tribune hun plaatsen hadden, weer even druk «ruiven en Juichen als kort te voren. Bü nadere beschouwing bleek het echter, dat er toch hier en daar een enkeling niet geheel zonder schram men was af gekomen: de transportkolonne van het Roode Kruis had een tiental voetkwetsuren te behandelen. Vijf gewonden, wier toestand zich aanvankelük ernstiger liet aanzien, zün in het gasthuis ondersocht. Van deze rijf bleken er twee een beenbreuk te hebben opgeloopen. Allen konden evenwel naar huls gaan. De oorzaak van de instorting schünt in zeke ren zin te wüten te zün aan het enthousiasme van het publiek, dat achter de tribune stond, en dat zich van eenige kruislatten had meester gemaakt, teneinde een eigen stellage op te bouwen. De hechte constructie van de tribune schünt hierdoor zoo te zün ondennünd. dat het geheele geval als een harmonica In elkander zakte. Te kwart voor vüf verliet H. M. de feest vierende stad, na eerst de troepen van het garnizoen te hebben geïnspecteerd. ntsdUiiiuiiiu werd in een der zalen van t kurtiaus te Scheveningen in tegenwoordigheid N0 «en groot santal leden en afgevaardigden Nb ëen bond het tweedaagsch congres van den Bond van R.K. Overheidspersoneel St ï*ul«« geopend. De voorzitter, de heer H. A. Vulink, heeft, fcort begroetingswoord namens de Haag- lf<,eeUn6- de openingsrede gehouden. Ml allereerst het ontslapen bestuurslid den bond, den heer L. F. Guit, herdacht «vervolgens een overzicht gaf van de gebeur- ’elke zich in de afgeloopen twee Ja- m den bond voordeden. Spr. wees voorts op “'ontwikkeling der tüdsomstandlgheden, die m sociaal als politiek opzicht de positie «odsleden sterk blüven beïnvloeden. de opvattingen der regeering ten aanzien 2“ Joonsverhoogingen heeft de bond zich kunnen vereenigen en hü kon de meening de» noodzakelük blüven, niet prijs geven. De 74-Jarige mej. A. J. Petersen, te Rotter dam, to op de eerste verdieping van haai wo ning misgestapt en gestruikeld, waardoor zü van een ongeveer vier meter hooge trap U ge- slagen. Zü kwam terecht op een steenen vloer. dr„f herstellings- of onderhoudswerkzaamheden Met eea schedelbaslsfractuur la de bejaarde - - - vrouw in zorgwekkenden toestand per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het 8t. f ond“ betreffende mlnlsterleele beschik- Franclscus Gasthuis vervoerd, waar zü later aan de bekomen kwetsuren is overleden. Tegen de middaguren werd het voortdurend levendiger in de gemeente. De drukte concen treerde zich in hoofdzaak bü het station en langs de route, welke H. M de Koningin bü Haar rondrit door de stad zou volgen. Met een extra-trein to H. M. te 14.25 uur aangekomen. Onmlddellük na aankomst op het station beeft de burgemeester, mr. dn. P. A. F. Blom, H. M. begroet. Hierbü was ook tegen woordig de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant. jhr. mr. dr. A. B. G. M van Rücke- vorsel Op het stationsplein stond een eere-compag- nle van het garnizoen met vaandels en muziek opgesteld. Direct na aankomst maakte de Koningin een korten rondrit door de versierde stad met als eindpunt het gerestaureerde stadhuis, waar het gemeentebestuur H. M. officieel begroette. De burgemeester kracht H. M. eerbiedig dank namens de gansche Bergsche burgerü voor de eer van Haar bezoek aan de aloude stad aan de Schelde en wees er uitvoerig op, dat Bergen op Zoom een oude Oranjestad is. H. M. de Koningin beantwoordde de rede van den burgemeester. Mn het werkloosheidsprobleem wüdde <jlrhteen uitvoerige beschouwing. Na de aan- kevestlgd te hebben op verschillende punten, die voor verbetering in aan- ^«6 komen, besloot de heer Vulink zün «nnar 1 krachtige aansporing tot hechte ■“•““«uiting ran het R.K. Overheidsperso- “«1 binnen den bond. bwrf-fc7*r’chiDende mededeelingen van bet b0öd-Ze8tuur w«rd de behandeling van het over de periode van 1 Mei 1936— “•ceinber 1937, hetwelk in druk verschenen de gesteld. werd h*1 ver«ta8 van den pen- uitgebracht en verschillende pun- fchulshoudelüken aard afgehandeld. ken van *en gemeenschappelü- ïoort®a*itijd werd het congres des middags morgenvergadering woonde nog «n duTteI^ke “dvlseur. pastoor J. O. Jan- het congres met een kort persoonlük ’T* toesprak. «Mdagvergaderinx werd evenals de och- hMnOn“t bügewoond door den voorzitter W V" het Eerste Kamerlid A. C.de heer BUiemen. namens den R-K. Oen- v«n dJ/ÏÏ*1 Tan °verheidsPersoneel en den heer Have, vanwege den Chr. Bond van Per- ta Publieken Dienst. gesalarieerd bestuurslid werd de indrukken, gevoelens, schokken zich in zün -1 en zich daar handhaafden •Ifde intensiteit, waarmede zü op bet “1 werden ondergaan of waar- aenu«en zouden het afleggen de toekenhulzen en sanatoria zouden een twekkriKie hoogconjunctuur beleven, ge- Jt-H wmntoste, dat er genoeg normale en e^néchtlge medici en verplegers met een „Stenen vuurvsst zenuwstelsel beschikbaar om de in het tempo van onzen tüd om hun psychisch maximale toerental ge- menschheid te cureeren. Een nadeel nn bet snelle vergeten is, dat wü telkens weer geneigd zün de nieuw op ons aanstor- gewaarwordingen en gebeurtenissen B hun beteekenis te overschatten en ze een ,meld«chokkend belang toe te kennen, ter- ojjl atj streks niet meer dan van zeer voor- Oljgaanden aard zullen blijken te zün, zoodat sq dan «Mf aooveetote maal tot de ont dekking sulfen komen, dat wü ons al te zeer opgewonden of bezorgd gemaakt, gerinnert gü u nog, hoe het uitbreken van bet Japonsch-Chlneesche conflict de wereld k, rep en roer bracht, hoe het oorlogaspook gmopa overschaduarde bü de remUitartoatie na het Rijnland, tüdens bet toepassen van etoppe sancties tegen Italië, bü den Xj^ehha» van Oostenrijk bü Duitschland, en korteUta». toen de Sudeten-Duiteche kwes tie em politieke hoogspanning verwekte, wlke büna onvermüdelük tot een «fereld- yerearlüke kortsluiting scheen te zullen lel den? Hoe vaak scheen de Spaaguche burger- oorlog niet te zulten uitslaan tot een Euro- pna hr- brand? Wat beteekent de eenmaal over DtgreUe triomfeerende van Zeeland en dhns van Zeelandisme en wat beteekent de Ixovgirw van Degrelle thana nog? ..De Nieuwe Staat”, het Vlaamsche dagblad van de Rezisttocbe beweging, is van dagblad weekblsd geworden evenals het weekblad »«r de xnp hier te lande tot op de helft moest worden ingekrompen. Hoe verging het de NJU. vódr en na de verkiezingen? Wat to er van den Britschen dictator uit den groo tte wereldoorlog Lloyd George nog anders overgebleven dan de curieuze „toovenaar van Wales'-, die nauweMJks nog eenigen Invloed beeft op bet tooneel, waar hü eens een der hoofdrollen vervulde? Heeft Hitler in de voor do nsüonsal-oociallsten eenmaal zoo urgente kwestie van den Poolschen Corridor niet voor dan Jaar bakzeil moeten halen en heeft de verotonar van Abesslnlë niet door den Anwhluw een aso1 groot échec geleden, dat Italisainche oorlogsverminkten uit den groo-«

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5